Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 19:30

Cod

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Re: Cod

Mesajde chivi pe 18 Iun 2014, 07:40

Pacat ca nu am reusit sa ne intalnim in Pattaya. Am fi avut ce povesti. Frumos inceput, trebuie repetat.
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Cod

Mesajde cod pe 06 Iul 2014, 11:27

Primul Caprior,

Ieri, ora 3 dimineata, alarma telefonului suna pentru a ma trezi, esueaza lamentabil, pentru ca eram deja treaz, stiam ca am sa merg la vanatoare, prima mea vanatoare la caprior.

Imaginatia si gandurile care cautau raspunsuri la o mie de intrebari nu m-au lasat sa dorm, eram ingrijorat, nu stiam ce o sa ma astepte, daca o sa gasim un caprior, nu stiam cum o sa ma comport atunci cand punctul rosu ar trebui plasat corect, daca o sa pot apasa trahaciul.

La ora 4 punct ne intalnim cu Dan, vanatorul dibaci, ne intalnim si cu personalul ascociatiei AV Oltul, http://www.avoltul.ro . si continuam catre fondul de vanatoare unde ne asteapta paznicul de vanatoare.

Drumul este rapid, ajungem in teren cand soarele incepea sa lumineze. Dupa un instructaj foarte clar facut in masina, si la fata locului mergem pe un drum de tarla.

Trecem de un palc de padure tanara si brusc ne oprim surprinsi de un tap care ne-a taiat calea pe drum, inghetam, tapul de uita la noi, distanta mica poate 30 m. Este superb, are niste coarne foarte frumoase cu deschideri mari si frumoase.
Nu miscam nu respiram, pusca este pe umar, dar tapul se uita la noi, daca am misca sigur ar disparea in 2-3 salturi.

Tapul merge linistit in stanga prin spatele unor tufe si intra intr-un lan de grau. Facem si noi la fel dar ne simte si incepe sa mareasca pasul. Dan il cheama iar tapul incepe sa ii raspunda, certandune. Totul se desfasoara asa de repede si tapul dispare intr-un palc de padure de unde incepe sa ne certe practic.

Continuam cautarea, un teren frumos cu palcuri de padure si culturi agricole, se vad foarte multe urme imprimate in sol, urme vechi dar multe. Mai surprindem 4-5 capre pe care le observam prin binoclu si luneta. Omenii astia, paznicul de vanatoare si Dibaciul parca au senzori, vad caprele extraordinar, mie imi trebuie timp bun ca sa le localizez.

Decidem sa schimbam locul, ne intoarcem la masina si mergem cateva minute peste un deal. Lasam masina la asfalt (masina fiind un ditumai 4X4 "perfect pentru vanatoare" si nu avea loc - Renaul Clio :D).

Mergem in padure si dupa cateva minute ajundem la un lan de grau inconjurat de padure, un loc superb iar la un moment dat ne oprim ingetati, paznicul si Dibaciul au vazut o capra si un tap, eu nu ii vad inca, ne lasam in stanga la marginea lanului. Reusesc sa vad capra, este frumoasa, in spatele ei apare si tapul. Dibaciul il opreste din chematoare, tapul se uita la noi si mai face cativa pasi, Dan il cheama din nou, si tapul se opreste perfect intr-un loc cu grau mic, il vad perfect.

Pun arma pe suport, privesc prin luneta, decid ca nu este pozitia perfecta si ma mut, rotindu-ma catre dreapta cu cateva grade.
Privesc din nou prin luneta, sunt doar eu si tapul. Nu mai ma poate deranja nimic, legatura s-a facut, este stransa, il vad in toata splendoarea lui. Sta cu fata la noi, oblic, il vad perfect, il admir, respir, pun punctul rosu al lunetei in dreptul omoplatului, respir, arma a ingetat in acel punct, nu se misca nici punctul rosu nici tapul, este perfect, trag aeri in piept, eliberez jumatate apoi apas usor tragaciul iar sunetul exploziei sparge linistea diminetei.

Tapul marcjeaza focul, si dispare in lanul de grau. Dan si paznicul de vanatoare ma felicita spunandu-mi ca am tras bine. Mergem sa il gasim, tapul statea cazut pe partea stanga lasand sa se vada locul prin care glontul isi croise drum afara. exact in dreptul omoplatului, gaura de iesire este mica, cam 3x4 cm si afara se vad si oase aruncate afara.

Sunt vesel si trist, ochii tapului acum nu mai sunt asa de frumosi cum ii vedeam prin luneta, par goi, lipsiti de viata.

Primesc felicitari si frunza inmuiata in sange si inca o data mi se spune ca am tras bine. Glontul a lovit in piept mai jos de baza gatului si a iesit prin omoplatul piciorului drept sectionandui practic arterele si venele inimii.

Se pregateste tabloul, si nasul isi cauta nuiaua.

Imagine

[img][img=http://s18.postimg.org/4cmphzmd5/DSC_0511.jpg][/img]
Imagine

Imagine

Urmeaza botezul, facut asa cum se cuvine de catre Dan.

[youtube] https://www.youtube.com/watch?v=iUY14_2ZWxg [/youtube]

Apoi poze de grup:

Imagine - Cu Paznicul de vanatoare (dl Marian)
Imagine
Imagine


In a cincia zi a lunii iulie zeita Diana mi-a ingaduit sa dobandesc primul caprior alaturi de persoane minunate.

Calibrul folosit: .300 Win Magnum
Distanta tirului, din ce mi s-a spus 150 m asta din ce mi s-a spus.
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: Cod

Mesajde Alin3006 pe 07 Iul 2014, 18:57

Bravo, felicitari! Frumoasa povestea! Te-a atins un pic nasul. :wink: :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cod

Mesajde laurul pe 08 Iul 2014, 21:20

Alin3006 scrie:Bravo, felicitari! Frumoasa povestea! Te-a atins un pic nasul. :wink: :mrgreen:

...cam prea tare pentru un ritual camaraderesc....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Cod

Mesajde vanatorul dibaci pe 09 Iul 2014, 06:22

laurul scrie:
Alin3006 scrie:Bravo, felicitari! Frumoasa povestea! Te-a atins un pic nasul. :wink: :mrgreen:

...cam prea tare pentru un ritual camaraderesc....

Tare ?!! -Se vede ca nu il cunosti pe @Ghinda :lol: :lol: :lol: .
Vanatoarea inclusiv botezul -nu se face cu jumatati de masura-eu si acum duc mana la partile moi cand privesc un caprior si imi aduc aminte de nasul meu (D-zeu sa il odihneasca )
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Cod

Mesajde laurul pe 09 Iul 2014, 11:25

vanatorul dibaci scrie:
laurul scrie:
Alin3006 scrie:Bravo, felicitari! Frumoasa povestea! Te-a atins un pic nasul. :wink: :mrgreen:

...cam prea tare pentru un ritual camaraderesc....

Tare ?!! -Se vede ca nu il cunosti pe @Ghinda :lol: :lol: :lol: .
Vanatoarea inclusiv botezul -nu se face cu jumatati de masura-eu si acum duc mana la partile moi cand privesc un caprior si imi aduc aminte de nasul meu (D-zeu sa il odihneasca )

Il stiu pe Ghinda, ce-i drept nu cum boteaza ci cum participa la post-vanatoare...
Raman la parerea mea, e cam mult pentru un botez vanatoresc.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Cod

Mesajde Alin3006 pe 10 Iul 2014, 15:00

Si eu cred ca botezul e totusi un ritual si a rupe fundul vanatorului respectiv nu e o solutie.
Daca ¨finul¨e un retard oricum nu va intelege nimic, decat ca l-ai altoit zdravan si cand va putea ti-o va coace si el, daca nu cumva iti spage nasul atunci pe loc.
Daca este un om ok - cum e cazul cu @Cod care e baiat tare fain- intelege ideea botezului si fara sa ii rupi fundul. Asa ca treaba asta cu rupt fundul la botez ar trebui reconsiderata. Vrei sa tina minte toata viata acest moment? Fa experienta in general de neuitat, du-l undeva unde sa intelega cu adevarat vanatoarea, explica-i totul despre vanatoarea la caprior si atunci o sa tina minte iesirea aia toata viata. Nu bataia de dupa... :oops:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cod

Mesajde vanatorul dibaci pe 11 Iul 2014, 06:56

Alin3006 scrie:Si eu cred ca botezul e totusi un ritual si a rupe fundul vanatorului respectiv nu e o solutie.
Daca ¨finul¨e un retard oricum nu va intelege nimic, decat ca l-ai altoit zdravan si cand va putea ti-o va coace si el, daca nu cumva iti spage nasul atunci pe loc.
Daca este un om ok - cum e cazul cu @Cod care e baiat tare fain- intelege ideea botezului si fara sa ii rupi fundul. Asa ca treaba asta cu rupt fundul la botez ar trebui reconsiderata. Vrei sa tina minte toata viata acest moment? Fa experienta in general de neuitat, du-l undeva unde sa intelega cu adevarat vanatoarea, explica-i totul despre vanatoarea la caprior si atunci o sa tina minte iesirea aia toata viata. Nu bataia de dupa... :oops:

Retarzi si mai ales figuranti -nu au ce cauta cu mine la vanatoare -sunt liberi sa dea bani si sa pazeasca fondul pana doresc dumnealor!
Daca nu i-mi era drag de Codrut -nici nu ma deplasam de acasa si nici nu incredintam arma !
Una lume merita sa experimenteze singura si nu merita nici macar sfaturi -de prea multa vreme am invatat sa pun sita la prieteni/camarazi sau parteneri de vanatoare !
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Cod

Mesajde NightSirc pe 11 Iul 2014, 07:19

Pentru cei mai "finuti" de pe aici le reamintesc ca una din povetele botezului vanatoresc este:

"Alica ce doar raneste doare mai tare decat orice varguta primita la botez!"

Nu instig ci doar justific unele "vargute" care pot fi primite pe merite, de aceea nu judecati daca nu ati participat la botezul respectiv, cei prezenti stiu cel mai bine cum sa-si "trateze camaradul" de vanatoare!

PS: Am avut ocazia sa particip si la botezuri cu vanatai si la altele cu mangaieri, culmea facute in interiorul aceleiasi gurpe, va las pe voi sa banuiti motivele 8)
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Cod

Mesajde cod pe 11 Iul 2014, 09:25

Din punctul meu de vedere totul a fost ok.

Botezul a fost facut asa cum eu il vad, a fost facut cu suflet si in spiritul vanatorii, nici prea usor si nici exagerat de tare si nici nu a fost facut in batjocura.

A ca a usturat putin nuiaua, da asa este, insa nu am ramas cu vanatai sau schiop.
Am plutit alaturi cu moartea de câteva ori, ne-am privit adânc in ochi, si ne-am luat ramas bun.
Avatar utilizator
cod
Membru important
 
Mesaje: 194
Membru din: 09 Feb 2012, 15:24
Locaţie: Noua Zeelanda

Re: Cod

Mesajde Alin3006 pe 11 Iul 2014, 14:12

cod scrie:Din punctul meu de vedere totul a fost ok.

Botezul a fost facut asa cum eu il vad, a fost facut cu suflet si in spiritul vanatorii, nici prea usor si nici exagerat de tare si nici nu a fost facut in batjocura.

A ca a usturat putin nuiaua, da asa este, insa nu am ramas cu vanatai sau schiop.


Asta s-a vazut clar, ca nasu a fost tare bine intentionat. Era strict o discutie de principiu, legat de a da tare au ba. La urma urmei, ficare ¨nas¨ face cum crede el, ca de-aia e nas. De altfel mi-a placut mult cum a vorbit nasul. Aici jos palaria Dane. :wink:
Si la fel pentru ¨finutul¨ Cod ca a indurat barbateste si nu s-a vaicarit rau si nici suparat. 8)
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Cod

Mesajde OVI762 pe 11 Sep 2015, 10:25

Pe unde mai umblii ,Cod?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Anterior

Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate