Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 23:19

examen pt permis de membru vanator in 2014

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 29 Sep 2015, 21:46

va salut. maine merg sa schimb autorizatia. la dambovita numai joi si vineri se schimba. nu stiu cum e la d-voastra. o sa va spun ce am pe autorizatie si cati vanatori am inscrisi. seara buna!
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde the_mav pe 30 Sep 2015, 08:01

villy scrie:maine merg sa schimb autorizatia. la dambovita numai joi si vineri se schimba....

:shock: :shock: :shock: :!: :?: :idea: :idea: :!:
ei isi primesc salariul doar 30-40% ?!?!?! ce e tigania asta???
adica....inteleg sa lucreze 8 ore/zi + PAUZELE (masa, tigara, citit ziarul, frecat menta, etc, etc) :!: :!: :!: si sa nu il chemi la 12 noaptea sa iti dea o hartie, dar cum mama dracului vine asta: pe banii TAI, angajatul sa TE SERVEASCA (suna dur, dar asta e realitatea... si nu am vrut sa fiu politically correct spunând sa iti stea la dispozitie, ca tu esti si platitor si client - simultan) când vrea el?!?! :?: :?: :idea: :?:

recunosc ca mie nu mi s-a intamlpat asa ceva pana acum, nici la stat nici la privati...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde Clujeanul pe 30 Sep 2015, 08:26

villy scrie:va salut! nu am intrat sa spun prostii si nu vreau sa acuz pe nimeni. o sa fac o copie si la autorizatia mea si poate o sa am ocazia sa o arat si in mod public. 3 prepelite, 3 gugustiuci , 3 sturzi de vasc si 1 porumbel gulerat la un nr de 5 vanatori. atat voiam sa stiu, daca aveti aceleasi probleme si d-voastra la asociatiile de care apartineti. cote si alte cele ...........
o seara buna tuturor.

@villy, ai platit ceva pentru autorizatia aia?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde the_mav pe 30 Sep 2015, 08:34

Clujeanul scrie:
villy scrie:va salut! nu am intrat sa spun prostii si nu vreau sa acuz pe nimeni. o sa fac o copie si la autorizatia mea si poate o sa am ocazia sa o arat si in mod public. 3 prepelite, 3 gugustiuci , 3 sturzi de vasc si 1 porumbel gulerat la un nr de 5 vanatori. atat voiam sa stiu, daca aveti aceleasi probleme si d-voastra la asociatiile de care apartineti. cote si alte cele ...........
o seara buna tuturor.

@villy, ai platit ceva pentru autorizatia aia?

DA! cel putin o cotizatie anuala!!!
NU E SUFICIENT?!?! :?: :?: :?: :idea: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde Clujeanul pe 30 Sep 2015, 09:11

Stiu ce vrei sa spui, mav...
M-ar fi interesat daca iti cer bani suplimentar pentru aberatia aia de autorizatie.
Voiam sa fac o comparatie cu situatia de la noi: aveam multi porumbei gulerati in teren (la floarea soarelui), avem cota pe fond de 25 de bucati si pentru o autorizatie trebuie sa platim 100 de lei. La cota asta uriasa de 25 de bucati, dintr-o iesire poti face planul chiar cu depasire daca ai ghinion. :evil:
Acuma floarea soarelui s-a recoltat, bani pe autorizatii cred ca nu a platit nimeni si porumbeii devin din ce in ce mai greu de gasit altundeva decat la padure. Ura!!!!!!!!!!!!! Toata lumea-i multumita.

PS: 2000 de lei este cotizatia la noi.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 30 Sep 2015, 09:41

va salut. nu platasc nimic pt autorizatie in afara de cotizatia de 12 mil pe an. era chiar aberatie sa mai platesc si pt 3 "vrabii". azi merg sa schimb autorizatia veche si vad ce dracu imi mai trece pe ea. o zi buna.
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde the_mav pe 30 Sep 2015, 09:43

villy scrie:va salut. nu platasc nimic pt autorizatie in afara de cotizatia de 12 mil pe an. era chiar aberatie sa mai platesc si pt 3 "vrabii". azi merg sa schimb autorizatia veche si vad ce dracu imi mai trece pe ea. o zi buna.

omule, tu DE CE NU CERI ce vrei sa iti treaca pe ea si ii lasi pe ei sa treaca ce vor?!?!
ti-e frica SA CERI DREPTUL TAU de vanator?!?! CERE ...nu vor pe vorbe, da-le cererea scrisa - sunt cam fortati sa dea un raspuns, indiferent care o fi ala.
:!: :idea: :!: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde laurul pe 30 Sep 2015, 13:09

Nu-s obligati sa dea un raspuns...ca nu-s functionari publici.
Astia din asociatiile non profit nu-s obligati la mai nimic....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde Clujeanul pe 30 Sep 2015, 13:55

laurul scrie:Nu-s obligati sa dea un raspuns...ca nu-s functionari publici.
Astia din asociatiile non profit nu-s obligati la mai nimic....


Ba sunt obligati sa respecte STATUTUL.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 30 Sep 2015, 19:11

scuze daca n-am inteles. al cui statut? al fiecarei asociatii in parte sau e o lege si un statut pt toata tara? va salut!
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde Clujeanul pe 30 Sep 2015, 19:30

Statutul asociatiei, adica un document oficial care contine regulile dupa care functioneaza o asociatie sau o fundatie.

PS. mi se pare ca ultimele mesaje din subiectul asta sun cam off topic si s-ar incadra mai bine in alt loc pe forum
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 30 Sep 2015, 20:54

am inteles. ca incepator am intrebat. tot ca incepator intreb si acum. daca nu e bine, spune-ti unde trebuie sa postez. vanatoarea la fazan nu incepe pe 1 oct.? la d-voastra cand incepe? la"vestita"dambovita incepe la 1 noiembrie la grupa, altfel nu se poate. daca am gresit............ o seara buna!
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde Clujeanul pe 01 Oct 2015, 07:27

Fiecare asociatie hotaraste perioada cand sa se vaneze speciile la care are cota. Singura constrangere este sa se incadreze in perioada legala cand se pot vana speciile respective.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde yoghi pe 02 Oct 2015, 02:20

Clujeanul scrie:Statutul asociatiei, adica un document oficial care contine regulile dupa care functioneaza o asociatie sau o fundatie.

PS. mi se pare ca ultimele mesaje din subiectul asta sun cam off topic si s-ar incadra mai bine in alt loc pe forum


Nu e off topic este doar... of mama ei de stagiatura.

@viily
Statul asociaatiei este documentul trimis la judecatorie la infintare.Exista la secretariat si asociatia trebuie sa l distribuie OBLIGATORIU catre membri.Cuprinde obligatii si drepturi ale vanatorilor;descrie structura organizatorica ....
-cere de la secretara sau contabila un exemplar.(motivezi ca iti trebuie pt discutii la grupa-sau macar sati faca o copie daca brosura nu mai are.)
-daca este AVP poate avea multe variante in functie de cine finanteaza. Daca esteAJVPS statutul este aproape indentic la toate asociatiile afiliate AGV.Se gaseste pe saitul AGV , denumit statutul cadru.
http://agvps.ro/docs/STATUTUL%20cadru.pdf

eu am zis mai sus ...faceti fratilor o corida cu un taur ,ca in Spania! :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde lupu danut pe 04 Oct 2015, 18:33

Salutare, as dori sa stiu daca in alte județe s-a organizat examenul de vânător, eu sunt din vaslui si aici inca nu se stie daca se va organiza anul acesta! Stimă
lupu danut
 
Mesaje: 19
Membru din: 01 Feb 2015, 18:21
Locaţie: Bârlad

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 04 Oct 2015, 18:46

incearca la ploiesti. te invat de bine. :-bd . daca nu te descurci singur........
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde alinboboc pe 05 Oct 2015, 10:52

@villy, fara a fi rautacios, dar ultima ta postare, ofera multe raspunsuri la intrebarile puse de tine.Trist, foarte trist!
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde pipabh pe 05 Oct 2015, 11:44

villy scrie:incearca la ploiesti. te invat de bine. :-bd . daca nu te descurci singur........

Este o vorba: "daca taceai filosof ramaneai".
Vezi exista si MP!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 05 Oct 2015, 19:28

stiu ce vreti sa spuneti in legatura cu ploiesti-ul. problema e ca exista si ajvps , nu doar avps-urile respective. e totusi o diferenta. va salut.
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde blackcrotal pe 06 Oct 2015, 06:27

Salut,
Am tot citit acest topic si m-am tot asteptat sa se opreasca cunva dar din pacate s-a tot lungit si s-a transformat incet incet intr-o " ciorba lunga lipsita de gust "
Ce legatura are SUBIECTUL " examen pt permis de membru vanator in 2014 " cu nr de vanatori de pe o autorizatie sau cum se impart 3 gugustiuci la 5 vanatori ? Sau in ce sertar este tinut ascuns Statutul Asociatiei sau mai nou unde este mai bine sa faca un vanator stagiatura mai cu seama ca acest subiect a mai fost discutat in urma cu aproximativ 1 an .
Dar fara suparare, nu colegul Villy este de vina ci moderatorii forumului care parca au uitat sa mai scrie cuvantul magic : Off topic.
Va multumesc si va rog sa scuzati mesajul meu off topic
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde yoghi pe 07 Oct 2015, 23:31

topicul exista si in varianta 2015 asa ca asta din 2014 decat sa fie sters se lungeste cu...una alta ,mai ales ca este initiat tot de @villi si tot despre examen este!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde alinboboc pe 10 Oct 2015, 15:04

@villy tata,prin intrebarile pe care tu le-ai pus pe forum,vezi examenul de la Prahova, tu ca si multi altii din diferite domenii, sunteti produsul spagii, fentarea legii, iar mai apoi raspopiti de un sistem bolnav,toate petrecute in Romania,cea de toate zilele .Ce vrei tu,inseamna abc, vrei mai mult ? Studiaza, invata vanatorule!
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde blackcrotal pe 10 Oct 2015, 17:03

alinboboc scrie:@villy tata,prin intrebarile pe care tu le-ai pus pe forum,vezi examenul de la Prahova, tu ca si multi altii din diferite domenii, sunteti produsul spagii, fentarea legii, iar mai apoi raspopiti de un sistem bolnav,toate petrecute in Romania,cea de toate zilele .Ce vrei tu,inseamna abc, vrei mai mult ? Studiaza, invata vanatorule!

salut,
@Alinboboc eu cred ca esti mult prea transant si implicat emotional. Spagi se dadeau si inainte de '89 si inainte de '65, si inainte de '39 si daca vrei putem sa mergem asa pana la domnii fanarioti. Deci nu a fost inventat la Prahova sau mai stiu eu unde ci apartine in totalitate de la Bosfor pana la Carpati acestui teritoriu s-a transmis din generatie in generatie si a fost "imbunatatit si modernizat " de cei mai tineri pentru ca sa poata sa le faca in ciuda celor batrani.
Pe de alta parte din cate imi aduc eu aminte Villy prin 2014 spunea ceva de genul ca la Prahova nu i s-a cerut spaga asa cum s-a intamplat in Bucuresti . Si pentru ca tot ai pomenit la un moment dat pe acest topic numele acuzand ca asi fi vrut sa ma joc de-a "alba neagra" este bine sa recitesti topicul in care scriam in 2014 si in care am spus ca in Bucuresti 3 asociatii mi-au cerut in 2013 ciubucuri nerusinate numai pentru ca sa ma inscrie pe ca si stagiar pe listele lor . Am refuzat, si am pierdut 2 ani din acest motiv.
Deci sa nu acuzi daca nu ai citi si vorbesti din amintiri pentru ca se pare ca memoria iti joaca feste.
In alta ordine de ideii vrei sa spui ca tu sau cei din rudele tale de grad 1 nu ati dat nici o data spaga ?
- Nici la doctor cand tu sau cineva din familie era grav bolnav?
- Nici la invatatorul sau profesoara de care a depins o nota mai buna sau mai multa atentie pentru cei dragi tie ?
- Nici o bere sefului ca sa te treaca pe lista de prima sau sa-ti dea voie sa pleci in concediu in luna August?
- Dar la sindicat ca sa te treca pe lista de apartamente din fondul de stat sau sa te binecuvanteze cu un bilet la bai ?
Si lista poate continua. Deci decat sa cautam sange mai bine ne mai uitam din cand in cand in oglinda sa vedem daca nu ne-a crescut o barna in ochiul propriu.

E ultimul mesaj off topic.
O sa le las pe anteroarele doar pt ca sunt educative dar o sa sterg de acum incolo.
Multumesc antevorbitorilor

MODERATORUL DE SERVICIU......hulit de unii....
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 14 Oct 2015, 22:40

buna seara. am intrebat sa invat. atat. daca am deranjat, imi cer scuze. spaga n-am dat la nimeni, am invatat si am luat examenul cu toate raspunsurile corecte. vanatorii mai vechi,tot respectul pt ei,sunt"mai dibaci"in legislatia actuala? una e pusca in umar si alta e legea. pur si simplu am intrebat si imi pare rau. va salut pe toti si toate cele bune.
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde blackcrotal pe 15 Oct 2015, 06:10

villy scrie:buna seara. am intrebat sa invat. atat. daca am deranjat, imi cer scuze. spaga n-am dat la nimeni, am invatat si am luat examenul cu toate raspunsurile corecte. vanatorii mai vechi,tot respectul pt ei,sunt"mai dibaci"in legislatia actuala? una e pusca in umar si alta e legea. pur si simplu am intrebat si imi pare rau. va salut pe toti si toate cele bune.

@villi este foarte bine ca ai intrebat pt ca sunt probleme cu care se poate intalni oricine , dar poate era mai bine daca deschideai topicuri pt fiecare problema in parte pentru ca este mult mai usor sa cauti dupa numele topicului .
respect
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde metrix77 pe 19 Noi 2015, 14:47

Nici la Satu Mare nu sa organizat anul acesta examen.
Eu m-am inscris in februarie 2015(ajvps satu mare)si sper ca in prima parte a anului urmator sa se organizeze acest examen.
Daca e vorba de spaga, nu am dat si nici nu sa cerut. Fac si eu stagiatura pe fondul de vanatoare din zona in care lucuiesc si totul este ok.
Am terminat si cursul de arme si munitii si ma costat 400 lei +70 lei pentru munitie.
metrix77
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Apr 2015, 12:56
Locaţie: Satu Mare

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde blackcrotal pe 20 Noi 2015, 13:38

metrix77 scrie:Nici la Satu Mare nu sa organizat anul acesta examen.
Eu m-am inscris in februarie 2015(ajvps satu mare)si sper ca in prima parte a anului urmator sa se organizeze acest examen.
Daca e vorba de spaga, nu am dat si nici nu sa cerut. Fac si eu stagiatura pe fondul de vanatoare din zona in care lucuiesc si totul este ok.
Am terminat si cursul de arme si munitii si ma costat 400 lei +70 lei pentru munitie.

La Bucuresti este un pic mai scump cursul de arme ( cu tot cu munitie = 700 lei dar sa fim seriosi 200 lei diferenta aproape ca nu conteaza)
In schimb o chestie draguta este ca acelasi document ( cazierul judiciar) este cerut in original in 3 locuri :
1. La inscrierea pt stagiatura la asociatia de vanatoare
2. La cursul de arme si munitii
3. La serviciu arme in momentul depunerii cererii de permis de arma
Deci trebuie mers de 3 ori la politie pentru obtinerea acestui Cazier fix de 3 ori pt ca are valabilitate 6 luni asa ca trebuie tinut cont si de acest lucru
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate