Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 21 Oct 2017, 12:32
MLD Guns
MLD Guns

Examen vânător 2018

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Examen vânător 2018

Mesajde Laurentiu Constantin pe 05 Oct 2017, 17:00

Ziua bună tuturor.
Știe cineva o asociație de vânătoare (eventual una din sau cât mai aproape de București) care organizează anul următor (2018) examen pentru obținerea „permisului de vânătoare permanent”?
Mulțumiri.
Laurentiu Constantin

Re: Examen vânător 2018

Mesajde vasileneagu pe 05 Oct 2017, 18:08

Laurentiu Constantin scrie:Ziua bună tuturor.
Știe cineva o asociație de vânătoare (eventual una din sau cât mai aproape de București) care organizează anul următor (2018) examen pentru obținerea „permisului de vânătoare permanent”?
Mulțumiri.

Salutare .
1. Prezentarea este de nota 10 +
2 . Daca ai fi studiat un pic legislatia , ai fi observat ca inainte de examen trebuie facuti cativa pasi obligatorii.
3. Facand acei pasi ai fi avut singur raspuns la intrebare.
In rest numai de bine !!! [-x si mai pofteste pe la noi dar un pic mai politicos.
vasileneagu
Membru activ

Mesajde kama3 pe 06 Oct 2017, 05:24

Cred ca s-a ajuns prea departe sa acuzam de lipsa de politete un om care intra pe forum si pune o intrebare doar datorita faptului ca primul mesaj nu a fost de prezentare.
Omul si-a pus la nick name numele, deci stim cum il cheama, a dat buna ziua si a pus o intrebare de bun simt.
N-a primit un raspuns clar, dar a fost acuzat de lipsa de politete.
Poate ma insel el, dar rolul unui forum "de specialitate" pe internet e in primul rand acela de schimb de informatii si mai apoi de a fi un "club".
Pentru ce se face atata caz de acea prezentare? Daca ar fi obligatorie ar trebui sa fie ceruta la inscriere. Nu este ceruta, nu e obligatorie, si o fac doar daca vreau.
Cred ca ar trebui sa renuntam sa mai facem atata caz ca omul nu ne spune cum il cheama, cati ani are, unde lucreaza si de cati ani, ce studii are, ce-i mama, ce-i tata samd.
Si fara suparare, domunule Vasile Neagu, parca nici dumitale nu ti-am citit prezentarea. Stau si ma mir cum de n-am fost luat de urechi la primele postari, pentru ca nici eu nu m-am prezentat...
Si apropo, cred ca singurul care are dreptul sa impuna reguli pe forum este cel care l-a deschis si plateste web-ul. In rest toti suntem la fel de musafiri chiar daca activam de mai multa vreme.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
kama3
Membru activ

Mesajde kilgor pe 06 Oct 2017, 13:26

kama3 scrie:Cred ca s-a ajuns prea departe sa acuzam de lipsa de politete un om care intra pe forum si pune o intrebare doar datorita faptului ca primul mesaj nu a fost de prezentare.
Omul si-a pus la nick name numele, deci stim cum il cheama, a dat buna ziua si a pus o intrebare de bun simt.
Poate ma insel el, dar rolul unui forum "de specialitate" pe internet e in primul rand acela de schimb de informatii si mai apoi de a fi un "club".
Pentru ce se face atata caz de acea prezentare? Daca ar fi obligatorie ar trebui sa fie ceruta la inscriere. Nu este ceruta, nu e obligatorie, si o fac doar daca vreau.
Cred ca ar trebui sa renuntam sa mai facem atata caz ca omul nu ne spune cum il cheama, cati ani are, unde lucreaza si de cati ani, ce studii are, ce-i mama, ce-i tata samd.
Si fara suparare, domunule Vasile Neagu, parca nici dumitale nu ti-am citit prezentarea. Stau si ma mir cum de n-am fost luat de urechi la primele postari, pentru ca nici eu nu m-am prezentat...
Si apropo, cred ca singurul care are dreptul sa impuna reguli pe forum este cel care l-a deschis si plateste web-ul. In rest toti suntem la fel de musafiri chiar daca activam de mai multa vreme.

+1
kilgor
Nou membru

Mesajde Laurentiu Constantin pe 06 Oct 2017, 17:26

vasileneagu scrie:
Laurentiu Constantin scrie:Ziua bună tuturor.
Mulțumiri.

Salutare .
1. Prezentarea este de nota 10 +
2 . Daca ai fi studiat un pic legislatia , ai fi observat ca inainte de examen trebuie facuti cativa pasi obligatorii.
3. Facand acei pasi ai fi avut singur raspuns la intrebare.
In rest numai de bine !!! [-x si mai pofteste pe la noi dar un pic mai politicos.

Dragă Vasile Neagu.
1. Prezentarea mea o găsești acolo unde se află și profilul meu. Dacă vrei să știi mai multe despre mine e suficient să întrebi.
2. și 3. Am studiat legislația. Știu care sunt pașii de urmat (stagiatura, cursul de arme și muniții, dosar etc). Doar că nu mă ajută să fac practica într-o asociație care nu organizează examen într-un interval relativ scurt după perioada de stagiatură. Acesta e motivul întrebării mele de mai sus.
Altfel, te asigur de toată considerația mea.
Laurentiu Constantin

Mesajde adrian1123 pe 06 Oct 2017, 22:07

Colegilor !!!!vorbiti bre de vanatoare,de arme ,caini de vanatoare,postati intamplari de vanatoare,poze....datile dracu de amanunte.Fiti cat mai activi pe forum dar nu cu contre,gramatica dusa la extrem .Iertatimi iesirea dar sper la ceva discutii pespre prepelite ,rate porumbei...nu discutii in contradictoriu...i am rupt topicul omului ,scuze.
adrian1123
Membru important

Mesajde StB pe 08 Oct 2017, 13:34

Cauta Califarul Alb in Bragadiru.
StB

Mesajde Septimiu pe 09 Oct 2017, 06:31

Laurentiu Constantin scrie: Doar că nu mă ajută să fac practica într-o asociație care nu organizează examen într-un interval relativ scurt după perioada de stagiatură. Acesta e motivul întrebării mele de mai sus.

Indiferent la ce asociatie o sa iti faci stagiatura nu ai nici o garantie ca o sa dai examenul intr-un interval de timp rezonabil dupa incheierea acesteia. Daca te uiti putin pe topic-urile mai vechi referitoare la examenele din anii anteriori, o sa ajungi la concluzia ca nu este nici o regula si nici un calendar bine stabilit. Nu se stie nici macar la inceputul anului unde, cand si daca o sa se dea examene.
12/76
Septimiu
Membru important

Locaţie: Cluj-Napoca

Mesajde Septimiu pe 09 Oct 2017, 06:40

kama3 scrie:Cred ca s-a ajuns prea departe sa acuzam de lipsa de politete un om care intra pe forum si pune o intrebare doar datorita faptului ca primul mesaj nu a fost de prezentare.

Si eu cred ca ne agitam prea mult pe aceasta tema. Cred ca cel mai bine ar fi sa alegem un set de informatii pe care le consideram utile si care sa fie completate in profil (la inscriere pentru nou veniti sau ulterior cei deja inregistrati).
Avantajele ar fi ca daca vreau sa cunosc acele detalii despre un membru oarecare, acestea sunt mult mai usor de gasit accesand profilul decat sa caut prin nu stiu cate topic-uri pe care fiecare le denumeste dupa propria inspiratie. Nu in ultimul rand, consider ca aceste informatii ar trebui sa fie accesibile numai membrilor inregistrati.
12/76
Septimiu
Membru important

Locaţie: Cluj-Napoca

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!