Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 17 Iun 2019, 19:28

Nelamurire arme Aer Comprimat

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde RaduCR pe 20 Mai 2019, 08:40

tehărău scrie: Pisatul cu boltă :) ;)

:ymhug: Magister dixit!
Cal 12
RaduCR
Nou membru

Locaţie: Constanța

Mesajde sean pe 20 Mai 2019, 09:02

Eu am asta in 4,5 mm : https://www.balistas.com/air-rifles/uma ... m-xt-45mm/
Pentru antrenament e super,precizie foarte buna.
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important

Mesajde Kamba pe 20 Mai 2019, 10:41

@ tehărău

Cea mai simpla si buna explicatie care primita vreodata , te-ai gandit sa te faci profesor ? : :) :D

@ sean

Foarte frumos acel Umarex , singura problema e ca as vrea fara gaz/ Co2 , break barrel e cea mai buna solutie pentru mine.

Cum ai reusit sa o intregistrezi ? 250 m/s :D

Initial mi-au atras atentia acele PCP cu pompa dar ... parca e mai ok cu incarcare manuala. Mai ales ca ma ajuta constitutia.
Kamba

Mesajde Kamba pe 20 Mai 2019, 11:56

Apropos,

O recomandare de luneta decenta fara gaura de buget?
O parte din mine ar vrea ceva cu masurarea distantei (telemetru) dar cred ca pentru un AC e inutil de scumpa si mai ales pentru target practice nu prea are asa rost.
Dar daca se poate folosi in circa 1 - 2 ani si pe arme de foc poate as fi interesat.
Kamba

Mesajde sean pe 20 Mai 2019, 12:04

Am luat-o din tara,sh...era deja inregistrata.
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important

Mesajde yoghi pe 20 Mai 2019, 17:16

@ kamba

Cartusul de /cu bile este 3lei nu 30.
cartusul pt cal.12 este 1.5 lei nu 4

luneta cu telemetru ieftina e Buris Eliminator 1000E
sau Bushnel Yardage .

eu inteleg ca esti baiat destept si faci economie dar risti sa-ti confiste arma pe linga dosar .

Odata la doua luni apare un baiat destept si cere doar o factura veche ""sa vada astia ca am cumparat arma legal"" """am luato din bulgaria si la vama nu ma intrebat nimeni de ea....acum e viza si vor actul de intrare in tara sau factura interna""

Exista un articol in lege .(la sfarsit la anulari de permise)...si scrie ca peste un an doi sau sapte poate sati anuleze dreptul daca documentele de inscriere nu corespund.

Asta daca vrei sa intelegi.Oricum renunt la topicul asta.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
yoghi
Veteran

Locaţie: Romania

Mesajde Kamba pe 20 Mai 2019, 19:56

yoghi scrie:@ kamba

Cartusul de /cu bile este 3lei nu 30.
cartusul pt cal.12 este 1.5 lei nu 4

luneta cu telemetru ieftina e Buris Eliminator 1000E
sau Bushnel Yardage .

eu inteleg ca esti baiat destept si faci economie dar risti sa-ti confiste arma pe linga dosar .

Odata la doua luni apare un baiat destept si cere doar o factura veche ""sa vada astia ca am cumparat arma legal"" """am luato din bulgaria si la vama nu ma intrebat nimeni de ea....acum e viza si vor actul de intrare in tara sau factura interna""

Exista un articol in lege .(la sfarsit la anulari de permise)...si scrie ca peste un an doi sau sapte poate sati anuleze dreptul daca documentele de inscriere nu corespund.

Asta daca vrei sa intelegi.Oricum renunt la topicul asta.

Multumesc yoghi,

Da in acest caz e de preferat sa ma duc dupa ea , chiar daca cresc putin costurile si timpul alocat. Probabil gasesc un avion in Spania / Italia / Serbia etc dus intors in aceeasi zi.

La 30 RON m-am referit la ce se plangeau colegii de curs , si este vorba de munitia pentru glontul cu bila de cauciuc C 21. Arma neletala cu glont de cauciuc.

Incerc sa fiu destept , dar daca riscurile sunt asa mari precum spui , prefer sa fiu prost si sa iau un bilet de avion.

Trebuie sa precizez ca sunt cu legislatia in fata in acest moment , si nu gasesc la infractiuni ceea ce spui. In cazul armelor neletale singura infractiune este detinerea fara permis sau instrainarea fara a anunta organul competent.
Majoritatea contraventiilor si infractiunilor sunt legate de arme letale.
Legea a fost modificata in 2018 si a devenit mai permisiva. Evident daca nu mai folosesti sau nu mai ai , e normal sa nu prea te mai intereseze.
Legea prevede ca armurierul din Romania trebuie sa completeze certificatul de achizitie. Acuma interpretarea e ambigua. Evident nu merita sa te certi cu nimeni si sa risti pentru o interpretare care poate fi cu tine sau impotriva ta.

In cazul acesta ma poti ajuta cu ce document trebuie sa plec sa o aduc personal in tara?

In legatura cu luneta multumesc , dar pretul e cam mare in conditiile in care distanta e de cativa zeci de m. Probabil ma voi gandi in momentul in care ( si daca ) voi ajunge vanator cu ceva asa serios.

Oricum ii voi intreba si pe cei de la politie cand ma duc cu cererea si documentele de procurare. Poate au o solutie pentru asa ceva , nu sunt nici primul nici ultimul. Faptul ca un securist detine singura firma care importa arme si munitii , nu da dreptul sa ne chinuim cei care vrem altceva , si pur si simplu cine se complace cu asta inainte sa incerce toate optiunile incurajeaza sistemul de care se plange zilnic.
Kamba

Mesajde Kamba pe 20 Mai 2019, 20:09

Revin cu o paranteza (offtopic) , am analizat preturile practicate de gamo , la engros , cautarile pe google si preturile de pe google ads.
Pai aici se fac bani gratis baieti , cu 1-3 euro cost adwords vinzi 1-3 neletale , iar marja e mare , daca iti permiti sa platesti o autorizatie sa vinzi asa ceva in europa prin curieri. Si evident daca legislatia permite , asta nu am analizat.
Surprinzator google ads permite astfel de reclame inclusiv in Romania.
Asta bineinteles daca e cineva interesat, eu am pus informatia aici.
Cererea e mare si sunt o mana de vanzatori in EU cu site si support in engleza.
Kamba

Mesajde bogdan187 pe 20 Mai 2019, 20:51

Luneta......singura care a tinut cat de cat pe hatsan mod 125 sniper (arma care am avut-o ) a fost gamo 6x40 cea care vine cu tot cu suport . Nu te arunca la lunete complicate cu magnificatii variabile si reglaje de paralaxa ......Cele pana in 600-700 de lei nu vor tine pe un spring .
bogdan187
Membru important

Locaţie: Timisoara

Mesajde Kamba pe 21 Mai 2019, 00:35

Salut Bogdan.

Hatsan mod sniper 125 nu depaseste 220 m/s ?

Acel 6x pe care spui l-am incercat la un magazin locat pe un gamo , foarte faina luneta trebuie sa recunosc.
Pana la urma am ajuns la concluzia ca tot IGT e mai durabil in timp , desigur daca nu cumva ajunge lovit si pierde gaz.

Nu vreau sa lungesc topicul aiurea , majoritatea informatiilor le am. Eventual voi reveni cu lamuriri pentru altii in situatia mea dupa ce trec prin toata procedura.
Kamba

Mesajde Kamba pe 10 Iun 2019, 12:09

Update 10.06.2019

Am facut la politie cererea saptamana trecuta , au si venit sa imi verifice dulapul.
Ofiterul care a venit la verificat mi-a transmis ca pe miercuri-joi ar trebui sa mi se elibereze autorizatia de cumparare ( daca nu am "dusmani" :lol: :lol: , se fac verificarile in istoric ) .
Cei din Mures , surprinzator de prietenosi , sau cel putin asa par.

Pentru achizitia din afara Romaniei , trebuie un email in avans de la vanzator cu specificatia armei si o proforma. Astfel autorizatia nu mai trebuie completata pe spate.

Prin curier nu se poate aduce , nefind autorizat dar ... daca il prinde cineva pe curier ( prin absurd ) , tu esti exonerat , nu e treaba ta cum iti trimite vanzatorul arma daca spune ca se ocupa.
Momentan mai lucrez la partea de transport , deci nu doresc sa fac probleme nimanui.
Kamba

Mesajde bogus pe 11 Iun 2019, 00:31

Legea iti permite sa o folosesti in extravilan si politia la fel , cel putin la noi in mures

cand iesi in extravilan, vrei nu vrei ajungi in X fond de vanatoare... iar acolo situatia de a te afla cu o arma in teren, fie e AC e un pic mai complicata
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Mercedes G Wolf 300GD
bogus
Veteran

Locaţie: Cluj Napoca

Anterior

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!