Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 24 Apr 2024, 03:00

Cum mi-am ales eu arma de vanatoare (VIDEO)

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Cum mi-am ales eu arma de vanatoare (VIDEO)

Mesajde nedeaalexandru pe 09 Feb 2017, 07:23

In speranta ca acest material ii va ajuta pe cei care sunt la inceput de drum am facut acest video pe care il gasesti la adresa https://www.youtube.com/watch?v=uDXMt9J ... e=youtu.be
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde pipabh pe 09 Feb 2017, 10:51

Respectabila intentia, interesante puncte de vedere, "sfaturi" nu da la nimeni! Recomandari poate!
Calibru universal 7 74 (la min 12.20-12.25) care o fi ala?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde UlissePro pe 09 Feb 2017, 12:21

Eu mai mult de 2 minute nu am avut rabdare sa ma uit. Prea diferite punctele de vedere fata de ale mele.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde laurul pe 09 Feb 2017, 12:39

@nedeaalexandru, doar de curios, dupa cati ani de vanatoare si cate arme trecute prin mana ti-a venit ideea de a sfatui incepatorii ?
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde mus q pe 09 Feb 2017, 15:02

UlissePro scrie:Eu mai mult de 2 minute nu am avut rabdare sa ma uit. Prea diferite punctele de vedere fata de ale mele.

+1
mus q
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 08 Ian 2012, 19:56

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde nedeaalexandru pe 09 Feb 2017, 16:17

pipabh scrie:Respectabila intentia, interesante puncte de vedere, "sfaturi" nu da la nimeni! Recomandari poate!
Calibru universal 7 74 (la min 12.20-12.25) care o fi ala?

Va multumesc si aveti drpetate in ambele puncte de vedere,,,recomandari e mult mai ok si era vb de calibru 7x64
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde nedeaalexandru pe 09 Feb 2017, 16:27

laurul scrie:@nedeaalexandru, doar de curios, dupa cati ani de vanatoare si cate arme trecute prin mana ti-a venit ideea de a sfatui incepatorii ?

Aveti oreacum dreptate in ceea ce spuneti numai ca fiind si eu vanator incepator m-am lovit de aceste probleme iar daca aveam si acest video de exemplu,era inca o cale de a ma ajuta in a intelege mai bine unele lucruri,arme trecute prin mana...pai au fost cateva avand in vedere ca merg la vanatoare de 25 de ani constant dar nu asta e idee ci faptul ca acest video e facut pe baza experientelor mele si discutiilor purtate cu cei mai experimentati ...In speranta ca nu v-am suparat prea tare,va salut cu deosebit respect
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde nedeaalexandru pe 09 Feb 2017, 16:31

Imi pare rau sa aud asta...hai sa dezbatem...poate eu gresesc mult si atunci voi aveae inca ceva de invatat...va salut cu stima
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde yoghi pe 09 Feb 2017, 17:21

Am vazut asa pe sarite (sunt pe drum)
dar nu imi place:
Neaparat lisa
Nu semi
arme cu socuri sau fara
Epoarea diin instinct.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde laurul pe 09 Feb 2017, 17:33

nedeaalexandru scrie:
laurul scrie:@nedeaalexandru, doar de curios, dupa cati ani de vanatoare si cate arme trecute prin mana ti-a venit ideea de a sfatui incepatorii ?

Aveti oreacum dreptate in ceea ce spuneti numai ca fiind si eu vanator incepator m-am lovit de aceste probleme iar daca aveam si acest video de exemplu,era inca o cale de a ma ajuta in a intelege mai bine unele lucruri,arme trecute prin mana...pai au fost cateva avand in vedere ca merg la vanatoare de 25 de ani constant dar nu asta e idee ci faptul ca acest video e facut pe baza experientelor mele si discutiilor purtate cu cei mai experimentati ...In speranta ca nu v-am suparat prea tare,va salut cu deosebit respect

Nu spun, doar intreb.....si fara suparare....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde nedeaalexandru pe 09 Feb 2017, 20:35

yoghi scrie:Am vazut asa pe sarite (sunt pe drum)
dar nu imi place:
Neaparat lisa
Nu semi
arme cu socuri sau fara
Epoarea diin instinct.

Neaparat lisa in sensul ca daca in zona in care vei merge la vanatoare vei gasi doar vanat mic...nu vad motivul pentru care ti-ai cumpara arma cu glont
Nu semi---este o parere personala,pentru mine arma semiautomata nu face parte din categoria armelor folosite la vanatoare...adica daca mergem pe premisa asta de ce nu folosim atunci si o Mitraliera PK sa fim siguri ca nu scapa nimic si chiar un dispozitiv termic...nu cred ca doriti ca vanatoarea sa ajunga altceva decat ar trebui sa fie...consider ca si vanatul trebuie sa aiba o sanasa
Arma cu socuri...eu m-am lovit de aceasta problema la un momentdat si am incercat sa clarific pe cat posibil
epolarea din instinct---consider ca atunci cand epolezi si vrei sa iti dai seama daca aceea e arma potrivita ,trebuie sa fie instinctiva,adica duci arma in pozitia de tragere din instinct,fara alte ajustari ulterioare,daca gresesc sper sa ma corectati
Cu mult respect
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde Sly_Fox pe 09 Feb 2017, 21:13

Din ce am vazut in filmulet, colegul nostru expune o serie de pareri, unele bazate pe experientele avute ca ucenic vanator ( ca vanator inca de abia ce a plecat de pe loc), altele formate in urma acumularii de informatii din diferite surse, cele mai multe banuiesc ca din mediul on-line. Cert este ca sfaturile se adreseaza exclusiv incepatorilor, chestiunile abordate fiind unele de baza as putea spune, ceea ce este OK avand in vedere ca este un novice in domeniu.
Acum ce am vazut eu in neregula in sfaturile acordate de colegul nostru prin intermediul acestui filmulet:
1) In primul rand toate armele lise de serie vandute astazi pe piata sunt arme cu tevi care au socuri. Arme de serie fara socuri nu se mai fabrica de aproape un secol, astazi doar pe comanda sa mai faca cineva asa ceva. Chiar si cele mai putin socate tevi au de fapt socuri, acestea fiind denumite socuri cilindric imbunatatite. Asadar este gresit sa spui ca exista arme cu soc si arme fara soc, mai degraba explici eventualilor persoane interesate de filmuletele tale ca exista arme lise cu socuri fixe si arme lise cu socuri mobile, pentru a nu se crea confuzie.
2) In al doilea rand, nu exista norme europene care sa reglementeze folosirea alicelor netoxice la vanatoare, ci exista politici statale in acest sens. Mare diferenta si ar fii totusi bine sa fii mai atent la astfel de detalii, mai ales cand vorbim de legislatie, un punct sensibil in lumea vanatorilor. In UE exista politici statale diferite cu privire la acest aspect. Unele tari din Europa au legi care interzic alicele din plumb si recomanda pe cele asa-zise netoxice, insa nu in toate zonele de vanatoare, ci doar in zonele umede, aceasta interzicere a alicelor din plumb in zonele umede fiind efectul unor studii cu privire la posibile intoxicari cu plumb ( saturnism) a pasarilor acvatice, plumb ce ar proveni de la alicele lansate din armele vanatorilor ( eu unul nu sunt de acord cu aceasta explicatie).
Parerea ta ca alicele din plumb vor fii in curand interzise si in Romania ar trebui totusi sa o pastrezi pentru tine, fara suparare. Nu exista nicio baza temeinica pentru a afirma acest lucru. Cat despre faptul ca te poti trezi cu o arma inutile pentru ca aceasta nu poate trage cu alice din otel sau alt aliaj netoxic, scuze, dar astea sunt barfe si nu ar trebui facute asemenea afirmatii in spatiul public, mai ales de catre un incepator.
3) Combinatiile glont ( sau proiectil unic)- alica in timpul vanatorilor mixte si problema interschimbarii munitiei in functie de necesitatile de moment. Ei bine majoritatea covarsitoare a partidelor de vanatoare desfasurate astazi au o tinta prestabilita, vanat mare sau vanat mic, sau daca se urmaresc ambele categorii se fac mai multe runde si nu amestecate. Vanatorile la mistret sunt astazi vanatori tintite pe aceasta specie, impuscandu-se si eventuale vulpi sau sacali ce ies in goana, specii ce se pot vana foarte bine cu glont sau proiectil unic, fara a implica si munitia incarcata cu alica. Mai nimeni nu mai face amestecatura, mistret, iepure fazan in aceleasi goane, poate doar asa cum am spus vanatoarea sa se desfasoare in mai multe runde, unele dedicate mistretului, altele vanatului mic, astfel incat vanatorul stie exact la ce trage si ce munitie trebuie sa foloseasca.
4) Recului mult mai mare la carabina decat la arma lisa. Irelevant!
Reculul reprezinta un aspect important pentru orice vanator, insa este o chestie relativa deoarece nu toti vanatorii percep reculul cu aceeasi intensitate. Eu unul percep un recul mai mare din arma mea lisa atunci cand folosesc un cartus standard de 36 grame decat cand trag cu carabina in calibrul 30.06. Altii din contra simt invers, mai dur reculul din 30,06 decat din 12. Nu mai spun ca exista diferite metode care pot reduce mult din reculul unei arme, astfel o carabina cu frana de gura si o talpa bengoasa pare la tragere un fulg, iar o lisa de 2,8 kg sa iti framante toti dintii din gura.
In rest afirmatii mai mult sau mai putin conforme cu realitatea. De apreciat initiativa, buna spun eu si care pe viitor ar putea fii si mai buna.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5667
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde nedeaalexandru pe 09 Feb 2017, 22:28

Sly_Fox scrie:Din ce am vazut in filmulet, colegul nostru expune o serie de pareri, unele bazate pe experientele avute ca ucenic vanator ( ca vanator inca de abia ce a plecat de pe loc), altele formate in urma acumularii de informatii din diferite surse, cele mai multe banuiesc ca din mediul on-line. Cert este ca sfaturile se adreseaza exclusiv incepatorilor, chestiunile abordate fiind unele de baza as putea spune, ceea ce este OK avand in vedere ca este un novice in domeniu.
Acum ce am vazut eu in neregula in sfaturile acordate de colegul nostru prin intermediul acestui filmulet:
1) In primul rand toate armele lise de serie vandute astazi pe piata sunt arme cu tevi care au socuri. Arme de serie fara socuri nu se mai fabrica de aproape un secol, astazi doar pe comanda sa mai faca cineva asa ceva. Chiar si cele mai putin socate tevi au de fapt socuri, acestea fiind denumite socuri cilindric imbunatatite. Asadar este gresit sa spui ca exista arme cu soc si arme fara soc, mai degraba explici eventualilor persoane interesate de filmuletele tale ca exista arme lise cu socuri fixe si arme lise cu socuri mobile, pentru a nu se crea confuzie.
2) In al doilea rand, nu exista norme europene care sa reglementeze folosirea alicelor netoxice la vanatoare, ci exista politici statale in acest sens. Mare diferenta si ar fii totusi bine sa fii mai atent la astfel de detalii, mai ales cand vorbim de legislatie, un punct sensibil in lumea vanatorilor. In UE exista politici statale diferite cu privire la acest aspect. Unele tari din Europa au legi care interzic alicele din plumb si recomanda pe cele asa-zise netoxice, insa nu in toate zonele de vanatoare, ci doar in zonele umede, aceasta interzicere a alicelor din plumb in zonele umede fiind efectul unor studii cu privire la posibile intoxicari cu plumb ( saturnism) a pasarilor acvatice, plumb ce ar proveni de la alicele lansate din armele vanatorilor ( eu unul nu sunt de acord cu aceasta explicatie).
Parerea ta ca alicele din plumb vor fii in curand interzise si in Romania ar trebui totusi sa o pastrezi pentru tine, fara suparare. Nu exista nicio baza temeinica pentru a afirma acest lucru. Cat despre faptul ca te poti trezi cu o arma inutile pentru ca aceasta nu poate trage cu alice din otel sau alt aliaj netoxic, scuze, dar astea sunt barfe si nu ar trebui facute asemenea afirmatii in spatiul public, mai ales de catre un incepator.
3) Combinatiile glont ( sau proiectil unic)- alica in timpul vanatorilor mixte si problema interschimbarii munitiei in functie de necesitatile de moment. Ei bine majoritatea covarsitoare a partidelor de vanatoare desfasurate astazi au o tinta prestabilita, vanat mare sau vanat mic, sau daca se urmaresc ambele categorii se fac mai multe runde si nu amestecate. Vanatorile la mistret sunt astazi vanatori tintite pe aceasta specie, impuscandu-se si eventuale vulpi sau sacali ce ies in goana, specii ce se pot vana foarte bine cu glont sau proiectil unic, fara a implica si munitia incarcata cu alica. Mai nimeni nu mai face amestecatura, mistret, iepure fazan in aceleasi goane, poate doar asa cum am spus vanatoarea sa se desfasoare in mai multe runde, unele dedicate mistretului, altele vanatului mic, astfel incat vanatorul stie exact la ce trage si ce munitie trebuie sa foloseasca.
4) Recului mult mai mare la carabina decat la arma lisa. Irelevant!
Reculul reprezinta un aspect important pentru orice vanator, insa este o chestie relativa deoarece nu toti vanatorii percep reculul cu aceeasi intensitate. Eu unul percep un recul mai mare din arma mea lisa atunci cand folosesc un cartus standard de 36 grame decat cand trag cu carabina in calibrul 30.06. Altii din contra simt invers, mai dur reculul din 30,06 decat din 12. Nu mai spun ca exista diferite metode care pot reduce mult din reculul unei arme, astfel o carabina cu frana de gura si o talpa bengoasa pare la tragere un fulg, iar o lisa de 2,8 kg sa iti framante toti dintii din gura.
In rest afirmatii mai mult sau mai putin conforme cu realitatea. De apreciat initiativa, buna spun eu si care pe viitor ar putea fii si mai buna.

Va multumesc pentru tot ceea ce ati scris...Cu respect
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde violiv pe 10 Feb 2017, 07:38

Eu vanez de mai bine de 35 de ani si pe forum am depasit 10. Mai in fiecare saptamana aud "sa dam si vanatului o sansa". Sa mor daca am inteles vreodata chestia asta. Sa fie al draculu` vanatoru` ala care pleaca de acasa cu gandul ca nu va impusca. Si atunci ce mai conteaza cu ce o face? Efectiv rahaturi de astea ca semi sint arme de ghiolbani/traistari, ca trasul la peste 150 m nu-i etic, ca vanatorul adevarat (care aia ma-sii o fi definitia adevaratului?) trage fara optica mie nu-mi trezesc decat ideea ca cine le emite, mai ales ca axiome-obligatii, are o problema majora la cutiuta.

Cea mai buna sansa pentru vanat ar fi sa stam acasa.
Daca totusi iesim in teren ar fi bine s-o facem fara arma sau macar fara cartuse.
Daca luam si una si alta atunci macar sa avem in gura un fluier in care sa suflam permanent si sa ne imbracam/purtam precum o sperietoare.

In ceea ce priveste armele, exista o granita micuta, undeva pe la 1900, cand s-a trecut masiv de la antichitati la arme moderne. Istoric vorbind prima semiautomata eficienta, fabricata pe scara larga a aparut in 1905 iar primul bock eficient si care a dus la raspandirea configuratiei a aparut in 1925. Asadar, care-i mai traditionala? De ce naiba nu folositi toti "adevaratii" astia arme numai si numai in .410? De ce va preocupati de care-i cea mai buna arma, care-i cea mai eficienta munitie? Sau exista si-n mintea voastra o limita a sanselor pe care trebe sa le acordati vanatului? Numa` una, nu mai multe !!!

Hai ca m-am enervat de dimineata :-t :-t ~x( ~x(
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8521
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde kama3 pe 10 Feb 2017, 14:22

Dupa postul lui @Violiv nu mai sunt foarte multe de spus, da totusi parca nu prea imi vine sa ma abtin.
Cel mai bine pentru un vanator, fie el incepator, fie cu vechime e ca atunci cand alege ceva pentru hobby ul pe care il are, respectiv pentru vanatoare s-o faca cu sufletul, nu dupa sfaturi pentru ca "asa trebuie" sau "asa zice ala".
Vanatoarea e un hobby astfel incat nu ar trebui sa ne placa noua in primul rand si arma, si cartusele, si cainele, si hainele si etc.
Daca mie imi place sa ma duc la iepure la sarite cu carabina de 30.06 e problema mea. De acord, ca "nu se iese cu asa ceva la iepure", da' daca mie asa imi place asa ies.
Atata timp cat imi satisfac hobby ul si nu pun in pericol pe nimeni si nu sunt in afara legii sunt liber sa fac ce vreau.
Iar etica in general e in raportul om-om, nu in raportul om-vanat. Intr-adevar cine pleaca la vanatoare pleaca in principal ca sa ucida, ca daca ar pleca pentru peisaj ar pleca fara arma.
Iar pe animal prea putin il intereseaza ca arma care l-a omorat e etica sau nu.
Din punctul meu de vedere etic in raport cu vanatul, e sa ii cauzezi cat mai putina suferinta, sa-l omori cat mai instantaneu cu putinta.
Adica daca vezi iepurele ca nu e lovit bine, sa mai tragi o data, chiar daca il umpli de alice si nu mai e friptura buna!
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde iliealexandruionut pe 10 Feb 2017, 22:39

Eu cred ca si de asta i frumoasa vanatoare..avem infinite posibilitati cand vorbim despre alegerea armei,munitiei,zonei...etc...Bai nene sa intelegem ca la vanatoare NU exista nimic fix,batut in cuie si absolut totul e personal si relativ si asta contribuie la frumusetea unica a vanatorii!!!Fiecare simte,vede ,traieste treaba asta in propriul mod.
Filmuletul?!! Sfaturi?....poate cel mult pareri personale..
Carabina?....absolut necesara in rastelul unui vanator!!!
Calibrul?.....Dumnezeu stie de ce dar eu iubesc 20-ul...
Arma? ....am semi momentan si iubesc juxtapusa(doar 16 am avut juxtapusa)..semi in 12 am ..20 bock am avut..
ETICA?...eeee aici e mult de spus.Fiecare vede acest aspect dupa propria educatie si inima..
In rest ,dragul meu coleg forumist,pune mana si trage muuuuullllltttteee cartuse la orice tip de vanat,pasari mari si mici,porci si iepuri,stai mult in natura si simte vanatul!!
NU exista sfaturi in vanatoare ci doar experiente proprii ce MAXIM trebuiesc impartasite...fiecare le va avea pe ale lui.

Parerea mea..

Respect!
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde blackcrotal pe 11 Feb 2017, 10:40

iliealexandruionut scrie:Eu cred ca si de asta i frumoasa vanatoare..avem infinite posibilitati cand vorbim despre alegerea armei,munitiei,zonei...etc...Bai nene sa intelegem ca la vanatoare NU exista nimic fix,batut in cuie si absolut totul e personal si relativ si asta contribuie la frumusetea unica a vanatorii!!!Fiecare simte,vede ,traieste treaba asta in propriul mod.
Filmuletul?!! Sfaturi?....poate cel mult pareri personale..
Carabina?....absolut necesara in rastelul unui vanator!!!
Calibrul?.....Dumnezeu stie de ce dar eu iubesc 20-ul...
Arma? ....am semi momentan si iubesc juxtapusa(doar 16 am avut juxtapusa)..semi in 12 am ..20 bock am avut..
ETICA?...eeee aici e mult de spus.Fiecare vede acest aspect dupa propria educatie si inima..
In rest ,dragul meu coleg forumist,pune mana si trage muuuuullllltttteee cartuse la orice tip de vanat,pasari mari si mici,porci si iepuri,stai mult in natura si simte vanatul!!
NU exista sfaturi in vanatoare ci doar experiente proprii ce MAXIM trebuiesc impartasite...fiecare le va avea pe ale lui.

Parerea mea..

Respect!


Salut,
Un proverb batranesc spune ca " pana nu dai cu capul de barna de sus nu intelegi fenomenul " . Conform acestui principiu dar si pt ca vream sa-l scutesc pe fiul meu de "dureri" evitabile incercam sa-i dau sfaturi mergand pe principiu " Eu ( parintele) am trecut prin ce treci tu, tu (copilul) nu ai trecut prin ce am trecut eu "
Intr-o zi fiul meu mi-a spus sa-l las sa dea el cu capul de barna ca asa v-a invata mai bine.
L-am lasat si bine am facut.

Insa aici nu cred ca este aplicabil acest principiu pentru simplu motiv ca ne aflam pe un FORUM unde pe langa cei cativa cu experienta foarte mare care mai sunt si foarte generosi pt ca impartasesc din expetienta lor, exista multi aflati la inceput de drum in aceasta activitate . Unii accepta sfaturile, altii considera ca experienta castigata prin munca si greseli este mult mai importanta.
Sigur ca fiecare este liber sa aleaga drumul pe care il doreste. Dar este periculos sa dai sfaturi sau chiar sa emiti pareri personale atunci cand tu nu ai suficiente cunostinte.
Vorbeai ceva mai sus de tras cu carabina dupa iepure. Esti vanator, eu nu sunt, deci in mod normal ar trebui sa consider parerea ta o cutuma. Dar eu nu am citit nicaieri ca iepurele se impusca la " panda " . In schimb am citit ca iepurele se impusca la goana. Deci arma folosita este exclusiv lisa.
Crezi ca o carabina ( indiferent cat de performanta ) iti v-a permite sa impusti un iepure care fuge ?
In acelasi timp ti se pare ETIC sa tragi intr-un iepure care doarme intre brazde ca sa-ti antrenezi "ochiul si-o mana pentru patria Romana"?
Da ai dreptate, indiferent ce arma ai este bine sa tragi intai in poligon ca sa-i descoperi performantele si secretele. De asemenea este colegial sa raspunzi daca esti intrebat. Dar, ma gandesc ca ar fi bine sa citesti ce este scris pe forum, sa-i cunosti pe cei care au scris, si eventual sa soliciti sfatul "profesorilor" si apoi daca crezi ca este cazul si daca constati ca nu a fost descrisa pe forum problema lamurita de tine sa o impartasesti cu cei noi asa cum sunt eu spre exemplu.
Respect
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde kama3 pe 11 Feb 2017, 17:10

Eu nu am zis ca as impusca iepurele la panda, sau un iepure care doarme.
Am spus vanatoare de iepure "la sarite", nu la goana, pentru ca nu as trage cu carabina avand in fata linia de gonasi.
Si nu crede, din punctul meu de vedere bineinteles" ca e ceva neetic intr-o astfel de vanatoare. Probabil ca e doar o asteptare foarte lunga intre prima iesire la o astfel de vanatoare si primul iepure vanat astfel, dar vorba aia, "nu vanam pentru carne".
De asemenea, nici imposibil nu cred ca e, pentru ca in vremurile de glorie ale arcului si sagetii, existau oameni care vanau pasarea in zbor sau iepurele in fuga, cu arcul si sageata. Si tot de un "proiectil unic" vorbim. Mai mult, un glont de carabina e mult mai putin influentat de vant decat o sageata, si are o viteza mult mai mare.
Si cred ca satisfactia unei astfel de vanatori, prin prisma dibaciei, e mult mai mare decat daca iepurele cade secerat de un snop de alice.
Am scris chestia cu vanatoarea iepurelui cu carabina doar ca exemplu, pentru ca nu practic o astfel de vanatoare, dar am scris tocmai pentru a evidentia ca la vanatoare, pe care o practicam din pasiune, nu cred ca trebuie sa avem limitari, si nu trebuie sa ne ingradim imaginatia.
Bineinteles, asa cum am spus si inainte, in limitele legii, fara a pune in pericol viata nimanui si fara a atenta la normele bunului simt.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde yoghi pe 11 Feb 2017, 19:52

pt arme lise
"""""1) In primul rand toate armele lise de serie vandute astazi pe piata sunt arme cu tevi care au socuri. """"
a zis @slyFox.
la asta m-am referit.
Sunt socuri fixe...socuri mobile interschimbabile ...si socuri reglabile (mai rare -cele cu piulita exterioare)

arme semi
Clientii cumpara arma dupa placere..design..parerea prietenului si la sfarsit abia ..utilitatea.

vrei etica?Simplu.
cumperi o semi si tragi pe linga toate focurile.
vorba colegului mai dus """pe iepure nu il intereseaza ca arma e etica sau nu ""

Acum sa fim seriosi eu nu prea am vazut in teren etici in teren. La calculator Daaaa multi se declara.
Daca pe autorizatie scrie 5 iepuri credeti voi ca pleaca vreunul acasa dupa doua piese la ora 12. cand maii sunt cateva goane nefacute.


Epolarea din instict
E o greseala tehnica. Exista epolare din reflex atat.instinctul se formeaza dupa cateva generatii cu aceeasi activitate.

Filmuletul este instructiv totusi chiar daca continutul este mai subiectiv.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde nedeaalexandru pe 11 Feb 2017, 21:05

Incep sa realizez de ce este din ce in ce mai putin vanat si de ce se plang unii dintre noi considerand ca daca au platit 1500 cotizatia pe an au dreptul sa ucida cam tot ce prind...daca ai imbratisat aceasta activitate doar pentru a iesi sa ucizi nu cred ca ma incadrez.sunt multi vad care uita defapt ce inseamna aceasta activitate...
„Etica vânătorească
reprezintă principiile, valorile și bunul simț ale vânătorului. Tot ce
faci la vânătoare fără a regreta nici peste ani. Povestea ce îți
dorești să se spună despre tine când vânătoarea o vor face doar
alții...”.
Liviu Mircea-Tehărău
Eu prefer sa se spuna despre mine cu totul altceva decat ca ...nu rata nimic din tot ce sarea
Cu deosebit respect
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde pipabh pe 11 Feb 2017, 21:25

nedeaalexandru scrie:Incep sa realizez de ce este din ce in ce mai putin vanat si de ce se plang unii dintre noi considerand ca daca au platit 1500 cotizatia pe an au dreptul sa ucida cam tot ce prind...daca ai imbratisat aceasta activitate doar pentru a iesi sa ucizi nu cred ca ma incadrez.sunt multi vad care uita defapt ce inseamna aceasta activitate...
„Etica vânătorească
reprezintă principiile, valorile și bunul simț ale vânătorului. Tot ce
faci la vânătoare fără a regreta nici peste ani. Povestea ce îți
dorești să se spună despre tine când vânătoarea o vor face doar
alții...”.
Liviu Mircea-Tehărău
Eu prefer sa se spuna despre mine cu totul altceva decat ca ...nu rata nimic din tot ce sarea
Cu deosebit respect

Fara se te superi, nu este un topic dedicat eticii vanatoresti. Suntem oameni nu toti vom intelege vanatoarea la fel niciodata.
Nu poti sa emiti judecati despre ceea ce se intampla cu vanatul si cu vanatoarea la noi decat dupa multi ani care , la tine trebuie sa se adune! Lasa , deocamdata pe altii sa spuna ce au de spus, tu asculta si fa din vanatoare ceea ce consideri ca este sau ca ar trebui sa fie din punctul tau de vedere co "ortacii" tai!!
Vezi ce discutii ai iscat cu un filmulet care nu-si avea rostul! Nu cred ca e potrivit sa continui.
Vanat in catare si sa nu ratezi multe tinte!(in poligon!) :D
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde nedeaalexandru pe 11 Feb 2017, 21:44

:D ...Imi pare rau sa aud ca nu e si vorba despre etica vanatoreasca...cred ca in primul rand despre asta ar trebui sa fie vorba...mai ales la ce se intampla azi pe fondurile de vanatoare unde nu mai exista vanat...in perceptia mea nu cred ca a fi vanator inseamna neaparat sa posed un permis de port arma...experienta o capeti in timp nu si atunci cred ca din acest punt de vedere exista la mine...cat despre video ...cred ca este util sa vad ce percepitii au unii dintre noi..
Cu tot respectul cred ca voi continua intr-un fel sau altul...
De ce ar trebui sa il lasam numai pe cei -experementati-sa vorbeasca...pentru a putea auzi expresii de genul

Mai in fiecare saptamana aud "sa dam si vanatului o sansa". Sa mor daca am inteles vreodata chestia asta. Sa fie al draculu` vanatoru` ala care pleaca de acasa cu gandul ca nu va impusca.
Cu tot respectul pentru domnul Violiv
sau

etica in general e in raportul om-om, nu in raportul om-vanat
KAMA3

Consider ca gresiti
Am extrem de multe de invatat de la cei care sunt experimentati,va multumesc si apreciez sfaturile pe care le acordati celor mai putin experimentati dar asta nu exclude faptul ca atunci cand consider ca nu aveti dreptate,nu voi interveni
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde radubichis pe 11 Feb 2017, 22:19

nedeaalexandru scrie::D .....mai ales la ce se intampla azi pe fondurile de vanatoare unde nu mai exista vanat.

Etic ar fi sa nu mai platesti cotizatie pe fondurile de vanatoare unde nu mai exista vanat.De ce ?
Pentru ca actualii gestionari ai acelor fonduri sunt nepriceputi in cresterea si gestionarea vanatului .De fapt ei sunt interesati doar de banii luati de la vanatori din care isi asigura salariile si platesc redeventele si impozitele aferente salariilor Daca nu le mai platesti cotizatia ii ajuti sa dea mai repede faliment si fondurile sa ajunga asa distruse pe mina unor profesionisti in ale gospodaririi vanatului care in 3-4-5 ani il repun fondul pe piciore

PS .Vanatoarea cu arma este crima cu premeditare .Pleci la vanatoare sa recoltezi vanat . Daca vrei sa dai o sansa vanatului ,stai acasa sau incearca sa treci la vanatoarea de imagini
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde yoghi pe 11 Feb 2017, 22:52

zici de etica .uite aici !

cand esti etic !?
1. ai semi tragi trei focuri si cade iepuru la focul trei sau ai bok si iepuru fuge ranit cu focul doi?

2.ai semi tragi trei focuri dupa un fazan si.....zboara mai departe sau ai bok tragi doua focuri si faci dubleu la fazani ?

3. ai semi tragi un foc si mistretul se da pestecap sau sau ai bok tragi doua focuri...mai fugi un pic...mai tragi doua focuri...mai fugi un pic si cade mistretul la al cincilea foc...tras de vecin ?

4. nu logichez bine acum...ma uit si la un film.
mai revin!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 12 Feb 2017, 01:43

Domnilor, nu am văzut filmul. Încă.
Constat însă că sunteți ușor iritați de el (film) și scăpați discuția. Adică se poate lesne trage concluzia că etică vânătorească nu există și că vechii forumiști nu dau doi bani pe ea. Știu bine că nu e așa, de aceea intervin.
Forumul e forum și aici ne dam cu părerea. Dreptatea, adevărul și justețea nu au fost niciodată nicăieri și de nimeni avute în totalitate. Eu propun să modificați (cu voia autorului) titlul în "Cum mi-am ales eu arma de vânătoare" sau asemănător și să comentați pe el. Mai ales că autorul e dispus să le înțeleagă. Chiar iese un topic bun.
Despre etică, avem secțiune separată. Iar despre etică, chiar că putem discuta perpetuu fără a epuiza subiectul.
PS. @nedeaalexandru, mă bucur că sunt vânători care citesc cărți despre etică. Sincer, credeam că nu mai are nimeni aplecarea spre carte. Iar cei ce citesc prefața, sunt puțini.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde silvium pe 12 Feb 2017, 19:15

Vanatoarea este vanatoare, punct. Te duci cu un singur scop, iar singurul lucru pe care eu personal il consider etic si il iau in calcul este moartea cat mai rapida a animalului, indiferent de metoda de vanatoare si cate focuri trebuie sa tragi, 1, 2, nspe...

Arma? Cu sau fara optica, sa fie cat mai performanta! Munitia si optica la fel. Cand aud vorbe gen "vanatorul adevarat trage doar cu lisa", nu mai spun de arc, sulita sau alte obiecte contondente, mi se face greata ! Vanatoarea cu arma de foc mi se pare cea mai etica, cel putin fata de cea cu arc, capcane(unde este permis) unde animalul agonizeaza o perioada buna de timp pana isi da duhul. Dar nici nu-i blamez pe cei care o fac. Pana la urma fiecare e liber sa vaneze cum vrea sau cum poate, atata timp cat o face legal.
Metoda de vanatoare la fel "adevaratul vanator este cel care se duce singur dupa vanat" , pt acestia vreau doar sa le amintesc sau sa le spun, in cazul in care nu stiu, ca si animalele de prada fac atat panda cat si goana.
Iar celor care sunt impotriva vanatorii si implicit impuscarii animalelor, le doresc sa manance exclusiv carne de la animalele care se sinucid !
Ultimul ins care sustinea sus si tare ca vanatoarea cu lisa la tot ce misca te defineste ca vanator adevarat, daca va vine sa credeti, e "instructorul" sau ce-o fi el de reglat/testat carabina de la Poligonul Baneasa, un mare imbecil, nici nu stiu ce cauta el acolo! Si ca sa sustin afirmatia, cand am fost asta vara sa-mi testez carabina, noua de altfel, pe langa afirmatia de mai sus, mi-a frecat arma in suport pana mi-a zgariat-o, si a mai si percutat in gol !!! Nu mai spun, ca el a vazut si testat numeroase Heym SR30, iar Swaro Z8i cu reticul 4A-IF vazuse el unele mult mai "smechere" de la 1,5-6x42 !!!

Cat despre vanatoarea de iepuri cu carabina, ea se practica intens si de mult in tari cu traditii vechi in vanatoare, chiar si de veverita sau alti sobolani, ce-i drept cu calibre foarte mici.
Nici numarul animanelor vanate nu conteaza atata timp cat este legal ! Ca nu mai sunt asa multe, e vina exclusiva a gestionarilor fondurilor respective, asa cum s-a punctat mai sus.
Ca idee, vanatoarea de pasari la goana in Anglia, aduce la bugetul de stat mai mult TVA decat fotbalul! Si se impusca sute de exemplare sau chiar mai multe pe zi de vanatoare, 8-10 vanatori cu perechi de pusti. Ce zici, e etic ce fac? Eu zic ca da, cand te gandesti cata lume, comunitati intregi, traiesc pe urma acestui tip de vanatoare, si zeci daca nu sute de mii de Ha sunt pastrate necultivate, ca sa pastreze habitatul propice pt aceste pasari. Nu mai zic ca statul subventioneaza parca 150.000 Gbp/an pt 3000Ha parca, daca nu ma insel.
Si ce crezi, au ramas sau nu fara animale? E retorica intrebarea, normal ca au cea mai mare populatie de galinacee din lume. Singurele animale duse la extinctie in anumite zone s-a produs doar voit(vezi ursul in Germania), iar cele mai mari populatii sunt pe fondurile de vanatoare bine administrate.
Si exemple pot continua.

La fel ca si preferintele pt arme, tine stric de gust. Mie spre ex nu-mi plac neam armele semi si echipamentul camuflaj. Nici nu sustin ca cele clasice sunt mai bune, dar s-a dovedit ca mai importanta este culoarea/nuanta, nu modelul de pe ele(la haine). Cat despre cal. 16, cred ca e al3lea ca popularitate, dupa 12 si 20 la nivel mondial. Mai popular a fost intr-o mica perioada in tarile de limba germana si vecinii lor, care ne-au influentat si pe noi. Dar sa generalizezi e eronat.

Referitor la filmuletele tale, apreciez curajul si intentia, cu toate ca e netu' plin. Dar parerea pe care mi-ai lasat-o este ca tu vrei mai mult decat un simplu sfat pt incepatori. Am vazut chiar ca ai un canal pe youtube, back to nature. E treaba ta ce faci, dar faci eronat si cu greseli mari. Pe langa informatii si luari de pozitie corecte fata de anumite subiecte, trebuie sa lucrezi mult mai mult, postura, dictie, etc...
Cu plescaituri si greseli gen "my german brac" si "pheasant chicks" cred ca nu faci altceva decat sa te faci de ras.
Nu vreau nici sa te critic, nici sa te descurajez si nici sa te sfatuiesc in vreun fel, este doar parerea pe care mi-ai lasat-o.
silvium
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 20 Apr 2009, 22:35

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde nedeaalexandru pe 12 Feb 2017, 19:47

Multumesc pentru ceea ce ai spus...voi incerca sa corectez pe cat pot.Plescaiturile insa sunt alea mele :D ...
Cu respect
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Cum ne alegem arma de vanatoare(VIDEO)

Mesajde nedeaalexandru pe 12 Feb 2017, 19:56

Eu propun să modificați (cu voia autorului) titlul în "Cum mi-am ales eu arma de vânătoare" sau asemănător și să comentați pe el. Mai ales că autorul e dispus să le înțeleagă. Chiar iese un topic bun.

PS. @nedeaalexandru, mă bucur că sunt vânători care citesc cărți despre etică. Sincer, credeam că nu mai are nimeni aplecarea spre carte. Iar cei ce citesc prefața, sunt puțini.[/quote]
Sunt de acord cu modificarea titlului...
PS Ma bucur ca sunt vanatori care scriu astfel de carti pentru ca cei la inceput de drum(si nu numai), sa invete si sa inteleaga exact ce inseamna aceasta minunata activitate
Cu deosebit respect pentru dumneavoastra


PENTRU CA PE ACEST FORUM INTRA MULTI INCEPATORI CARE DORESC INFORMATII, AM MODIFICAT TITLUL TOPICULUI.
MATERIALUL VIDEO PREZENTAT REPREZINTA PAREREA PERSONALA A AUTORULUI, AUTOR CARE LA RANDUL LUI ESTE INCEPATOR.
ACEST MATERIAL NU TREBUIE PROMOVAT SI VIZIONAT CA PAREREA UNUI SPECIALIST, DAR MERITA APRECIAT EFORTUL, INCURAJAT SI EDUCAT IN ALE ARMELOR.... NU RIDICULIZAT.

DESPRE ETICA , AVETI TOPICURI SEPARATE. NU MAI POSTATI OFFTOPIC.

MULTUMESC DE INTELEGERE
MODERATORUL.
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

cron
Publicitate