Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:15

AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde GeoBC pe 19 Ian 2013, 17:32

Bun gasit,

Am participat la cateva vanatori ca si gonaci si a fost frumoasa atmosfera.
Cred ca nu am fost vaccinat si contra microbului asta "vanatoarea".
Mai am si un fost coleg de facultate care ma tot "infecteza".Am deja binoclu.
Pana la urma trebuie sa ma impac cu ideea si sa fac demersurile necesare.
Merg primul sezon numai la combatere dar vreau sa devin vanator.
Am fost la AJVPS si am intrebat taxe, cotizatii, stagiatura etc.
Fondul unde vreau eu sa activez (cunosc foarte bine zona) este administrat de o asociatie privata.
Acolo difera putin sumele dar per total e tot cam acolo1500-1600ron .
Diferenta este la cota de vanat (mai mare la privat)+ repartizarea aleatorie la AJVPS (nu cunosc pe nimeni).

Daca ma inscriu la privat am acces mai greoi la fondurile administrate de AJVPS (pentru pasari)?
Daca optez pt AJVPS - sunt mai multe fonduri (teoretic mai multe locuri de unde sa "aleg") si am taxe mai mari daca vreau sa vanez pe fondul unde cunosc terenul.

La autorizatiile individuale cred ca e mai avantajos daca stii terenul.

Sper sa nu fi deschis un topic total aiurea. Multumesc pentrut orice informatie.
GeoBC
 
Mesaje: 4
Membru din: 13 Ian 2013, 00:07
Locaţie: Bacau

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde Clujeanul pe 19 Ian 2013, 18:48

Incearca sa mergi la vanatoare si cu unii si cu altii. Si vezi unde-ti place mai tare.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde VPR-GMC pe 19 Ian 2013, 21:30

Salut,

Cel mai important: alege o asociatie care are mai multe fonduri de vanatoare in zone diferite (de relief) si cat de cat usor accesibile tie (distanta in special) asa poti sa diversifici si cu timpul iti vei face prieteni acolo. La asociatii mici cu unul-doua-trei fonduri de vanatoare presiunea pe vanat este foarte mare, nu te lua dupa ce zic ca au cota mai mare :mrgreen: , una e sa aiba o cota mare si alta sa fie si vanat...verifica.....si vezi si cat de des primesc autorizatii in grup restrans cei pe care ii cunosti!
Crede-ma ca stiu ce vorbesc, cunosc bine ambele parti! :wink:

Cum spunea si colegul Clujeanul
Incearca sa mergi la vanatoare si cu unii si cu altii. Si vezi unde-ti place mai tare.


Oricum alegerea e numai a ta.....
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde raduval2002 pe 19 Ian 2013, 23:01

GeoBC scrie: Fondul unde vreau eu sa activez (cunosc foarte bine zona) este administrat de o asociatie privata.


pe ce fond din bacau vrei sa activezi?
raduval2002
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 16 Ian 2010, 01:34

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde GeoBC pe 19 Ian 2013, 23:03

Fondul la care ma gandesc era bine populat.Dar pot verifica in teren.
Vanat: mistret, caprior, iepure, vulpe :twisted: si ceva pasari mici fara rate si gaste.
Multumesc pentru sugestii - verific daca se dau autorizatii in grup restrans.
In Bacau asociatia respectiva are 2 fonduri cam cu acelasi tip de vanat.
Pentru rate si gaste merg in alte judete pe la cunostinte.

De la cei care au apucat sa vaneze pe fondul de la Lipova BC astept impresii.
Este cineva inscris la AVPS Lebada Braila-Botosani-Bacau?
GeoBC
 
Mesaje: 4
Membru din: 13 Ian 2013, 00:07
Locaţie: Bacau

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde raduval2002 pe 19 Ian 2013, 23:34

eu sunt din bacau, sunt inscris la svps, si recomand cu caldura
raduval2002
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 16 Ian 2010, 01:34

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde GeoBC pe 19 Ian 2013, 23:49

Daca ai timp si nu te deranjeaza poate discutam "face to face".
Daca nu este timp macar pe "private".

Multumesc de sugestie.
GeoBC
 
Mesaje: 4
Membru din: 13 Ian 2013, 00:07
Locaţie: Bacau

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde Ghinda pe 21 Ian 2013, 09:43

Exista si privat in Romania?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde stefan 3006 pe 21 Ian 2013, 15:17

GeoBC scrie:Fondul la care ma gandesc era bine populat.Dar pot verifica in teren.
Vanat: mistret, caprior, iepure, vulpe :twisted: si ceva pasari mici fara rate si gaste.
Multumesc pentru sugestii - verific daca se dau autorizatii in grup restrans.
In Bacau asociatia respectiva are 2 fonduri cam cu acelasi tip de vanat.
Pentru rate si gaste merg in alte judete pe la cunostinte.

De la cei care au apucat sa vaneze pe fondul de la Lipova BC astept impresii.
Este cineva inscris la AVPS Lebada Braila-Botosani-Bacau?

Te salut impresia mea este urmatoarea despre acest fond pe care il cunosc ff bine vanat mic foarte putin iar mistret doar in fuga sau treacat nu se vede gospodarirea fondului de vanatoare cred ca ai inteles cum sta treaba nu vreau sa fac alte comentarii.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde GeoBC pe 21 Ian 2013, 15:37

stefan 3006 - Multumesc pentru informatii.
Am fost pe acolo zilele trecute si se pare ca nici vechile hranitori nu mai sunt.
Am vazut trei capriori si ceva ume de urechiati.
Fondul are potential pt. iepure, mistret si caprior.
Acum 15-20 de ani vedeam vanat la tot pasul.
Sunt curios daca se face combatere.
GeoBC
 
Mesaje: 4
Membru din: 13 Ian 2013, 00:07
Locaţie: Bacau

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde Clujeanul pe 21 Ian 2013, 15:38

GeoBC scrie:Fondul la care ma gandesc era bine populat...
...................................
verific daca se dau autorizatii in grup restrans


Un pic de off-topic: la noi pe fond, exterminarea era strâns legată de autorizaţiile în grup restrâns.
După ce timp de 2 ani nu s-au mai dat autorizaţii de-astea, au început să se înmulţească fazanii şi iepurii. Ghiciţi de ce oare?

Şi acuma, mai la subiect: Degeaba se dau autorizaţii (fie ele colective, în grup restrâns sau individuale) dacă nu ai destule animale în teren. Ăla nu-i teren gospodărit cum trebuie!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde stefan 3006 pe 21 Ian 2013, 15:51

GeoBC scrie:stefan 3006 - Multumesc pentru informatii.
Am fost pe acolo zilele trecute si se pare ca nici vechile hranitori nu mai sunt.
Am vazut trei capriori si ceva ume de urechiati.
Fondul are potential pt. iepure, mistret si caprior.
Acum 15-20 de ani vedeam vanat la tot pasul.
Sunt curios daca se face combatere.

Fondul este bun dar locuitorii sant rai!,fondul se invecineaza cu cel de la Dragomiresti si Colonesti care sant tot a societatii Lebada deci de unde vanat ce mai scapa e de la Odobesti ,Pungesti si cam atat, acum 15,20 de ani era foarte mult vanat dar au avut cei de la silvic grija sa faca combatere inainte de al preda dar sa speram ca lucrurile se vor schimba si trebuiesc pusi pe functii oameni cu bun simt si calificati cred ca stii ce spun.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde baned pe 24 Ian 2013, 22:47

si eu eram in situatia ta cu alesul , am ales AJVPS dar nu pt ca e mai eftin sau cote ci simplu pe motiv ca poti sa iti ie autorizatii pe toate fondurile ,bine in grup restrans dar daca nu-ti convine vanatul care nu-ie obligatoriu cu grupa pt o suma infima te deplasezi pe orce fond vrei , privati is cam limitati la fondul sau fondurile care lea au ,iar daca ai invitatie dela colegi de pe alta grupa, poti participa si la alte vanatori de grupa,
Iar cu grupa la intamplare , mie mi-au fost oferite grupele si nr de telefon dela sefi de grupa , cu care mam inteles la ala ma inscris ,si sincer am cam tot vanatul pe fond nu trebuie a ma duc altundeva
administrarea e cam proasta sincer am scos din uz personal cursele braconierilor dar sincer vanatoarea e si altceva nu doar impuscatul
Cu combaterea nu cunosc inca care e situatia dar nu cred ca nu te poti intelege cu seful de grupa oricum din cate am inteles la noi se fac lucrari la hranitori , si alte activitati pe fond

scuze daca nam cooerenta
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde mercenarul pe 11 Feb 2013, 18:02

Eu zic sa te inscrii la Stat, cei de la Privat te cheama sa faci goana pentru straini si sa faci zilele de munca, zile care nu ti-le recunosc ca le-ai facut toate la sfarsitul sezonului, sunt interesati sa-ti ia banii.De vanat la Privat nu prea apuci sa vanezi, au fonduri mici, animale putine, taxe mari pentru grupuri restranse.Toata stima e alegerea ta eu ti-am dat un sfat, pana la urma te vei convinge singur..... :roll:
mercenarul
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Dec 2011, 10:41

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde Sly_Fox pe 11 Feb 2013, 19:26

Cred ca exista o mare confuzie cu privire la asociatiile de stat si cele private.
Domnilor nu exista asociatii de stat. Statul nu mai patroneaza asociatii de de vanatoare din 1990.
Singura organizatie care gestioneaza fonduri de vanatoare, ce are legatura cu statul, este Romsilva. Insa aceasta nu primeste membrii vanatori, asa ca iese din discutiile privind inscrierile ca membrii vanatori.
Toate asociiatiile de vanatoare legal constituite care gestioneaza (sau nu) cel putin un fond de vanatoare , sunt cu capital privat, deci particulare. Chiar si fostele AJVPS-uri sunt intreprinderi particulare pana la urma.
De fapt denumirea de asociatie nu ar trebui sa se regaseasca la toate entitatile cu personalitate juridica care administreaza fonduri de vanatoare. Asta pentru ca unele sunt societati de vanatoare, nu asociatii, prin prisma faptului ca acestea au de obicei unul sau doi administratori, care au facut din vanatoare o afacere personala, doritorii de vanatoare nefiind in fapt asociati, ci simpli clienti .
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde stefan 3006 pe 11 Feb 2013, 21:22

mercenarul scrie:Eu zic sa te inscrii la Stat, cei de la Privat te cheama sa faci goana pentru straini si sa faci zilele de munca, zile care nu ti-le recunosc ca le-ai facut toate la sfarsitul sezonului, sunt interesati sa-ti ia banii.De vanat la Privat nu prea apuci sa vanezi, au fonduri mici, animale putine, taxe mari pentru grupuri restranse.Toata stima e alegerea ta eu ti-am dat un sfat, pana la urma te vei convinge singur..... :roll:

Nu trebuie generalizata problema sant si fonduri private care merg ca la carte care au grija de membrii societatii,dar in final totul depinde de oameni ,trebuie sa fie omul potrivit la locul potrivit si fiecare angajat al societatii sa-si vada strict de atributiile lui .
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde baned pe 11 Feb 2013, 21:43

Corect sunt si asa zisele private care merita sa le fii mebru dar de obicei is foarte rare , oricum goana pt straini oricum mai faci si pt asa zisele de stat , doar ca , sincer pana la urma cea mai ok este cea mai apropiata , si unde ai prieteni cu care te intelegi nu ceva loviti cu pluta care nici nu lasa vanatul sa se ridice si il fac ciur
Recunosc vb lenea din mine dar sincer o fi bun catelul meu pe teren , dar ii o paguba in masina ,deci prefer ca sa merg la maximum 15-20 minute
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde Sly_Fox pe 11 Feb 2013, 22:02

baned scrie:, oricum goana pt straini oricum mai faci si pt asa zisele de stat

Da cine spune acest lucru? Va obliga cineva sa faceti pe gonacii la vanatorile organizate pentru cetatenii straini?
Eu am participat la multe dintre vanatorile organizate pentru straini, din initiativa proprie, dar si asa nu mi-a cerut nimeni sa ma bag gonaci, ci am stat cu arma in stand, printre ei. Ar fi fost culmea sa imi ceara vreun reprezentant al asociatiei sa intru in goana.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde baned pe 11 Feb 2013, 22:18

Sly_Fox scrie:
baned scrie:, oricum goana pt straini oricum mai faci si pt asa zisele de stat

Da cine spune acest lucru? Va obliga cineva sa faceti pe gonacii la vanatorile organizate pentru cetatenii straini?
Eu am participat la multe dintre vanatorile organizate pentru straini, din initiativa proprie, dar si asa nu mi-a cerut nimeni sa ma bag gonaci, ci am stat cu arma in stand, printre ei. Ar fi fost culmea sa imi ceara vreun reprezentant al asociatiei sa intru in goana.

din pacate avem zilele alea de lucru sau amenda si le scoatem mai repede asa ;) nimeni nu te obliga dar mai este si cazul cand vanatul se mai intoarce spre gonaci si caini :P
baned
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 02 Sep 2012, 05:09
Locaţie: Oradea

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde stefan 3006 pe 12 Feb 2013, 10:06

baned scrie:
Sly_Fox scrie:
baned scrie:, oricum goana pt straini oricum mai faci si pt asa zisele de stat

Da cine spune acest lucru? Va obliga cineva sa faceti pe gonacii la vanatorile organizate pentru cetatenii straini?
Eu am participat la multe dintre vanatorile organizate pentru straini, din initiativa proprie, dar si asa nu mi-a cerut nimeni sa ma bag gonaci, ci am stat cu arma in stand, printre ei. Ar fi fost culmea sa imi ceara vreun reprezentant al asociatiei sa intru in goana.

din pacate avem zilele alea de lucru sau amenda si le scoatem mai repede asa ;) nimeni nu te obliga dar mai este si cazul cand vanatul se mai intoarce spre gonaci si caini :P

Daca vrei sa ai mai multe sanse sa impusti mergi in goana daca nu stai in stand :wink:
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde Sly_Fox pe 12 Feb 2013, 10:58

stefan 3006 scrie:Daca vrei sa ai mai multe sanse sa impusti mergi in goana daca nu stai in stand :wink:

Nu este o regula. De obicei majoritatea mistretilor (preponderent scroafele) ies in standuri si flancuri. Doar vierii batrani raman in urma si se incapataneaza sa treaca printre gonaci.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde stefan 3006 pe 12 Feb 2013, 16:56

Sly_Fox scrie:
stefan 3006 scrie:Daca vrei sa ai mai multe sanse sa impusti mergi in goana daca nu stai in stand :wink:

Nu este o regula. De obicei majoritatea mistretilor (preponderent scroafele) ies in standuri si flancuri. Doar vierii batrani raman in urma si se incapataneaza sa treaca printre gonaci.

Eu personal am impuscat mai mult la goana decat in stand, mai sare din culcus il mai tin cainii mai da inapoi ,si in stand se impusca dar trebuie sa fii mai norocos,un an doi tot am asteptat in stand :wink: ,dar la goana si cu cainii e altceva.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde mercenarul pe 12 Feb 2013, 19:33

Sincer sa fiu m-am saturat sa peii toti spini la goana, fiind tanar si mai sprinten ma trimiteau mereu la goana, cei batrani si "BORFASII" stateau la capete pe forestier, si acolo se certau intre ei de multe ori ca nu vroia sa stea niciunul pe portiunea de drum cu noroi. Acum 9 ani am intrat in grupa 5 tineri noi membri fiind colegi toti 5 de serviciu, am fost mai mult cooptati de seful de grupa, spunand mereu cu astia o sa facem treaba. Si asa ne-am trezit toti 5 taman la ce-a mai indepartata grupa, de pe fondul de vanatoare din Oradea si cu un teren destul de accidentat. Acolo au mai fost locuri, dapa vorba "Burtosului" din grupa, ni s-a spus ulterior, nu că am fi cerut vreunul din noi acest lucru. Si se practica mereu goanele la straini in contul zilelor, care uita mai mereu sa le bifeze. Eu de la inceput nu am fost luat in ochi buni, la prima infatisare cu grupa, un batran cu "burta la gura" ne-a luat in primire de parca nu am fi facut armata, ne stiind ca noi toti 5, eram angajati de ani buni la MAPN, explicandu-ne cum se tine arma in mana si pe umar. La terminarea goanei au ras ceilalti veterani de instructorul nostru, intrebandul mereu "ai vazut copii"???, la care instructorul fiind si Sef de Grupa s-a rastit la noi, "voi de unde D...u a-ti venit ???", La care noi toti in cor "de la Armata" lasandu-l gara cascata. Noi aveam cate un mistret doborat, ei 50 fiind au mai doborit 1, care pe langa seful de grupa trecuse dar nu la nimerit nici la dubleu, el abia respira de adrenalina stand pe o buturuga langa o intersectie pe Forestier.Poate prin alte colturi ale tarii altfel sunt regulile. Eu nu am spus niciodata ca nu trebuie respectati membri mai in vrastra din grupa, dar toate pana la o limita. Adica nu veni si-mi tine mie teorie, tu care nu te poti insireta la OPINCI....Nimic de zis, toata stima celor cu respect si bun simt, dar nu dupa ce periez toata ziua spinii, le si dobor o piesa - doua, sa plec acasa cu traista goala, spunandu-mi ironic " tu trebuie sa te mentii "...Voi ce parere aveti ???...Toata stima tuturor !.
mercenarul
 
Mesaje: 8
Membru din: 26 Dec 2011, 10:41

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde stefan 3006 pe 12 Feb 2013, 20:10

Probleme au fost si vor fi mereu,asta tine mult de educatie(cei 7 ani)la noi nu se practica teoria cu goana pentru straini sau invitati la noi la grupa mergem la goana cei care avem caini paznicul si cine mai vrea depinde mult de zona unde se face goana cine nu merge la goana plateste sau isi aduce gonas regula e simpla si nu prea sant discutii.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: AJVPS("stat") sau AVPS(privat) ce sa aleg?

Mesajde radu 30.06 pe 27 Mar 2013, 17:02

privat tata privat...........ca la stat e JALE
radu 30.06
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 03 Mar 2013, 14:14


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori

Publicitate