Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 01:58

Am luneta! Pe ce arma o pun?

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde maron pe 12 Iun 2019, 11:53

Buna ziua stimati colegi,
Sper ca postez [img][img][/img][/img]unde trebuie...Am o intrebare pentru dvs.
Am cumparat o luneta din state...nu m-am putut abtine sa nu cumpar din magazinul urias cu "scule " de vanatoare! De fapt cred ca orice vanator ar fi facut la fel!
Luneta cumparata este Leupold VX -5HD . CDS-ZL 2 cu red dot. Am procedat precum Pacala(intai usa si apoi casa :D ). Nu am carabina cumparata, dar intentionex sa cumpar una imediat ce ajung in tara. Prima optiune Merkel Helix black. A doua optiune R8.A treia optiune este inca deschisa....sant atat de multe bijuterii pe piata...
Calibrul...inca studies problema...
Ce parere aveti? Si si un sfat de la greii de pe forum este mai mult decat binevenit.
Multumesc anticipat.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
maron
 
Mesaje: 12
Membru din: 05 Feb 2019, 13:28

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde tehărău pe 12 Iun 2019, 12:14

maron scrie:Buna ziua stimati colegi,
Sper ca postez [img][img][/img][/img]unde trebuie...Am o intrebare pentru dvs.
Am cumparat o luneta din state...nu m-am putut abtine sa nu cumpar din magazinul urias cu "scule " de vanatoare! De fapt cred ca orice vanator ar fi facut la fel!
Luneta cumparata este Leupold VX -5HD . CDS-ZL 2 cu red dot. Am procedat precum Pacala(intai usa si apoi casa :D ). Nu am carabina cumparata, dar intentionex sa cumpar una imediat ce ajung in tara. Prima optiune Merkel Helix black. A doua optiune R8.A treia optiune este inca deschisa....sant atat de multe bijuterii pe piata...
Calibrul...inca studies problema...
Ce parere aveti? Si si un sfat de la greii de pe forum este mai mult decat binevenit.
Multumesc anticipat.


Pai n-ai întrebat aici:

viewtopic.php?f=109&t=18503&start=30 ?

Oricum, pari a fi genul "ce să-mi iau; ce părere aveți despre ce mi-am luat și nu mi-ați recomandat niciunul"...
Nu că ești singurul. Marea majoritate o comit. Într-un fel e bine, că așa apar chilipiruri la vânzări ;)
Adică tu iei ieftin ca ai găsit chifteaua, apoi iei și arma cam după același criteriu și, după ce dai și câteva chifle + mistogareala inerenta, le vinzi mai ieftin :)
Ăsta-i viața!
Arma n-o lua dacă n-o pui la ochi de mai multe ori. Cel mai bine o probezi. Nu știu procentul dar foarte mulți nu rămân cu ansamblul cumpărat inițial. Dar s-au scris toate astea, bunăvoința sa citești sa ai...
Cel mai bine ai descoperi tu un coleg priceput și dezinteresat și te-ai documenta la fata locului. Cu pârâtul ăsta doar ca ți-a întrat ție puricele-n blană s-ar putea sa te facă sa te scarpini de ceva mii de iepuroi.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde maron pe 12 Iun 2019, 13:39

tehărău scrie:
maron scrie:Buna ziua stimati colegi,
Sper ca postez [img][img][/img][/img]unde trebuie...Am o intrebare pentru dvs.
Am cumparat o luneta din state...nu m-am putut abtine sa nu cumpar din magazinul urias cu "scule " de vanatoare! De fapt cred ca orice vanator ar fi facut la fel!
Luneta cumparata este Leupold VX -5HD . CDS-ZL 2 cu red dot. Am procedat precum Pacala(intai usa si apoi casa :D ). Nu am carabina cumparata, dar intentionex sa cumpar una imediat ce ajung in tara. Prima optiune Merkel Helix black. A doua optiune R8.A treia optiune este inca deschisa....sant atat de multe bijuterii pe piata...
Calibrul...inca studies problema...
Ce parere aveti? Si si un sfat de la greii de pe forum este mai mult decat binevenit.
Multumesc anticipat.


Pai n-ai întrebat aici:

viewtopic.php?f=109&t=18503&start=30 ?

Oricum, pari a fi genul "ce să-mi iau; ce părere aveți despre ce mi-am luat și nu mi-ați recomandat niciunul"...
Nu că ești singurul. Marea majoritate o comit. Într-un fel e bine, că așa apar chilipiruri la vânzări ;)
Adică tu iei ieftin ca ai găsit chifteaua, apoi iei și arma cam după același criteriu și, după ce dai și câteva chifle + mistogareala inerenta, le vinzi mai ieftin :)
Ăsta-i viața!
Arma n-o lua dacă n-o pui la ochi de mai multe ori. Cel mai bine o probezi. Nu știu procentul dar foarte mulți nu rămân cu ansamblul cumpărat inițial. Dar s-au scris toate astea, bunăvoința sa citești sa ai...
Cel mai bine ai descoperi tu un coleg priceput și dezinteresat și te-ai documenta la fata locului. Cu pârâtul ăsta doar ca ți-a întrat ție puricele-n blană s-ar putea sa te facă sa te scarpini de ceva mii de iepuroi.


Buna ziua,

OK ,am inteles punctul tau de vedere!
Am intrebat ce sa-mi cumpar in cercul meu de cunoscuti.Colegii mei sant putin mai conservatori in privinta vanatorii. Inca au in dotare IZH-uri si lunete IOR. Sfaturile lor au fost sa-mi iau ce au si ei in dotare.
Da , mi-a "intrat puricele in blana" , recunosc. De asta intreb si aici !
Orice sfat prietenos este binevenit. Chiar si dumneata mi-ai dat cateva sfaturi bune de urmat pana acuma.
Si daca contribui la cresterea numarului de chilipiruri pe piata Sh, asa sa fie...e alegerea mea!
Inca odata..am comis-o. am luat o luneta "chilipir", 2X10x 42. E destul de rezistenta sa o pot instala pe un Merkel calibrul 30-06 ? Sau trebuie s-o scot la vanzare?
maron
 
Mesaje: 12
Membru din: 05 Feb 2019, 13:28

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde tehărău pe 12 Iun 2019, 14:59

@maron, simt ca te-ai basica un pic. N-ai de ce. Intervin pe acest topic din doua motive:
- în calitate de moderator. Politica forumului e de a nu crea topicuri fără rost și de a nu discuta subiecte care au mai fost discutate. Dacă fiecare ar întreba strict despre problema lui, forumul s-ar transforma în chat și nu asta ne dorim. Nici noi ca moderatori și nici ceilalți useri. S-a convenit deja ca vrem informație putina și bună.
- în calitate de coleg. Chiar nu vreau sa pierzi ceva. Nici timp și nici bani. Prietenii știu de cw!

Acum direct la subiect. Luneta e buna tare. Ține pe arma și plaja e bună. Mai ei un 30.06 și un Docter și te liniștești o perioada. Apoi vorbești în cunoștință de cauză.

Vânt bun!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde maron pe 12 Iun 2019, 15:32

tehărău scrie:@maron, simt ca te-ai basica un pic. N-ai de ce. Intervin pe acest topic din doua motive:
- în calitate de moderator. Politica forumului e de a nu crea topicuri fără rost și de a nu discuta subiecte care au mai fost discutate. Dacă fiecare ar întreba strict despre problema lui, forumul s-ar transforma în chat și nu asta ne dorim. Nici noi ca moderatori și nici ceilalți useri. S-a convenit deja ca vrem informație putina și bună.
- în calitate de coleg. Chiar nu vreau sa pierzi ceva. Nici timp și nici bani. Prietenii știu de cw!

Acum direct la subiect. Luneta e buna tare. Ține pe arma și plaja e bună. Mai ei un 30.06 și un Docter și te liniștești o perioada. Apoi vorbești în cunoștință de cauză.

Vânt bun!

Buna ziua ,

Departe de mine sa incurc bunul mers al lucrurilor pe aici si ma voi abtine de la a posta sau intreba inutilitati. Da recunosc, m-a cam luat valul. Doar stii ce caposi sant mecanicii! Citesc in fiecare zi cate ceva despre vanatoare si-mi dau seama cate sant de invatat!
Iar un sfat de la coleg de breasla e si mai pretios.
Multumesc si ape limpezi!
maron
 
Mesaje: 12
Membru din: 05 Feb 2019, 13:28

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde CCM pe 13 Iun 2019, 11:52

Sint multe de invatat, intr-adevar.
Partea frumoasa este ca e foarte interesant, partea mai putin buna este ca va dura ceva timp.
Ai luat o luneta foarte buna, atata doar ca e mai degraba de panda/dibuit decat de goana.
Dar imi dau seama (abia acum) ca esti chiar la foarte inceput, asa ca imi permit sa iti dau un sfat: nu te arunca sa cumperi si altceva inainte de a fi sigur ca iti trebuie acel ceva, apropos de discutia cu cele doua tevi de carabina.
Citeste de pe forum, asa cum ti-am recomandat in celalalt topic, vezi cu mare atentie ce spune Violiv, DDTPU si Tranan vis-a-vis de lunete, carabine si calibre (scuze celorlalti ne-mentionati, pentru ca sint destui de la care am avut mult de invatat, dar ca sa fiu scurt ii citez doar pe cei trei de mai sus).
Mai apoi, dupa ce ti-ai facut o imagine clara despre ce si cum e treaba, spune-ne si noua ce ti-ai luat si cat de multumit esti de ele.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde CCM pe 13 Iun 2019, 12:11

mesajul anterior este pentru @maron...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde CCM pe 13 Iun 2019, 12:14

@Dracones: scuze ca ti-am poluat topicul, am realizat abia dupa.
Si btw, ce luneettaa!!!
Cu amicala invidie!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde violiv pe 14 Iun 2019, 15:38

Luneta e OK. E practic cea mai buna luneta de panda facuta dincolo de Europa. Chiar e mai buna ca unele europene.
Deci merita o arma pe masura.
Ai timp asa ca poti alege bine, din prima.
Pana atunci incearca sa pui mana pe cat mai multe arme.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde Ghinda pe 18 Iun 2019, 07:11

Te-a mancat undeva!
O sa capeti la sfaturi pana o sa lesini. Pana iti iei arma, nu mai intra aici ca o sa inebunesti! =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Am luneta! Pe ce arma o pun?

Mesajde radubichis pe 18 Iun 2019, 12:19

:)) :)) :))
Ghinda scrie:Te-a mancat undeva!
O sa capeti la sfaturi pana o sa lesini. Pana iti iei arma, nu mai intra aici ca o sa inebunesti! =))
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Anterior

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate