Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 10:51

examen pt permis de membru vanator in 2014

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 10 Feb 2014, 23:12

va salut pe toti.sunt foarte nou pe acest site si nu stiu exact daca postez anuntul unde trebuie. am o mare rugaminte,daca se poate.stie cineva unde se sustine examen in vederea obtinerii permisului de membru vanator permanent in 2014? eventual inscrieri pt stagiatura in vederea sustinerii examenului.
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde blackcrotal pe 11 Feb 2014, 07:29

villy scrie:va salut pe toti.sunt foarte nou pe acest site si nu stiu exact daca postez anuntul unde trebuie. am o mare rugaminte,daca se poate.stie cineva unde se sustine examen in vederea obtinerii permisului de membru vanator permanent in 2014? eventual inscrieri pt stagiatura in vederea sustinerii examenului.


Salut villy si bine ai venit. Daca deschizi urmatorul topic ai sa gasesti raspuns pentru majoritatea intrebarilor tale : viewtopic.php?f=109&t=5178
Si eu sunt nou aici , si dupa ce am citit am pus intrebari si am primit raspuns de la cei mult mai vechi.
Sanatate
Razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde vanatorul dibaci pe 11 Feb 2014, 12:59

villy scrie:va salut pe toti.sunt foarte nou pe acest site si nu stiu exact daca postez anuntul unde trebuie. am o mare rugaminte,daca se poate.stie cineva unde se sustine examen in vederea obtinerii permisului de membru vanator permanent in 2014? eventual inscrieri pt stagiatura in vederea sustinerii examenului.

Examene se vor tine in toate judetele tari -ca sa te putem ajuta trebuie musai sa ne spui si localitatea de unde esti -asa putem sa iti recomandam sau nu, o asociatie dornica sa te primeasca .
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 11 Feb 2014, 22:03

va salut din nou. am uitat sa spun prima data.sunt din targoviste,jud.dambovita.asa cum poate stiti,dambovita e un judet aparte.examenele se tin in mare secret,chiar si o simpla informare despre inscrierea la stagiatura nu s-a facut sub nici o forma.ce sa spun despre examene? nu se stie cand si cum se organizeaza decat in cercuri restranse,probabil.din acest motiv am cerut o parere avizata.unde sa ma inscriu si unde sa pot sustine un examen in limitele bunului simt si conform legii actuale. spun legii actuale in sensul ca,din cate am citit ,nu mai e necesar sa fac parte dintr-o asociatie de vanatoare{membru cotizant}ca sa pot obtine permisul de vanatoare permanent. mentionez ca sunt posesorul unui permis de port-arma pentru arma de foc neletala si din acest motiv m-am lovit putin de serviciul arme si munitii. va multumesc.
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 11 Feb 2014, 22:28

multumesc Razvan.pare simplu la prima vedere.asociatia unde te inscrii e problema{a mea este cu siguranta}.pt acest motiv am cerut ajutorul si parerile celor care au trecut prin asa ceva.
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde OVI762 pe 11 Feb 2014, 23:44

villy,tu ai vreun prieten vanator?intreb foarte serios.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 12 Feb 2014, 00:06

va salut. da,am destul de multi prieteni vanatori. cu o parte dintre acestia am participat si la cateva vanatori cu grupele din care faceau parte. important a fost ca mi-a placut si de aici si dorinta[mai bine spus convingerea] sa ajung vanator.
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 12 Feb 2014, 00:33

am gresit cu ceva cand am spus ca examenul e o mare enigma? am vb personal cu directorul de la ajvps d-ta si din spusele acestuia examenul se tine la sfarsitul lui febr.2014 adica peste aprox.2 saptamani. in 2013 nu s-a anuntat nimic in legatura cu inscrierile si nici prieteni de care am vb mai sus nu au stiut nimic. oricum incerc in alt judet si daca voi reusi sa ajung vanator tot in alt judet o sa vanez. la noi nu prea ai ce. de aceea am cerut un ajutor din partea celor care au trecut prin asta si care au reusit sa devina vanatori cu acte in regula.multumesc
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde OVI762 pe 12 Feb 2014, 00:43

vorbeste cu prietenii :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde dan_dumitrescu pe 12 Feb 2014, 12:22

villy scrie:am gresit cu ceva cand am spus ca examenul e o mare enigma? am vb personal cu directorul de la ajvps d-ta si din spusele acestuia examenul se tine la sfarsitul lui febr.2014 adica peste aprox.2 saptamani. in 2013 nu s-a anuntat nimic in legatura cu inscrierile si nici prieteni de care am vb mai sus nu au stiut nimic. oricum incerc in alt judet si daca voi reusi sa ajung vanator tot in alt judet o sa vanez. la noi nu prea ai ce. de aceea am cerut un ajutor din partea celor care au trecut prin asta si care au reusit sa devina vanatori cu acte in regula.multumesc


In 2013 la Dambovita nu s-a sustinut examenul de membru vanator.
Incearca la Prahova daca vrei, cei de acolo au fost intotdeauna mai darnici cu locurile scoase la concurs.
Succesuri! :wink:
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde biriuck pe 12 Feb 2014, 18:28

Atat de darnici si transparenti la treaba asta incat eu am dat in Buzau!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 12 Feb 2014, 21:19

asa este. in dambovita nu s-a sustinut examen in 2013,dar nici in ultimii 15 ani. oricum nu mai conteaza. am sa incerc in alt judet. ce stiti de avps Penes Curcanul din Ploiesti. am vb acolo si fac inscrieri in aceasta perioada si examenul se sustine in martie 2015. din cate am inteles sunt o societate privata. s-a mai inscris cineva acolo?
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 13 Feb 2014, 21:46

va salut. unde anume in prahova sau la buzau? la ce asociatii ?
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde dan_dumitrescu pe 14 Feb 2014, 11:04

biriuck scrie:Atat de darnici si transparenti la treaba asta incat eu am dat in Buzau!



In vara lui 2010 cand am sustinut eu examenul au fost extrem de darnici, au avut in jur de 200 de locuri. De atunci ce-i drept au mai pierdut ceva fonduri, fonduri mari.
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde acsph pe 14 Feb 2014, 16:22

villy scrie:asa este. in dambovita nu s-a sustinut examen in 2013,dar nici in ultimii 15 ani. oricum nu mai conteaza. am sa incerc in alt judet. ce stiti de avps Penes Curcanul din Ploiesti. am vb acolo si fac inscrieri in aceasta perioada si examenul se sustine in martie 2015. din cate am inteles sunt o societate privata. s-a mai inscris cineva acolo?


suna la 0733 221583 si cere detaliile care te intereseaza...avps Penes Curcanul din Ploiesti te face vanator si daca nu vrei... :lol: :lol:
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 14 Feb 2014, 22:58

sper ca nu e o gluma in legatura cu avps penes curcanul din ploiesti.am sa sun maine la nr. indicat si poate ma lamuresc. multumesc mult.
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 15 Feb 2014, 17:07

numarul de tel.de la"penes" ori e prea vechi si are alt proprietar ori e gresit. oricum iti multumesc.
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde acsph pe 15 Feb 2014, 18:18

incearca-l pe acesta:0721 340494 nu e o gluma ...
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 15 Feb 2014, 22:27

multumesc acsph. am sa incerc sa vb cu cineva de acolo.
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 15 Feb 2014, 22:31

n-a fost nimeni inscris la penes curcanul pana acum ? o parere din partea cuiva care a trecut pe acolo ar fi cea mai potrivita.
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 18 Feb 2014, 21:57

multumesc mult acsph. maine ajung la ploiesti si merg la asociatie. sper sa ma lamuresc acolo. numai bine.
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde marinsorinmarian pe 19 Feb 2014, 09:31

Este o mare teapa///// foarte multe taxe ascunse////
Avatar utilizator
marinsorinmarian
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 04 Mar 2011, 17:00

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 20 Feb 2014, 18:23

multumesc de sfaturi. ce inseamna taxe ascunse? achit taxa de inscriere si taxa de examinare. alte taxe? anume ce? 1000 lei taxa de inscriere si 200 taxa de examen. alte taxe ce ar mai putea fi?
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde blackcrotal pe 20 Feb 2014, 19:36

villy scrie:multumesc de sfaturi. ce inseamna taxe ascunse? achit taxa de inscriere si taxa de examinare. alte taxe? anume ce? 1000 lei taxa de inscriere si 200 taxa de examen. alte taxe ce ar mai putea fi?


Salut,
Cred ca ar trebui sa te duci personal la asociatia sau asociatiile la care te gandesti sa-ti faci stagiatura, avand la tine o agenda in care sa-ti notezi punctele pe care vrei sa le clarifici.
Intreaba personal si vei capata cele mai sigure raspunsuri !
Eu mi-am facut un formular ceva de genul asta:
AVPS ………
Adresa : …………………
Telefon : ……….
Persoana contact :
Fondul sau Fonduri de vanatoare ( Judet si Denumire , Populatie )
-
-
-
Luna in care se organizeaza examen de vanator :

Taxe Scolarizare :

Ce include :

Taxe Examinare :

Taxa anuala vanatoare :

Reduceri pensionari, studenti, militari :

Alte conditii specifice :


Cu un asemenea " chestionar " am fost in "vizita" la 2 AVPS din Bucuresti .
Inca inaintea acestei vizite am avut un soc pentru ca am primit o informatie ca daca ma inscriu la o anume AVPS din Bucuresti ma v-a costa cu toate taxele pana la taxele pentru obtinere dreptul de a cumpara arma 5.000 lei . In aceasta suma mi se garanta ca dau examenul peste 3 sau maxim 6 luni dar mi s-a atras atentia ca trebuie sa "sponsorizez" asociatia respectiv.
Mi s-a parut enorm dar si mai tare mizerabil mi s-a parut ca atunci cand am spus ca eu vreau sa fac stagiatura normala de 1 an mi s-a replicat ca AVPS-urile nu au nevoie de oameni corecti ci de oameni cu bani.

Am primit urmatoarele raspunsuri :
Taxa scolarizare = 1000 - 1200 lei
Taxe examinare = 150 lei

la astea se mai adauga :
- fisa medicala = 200 lei
- aviz psihologic = 150 lei
- cazier = 10 lei
- curs arme = 600 lei
Deci un total de aproximativ 2000 - 2200 lei
A si sa nu uit o data cu obtinerea carnetului de vanator trebuie sa platesti inca 1200 care este taxa anuala de vanatoare.
Aici intervine si un mic calcul. Platesti taxa anuala in septembrie 2014 dar tu nu vei putea vana pana in martie aprilie 2015 si intre timp intri in noul an si mai platesti si pt 2015 taxa de vanator .
Are rost sa te grabesti ?
parerea mea este ca nu are rost si poti bine mersi sa platesti prima taxa de vanatoare in ianuarie 2015 si tot atunci sa incepi demersurile pentru autorizatia de cumparare a primei arme.

Deci nu te grabii si procedeaza ca si croitorul cel priceput : masoara de 10 ori si taie o data.

Deci eu azi , 20 februarie 2014 am semnat cererea de inscriere la una din AVPS din Bucuresti si sper sa nu fi "taiat" gresit

Respect
Razvan


-
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 21 Feb 2014, 22:04

ai dreptate. multumesc pt.sfaturi razvan. am fost astazi la ajvps prahova si sunt oameni de toata isprava.am discutat omeneste din toate punctele de vedere. am vb.la tel.si cu directorul de la ajvps buzau. un om sincer[asa am inteles din discutia telefonica]. luni ajung la bucuresti tot pentru problema asta. am notat cateva asociatii dar sincer nu stiu la care sa merg. inca nu stie nimeni cand se tin examenele si ce numar de membri vanatori/asociatie vor fi in 2014. examene cu aproximatie sept-oct 2014. taxa de inscriere la ajvps prahova este de 1150 lei iar la ajvps buzau 850 lei. la prahova este tot inclus in taxa + doua prezentari la examen[daca prima data e de rau pt.candidat].la buzau nu stiu ce este inclus in taxa. numai bine la toata lumea si sa ajungem in teren cu arma pe umar.
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 23 Feb 2014, 16:33

blackcrotal sau razvan,cum preferi,maine vin la bucuresti pt.inscriere. am notat cateva asociatii. nu m-am hotarat inca la care sa merg. cred ca le vizitez pe toate. un nr de tel.la care sa te contactez se poate. al meu e 0764028002. poate ajung la aceeasi asociatie,cine stie. salutari.
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde blackcrotal pe 23 Feb 2014, 19:40

villy scrie:blackcrotal sau razvan,cum preferi,maine vin la bucuresti pt.inscriere. am notat cateva asociatii. nu m-am hotarat inca la care sa merg. cred ca le vizitez pe toate. un nr de tel.la care sa te contactez se poate. al meu e 0764028002. poate ajung la aceeasi asociatie,cine stie. salutari.


salut
Orice nume este bun :) .
Tia-m trimis MP
O seara buna
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde villy pe 24 Feb 2014, 23:05

va salut pe toti. azi am ajuns la cateva asociatii de pescuit si vanatoare(unele de 2 lei)din mareata capitala sa ma inscriu pt.stagiatura in vederea obtinerii permisului de membru vanator. "cur frecat,picioare rupte" sau mai bine zis-asa cum spun vanatorii vechi-"cacat in traista". sunt din targoviste si am crezut ca "la capitala" sunt oameni mai seriosi. pe dracu. din 4 asociatii contactate(daca vreti nume va spun privat-oricum am tel pe forum) una nu face inscrieri pt stagiatura iar celelalta trei au niste taxe de mai bine te lipsesti. la tel te mint cu taxa de 1000 de lei si cand te afli fata in fata scot alte taxe"din maneca". poate nu le trebuie membrii cotizanti care sa-i roage cu bani si pt examene si pt. taxa anuala. mai bine ma lipsesc. daca vreau un examen corect si o stagiatura completa-cu tot ce implica-nu se poate fara"cheltuieli neprevazute". pe zi ce trece cred ca e mai bine sa renunt. calitatea de membru vanator e prea "ascunsa". mai bine raman pescar si atat. pt lansete,mulinete,senzori si ce mai trebuie la pescuit , n-am nevoie de "calitatea de membru pescar" si "etica pescareasca" sa pot sta pe balta 48 de ore. nici macar caine pontator nu-mi trebuie,decat mincioc. va salut pe toti si multa sanatate.
villy
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2014, 22:35

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde blackcrotal pe 25 Feb 2014, 10:34

villy scrie:.................................. mai bine ma lipsesc. daca vreau un examen corect si o stagiatura completa-cu tot ce implica-nu se poate fara"cheltuieli neprevazute". pe zi ce trece cred ca e mai bine sa renunt. calitatea de membru vanator e prea "ascunsa". mai bine raman pescar si atat. pt lansete,mulinete,senzori si ce mai trebuie la pescuit , n-am nevoie de "calitatea de membru pescar" si "etica pescareasca" sa pot sta pe balta 48 de ore. nici macar caine pontator nu-mi trebuie,decat mincioc. va salut pe toti si multa sanatate.


Salut,
Daca tu gandesti asa , intr-adevar mai bine te lasi pagubas.
Dar sa nu-mi spui ca pescuitul este moka pt ca inseamna ca nici cu asta nu esti "pretin" pt ca:
- 1 lanseta de 3,6 m din carbon minim 1suta - 1,2 sute X minim 4 lansete = aproape 500 lei
- 1 mulineta medie care sa te tina mai mult de o vara = minim 300 lei , deci 4 mulinete = 1,200 lei
- fir pentru lansete minim 150 m / rola de cea mai slaba calitate = 12 lei rola . Daca vrei o rola de fluro atunci te scarpini de 25 lei rola sau cumperi la rola de 3000 m ca sa iesi ceva mai ieftin
- Ace de pescuit 12lei - 20 lei plicul de 10 ace si-ti trebuie macar 4-5 marimi a cel putin 2 tipuri ( cu paleta sau cu ochet)

- Fir textil pt legat acul rola de 20 m = 20-25 lei
cosulete, momitoare sau method feeder functie de ce tip de pescuit practici alti bani alta distractie.
- minciog cu coada de 4 m, giuvelnic, saltea de primire si saci pt peste, substante dezinfectante ( sunt impusi pe unele balti de administratorii baltilor) si asta la prima mana mai cost 300 - 500 lei
- scaun de pescuit,
- semnalizatoari etc, etc
daca tragi o linie te costa toate intre minim 2000 lei pana pe la 5000 in cazul unor cheltuieli medii

Apoi urmeaza nade si momeli la fiecare partida de pescuit intre 20 lei si 100 lei
Si , in fine, taxa pe balta intre 30 si 100 lei / zi de pescuit ( taxa maxima pe care o stiu eu este 300 lei / zi pe un crapodrom)
Si pleci acasa cu mana goala ca nu se permite retinerea pestelui.
Respect
razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: examen pt permis de membru vanator in 2014

Mesajde scirocco pe 25 Feb 2014, 12:02

Sau, mai simplu spus: Nu iti doresti sa devii vanator! Nu spune nimeni ca este usor sau ieftin dar cand vrei ceva cu adevarat si conditiile nu sunt chiar de netrecut...
Fara suparare,Villy,ai avut un moft trecator.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate