Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 23:32

choke

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

choke

Mesajde baned pe 18 Ian 2013, 17:55

Salut sunt vanator nou si am si eu o intrebare despre choke-uri pe baikal mp153
am 3 choke unul venit cu pusca din magazin F lead
1 IC-steal C-lead
2 M -lead ,F-steal
intrebarea este care este pt care si care este pt brenek ,slug si altele
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: choke

Mesajde liviur pe 18 Ian 2013, 19:20

Poate steel nu "steal" care inseamna altceva. Steel e pentru alice de otel si lead pt cele de plumb. Pentru proiectil unic se folosesc cele deschise, full-ul (F) nu prea ai la ce sa-l folosesti, cel putin la inceput.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: choke

Mesajde Alexandru Nicu pe 18 Ian 2013, 19:24

Pentru tragerea proiectilelor unice intotdeauna se vor folosi choke-urile cele mai largi ce nu ingusteaza gura tevii deloc sau aproape deloc (cilindric sau inter-cilindric) asadar choke-ul IC-steal, C-lead este cel mai potrivit in acest caz; dar acesta se mai poate folosi si la fazan in stuf de exemplu deoarece acesta sare mai intotdeauna la o distanta mica de vanator si nu se doreste eviscerarea acestuia instantanee :oops:. Cel pe care scrie F Lead ingusteaza gura tevii cel mai tare, asadar alicele vor fi mult mai grupate iar eficienta tirului la distanta va fi considerabil imbunatatita ; se foloseste in general iarna la pasaj, atunci cand gastele sau a ratele zboara la mare inaltime sau tot iarna la iepure. Choke-ul M -lead ,F-steal este unul mediu intre F ( Full ) si C ( Cilindric ) ce se preteaza la majoritatea cazurilor de vanatoare ( zburatoare sau animale mici cu par si blana ) unde distanta de tragere este una medie.
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: choke

Mesajde CEOE pe 19 Ian 2013, 00:05

Alexandru Nicu scrie:Pentru tragerea proiectilelor unice intotdeauna se vor folosi choke-urile cele mai largi ce nu ingusteaza gura tevii deloc sau aproape deloc (cilindric sau inter-cilindric) asadar choke-ul IC-steal, C-lead este cel mai potrivit in acest caz; dar acesta se mai poate folosi si la fazan in stuf de exemplu deoarece acesta sare mai intotdeauna la o distanta mica de vanator si nu se doreste eviscerarea acestuia instantanee :oops:. Cel pe care scrie F Lead ingusteaza gura tevii cel mai tare, asadar alicele vor fi mult mai grupate iar eficienta tirului la distanta va fi considerabil imbunatatita ; se foloseste in general iarna la pasaj, atunci cand gastele sau a ratele zboara la mare inaltime sau tot iarna la iepure. Choke-ul M -lead ,F-steal este unul mediu intre F ( Full ) si C ( Cilindric ) ce se preteaza la majoritatea cazurilor de vanatoare ( zburatoare sau animale mici cu par si blana ) unde distanta de tragere este una medie.

Doresc sa va felicit pentru raspunsul dumneavoastra prompt si in sprijinul incepatorilor, fara a fi carcotas sau la misto. Va multumesc! Sanatate si sa auzim de bine!
CEOE
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 23 Feb 2009, 17:19

Re: choke

Mesajde baned pe 19 Ian 2013, 01:08

Mersi fain arma care am luato are manual doar in rusa si manualele inengleza nu contin astfel de informatii
o sa folosesc delplin cat de repede imi gasesc astia de la politie ca mi so spus ca lau pierdut si mi-l cauta
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: choke

Mesajde katlin pe 19 Ian 2013, 08:14

N-am inteles ce folosesti si ce ai pierdut...
katlin
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 19 Noi 2010, 08:00
Locaţie: Galati

Re: choke

Mesajde OVI762 pe 19 Ian 2013, 11:00

Cred ca a pierdut vreun chocke sau vreun manual sau cureaua de la pusca.Baned,stai linistit ca nu te intreaba nimeni cate socuri ai la pusca,poti sa iti cumperi cate vrei si poti sa pierzi si mai multe ca nu zice nimeni nimic.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: choke

Mesajde Don pe 19 Ian 2013, 15:27

Atentie si la tipul de proiectil!
Proiectilele de tip Gualandi(cum gasesti la atat de raspanditele la noi si reusitele B&P precum si la
Rottweil Exact)precum si cele Sauvestre,care au un sabot dintr-un material nu foarte dur,merg
trase si din socurile mai stranse...atentie mare trebuie acordata slug-urilor destinate tevilor
"riffled",adica niste tevi lise la care s-au aplicat ghinturi pentru asigurarea miscarii de rotatie
a proiectilului - aceste proiectile au un sabot dintr-un plastic extrem de dur,n-ar trebui sa le
folosesti,mai ales cu alt choke decat cilindric...evita-le oricum!
Pericolul consta in faptul ca,daca nu esti familiarizat,nu-ti dai seama in primul moment,unele au
inscriptionat pe cutie ceva gen "for riffled barrels only" dar pe cartus nu este trecuta avertizarea.
Parerea mea este ca si proiectilele Brenneke trebuiesc trase din socuri largi,cele Gualandi putand
fi,din constructie,mai tolerante cu socurile mai stranse.
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: choke

Mesajde baned pe 24 Ian 2013, 22:25

scuze ca nam fost coerent , ofiterul de la armele si munitii au pierdut permisul de arma , cand lam predat pt autorizatia de cumparare ,cica "ii in dulap da nu-l gasesc, revino "
Iar pt breneke recunosc am luat BP ceva cutie rosie nam fost atent inca ce scrie pe ele
Don la hexolite 32 de la duppkles te refereai ?
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: choke

Mesajde Don pe 25 Ian 2013, 09:29

Nu la acesta ma refeream.Hexolit 32 este un alt tip de proiectil,dedicat tevilor lise dar care merge tras
si din cele riffled - ba chiar merge tras si cu socuri stranse fara probleme.
Contrarecomandarea lui este alta,in sensul ca insusi fabricantul subliniaza ca nu este recomandat a se
trage din tevile forate larg,eu nu l-am putut testa si folosi tocmai din acest motiv,ultimii ani toate
lisele pe care le-am avut au fost "back bored" - Browning Phoenix,Browning Citori,Fabarm XLR,Fabarm
Axis Elite Field,Fabarm Axis Elite Al,Beretta Perennia...asta este tendinta la lisele moderne,nu expunem
aici de ce.
Tu poti sa-l tragi fara probleme din MP 153,chiar cu socuri stranse.
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: choke

Mesajde marin_cristi1975 pe 02 Feb 2013, 09:38

baned scrie:Salut sunt vanator nou si am si eu o intrebare despre choke-uri pe baikal mp153
am 3 choke unul venit cu pusca din magazin F lead
1 IC-steal C-lead
2 M -lead ,F-steal
intrebarea este care este pt care si care este pt brenek ,slug si altele



Aceeasi intrebare am si eu, dar daca difera cumva marca pustii?
De ex eu am o Beretta ES 100 si choke-urile armei sunt:

PB - F - SP *
PB - M - SP ***
PB - IC - SP ****
Care sunt pt alice si care sunt pt breneke?
marin_cristi1975
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Mai 2012, 16:57

Re: choke

Mesajde Sly_Fox pe 02 Feb 2013, 11:27

marin_cristi1975 scrie:Aceeasi intrebare am si eu, dar daca difera cumva marca pustii?
De ex eu am o Beretta ES 100 si choke-urile armei sunt:

PB - F - SP *
PB - M - SP ***
PB - IC - SP ****
Care sunt pt alice si care sunt pt breneke?

Pentru alice se pot folosi toate trei, in functie de specia urmarita. La goana in camp, la gasca, rata, se foloseste socul full, adica primul enumerat de catre tine. Poate fi utilizat si al doilea fara probleme, daca primul ti se pare ca grupeaza prea strans.Vara la gugu, prepelita, turturica bun ar fi socul trei,IC-ul.
Pentru proiectile unice clasice indicat este socul cel mai larg, adica IC, cel cu patru stelute. Lamurit?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: choke

Mesajde Vlad_tulcea pe 02 Feb 2013, 13:30

@don inteleg ca nu pot trage hexolit 32 din teava tribore de la Fabarm?oricum nu imi place acest tip de proiectil in schimb chiar vroiam sa-mi iau o cutie de Monolit 32 pentru tras prin lastaris.
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: choke

Mesajde Don pe 02 Feb 2013, 19:56

Nu e recomandat,abtine-te!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: choke

Mesajde pipabh pe 02 Feb 2013, 21:57

azi mi-am achizitionat prima arma: FABARM AXIS AL
am primit la arma 4 choke:

INNER HP SHORT 2/10 - 4 crestaturi pe margine
INNER HP MEDIUM 5/10 - 3 crestaturi pe margine
INNER HP LONG 7/10 - 2 crestatuturi pe margine
INNER HP XTREME 9/10 - 1 crestatura pe margine

care dintre aceste choke-uri recomandati a se utiliza la proiectil unic si care proiectile unice ("marci") recomandati sa se utilizeze

azi mi-am achizitionat si doua faluri de brenneke - pentru a trage "la cartoane" cu ele si a vedea cum merge
ROTTWEIL BRENNEKE MAGNUM - 31,5 G - bura de pasla
B&P THRILL SHOCK SLUG - 32 G
pot sa trag cu ele?

multumesc
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: choke

Mesajde Sly_Fox pe 02 Feb 2013, 22:40

pipabh scrie:azi mi-am achizitionat si doua faluri de brenneke - pentru a trage "la cartoane" cu ele si a vedea cum merge
ROTTWEIL BRENNEKE MAGNUM - 31,5 G - bura de pasla
B&P THRILL SHOCK SLUG - 32 G
pot sa trag cu ele?
multumesc

Cele doua unice mentionate merg cel mai bine trase din socul INNER HP SHORT 2/10 - 4 crestaturi pe margine. La nevoie se poate folosi si INNER HP MEDIUM 5/10 - 3 crestaturi pe margine.
Celelalte doua, long si xtreme, doar pentru alica, sau proiectile unice subdimensionate.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: choke

Mesajde Don pe 02 Feb 2013, 22:57

Trage-le sanatos...dar din socuri cat mai deschise!
Sa stapanesti sanatos arma,imi plac foarte mult produsele lor...singurele la care am rezerve in a le
recomanda cu inima plina sunt insa modelele lor Al!
Mai toata lumea pune benzi de ranforsare(Beretta de titanium,altii de otel),ei lasa bascula aia in...Ergalul
gol! O sa te trezesti in timp cu frumoase imprimeuri de dulie pe ea...
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: choke

Mesajde marin_cristi1975 pe 02 Feb 2013, 23:13

Sly_Fox scrie:
marin_cristi1975 scrie:Aceeasi intrebare am si eu, dar daca difera cumva marca pustii?
De ex eu am o Beretta ES 100 si choke-urile armei sunt:

PB - F - SP *
PB - M - SP ***
PB - IC - SP ****
Care sunt pt alice si care sunt pt breneke?

Pentru alice se pot folosi toate trei, in functie de specia urmarita. La goana in camp, la gasca, rata, se foloseste socul full, adica primul enumerat de catre tine. Poate fi utilizat si al doilea fara probleme, daca primul ti se pare ca grupeaza prea strans.Vara la gugu, prepelita, turturica bun ar fi socul trei,IC-ul.
Pentru proiectile unice clasice indicat este socul cel mai larg, adica IC, cel cu patru stelute. Lamurit?



Ok. Multumesc frumos.
marin_cristi1975
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Mai 2012, 16:57

Re: choke

Mesajde marin_cristi1975 pe 02 Feb 2013, 23:22

marin_cristi1975 scrie:
Sly_Fox scrie:
marin_cristi1975 scrie:Aceeasi intrebare am si eu, dar daca difera cumva marca pustii?
De ex eu am o Beretta ES 100 si choke-urile armei sunt:

PB - F - SP *
PB - M - SP ***
PB - IC - SP ****
Care sunt pt alice si care sunt pt breneke?

Pentru alice se pot folosi toate trei, in functie de specia urmarita. La goana in camp, la gasca, rata, se foloseste socul full, adica primul enumerat de catre tine. Poate fi utilizat si al doilea fara probleme, daca primul ti se pare ca grupeaza prea strans.Vara la gugu, prepelita, turturica bun ar fi socul trei,IC-ul.
Pentru proiectile unice clasice indicat este socul cel mai larg, adica IC, cel cu patru stelute. Lamurit?



Ok. Multumesc frumos.

Cumva pot trage si cu M brenneke cum ar fi cel de la Sauvestre, care are un invelis de plastic?
Sau nu pot sa trag cu brenneke decat cu socul IC?
marin_cristi1975
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Mai 2012, 16:57

Re: choke

Mesajde Sly_Fox pe 03 Feb 2013, 00:01

Proiectilele subdimensionate pot fi trase si din socuri mai stranse. Sauvestre poate fi tras din orice soc, ba chiar s-a dovedit ca merge bine si din socul full.
In schimb proiectilele clasice gen Original Brenneke cer socuri mai largi precum IC.
Ultima oară modificat de Sly_Fox pe 03 Feb 2013, 00:03, modificat 1 dată în total.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: choke

Mesajde Vlad_tulcea pe 03 Feb 2013, 00:03

cu sauvestre poti trage prin orice choke,e chiar recomandat sa tragi prin unul mai strans pt mai multa precizie;in contact cu teava nu intra decatsabotul de plastic moale ce inveleste proiectilul subdimensionat.scrie "sauvestre" in casuta de cautare si ai sa gasesti mai multe detalii.
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: choke

Mesajde Don pe 03 Feb 2013, 00:08

Daca tot esti vanator,invata sa separi lucrurile!
Sauvestre nu livreaza niciun proiectil brenneke ci un proiectil unic pentru tevi lise de conceptie proprie,
intr-un sabot de material plastic si cu aripi de stabilizare - pe acesta poti sa-l tragi fara "daune"...
atentie insa si la ce s-a discutat si la subiectul asta si in alte parti pe forum in legatura cu proiectilele
dedicate tevilor lise "riffled" la care plasticul e mult mai dur si ar fi bine sa stai departe de ele.
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: choke

Mesajde baned pe 16 Feb 2013, 03:17

mam cam lamurit cum ii cu choke am folosit sublerul ,si au rezulta urmatoarele 17,53mm , 18,05mm , si 18,45mm binenteles ca sublerul a fost electronic si altul nam gasit deci masuratorile pot fi contestate dar ,asta e
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: choke

Mesajde Snap6919 pe 28 Feb 2013, 12:59

Salutare,

Saptamana trecuta mi-am luat un Baikal MP 27-EM cu doua tragace si ejectoare. Am ales sa cumpar cu socuri interschimbabile la recomandarea mai multor persoane. Arma e dotata cu 3 chokes pt alice de plumb : F, M si IC. Am tot citit pe forum ca proiectilele unice in afara celor Sauvestre trebuie trase doar prin choke-uri C sau in cel mai rau caz IC. Avand in vedere ca eu am doar un singur chocke care ar fi indicat pt proiectil unic (IC) sunt intr-o dilema :

1. Cumpar doua choke-uri cilindrice, si stau linistit ca pot sa trag orice tip de proiectil unic fara a deteriora arma ?
2. Cumpar inca un choke C si raman pe una din tevi cu IC-ul din fabrica ? Parca raman un pic in dubii in privinta choke-ului IC pt orice proiectil unic

Multumesc anticipat !
Snap6919
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Feb 2013, 12:24

Re: choke

Mesajde baned pe 01 Mar 2013, 00:18

Stai linistit si pe mine mo pus pe gand , daca cumperi breneke si slug de calitate nu ai probleme

intrebarea mea e alta tu poti schimba choke pe ambele tevi ?
Eu fiind pe semi automata si dupa un sezon de vanatoare am gasit un dezavantaj la o singura teava fata de 2 dar voi remedia situatia cand o sa ma pot ocupa din nou de acte
Eu in locul tau as pune unul C si unul IC cel F e prea stramtorat la distante mici deci sar putea sa nu nimeresti aproape nimic daca esti incepator , daca nu vanezi rate unde ai timp sa stai sa umaresti de departe si sa dai precis
Sunt situatii cand fazanul sare de langa piciorul tau , si dupa ce se ridica un putin dai cu C , daca nu lai plesnit dai si cu IC . In cele mai multe situatii daca dai cu C ii destul , pt ca pleaca mai mult de la sarite daca nai caine

Iar ca sa fiu un pic la subiect am tras eu destule breneke de diverse tipuri si prin IC si nu a patit nimica , totusi tine minte conteaza si munitia nu toate se comporta la fel , ma refer la traiectorie putere
Iar , daca esti ca si mine uiti cheia si choke-urile pe acasa ,nu-i o problema , important pt tine e sa nu uiti una din piese pe acasa ca munitia mai faci vreo 10 boabe de la colegi , insa nu trage ca unu din colegi mei fara Uluc ca ii prea mare riscul

Tine minte ochi pe vanat si pe colegi , ca probabil astia mai batrani au destul de mari coarnele, dar sunt cam scumpe , daca predai arma ,in rest vanat in straita
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: choke

Mesajde Snap6919 pe 01 Mar 2013, 09:17

baned scrie:Stai linistit si pe mine mo pus pe gand , daca cumperi breneke si slug de calitate nu ai probleme

intrebarea mea e alta tu poti schimba choke pe ambele tevi ?
Eu fiind pe semi automata si dupa un sezon de vanatoare am gasit un dezavantaj la o singura teava fata de 2 dar voi remedia situatia cand o sa ma pot ocupa din nou de acte
Eu in locul tau as pune unul C si unul IC cel F e prea stramtorat la distante mici deci sar putea sa nu nimeresti aproape nimic daca esti incepator , daca nu vanezi rate unde ai timp sa stai sa umaresti de departe si sa dai precis
Sunt situatii cand fazanul sare de langa piciorul tau , si dupa ce se ridica un putin dai cu C , daca nu lai plesnit dai si cu IC . In cele mai multe situatii daca dai cu C ii destul , pt ca pleaca mai mult de la sarite daca nai caine

Iar ca sa fiu un pic la subiect am tras eu destule breneke de diverse tipuri si prin IC si nu a patit nimica , totusi tine minte conteaza si munitia nu toate se comporta la fel , ma refer la traiectorie putere
Iar , daca esti ca si mine uiti cheia si choke-urile pe acasa ,nu-i o problema , important pt tine e sa nu uiti una din piese pe acasa ca munitia mai faci vreo 10 boabe de la colegi , insa nu trage ca unu din colegi mei fara Uluc ca ii prea mare riscul

Tine minte ochi pe vanat si pe colegi , ca probabil astia mai batrani au destul de mari coarnele, dar sunt cam scumpe , daca predai arma ,in rest vanat in straita



Mersi mult pt raspuns,

Pot schimba chocke-urile pe ambele tevi. Voi achizitiona un choke C. Ai dreptate cu choke-ul full pt fazan, daca totusi il nimeresc, cu full choke cred ca-l fac pilaf. La iepure, in schimb cred ca e bine sa ai F pe una din tevi, mai ales cand sare departe pe zapada.

Si eu am stat in dilema intre semi-automata si bock initial... Mi-a zis in schimb un vanator vechi ca pt inceput e bine sa-mi fac mana cu bock-ul, sa pot tinti bine, dupa pot trage pe orice arma.

Poti sa imi recomanzi niste brand-uri de munitie cu proiectil unic ?

Mersi inca odata, mai ales pt ultimul sfat :)
Snap6919
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Feb 2013, 12:24

Re: choke

Mesajde Vlad_tulcea pe 01 Mar 2013, 09:56

si cu semi de ce nu ai ochi bine,care e logica?
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: choke

Mesajde Snap6919 pe 01 Mar 2013, 12:32

Vlad_tulcea scrie:si cu semi de ce nu ai ochi bine,care e logica?


Ai mai multe focuri la dispozitie
Snap6919
 
Mesaje: 3
Membru din: 28 Feb 2013, 12:24

Re: choke

Mesajde bogdanm pe 01 Mar 2013, 12:44

Snap6919 scrie:
Vlad_tulcea scrie:si cu semi de ce nu ai ochi bine,care e logica?


Ai mai multe focuri la dispozitie

Si daca ai mai multe focuri la dispozitie, de ce nu ai ochi bine?
In semi ai atatea focuri cate cartuse bagi. Legal, 3. Dar daca tu consideri ca daca ai mai multe focuri disponilibe tragi mai prost, de ce nu bagi doar 2 cartuse? Sau doar 1?
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: choke

Mesajde Sly_Fox pe 01 Mar 2013, 16:45

Trecand un pic pe langa subiectul topicului, cu semi se poate lua linia de ochire si tinti cel mai lejer dintre toate configuratiile de arme. Eu nu trag cu semi pentru ca, asa cum am mai spus, nu imi place estetica acestor arrme, in schimb recunosc utilitatea, lejeritatea si simplitatea ochirii cu aceste platforme de lansat alice.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 59 vizitatori

Publicitate