Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Noi 2018, 23:59

Prezentare Rares

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, val pangica

Prezentare Rares

Mesajde laissezfaire pe 07 Sep 2018, 21:43

Buna seara!

Numele meu este Rares Dumitrescu si am 20 de ani. Am crescut prin Bucuresti si Curtea de Arges si iubesc natura inca de mic, de cand faceam drumetii pe dealurile din spatele casei si cautam cu tot dinadinsul sa ma pierd, sa vad astfel lucruri noi, ca mai incolo sa descopar drumul inapoi catre casa. Asa am luat pentru prima data si contactul cu animalele salbatice, inaintand cu grija pentru a observa capriorii si iepurii carora le eram vecin. Ulterior pasiunea mea pentru drumetii m-a indemnat sa practic alpinismul, ceea ce fac pana astazi.
Fascinatia pentru arme din copilarie m-a determinat sa ma inscriu la un club de tir sportiv, unde sub indrumarea domnului antrenor am invatat sa trag la tinta atat cu pistolul cat si cu pusca, insusindu-mi si notiuni de cultura generala despre arme. Asta se intampla acum 6 ani de zile, fiind membru pana in prezent.

In momentul de fata sunt in anul de stagiatura la AVPS Ialomita, sperand ca de la anul sa devin si eu vanator. Acum astept cu nerabdare luna octombrie, cand cei de la asociatie mi-au spus ca se vor organiza vanatori la care voi putea participa in calitate de gonas, sper eu cunoscand astfel oameni si traind pe pielea mea ce am citit prin carti.

Cu respect, Rares
laissezfaire

Re: Prezentare Rares

Mesajde yoghi pe 07 Sep 2018, 22:45

Bine ai venit.
pasiunea ta pt munte si tir trebuia complectata cu cea pt vanatoare. Daca ai timp de toate.

la ce club de tir esti si.... cu cataratul ..e doar hobby sau merge spre performanta? la ce trasee(grade )ai ajuns?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
yoghi
Veteran

Locaţie: Romania

Mesajde laissezfaire pe 07 Sep 2018, 22:54

Multumesc! Sunt membru la CSS Triumf. Cu gradele depinde... la escalada sportiva cam 7b, la alpinism cam 6+/7. Imi duc viata prin Costila, atat cat imi permite timpul. Orientativ, mai interesante am facut Lespezi, Suzana, Hermann Buhl, Policandru, saptamana trecuta primele 2 lungimi din Innominata dar nu am mai gasit traseul dupa si m-am dat jos.
laissezfaire

Mesajde Sly_Fox pe 08 Sep 2018, 13:29

Cei de la Ialomița la ce grupă te-au înregimentat?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Ialomita

Mesajde laissezfaire pe 08 Sep 2018, 14:12

Grupa fondului nr. 18, Gheorghe Lazar
laissezfaire

Mesajde Sly_Fox pe 08 Sep 2018, 15:07

Este un fond bun, ține vânat. O să ai ce observa în teren.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Mesajde tehărău pe 08 Sep 2018, 15:47

Bine ai venit pe forum și printre noi.
@yogi și @sly ce ți-au raspuns deja sunt doi greuceni de pe la noi ce-si au habitatele în zonele descrise de tine ;)
Până când vezi cate-i mersul, nu-i rau să te faci frate cu dracu... :))
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran

Mesajde kama3 pe 08 Sep 2018, 16:54

Bun venit!
Daca ai ca pasiune catararea inseamna ca neaparat trebuie si o caprta neagra.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
kama3
Membru important

Mesajde laissezfaire pe 08 Sep 2018, 17:29

https://ibb.co/d4S1X9
https://ibb.co/hgGH5U

Saptamana trecuta m-am intalnit cu individul asta :D . Arunca dupa noi de sus cu pietre.
laissezfaire

Mesajde yoghi pe 09 Sep 2018, 01:25

laissezfaire scrie:Multumesc! Sunt membru la CSS Triumf. Cu gradele depinde... la escalada sportiva cam 7b, la alpinism cam 6+/7. Imi duc viata prin Costila, atat cat imi permite timpul. Orientativ, mai interesante am facut Lespezi, Suzana, Hermann Buhl, Policandru, saptamana trecuta primele 2 lungimi din Innominata dar nu am mai gasit traseul dupa si m-am dat jos.

cum era cantecul
... ""Coştila ascunsă sub un nor
Caraimanul si Morarul te vor primi la pieptul lor !"" :D

ce-mi aduc aminte e ca Lespezi are legatura cu fisura albastra .si....Mai e lume ?,de fapt mai exista refugiul costila?

Colegule ...au trecut 30 de ani de cand umblam ""pe cararile Bucegilor""

......

La Triumf ...La Olteanu? apropo este CS .Nu mai e de mult CSS.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
yoghi
Veteran

Mesajde laissezfaire pe 09 Sep 2018, 01:47

Stiam de CSS ca asa a ramas in legitimatie :) . Inca mai exista casuta din Costila, acum este chiar in renovari, cu tabla noua si panou solar. Lume inca este, cu vesnicele certuri daca sa se schimbe pitoanele cu ancore mecanice :D

https://ibb.co/fK01jp aici eram fix in locul unde se traverseaza catre Fisura Albastra in lungimea 4.
laissezfaire

Mesajde costel9974 pe 09 Sep 2018, 22:47

bine ai venit :D
costel9974
Membru activ

Locaţie: BAIA DE ARAMA

Mesajde Marius pe 12 Sep 2018, 15:51

Atentie mare in goana! Ochelari de protectie obligatoriu. Vesta si sapca orange, obligatoriu. Vanatul tot mai putin si foamea mare, alaturi de prostie mixata cu putina tuica, sunt cateva ingrediente ale incidentelor sau accidentelor la vanatoare.
Marius
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde Sly_Fox pe 12 Sep 2018, 18:46

La goană este riscant și trebuie atenție sporită. Eu unul nu mai particip la vânătorile cu goană de vreo doi ani, asta după ce au vâjâit ceva proiectile prin preajma mea trase de persoane care au pupat sticlele dis de dimineață. Și culmea am aflat în acest an că pe unde mergeam la goană a avut loc un accident în care unul dintre vânători și-a pierdut un ochi. Teribil, îi cunoșteam pe cei care au participat la acea vânătoare, inclusiv pe cel accidentat.
Marius are mare dreptate și spune de mult timp că nu merge la colective datorită riscului de accident. La început am crezut că are el vreo fobie, însă era doar realist și cunoștea cu ce exemplare are de-a face la asemenea vânători.
Sly_Fox
Veteran

Mesajde laissezfaire pe 13 Sep 2018, 12:04

Mulțumesc pentru sfat :) . Cam ce alternative as avea sa nu particip la goana, dat fiind faptul ca nu cunosc pe nimeni? Din cate am citit pe aici nu este voie singur si nici nu cred ca e bine, fiind incepator. Mulțumesc!
laissezfaire

Mesajde Cristi73 pe 13 Sep 2018, 14:03

laissezfaire scrie:Mulțumesc pentru sfat :) . Cam ce alternative as avea sa nu particip la goana, dat fiind faptul ca nu cunosc pe nimeni? Din cate am citit pe aici nu este voie singur si nici nu cred ca e bine, fiind incepator. Mulțumesc!

Incearca sa mergi la goana dar pe un fond de munte la vanatoare de mistreti, acolo sunt riscurile mai mici, sunt copaci sau versanti in care sa se opreasca proiectilele.
Werk Haenel Suhl cal 16
CZ 557 Sporter 7x64
Cristi73

Locaţie: Deva

Mesajde Marius pe 13 Sep 2018, 15:44

Sly_Fox scrie:Marius are mare dreptate și spune de mult timp că nu merge la colective datorită riscului de accident. La început am crezut că are el vreo fobie, însă era doar realist și cunoștea cu ce exemplare are de-a face la asemenea vânători.

Ultima oara cu grupa, am fost pe fondul Giurgeni, in anul cu gripa aviara. N-as fi mers, dar din cauza gripei aviare, vanatoarea a fost inchisa la pasari si ma manca in cur sa ies. La una din goane, am stat in stand, primul pe flanc. Sa n-o lungesc prea mult, am urmarit cu privirea un iepure la care n-am putut trage, pentru ca era pe directia vanatorilor de pe standuri, asa ca l-am asteptat cu gandul ca trag dupa ce trece de linie. A trecut, am epolat si exact in dreptul lui, din niste boscheti s-a ridicat un nene, primul vanator de pe line, care si-a modificat pozitia fara sa anunte si a trecut in spatele flancului, oarecum in spatele meu. Noroc ca n-am apucat sa apas tragaciul.
Marius
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde biriuck pe 13 Sep 2018, 20:37

Cristi73 scrie:Incearca sa mergi la goana dar pe un fond de munte la vanatoare de mistreti, acolo sunt riscurile mai mici, sunt copaci sau versanti in care sa se opreasca proiectilele.

Si bolovani din care sa ricoseze, si bradis des in care nu vezi daca negreala ce ii scutura trecand prin ei e mistret sau urs pana cand nu e langa tine, si mistreti mai rari dupa care alergi mai multe zile si mult de mers pana la masina :D

In rest e super! Si da, un fag zdravan de scuteste de multe batai de cap dar si mai bun e un cerc mai mic de vanatori in care sa ai incredere
biriuck
Veteran

Locaţie: Bucuresti/Ploiesti

Mesajde kama3 pe 14 Sep 2018, 12:23

Alternative la goana sunt panda, dibuitul, vanatoarea la picior...
Nici eu nu agreez goanele. N-am avut experiente chiar atat de neplacute cu gloante pe la ureche, dar nu imi place aglomeratia, hahaiala, barfa, glumele proaste, "discutiile", cum nu-mi place nici sa fiu gonas (ca deh... n-au venit gonasii ca a plouat ieri asa ca batranii la atinere si tinerii la goana) la padure dupa o noapte ploiasa. La o colectiva la care se aduna 30-40 de oameni, plus gonasii (daca vin) e imposibil sa nu existe cel putin "discutii".
Mare amator de porc nu sunt asa ca nu simt lipsa goanelor. Un apus de soare in asteptarea unui caprior, sau o plimbare pe miriste intr-o dimineata cu bruma dupa fazani, cu mirosul de toamna, de pamant umed mie imi ajung pentru a ma bucura de pasiunea vanatorii.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
kama3
Membru important

Mesajde laissezfaire pe 14 Sep 2018, 18:04

Cred ca am inteles :D . Pentru dibuit, la panda sau la picior trebuie sa mai cunosc pe cineva, nu pot sa merg singur, nu?
laissezfaire

Mesajde Dr.47 pe 14 Sep 2018, 20:23

Salut!
Minim doi vanatori in teren.
Eu am dat examen anul trecut. Nu pot spune ca am experienta, dar un lucru il stiu sigur: nu o sa merg niciodata la o vanatoare colectiva.
Merg cu maxim 3 vanatori in teren. De cele mai multe ori merg doar cu fratele meu si cu patrupedul.
Incearca sa te lipesti de vreun vanator. Insista pe la asociatie...trebe' sa dai de vreun om bun.
Dr.47
Nou membru

Mesajde yoghi pe 14 Sep 2018, 21:33

oameni buni o "colectiva" este vanatoarea .Cu bune cu rele , tot acolo e placerea si pasiunea si glumele si obiceiurile.La o colectiva cunosti colegii si se leaga prietenii.

uneori e periculos pt ca un berbec devine calic dar dracu nu e asa de negru. Daca azi grupa hotareste excluderea lui vasilica din grup si saptamana viiltoare a lui ionica pe motiv de indisciplina totul se rezolva. Daca grupa e berbeaca schimbi grupa si gata. Dar colectiva nu inseamna neaparat 40 pot fi si 20 sau 10.

Ps Da e tare sa stai trei zile singur la pinda la -25grade dar e la fel de tare sa stai la poza dupa o colectiva cu 10 piese in tablou.

Deci coleguu incepator mergi unde ai ocazia ...fata cu coasa are ea planurile ei , nu se ia dupa toti berbecii cu pusca. #:-s

bafta. **==
yoghi
Veteran

Mesajde tehărău pe 15 Sep 2018, 10:50

yoghi scrie:oameni buni o "colectiva" este vanatoarea .Cu bune cu rele , tot acolo e placerea si pasiunea si glumele si obiceiurile.La o colectiva cunosti colegii si se leaga prietenii.

uneori e periculos pt ca un berbec devine calic dar dracu nu e asa de negru. Daca azi grupa hotareste excluderea lui vasilica din grup si saptamana viiltoare a lui ionica pe motiv de indisciplina totul se rezolva. Daca grupa e berbeaca schimbi grupa si gata. Dar colectiva nu inseamna neaparat 40 pot fi si 20 sau 10.

Ps Da e tare sa stai trei zile singur la pinda la -25grade dar e la fel de tare sa stai la poza dupa o colectiva cu 10 piese in tablou.

Deci coleguu incepator mergi unde ai ocazia ...fata cu coasa are ea planurile ei , nu se ia dupa toti berbecii cu pusca. #:-s

bafta. **==

+1
Dacă colectivă nu e, nimic nu e! Până și certurile și nervii au farmecul lor...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran

Înapoi la Jurnal de forumist