Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 06 Dec 2019, 07:11

Va salut împătimiți ai vânătorii și nu numai!

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, val pangica

Va salut împătimiți ai vânătorii și nu numai!

Mesajde DanCo pe 18 Iul 2019, 21:18

Respectele mele domnilor și eventual doamnelor! Mă numesc Daniel Costisor si am 47 de ani. Sunt din Cluj și de ceva vreme cochetez cu ideea de a ma apuca de vanatoare. De circa zece ani pescuiesc. In ultimii 7 ani pescuiesc exclusiv cu naluci (baitcasting) și exclusiv C&R. Asta înseamnă că în cei zece ani de umblat prin tara la pescuit nu am dus niciodată un peste acasa. Daca o sa ma decid și asupra vânătorii sunt constient ca nu pot sa fac vânatului cate o gaură cu glontele, sa ii pun un pierching frumos, sa il pup, sa ii fac o poza și să ii dau drumul. O sa prefer să împușcă atâta cat pot consuma cu familia și restul sa las pentru alții. Încă nu sunt foarte sigur ca o sa fac pasul spre vânat mai ales după ce am citit 60-70٪ din forum. Am multe contradicții in acest sens și sper sa le lămuresc citind și intreband aici. Multumesc pentru primirea pe forum!
DanCo

Re: Va salut împătimiți ai vânătorii și nu numai!

Mesajde costel9974 pe 18 Iul 2019, 21:22

bine ai venit printre noi :D
costel9974
Membru activ

Locaţie: BAIA DE ARAMA

Mesajde madalindo pe 19 Iul 2019, 05:16

Salutare,
Bine ai venit!
madalindo
Nou membru

Locaţie: Ploiesti / Valea Doftanei

Mesajde tehărău pe 19 Iul 2019, 06:19

Bun venit!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran

Mesajde Ghinda pe 19 Iul 2019, 06:47

Bine ai venit! Frumoasa introducere!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde hunterb pe 19 Iul 2019, 07:12

Bine ai venit si spor in cautari!
Un prim sfat (nesolicitat) :D ...decat sa cauti prin forum convingerea sau nu in a deveni vanator, mai bine cauta amici, cunoscuti etc care sunt deja vanatori si iesi cu ei in teren (la observatii, la hranitori, la combatere, la panda, goana etc) si vezi daca simti chemarea 8)

numai bine,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
hunterb
Membru important

Locaţie: Bucuresti

Mesajde Septimiu pe 19 Iul 2019, 07:19

Bun venit! Pe unde pescuiesti pe langa Cluj?
12/76 | .30-06 Springfield
Septimiu
Veteran

Locaţie: Cluj-Napoca

Mesajde DanCo pe 19 Iul 2019, 10:49

Pe langa Cluj mai greu cu pescuitul pe care il practic eu. De obicei pescuiesc la stiuca si la somn. Practic un pescuit destul de heavy si nu prea sunt ape care sa se preteze la asa ceva prin zona. De cand s-a distrus Sacalaia nu a mai rămas altceva. Ma duc pe Incintele din Delta și în Clisura Dunării de obicei. Nu am foarte mult timp pentru pescuit asa ca incerc sa o fac si cu rezultate și pentru asta caut locurile unde sa am sanse.
DanCo

Mesajde Septimiu pe 19 Iul 2019, 11:29

Si eu mai fac cateva partide pe an la Sacalaia dar mai mult asa din nostalgie. Cu toate astea mai intra cateva marlite in fiecare partida si rar stiuca adevarata.
12/76 | .30-06 Springfield
Septimiu
Veteran

Mesajde DanCo pe 19 Iul 2019, 11:33

In urma cu 4-5 ani erau și stiuci de 3-4 kg da prin grija AJVPS o dispărut și astea rapid. La fiecare iesire acolo agatam una. Asta este. Ne adaptăm.
DanCo

Mesajde Clujeanul pe 22 Iul 2019, 07:57

Salut,

Lacul de la Sacalaia este controlat de A.J.P.S. Cluj, fara V. Nu au treaba cu vanatoarea.
De fapt nu prea au treaba nici cu pescuitul...
Clujeanul
Veteran

Înapoi la Jurnal de forumist