Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 04:02

bock, cu sau fara magnum ?!?

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde egruiescu pe 16 Apr 2014, 22:29

Sunt din Mehedinți, din zona de deal a județului și deja caut "prima arma". Am decis ca pentru mine ar fi buna pentru inceput o arma lisa, varianta bock de 12, desi mult timp am tatonat pentru variantele mixta sau drilling. Poate dupa ce voi avea mai multa experienta in domeniu voi decide pentru o a doua arma.
O cunoștință are doua arme; o juxtapusa (ij 58) de 12 si de vanzare un bock ij-12 magnum, pe care inca n-am vazut-o, dar care nu ar avea mai mult de 200 focuri trase, după cum sustine proprietarul. Pana acum nu am avut contact cu arme magnum, nici nu prea stiu multe despre ele. Din cate am inteles de la cunostinte cu experienta, armele magnum (care au camera de 76) merg si cu munitie obisnuita (pentru camera de 70), dar cu performante ceva mai slabe. Alte persoane spun sa nu-mi iau o astfel de arma ca mai mult ca sigur e din seriile fabricate in Rusia mai recent si aceste arme lasa de dorit, in plus, magnum-urile nu sunt bune la vanat mic (?!?).... altii spun sa nu-mi iau bock, ci juxtapusa, desi eu nu prea vad mare diferenta intre ele, insa varianta bock mi-a cazut mie mai cu tronc
Inca nu mi-a spus pretul, doar ca a dat pe ea 1600 lei, de unde am tras concluzia ca si el a cumparat-o tot la mana a 2-a.
Doresc sa intreb cunoscatorii in domeniu daca cel putin pentru inceput mi-ar fi folositoare o astfel de arma, eventual care ar fi avantajele/dezavantajele unei astfel de arme, ce probleme ar putea ascunde si cum le-as putea identifica.
Multumesc pentru intelegere, imi cer scuze daca unele expuneri sunt prea amatoricesti sau au fost deja amintite in alte expuneri si va urez toate cele bune!
egruiescu
 
Mesaje: 15
Membru din: 16 Apr 2014, 20:05

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde iliealexandruionut pe 17 Apr 2014, 05:38

bine ai venit,
nu sunt nici pe departe un fin cunoscator al domeniului dar iti expun si eu o parere care te poate ajuta cu ceva...deci si prin urmare:intre bock si juxtapusa sunt MARI diferente(cauta pe forum si o sa gasesti tone de argumente si explicatii) acum depinde de tine cu care te intelegi mai bine.Cat despre treaba cu magnum(camera de 76 respectiv 89 pt semi)este si aici o mare varietate de pareri multe contra multe pro.care este avantajul camerelor de 76/89?..are alica mai multa,viteza de plecare la gura tevii uneori mai mare dar sa pare ca (tot uneori..)snopul de alice este mai neomogen.personal utilizez un 12/76 semi cu rezultate excelente in privinta omogenitatii,acoperirii eficiente samd..DAR in ziua de azi cartusele au devenit atat de bune incat si cu 32g dar si cu 42..50 g poti face cam acelasi lucru.In configuratia bock sau juxta sa tii cont de un lucru:cartusele 76 te cam zdruncina si iti provoaca probleme de dublare in cazul in care mergi catre limita superioara a calibrului(peste 42g ) lucru rar intalnit la semi cu imprimut de gaza sau inertiala.unii spun ca la smi se cam pierd cca 10% din viteza initiala a alicelor dar nu e cazul sa te intereseze asta ca nu ti doresti semi..cat despre armele alese de tine..cel ce ti a spus ca ij urile din generatii mai noi(cam din 95 incoace)nu prea mai sunt ce au fost are dreptate:tevile nu mai sunt atat de bune ca inainte iar piesele din interior sunt prelucrate prin ambutisare (de.. reducere de costuri si eficienta cica..)iar asta le reduce in mod considerabil viata si calitatea.concluzie...76 este fff bun pt ca cine stie cand ai nevoie si cateodata CHIAR ai nevoie!!!

salutare
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde egruiescu pe 17 Apr 2014, 08:24

Multumesc pentru promptitudine. Voi mai scotoci prin forum dupa informatii. Oricum, nu ma grabesc. Lumea e plina de tevi. Buget sa ai.
Toate cele bune!
egruiescu
 
Mesaje: 15
Membru din: 16 Apr 2014, 20:05

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde cristian pe 17 Apr 2014, 11:35

@iliealexandruionut pe langa faptul ca nu esti un "fin cunoscator in domeniu" ne-am dat seama ca nu stapanesti bine nici limba romana!
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde violiv pe 17 Apr 2014, 13:33

@egruiescu
Bine ai venit printre noi!

Ia-le pe amandoua si trage cu ele - macar cate 20-30 cartuse cu fiecare. Vezi care ti se potriveste mai bine. Ia pe cineva mai priceput alaturi sa-ti arate cum se face si unde ai gresi, eventual. Apoi alege.
Cartusele de 70 mm trase din camere mai lungi nu sufera la performante. Nu-i obligatoriu dar e bine ca azi sa ai o arma cu camera de 76 mm, la o adica sa poti trage si-un cartus mai mare daca se nimereste sa n-ai altul.
Pe undeva exista un mare sambure de adevar - armele rusesti de azi nu-si prea merita banii.


@iliealexandruionut. Fa un efort si incearca sa scrii mai putin da' mai corect.

- intre bock si juxtapusa sunt MARI diferente. Corect pana la un punct ...

- Cat despre treaba cu magnum(camera de 76 respectiv 89 pt semi)este si aici o mare varietate de pareri multe contra multe pro.care este avantajul camerelor de 76/89?..are alica mai multa,viteza de plecare la gura tevii uneori mai mare dar sa pare ca (tot uneori..)snopul de alice este mai neomogen.

In general "magnum" semnifica un cartus avand 76 mm tubul iar "super-magnum" 89 mm. Ca sa poata fi trase corect si in siguranta, aceste cartuse necesita camere ale cartusului de lungimi corespunzatoare. N-are nicio legatura tipul armei cu lungimea cartusului si denumirea - atat la semi a ta cat si la un bock 76 mm lungime ai camerei cartusului tot aia inseamna dupa cum 89 mm inseamna exact acelasi lucru si la semi si la basculante (chiar exista).

Nu camera magnum are printre avantaje alica mai multa sau viteza mai mare ci cartusul in sine. Si nu prea se inatmpla sa le aiba pe toate. E aproape regula ca un cartus cu tub de 76 mm si incarcatura de alice "magnum", adica peste 50 g, are viteze la gura tevii mai mici. Exceptia este MG 2 Flash cu al sau tub de 76 mm si viteza mare de tot dar numai 40 g alice, adica un fel de mini-magnum iute.

- unii spun ca la smi se cam pierd cca 10% din viteza initiala a alicelor dar nu e cazul sa te intereseze asta ca nu ti doresti semi.
Niciodata, indiferent de sistemul de functionare al semi. Oricum discutia privea numai semi cu recuperare de gaz, care folosesc o parte din gaze pentru rearmare si nici macar astea nu pierd decat maxim undeva la 3-5% la cine stie ce modele de acum 50 de ani.

- piesele din interior sunt prelucrate prin ambutisare (de.. reducere de costuri si eficienta cica..)iar asta le reduce in mod considerabil viata si calitatea.

Mai cauta odata ce inseamna "ambutisare" si cam care dintre piesele "din interior" sunt prelucrate prin aceasta metoda .... eu zic ca maxim doua si alea absolut neesentiale. Rusii n-au schimbat nimic major in procedeele de fabricatie, abea acum trec si ei timid pe CNC-uri. Au schimbat materiale, mana de lucru si CTC-ul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde iliealexandruionut pe 17 Apr 2014, 14:03

cristian scrie:@iliealexandruionut pe langa faptul ca nu esti un "fin cunoscator in domeniu" ne-am dat seama ca nu stapanesti bine nici limba romana!

Lasa ca sti tu si pentru mine...
Acum eu am spus o parere,am expus ceva informatii,unele au fost ok altele nu iar cu ocazia asta mi am clarificat si eu cate ceva.Multumesc dl Violiv.
sarbatori bune!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde claudiu0306 pe 17 Apr 2014, 21:03

cristian scrie:@iliealexandruionut pe langa faptul ca nu esti un "fin cunoscator in domeniu" ne-am dat seama ca nu stapanesti bine nici limba romana!

Aici chiar gresesti, el chiar scrie corect, daca a facut greseli sigur au fost din graba sau datorate faptului ca intra de pe telefon ca multi altii de altfel
Beretta AL 391 Urika 12 /76
Winchester SXR Vulcan 30.06
CZ USA Mallard 12/76
Avatar utilizator
claudiu0306
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 24 Sep 2013, 20:15
Locaţie: Bucuresti

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde biriuck pe 18 Apr 2014, 01:01

iliealexandruionut scrie:b...deci si prin urmare:intre bock si juxtapusa sunt MARI diferente(cauta pe forum si o sa gasesti tone de argumente si explicatii)


Sa nu te puna pacatul sa crezi ca aceste "mari" diferente sunt de ordin balistic :!: Unii, daca se invata asa, vor trage mereu mai bine cu juxtapuse. Majoritatea va avea performante mai bune cu bock-ul. Chestie de deprindere, armele bock nu sunt superioare balistic (sunt posesor de bock) :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde Sly_Fox pe 18 Apr 2014, 10:38

egruiescu scrie:Sunt din Mehedinți, din zona de deal a județului și deja caut "prima arma". Am decis ca pentru mine ar fi buna pentru inceput o arma lisa, varianta bock de 12, desi mult timp am tatonat pentru variantele mixta sau drilling.
O cunoștință are doua arme; o juxtapusa (ij 58) de 12 si de vanzare un bock ij-12 magnum, pe care inca n-am vazut-o, dar care nu ar avea mai mult de 200 focuri trase, după cum sustine proprietarul.

Daca bock-ul este model IJ -12,atunci sigur nu este magnum. Aceste modele s-au fabricat intre anii 1962-1974,caracteristicile fiind: lungime tevi 720-730 mm,camera de 70 mm,diametrul nominal al tevilor 18,2,socuri 0,5 si 1,0.
In calibrul 12 masa armei varia intre 3,3 si 3,5 kg,iar in calibrul 16 masa era intre 3,1-3,2 kg.
Acest model a fost taticul Ij-ului 27 care se mai fabrica si astazi.
Mai intreaba,sigur nu ai toate informatiile necesare despre arma.
egruiescu scrie: Pana acum nu am avut contact cu arme magnum, nici nu prea stiu multe despre ele. Din cate am inteles de la cunostinte cu experienta, armele magnum (care au camera de 76) merg si cu munitie obisnuita (pentru camera de 70), dar cu performante ceva mai slabe. Alte persoane spun sa nu-mi iau o astfel de arma ca mai mult ca sigur e din seriile fabricate in Rusia mai recent si aceste arme lasa de dorit, in plus, magnum-urile nu sunt bune la vanat mic (?!?).... altii spun sa nu-mi iau bock, ci juxtapusa, desi eu nu prea vad mare diferenta intre ele, insa varianta bock mi-a cazut mie mai cu tronc

Munitia cu tub de 70 merge foarte bine si din camere de 76,cu performante obisnuite nicidecum mai slabe.
Nu este din seriile fabricate mai recent,ci de pe timpul URSS-ului. Modelul,asa cum am scris mai sus,nu se mai fabrica din 1974.
Armele cu camera de 76 (magnum) sunt foarte bune,indiferent ca se trage la vanat mic sau mediu,prietenii tai nu prea stiu ei ce si cum,vorbesc asa din auzite.
egruiescu scrie: Inca nu mi-a spus pretul, doar ca a dat pe ea 1600 lei, de unde am tras concluzia ca si el a cumparat-o tot la mana a 2-a.
Doresc sa intreb cunoscatorii in domeniu daca cel putin pentru inceput mi-ar fi folositoare o astfel de arma, eventual care ar fi avantajele/dezavantajele unei astfel de arme, ce probleme ar putea ascunde si cum le-as putea identifica.

Daca a dat pe ea 1600 de lei,s-a cam pacalit. Aceste arme,model IJ-12,se vand la preturi intre 300 si 800 de lei. Am vazut unele si la 100 de lei,intr-o stare tehnica buna,insa estetica mai putin buna.
Daca vrei neaparat acest model,cauta unul in stare cat mai buna,desi timpul si-a pus amprenta pe majoritatea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde BuffaloHunter pe 18 Apr 2014, 12:31

Si eu sunt incepator si as avea anumite intrebari/nelamuriri dar vazand agresivitatea discutiei imi este si teama sa lansez o intrebare/tema/topic. Chiar aveam speranta sa invat ceva de pe acest site/forum
BuffaloHunter
 
Mesaje: 5
Membru din: 07 Apr 2014, 22:43

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde Corco pe 18 Apr 2014, 12:32

@iliealexandruionut sunt pe forum o seama de vanatori cu multa experienta, unii dintre ei adevarate enciclopedii in ceea ce priveste subiectul arme; nu ar fi mai bine sa-i lasi pe acestia sa-si dea cu parerea atunci cand cineva intreaba ceva legat de subiectul arme?
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde Corco pe 18 Apr 2014, 12:37

BuffaloHunter scrie:Si eu sunt incepator si as avea anumite intrebari/nelamuriri dar vazand agresivitatea discutiei imi este si teama sa lansez o intrebare/tema/topic. Chiar aveam speranta sa invat ceva de pe acest site/forum


Daca vei urmari acest forum, te vei convinge ca sunt o multime de lucruri pe care le poti invata. Stai linistit, de cate ori discutiile o iau razna, moderatorii intervin si calmeaza spiritele. Intreaba ce ai de intrebat si ai sa vezi ca vei primi raspunsuri corespunzatoare. Pe forum sunt taxate doar intrebarile deplasate.
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde tehărău pe 18 Apr 2014, 13:13

Corco scrie:
BuffaloHunter scrie:Si eu sunt incepator si as avea anumite intrebari/nelamuriri dar vazand agresivitatea discutiei imi este si teama sa lansez o intrebare/tema/topic. Chiar aveam speranta sa invat ceva de pe acest site/forum


Daca vei urmari acest forum, te vei convinge ca sunt o multime de lucruri pe care le poti invata. Stai linistit, de cate ori discutiile o iau razna, moderatorii intervin si calmeaza spiritele. Intreaba ce ai de intrebat si ai sa vezi ca vei primi raspunsuri corespunzatoare. Pe forum sunt taxate doar intrebarile deplasate.


+1

Noii veniţi sunt prietenii noştri!
Şi cei bine educaţi...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde greenhorn01 pe 18 Apr 2014, 16:08

tehărău scrie:
Corco scrie:
BuffaloHunter scrie:Si eu sunt incepator si as avea anumite intrebari/nelamuriri dar vazand agresivitatea discutiei imi este si teama sa lansez o intrebare/tema/topic. Chiar aveam speranta sa invat ceva de pe acest site/forum


Daca vei urmari acest forum, te vei convinge ca sunt o multime de lucruri pe care le poti invata. Stai linistit, de cate ori discutiile o iau razna, moderatorii intervin si calmeaza spiritele. Intreaba ce ai de intrebat si ai sa vezi ca vei primi raspunsuri corespunzatoare. Pe forum sunt taxate doar intrebarile deplasate.


+1

Noii veniţi :lol: sunt prietenii noştri!
Şi cei bine educaţi...


Toleranta domnilor, cel putin in saptamana asta. Toti suntem o apa.......
Stima!
Avatar utilizator
greenhorn01
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 25 Noi 2010, 10:32
Locaţie: Arges

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde tehărău pe 18 Apr 2014, 17:33

greenhorn01 scrie:
tehărău scrie:
Corco scrie:
Daca vei urmari acest forum, te vei convinge ca sunt o multime de lucruri pe care le poti invata. Stai linistit, de cate ori discutiile o iau razna, moderatorii intervin si calmeaza spiritele. Intreaba ce ai de intrebat si ai sa vezi ca vei primi raspunsuri corespunzatoare. Pe forum sunt taxate doar intrebarile deplasate.


+1

Noii veniţi :lol: sunt prietenii noştri!
Şi cei bine educaţi...


Toleranta domnilor, cel putin in saptamana asta. Toti suntem o apa.......
Stima!


Vechi venitii isi aduc aminte ca pe vremea lui Paul si Cristina de la Vodafone s-a facut ceva caterinca despre asta. Se afirma (citez din memorie) "Si e regula: noii veniti fac cinste!". S-a facut ceva caterinca pe acea vreme iar mesajul era cu dedicatie. Tocmai vorbisem cu un user (cu care la vremea respectiva glumeam pe acea tema) la telefon si ii faceam o aluzie scriind cu telefonul, sprijinit de-un cos in supermarket. Nu pusei ghilimelele din comoditate. Asta nu inseamna ca la gramatica sunt tare... :oops:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde iliealexandruionut pe 18 Apr 2014, 19:21

Corco scrie:@iliealexandruionut sunt pe forum o seama de vanatori cu multa experienta, unii dintre ei adevarate enciclopedii in ceea ce priveste subiectul arme; nu ar fi mai bine sa-i lasi pe acestia sa-si dea cu parerea atunci cand cineva intreaba ceva legat de subiectul arme?

salutare,
ai dreptate si poate este ok asa..mi am exprimat si eu o parere si in final am mai aflat cate ceva...nu consider ca am dat cuiva in cap sau sa jignesc in vreun fel..agresivitatea unora si dorinta de a trage de maneca ma lasa rece....e ok cand mai multi oameni isi expun parerile ,cunostintele(asa cum sunt ele )intr un mod civilizat si afla unii de la altii.de asta se numeste forum ca altfel era un site doar pt 3..4 insi mai informati si noi restul puneam intrebari si primeam raspunsuri pe care le luam sau nu ca atare....pana la urma asa am sa fac nu o sa mai scriu nimic,ca deranjez pe cate unu' dasta' cu gramatica...fereasca sfantu'

cu respect!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde egruiescu pe 21 Apr 2014, 23:37

Pentru inceput, doresc sa deschid acest raspuns cu traditionalul "Hristos a inviat!"
Numai ce m-am intors din mica vacanta de Paste si am deschis laptop-ul sa vad ce se mai intampla pe forum.
Am ramas placut impresionat sa vad atatea raspunsuri la un subiect de discutie pe care nu l-am crezut prea de luat in seama, mai ales ca venea din partea unui incepator ca mine, chiar daca nu toate raspunsurile se refereau strict la subiect.
In primul rand, cu scuzele de rigoare, ma voi abate putin de la tematica discutiei pentru a face cunoscuta parerea mea in legatura cu modul de exprimare in scris al unor membri, ma refer la ortografia mesajelor scrise, punctuatie, etc., care in general si mai ales in ultimul timp sunt mai putin importante in discutii de pe forumuri din mai multe motive, cum ar fi: folosirea unor terminale variate din punct de vedere al performantelor tehnice, scrierea raspunsurilor "pe fuga", din cauza diferitelor preocupari, etc. si nu in ultimul rand, nivelul de pregatire al fiecaruia. Asta nu inseamna ca atunci cand ne exprimam in scris nu trebuie sa avem grija de calitatea mesajelor noastre. S-a demonstrat ca limbajul unui individ, indiferent daca este oral sau scris, reflecta modul de gandire al acelui individ. Deci, cu aceasta ocazie doresc sa punem capat polemicilor datorate "dificultatilor" de exprimare, avand grija ca pe viitor sa tratam doar cu atentia cuvenita acele persoane care se exprima defectuos.
In al doilea rand, revenind la tematica discutiei, m-am intalnita cu proprietarul armelor despre care va vorbeam si i-am cerut mai multe detalii. Am inteles ca are armele depuse la magazie, deoarece a depasit termenul de cinci ani pentru vizarea permisului de portarma. Despre juxtapusa, mi-a spus ca stie sigur ca este ij 58, pentru ca a tot umblat cu ea, iar despre bock, in afara de faptul ca este sigur magnum 12, nu stie mare lucru. M-am gandit sa merg la personalul care are magazia respectiva in primire si sa-i rog sa-mi dea detalii despre arma. Credeti ca procedez bine? Ar fi posibil asa ceva?
Multumesc tuturor pentru informatii.
Toate cele bune!
egruiescu
 
Mesaje: 15
Membru din: 16 Apr 2014, 20:05

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde florin.t pe 22 Apr 2014, 12:57

Oricine care ti-a dat un raspuns merita respect indiferent cat de corect din punct de vedere gramatical si/sau cat de competent a scris .
Armele or fi depuse la magazin, nu la magazie . Daca armele sunt in magazin, avantajul e ca ai putea negocia la sange, dezavantajul ca nu poti sa le probezi. Ca sa devii vanator ai avut nevoie de doua recomandari de la doi vanatori (cu vechime peste 5 ani), ia unul cu tine sa vada si el armele. Faptul ca nu stiu , nu-mi amintesc, cu aia n-am umblat ... pe mine m-ar pune pe ganduri.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde Krieghoff pe 22 Apr 2014, 17:17

florin.t scrie: Ca sa devii vanator ai avut nevoie de doua recomandari de la doi vanatori (cu vechime peste 5 ani).


S-a schimbat cumva legea? Nu stiam ca mai nou se cere asa ceva. Eu stiam ca te duci la asociatie si faci o cerere de inscriere pentru stagiatura (primul pas). De recomandari nu am auzit pana acum. Esti sigur de ceea ce spui?
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde florin.t pe 22 Apr 2014, 18:03

Problema e mai veche... de fapt foarte veche. Tu ești la o asociație privata?
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde Krieghoff pe 22 Apr 2014, 18:14

Sunt la AJVPS si nu am avut nevoie de recomandari. De recomandari a avut nevoie tata cand s-a facut vanator (1992). :D
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde cybelle pe 22 Apr 2014, 19:36

Si eu am avut nevoie de recomandarile scrise a doi vanatori cand m-am facut vanator in 2007.
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde biriuck pe 22 Apr 2014, 21:15

si eu anul trecut :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde tehărău pe 22 Apr 2014, 21:46

Asta e una din problemele importante pentru care am postat statutul AG/JVPS. Am si comentat o zi intreaga pe acolo. Au scos un lucru extrem de bun si util. Acum grupa, adica nimeni, adica adunarea generala, blabla... Si se fac dosare pe banda rulanta si nu raspunde nimeni. Cand aveti timp si chef, dati o geana pe acolo, ca sunt o gramada de lucruri importante de comentat.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde Corco pe 23 Apr 2014, 07:14

iliealexandruionut scrie:
Corco scrie:@iliealexandruionut sunt pe forum o seama de vanatori cu multa experienta, unii dintre ei adevarate enciclopedii in ceea ce priveste subiectul arme; nu ar fi mai bine sa-i lasi pe acestia sa-si dea cu parerea atunci cand cineva intreaba ceva legat de subiectul arme?

salutare,
ai dreptate si poate este ok asa..mi am exprimat si eu o parere si in final am mai aflat cate ceva...nu consider ca am dat cuiva in cap sau sa jignesc in vreun fel..agresivitatea unora si dorinta de a trage de maneca ma lasa rece....e ok cand mai multi oameni isi expun parerile ,cunostintele(asa cum sunt ele )intr un mod civilizat si afla unii de la altii.de asta se numeste forum ca altfel era un site doar pt 3..4 insi mai informati si noi restul puneam intrebari si primeam raspunsuri pe care le luam sau nu ca atare....pana la urma asa am sa fac nu o sa mai scriu nimic,ca deranjez pe cate unu' dasta' cu gramatica...fereasca sfantu'

cu respect!



Salutare si tie,

Bineinteles ca forumul este un spatiu unde fiecare se poate exprima liber, atata timp cat o face intr-un mod civilizat, iar tu, din cate am vazut mesajele tale, esti unul dintre acestia. Totusi, calitatea unui forum, cred ca este data atat de modul de exprimare (si aici intra si partea de gramatica) precum si de consistenta mesajelor. Eu sunt de acord cu tine sa ne dam cu parerea, dar atunci cand o facem in cunostiinta de cauza, si nu doar ca sa umplem forumul. Cu ce-l ajutam pe un coleg care are nelamuriri daca ne dam cu parerea fara sa cunoastem subiectul? Daca nu interveneau colegii cu mai multa experienta sa corecteze raspunsul tau, persoana care a intrebat, incepator fiind, ar fi ramas cu o seama de informatii eronate. Imi place sa cred ca, in general, calitatea ar trebui sa primeze cantitatii si de aceea poate este mai important ce contin mesajele noastre pe forum, si nu numarul lor. Sper sa nu imi porti pica pentru ca ti-am atras atentia.

Toate cele bune,
Corco
Corco
Membru important
 
Mesaje: 145
Membru din: 06 Ian 2012, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde florin.t pe 23 Apr 2014, 08:20

Krieghoff scrie:Sunt la AJVPS si nu am avut nevoie de recomandari.


Regulamentul privind dobandirea permisului de vanatoare din 2009 (care-l abroga pe cel din 2004) nu mai cere decat sa depui o cerere la asociatie, asociatie care te primeste ca si candidat si te repartizeaza la o grupa fara a avea obligatia de a consulta pe cineva din acea grupa. Multe asociatii inca cer acele recomandari pentru a nu avea probleme (sa nu fie primiti candidatii la grupe, etc). Modificarea a fost facuta, normal, in interesul sefilor asociatiilor .
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde Krieghoff pe 23 Apr 2014, 09:58

Asa stiam si eu, ca s-a scos aceasta prevedere. Oricum fiecare asociatie are propriile legi si regulamente. Nu gasesti doua la fel.
Scuze de off topic. Acum sa-i raspundem colegului.

Eu am 2 arme: un bock Baikal 27EM 12/76 cu care am tras cu max 36 gr (desi suporta pana la 56 gr) si o juxtapusa Ij 58 12/70 cu pat englezesc cu care am tras cu max 32 gr. Eu unul nu sunt de acord cu magnum-urile. Personal nu le vad intrebuintarea. Au un pret ridicat, un recul mai puternic si pana la urma fac acelasi lucru ca si celelalte. Poate la gasca iarna pe ger cand zboara la inaltime. Bine e sa le incerci tu sa vezi ce si cum.
In ceea ce priveste vanzatorul de care spui e cam ciudat sa nu-si cunoasca armele pe care le-a folosit.
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde Sly_Fox pe 23 Apr 2014, 18:10

Necunoasterea caracteristicilor prorpriilor arme este boala veche. Pe la inceputururile noastre ca vanatori,toti am suferit de ea,in mai mare sau mai mica masura. Numai ca pasiunea nemasurata,interesul de tot ceea ce inseamna vanatoare,ne-a facut sa ne trezim relativ repede. Din pacate mai sunt si persoane care dorm somnul prelung al ignorantei,in cazul acestora vanatoarea neinsemnand decat o simpla bubuitura in urechi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde egruiescu pe 08 Mai 2014, 10:22

Am fost la magazin impreuna cu un cunoscator si am vazut arma. Arata foarte bine. Lacul de pe pat s-a cam dus si are o mica crapatura pe pat, desupra, in spatele sigurantei. Este un bock, marca IJ 27M. Din cate mi-a spus prietenul meu, este un model fabricat in URSS, in ultimele serii. Am demontat si tevile si ne-am uitat cu atentie. Nu scrie pe ea URSS sau Russia. Are socuri fixe si camera de 76. Amicul mi-a zis ca arma, la cum arata, valoreaza in jur de 1300-1400 lei. Astept pareri.
Toate cele bune.
egruiescu
 
Mesaje: 15
Membru din: 16 Apr 2014, 20:05

Re: bock, cu sau fara magnum ?!?

Mesajde vanatorul dibaci pe 08 Mai 2014, 14:55

egruiescu scrie:Am fost la magazin impreuna cu un cunoscator si am vazut arma. Arata foarte bine. Lacul de pe pat s-a cam dus si are o mica crapatura pe pat, desupra, in spatele sigurantei. Este un bock, marca IJ 27M. Din cate mi-a spus prietenul meu, este un model fabricat in URSS, in ultimele serii. Am demontat si tevile si ne-am uitat cu atentie. Nu scrie pe ea URSS sau Russia. Are socuri fixe si camera de 76. Amicul mi-a zis ca arma, la cum arata, valoreaza in jur de 1300-1400 lei. Astept pareri.
Toate cele bune.

In primul rand schimba amicul cunoscator -Modelul acesta nu este made in URSS !
In al doilea rand pezenta "infimei" crapaturi va duce in cel mai scurt timp la schimbarea patului !
Si in ultimul rand dupa scurta ta prezentare a armei -pretul este undeva la 800-900 Ron -dar...nici nu ai- dar nici nu iti trebuie -uita de ea .
Uite aici una buna viewtopic.php?f=124&t=13052
Sau mai ai rabdare si cauta -apar tot mereu arme exelente la pret bun chiar aici pe forum !
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate