Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 25 Apr 2024, 20:55

Engleza cinegetica

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Engleza cinegetica

Mesajde tehărău pe 25 Sep 2014, 20:16

Cinegetica in limba engleza ar fi fost un titlu mai corect. Insa mai putin concis. Dar nu asta conteaza.
Crescut in regimul cand limbile straine erau un moft si erau invatate fie de tocilari, fie de copii ai caror parinti investeau in educatia odraslelor si neincadrindu-ma in nici una din categoriile mentionate, ceva engleza am invatat tarziu, greu si incomplet. Ca mai tot ceea ce stiu. Mediocritatea se poate atinge si de autodidacti... :oops:
La vanatoare, datorita englezei ce-o stiu si brumei de cunostinte vanatoresti ce le am, m-am trezit insotitor de straini de mai multe ori. Si mi-am dat seama ca as mai avea multe de invatat. Sunt dispus s-o fac dar nu mai am timpul necesar de a cauta prin dictionare. Si cred ca ar prinde bine si altora. Mai ales ca preconizez ca vom insoti strainii la vanatoare din ce in ce mai multi si de mai multe ori... :cry:
Asa ca va rog pe cei ce aveti astfel de cursuri sa le faceti publice.
Multumesc anticipat!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Engleza cinegetica

Mesajde liviur pe 26 Sep 2014, 10:06

Cursuri de limba engleza ?
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 834
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Engleza cinegetica

Mesajde Sharpshooter pe 26 Sep 2014, 11:04

Depinde ce anume vrei cursusri specializate de engleza in cinegetica poate mai greu...
Engleza folosita in anglia e una, engleza folosita ca punte de comunicare intre oameni din tari diferite e altceva.... e suficient sa te intelegi.
La fel si sunt si culturile cinegetice (atat ca terminologie cat si obiceiuri), fiecare are specificul ei si e cam greu sa definesti un "standard universal" ...ca daca te raportezi la engleza de UK automat te raportezi la cultura cinegetica de la ei, asa ca trebuie sa gasesti ceva de mijloc sa fie valabil si pentru nemti, scandinavi, spanioli etc.


Poate cel mai indicat ar fi sa enumeri o serie de fraze, intrebari si termeni care crezi ca ai nevoie in activitatile de ghidare si insotire pentru clientii straini si sa incercam sa gasim cele mai potrivite traduceri...
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Engleza cinegetica

Mesajde UlissePro pe 26 Sep 2014, 15:21

Eu recomand documentarele de la Hunter's Video - sunt exact ca un curs cinegetic audio/video in engleza.
Mi se par bine facute, subtitrarile in engleza sunt aproape perfecte, si imbini utilul cu placutul.
Numai bine.
Traian C .

P.S. Daca nu ai de unde sa le iei, iti pot face cateva DVD uri si ti le trimit.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Engleza cinegetica

Mesajde biriuck pe 26 Sep 2014, 18:27

Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2697
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Engleza cinegetica

Mesajde tehărău pe 26 Sep 2014, 20:46

UlissePro scrie:Eu recomand documentarele de la Hunter's Video - sunt exact ca un curs cinegetic audio/video in engleza.
Mi se par bine facute, subtitrarile in engleza sunt aproape perfecte, si imbini utilul cu placutul.
Numai bine.
Traian C .

P.S. Daca nu ai de unde sa le iei, iti pot face cateva DVD uri si ti le trimit.


Ba le vreau. Nu am timp sa le caut. Dau la schimb altceva sau ma recompensez eu cumva :wink:
Merci Traiane!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Engleza cinegetica

Mesajde tehărău pe 26 Sep 2014, 20:50

Sharpshooter scrie:Depinde ce anume vrei cursusri specializate de engleza in cinegetica poate mai greu...
Engleza folosita in anglia e una, engleza folosita ca punte de comunicare intre oameni din tari diferite e altceva.... e suficient sa te intelegi.
La fel si sunt si culturile cinegetice (atat ca terminologie cat si obiceiuri), fiecare are specificul ei si e cam greu sa definesti un "standard universal" ...ca daca te raportezi la engleza de UK automat te raportezi la cultura cinegetica de la ei, asa ca trebuie sa gasesti ceva de mijloc sa fie valabil si pentru nemti, scandinavi, spanioli etc.


Poate cel mai indicat ar fi sa enumeri o serie de fraze, intrebari si termeni care crezi ca ai nevoie in activitatile de ghidare si insotire pentru clientii straini si sa incercam sa gasim cele mai potrivite traduceri...


Bune si astea. Dar la cinegetica nu sunt cursuri de engleza? Sau nu sunt studenti sau absolventi de cinegetica pe forum? Cred ca alea ne-ar face bine la toti :wink:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Engleza cinegetica

Mesajde tehărău pe 26 Sep 2014, 20:52



Da bre ceva concret, nu link-uri, ca sunt coborat din munte de la cerbu lu @tonif si trebe sa plec la Pitesti la ospat si de acolo la Buzau la scandal... :?
Cine are timp de net... :?:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Engleza cinegetica

Mesajde biriuck pe 26 Sep 2014, 21:24

@teharau meandrele concretului:
La unul din likuri sunt multi termeni folositi la vanatoarea de cervide:

Definitions of commonly used deer hunting terms:.
Abomasum- the fourth, or digesting, chamber of the stomach of a cud-chewing animal, like the whitetail deer
Albino Deer- A deer that is lacking in color or has a white coat.
Antler- the branched, annually shed, bony growth on the head of any animal of the deer family. This bony growth is what causes hunters to get up before dawn and sit in a tree for hours defining cold, hunger and bugs.
Bawl- A sound made by a deer that has been injured or scared. It is similar to a yell or shriek that a human would make.
Bed- A place were a deer has laid down. This area is usually indicated by grass leaves and dirt compressed in a kidney shape on the ground.
Bedding Area- A area were deer often rest. Bedding areas are often surrounded by thick cover but allow the deer to see and hear approaching danger. Whitetail bedding areas are often found close to feeding areas.
Bleat- A sound made by does and fawns. Does bleat in social situations, as a contact call with fawns, to express distress or occasionally to let a buck know the doe's location. Fawns produce a bleat to keep in contact with does or as a call for help.
Browsing- Deer eat by quickly moving through the woods and chewing plants just enough to swallow them. The deer then returns to a safe area and chews the cud for further digestion. This type of eating is called browsing
Buck- A male deer. Male deer or bucks grow antlers every year and then loose them after the matting season or rut.
Bull- A Male Elk is referred to as a Bull Elk. Elk are a close realtive to the whitetail deer although much large in size.
Calling- The act of calling for deer is to imitate sounds deer make in order to attract them to your area. Calling tactics include grunts, bleats, rattling, snort wheeze and more.
Cover Scent- A scent used to cover or hide human scent while hunting for deer and other big game animals.
Deer Decoy- A plastic replicate of a deer used to lure other deer into shooting range. Decoys are often used during the rut to get bucks in close enough to shoot at.
Deer Yard- A small area of land that attracts a large number of deer during winter months. These areas are usually attractive to deer because of the shelter and proximity of food sources.
Doe Trail- A deer trail that is heavily used primarly by does and fawns. These trails are also used by bucks durring the rut. Look for trails with a lot of different size tracks and that are clear of most vegitation.
Dominant Buck - A male deer that establishes a territory and right to breed does in that territory by fighting and intimidation of smaller mail deer. Dominant bucks are usually the largest deer in the area.
Estrus Doe- When a doe is in heat, typically a 2-4 day period of time when that doe is cabalbe of breading and will let a buck bread her.
Fawn- A newborn or baby deer. When baby deer are born the usually have white spots on them to help the hide in thick vegetation.
Pre-orbital glands- Gland in the forehead of deer used to leave scent on branches and twigs rubbed by the deer.
Guide services -providing any of the following: advice to hunters while hunting about how and/or where to hunt; setting decoys; calling, stalking, pursuing, tracking, field dressing; caring for meat; field preparation of trophies; carriage of hunters, hunter equipment, and/or animals harvested by the hunter
Grunt- A low pitched vocal call made by a buck to indicate aggression toward another buck
Herbivore- Any animal including the deer which eats only plant materials
Home Range- The area in which a deer spends it's entire life which is thought to be less then a few square miles as long as food, water and shelter is available in that range.
Horning - The actions of a buck as it rubs it's antlers and forehead against a licking branch that is over a scrape.
Hunting Outfitter- An outfitter is a person who both receives compensation (i.e., money, services, or gifts) from hunters and provides outfitting services to hunters. Outfitting services include providing guides, guide services*, equipment, stands, blinds, or transportation to and from the field for hunters.
Interdigital Gland- a scent gland located between a deer's hooves that leaves a scent trail for other deer as that deer walks
Non typical rack- A term referring to antlers on at deer that are not symmetrical and have often have points growing off other points on the antlers
Pawing- The act of a buck as it uses it's front hooves to remove dirt and grass to make a scrape durring the rut.
Pedicals- Pedicals are the part of the bucks skull where antlers grow from. Buck fawns have pedicals but unless very close to the deer it is hard to distinguish a buck fawn from a buck doe by the pedicals
Pre-rut- a period prior to the actual mating season or rut when bucks begin to establish territories and dominance in preparation for the rut.
Reticulum- The second chamber of a deer's stomach that holds partially chewed food
Rub- When a buck rubs or scrapes trees and branches with its antlers to mark territory and display dominance
Rumen- The first chamber of a deer's stomach that "washes" the browse a deer consumes with microorganisms designed to break down food
Ruminants- animals characteristically having a stomach divided into four compartments and chewing a cud consisting of regurgitated, partially digested food.
Scouting- Spending time in the woods looking for deer sign and areas to hunt during deer season
Scrape- Ground that is pawed up by a buck and then urinated in. A scrape is used to communicate with other deer and does let bucks know they are ready to breed by urinating in a scrape.
Snort- A loud puff of air forced through the nostrils of a deer to sound an alarm to other deer
Stalking- Stalking is the slow, silent pursuit of an animal that allows the hunter to get close enough for a good, clean shot.
Still Hunting- Still hunting is the continuous movement of a hunter through an animal’s environment in hopes of finding the desired game. The hunter takes a few steps, stops, looks around – sometimes with binoculars – and listens for the slightest sound of the game animal being hunted.
Tend- When a buck stays close to a female during mating season waiting for the female to come into estrus so that buck can breed the doe
Velvet- The soft skin that covers a bucks antlers as they grow in. This velvet falls off in the fall and the antlers get hard.
Venison- Meat from a deer is called venison.

Cum explicatiile fiecarui termen sunt detaliate, gasesc inutil sa mai ii si traduc.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2697
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Engleza cinegetica

Mesajde OVI762 pe 27 Sep 2014, 08:36

Sharpshooter zice bine;cam la ce specie te-ar interesa,ca bull de exemplu ''ie''la multe specii,si tot mascul inseamna,in linii mari.Oricum,am gasit acum 2 sezoane o expresie ce este valabila in cel putin doua limbi;la indemnul prietenesc si pur camaraderesc ''mai da-i una in mortii ma-tii,nu vezi ca misca''un italian a executat instantaneu al doilea foc asupra unui iepure ranit,cu toate ca nu vorbea o boaba romaneste,semn ca expresia e universal valabila.Acuma pandim un englez sau un german,sa vedem daca merge si la aia.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Engleza cinegetica

Mesajde Sharpshooter pe 27 Sep 2014, 11:49

La noi toate felurile de vanatoare sunt "hunting"
la englezi e mai altfel, daca stai intr-un stand si astepti sa vina fazanii manati de haitasi se numeste "shooting", daca stai la rate la pasaj in loc fix e "pass shooting" , daca stai cu atrape si chematori e "shooting/hunting over decoys", "hunting" se foloseste la vanatoarea la picior in care vanatorul este angrenat in toata activitatea, mers cautat impuscat recuperat vanatul.

La vanat mare, cerb de exemplu ... cuvantul hunting iarasi se pierde pe drum, daca mergi cu paznic care te duce pana la animal prin apropiere se cheama stalking, selectia pe principii numerice de cervide se cheama "culling". La cerb in Europa "bull" se foloseste cam rar "stag" e cuvantul cel mai folosit, ciutele se numesc "hinds" iar viteii calves sau pentru englezi si scotieni "followers"

The elk bull is bugling! ...The red stag is bellowing ! (diferenta de boncanit in US si in Europa)

Cam toate tarile europene au cuvinte diferite pentru coarnele cervidelor, cele care se leapada, si coarnele ovinelor, caprinelor si bovinelor cu crestere continua care nu se leapada ..
Cervidele poarta "antlers", celelalte poarta "horns"
...iar mistretii au tusks :D

Cum am zis, poate cel mai usor e sa faci o lista de termeni si fraze care te intereseaza...asa putem scrie fiecare din amintiri , povesti nemuritoare si tot sa nu ajute

PS in toti ~16 ani de studii si para studii nu am avut nici un curs de engleza, le-am invatat si eu din mers
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Engleza cinegetica

Mesajde tehărău pe 28 Sep 2014, 23:14

OVI762 scrie:Sharpshooter zice bine;cam la ce specie te-ar interesa,ca bull de exemplu ''ie''la multe specii,si tot mascul inseamna,in linii mari.Oricum,am gasit acum 2 sezoane o expresie ce este valabila in cel putin doua limbi;la indemnul prietenesc si pur camaraderesc ''mai da-i una in mortii ma-tii,nu vezi ca misca''un italian a executat instantaneu al doilea foc asupra unui iepure ranit,cu toate ca nu vorbea o boaba romaneste,semn ca expresia e universal valabila.Acuma pandim un englez sau un german,sa vedem daca merge si la aia.


:D Tocmai ne adunasem la amis. Ne-ai facut dimineata frumoasa! :wink:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Engleza cinegetica

Mesajde tehărău pe 28 Sep 2014, 23:21

@Sharpshooter. Merci mult! Cand mai ai timp mai baga! Comoara curata subtilitatile astea.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Engleza cinegetica

Mesajde Alin3006 pe 30 Sep 2014, 21:57

tehărău scrie:@Sharpshooter. Merci mult! Cand mai ai timp mai baga! Comoara curata subtilitatile astea.


Da Milo, buna treaba!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Engleza cinegetica

Mesajde Ursus2006 pe 01 Oct 2014, 07:11

Daca toata lumea trebuie "sa-si aduca aportul", am invatat si eu ceva:

Don't drink water: the fish fucking in. :shock:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Engleza cinegetica

Mesajde tehărău pe 02 Oct 2014, 12:39

Ursus2006 scrie:Daca toata lumea trebuie "sa-si aduca aportul", am invatat si eu ceva:

Don't drink water: the fish fucking in. :shock:


:D Horica, ce ne-am face fara tine... :wink:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Engleza cinegetica

Mesajde Alin3006 pe 06 Oct 2014, 16:19

Ursus2006 scrie:Daca toata lumea trebuie "sa-si aduca aportul", am invatat si eu ceva:

Don't drink water: the fish fucking in. :shock:


Fish fuck in it - ma Horica. :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Engleza cinegetica

Mesajde Ursus2006 pe 07 Oct 2014, 11:44

Eu is mai batran, am facut rusa la scoala, engleza mai putin. O sa mai studiez cand vine profesorul din America. :mrgreen:

Cum se traduce in varianta cum am scris eu ?? Ca eu stiu varianta in limba romana. :lol:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Engleza cinegetica

Mesajde romaniac pe 07 Oct 2014, 15:20

Si varianta ta e buna Horica doar trebuie corectat:
The fish are fucking in it= pestii se f.. in ea
Asa se incepe invatatul oricarei limbi, mai intai prostiile. :D
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Engleza cinegetica

Mesajde OVI762 pe 07 Oct 2014, 18:04

Ce preocupati suntem de pestii...Ursului :lol:
Io cred ca corect este The fishes(ca ie mai multi)are fucking in it,ca sa respectam prezentul continuu,in sensul ca futaiul pestilor inca nu s-a terminat :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Engleza cinegetica

Mesajde romaniac pe 07 Oct 2014, 18:09

OVI762 scrie:Ce preocupati suntem de pestii...Ursului :lol:
Io cred ca corect este The fishes(ca ie mai multi)are fucking in it,ca sa respectam prezentul continuu,in sensul ca futaiul pestilor inca nu s-a terminat :mrgreen:

Aia probabil in engleza pura.
Aici peste balta se foloseste "fish" si la plural: "There is a lot of fish in the lake".
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Engleza cinegetica

Mesajde Ursus2006 pe 07 Oct 2014, 18:16

Sunt un gunoi, am facut reconstituirea, n,am raspuns la telefoane. Sorry !!!
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Engleza cinegetica

Mesajde OVI762 pe 07 Oct 2014, 20:49

romaniac scrie:
OVI762 scrie:Ce preocupati suntem de pestii...Ursului :lol:
Io cred ca corect este The fishes(ca ie mai multi)are fucking in it,ca sa respectam prezentul continuu,in sensul ca futaiul pestilor inca nu s-a terminat :mrgreen:

Aia probabil in engleza pura.
Aici peste balta se foloseste "fish" si la plural: "There is a lot of fish in the lake".





Indeed ,british,not slang :) .Am invatat engleza dintr-o carte prafuita cu o poza cu Turnul Londrei pe ea-in engleza americana,cea mai uzitata,subst. fish a devenit defectiv de plural,asa cum bine zici .Ca ai 1 sau un miliard,tot fish este.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Engleza cinegetica

Mesajde blackcrotal pe 08 Oct 2014, 18:02

In acest caz ori englezii ori pesti englezilor pot fi banuiti ca sunt onanisti ?
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Engleza cinegetica

Mesajde Cristi73 pe 30 Iul 2015, 09:24

blackcrotal scrie:In acest caz ori englezii ori pesti englezilor pot fi banuiti ca sunt onanisti ?

sau in engleza britanica, wankers
Werk Haenel Suhl cal 16
CZ 557 Sporter 7x64
Cristi73
 
Mesaje: 19
Membru din: 02 Feb 2014, 12:35
Locaţie: Deva

Re: Engleza cinegetica

Mesajde blackcrotal pe 16 Aug 2015, 23:32

Un exemplu de engleza practica :
Prin anii '90 eram in Romania la un schimb de experienta cu 2 evrei traitori in USA care ne invatau sa montam echipamente electronice in niste panouri . Limba de comunicare era engleza si ne munceau de dimineata pana noaptea tarziu mai ceva ca pe hotii de cai. Actiunea respectiva se petrecea intr-o vila inchiriata in Poiana Brasov iar beneficiari de munca noastra erau Hotelul Coroana Brasov si Primarul din Brasov
Din cand in cand se auzea unul din cei 2 strigand : "Please give me a hammer " Adica sa-i dam ciocanul.
Ca sa mai dezmortesc atmosfera am spus unuia dintre cei 2 ca in Romania la ciocan ii spunem PULA asa ca fraza s-a internationalizat transformandu-se in "Please give me PULA"
Aceasta a continuat pana seara tarziu cand ne-am pomenit vizitati de Patronul evreilor , Primarul din Brasov, Directorul hotelului Coroana veniti impreuna cu nevestele sa scoata pe oamenii muncii la un chef la restaorantul Capra Neagra.
Ei si sa vezi stupoare pe fetele nevestelor cand i-au auzit pe everi ca racneau pe acolo : "Please give me PULA " de cateva ori la rand pt ca noi se intelege, eram surzi la mascarile capitalistilor .
Scuze off topic
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Engleza cinegetica

Mesajde UlissePro pe 10 Oct 2016, 14:28

R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Engleza cinegetica

Mesajde yoghi pe 10 Oct 2016, 16:51

Eu cred ca in doi ani de cand e deschis topicul , colegu a apelat la meditatii .....ca noi astia...!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Engleza cinegetica

Mesajde tehărău pe 11 Oct 2016, 06:22

Chiar ieri, colegul @Ulisse pro, căruia ii mulțumesc, mi-a trimis un link util.

http://www.shootinguk.co.uk/answers/a-z ... erms-74105
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate