Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 26 Apr 2024, 01:23

1 an...Oare e mult?

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

1 an...Oare e mult?

Mesajde nedeaalexandru pe 20 Feb 2015, 07:08

Stau si citesc,incerc in fiecare zi sa mai citesc un pic.daca trece o zi fara sa citesc simt ca pierd din notiuni si simt ca trisez intr-un fel sau altul..fiecare 10 lei in plus ii pun deoparte in fiecare zi,defapt daca ma gandesc fiecare leu si nu glumesc...trece atat de greu timpul atunci cand visezi la ceva...
Uneori visez ca sunt singur alaturi de catelusa mea in mijlocul padurii si ascult linistea,uitand de tot ce inseamna aceasta lume in care nu cred ca ma regasesc,de griji,de rautate
Ma uit de exemplu la rautatea unei persoane..de ex ursii trebuiesc omorati ca au venit peste noi,sau au venit la tomberoane..uitand constient zic eu ca nu i-a pus nici dracu sa isi faca casa in casa acestor animale
Am ajuns sa ne facem vile impunatoare in varf de padure,sa incalacam in mod constient tot ce inseamna natura,ce inseamna puritate,naturalete,fericire samd
Sa avem la o singura familie 4 masini,sa aruncam pe jos si multe altele...cand o sa realizam ce inseamna natura cred ca va fi prea tarziu...defapt sunt sigur
Stateam si ma uitam atunci cand eram copil cum imi povestea bunicul meu despre animale,despre natura si nu intelegeam de ce de fiecare data avea ochii in lacrimi si glasul tremurat...incet incet imi dau seama
Va multumesc voua(celor ce v-ati facut vanatori nu neaparatdin dorinta de a omori) pentru ca pretuiti natura
Daca cineva m-ar intreba de ce vanator...cred ca asta ar fi unul din raspunsuri
DIN DORINTA DE A INTELEGE MAI BINE NATURA
Cu multa stima si respect
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde nedeaalexandru pe 20 Feb 2015, 07:43

O natura mea frumoasa
Cat as vrea sa fiu acasa
Sa petrec mereu cu tine
si sa uit ca vine maine

Multumesc ca m-invatat
Tot ce-nseamna ascultat
Si mereu tu ai stiut
Ca nu am cum sa te uit

Eu m-ntorc acum la tine
Sperand ca o sa fie bine
Si ca tu nu ai uitat
Un baiat demult plecat

Cineva spunea odata
Sa iubesc natura toata
Sa am grija peste ani
Nu sa zic ca n-am habar

Nedea Alexandru-Natura
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde iliealexandruionut pe 20 Feb 2015, 08:46

frumoase ganduri...frumos scris...sper sa devii un vanator ce va stii cand sa traga si cand sa nu!

cu respect!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde Sly_Fox pe 20 Feb 2015, 13:02

Esti prea sentimental pentru un posibil viitor vanator.
Nu stiu daca te-ai invartit in vreun cerc de vanatori,insa o sa constati repede ca nu prea exista sentimentalisme printre ei,sunt niste oameni mai realisti,mai echilibrati, chiar spre o mica nota de duritate.
Un an nu este mult,ba chiar este putin. In toate tarile cu traditie in domeniul vanatorii,aspirantii au de muncit si de invatat ani de zile pana sunt acceptati in breasla.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde sorry_nellu pe 20 Feb 2015, 16:41

Da, nu e adevarat! Are o imagine mai idilica despre vanatoare, dar cred e total recuperabil !
Cert e ca pe la grupa se recita din ce in ce mai rar. Dar daca-i plac coclaurile, v-a rezista.
Colegul isi doreste asa mult incat l-a parasit rabdarea, dar dupa primele iesiri poate sa intre in “normal”.
Nu trebuie sa-l demoralizam.
Imi aduc aminte ca inainte de primele vanatori la grupa, nu puteam dormi noaptea, atat de nerabdator eram. Acum imi pun cate trei ceasuri sa sune, ca sa nu intarzii.
La a doua iesire la iepuri, nimerisem cu un mosneag zapacit si surd intr-o vagauna. Unul din vecini imi spusese ca am mare noroc si de pozitie si de vecin si ca ma astepta botezul, sigur!
Ei, nu a fost asa!
Mosneagul s-a asezat cu curu’ la bataie si eu desi am avut dubii, dupa el. Din marginea vagaunei, vecinul imi facu semn sa ma intorc, dar atat de incordat eram ca nu am inteles si am ramas cu spatele la gonasi. Cand a tras vecinul, am realizat ca a impuscat iepurele undeva in spatele meu si m-am trezit. Dupa bataie, vecinul de dupa mosneag, care nu ne vedea, imi apostrofeaza vecinul ca a tras in fata mea. Cand am confirmat ca de fapt s-a tras in spatele meu, si-a facut cruce.
Hazul celor doi a fost pe masura, dar am primit incurajari si nu au spus la nimeni din grupa. Am fost pus sa marturisesc dupa cativa ani la o masa vanatoreasca.
@nedeaalexandru:
rabdare, trece greu anul cand astepti, dar ai la dispozitie si alte optiuni care se potrivesc bine cu “DORINTA DE A INTELEGE MAI BINE NATURA”, de exemplu eu iti recomand amantele.
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde nedeaalexandru pe 20 Feb 2015, 17:37

Bun sfat..Multumesc...Cred ca unii au inteles foarte prost ideea...treeaba cu vanatoarea nu cred ca e chiar asa...Vanatoarii sunt oameni duri...duri in ce sens ca rezista la frig si intemperii? :D
Una e a spune ce simti cu adevarat si alta e ca atunci cand te intalnesti cu 10 oameni si de voie sau nevoie esti dur
Dur sunt si eu atunci cand sunt cu cineva in preajma..tu nu esti la fel
Dur adica cum


Rabdare inca nu ma parasit...am intrebat atat ...e mult 1 an?de ce pentru ca inainte stim cu toti cum obtineai permisul de vanator...ce nu inteleg acum e de ce cei care nu au dat examen sau cei care au luat stiti voi...acum cred ca defapt e putin un an si ca trebuie sa inveti si apoi sa intelegi natura,ciudat ca ei au facut totul intr-o zi(aviz celor care se simt)
Sanatate
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde Alin3006 pe 20 Feb 2015, 17:45

Frumoase ganduri. Si nu generaliza, ca nu suntem toti la fel si vei gasi si pe altii care gandesc asa.

Daca e mult un an? Pai care e diferenta? Ca iesi fara pusca? Uneori e mai frumos. La cum ai scris, ma gandesc ca vei apasa destul de greu tragaciul, asa ca diferenta mare nu e si nici nu e mult un an.

Insa e foarte important anul ala si ai tare multe de invatat in el. Asa ca du-te cat poti de mult fara pusca, invata cat mai multe, iar satisfactia va fi cu atat mai mare cand o vei avea pe umar.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde nedeaalexandru pe 20 Feb 2015, 17:47

Realisti si echilibrati adica ...cat avem pe foaie...10...da-i ma in pm ca facem 20 azi...daca e asa...vreau sa raman sentimental
Sau mergem si il dam jos(mistretul)si venim pe seara sa il luam
Cred ca daca e sa fim realisti vanatoarea nu mai e de mult ce ar trebuie sa fie
echilibrati...cati ai vazut ca atunci cand au vanatul in pusca au omis sa traga?!
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde madalin122582 pe 20 Feb 2015, 18:24

Nu generaliza. De fapt starea pe care o descri tu e pe cale de disparitie. Grupele de care vorbesti fie se vor desfiinta fie vor ramane fara fonduri. Atunci va veni "privatul" si va face lucrurile asa cum trebuie.

P.S. la ultima vanatoare la colegul din stanga mea, a iesit turma de 5 mistreti. I-a lasat sa treaca si a puscat ultimul porc
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde OVI762 pe 20 Feb 2015, 19:01

Frumos scris;ceea ce tu ai scris simtim multi chiar daca ne sfiim uneori sa o spunem.Turma in care esti obligat uneori sa vanezi isi pune amprenta negativ asupra ta insa daca reusesti sa te detasezi de ''inteleptii''cu care te vei intalnii in mod inevitabil atunci esti scapat,si tu,sincer,cred ca o sa scapi.In toate comentariile scrise,incepand cu cel al lui Sly Fox se gaseste cel putin cate un adevar,asa ca citeste bine si tine minte tot ce ti-au spus colegii dinaintea mea.Aici ,cand pui o problema corect,nu exista invidie,rautate,dorinta de a face rau semenului-toti cei normali la cap vor sa te ajute,care cum poate;la grupa vei vedea toate astea enumerate mai sus in cele mai diverse si hidoase forme.Daca s-ar vana in realitate cum ne dorim multi dintre cei de pe aici altfel ar sta lucrurile;nu s-ar stii de fonduri in care ultimul iepure a murit de mult,saracul,nu s-ar pomenii de scroafe conducatoare impuscate,de fazanite executate pe craca si de capra puscata la hranitoare.Cu vanatul in pusca si doar cu privitul sa stii ca am ramas de multe ori,si sunt multi de pe aici care au facut asa-este cate un moment mult prea frumos ca sa il manjesti tu ca vanator cu un omor ce nu-si are rostul si timpul atunci.Chiar imi aduc aminte de o intamplare pe care am mai povestit-o pe aici acum vreo 2 ani cand,cu toate ca le aveam perfect in pusca,nu am putut sa trag in doua vulpi ce se chemau una pe alta ametite de mirajul imperecherii.Pur si simplu era totul prea frumos ca sa stric eu cu un foc sau doua de arma si sa curm viata a doua jivine ce nu cautau,inconstient,decat sa dea viata mai departe.Sa stii ca si eu am asteptat un an si chiar am invatat multe in timpul ala,asa ca incearca sa-ti faci acest ragaz cat mai folositor;cum zicea si Alin,uneori e chiar placut sa mergi la vanatoare fara arma :wink: Eu ma bucur ca ai putut sa ne impartasesti gandurile astea si iti dau un mic sfat:cunoaste bine oamenii din grupa la care vei face stagiatura inainte de a le impartasii si lor sentimentele astea,daca este cazul.Crede-ma,poti fi inteles gresit cu consecinte neplacute pentru tine.Ceea ce ne-ai spus tu aici eu nu as avea curaj sa le spun decat la maxim 2 vanatori din grupa mea.Numai bine si bafta la invatat!
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde Sly_Fox pe 20 Feb 2015, 19:16

nedeaalexandru scrie:Bun sfat..Multumesc...Cred ca unii au inteles foarte prost ideea...treeaba cu vanatoarea nu cred ca e chiar asa...Vanatoarii sunt oameni duri...duri in ce sens ca rezista la frig si intemperii? :D
Una e a spune ce simti cu adevarat si alta e ca atunci cand te intalnesti cu 10 oameni si de voie sau nevoie esti dur
Dur sunt si eu atunci cand sunt cu cineva in preajma..tu nu esti la fel
Dur adica cum

Treaba cu vanatoare este simpla, trebuie sa o practici ani buni si sa interactionezi cu o gramada de oameni,asta asa ca sa nu mai spui ,,nu cred''. Dupa ceva experienta si ani de colindat coclauri,singura afirmatie valabila si pe care ortacii, la fel de harsiti,o vor lua in seama este: ''stiu sigur''.
Am spus ca vanatorii au o anumita nota de duritate, nu ca sunt duri,iar daca tu te-ai gandit ca asta inseamna o rezistenta mai mare a organismului la frig,imi pare rau dar nu stii sa descosi cuvintele,poate lipsa de viziune. Ciudat pentru un om care scrie poezii. :roll:
Nota de duritate inseamna ignorarea melancoliei,seriozitate maxima,capacitatea de a spune o idee scurt si la obiect fara trancaneala inutila,inseamna iubirea dar si infruntarea naturii cu aceeasi determinare,inseamna curajul de a accepta ca in tarana pe care calci sunt ramasitele inaintasilor, si ca urmasii iti vor calca deasemenea tarana. Si mai inseamna multe alte lucruri,insa ma abtin, ca suntem pe un forum de vanatoare si nu de filosofie.
Cand esti cu cineva in preajma nu trebuie sa fi dur,ci flexibil,duritatea in adevaratul sens al cuvantului determina intreruperi in procesul de comunicare interumana,fapt ce naste conflicte.
Nu,nu sunt dur cand am pe cineva in preajma,ci natural,pentru a face persoana respectiva sa capete incredere in mine. Aici intervine si avantajul, dand incredere unei persoane aceasta se deschide,oferind posibilitatea de ai descifra caracterul.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde Sharpshooter pe 20 Feb 2015, 23:49

Daca 1 an e mult...eu am inceput ca gonas pe la 12 ani si am trecut examenul la 18 ani cand sa implinit varsta.

...cand viata ta se contureaza in jurul vanatorii nu mai exista notiuni de mult sau putin, exista anotimpuri, sezoane si asa mai departe, niciodata nu visez la "cat a mai ramas" ...pana atunci umplu tot timpul liber citind si dialongand cu prietenii despre orice tine de vanatoare.
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde nedeaalexandru pe 21 Feb 2015, 20:00

Va multumesc de sfaturi...din comentariul tau sly am retinut dupa ce l-am citit de 3 ori un singur lucru si sper sa ma crezi cand spun ca reusesc sa citesc printre randuri si chiar foarte bine...sa revin...am reusit sa retin urmatorul lucru-nota de duritate inseamna ignorarea melancoliei(mi se pare grav)
daca este asa inseamna ca inteleg eu foarte prost notiunea de vanator si parca cu cat citesc mai mult cu atat ma indepartez de tot ceea ce inteleg eu si nu imi place
Cat despre ceea ce spuneti voi ca ati fost gonaci si ca ati stat de la 12 pana la 18 ani samd....eu v-am spus ca am copilarit la tara de la 2 ani iar de la 7 ani pana acum la 32 de ani am fost nu cred ca exagerez cam de 2 ori pe saptamana la vanatoare..ori la panda ori cu grupa,bunicul meu fiind organizator asta insa nu ma face sa cunosc vanatul mai bine si nici nu imi da dreptul de a fi vanator... deci ca si voi stiu cam cu ce se mananca insa e o mare diferenta intre a fi vanator si a fi gonac de exemplu
de ce mi se pare mult...pentru ca daca vrei si in ziua de azi te inscrii,nu participi la absolut nici o vanatoare,trece anul,nu inveti decat pe de rost cele 1000 de intrebari si aleluia...te asezi in stand si te trezesti impuscat de un prost...(stiu o sa spuneti ca depinde de fiecare...cam astae problema ca depinde de fiecare)deci nu asta e calea care trebuie urmata pentru a deveni vanator...cam asta incerc sa va spun(trebuie citit printre randuri uneori)
Nu stiu de ce considerati ca daca faci un an de stagiatura esti competent in a deveni vanator...e o mare prostie
Cred ca alta e calea
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde Sly_Fox pe 22 Feb 2015, 18:41

Mda,chiar este grav,se pare ca nu intelegi destul de multe lucruri.
Desi toata lumea vrea ca ucenicul vanator sa parcurga cat mai multe etape,din care sa invete si sa priceapa ce inseamna vanatoarea,care sunt conditiile in care vanatoarea se poate practica in siguranta,tu afirmi ca perioada de stagiatura ''este o mare prostie''.
In acest context nu mai ai nevoie de informatiile unora dintre noi,cel putin atat timp iti inchipui ca sti la perfectie sistemul cinegetic actual. Ce rost mai are sa ne bagam noi cand esti atat de capabil in domeniu.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde armi pe 22 Feb 2015, 19:33

nedeaalexandru scrie:Va multumesc de sfaturi...din comentariul tau sly am retinut dupa ce l-am citit de 3 ori un singur lucru si sper sa ma crezi cand spun ca reusesc sa citesc printre randuri si chiar foarte bine...sa revin...am reusit sa retin urmatorul lucru-nota de duritate inseamna ignorarea melancoliei(mi se pare grav)
daca este asa inseamna ca inteleg eu foarte prost notiunea de vanator si parca cu cat citesc mai mult cu atat ma indepartez de tot ceea ce inteleg eu si nu imi place
Cat despre ceea ce spuneti voi ca ati fost gonaci si ca ati stat de la 12 pana la 18 ani samd....eu v-am spus ca am copilarit la tara de la 2 ani iar de la 7 ani pana acum la 32 de ani am fost nu cred ca exagerez cam de 2 ori pe saptamana la vanatoare..ori la panda ori cu grupa,bunicul meu fiind organizator asta insa nu ma face sa cunosc vanatul mai bine si nici nu imi da dreptul de a fi vanator... deci ca si voi stiu cam cu ce se mananca insa e o mare diferenta intre a fi vanator si a fi gonac de exemplu
de ce mi se pare mult...pentru ca daca vrei si in ziua de azi te inscrii,nu participi la absolut nici o vanatoare,trece anul,nu inveti decat pe de rost cele 1000 de intrebari si aleluia...te asezi in stand si te trezesti impuscat de un prost...(stiu o sa spuneti ca depinde de fiecare...cam astae problema ca depinde de fiecare)deci nu asta e calea care trebuie urmata pentru a deveni vanator...cam asta incerc sa va spun(trebuie citit printre randuri uneori)
Nu stiu de ce considerati ca daca faci un an de stagiatura esti competent in a deveni vanator...e o mare prostie
Cred ca alta e calea

Intru totul de acord cu stagiatura si cursul de arme.
De parca scoala de soferi te invata sa conduci?!?
Referitor la cateva din spusele lui @slyfox consider ca el vorbeste prin prizma proprie si ca nu s-a apucat sa faca studii sociologice si nici studi de caz in ceea ce psihicul vanatorilor. Eu unul nu ma regasesc in ideile expuse de el.
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde Sly_Fox pe 23 Feb 2015, 01:05

Pe mine scoala de soferi m-a invatat sa conduc,doar din acest motiv m-am dus acolo.
Pe altii,cum ar fi cei care au spaguit pe la Pitesti,normal ca nu scoala de soferi i-au invat sa conduca.
Armi,foarte corect ai presupus,nu am facut studii sociologice si niste psihologice avand ca subiecti vanatorii,astea le fac sociologii si psihologii, normal. Eu vorbesc prin prizma a ceea ce am constatat in randul cercului de vanatori, alaturi de care am avut si am onoarea de a vana de peste 20 de ani.
Este drept ca marea lor majoritate nu sunt din generatia internet, ci din generatia difuzor,adica din timpurile cand vanatoarea se practica din placere,nu din moft si snobism,cand la intalnirile vanatoresti se lasa cu foc de tabara si povesti,nu cu certuri pe un iepure si parada modei in echipament sport orange,cand aspirantul era acceptat ca membru deplin doar dupa ani de ucenicie si daca merita,nu dupa ce a dat sticle de wiskey cadou si a ''decartat euroi''.
Ca nu te regasesti,este normal,nu toata lumea traieste in aceeasi sfera de idei.
Acum toata lumea vrea la minut,sau chiar pe loc daca se poate,ce atat asteptare,ce atata stagiatura,ce atata vrajeala cum ar spune baietii din noua generatie.
Oare cei care au implementat sistemele de vanatoare in tarile cu mare traditie,tari precum Germania,Elvetia,Ungaria,au fost tampiti cand au impus conditii foarte dificile pentru aspirantii la statutul de vanator?
Cum naiba din scolile lor ies vanatori,iar din ale noastre,cu mici exceptii,doar mascarici?
Mascarici promovam,de mascarici o sa avem parte.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde nedeaalexandru pe 23 Feb 2015, 05:15

Ai inteles total gresit ceea ce am spus ...Eu iti spun ca 1 an mi se pare relativ foarte putin...ca teoria se poate sau nu invata
(inveti cele 1000 de intrebari si gata ai luat examenul)nu cred ca e greu sa intelegi ceea ce vreau sa spun
iar generatia difuzor fara sa jignesc pe nimeni cred ca a facut foarte mult braconaj...acum nu stiu in ce zona esti tu dar cu siguranta stii despre ce vorbesc
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde Sly_Fox pe 23 Feb 2015, 11:04

Incepem sa ne intelegem,cu afirmatia de mai sus sunt total de acord.
Cat despre generatia amintita,am crescut intre ei,si cu mana pe inima o spun,nu am vazut vreodata ca macar unul dintre ei sa faca marsavii la vanatoare. Din acest punct de vedere sunt un mare norocos,am avut parte de oameni de treaba de la care am invatat multe.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde drmarius pe 25 Feb 2015, 00:48

Din ce am vazut pe la campie, in Romania nu exista stagiatura reala. Sunt sanse foarte mari sa strangi mai multa informatie daca stai un an pe forumuri. De exemplu in primul an de vanatoare, la prima organizata cel mai cel, organizator, cu vechime, palaria jos, a pus cateva alice pe mine ca s-a gandit sa traga din canal. Tot el isi batea joc de un IJ 58 cu munitie "tare" ca duce departe. Tot el era si poate este expert in vanatoarea la vanat mic, la organizata desi nu avea caine. Si asta este doar un exemplu.

Cu forumul foarte folositor in acest context, 1 an trece foarte repede daca iesi macar de 2 ori/saptamana cu un caine la camp pentru formare. Poti sa stai in natura, sa observi multe, plus ca la sfarsit te poti bucura de primul fazan cazut in stuf si recuperat de caine ...

Sly_Fox, din ce spui legat de oamenii cu care vanezi nu esti norocos ci extrem de norocos.
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde nedeaalexandru pe 25 Feb 2015, 09:16

Eeeee...altceva si inca cate ca aceasta poveste or mai fi
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde blackcrotal pe 20 Aug 2015, 05:27

nedeaalexandru scrie:Ai inteles total gresit ceea ce am spus ...Eu iti spun ca 1 an mi se pare relativ foarte putin...ca teoria se poate sau nu invata
(inveti cele 1000 de intrebari si gata ai luat examenul)nu cred ca e greu sa intelegi ceea ce vreau sa spun
iar generatia difuzor fara sa jignesc pe nimeni cred ca a facut foarte mult braconaj...acum nu stiu in ce zona esti tu dar cu siguranta stii despre ce vorbesc


Salut,
o parere destul de tarzie . Generatia de care vorbesti tu avea mult mai mult RESPECT sau poate FRICA de LEGE. " Unde-i lege nu-i tocmeala " era un proverb al acelor timpuri .
Este adevarat ca respectul fata de LEGE era poate mai mic in Romania decat in tarile foste traitoare sub Imperiul Austro - Ungar . Asa imi explic eu ca in tari apartinand lagarului ex sovietic legea este respectata si acum cu sfiintenie ( vezi Ungaria) pe cand in alte tari ex. Romania nu mai exista nici un pic de respect fata de lege si legalitate.
S-o fi braconat si inainte de '89 dar erau putini cei care faceau asta si pe ascuns pentru ca pedepsele erau aspre. Pentru furt sau daune produse din neglijenta sau incompetenta care sa depaseasca 500.000 lei ( din acele vremuri ) se dadea pedeapsa cu moartea. Nu stiu care era pretul unui trofeu de mistret sau de cerb in acele vremuri dar ma indoiesc ca erau multi nebuni care sa-si riste viata pentru asa ceva.
respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde nedeaalexandru pe 20 Oct 2016, 18:38

Ma intrebam acum un an daca e mult...anul sa dus,mai am 2 zile pana la examenul final...emotii ,nerabdare...daca ar fi sa raspund eu la intrebarea mea,RASPUNSUL AR FI ...dar mai bine va spun dupa ce dau examenul asa ar fi corect...oricum la organizare lasam foarte mult de dorit..noi romanii in general.Mai mult dupa examen.
Va salut cu respect
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde OVI762 pe 21 Oct 2016, 07:12

Multa baftă la examen si sa ne spui si noua ce ai facut.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde nedeaalexandru pe 24 Oct 2016, 13:50

Spuneam ca revin si va spun acum aproape de 2 ani de stagiatura...E mult sau putin
Raspunsul dupa ce am luat examenul este
NU MAI CONTEAZA :D
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde Septimiu pe 25 Oct 2016, 07:53

Felicitari pentru rezultatul la examen!
Din punctul meu de vedere, si cred ca am mai scris pe undeva, problema nu este periada de timp (de un an) ci faptul ca legea spune ca trebuie sa participi la minim 3 vanatori colective si 2 actiuni gospodaresti. Eu am indeplinit aceste conditii dupa o luna si jumatate de la inscriere deci, teoretic, puteam sa nu ma mai duc restul anului si sa ma prezint doar la examen. In acest caz consider ca marirea numarului de actiuni de vanatoare si gospodarire ar fi mult mai utila decat perioada de timp dar asta numai in conditiile in care participarea la aceste actiuni ar fi inregistrata printr-o metoda care sa nu mai lase loc de inscriere ulterioara pe autorizatii.
Mai este un aspect referitor la perioada de un an care cred ca ar trebui mentionat aici si anume ca aceasta perioada este de minim un an ceea ce, in practica, se intampla destul de rar. In cazul meu mi se implineste anul de stagiatura dupa 2 luni de la sustinerea examenului in judetul meu, deci trebuie sa mai stau un an si daca am "noroc" la anul poate nu se sustine (cum s-a intamplat anul trecut in Cluj) si uite cum perioada de un an poate sa creasca la 2 sau 3 ani.
Eu cred ca s-ar putea modifica legea astfel incat sa poti sustine examenul in orice judet doresti (evident cu deplasarea pe cheltuiala proprie) dupa ce se implineste perioada de stagiatura.
Personal, sunt de acord si cu colegii care sustin ca la vanatoare este frumos si fara arma dar parca in fiecare dimineata cand merg la vanatoare, pe masina, am sentimentul ca imi lipseste ceva, ca am uitat ceva acasa...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde blackcrotal pe 25 Oct 2016, 08:38

Septimiu scrie:Felicitari pentru rezultatul la examen!
............................
In acest caz consider ca marirea numarului de actiuni de vanatoare si gospodarire ar fi mult mai utila decat perioada de timp dar asta numai in conditiile in care participarea la aceste actiuni ar fi inregistrata printr-o metoda care sa nu mai lase loc de inscriere ulterioara pe autorizatii.

salut,
La asociatia unde fac eu "ucenicia" acest lucru nu este posibil pt ca fisa de prezenta personala la aceste actiuni este numerotata si inscrierea in aceasta fisa este facuta de conducatorul actiunii respective ( vanatoare colectiva spre exemplu ) . O data cu inscrierea in acea fise esti trecut pe autorizatia de vanatoare din ziua respectiva. Deci o inscriere ulterioara este imposibila.

Septimiu scrie:Mai este un aspect referitor la perioada de un an care cred ca ar trebui mentionat aici si anume ca aceasta perioada este de minim un an ceea ce, in practica, se intampla destul de rar. In cazul meu mi se implineste anul de stagiatura dupa 2 luni de la sustinerea examenului in judetul meu, deci trebuie sa mai stau un an si daca am "noroc" la anul poate nu se sustine (cum s-a intamplat anul trecut in Cluj) si uite cum perioada de un an poate sa creasca la 2 sau 3 ani.

Asta este o problema si trebuie sa te gandesti daca nu cumva ar trebui sa completezi o noua cerere de inscriere.
Eu anul acesta nu am putut sa sustin examenul din cauza ca am avut ceva probleme de sanatate. Am facut calculul si am ajuns la concluzia ca daca cumva anul viitor se da examenul in aceeasi perioada ca si anul acesta, cererea mea din 2015 avea o vechime de 2 ani si vreo 4 luni si deci expira. In aceasta situatie am vorbit cu Directorul asociatiei , i-am explicat situatia, si a fost de acord sa depun o noua cere in anul acesta . Practic asta a insemnat numai un nou "Cazier" dar am certitudinea ca nu-mi v-a expira cererea.[/quote]


Septimiu scrie:Eu cred ca s-ar putea modifica legea astfel incat sa poti sustine examenul in orice judet doresti (evident cu deplasarea pe cheltuiala proprie) dupa ce se implineste perioada de stagiatura.
Personal, sunt de acord si cu colegii care sustin ca la vanatoare este frumos si fara arma dar parca in fiecare dimineata cand merg la vanatoare, pe masina, am sentimentul ca imi lipseste ceva, ca am uitat ceva acasa...

Este adevarat ca este frustant sa mergi la o vanatoare sau mai multe pe post de bagator de seama.
Dar asta este, trebuie sa-ti educi rabdarea pt ca si vanatoarea inseamna de fapt sa ai rabdare. In privinta frumusetilor pe care Mama Natura ni le ofera privirii, pipaitului, simtului olfactiv, pot compesa din plin nu numai frustarea ca merg la vanatoare "inarmat" cu un aparat de fotografiat dar si pt mai tarziu cand voi avea o pusca si nu o sa am o prezenta in stand, sau cand fiinta iesita in fata ochilor nu se v-a inscrie in "standardele" care permit sa apas pe tragaci.
Sigur ca o persoana pragmatica o sa-mi spuna ca PV-TV inseamna o televiziune comerciala si ca nu are tangenta cu duritatea vietii deci si a vanatorii. Dar eu am avut ce sa invat privind acest post si printre altele am invatat ce importanta este rabdarea.
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde Sly_Fox pe 25 Oct 2016, 12:37

Septimiu scrie:Eu cred ca s-ar putea modifica legea astfel incat sa poti sustine examenul in orice judet doresti (evident cu deplasarea pe cheltuiala proprie) dupa ce se implineste perioada de stagiatura.

Poti da examen in orice judet doresti si acum, nu trebuie sa se modifice nicio lege in acest sens. Aceasta posibilitate exista de foarte multi ani. Doar dosarul trebuie sa fie complet si corect intocmit, apoi il poti depune oriunde se da examen.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde Septimiu pe 25 Oct 2016, 13:12

Mie mi s-a spus ca pentru prima data pot da numai in judetul in care este asociatia la care m-am inscris.
Se poate da in alt judet numai in cazul reexaminarii.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde Sly_Fox pe 25 Oct 2016, 14:04

M-am uitat pe noul regulament si da, intradevar, prima data depui dosarul de examen la asociatia al carui membru vrei sa fii.Asa prevede noul regulament. Dar daca asociatia la care ai facut stagiatura nu organizeaza exemen?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: 1 an...Oare e mult?

Mesajde Septimiu pe 25 Oct 2016, 15:28

Pai eu sunt inscris la o asociatie privata si ei se ocupa doar de intocmirea dosarelor. Examenul se organizeaza o singura data pentru toate asociatiile din judet. Anul acesta, la Cluj, examenul a fost organizat de AJVPS si au participat toate asociatiile din judet, inclusiv cele private. Dar anul trecut nu s-a organizat examen nu stiu din ce motiv.
Oricum legile sunt din ce in ce mai absurde. De exemplu, acum am probleme cu o arma de panoplie pe care nu o mai pot tine pe perete deoarece este incadrata in categoria D si conform modificarilor, trebuie sa "impiedic accesul persoanelor neautorizate" deci nu ma astept ca cineva sa se mai gandeasca sa modifice ceva in bine referitor la perioada de stagiatura care poate sa fie mult mai mare decat acel an.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate