Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 19:56

Forumist vechi, vanator nou...

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 14 Iul 2017, 13:24

Incet, incet, am inceput sa imi adun actele pentru dosarul de la Politie, astfel incat atunci cand am permisul de vanatoare sa nu mai pierd vremea.
Tin minte ca a fost la un moment dat pe forum o discutie referitoare la numarul de cartuse care pot fi detinute conform numarului notat de Politie in permisul de port-arma si recomandarea era ca atunci cand se completeaza cererea sa se mentioneze ca arma o sa fie folosita si in poligon si atunci numarul de cartuse specificat in permis sa fie mai mare (maximul prevazut de lege). Din pacate, nu mai gasesc acel topic. :(
Am descarcat cererea si nu vad nicaieri rubrica pentru numarul de cartuse. Aveti ceva recomandari in acest sens? Cum ar trebui sa procedez ca sa nu ma trezesc in permis cu o cantitate mai mica de cartuse decat cel prevazut de lege (care, daca nu gresesc, este de 300 de buc/ calibru).
Probabil ca nu o sa ajung niciodata la aceasta catitate dar cine stie ce ma apuca in viitor si ma prinde "microbul" talerelor si acolo cu 100 de cartuse iti faci doar incalzirea.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde zforis pe 14 Iul 2017, 17:19

Legea 319 (modificarea legii 295)
13. Articolul 42 se modifică și va avea următorul cuprins:
„Procurarea muniției de către titularii dreptului de deținere, respectiv de port și folosire a armelor letale
Art. 42. -
(1) Titularii dreptului de deținere, respectiv de port și folosire a armelor letale pot procura de la armurierii autorizați numai muniția aferentă armelor înscrise în permisul de armă
(2) Cantitatea maximă de muniție care poate fi deținută de persoanele prevăzute la alin. (1) se înscrie în permisul de armă de către organul de poliție care eliberează acest document, după cum urmează:
a) în cazul armelor de apărare și pază, 50 de cartușe cu glonț și 50 de cartușe fără proiectil, pentru câte o singură armă de fiecare calibru;
b) în cazul armelor de vânătoare, 300 de cartușe pentru câte o singură armă de fiecare calibru, dintre cele pentru care are dreptul de port și folosire;
c) în cazul armelor de tir, 1.000 de cartușe pentru fiecare armă pentru care are dreptul de port și folosire
(3) Persoanele care dețin arme de apărare și pază pot purta asupra lor, în afara domiciliului sau reședinței înscrise în permisul de armă, cel mult 12 cartușe
(4) Sunt interzise comercializarea sau înstrăinarea sub altă formă, precum și deținerea ori utilizarea de muniție expirată sau degradată care, prin păstrare sau folosire, ar putea pune în pericol viața sau integritatea corporală a persoanelor.”

Se poate ajunge usor la 300... Inainte de inceputul sezonului cumparati 4 cutii pentru prepelita, 2 cutii 3.5mm, 2 cutii de 4.00mm = 200, mai niste brenneke, sauvestre, plus ce a mai ramas din sezonul trecut, mai cumparati diverse munitii pentru a testa,... la mine personal oscielaza intre 210-270
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde zforis pe 14 Iul 2017, 17:39

Procesul de procurare arme este asa:
1.) Depuneti dosarul pentru auotorizatia de procurare arma
2.) Obtineti autorizatia (valabilitate 90 de zile, care se poate prelungi cu inca 90 de zile)
3.) Cumparati arma, vanzatorul va completa pe verso datele armei, modelul, calibrul, seria
4.) In termen de max 3 zile mergeti inapoi la Politie cu arma si autorizatia!!!
5.) Daca este vorba de prima arma, se elibereaza permisul de port arma (B)
6.) Se inscribe arma in permis
7.) Se trece cantitatea maxima de munitie aferenta calibrului ce poate fi detinuta conform legii (300 pentru arme de Vanatoare)
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 14 Iul 2017, 21:36

Multumesc pentru clarificare dar intrebarea mea era: cum solicit Politiei sa imi treaca in permis numarul maxim de cartuse permise de lege (300) cand in cerere nu exista rubrica pentru munitie?
Cum am spus mai sus, din pacate nu mai gasesc discutia respectiva pe forum dar cineva spunea ca Politia poate sa iti treaca in permis ca drept de detinere numai 100 de cartuse in loc de 300. Sigur ca acest numar se poate modifica ulterior dar ar presupune alte drumuri si timp pierdut si as prefera sa fie inscris de la bun inceput numarul maxim permis de lege.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde zforis pe 14 Iul 2017, 22:37

Nu trebuie cerut niciunde. La arme de Vanatoare se trece cantitatea de 300 pentru fiecare calibru. Eventual dupa eliberarea permisului, verificati pe ultima pagina cantitatea munitiei trecute. Daca nu e 300, intrebati de ce nu e 300 ? Alta idee nu am... Eu nu am auzit niciunde de la nimeni, ca ar fi primit mai putin decat permitea legea...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde yoghi pe 15 Iul 2017, 01:05

Poate la voi la Timis nu ceri.Sunt judete unde in permise sunt trecute mai putine cartuse.

-singurul lucru ce poti face este sa il rogi pe politist cand predai autorizatia sa treaca in permis nr maxim de cartuse.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde ventura pe 15 Iul 2017, 05:32

Maxim 300 de cartușe deținute odată. ...
Nu pe viață, ori pana schimbi arma.
Și 200 daca-ți pune în permis ... sunt multe...
Te duci la talere tragi 4 cutii (100 buc), apoi poți reface stocul...
Important este ca la un eventual control sa nu ai în dulap mai multe decât sunt trecute în permis.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 15 Iul 2017, 07:36

Sigur ca vorbeam de nr. de cartuse detinute la un moment dat si nu pe viata. Nu avea cum sa fie asa.
Am sa fac cum a spus colegul yoghi.
Am dosarul aproape complet. Mai astept sa primesc permisul de vanatoare saptamana viitoare si il pot depune.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde zforis pe 15 Iul 2017, 13:21

yoghi scrie:Poate la voi la Timis nu ceri.Sunt judete unde in permise sunt trecute mai putine cartuse.

-singurul lucru ce poti face este sa il rogi pe politist cand predai autorizatia sa treaca in permis nr maxim de cartuse.


Exista vreun coleg pe forumul acesta care a patit asa, ca nu a primit nr. maxim de cartuse? In lege scrie clar: în cazul armelor de vânătoare, 300 de cartușe pentru câte o singură armă de fiecare calibru, dintre cele pentru care are dreptul de port și folosire; Nu ar fi un abuz clar???
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 15 Iul 2017, 13:34

Exista! De asta am si intrebat dar, din pacate, nu mai gasesc discutia respectiva.
Acum scriu de pe telefon dar promit ca o sa o mai caut.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde biriuck pe 15 Iul 2017, 14:53

@zforis Da, se practica. Si eu era sa o patesc la una din carabine ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde mariusk pe 15 Iul 2017, 15:56

La mine in permis sunt trecute 150 buc pt fiecare calibru.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Sly_Fox pe 15 Iul 2017, 16:39

zforis scrie:Exista vreun coleg pe forumul acesta care a patit asa, ca nu a primit nr. maxim de cartuse? In lege scrie clar:[b]

Da exista, eu sunt unul dintre ei. Pentru carabina am 100 de cartuse. Este drept ca nici nu mi-a trecut vreodata prin cap sa ma duc sa cer mai multe. Nu m-am uitat cand au trecut in permis numarul de cartuse, am vazut de abia acasa. Nu am fost insa deranjat, la cat trag eu cu carabina 100 sunt destule.
In cazul cartuselor pentru lise altfel sta treaba, am 300 dar sunt prea putine. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde zforis pe 15 Iul 2017, 22:18

:-q Pai trist. Nu stiam... Pai asa poate sa-ti treaca si 2 Cartuse, cate unul pentru fiecare teava... Naspa. Din curiozitate nu ati intrebat motivul pentru care s-a trecut mai putin decat permite legea ? @Sly_Fox, @mariusk ?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde zforis pe 15 Iul 2017, 22:40

Mi se pare ca 100 e putin pentru o carabina (daca e singura carabina sau calibru). De ex eu am doar .30-06. Cand iau munitie iau de trei feluri, si cate 2-3 cutii. De ce 2-3 cutii? Pentru ca incerc sa iau mai multe cutii din acelasi lot (ca sa ma asigur ca nu sunt diferente). 3 feluri, de ce? Am RWS HIT 10.7g pentru mistret, RWS Evo Green 8.8g pentru tap, cu fiecare este reglata arma (notez clickurile), pentru poligon cumpar ceva mai ieftin.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Sly_Fox pe 15 Iul 2017, 23:33

Pai eu unul nu prea trag cu carabina si nu am nevoie de mai mult de 100 de cartuse. Cei care au nevoie pot cere 300 de cartuse, nu este nicio problema.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde yoghi pe 16 Iul 2017, 02:49

Legea e retusata acum trei ani.Pana atunci era cam asa ***politistul poate stabili nr maxim de cartuse in limita ..**
O alta lacuna este ca pe autorizatia de cumparare a armei NU se trece si munitia ...mai ales la pistoale. ieri am vazut o autorizatie si scria ***...fara munitie **.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde zforis pe 16 Iul 2017, 03:24

Legea 295/2004 (fara modificarile aduse de 319)

Art. 42. - (1) Titularii dreptului de a purta şi folosi arme de apărare şi pază, de vânătoare sau de tir pot procura de la armurierii autorizaţi numai muniţia aferentă armelor înscrise în permisul de armă.
(2) Cantitatea de muniţie care poate fi deţinută de persoanele prevăzute la alin. (1) se înscrie în permisul de armă de către organul de poliţie care eliberează acest document, după cum urmează:
a) pentru armele de apărare şi pază, cel mult 50 de cartuşe cu glonţ şi 50 de cartuşe fără proiectil, pentru câte o singură armă de fiecare calibru;
b) pentru armele de vânătoare, cel mult 300 de cartuşe pentru câte o singură armă de fiecare calibru, dintre cele pentru care are dreptul de port şi folosire;
c) pentru armele de tir, cel mult 500 de cartuşe pentru fiecare armă pentru care are dreptul de port şi folosire.
(3) Persoanele care deţin arme de apărare şi pază pot purta asupra lor, în afara domiciliului sau reşedinţei unde este depozitată muniţia, cel mult 12 cartuşe.
(4) Este interzisă comercializarea sau înstrăinarea sub altă formă, precum şi deţinerea ori utilizarea de muniţie expirată sau degradată care, prin păstrare sau folosire, ar putea pune în pericol viaţa sau integritatea corporală a persoanelor.

Foarte interesant... "cel mult 300", iar cu legea 319, "300". Eu am obtinut permisul in anul 2014, dar nu am avut nicio surpriza... Foarte interesant.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde zforis pe 16 Iul 2017, 03:36

Ce e drept, nici eu nu am avut munitia trecuta pe nicio autorizatie de procurare arma, dar eu am explicat atunci asa ulterior: nu aveau cum sa treaca, fiindca nu se stia ce calibru voi cumpara, pe autorizatie s-a trecut fie arma de Vanatoare cu alice, fie glont. Desi la prima era bine sa treaca, am batut drumul pana la Oradea, acolo aveam posibilitatea sa achizitionez si munitie la pret bun, oricum era bine cum era, tremura mana de bucurie ca am primit autorizatia :oops:
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Sly_Fox pe 16 Iul 2017, 11:32

Mda, asa este acum. Eu insa am prins cum era pe vechi, inainte de legea 295, in permisul meu fiind trecute niste prevederi dintr-un decret de prin 1971. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 16 Iul 2017, 12:43

Eu nu am mai trecut pana acum prim acest proces si imi dau doar cu presupusul, daca gresesc, va rog sa ma corectati. Indiferent daca e vorba de prima sau a doua arma, se depun cererile la Politie (la prima arma trebuie depuse mai multe documente, la urmatoarele mai putine), apoi Politia emite autorizatia de cumparare. Nu specifica nicaieri daca e vorba de arma lisa sau ghintuita. Dupa cumparare, trebuie mers cu arma la Politie pentru a emite permisul de port arma daca e vorba de prima arma sau pentru a inscrie arma in permis daca vorbim de a doua arma. In aceasta etapa se inscrie in permis cantitatea maxima de munitie care poate fi detinuta pentru fiecare arma. Deci Politia face aceasta notatie in functie de felul armei.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde zforis pe 16 Iul 2017, 15:18

Postez inca o data:

1.) Depuneti dosarul pentru auotorizatia de procurare arma
2.) Obtineti autorizatia (valabilitate 90 de zile, care se poate prelungi cu inca 90 de zile)
3.) Cumparati arma, vanzatorul va completa pe verso datele armei, modelul, calibrul, seria
4.) In termen de max 3 zile mergeti inapoi la Politie cu arma si autorizatia!!!
5.) Daca este vorba de prima arma, se elibereaza permisul de port arma (B)
6.) Se inscribe arma in permis
7.) Se trece cantitatea maxima de munitie aferenta calibrului ce poate fi detinuta conform legii (300 pentru arme de Vanatoare)

1.) Dosarul pentru prima arma:
- fisa medicala nu mai vechi de 30 de zile (primiti formularul de la biroul de arme, cred)
- aviz psiho nu mai vechi de 30 de zile
- cerere tip (primiti formularul de la Biroul de arme), in aceasta cerere este loc si pentru tipul armei: alice sau glont
- copie carte de identitate (si original)
- copie permis de Vanatoare (si original)
- copie carnet membru (faceti copie la primele pagini, inclusiv unde se vede ca este vizata la zi, si original)
- copie diploma Curs de arme si munitii (si original)
- 2 poze pasaport
- chitanta taxa procurare prima arma (nu stiu cat e, trebuie sa intrebati)
- cazier judiciar

Cel mai bine daca mergeti la Biroul de arme si intrebati, la noi este afisata lista actelor necesare, cereti formularul pentru cerere, si eventual formularul pentru fisa medicala. La noi era nevoie si de radiografie pulmonara.

Cand ati depus cererea, trebuie sa aveti acasa deja dulapul metalic pregatit (2 compartimente separate cu inchidere separata), fixat de perete. In termen de 30 de zile (de la data depunerii cererii) va veni politia sa verifice dulapul (la prima arma), si va intocmi un proces verbal. In termen de 45 de zile (de la data depunerii cererii) primiti autorizatia de procurare prima arma.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

~!

Mesajde yoghi pe 17 Iul 2017, 00:35

omul intreaba altceva!

Septimiu scrie:Eu nu am mai trecut pana acum prim acest proces si imi dau doar cu presupusul,......Politia emite autorizatia de cumparare. Nu specifica nicaieri daca e vorba de arma lisa sau ghintuita. ....... Deci Politia face aceasta notatie in functie de felul armei.


BA DA. se specifica de tine in cererea de autorizare pe ultimul aliniat** arma lunga cu alice** sau **arma lunga cu glont** .

iar pe autorizatie in functie de judet va scrie:

arma de vanatoare Cat B
arma de vanatoare cu alice /glont
arma lunga cat B 3...B10....B12 sau care se potriveste cu cererea ta

tot acolo poate scrie ** si 300caruse** sau cum am zis mai sus **fara munitie**.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde pipabh pe 17 Iul 2017, 06:15

Eu am depus o cerere pt autorizatie satp trecuta si nu mi s-a cerut sa trec ce arma doresc sa achizitionez. Am intrebat , in virtutea inertiei !, si mi s-a spus ca pe autorizatie va scrie "arma de vanatoare " fara sa se precizeze si ce fel de arma, "pentru ca omul se poate razgandi si sa nu mai modifice autorizatii!"
Dupa ce o ridic va dau mai multe detalii.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 17 Iul 2017, 08:34

Colegul pipabh are dreptate. Pe cererea pe care am descarcat-o de pe site-ul Politiei, in partea de jos, este trecut: rog a fi autorizat in regim (normal, de urgenta) pentru (detinerea, portul si folosirea) unei arme cu destinatia (agrement (1), utilitara (2), colectie (3), tir sportiv (4), vanatoare (5), aparare si paza (6)). Valorile din paranteza reprezinta optiunile care trebuie bifate la completare.
Am atasat fisierul care il am eu. Daca nu este varianta corecta, o sa va pot spune peste o saptamana cand o sa o depun la BAESP.
De munitie nu poate fi vorba in cererea de autorizare deoarece autorizatia de cumparare permite doar achizitia armei fara munitie si abia dupa ce am permis de port-arma am dreptul sa cumpar si munitie. Este si logic sa fie asa.
Eu cand o sa merg cu arma la Politie, o sa ii rog frumos sa treaca in permis numarul maxim de cartuse prevazut de lege pentru ca vreau sa trag si la talere. La lisa nu cred ca o sa fie nici o problema in acest sens.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: ~!

Mesajde zforis pe 17 Iul 2017, 08:37

yoghi scrie:omul intreaba altceva!


Am incercat sa dau un raspuns complet, raspunsul la intrebare este:
- cerere tip (primiti formularul de la Biroul de arme), in aceasta cerere este loc si pentru tipul armei: alice sau glont
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde yoghi pe 17 Iul 2017, 18:42

Da dar dupa patratelrele alea asa cum am zis mai sus ultimul aliniat(sirul ala de puncte ).imediat sub linia punctata scrie "" si a mi se elibera autorizatia"".
acolo scrii ce tip de arma vrei.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde zforis pe 17 Iul 2017, 19:12

Chiar asa o problema mare este deplasarea la Birolul de arme si sa se intrebe ce si cum? Dupa cum se vede , fiecare judet e un pic altfel.

Daca scriu un raspuns complet, nu e bine, ca cica "omul intreaba altceva". Domnul meu, mergeti la Biroul de arme, cereti formularele necesare, completati pe loc, sunt sigur, ca oamenii de acolo va ajuta la completarea cererii si ati rezolvat problema!

Care e problema, daca vreti sa trageti la talere cu lisa? Nu trebuie sa motivati de ce vreti sa se treaca cantitatea maxima de munitie! Oricum, daca vreti sa trageti la talere, puteti cumpara munitie si de la poligon.

Este o discutie, inteleg, dar banalitati? Care oricum nu depind de noi?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde biriuck pe 18 Iul 2017, 00:18

zforis scrie:Chiar asa o problema mare este deplasarea la Birolul de arme si sa se intrebe ce si cum?

In cazul meu meu este o mare problema. Banuiesc ca mai sunt si altii ca mine :roll:

In cazul lui, mai ales ca e la inceput si are niste etape in plus, e chiar indicat sa se duca si sa intrebe ce si cum. Discutiile de aici ajuta mult un incepator, deschizandu-i un pic ochii. Macar ca stie ce anume sa intrebe si tot ii prinde bine.

Strict pentru poligon, nu e deloc o problema limita cu 300 de cartuse. Probleme apar doar cand de duci la un pasaj care sa mai fie si pom laudat :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Forumist vechi, vanator nou...

Mesajde Septimiu pe 18 Iul 2017, 07:03

Pai nu e nici o problema sa ma duc la BAESP sa intreb doar ca stiti foarte bine ca la noi legea poate fi interpretata foarte usor de catre toata lumea si, de obicei, se interpreteaza in defavoarea omului de rand.
Eu am intrebat aici tocmai ca sa ma pot duce pregatit la ei si sa nu ma ia prin surprindere cu ceva care m-ar putea afecta mai tarziu. Prevederile legale le cunosteam si eu dar vroiam "sfaturi practice" de la cei care au trecut prin asta. In cazul de fata era vorba de cantitatea de munitie care, asa cum au confirmat colegii mai sus, este stabilita de pixul organului pe principiul: daca omul nu cere numarul maxim inseamna ca nu are nevoie.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri! O sa va tin la curent cu desfasurarea evenimentelor.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate