Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:34

Carabina Ferlach

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Carabina Ferlach

Mesajde vikkktor pe 02 Ian 2013, 19:11

am luat si eu o carabina Ferlach...facuta de Benedikt Winkler...astept sa iasa autorizatia..in ian sper sa ajunga...nu stiu sa postez foto pe forumul acesta .

http://www.anca.com.ro/forum/viewtopic.php?t=817
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Carabina Ferlach

Mesajde OVI762 pe 03 Ian 2013, 00:54

Sublim.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Carabina Ferlach

Mesajde DART pe 03 Ian 2013, 10:39

Felicitari!
Ce calibru ? ce luneta S&B ?.............
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Carabina Ferlach

Mesajde vikkktor pe 03 Ian 2013, 11:11

DART scrie:Felicitari!
Ce calibru ? ce luneta S&B ?.............

cal 7x65R, da luneta SB...arma a fost fabricata de Winkler in 2002 intr-un singur exemplar si a costat atunci 65000 eur, nu s-a tras niciodata cu ea...acum una asemanatoare ar costa sa o fabrice aprox 74000 eur...eu am luat-o de la vaduva prprietarului german...pretul este confidential... :D
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Carabina Ferlach

Mesajde DART pe 03 Ian 2013, 11:22

Minunat calibru !Stie de toate!
Inteleg ca nu s-a tras cu ea.......dar dupa finele atingeri de pe bascula si de pe pat(nesemnificative pertotal)..a fost un pic purtata cel putin pt.a i se face o intrare.
Felicitari pt. achizitie......nu-i putin sa ai o astfel de arma......sa o porti sanatos!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Carabina Ferlach

Mesajde vikkktor pe 03 Ian 2013, 11:28

DART scrie:Minunat calibru !Stie de toate!
Inteleg ca nu s-a tras cu ea.......dar dupa finele atingeri de pe bascula si de pe pat(nesemnificative pertotal)..a fost un pic purtata cel putin pt.a i se face o intrare.
Felicitari pt. achizitie......nu-i putin sa ai o astfel de arma......sa o porti sanatos!

merci...probabil o fi tras odata, zece ori...eu am vazut-o 30 min cand am fost in Germania in nov...asa mi-a fost prezentata si nu am mai stat sa fac ,,mofturi,, pt ca a avut un pret tentant...acum in ian o sa o aduc in tara sa o fac cadou unui amic, care are peste 230 arme in colectie... :D
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Carabina Ferlach

Mesajde DART pe 03 Ian 2013, 13:02

.....ma retrag.....si din discutie :lol:(glumeam )..... Clar!..... jucati in alta liga!
Felicitari pt. achizitie si pt. gestul....prietenesc!Nu-i putin lucru.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Carabina Ferlach

Mesajde Cristi pe 03 Ian 2013, 16:46

ImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Cateva din fotografiile armei
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Carabina Ferlach

Mesajde Sly_Fox pe 03 Ian 2013, 18:46

Exceptionala piesa de colectie.
La vanatoare mie unul mi-ar fi ''rusine'' sa ies cu ea. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Carabina Ferlach

Mesajde vikkktor pe 04 Ian 2013, 03:11

Sly_Fox scrie:Exceptionala piesa de colectie.
La vanatoare mie unul mi-ar fi ''rusine'' sa ies cu ea. :mrgreen:

da..pai nu e de vanatoare... :D
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Carabina Ferlach

Mesajde dbo pe 04 Ian 2013, 06:06

eu as tine-o doar la vanatoare ....doar asa as justifica investitia...trebuie sa scoti din arma tot ce poate nu? nu e de tinut pe perete asa ceva ! a fost menita sa dea satisfactii si trofee nu?
Avatar utilizator
dbo
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 28 Dec 2009, 18:28
Locaţie: c-ta

Re: Carabina Ferlach

Mesajde tonif pe 04 Ian 2013, 08:15

mie nu-mi place ... e prea impopotonata :twisted:
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Carabina Ferlach

Mesajde acsph pe 04 Ian 2013, 09:57

tonif scrie:mie nu-mi place ... e prea impopotonata :twisted:



Aprob pozitiv!Curat impopotonata!Si scuzati-mi inocenta,dar in banii astia,i-mi iau un dublu expres in 375 H&H,si ma mai intorc din Africa ..ahhaa...dupa ce vin din Canada...parea mea :D ..ca vanator

Daca vorbim de arma de colectie,atunci e alta gasca in alta traista!
Muget,deci exist !
acsph
Veteran
 
Mesaje: 689
Membru din: 21 Sep 2012, 10:03
Locaţie: Ploiesti

Re: Carabina Ferlach

Mesajde vikkktor pe 04 Ian 2013, 15:21

armele sunt si obiecte in care investesti capital, nu numai niste unelte pe care le folosesti...asta e si motivul pentru care fabricantii au facut inca de la inceputuri gravuri si au impodobit armele cu diverse pietre si materiale pretioase...cat despre cat de ,,impopotonata,, sau nu, asta e parerea si opinia fiecaruia...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Carabina Ferlach

Mesajde madalin122582 pe 04 Ian 2013, 21:07

asta nu mai e o simpla arma. e o opera de arta. sunt curios daca trage 1/4 MOA.
Superba arma !
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Carabina Ferlach

Mesajde vikkktor pe 04 Ian 2013, 22:04

atat Holland, Purdey, Ferlach, cat si alte firme producatoare, s-au chinuit si au reusit sa se impuna pe piata datorita nu numai a otelurilor si mecanismelor deosebite pe care le fabricau cat si datorita gravurilor si lemnelor deosebite pe care le foloseau...aprox 60-70 procente valuare dintr-o arma de genul asta il reprezinta lemnul, lemn ce este din radacina de nuc de minim 500 de ani vechime...iar gravurile nu sunt facute cu sisteme moderne gen laser, ci integral manual...cel putin Holland si Purdey, cam asta aplica...eu va doresc tuturor celor de aici sa preferati intre a avea 10 pusti de o valoare indoielnica, sau 10 ,,moderne,, cu plastice si numar limitat de focuri sa va indreptati privirea si bugetul spre o ,,vechitura,, care nu numai ca este garantata cel putin o viata, dar, va garantez ca va oferi si satisfactii mult peste actualele ,,modernisme,,...eu de-a lungul timpului am incercat sa imbunatatesc aceasta latura a patrimoniului romanesc, prin achizitia diverselor piese, printre care si aceasta...va garantez ca cine tine in mana un Holland sau un Purdey si orb daca este, isi va da seama de ce fabricantul cere preturile respective si de ce in timp ele nu numai ca isi pastreaza valoarea dar o au in crestere...poate sunt unii carora nu le place caviarul, dar, caviarul a fost si va fi apreciat cat timp va exista un gurmand...deci sfatul meu si sunt convins ca multi sunt in asentimentul meu, este sa va indreptati privirea si catre aceste ,,impopotonate,, sau asupra unor ,,vechituri,, si va garantez ca va veti simti, cu timpul, ca si cand ati gusta un vin vechi, in acordul muzicii simfonice...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Carabina Ferlach

Mesajde tonif pe 07 Ian 2013, 09:50

victor, era o gluma ... o aluzie catre struguri, daca vrei ... arma este superba, si te asigur ca si eu voi cumpara asa ceva in momentul in care voi putea investi niste zeci de de mii de euro intr-o arma ...

de abia am prins gustul cu un drilling krieghoff, e adevarat din alta liga, dar hei, sunt la inceput :D
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: Carabina Ferlach

Mesajde vikkktor pe 07 Ian 2013, 18:59

tonif scrie:victor, era o gluma ... o aluzie catre struguri, daca vrei ... arma este superba, si te asigur ca si eu voi cumpara asa ceva in momentul in care voi putea investi niste zeci de de mii de euro intr-o arma ...

de abia am prins gustul cu un drilling krieghoff, e adevarat din alta liga, dar hei, sunt la inceput :D

nu am vazut figura de la capatul postarii, da aia nu am prins poanta...sincer si eu am avut si am, multe pistoale jubiliare, comemorative, cu gravuri, cu diverse finisaje, dar, nu as purta asa ceva zi de zi...le vad un pic de spectacol, de vitrina...cel putin imi este mila de unul sa il frec toata ziua in toc, sau de o pusca de genul asta, sa ma bag in maracini cu ea, sa alunec pe grohotisuri ..etc...este ca si cum ai servici de cafea Meissen de la strabunica si bei zilnic cafea in el...pana la urma spargi cestile si nu mai ai ce lasa nepotilor... :D ...grija fata de un obiect la care ti si care merita sa il respecti, nu neaparat datorita pretului, inseamna nu ca esti un maniac, care freci arma la fiecare fir de praf, ci respect, apreciere fata de munca celui care l-a creat...daca aia la Luvru sau in alte parti, aruncau cu fripturi si pahare in pereti, nu mai vedeam noi acum nici tablourile, nici tapiteriile, care atrag atatia vizitatori si reprezinta un tezaur pt tarile care le au...din pacate nu am fost un popor bogat, sa avem Holland-uri, Purdey, Patek-uri..etc, de la stramosi si socotesc ca orice efort al contemporanilor de a aduce asemenea obiecte, arme in cazul de fata, sunt nu numai salutare dar si demne de respect...pana si obiectele de arta, pe care le avem la palatul regal, sunt achizitionate la indemnul unui rege german, nu voievod roman, de catre un evreu, desemnat sa alcatuiasca o colectie de arta a poporului roman...de aia putem si noi sa vedem acum Rembrand, Rodin, Goya si chiar Brancusi...dar, din pacate, in spiritul romanesc, cu capra vecinului, sunt multi care critica si gasesc defecte permanent la orice obiect de genul asta cumparat de altul...de exemplu in discutii despre niste Holland-uri, carora era greu sa la gasesti nod in papura, s-a convenit ca ,,pretul e nesimtit,, deci nu merita banii... :D ..asta e problema noastra, a natiei romane, le stim pe toate, radem de tot si eventual daca unul ne inchide gura, argumentat, cand pleaca, radem de el ca mergea cracant si mai bem o tuica...ce a zis ala, nu mai conteaza, chiar daca era profesor in domeniul respectiv.. :lol: ..asta e asa offtopic, ca o constatare, neavand legatura cu subiectul de fata...normal ca arma de fata, ca obiect de vanat cu el, nu este prea atractiva, fiind cu o singura lovitura, in primul rand, dar ea are un alt rol...gravurile,incrustatiile respective,unele in aur, sunt manual facute, anumite piese au decupaje pe ele, pe lemn, pe langa aurul respectiv este sidef, materialele sunt de cea mai buna calitate...asta este ,,spilul,, armei, lucru evident, nu modul practic de a o privi, ca pe o unealta de vanat...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Carabina Ferlach

Mesajde Sly_Fox pe 08 Ian 2013, 10:43

Ce vrei domle, niste tarani. Unii chiar nu stiu sa aprecieze arta. :lol:
Acum lasand gluma, nu putem decat sa ii admiram pe cei care aduc in tara asemenea arme-bijuterii, cei care prefera sa achizitioneze aceste piese de arta in detrimentul unei vacante in Honolulu, alaturi de vreo pitipoanca.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Carabina Ferlach

Mesajde Alin3006 pe 08 Ian 2013, 16:17

@vikktor - kiplauff-ul ala e mai mult un suport prin care si-au exprimat maiestria niste oameni, decat o arma in sine. E o ...demonstratie, mai mult. Desi sunt convins ca si trage cum arata, e mai putin important. Nu e genul de arma pe care s-o tavalesti in boscheti - e clar- si ma bucur ca exista oameni care aduc in tara asa ceva. Si ma mai bucur ca sunt oameni care vad in arme si altceva decat functionalul, care le cumpara doar pentru placerea de a le privi.
Eu sunt prea sarac ca sa-mi permit asa ceva si chiar visez la un kiplauff in ideea de a vana cu el. La nemti un kiplauff e privit ca arma a unui cunoscator, e privit ca arma a celor care iubesc precizia - nu ca arma ar fi mai precisa decat un bolt action de exemplu- ci pentru ca dispui de un singur foc, pe care trebuie sa-l plasezi foarte atent. Intr-un cuvant, un kiplauff e oricum o scula ¨pour le conneseurs¨ . Ce-ai postat tu mai sus e deja un obiect de arta si iti multumim ca ne-ai impartasit bucuria de a admira asa ceva.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Carabina Ferlach

Mesajde Nautilus pe 12 Feb 2013, 14:36

vikkktor scrie:din pacate nu am fost un popor bogat, sa avem Holland-uri, Purdey, Patek-uri..etc, de la stramosi si socotesc ca orice efort al contemporanilor de a aduce asemenea obiecte, arme in cazul de fata, sunt nu numai salutare dar si demne de respect...


...De fapt chiar şi în calitatea noastră de popor sărac am avut şi Holland & Holland, Purdey, Westley Richards, Krieghoff, Sauer & Sohn, ba chiar unele dintre ele au făcut Africa.

Doar că au venit la 11 Iunie 1948 unii care au zis că şi aşa avem prea multe şi au pus laba pe ele.

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Carabina Ferlach

Mesajde vikkktor pe 13 Feb 2013, 21:28

Nautilus scrie:
vikkktor scrie:din pacate nu am fost un popor bogat, sa avem Holland-uri, Purdey, Patek-uri..etc, de la stramosi si socotesc ca orice efort al contemporanilor de a aduce asemenea obiecte, arme in cazul de fata, sunt nu numai salutare dar si demne de respect...


...De fapt chiar şi în calitatea noastră de popor sărac am avut şi Holland & Holland, Purdey, Westley Richards, Krieghoff, Sauer & Sohn, ba chiar unele dintre ele au făcut Africa.

Doar că au venit la 11 Iunie 1948 unii care au zis că şi aşa avem prea multe şi au pus laba pe ele.

~Nautilus

si istoria se poate repeta ...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Carabina Ferlach

Mesajde hul-hul pe 20 Feb 2013, 06:27

Arma nu se ridică la nivelul unde se vrea să joace. Mediocră calitatea lemnului şi finisarea lui.Observaţi îmbinările cu piesele metalice.La o arma de categoria asta nu se acceptă aşa ceva.
Salutare!
hul-hul
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 21 Mai 2010, 05:07
Locaţie: Reşiţa

Re: Carabina Ferlach

Mesajde violiv pe 20 Feb 2013, 09:10

Cred ca te inseli. Ce prezinta arma sunt urme discrete de folosire dar si ceva urme ca si-a bagat cineva nasul in ea si nu a fost foarte inspirat. Imbinarile imperfecte de care vorbesti sunt urme de umblat la limita suprafetei lemnului. E adevarat ca strica la detaliu dar nu cred ca arma a plecat asa de la fabricant.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Carabina Ferlach

Mesajde hul-hul pe 20 Feb 2013, 17:48

Ai dreptate,arma nu a plecat aşa de la armurierul care a conceput-o si finisat-o iniţial.Tind să cred ca piesele din lemn au fost schimbate de un armurier mai puţin priceput.Clasa lemnului nu se ridică nici pe departe la categoria armei.Acele gravuri şi inserţii în lemn nu fac decât să împopoţoneze arma.
hul-hul
Membru important
 
Mesaje: 126
Membru din: 21 Mai 2010, 05:07
Locaţie: Reşiţa

Re: Carabina Ferlach

Mesajde vikkktor pe 06 Mar 2013, 23:26

lemnul este original, nu schimbat, facut si sculptat de Winkler...are insertii de sidef cu aur...toate gravurile si sculpturile sunt realizate in totalitate manual, nu cu tehnologii moderne laser, cum sunt multe din ,,gravatele,, de astazi...iar in privinta clasei lemnului vis-a-vis de pret, exista arme care sunt conform exigentelor domniilor voastre , lemne de radacina nuc peste 500 ani vechime, gravuri deosebite, dar pretul este peste 150.000...65-80.000 este un pret mediu pt un Ferlach...deci nu poate sa le aiba pe toate...iar daca a fost ales lemnul asta ,,modest,, a existat un motiv probabil....cu toate astea, in opinia mea, aceasta arma nu face de ras chiar un cap incoronat...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Carabina Ferlach

Mesajde vikkktor pe 06 Mar 2013, 23:54

si eu vad caprele de pe lemn, cam grasute pt gustul meu...probabil daca erau facute cu tehnologie moderna, ieseau ,,ca la carte,,...in schimb animalele de pe metal si personajul de pe grip, sunt impecabile, respectand proportiile intr-un mod uimitor...arma aceasta este in totalitate produsul armurierului Winkler din Ferlach, spre deosebire de altele care cu pretentii de origini Ferlach, dar au in schimb numai pansoanele din zona respectiva, ele fiind facute aiurea...
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Carabina Ferlach

Mesajde Alin3006 pe 20 Mar 2013, 16:52

Ma tot uit la arma asta si nu ma mai satur, mai ales ca ideea de kiplauff in sine imi place de mor. O basculanta cu o teava mi se pare cea mai eleganta versiune a unei arme...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate