Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 06:01

Exersare in poligon

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Exersare in poligon

Mesajde iulik2783 pe 23 Ian 2017, 19:58

Buna ziua,

Încep a va spune ca sunt proaspăt vânător și aștept autorizația sa-mi achiziționez prima arma. Am 2 întrebări scurte și la obiect:
1. Știe cineva un poligon cât mai aproape de Sibiu unde se poate trage la talere?
2. La ieșirea la un astfel de poligon îmi trebuie autorizație de la politie special pentru ieșirea la tir sau se poate merge doar în baza permisului de vânător și port arma?
iulik2783
 
Mesaje: 19
Membru din: 22 Apr 2012, 20:19
Locaţie: Sibiu

Re: Exersare in poligon

Mesajde Septimiu pe 23 Ian 2017, 21:11

Cand mergi la vanatoare ai nevoie de autorizatie de la politie? Nu! De ce crezi ca la poligon autorizat ai avea?
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Exersare in poligon

Mesajde iulik2783 pe 23 Ian 2017, 22:21

pentru ca nu ma duc la vânătoare ci în poligon, si din câte știu dacă ai permis pe arma pentru tir și mergi în poligon iți trebuie aprobare...cum am zis mai devreme sunt începător și nu vreau sa am probleme si as aprecia dacă ați veni cu răspunsuri și nu cu întrebări.
iulik2783
 
Mesaje: 19
Membru din: 22 Apr 2012, 20:19
Locaţie: Sibiu

Re: Exersare in poligon

Mesajde yoghi pe 24 Ian 2017, 00:56

Tu ai cerut arma de vanatoare...o cumperi si politia o trece in permis cu destinatia vanatoare( nu tir)
asa cum pleci cu ea la vanatoare poti merge si la pescuit sau in poligon.Permisul tip B este ""port si folosire"
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Exersare in poligon

Mesajde nedeaalexandru pe 24 Ian 2017, 05:28

Pentru a putea efectua o sedinta de trageri, o persoana trebuie sa aiba varsta minima de 18 ani si sa prezinte o carte de identitate valabila. Persoana care vine cu arma proprie la poligon trebuie sa prezinte obligatoriu si permisul de arma in care este inscrisa arma cu care doreste sa traga. Persoanele care nu detin permis de arma pot inchiria una din poligon
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Exersare in poligon

Mesajde a&c pe 24 Ian 2017, 07:30

iulik2783 scrie:Buna ziua,

Încep a va spune ca sunt proaspăt vânător și aștept autorizația sa-mi achiziționez prima arma. Am 2 întrebări scurte și la obiect:
1. Știe cineva un poligon cât mai aproape de Sibiu unde se poate trage la talere?
2. La ieșirea la un astfel de poligon îmi trebuie autorizație de la politie special pentru ieșirea la tir sau se poate merge doar în baza permisului de vânător și port arma?


Daca astepti autorizati pentru prima arma inseamna ca nu ai permis de port arma categoria B...
Si sa-ti raspund la intrebare, poti merge in poligon doar cu buletinul in cazul in care nu mergi cu armele tale sau daca iesi cu ale tale (tir sau colectie), atunci ai nevoie de autorizatie de la politie.
a&c
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 04 Apr 2016, 08:59

Re: Exersare in poligon

Mesajde Septimiu pe 24 Ian 2017, 08:13

iulik2783 scrie: si as aprecia dacă ați veni cu răspunsuri și nu cu întrebări.


Eu ti-am dat si rapunsul. In conditiile enumerate de tine (arma de vanatoare si nu de tir sau colectie) nu ai nevoie de autorizatie de la politie.
Am pus acele intrebari pentru ca ai spus ca ai promovat recent examenul si ma gandeam ca ar trebui sa cunosti aceste lucruri.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Exersare in poligon

Mesajde iulik2783 pe 24 Ian 2017, 11:01

Bun, m-am lămurit la a 2-a întrebare. Pe lângă Sibiu știe cineva un poligon unde se poate trage la talere?
iulik2783
 
Mesaje: 19
Membru din: 22 Apr 2012, 20:19
Locaţie: Sibiu

Re: Exersare in poligon

Mesajde Vrajitoru pe 25 Ian 2017, 13:53

Bine ai venit in grupul impatimitilor de talere.
Cel mai apropiat poligon de Sibiu este cel de la Ludus (100km).
Eu merg des acolo. Atat de des cat imi permite timpul si buzunarul.
Cred ca gasesti contact de acolo cam peste tot.
Ionica e un om deosebit si te va ajuta si la "reglarea" ochiului.
Daca nu gasesti date de contact da-mi un nr de telefon pe privat is vorbim.

In legatura cu mersul la poligon: pui arma in husa si te duci.
Inca un sfat: daca nu ai facut cererea pentru autorizatia de cumparare, cand o faci sa treci pe ea sa ti se aloce nr maxim de cartuse (300) pentru ca doresti sa participi la competitii de talere. Altfel, cu 150 cat ti se scrie la noi nu prea faci mare branza. Ajungi sa le tragi in jumate de zi si pe urma mergi acasa ca nu mai ai boabe.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Exersare in poligon

Mesajde iulik2783 pe 26 Ian 2017, 12:40

Mulțumesc de sfatul cu poligonul de la Ludus. Nu sunt împătimit trasului la talere, dar ca și vânător începător mi se pare de bun simț sa nu ies în teren ca amatorii. Bineînțeles ca am tras la cursul de arme, dar prea puțin în opinia mea. În plus sper ca pot încerca în poligon mai multe arme.
iulik2783
 
Mesaje: 19
Membru din: 22 Apr 2012, 20:19
Locaţie: Sibiu

Re: Exersare in poligon

Mesajde iulik2783 pe 27 Ian 2017, 08:22

Eu nu înțeleg...am dat de curând examen și în legea 295 spune clar ca poți deține 300 de cartușe pentru fiecare calibru de ce sa ma restrângă cineva la 150?
iulik2783
 
Mesaje: 19
Membru din: 22 Apr 2012, 20:19
Locaţie: Sibiu

Re: Exersare in poligon

Mesajde Vrajitoru pe 27 Ian 2017, 08:39

iulik2783 scrie:Eu nu înțeleg...am dat de curând examen și în legea 295 spune clar ca poți deține 300 de cartușe pentru fiecare calibru de ce sa ma restrângă cineva la 150?

Pentru ca poate!!!!

LE: Legea spune "maxim 300", deci orice intre 1 si 300 e legal.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Exersare in poligon

Mesajde iulik2783 pe 27 Ian 2017, 08:52

Incredibil...am citit ca ți se trece în permis, eu încă nu am permis ca sunt la prima arma, se poate după ce achiziționez arma sa le zic sa-mi treacă 300 de cartușe în permis?
iulik2783
 
Mesaje: 19
Membru din: 22 Apr 2012, 20:19
Locaţie: Sibiu

Re: Exersare in poligon

Mesajde Vrajitoru pe 27 Ian 2017, 11:30

iulik2783 scrie:Incredibil...am citit ca ți se trece în permis, eu încă nu am permis ca sunt la prima arma, se poate după ce achiziționez arma sa le zic sa-mi treacă 300 de cartușe în permis?

In scris.
Vorbeste cu politistul cand te duci cu arma si cu autorizatia.
Vorbeste frumos si explica de ce vrei 300 de cartuse: antrenament si competitii de talere.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Exersare in poligon

Mesajde Vrajitoru pe 27 Ian 2017, 11:51

In mod normal, pentru vanatoare nu ai nevoie de atatea cartuse pe stoc. Mai ales ca acum gasesti pe toate drumurile. 150 inseamna 6 cutii. La vanatul uzual ajunge o cutie pe zi (mai putin la pasaj la rate).
Ca trebuie sa mergi mai des la magazin... asta e o problema. Mai ales cand ai in weekend 2 zile de vanatoare.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Exersare in poligon

Mesajde the_mav pe 27 Ian 2017, 12:23

Vrajitoru scrie:In mod normal, pentru vanatoare nu ai nevoie de atatea cartuse pe stoc. Mai ales ca acum gasesti pe toate drumurile. 150 inseamna 6 cutii. La vanatul uzual ajunge o cutie pe zi (mai putin la pasaj la rate).
Ca trebuie sa mergi mai des la magazin... asta e o problema. Mai ales cand ai in weekend 2 zile de vanatoare.

Vraji, asta este printre putinele ocazii, de mult timp, in care NU SUNT DE ACORD CU TINE sub nici o forma!
Am militat personal si voi milita pe viitor (desi sunt aproape singur - APIDAV deloc chiar) pentru ca aceste numere sa fie efectiv eliminate sau mult crescute in legislatie...e utopie, stiu, dar nu ma las la acest capitol.
Si iti explc de ce: se trage la prepelita cu aceeasi alica de gugustiuc. Unde mergem si cum facem vanatoare (doua conace pe zi la prepelita si unul la gugustiuc), daca te duci cu 300 de cartuse la tine mai bine stai acasa... NU ITI AJUNG!!! Da, tragi mult pe langa sa nu depasesti cota zilnica :!: :idea: :idea: :idea: :!: , dar (INCA) nu te impiedica nimeni sa tragi disproportionat fata de numarul de piese recoltate, conform legii.
Vanat mic sau mare de pasaj la fel: 300 de cartuse la tine in balta ialomitei pentur vanatoare de pasaj mixta 4 zile: mai bine stai acasa (stii ca rata si gasca se fac pe vreme nasoala, cand NU TRECE BACUL!!!
Vrei sa dezvoltam subiectul pentru combatere? :evil:

Brief: periodic (uneori zilnic, alteori la doua zile - in functie de zona si vanat) facem vizita de re-aprovizionare la cel mai apropiat furnizor de cartuse. Care sunt de multe ori bataie de joc (astea le mai am, doar marimea asta, unele pastrate impropriu, de multe ori la pret de japca, etc, etc)
Sa-ti povestesc cum m-am simtit in italia cand pentru antrenamentul in extra sezon, doi prieteni si-au comandat si platit (cu livrare direct in poligonul COMUNAL!!!) 2 paleti de cartuse :?: :?:

Mai bine deschideti ochii si vedeti realitatea: aceste praguri SUNT POSTATE IN LEGISLATIE tocmai ca si capastrul calului - intai il obisnuim, apoi il strangem cum vrem noi. Scopul final fiind clar vizibil pentru toti.
Eu personal NU SUNT DE ACORD cu limita de 300. Ar fi ok sa ai limita la carabina 2 sau maxim 3 bucati? sau 10 bucati? Fratilor - DESCHIDETI OCHII :!: :!: :!: :!: :!: :!: :idea: :idea: :idea: :idea:
INclusiv acea interpretare "De pana la ..."... Nu te supara, stii ca iti poate trece legal 3 (TREI!!!) bucati cartuse calibrul 12 in permis si tu sa iei pozitia ghiocel, capul in jos, ca te ingenuncheaza INTERPRETAREA LEGII :?: :idea: :!: :?: :evil:

Si NU, nu stau in picioare pseudo-argumentele aduse in comisie acum ani de zile de nici una din parti (vedeti docuemntatie ANDA/ANCA/IGPR/MAI... daca esti scelerat si o iei pe aratura poti face prapad si cu doar cateva cartuse; daca esti tragator de antrenament/performanta, decat sa iesi in polygon cu 300 cartuse mai bine stai acasa - ca ai distanta intre poligon si magazinul de cartuse de zeci/sute de km; care magazine e oricum e inchis duminica :!: :evil: :evil: ).
Nimeni n-a ridicat in discutii CU CALCULE pierderile economice ale statului si agentilor private si oamenilor tocmai din cauza acestei limitari (apropos - repet pentru a 7-a oara intrebarea la care nici unul din cei ce isi fac reclama pe acest site nu a rapsuns inca: voua va e bine fratilor ca abia vindeti niste zeci de mii de cartuse pe an :?: :!: :?: )... pai fratilor daca nu se plange nimeni, inseamna ca totul e bine. Daca e bine, hai sa ne gandim ca poate e PREA BINE - si sa reducem la 100 bucati, apoi in doi ani la maxim 25 bucati (o cutie), pentur ca, NU-I ASA, CUM SUSTIN VANATORII PE PROPRIILE FORUMURI, o cutie e suficienta la o partida de vanatoare.... hai maxim doua cutii, ca suntem generosi din patru in patru ani!
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :idea: :idea: :!: :!: :!: :!: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Exersare in poligon

Mesajde iulik2783 pe 27 Ian 2017, 12:56

mie mi se pare abuziv limitarea la 150 de buc. Dacă în lege scrie maxim 300 lasă-mă cu 300, poate se trezesc că mă lasă doar cu 50 de bucăți că și asta se încadrează la maxim 300. :geek:
iulik2783
 
Mesaje: 19
Membru din: 22 Apr 2012, 20:19
Locaţie: Sibiu

Re: Exersare in poligon

Mesajde laurul pe 27 Ian 2017, 14:17

Mavu stie!!!!
+1
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Exersare in poligon

Mesajde Sly_Fox pe 27 Ian 2017, 20:31

Stie bine de tot.
+9, ca 10 este nota profesorului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Exersare in poligon

Mesajde iulik2783 pe 28 Ian 2017, 08:06

Va mulțumesc pentru lămuriri și sfaturi.
iulik2783
 
Mesaje: 19
Membru din: 22 Apr 2012, 20:19
Locaţie: Sibiu


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

Publicitate