Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:25

Cat se mai plateste?

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Cat se mai plateste?

Mesajde nedeaalexandru pe 26 Oct 2016, 02:34

Salut
Vroiam sa va intreb...are cineva idee dupa ce ai uat examenul ce se mai plateste si cam cat?
Se plateste permisul de port arma,carnetul de membru,cand te duci sa depui pentru autorizatia de cumparare a armei mai e vreo taxa...nu de alta dar sa fiu pregatit sufleteste din timp :D
Va multumesc anticipat
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Cat se mai plateste?

Mesajde racareanu ion pe 26 Oct 2016, 07:40

Salut

Felicitari pt promovarea examenului,mai trebuie sa platesti urmatoarele '' taxe'':
- cotizatia pt anul acesta ( suma,depinde de fiecare asociatie) + carnetul de membru ( in Arges a fost in jur de 600 RON).
- taxa pt prima arma 100 RON regim normal, sau 200 RON in regim de urgenta.
racareanu ion
Nou membru
 
Mesaje: 34
Membru din: 15 Dec 2010, 11:46
Locaţie: Pitesti

Re: Cat se mai plateste?

Mesajde Dacus_Malus pe 26 Oct 2016, 10:23

Deci....in vara am trecut si eu prin asta...
Costurile sunt:
-Cotizatie pe anul in curs la asociatia de vanatoare. vei plati cotizatia intreaga sau doar pe jumate de an, in functie de "politica" asociatiei.Eu am platit 750 lei ptr. juma de an.
-Astfel vei primi carnetul de vanator permanent si carnetul de membru al asociatiei vizat pe anul in curs.
Ar trebui sa primesti si un dosarel cu documentele necesare ptr. autorizatia de cumparare a primei arme.
-la acest dosarel adaugi chitanta de plata a autorizatiei de cumparare (trezorerie)=100 lei
(ptr. ptima arma nu exista taxa de urgenta)
- tot la acest dosarel adaugi chitanta/factura de cumparare a dulapului metalic ptr. arme ( nu e obligatoriu, dar e obligatoriu sa ai dulapul)
Depui dosarul la biroul de arme si munitii
astepti intre 30 si 45 zile si primesti autorizatia. in acest timp vei primi cel putin 2 vizite acasa: sectoristul (politistul din orasul tau la care esti arondat) si un domn de la biroul de arme si munitii care verifica dulapul de arme si alte chestii.

Asadar:ca si cheltuieli dupa examen ar fi taxa de cotizatie la asociatia de vanatoare +100 lei autorizatia+ pretul dulapului de arme.

(daca ai de gand sa ai maxim 2 arme, pot sa-ti recomand dulap ieftin (350 lei) cu factura.
bafta.
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate