Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 26 Apr 2024, 01:10

Forumist vechi, vanator nou...

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 01 Aug 2017, 11:41

La fix o luna de la examen, azi am depus dosarul pentru autorizare prima arma. Daca cele 15 zile pentru contestatii le inteleg intr-o oarecare masura, diferenta nu o mai inteleg deloc. Sunt convins ca cei de la asociatie se puteau misca mult mai repede dar asta este alta poveste.
Revenind la cererea discutata mai sus, mi s-a spus ca nu e valabil formularul de pe internet si mi-au dat ei un formular care este putin diferit de primul (postat mai sus). Cert este insa ca nu te pun sa alegi ce fel de arma vrei sa cumperi (lisa sau ghintuita). O sa vad ce o sa scrie pe autorizatia de cumparare.
O bila alba pentru cei de la Cluj, chiar daca in procedura de autorizare este specificat ca autorizatia se elibereaza in 30 de zile lucratoare, ei mi-au spus ca sa revin dupa 30 de zile calendaristice.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde biriuck pe 01 Aug 2017, 11:50

30 la prima arma? Ma mut la cluj!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2697
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Sly_Fox pe 01 Aug 2017, 16:55

Parca era in termen de 45 zile pentru prima arma. :roll:
Nicio problema, dupa alea 30 de zile il trimit acasa cu recomandarea sa revina dupa ....X zile. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde zforis pe 01 Aug 2017, 19:04

Eu v-am recomandat sa mergeti la Biroul de arme si cereti formularele pe loc... si ei dau si indrumare daca cereti frumos si aveti nevoie... Eu am obtinut in 10 zile prima arma :D (ce e drept am avut si noroc), a doua si a treia in 3 saptamani, dar era gata mult mai repede, numai ca eu nu m-am grabit :D .

Termenul maxim pentru prima arma este 45 de zile. IN primele 15 zile vor veni la Dvs. ca sa controleze dulapul.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 01 Aug 2017, 21:24

Pai fara permis mergeam degeaba. Ieri am ridicat permisul si azi am depus actele. Avand deja cumparata arma, singura curiozitate era daca cererea este identica cu cea de pe site. Si am vazut ca nu e si nici nu te pun sa alegi felul armei. O sa vad ce si cum rezolv cu munitia.
Referitor la termen de eliberare, eu am gasit in procedura de autorizare expresia 30 de zile lucratoare. E drept ca asta inseamna aproape 45 de zile calendaristice. :D
Din cate am inteles, este mai mult o ambitie sa te duca spre termenul maxim la prima arma. Asta este... am asteptat atata, mai pot sa astept o luna.
Totul se rezuma la rabdare dar parca prea se exagereaza in toate locurile (si la asociatie si la minister si la politie).
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Sly_Fox pe 01 Aug 2017, 22:01

Articol 14, aliniat 2:
(2) Cererea de eliberare a autorizaţiei de procurare a armelor se depune de către solicitant la Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti sau la inspectoratul judeţean de poliţie în a cărui rază teritorială îşi are domiciliul ori reşedinţa. Cererea se soluţionează în termen de maximum 45 de zile, în cazul primei autorizări, şi în termen de maximum 30 de zile, în cazul autorizărilor ulterioare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde zforis pe 01 Aug 2017, 22:35

Corect! Asa scrie in lege: 45 de zile. Restul este poveste.

15 zile in plus, probabil pentru verificarea rastelului (fiind prima arma).
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 02 Aug 2017, 07:01

Mea culpa. Se pare ca am luat de bun ce scria pe site-ul Politiei:

- Termenul de eliberare al autorizaţiei de procurare este 30 de zile lucrătoare, iar valabilitatea autorizaţiei este de 90 de zile, termen ce poate fi prelungit o singură dată pentru aceeaşi perioadă ;
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde yoghi pe 14 Aug 2017, 09:18

au trecut cele 45zile ? :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 16 Aug 2017, 07:27

Eu sper sa nu astept 45 de zile. :D Partea proasta este ca la implinirea termenului mentionat de politist sunt plecat din tara.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde zforis pe 16 Aug 2017, 22:46

Stati linistit. Autorizatia va asteapta 90 de zile :-). A venit organul acasa la Dvs ca sa verifice dulapul?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 17 Aug 2017, 07:33

Buna asta cu 90 de zile :D . Eu am nevoie de o ora sa duc arma de la magazin la Politie. Maine dimineata vine politistul sa verifice dulapul.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 05 Sep 2017, 13:59

Asteptarea a luat sfarsit!
Azi am ridicat de la Politie arma impreuna cu permisul de arma tip B (limita la 300 de cartuse). Apoi m-am dus glont la magazin si am cumparat 100 de cartuse, asa de inceput.
:ymparty:
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde ventura pe 05 Sep 2017, 15:32

Bravos!
S-o folosesti cu intelepciune!
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde laurul pe 05 Sep 2017, 18:13

Felicitari!!!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde biriuck pe 05 Sep 2017, 22:08

S-o stapanesti sanatos!
Cheltuielile abia de acum incep :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2697
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 07 Sep 2017, 09:00

Va multumesc!
Cu cheltuieile cam asa este... Din fericire, in aproape 2 ani de stagiatura mi-am cam cumparat cam tot echipamentul necesar asa ca de acum investesc doar in arme si munitie.
Oricum, sunt constient ca atata timp cat voi putea practica vanatoarea, o sa tot investesc.
Fiind pescar exclusiv de rapitor de multi ani sunt oarecum obisnuit cu situatia. Oricate naluci as avea, cand vad ceva ce nu am, nu ma pot abtine sa nu cumpar.
Atasez si o poza cu munitia cumparata. M-am gandit ca e mai bine sa incerc mai multe variante ca sa pot alege ce merge mai bine.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde yoghi pe 07 Sep 2017, 09:24

mai ai o problema!
trebuie sa uzi permisul!
:D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 07 Sep 2017, 09:51

Asta ar fi cea mai mica problema! Daca s-ar organiza o intalnire a forumistilor, placerea ar fi de partea mea tinand cont de cate informatii utile am invatat de pe acest forum si de cat ajutor am primit.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 07 Sep 2017, 09:51

Asta ar fi cea mai mica problema! Daca s-ar organiza o intalnire a forumistilor, placerea ar fi de partea mea tinand cont de cate informatii utile am invatat de pe acest forum si de cat ajutor am primit.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde biriuck pe 07 Sep 2017, 09:53

Eu ma refeream la autorizatii, nu la echipament :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2697
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 07 Sep 2017, 09:56

Ehe... pe astea nu le pun la socoteala. Sanatosi sa fim!
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 15 Sep 2017, 19:39

Dupa ce m-am vazut cu arma in dulap, mi-am dat seama ca nu prea stiu cum sa o curat si nici nu am materialele necesare asa ca am profitat de o scurta delegatie si mi-am cumparat cate ceva dupa ce in prealabil am studiat serios problema pe internet. Dar cu cat am citit mai mult si cu cat am vazut mai multe filme, am ajuns la concluzia ca multe sfaturi se bat cap in cap dar, cu materialele cumparate, m-am gandit sa procedez astfel:
-introduc peria de bronz dinspre camera cartusului inspre capat dupa care desurubez peria si repet procedura daca curatarea o fac dupa o sedinta in poligon. In aceasta etapa am vazut pareri diferite: unii ziceau ca se curata mai bine pe uscat, altii ca se curata mai bine cu ulei. Eu cred ca o sa dau pe uscat.
-introduc boresnake-ul in acelasi sens
-apoi dau cateva pufuri de ulei pe interiorul tevilor si introduc un "mop" (pe care mai trebuie sa il cumpar) si pe care dau cateva pufuri de ulei in prealabil. Acest mop o sa il folosesc numai la etapa finala de ungere a tevilor.
-ultima data ma ocup de exteriorul tevilor si de celelalte componente care se pot curata si unge.
Orice critica sau sugestie la procedura de mai sus este bine venita!
Acum imi dau seama ce bine era daca in perioada de lunga asteptare (stagiatura) incepeam sa imi adun materialele necesare si sa studiez cum se procedeaza... dar asta poate fi un sfat pentru cei care asteapta...
Maine o sa trag la talere in poligon si Duminica la vanatoare. Din cate am inteles, ar fi indicat sa curat arma noua inainte de prima folosire dar nu cred ca mai apuc sa fac asta...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Sly_Fox pe 16 Sep 2017, 19:20

Peria de bronz nu se foloseste asa de des, mai ales ca acum majoritatea cartuselor au bura tip container si tevile nu se mai ,,plumbuiesc". Poate o data pe sezon folosita peria din bronz pentru a indeparta eventuale urme din material plastic provenite de la bure si care au aderat la peretii tevilor. Nici ulei pe tevi nu trebuie pentru ca tevile sunt cromate dur pe interior si nu mai sunt afectate de rugina sau actiunea unor substante chimice corozive.
Daca vrei sa cureti arma dupa fiecare iesire, ai nevoie doar de o perie din pasla si cateva servetele din bumbac pentru curatarea tevilor la interior si un servetel din bumbac si cateva pufuri de spray discrete pentru exterior.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Ghinda pe 18 Sep 2017, 07:54

Sfat. .
Eu nu curat si nu o sa curat vreodata arma. O mai sterg asa daca a plouat, murdarit etc.
Dar o data pe an la armurier, ca de aia s-a inventat asta, banul si o demonteaza curata etc.
Dar nu trebuie sa te iei dupa mine. Asta este stilul meu. Sunt convins ca 99% bibilesc la arme.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 18 Sep 2017, 08:36

Multumesc pentru sfaturi! Cand ziceam de curatare, ma referam in principal la interiorul tevilor. Nu ca nu mi-ar place sa bibilesc si pe la mecanism, dar ma pricep mai mult la electronica decat la mecanica asa ca nu ma risc :D
Cum nu am nici un pic de experienta in curatarea armelor, am citit manualul armei si acolo zice:

"After each use, run a bronze brush of the correct gauge through the barrels from the breech end to remove any powder residue. If any evidence of powder, lead or plastic remains use a high quality bore cleaner with a bronze brush. Then remove the loosened fouling with gun bore patches. Finally apply a thin coat of high quality gun oil preservative on the entire bore surface in order to prevent the bore and the chambers from rusting. Never use a steel brush as it might damage the bores

Probabil ca astea sunt instuctiuni generale dar neavand alta sursa de inspiratie, le-am luat de bune si cum la noi in magazine am vazut numai perii de otel, am profitat de ocazie si am cumparat de la Frankonia o perie de bronz la Raetz.
In weekend-ul care a trecut am avut ceva activitate cu arma, o sa scriu un pic mai tarziu despre asta, si am tras cateva zeci de cartuse cu alice. Cu ochiul liber nu am vazut nici o urma pe interiorul tevilor. Ultima data am zis sa incerc si cu unic si am tras un Cheddite Palla. Ei, pe teava respectiva se vad serioase urme. Nu stiu daca de plumb sau de plastic dar in mod sigur trebuie curatata.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Ghinda pe 18 Sep 2017, 09:04

Pai si eu tot de interior tevi! :lol:
Ti-am zis, chestie de gust.
Si am invatat ca treaba pe care o face cineva de o viata, nu o sa o fac eu la fel de bine. Asa ca hai cu ea la mester!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Sly_Fox pe 18 Sep 2017, 10:58

Eu nu am dus si nici nu o sa duc vreodata armele la armurier pentru a fi curatate. Pentru mine intretinerea armelor reprezinta o activitate placuta si utila.
Eu curat armele dupa fiecare iesire. Operatia este una simpla, cateva pufuri de ulei pe exterior ( partile metalice), o perie din pasla si cateva bucati de bumbac pentru interiorul tevilor. Nu trebuie ulei la interior si mai ales chiar daca se da un puf in timpul curatarii nu are rost sa fie lasat ulei in tevi.
Curatare generala la sfarsitul sezonului, cu perie din sarma in cazul in care apar urme de plumb si urme de plastic lasate de bure.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde metrix77 pe 28 Oct 2017, 09:11

Spetimiu, spune-mi te rog cat timp a durat de la momentul in care ai dus arma cumpărată la politie și ridicarea permisului de port arma?
metrix77
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Apr 2015, 12:56
Locaţie: Satu Mare

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde yoghi pe 28 Oct 2017, 10:19

ca timp...de la 30min
pina .......3saptamani.Depinde de judet.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate