Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:40

"Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

"Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde alex_ionut_popa pe 04 Mai 2016, 10:16

Buna ziua,

Vin si eu cu cateva intrebari de proaspat vanator: eu am domiciliul (si arma) intr-un judet indepartat unde vanez de obicei. Totusi, vreau sa ma inscriu si in Bucuresti la o asociatie, sa pot vana si aici pt ca nu pot sa ma duc acasa de mai mult de 5 ori/sezon... si ma doare sufletul ca nu apuc sa vanez :)
Intrebarile mele:
1. Daca vin cu arma de vanatoare in Bucuresti, exista vreun loc autorizat unde pot sa o las (contra cost...etc). Nu vreau sa-mi schimb buletinul pe Bucuresti si sa-mi aduc cutiile cu mine.
2. Recomandati vreo asociatie? Ma intereseaza vanatoare de iepure si fazan.

Multumesc,
Ionut
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde plesaemil pe 05 Mai 2016, 09:58

Va salut! E foarte simplu! Va faceti resedinta pe adresa dvs din Bucuresti dupa care mergeti la SAESP in judetul dvs de domiciliu sau de unde vi s-a eliberat permisul de arma si le solicitati sa va inscrie in permisul de arma si resedinta din Bucuresti. La resedinta dvs va trebui sa montati un dulap pt arme, o sa va verifice politia de pe raza sectorului din Bucuresti si gata se poate sa va duceti arma/armele la resedinta din Bucuresti. Deasemenea cred ca se poate sa duceti arma la un armurier autorizat, in speta magazin de arme, dar aici va fi probabil contracost sau poate nu vor fi deloc de acord, depinde.
Cu respecte!
plesaemil
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 15 Mai 2010, 21:39

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde biriuck pe 05 Mai 2016, 13:10

Mai e si varianta cu imprumutul... dar aici exista si un proverb vechi rusesc legat de caine, pusca si nevasta :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde laurul pe 05 Mai 2016, 13:21

plesaemil scrie:Va salut! E foarte simplu! Va faceti resedinta pe adresa dvs din Bucuresti dupa care mergeti la SAESP in judetul dvs de domiciliu sau de unde vi s-a eliberat permisul de arma si le solicitati sa va inscrie in permisul de arma si resedinta din Bucuresti. La resedinta dvs va trebui sa montati un dulap pt arme, o sa va verifice politia de pe raza sectorului din Bucuresti si gata se poate sa va duceti arma/armele la resedinta din Bucuresti. Deasemenea cred ca se poate sa duceti arma la un armurier autorizat, in speta magazin de arme, dar aici va fi probabil contracost sau poate nu vor fi deloc de acord, depinde.
Cu respecte!

Eronat
Mentiunea in permis o face biroul pe raza caruia iti stabilesti resedinta.
Tot ei notifica si biroul anterior.
Armele le poti tine fie la resedinta fie la domiciliu.
Varianta" si-si" nu merge.
trebuie sa alegi intre ele.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde pipabh pe 05 Mai 2016, 15:41

laurul scrie:
plesaemil scrie:Va salut! E foarte simplu! Va faceti resedinta pe adresa dvs din Bucuresti dupa care mergeti la SAESP in judetul dvs de domiciliu sau de unde vi s-a eliberat permisul de arma si le solicitati sa va inscrie in permisul de arma si resedinta din Bucuresti. La resedinta dvs va trebui sa montati un dulap pt arme, o sa va verifice politia de pe raza sectorului din Bucuresti si gata se poate sa va duceti arma/armele la resedinta din Bucuresti. Deasemenea cred ca se poate sa duceti arma la un armurier autorizat, in speta magazin de arme, dar aici va fi probabil contracost sau poate nu vor fi deloc de acord, depinde.
Cu respecte!

Eronat
Mentiunea in permis o face biroul pe raza caruia iti stabilesti resedinta.
Tot ei notifica si biroul anterior.
Armele le poti tine fie la resedinta fie la domiciliu.
Varianta" si-si" nu merge.
trebuie sa alegi intre ele.


Eronat!!
Armele le poti tine "si -si". Una la un domiciliu altele la celalalt.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde laurul pe 05 Mai 2016, 17:27

pipabh scrie:Eronat!!
Armele le poti tine "si -si". Una la un domiciliu altele la celalalt.

Tare m-as bucura ca dreptatea sa fie de partea ta si eroarea de partea mea!
Ba , parca as da si o bere daca ar fi ca tine.
Din pacate, ma tem ca-s ghinionistul caruia ii raman banii de o Stella...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde cip_frh pe 05 Mai 2016, 18:25

Salut tuturor! Chiar sunt interesat de varianta legala privind discutia cu tinerea armelor. Daca are cineva are un raspuns sigur va rog scrieti-l!
cip_frh
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 16 Feb 2016, 09:48
Locaţie: Iasi

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde bogus pe 05 Mai 2016, 18:40

De ce nu faci o scurta vizita la BAEST si iti explica aia exact ce si cum, eu de exemplu am avut o nelamurire legata de faptul ca trebuia sa merg la vanatoare la Valea lui Mihai dar inainte a trebuit sa ma opresc 2 zile in alt oras, nu stiam cum sa procedez cu arma la hotel, restaurant etc si mi-au explicat foarte frumos ce trebuie sa fac sa nu am nici o problema, a durat 2 minute
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde alex_ionut_popa pe 05 Mai 2016, 19:15

Problema mea e ca aici in Bucuresti stau la un apartament destul de mic. Efectiv nu stiu unde as mai pune si 2 cutii de arme. Daca as incerca, probabil m-ar da sotia afara cu tot cu ele :roll:
Sunt mai interesat de varianta cu un armurier autorizat, chiar daca e contra cost. Vreo sugestie de unde sa incep sa caut/sa intreb?
De asemenea, ce asociatii de vanatoare imi recomandati aici in Bucuresti?
Multumesc!
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde ionutz_b pe 05 Mai 2016, 19:19

Legea spune ca arma se păstrează la domiciliu sau la reședință. Nu spune si la domiciliu si la reședință. Titularul nu trebuie sa permită accesul altor persoane la arme. Această condiție e greu de îndeplinit daca nu ai armele in locuința in care stai efectiv.
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde pipabh pe 05 Mai 2016, 20:37

ionutz_b scrie:Legea spune ca arma se păstrează la domiciliu sau la reședință. Nu spune si la domiciliu si la reședință. Titularul nu trebuie sa permită accesul altor persoane la arme. Această condiție e greu de îndeplinit daca nu ai armele in locuința in care stai efectiv.

Cum au altii acces la arme daca ele sunt inchise in dulap?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde ionutz_b pe 06 Mai 2016, 05:30

pipabh scrie:
ionutz_b scrie:Legea spune ca arma se păstrează la domiciliu sau la reședință. Nu spune si la domiciliu si la reședință. Titularul nu trebuie sa permită accesul altor persoane la arme. Această condiție e greu de îndeplinit daca nu ai armele in locuința in care stai efectiv.

Cum au altii acces la arme daca ele sunt inchise in dulap?

Cu ciocanul...
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde OVI762 pe 06 Mai 2016, 07:24

bogus scrie:De ce nu faci o scurta vizita la BAEST si iti explica aia exact ce si cum, eu de exemplu am avut o nelamurire legata de faptul ca trebuia sa merg la vanatoare la Valea lui Mihai dar inainte a trebuit sa ma opresc 2 zile in alt oras, nu stiam cum sa procedez cu arma la hotel, restaurant etc si mi-au explicat foarte frumos ce trebuie sa fac sa nu am nici o problema, a durat 2 minute



Cu scuze anticipate de off topic.
Si ce a trebuit sa faci?Chiar sunt curios si interesat de zicerea organului caci si eu tot acolo vreau sa ma duc peste cateva luni si tot cu escala.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde the_mav pe 06 Mai 2016, 07:30

Cand te duci SPRE locul de vanatoare, cu autorizatia asupra ta, unde tii armele?
:idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde bogus pe 06 Mai 2016, 07:43

Pai oamenii au fost foarte clari si oarecum si glumeti, m-au pus sa scot permisul si sa citesc ce scrie pe el, adica partea cu PORT SI FOLOSIRE ARME SI MUNITIE, mi-au explicat ca din moment ce scrie clar port am dreptul sa port arma asupra mea peste tot respectand evident conditile legii adica partea aia cu inchizatorull separat sau blocatorul pus, munitia separat si evident totul in husa, chestia cu portul armelor in locuri publice gen institutii, mijloace de transport in comun se refera oricum la armele letale de paza si aparare(care sunt incarcate si gata de tragere) si nu la cele de vanatoare. Ideea este sa nu parasesti arma adica sa fie tot timpul in campul tau vizual(asupra ta).
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde alinboboc pe 06 Mai 2016, 08:35

Armele de vanatoare, se tin doar la domiciliu sau resedinta nu si colo si colo. Doar armele de panoplie se pot tine si la domiciliu si la resedinta.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde bogus pe 06 Mai 2016, 08:42

Subscriu la parerea colegului de mai sus deoarece eu am armele la resedinta asa ca si in permis pe ultima pagina imi este trecuta resedinta si vizata iar cand vin in control o fac la resedinta si nicidecum la domiciliu
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde Clujeanul pe 06 Mai 2016, 09:35

alex_ionut_popa scrie:Problema mea e ca aici in Bucuresti stau la un apartament destul de mic. Efectiv nu stiu unde as mai pune si 2 cutii de arme. Daca as incerca, probabil m-ar da sotia afara cu tot cu ele :roll:
Sunt mai interesat de varianta cu un armurier autorizat, chiar daca e contra cost.


Cum crezi ca o sa procedezi daca te intorci acasa de la vanatoare pe la 10 seara sau chiar mai tarziu? Suni la armurier pana iti deschide usa?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde alex_ionut_popa pe 06 Mai 2016, 09:50

Clujeanul scrie:Cum crezi ca o sa procedezi daca te intorci acasa de la vanatoare pe la 10 seara sau chiar mai tarziu? Suni la armurier pana iti deschide usa?

Doar investigam daca exista si un asemenea serviciu. M-as fi dus a doua zi dimineata. Dupa cum s-a discutat mai sus, atata timp cat nu las pusca "singura acasa", ar trebui sa fiu in limitele legii daca o tin o noapte in plus in casa.
Eu inteleg ca cea mai buna optiune este clar sa tin arma unde locuiesc si asta ar fi si cel mai comod pentru mine, dar dupa cum spuneam, pana nu ma mut de-aici, nu am loc sa o tin in apartament.
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde ionutz_b pe 06 Mai 2016, 09:58

Sunt sigur ca o sa găsești un armurier care sa accepte.
La fel de legal este sa o lași la un prieten vânător care are loc in dulap.
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde laurul pe 06 Mai 2016, 18:34

laurul scrie:
pipabh scrie:Eronat!!
Armele le poti tine "si -si". Una la un domiciliu altele la celalalt.

Tare m-as bucura ca dreptatea sa fie de partea ta si eroarea de partea mea!
Ba , parca as da si o bere daca ar fi ca tine.
Din pacate, ma tem ca-s ghinionistul caruia ii raman banii de o Stella...

Pana la urma, am de dat berea?! :-??
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde alinboboc pe 06 Mai 2016, 19:41

@laurul, 100% ai de luat berea.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde laurul pe 06 Mai 2016, 20:50

N-a fost un pariu...
Chiar as fi vrut s-o dau! :((
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde biriuck pe 06 Mai 2016, 21:46

Daca ar fi posibil sa tin armele la 2 adrese mi s-ar schimba viata radical! In bine...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde yoghi pe 06 Mai 2016, 23:54

La armurier lasi arma pt o luna, doua, noua.Dar asa cu "ia-o tu ....da-mi-o mie "" din doua in trei saptamani nu cred ca gasesti undeva din doua motive clare.
1.plimbarile armei trebuie trecute mereu in hartii si registru.cu date si ora!
2. la primire in custodie se trece pe hartie starea tehnica si estetica a armei primite cu semnatura propietarului.
daca arma se plimba sigur vor exista pete de noroi sa nu zic zgarieturi sau pur si simplu arma uda pusa in toc;maruntisuri neobservate iar dupa o luna cand arma pleaca iar la vanatoare.... cine plinge cine plateste? .

noi am primit arme in varianta asta si dupa trei intamplari terminate Ok dar cu super nervi si zeci de telefoane ....am renuntat.

prima
omul (prieten de 20 ani )a luat arma cu glont si dupa a4-a iesire am primit arma, am deschis husa...era acolo dar nu am observat ca nu are inchizatorul .....decat dupa doua luni ; si e la tine ,ba la tine ...... dupa 5 zile era la el in masina in torpedou.
a doua
cam la fel dar era vorba de luneta
a treia
arma uda pusa in tocul umed ..omul a venit din nou a deschis tocul si a zis ca arma lui era neagra nu rosie.


deci prietene dulapul il faci mai ingust si il pui in sifonier in zona cu haine barbatesti (asa nu ocupi locul in casa ) anunti noua resedinta ""la arme "" si iti raman 100lei lunar pt bere!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: "Gazduire" autorizata pt arma in Bucuresti?

Mesajde alex_ionut_popa pe 08 Mai 2016, 16:04

yoghi scrie:deci prietene dulapul il faci mai ingust si il pui in sifonier in zona cu haine barbatesti (asa nu ocupi locul in casa ) anunti noua resedinta ""la arme "" si iti raman 100lei lunar pt bere!


Am inteles. Asa fac, vad eu unde inghesui dulapul/dulapurile. Probabil dupa cum a spus yoghi... in dulap :)

Multumesc tuturor pentru asistenta si sugestii!
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Publicitate