Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:29

Zilele Muzeului Militar National

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Zilele Muzeului Militar National

Mesajde scirocco pe 12 Mai 2014, 21:28

Sambata si duminica,s-au desfasurat "Zilele Muzeului Militar National",sub egida "100 de ani de la Marele Razboi".
Am avut deosebita placere, sa-i reintalnesc pe prietenii,cu dubla calitate de membrii ai Asociatiei 6 Dorobanti si A.N.C.A.,carora le multumesc pentru amabilitatea si prietenia aratata.
Destul de multa lume prezenta la manifestare,cei drept a tinut si timpul cu noi,organizarea mi s-a parut exemplara si spre surprinderea si bucuria mea,foarte mult tineret,semn ca istoria nu este inlocuita de Counter Strike.
Au avut loc diverse demonstratii de instructie de front,trageri cu tunul realizate de echipa ANCA,spre deliciul publicului si in special al prichindeilor,ceremonial depunere coroane de flori,multe ateliere ale diverselor structuri,tehnici de lupta din sec.XV-XVI,cercetasi,fanfara si muzica de promenada,nelipsita fasole cu carnati la cazan(o coada "kilometrica",noroc ca se misca relativ repede),si foarte multe altele.
Bineinteles,ca am facut o tura si prin muzeu,unde daca aveti ocazia sa mergeti,pe langa multimea de exponate interesante din expozitia pemanenta,va recomand sa vizitati colectia de arme,unde veti gasi si cateva piese absolut superbe,primite cadou de Ceausescu,de la diverse personalitati,oameni politici,etc.Am facut cateva poze(unele nu foarte reusite), va las in compania lor,nu inainte de a ma inclina in fata unor oameni inimosi,care manati de pasiune, pe timpul si banii lor,nu se lasa ingenuchiati de mercantilismul vremurilor in care traim si incearca sa duca mai departe traditia militara.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Si celebrul soldat Švejk,avand servant pe Cristi. :lol:

Imagine
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Zilele Muzeului Militar National

Mesajde GeKados pe 13 Mai 2014, 00:43

Foarte tare evenimentul, pacat ca nu am fost in Bucuresti !
Multumim pentru poze, ....ma fac sa imi dau seama ce-am pierdut :(
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Zilele Muzeului Militar National

Mesajde Cristi pe 11 Mai 2015, 16:08

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Zilele Muzeului Militar National

Mesajde Sly_Fox pe 24 Mai 2016, 18:38

Ieri ma uitam la emisiunea Pro Patria difuzata de catre TVR 1 si ...il vad pe Cristi in uniforma militara gata de a initia un atac, probabil la baioneta. :lol:
In respectiva emisiune a fost un reportaj si despre Zilele Muzeului Militar, in care s-au prezentat armele si uniformele militare din vremurile trecute.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Zilele Muzeului Militar National

Mesajde Cristi pe 26 Mai 2016, 15:03

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03


Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate