Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:45

Forumist vechi, vanator nou...

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 01 Iul 2017, 18:43

Dupa mai bine de 8 ani de la inscrierea mea pe acest forum si dupa aproape 2 ani de stagiatura, imi deschid acest jurnal fix in ziua in care am facut poate cel mai important pas spre intrarea mea in tagma vanatorilor, adica promovarea examenului mult asteptat. Am dat multe examene pana acum si nu pot sa spun ca a fost foarte dificil (l-am tratat cu seriozitate si am invatat din toate sursele disponibile) dar pot sa spun ca a fost examenul pe care l-am asteptat cel mai mult pana acum. Spuneam ca am invatat din toate sursele disponibile si anume: documentatia de pe site-ul AGVPS si chestionarele de pe cele 2 site-uri cunoscute dar pot sa spun ca documentatia de pe site-ul AGVPS nu este updatata. Am avut cel putin 3 intrebari pe care le-am intalnit doar pe cele 2 site-uri si nu erau la AGVPS asa ca recomandarea mea pentru colegii care se pregatesc sa dea examenul este sa se concentreze pe site-urile independente pentru ca acolo sunt variantele actuale.
Acum, pentru mine urmeaza aproximativ 2 luni de asteptare pana sa pot sa folosesc arma, timp in care imi pot cauta aleasa. Ca prima arma, ma indrept spre un bock 12/76 si apoi o carabina, cel mai probabil 30.06. Stiti cumva daca pot face 2 cereri pentru autorizatie de cumparare in acelasi timp sau trebuie sa astept sa am prima arma si apoi?
Momentan sunt membru AJVPS Bistrita-Nasaud si vantaul pe care il am in catare este: iepure, fazan, mistret si caprior.
Referitor la caprior, mi-am propus sa vanez cate unul in fiecare an si de asta intrebam de 2 autorizatii de cumparare arma dar cred ca acest sezon e pierdut din acest punct de vedere.
Cam asta ar fi inceputul acestui jurnal...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde yoghi pe 01 Iul 2017, 19:27

Prima arma =o cere = un dosar= un permis.
Dupa obtinerea permisului poti face 10 cereri in acelasi timp.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde biriuck pe 01 Iul 2017, 21:28

Felicitari pentru promovare si bine ai venit printre noi si cu acte! :mrgreen:
S-ar putea sa dureze si mai mult de 2 luni pana sa ai prima arma si permisul. Dupa aceea poti depune mai multe cereri simultan.
Ai grija sa ii intrebi pe cei de la arme din judetul tau in legatura cu dulapul :wink: Se pare ca sunt multe obiceiuri diferite la acest capitol si e mai bine sa nu ai neplaceri.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 02 Iul 2017, 07:18

Multumesc!
Dulapul il am deja cumparat (viewtopic.php?f=55&t=16736), mai trebuie sa il fixez in perete. Te referi la interpretarea amplasarii celor doua incuietori?
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde yoghi pe 02 Iul 2017, 16:15

Am auzit de anulare dreptului in Prahova pt ca dulapul era construit acasa si nu cumparat.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 02 Iul 2017, 18:09

Al meu este cumparat cu factura si certificat de conformitate si nu imi fac probleme din acest punct de vedere. Singurul lucru care poate fi interpretat este daca cele 2 incuietori sunt pe usa principala sau sunt una pe usa principala si una pe compartimentul pentru munitie. Al meu se incadreaza in ultima varianta dar cu inchidere in 5 puncte pe usa principala.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde laurul pe 02 Iul 2017, 20:11

yoghi scrie:Am auzit de anulare dreptului in Prahova pt ca dulapul era construit acasa si nu cumparat.

...mai mult, era prevazut cu lacate, nu cu incuietori!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde laurul pe 02 Iul 2017, 20:12

Felicitari, Septimiu!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde kama3 pe 02 Iul 2017, 21:45

Felicitari si bine ai venit!
Daca nu vrei sa pierzi tapul, ia-ti mai intai carabina(ai sanse sa prinzi sfarsitul sezonului de tap - si toamna chiar sunt frumoase iesirile) si apoi iti iei lisa.
Si asa fazanul incepe in octombrie, iepurele in noiembrie... prinzi si pasajul...

P.S. Lacatele nu sunt incuietori?
Art. 15 - (1) Titularul dreptului de deţinere sau, după caz, de port şi folosire, este obligat să păstreze armele letale şi muniţiile acestora la domiciliul sau la reşedinţa menţionată în permisul de armă, în dulapuri sau casete metalice special amenajate, fixate în perete sau în pardoseală, încuiate şi asigurate, astfel încât să nu permită accesul persoanelor neautorizate.
(2) Dulapurile sau, după caz, casetele prevăzute la alin. (1) trebuie să fie prevăzute cu compartimente diferite care să fie asigurate fiecare cu câte un sistem de închidere, pentru păstrarea muniţiei separat de arme.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 04 Iul 2017, 06:45

kama3 scrie:Felicitari si bine ai venit!
Daca nu vrei sa pierzi tapul, ia-ti mai intai carabina(ai sanse sa prinzi sfarsitul sezonului de tap - si toamna chiar sunt frumoase iesirile) si apoi iti iei lisa.


Este si asta o varianta dar la lisa sunt aproape hotarat ce vreau sa cumpar (calibru, marca, model), in schimb la carabina inca nu. Planul este sa folosesc carabina la mistret si la tap si este destul de greu sa aleg un calibru care sa fie bun la ambele. Initial ma gandeam ca 30.06 ar fi un compromis acceptabil dar, dupa ce am studiat putin subiectele mai vechi de pe forum, mi-am dat seama ca este putin prea mare pentru tap.
O alta varianta pe care o iau in calcul este sa cumpar carabina intr-un calibru mai potrivit pentru tap (de ex. 243WIN) si lisa pe care sa o folosesc la vanat mic si la mistret inca vreun an pana isi mai revine bugetul si apoi sa vina a doua carabina pentru mistret.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde radubichis pe 04 Iul 2017, 12:10

Un compromis intre cele 2 calibre este 270W .Este razant ,puternic si gasesti proectile dedicate pt caprior sau mistret
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde a&c pe 04 Iul 2017, 18:04

[moderat]
Revenind la topicul colegului, in cazul in care nu te decizi la 270 win, linistit poti alege 30-06, care, din experienta, nu este prea mult pentru caprior. Linistit, in conditiile in care sti ce faci, te poti intinde pana pe la 350 m la panda. In cazul mistretului 270 win mi se pare la limita de jos, dar cu foc bine plasat si mult antrenament face fata. Spre deosebire de lisa, unde se trage instinctiv si rezultatele se obtin mai usor, in cazul carabinei trebuie mult antrenament pentru aceleasi rezultate.
Alege cu intelepciune!
a&c
Membru activ
 
Mesaje: 67
Membru din: 04 Apr 2016, 08:59

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 04 Iul 2017, 19:46

Multumesc pentru revenirea la subiect!
In ceea ce priveste carabina, am norocul sa am un poligon intr-o zona in care ajung periodic si nu o sa ies cu ea in teren pana cand obtin rezultate multumitoare in poligon. Ideal ar fi sa am ocazia sa trag in poligon inainte de a alege o arma sau alta sau un calibru sau altul dar, la noi, e destul de greu...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde pipabh pe 04 Iul 2017, 20:46

Septimiu scrie:Multumesc pentru revenirea la subiect!
In ceea ce priveste carabina, am norocul sa am un poligon intr-o zona in care ajung periodic si nu o sa ies cu ea in teren pana cand obtin rezultate multumitoare in poligon. Ideal ar fi sa am ocazia sa trag in poligon inainte de a alege o arma sau alta sau un calibru sau altul dar, la noi, e destul de greu...

Este fff bine daca poti sa exersezi in poligon si e chiar indicat , pentru inceput. Dar, in momentul in care va veni primul mistret spre tine vei vedea ce diferenta e intre poligon si "infuzia" de adrenalina care iti cuprinde tot corpul.
Poate ne spui si prime experienta cu carabina "la viu" :D
Mult a fost putin a mai ramas!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde zforis pe 05 Iul 2017, 00:00

Revenind la subiect, pentru arma lisa:
- sa va potriveasca perfect la caracteristicile Dvs. fizice (aici sunt mai multe teorii, lungimea patului, inclinarea, etc.)
- greutatea armei: daca mergeti la goana, 5-6 ore de carat, fiecare gram conteaza, insa daca arma este prea usoara, reculul este mai mare, sansele sunt mai mici la dublarea focului (din cauza reculului, este mai grea pastrarea liniei de ochire), eu as face urmatoarele trei categorii: 2.7-3 kg - usoare, 3-3.3 kg - medie, peste 3.3 kg - grele.
- modelul (cu tevi suprapuse / juxtapuse): daca folositi exclusiv la Vanatoare, atunci o juxtapusa este o arma "vanatoreasca", daca folositi si la poligon, alegeti o arma cu tevi suprapuse. De ce? Cu un singur deget puteti "arata" la tinta mai usor decat cu 2 degete :-).
- calibrul: intre calibrul 12, 16 si 20 nu sunt diferente mari, pana la 30-35 m, calibrul 12 are avantajul ca munitile incarcate obisnuit la Vanatoare contin mai multe alice (considerand ca gramajele intre 32-36 sunt obisnuite pentru acest calibru).
-socurile + munitia: bura obisnuita sau bura de tip pahar? hm. Care este optim pentru care tip de soc? Dupa experienta mea cu arma mea (12/76): la fazan si iepure folosesc 3.5mm de 36g cu bura de tip pahar, socurile cilindru si 1/2, daca se anunta foarte frig si vant puternic 4mm de 36g tot cu bura de tip pahar, socurile 3/4 si 1/4. Dupa parerea mea bura conteaza mai mult la grupaj decat socul. La prepelita folosesc 1.7-1.9 de 30g.

Acum pe langa lisa, la fazan si la prepelite mai trebuie ceva foarte important: un caine de Vanatoare :-), recomand bracul german cu par sarmos, mascul. Cu parul lins, nu imi place :D . Chiar daca bracul german cu par sarmos nu se spala la dinti fiecare dimineata si pute gura a Acana, la Vanatoare este un prieten bun, si intra peste tot, in apa, in spini, rezista la tot, daca este hranit cum trebuie...

Carabina (sunt subiecte deschise pe forum):
- calibrul .30-06 (ce am si eu): daca alegeti munitia potrivita, merge fara probleme si la tap. Eu folosesc mai nou RWS EVO Green 8.8g la caprior si mistret (inainte am folosit RWS HIT 10.7g, si la inceput am folosit Geco Express 10.7g)
- optica: hm, sunt subiecte deschise pe aceasta tema... eu am puscat tap si cu luneta de 200 de EUR, si am si ratat cu luneta de 1700 de EUR... Strict pentru Vanatoare, la panda as alege o luneta luminoasa (50, 56) cu magnificatie 12x, cu punct luminos, la goana as alege 1-4x tot cu punct luminos, pana la 150-200m alti factori nu prea conteza... daca as alege din nou o luneta si doar pentru Vanatoare, as alege 3-12x/50 cu punc luminos. Pentru distante de peste 200 m sau pentru tirul de precizie la poligon... hm... este alta discutie.

Topic maturat.
Discutiile exotice mutate la sectiunea corespunzatoare http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=136&t=17310&p=245746#p245684
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde yoghi pe 05 Iul 2017, 00:41

oameni buni
Omul a devenit vanator acum dar e pe forum de multi ani.A apucat sa citesca una alta.
:D

Momentan vrea sa traga in poligon .Decat multe vorbe, poate locuiti careva pe linga el sa mergeti impreuna la poligon.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde zforis pe 07 Iul 2017, 03:24

Sunteti din Banat? Daca da, putem merge la Pecica.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 07 Iul 2017, 07:08

Locuiesc in Cluj dar la poligon ma duc la cel de la Bistrita.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 07 Iul 2017, 08:03

Sigur ca daca as avea ocazia sa trag in poligon inainte de cumparare cu arma pe care vreau sa o cumpar, m-as putea deplasa si la distante mai mari.
Prima carabina va fi, cel mai probabil, Svage Axis XP Hardwood dar, cum am spus mai sus, nu sunt foarte hotarat ce calibru si mi-ar fi de un real folos cateva focuri cu diferite calibre din aceasta arma.
Acum trebuie sa ma gandesc pana Luni daca cumpar lisa pe ca care am pus ochii (Sauer Apollon).
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde radubichis pe 07 Iul 2017, 13:26

Septimiu scrie:Sigur ca daca as avea ocazia sa trag in poligon inainte de cumparare cu arma pe care vreau sa o cumpar, m-as putea deplasa si la distante mai mari.
Prima carabina va fi, cel mai probabil, Svage Axis XP Hardwood dar, cum am spus mai sus, nu sunt foarte hotarat ce calibru si mi-ar fi de un real folos cateva focuri cu diferite calibre din aceasta arma.
Acum trebuie sa ma gandesc pana Luni daca cumpar lisa pe ca care am pus ochii (Sauer Apollon).

Daca vi duminica la poligon la Lugoj o sa ai ocazia sa vezi si sa tragi cu unul
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 07 Iul 2017, 13:57

Multumesc foarte mult pentru invitatie!
Din pacate pentru mine e prea "din scurt" si in urmatoarele 2 weekend-uri am planificate ceva activitati care nu pot fi amanate dar, pe viitor, daca mai apar astfel de ocazii si ma puteti anunta mai din timp atunci mi-ar face placere sa particip. Timp ar fi pentru ca o sa treaca vreo 2 luni pana imi iese prima autorizatie.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 11 Iul 2017, 09:58

Cu lisa am rezolvat. Am cumparat Sauer Apollon-ul de care ziceam mai sus.
Cumparat este impropriu spus pentru ca am platit dar din magazin am iesit cu mainile in buzunare intrucat autorizatia de cumparare o sa vina peste vreo luna si ceva - doua. Pana atunci arma sta cumintica, in cutie, in magazin.
Acum sa vad cu carabina ce fac...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde pipabh pe 11 Iul 2017, 15:47

Ce poti sa faci?
O cumperi!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 11 Iul 2017, 17:55

Pai de cumparat e usor. Mai greu este sa ma hotarasc ce calibru dar o sa rezolv si asta. :)
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde biriuck pe 11 Iul 2017, 20:41

Septimiu scrie:Acum sa vad cu carabina ce fac...

Asta cu prima carabina a inceput sa semene cu treaba aia cu prima femeie, s-o faca omul ca sa intre in randul lumii. Abia dupa aia incepe sa aleaga si sa-si defineasca criterii :D Mai asteapta cu carabina. Ia lisa si vanatoreste cu ea cat mai mult in acest sezon. Bucuria ca in sfarsit ai pusca, acte si toate cele e mare (la mine asa a fost :P ) Si sa nu crezi ca o sa ai mare handicap la goanele de mistret fata de colegii cu carabine. Sa ai tu noroc sa-ti iasa vanatul si apoi depinde doar de tine :wink: (mie la prima goana de dupa ce mi-am luat actele mi-au iesit 2 mistreti, parca a fost ieri :roll: )
Avand in vedere ca esti incepator, posibil sa iti prinda bine.

Pana se termina goanele si incepe combaterea de primavara mai prinzi experienta, poate mai si tragi cu diverse arme (s-ar putea sa nu-ti placa deloc anumite calibre). Ai destul timp in perioada februarie-mai sa iti iei carabina, sa exersezi cu ea si sa-ti incerci sansa la primul caprior.
Ce-a fost mai greu a trecut :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 11 Iul 2017, 21:48

Multumesc pentru sfaturi! Si eu sunt foarte bucuros ca cea mai lunga perioada de asteptare a luat sfarsit si o sa fiu cel mai bucuros peste vreo 2 luni cand o sa am arma in dulap si o sa o pot folosi in poligon si in teren.
Tentatia este foarte mare si pentru carabina mai ales pentru tap si probabil ca varianta mentionata de tine este cea mai inteleapta . Sa vad... daca reusesc sa gasesc ceva cu care pot sa trag si imi place, voi face pasul. Daca nu, astept pana la anul.
Pana imi iese prima autorizatie, exersez la talere.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde pipabh pe 11 Iul 2017, 23:26

@biriuck - fara a intra intr-o discutie contradictorie si plictisitoare, de ce ii recomanzi sa mai astepte cu carabina? Ce ai scris in postare nu justifica sa astepte cu carabina!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde biriuck pe 12 Iul 2017, 00:10

Pentru ca nu prea mai are timp suficient in acest sezon ca sa vaneze primul caprior cu carabina proprie :) Actele il ingroapa : prima autorizatie+ eliberare permis+ noua autorizatie+ trecut noua arma in permis. Pana in octombrie mai e putin. Singura sansa ar fi ca vreun coleg sa-i imprumute una sau sa se ambitioneze sa impuste unul cu lisa daca stie terenul si da de un gestionar rabdator ;)
(paranteza mica: eu nu as imprumuta arma mea nimanui, nici macar insotit de mine. Cum ziceau si rusii, "Pusca, cainele si nevasta nu se imprumuta!" Scuzati cacofonia dar ordinea e importanta :mrgreen: )

Si nu in ultimul rand, acum cand e nerabdator si fara multa experienta, e victima (aproape) sigura a celor ce vor sa-i vanda una sau alta.Fara legatura cu persoanele ce au raspuns la aceasta postare dar chestia asta se practica, reclame mascate fac destui.

In cateva luni de vanatoare are timp suplimentar sa mai incerce inainte sa aleaga, se mai suplimenteaza si bugetul pana atunci, apar optiuni noi... Tu crezi ca ii trebuie neaparat carabina acum?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde OVI762 pe 12 Iul 2017, 00:25

Ca omul o sa vaneze amestecat.Are si mic,,si mare.Marele din scurt.Aci face legea lisa,fara discutii,la inceput.Un gogoloi bun din lisa pune in cap al mai al dracului porcotan pana in 50m.Dupa ai 50m,discutam,de acolo ...aiSauvestre.Eu,dupa doar 8 ani,pentru porc am trecut la glont.E mai...sigur,zic un cliseu dar aia e;glontul este glont.Sfatul meu,de incepator cum inca ma consider;mergi in poligon,trage,mai trage,mai trage,trage mult,vorbeste cu baietii de acolo si sa ne auzim.Cu bine.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 12 Iul 2017, 06:40

Sigur nu o sa vreau ca primul meu caprior sa fie dobandit cu o arma imprumutata. In general, sunt foarte reticient cand vine vorba de a imprumuta lucruri de la alte persoane dar la arme nici nu se pune problema.
M-am gandit si la varianta cu lisa dar parca am o retinere in acest sens.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate