Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:36

Obtinere arma 22 lr

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Obtinere arma 22 lr

Mesajde Denis26 pe 07 Feb 2017, 18:57

Buna seara de curand am devenit vanator si ma bate gandul sa imi cumpar o arma 22 lr pentru poligon(antrenament de incepator).Din ceea ce am vazut multi spun sa nu este prea usor de procurat deoarece nu se mai trece in permisul de arma tip B.Imi puteti spune se acte si cum pot sa obtin o arma din acest calibru?
P.S. Am uitat sa mentionez ca detin arma de vanatoare si permis tip B
Multumesc anticipat
Denis26
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 22 Oct 2016, 15:05

Re: Obtinere arma 22 lr

Mesajde Sly_Fox pe 07 Feb 2017, 19:47

Aceeasi metodologie ca pentru o arma de vanatoare, numai ca se trece in permis de tip A. De procurat este foarte usor, la fel si la inscris, numai ca ai voie sa o folosesti numai in poligon, iar munitie tot de acolo trebuie sa cumperi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Obtinere arma 22 lr

Mesajde Denis26 pe 08 Feb 2017, 00:10

Doar atat permis tip A,din ceea ce am gasit spunea ca trebuie sa deti atestat de colectionar si sa fi inscris intr-un club de tir
Denis26
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 22 Oct 2016, 15:05

Re: Obtinere arma 22 lr

Mesajde Sly_Fox pe 08 Feb 2017, 02:03

Pai tu vrei o arma 22 LR pentru colectie sau sa tragi cu ea in poligon? Parca spuneai ca o vrei pentru poligon. :roll:
Pentru poligon iti trebuie doar actele ce se cer in mod normal, cerere tip, copie permis de port-arma ( cum ai deja tip B, este mai usor, nu iti mai cer fisa medicala, cazier si aviz psiho), copie de pe actul de identitate, doua poze si dovada achitarii taxelor aferente. Posibil sa ceara si copia certificatului de absolvire a cursului pe linie de arme si munitii.
Ca vanator tu poti procura arme de tir din categoria celor lungi, nu este nevoie de niciun atestat de colectionar sau dovada ca esti inscris intr-un club de tir.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Obtinere arma 22 lr

Mesajde UlissePro pe 08 Feb 2017, 05:57

De stiut ca daca vei dori sa mergi la poligon cu arma, pentru absolut fiecare ieșire spre poligon iti va trebui autorizație! Trebuie sa fi foarte motivat ca sa te antrenezi cu .22LR in condițiile astea.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Obtinere arma 22 lr

Mesajde Denis26 pe 08 Feb 2017, 14:02

Pentru poligon, dar vazusem pe undeva ca cere si atestat de colectionar
Multumesc frumos pentru raspuns
Denis26
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 22 Oct 2016, 15:05


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate