Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 15:15

Colectionarii

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 28 Iul 2010, 14:46

Moose_Master scrie:Cristi, intrebare (pe care cred ca am mai pus-o dar nu mai tin minte raspunsul): se gaseste in Romania de cumparat pulbere neagra ?

Nu.

Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 28 Iul 2010, 19:26

Ah ce imi plac pozele cu fum. Bine-asa Cristi taica !

Si ca sa iti descretesc un pic ridurile de expresie iti dau si io cateva cu fum de la Canadian Fast Draw Championship 2010 care s-a terminat acum doua zile in British Columbia.

aici este prima zi la single balloons la 10 feet

[url]Imagine[/url]

tot prima zi la single balloons 12 feet

[url]Imagine[/url]

a doua zi la double balloons

[url]Imagine[/url]

aici cu Chuck Burnham, campionul de la concursul din Medicine Bow(Wyoming)

[url]Imagine[/url]

fum, mult fum si bum..... pohta ce-am pohtit !
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde romaniac pe 28 Iul 2010, 20:04

Way to go Cowboy!
Unchiule, voi aveti de-a face cu CFDA (Cowboy Fast Draw Association) ? Au avut un campionat acu pe 16-18 iulie in Superior, Wisconsin.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 28 Iul 2010, 22:31

Sunt 3 organizatii de Fast Draw in lume. WFDA, OFDA si CFDA(cea de care vorbesti tu) Io-s membru in toate 3, dar taman CFDA ma atrage cel mai putin, desi este foarte interesant si este cel mai usor sa participi.
Spun asta deoarece in CFDA armele tre sa fie stock. Adica asa cum il scoti din cutie tragi cu el. Nu ai voie sa modifici nimic. Asadar CFDA are cei mai multi membri si este cel mai popular.
In CFDA se trage intr-un singur tip de tinta NUMAI cu proiectile din ceara, iarasi fiind cel mai ieftin din toate punctele de vedere. Pentru mine este plictisitor sa fac acelasi lucru de fiecare data. Iar faptul ca nu este bum nu prea este nici fum(ma rog, asa-s-asa), iar mie imi place "ca la nunta".
Nu se permite fanning(iar io sunt fanning-addict), ci numai thumbing pentru ca asa se proceda in 1800. Ce ma enerveaza este ca chiar si daca thumbing exista o regula care spune ca teava in momentul declansarii focului tre sa fie in fata holster-ului, iar la thumbing-ul meu personal teava este in spatele holster-ului. Este si normal sa procedez asa cand sportul se numeste "Fast Draw" nu "Slow Draw". Cei mai rapizi timpi in CFDA sunt undeva in jurul 0.380 secunde. Pe cand daca thumbezi cu teava in spatele holsterului am timpi de .330 secunde. Pai ori e fast ori e slow.
Din punct de vedere al business-ului ei stau foarte bine, dar ca sport sunt inceti si totul este orientat catre "veniti cat mai multi ca-i ieftin si facem bani cu voi".

In WFDA (sub auspiciile caruia s-au desfasurat nationalele in Canada) ai voie la orice. Holsterul este un pic mai decupat(ca sa iasa arma mai repede), armele sunt modificate ca sa poata fi fann-ate si modul de tragere este la alegerea fiecaruia. Asadar thumbing, fanning sau twisting este la liber. Si sa ne intelegem: twisting-ul este cel mai rapid mod ever de a ascoate o arma din holster.
Timpii in WFDA si OFDA sunt undeva la 0.250 secunde, deci se poate numi Fast Draw.

In WFDA si OFDA sunt predominant oameniicare au inventat acest sport. Sunt cei care detin recordurile de viteza si precizie si care au inceput acest sport tragand live ammo si au concurat cu toate marile vedete de la Hollywod pe vremea cand lui Bob Munden ii mijeau tuleiele pe sub nas.

Chiar si intemeietorul CFDA a fost supercampion in WFDA, apoi s-a orientat catre business si a simplificat totul pentru a putea permite oricarui buzunar sa participe. Si sti ceva: mie nu-mi place cand cineva are exprimari de genul : "this is my sport" , sau "i will do whatever I wanna do". In CFDA ii tine "sub papuc" si io sunt absolut nepotrivit acestei practici.

Oricum, daca vrei sa te distrezi si nu esti foarte pasionat de viteza extrema CFDA este o obtiune decenta si costurile sunt aproape nimic. Orice single action in .45 LC, un holster la mana a 3-a, 6 tuburi gaurite pentru primer de shotgun si esti gata de treaba. Primere de shotgun sunt 2.5 $ /100 buc, iar gloantele de ceara costa 25 $ 2000 buc. Daca te inscrii in CFDA jur ca la primul shootout in WI vin sa ne masuram in dibacie. Sa vedem "ca care din noi e mai tare".
Viziteaza-le site-ul : http://www.cowboyfastdraw.com/
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde romaniac pe 29 Iul 2010, 01:20

Unchiule, multumesc de info! Mi-ai deschis ochii ca de mult tot incercam sa-mi dau seama care e diferenta intre ele.
Sper sa ma anunti daca participi vreodata la ceva campionat in WI sa vin si eu sa ma laud ca-l cunosc pe Unchiu, hehe. Cred ca ai mai pomenit o data da nu-mi aduc bine aminte de numele ales pentru competitii, poate ni-l dezvalui si noua.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 29 Iul 2010, 14:25

Moose_Master scrie:Oricum, daca vrei sa te distrezi si nu esti foarte pasionat de viteza extrema CFDA este o obtiune decenta si costurile sunt aproape nimic. Orice single action in .45 LC, un holster la mana a 3-a, 6 tuburi gaurite pentru primer de shotgun si esti gata de treaba. Primere de shotgun sunt 2.5 $ /100 buc, iar gloantele de ceara costa 25 $ 2000 buc.Viziteaza-le site-ul : http://www.cowboyfastdraw.com/

Exista bile de ceara cal 38?
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 29 Iul 2010, 18:07

Da Cristi exista. Uite aici :

http://www.gunfighter.com/waxbullets/

Si mai sunt producatori. Dar cel mai simplu ti le faci tu. Daca chiar te intereseaza ma interesez io de unde as putea gasi o forma de turnare si ti le poti face singur. E simplu si nu ai nevoie decat de o sursa de caldura. Nu e toxic si nu necesita nici o scula speciala. Cei care sunt pensionari sau ma rog care au timp mai mult la dispozitie si le fac singuri. Io le cumpar ca mi-e mai comod.
Dar de ce .38 ? Am vazut ca ai si fiare SA in .45 LC. Oricum, iti fac io rost de orice te intereseaza. Tu doar sa iti gasesti primers pentru shotgun. Apoi te-apuci de joaca. Sunetul este un fel de pocnitura si nicidecum o bubuitura ca la blancuri. Cu ceara poti mari distanta de tragere in timp si poti sa-ti faci mana chiar precisa si rapida. Daca te apuci de treaba iti fac cadou un timer electronic pe care il poti folosi la mai multe tipuri de trageri.
http://www.gunfighter.com/timers/

Gandeste-te !
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Bill pe 29 Iul 2010, 19:40

Adevarul ca printre intentiile noastre se gaseste introducerea si la noi a disciplinelor de tir sportiv care pana acum nu s-au practicat datorita lipsei cadrului legislativ, adica cowboy shooting, IPSC, black powder. In noua lege ce speram sa intre in vigoare din ianuarie am solicitat introducerea unor prevederi ce vor crea abia premizele unui asemenea demers. Deocamdata la noi inca nu se stie mare lucru despre aceste discipline si va trebuiq sa facem un lobby intens, pentru a lamuri pe cine trebuie ca in acestea nu exista nimic malefic si periculos. Din pacate ,deocamdata, la noi este interzisa fabricarea munitiei de orice fel, dar si detinerea de componente. Incet incet sper sa obtinem mai mult. Cu toate astea nu pot sa nu apreciez disponibilitatea la dialog pe care au dovedit-o cei de la directia arme a IGPR la redactarea noii legi.
Cat despre cowboy shooting, avem nevoie de orice fel de ajutor din partea voastra a fericitilor ce puteti practica asemenea discipline, inclusiv regulamente, mod de organizare si arbitraj, etc.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 29 Iul 2010, 20:48

Moose_Master scrie:Gandeste-te !

Daca ai sti de cati ani ma gandesc... :cry:
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 29 Iul 2010, 23:37

Bill & Cristi,

Nici nu se pune problema de ajutor din partea mea. Cu orice credeti ca nu iesiti la capat in materie de informatii va stau la dispozitie la orice ora. Va trimit orice vrea musculatura voastra in afara acelor articole cu care va puteti certa cu legea. Nu vreau ca din dorinta prea mare de a va ajuta sa va trimit in instanta.
Voi organizati-va planul de bataie si prioritatile si apoi imi trimiteti ravas electronic cu cele trebuincioasele si va rezolva taica.

Personal cred ca mai intai trebuie sa-i dati bice cu cadrul legislativ care inca nu este gata. Cand va fi gata va fi prea tarziu pentru idei. Nu acceptati promisiuni de genul : "lasa asa si in timp adaugam". No way ! Lucrurile temporare sunt definitive. Nu intru in detalii, dar luptati cu tot ce aveti pentru un cadru legislativ favorabil, ca sa stai ascuns in pivnita cu unul care de de sase la usa nu este o solutie.
Nici compromisurile nu sunt intotdeauna rusinoase. Faceti orice si convingeti-i ca sunteti oameni de incredere si ca o arma intr-o mana responsabila este doar o jucarie.

Regulamente si trucuri pentru invatat va dau de nu puteti duce. Voi doar aranjati terenul.
Fac pariu pe o sticla de ce Cognac vreti voi ca daca legea va permite, vor fi tragatori de IPSC de n-o sa va vina sa credeti. Cowboy si indieni vor fi numai cei care iubesc acest tip de arme. Dar garantez ca dupa ce golesti un cilindru cu 6 blancuri ai sa mai vrei sa repeti figura la nesfarsit. Si e ieftin taica, e ieftin si e super fun.

Cand vreti gloante din ceara va trimit 10 000 odata ca sa nu ne jucam de-a trimisu'. Prima sarja o platesc io.
Apropo, timer-ul la care v-am facut trimitere se foloseste si in Fast Draw si in CAS si in IPSC si in mai multe.

Trageti legea cu dintii si cu unghiile de partea voastra si va dau io info, idei si trucuri de o sa ma rugati sa va las in pace.
Tre sa recunosc ca imi place sa apas tragaciu' cu orice incarcatura se nimereste in camera.

Va stau la dispozitie cu orice. Doar dati-mi click. Si ca sa nu-i stresam pe baietii de pe forum cu fel de fel msg me in e-mail.

Pentru tot ce am scris mai sus : Am zis, am zis !
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 27 Sep 2010, 19:03

Ieri s-au terminat cele doua zile de concurs in cadrul WFDA din Delta, Colorado si la care bineanteles ca am participat si io. A fost super shoot si o atmosfera deosebita. A fost o competitie vice-chairman sanctionata si deci din circuitul care se desfasoara anual. Ultimul concurs din anul asta.
Luna trecuta am participat la Campionatul Mondial din Durango, Colorado si la fel a fost o nebunie de shoot.
Diferenta intre Durango si Delta a fost ca desi ambele au fost tip "elimination" (adica se tragea la sorti care cu care trage) in Durango s-au tras blancuri(deci bum si fum in draci) , iar in Delta s-a tras doar ceara(fum asa-s-asa).
Fiecare are farmecul sau (ceara sau blancuri) si avantaje si dezavantaje.
Nu stiu pe cati intereseaza subiectul si de-aia nici n-am mai postat imediat dupa concursul de luna trecuta, dar acum ca asta a fost ultimul am zis sa pun un mesaj pentru cei cativa interesati.

Ce pot sa concluzionez acum dupa al treilea important concurs la care am participat(restul au fost concursuri locale) este ca toata lumea prezenta stie unde este Romania. Oricum pentru unii este inca o varza in mintea lor despre Romania. Ba eram "The Romanian", ba "The Romania from Quebec" ba fel de fel de presupuneri care mai de care mai hazlii. Am incercat sa-i lamuresc atat cat am putut.

Mare pacat ca in Romania nu exista interes pentru "si altceva" in afara de fotbal. Fac pariu ca dupa ce ar gusta un pic din joc ar fi duium de impatimiti pentru sportul cu arme scurte (de tot felul).
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde violiv pe 27 Sep 2010, 21:33

Lasa unchiule ca nu-i departe ziua...in curand si-or da demisia toti politistii (cei mai mici si cel mai mare au dat tonul, restul sunt "pe vine") si atunci sa te tii trageri rapide direct in mijlocul strazii.

Pana atunci, mai pune rogu-te o poza...doua!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 27 Sep 2010, 23:45

Nene Vio, mata crezi ca in Romania ii e frica vreunui borfas de Politie ???
Si cum adica si-au dat demisia ca nu inteleg. Pai daca al mare a plecat o sa vina altul mai flamand. Schimbarea regelui bucuria nebunilor.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde violiv pe 28 Sep 2010, 08:36

Intai au inceput cei mici...cand au ramas cu salarii intre 2-300 $ au decis ca-i mai bine in alta parte :oops:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 28 Sep 2010, 13:34

Moose_Master scrie:Ce pot sa concluzionez acum dupa al treilea important concurs la care am participat(restul au fost concursuri locale) este ca toata lumea prezenta stie unde este Romania. Oricum pentru unii este inca o varza in mintea lor despre Romania. Ba eram "The Romanian", ba "The Romania from Quebec" ba fel de fel de presupuneri care mai de care mai hazlii. Am incercat sa-i lamuresc atat cat am putut.


Si "Nick the Quick" ce a facut? :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 28 Sep 2010, 15:51

Pai el a luat locul 1 de data asta in "A class". Omul, dupa ce a acumulat experienta catorva concursuri anterioare se pare ca s-a descurcat admirabil. Oricum, am fost acolo si pot sa certific ca nu i-a fost de loc usor.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Orhantes pe 28 Sep 2010, 16:16

Felicitari sincere lui "Nick the Quick" , daca e cine banuiesc eu ca e... :D (sunt de fapt sigur 100%)
Orhantes
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 24 Iul 2009, 15:23

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 28 Sep 2010, 18:17

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 29 Sep 2010, 00:28

UIte cum imi gaseste Cristi (esti ghidus, ce mai !) numele prin ziare si habar n-aveam.
Este un articol aparut imediat dupa campionatul mondial din Durango despre Nicole Franks care si-a aparat titlul mondial si anul acesta. Numele meu apare deoarece in afara de Nicole (care i-a rupt pe toti pe genunchi) dintre canadieni doar io am facut cat de cat o branza si era sa intru in carti.
Din pacate m-a eliminat Darell in ultima mansa si am ratat locul 5. Cu el aveam sanse, dar asa este sportul. In momentul ala a fost mai bun si nu am ce sa comentez. Cu cei care au luat locul 1 si 2 nu am avut nici o sansa. M-au batut de m-am cacat pe mine. Fara drept de apel.
Oricum ii astept la anul pe amandoi. Trebuie neaparat sa rezolvam niste aspecte. Oamenii respectivi sunt adevarati gentlemans si sunt in sport dinainte ca eu sa ma nasc.

Aici in Delta, am avut sansa sa ii reantalnesc in linia de tragere pe toti cei care m-au invins in Durango si am reusit sa rezolv cu ei aspectele care trebuiau clarificate. Mai putin cei doi de care vorbeam mai sus.

Oricum io-s mic copil in comparatie cu diavolii acestui sport. Si ca sa dau doar un exemplu gogaliti acest nume Nicole Franks. Cred ca sunt si video pe you tube.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 29 Sep 2010, 07:58

Felicitari! :D Ne bucuram sincer pentu tine!
Mi-am strans si eu boarfe pentru clasa "Hollywood" :) , pe care nu o pot practica decat pe traseul dintre baie si bucatarie, momentan, din cauza legislatiei! :x Dar poate , in viitor, o rasari soarele si pe strada noastra!
http://www.youtube.com/watch?v=o5TjAEAbRw4
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 29 Sep 2010, 18:41

Clipul cu Nicole este sper edificator si explicativ asupra termenului de fast draw. Fata asta are de 4 ori mai multe trofee decat are ani de viata. Si ce cheste ....in ciuda faptului ca are casa plina de arme nu a omorat pe nimeni pana acum. Si dedicatie pentry toti looser-ii anti-gun : SUFFER !!!
Pana la un anumit moment maica-sa (prezentata si in clip) era singura persoana de care lui Nicole ii era frica in competitii. Acum o cam asculta pe maica-sa cu urechea.
Taica-su (Bob Franks) e un tip atat de placut si de amuzant. Se observa si in clip cand le spune sotiei si fetei : "OK, o sa va arat io cum se face treaba" , desi stie clar ca fica-sa il bate de-l rupe la orice ora.
Si ca sa vezi nazdravanie: tatal ei (Bob) se trage din tata imigrant din Romania. De fapt pe Bob daca-l vezi fara palarie de cowboy in casa la el juri ca-i un baci oier de la Sibiu. Mi-a aratat poze cu taica-su si mi-a povestit multe despre familia lui. Din pacate Bob nu stie nici o boaba in romana.

Cristi, poti participa fara probleme in Hollywood division intrucat armele tale sunt nemodificate. Se trage aproape ca in CFDA. Atata doar ca e mult mai multa distractie intrucat se trag blancuri in baloane. Nu se "fanning", ci doar "thumbing". Apuca-te de exercitii si iti jur ca daca exersezi zilnic 20 de minute (nu mai mult) in cateva luni ai sa ramai impresionat de ce esti in stare.
Apuca-te de lucru "la rece" la inceput, in oglinda. Fara sa te grabesti. Viteza vine singura, pe nesimtite in timp.
ATENTIE ! Nu mai trage "la rece" cu cilindrul gol. Ai sa distrugi arma rapid. Mai ales clonele dupa Colt SA care au cui percutor. La Ruger e diferit ca alea au bara de transfer. S mai ales NICIODATA nu te baga la fanning cu un revolver stock. Ai sa-l distrugi aproape irecuperabil.
Daca chiar vrei sa te apuci de practicat pentru Hollywood division iti trimit io snap-caps si cu alea poti sa thumb-ezi cat vrei pentru ca in locul capsei este un cauciuc si pin-ul si frame-ul sunt complet protejate.
Daca vrei iti trimit un DVD instructional despre thumbing care nu lasa nici un aspect neexplicat. Mai explicit de-atat nu se poate. E facut de Cal Elrich (super-mega-hiper campion in ce vrei tu) si dupa asta invata toata lumea. Cred ca DVD -ului ii zice :Hit'em fast". Til fac io cadou. Si snap-caps la fel.
In loc de pulbere neagra pt blanks multi folosesc orez. You Tube ! Umfla un balon, leaga-l de spatarul scaunului si de la 3 metri trozneste-i una cu un "blank" cu orez. Jur ca o sa-ti placa. Si nu face bum, doar plici .
Pregateste-te si la anul vii cu mine la campionatul mondial in clasa Hollywood. Iti dau io arme si munitie. Tu doar sa aduci propria persoana.
Ce zici ?
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 29 Sep 2010, 20:27

Moose_Master scrie:Pregateste-te si la anul vii cu mine la campionatul mondial in clasa Hollywood. Iti dau io arme si munitie. Tu doar sa aduci propria persoana.
Ce zici ?

:D Nu mai zic nimic!
http://www.youtube.com/watch?v=-TC2xTCb_GU
http://www.youtube.com/watch?v=1geyoxei ... re=channel
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 17 Oct 2010, 08:52

Cristi scrie:http://www.langleyadvance.com/Fast+draw+Fast+fingered+Franks+defends+world+title/3489440/story.html
:D

Si aici
http://www.bclocalnews.com/surrey_area/ ... 20924.html

Mai ales comentariul:
Congrats guys. I was at that shoot and Karen Robinson & Ioan Nica (Nick the Quick) did indeed shoot a VERY GOOD contest. More important to their fellow competitors though is the manner in which they achieved their positions. Both of these competitors are very good sports and contribute greatly to the sport of Fast Draw.
Thanks Karen & Ioan. Dan, Secretary WFDA
:D Inca o data, felicitari!
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde romaniac pe 17 Oct 2010, 15:26

Acum am si io un Unchi cu care ma pot mandri! :D
Felicitari Unchiule si la cat mai multe campionate!
Respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 17 Oct 2010, 16:52

Incredibil ce ochi are omul asta. Cristi taica sa ma bata norocul daca io vazusem comentariul. Esti ghidus tare !
Oricum intentia mea nu era asta, ma simt magulit de decizia ta. Tot respectul !
Romaniacule taica, ia-ti un single action (cel mai cheap fier pe care-l gasesti la tine la ferometal) si exerseaza 5 minute in fiecare zi. Iti garantez ca pana la anul la primul concurs CFDA o sa fi suficient de pregatit sa te situezi undeva de la mijloc spre locurile fruntase. Tre doar sa vrei.
Io am tras cu multe si am tinut in mana fel de fel de fiare, dar satisfactia data de un single action caruia trebuie sa-i armezi cocosul ca sa-l detonezi nu egaleaza nici o full auto incercata de mine pana acum. Nu tre sa te inscrii in nici o asociatie, doar lucreaza la tine in garaj si te inscrii in asociatie in dimineata primei zile de la primul concurs.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Bill pe 18 Oct 2010, 19:37

Am tras saptamana trecuta in poligon la poppere dar am folosit .38 spl pentru ca 357 este mult prea brutal. Mi-am adus din ungaria niste cartuse cu ceara si zilele viitoare merg la poligon sa le incerc. Mai nou zilnic ma joc cu fierul si mi-am facut un belt si un holster, handmade in stil clasic. voi veni cu poze. Un holster pt. fast draw e mai complicat de facut ca are armatura metalica. In lipsa de snap-caps am imbracat fata anterioara a cocosului cu o bucata da piele groasa sau cauciuc de 3-4 mm prin care trece percutorul, astfel pot sa declansez fara sa ajunga percutorul la butoias si fara sa bata in otelul fremei. Ma ingrijoreaza insa cama de blocare a butoiasului, sa nu se uzeze. Pentru exercitii probabil voi face un butoias din aluminiu lestat cu plumb pentru greutate similara, care sa respecte nu numai gabaritul dar si sa ofere acelasi balans. Voi mai folosi si un revolver cu blankuri, dar si o replica nefunctionala. La astea problema este o alta pozitie a tragaciului.
Vineri am fost la Cluj (pana acolo am numai 150 km), la un concurs de tir dinamic, nu chiar IPSC, la care s-a facut si o demonstratie oficiala pe tinte IPSC, cu range officer din ungaria, si s-au pus bazele practicarii acestei discipline si la noi. Va fi drum lung si greu dar s-au facut primii pasi. Am avut o surpriza formidabila sa ne bucuram de participarea unui reprezentant de la IGP. M-am bcurat mult ca a fost interesat de asta, a venit din Bucuresti si si-a petrecut o zi cu noi in poligon ca sa vada pe viu concursul. Sunt convins ca ne va ajuta mult pentru ca acum este in cunostinta de cauza.
@moose
Sper ca in curand, la vre-o actiune sa putem face si o mica demonstratie de fast draw. Ideea cu orezul e excelenta, voi incerca. Dar la astea se foloseste si pulberea sau numai capsa ca la wax?
Ti-am fi recunoscatori pentru DVD. Il copiem sa-l citim cu totii.
Cand vom ajunge sa ne foloseasca, contam pe ajutorul tau cu timmerul.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 18 Oct 2010, 23:46

Well done cowboy ! Bine lucrata Bill taica. Ti-am citit postarea si mi s-a ridicat parul pe chicere de emotie.
Nu va lasati si nu cedati nici un milimetru castigat. Aratati-le maimutoilor care cred ca la un concurs se impusca concurentii intre ei ca se inseala. IPSC va avea un succes formidabil daca se pune treaba in miscare. E foarte dinamic si e actiune, care pune sangele si adrenalina in miscare. Despre sporturile cu arme single action nu stiu ce sa spun....trebuie sa ai un pic de buba la cap ca sa te prinda. Aici sunt multi, dar ma tem ca in Romania baietii mai degraba se viseaza Rambo decat John Wayne.
Nu stiu ce sunt alea popere.
Intradevar .357 este o mica bestie. Iar .38-ul este alegerea foarte multor CAS shooters aici pentru ca zic ei reloading-ul costa foarte putin, iar reculul e mai mic decat la .45LC (si au in picut de dreptate).
Nu stiu cum faci cu ceara, dar daca ai nelamuriri iti stau la dispozitie. De fapt fi atent: iei 6 tuburi goale de calibrul gloantelor din ceara(nu ai nevoie de mai multe...le poti folosi la nesfarsit....ale mele sunt trase fiecare de cel putin 1000 de ori pentru ca nu folosesti pulbere de loc). Largesti buzunarul unde intra primerul la diametrul unui primer de shotgun. Primerul trebuie asezat cu mana si trebuie sa intre usor si complet in buzunar. Iei un glont de ceara si-l indesti cu degetul mare in tub pana intra complet(fara sa iasa nimic afara), pui un primer cu mana, il bagi in cilindru si-l percutezi. Nimic mai simplu.

Ai grija ca daca holsterul nu are deflector si la partea de jos este gaura si tragi din greseala cand arma e in holster o sa fie cam neplacut. Un shotgun primer arunca ceara aia pe teava cu vreo 400 f/s si daca iti tragi in picior o sa te cam doara. Iti spun din proprie experienta. Am tras odata in holster (toate ale mele au deflector) si ceara la contact cu deflectorul s-a rupt in jumate si doar jumate m-a lovit in cizma in zona degetelor. Vreo 5 minute am injurat intr-o multime de limbi(inclusiv in maghiara). In pulpa doare cel mai tare.
Te rog mult nu uita ochelarii de protectie nici macar un foc. Nu stiu ce ceara folosesti si daca e de-aia care ricoseaza din tinta o sa ai nevoie de ochelari. Am folosit toate tipurile de ceara si am mai fost atins din cand in cand de ricoseuri. Nu doare si nici macar nu simti daca esti concentrat la ce faci, dar ochelarii sunt o masura buna de protectie.
Ca o concluzie: SAFETY FIRST !

Blancuri cu orez: iei un tub si largesti cu un burghiu de 1/8 "flash hole". Deci nu buzunarul primerului, ci flash hole. Sti ce zic, gaurica din interior pe unde explozia primerului intra in tub.
De data asta folosesti primere corespunzatoare calibrului si trebuie puse cu presa. Io am o masinarie de pus primere micuta si ieftina. http://www.cabelas.com/catalog/product.jsp?productId=741093&type=product&WT.tsrc=CSE&WT.mc_id=AdWordsProductListings&WT.z_mc_id1=741093&RID=40&mr:trackingCode=89253893-74A6-DF11-907B-002219318F67&mr:referralID=NA&rid=10
Iei orez cu bobul cat mai mic ca sa intre cat mai multe in tub si umpli tubul 2 mm sub buza. Apoi dintr-o bucata de carton de grosimea cartonului de la cutiile de lapte decupezi cu preduceaua (de diametrul tubului) bucatele rotunde de carton. Iei una si o pui peste orez si o indesti bine sa ia forma interiorului tubului. Unii le lasa asa, io iau oja de unghii si dau le la margini, dar asta pentru ca folosesc pulbere neagra si am nevoie de etanseitate.
Deci la orez FARA PULBERE. Acum esti gata sa spargi baloane.

Intuiesc ca nu ai revolvere cu bara de transfer, ci doar cu cui percutor. In loc de snapcaps poti folosi cartuse cu capsa trasa.
ATENTIE : Nu exersa fast draw cu un gun stock (nemodificat) DECAT THUMBING. Daca il fannezi in 30 de miscari l-ai terminat. Chiar piesa aia mentionata de tine o sa se strice. FANNING NU ! Coltul meu este stock si in afara ca i-am usurat actiunea (tragaciul declanseaza la 2.5 lbs) nu i-am facut nici o alta modificare. Si l-am thumbing la greu si live ammo si mai la greu.
Un alt inconvenient in a fanning un single action cu cui percutor pe cocos este ca daca fann dublu, in viteza poti sa iti agati degetele in cuiul percutor si ti se rupe carnea intr-un mod superbrutal.

Holster. Cunosc multi care si-au facut holsterele singuri si care au performante de invidiat. Pana la un punct sunt perfecte. Ale mele sunt Mernickle (si pt thumbing si pt fanning) si sunt absolut incantat de ele. Costa, dar le ai o viata.

Cilindru din aluminiu este f usor si debalanseaza arma. Ai zis bine : lesteazale cu plumb. Io am si din aluminiu si din titan si nu sunt multumit. Le voi folosi la revolverul fetitei mele care nu are puterea unei maini adulte.

Ceara din teava o cureti cu peria de plastic si cu spray de curatat arme. Daca torni apa fiarta e super. Sau baga- in masina de spalat vase ca am vazut super rezultate. Dupa fiecare 30-50 de focuri curata-l ca se aduna ceara pe peretii tevii.

Fac o copie la DVD-uri si sa-mi spui la ce adresa sa le trimit. Tu exerseaza si cand vine vremea timer-ului il trimit si pe-ala. Uite asa arata si e bun si pt IPSC, CAS,Fast Draw etc.
http://www.gunfighter.com/timers/index-cas.html

Arata si tu holsterul si tine-ma la curent cu progresele.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Bill pe 19 Oct 2010, 12:14

Multam master. Vreau sa incerc cu ceara normala care este mai friabila si se pulverizeaza usor, dar si cu ceara cu mai mult ulei de parafina care o pastreaza mai moale. Deocamdata cu deflectorul mai dureaza poate cand voi incerca sa-mi fac un holster cu insertie de otel pe interior care sa-l pozitioneze favorabil. Astazi vreau sa fac si cateva poze. Pana acum nu am avut timp ca l-am terminat abia miercuri si vineri am fost sa ma dau mare cu el la Cluj.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 19 Oct 2010, 16:57

Ceara nu tre sa fie moale ca se va topi in teava. Fa experiente succesive si noteaza-ti rezultatele.
Si nu te mai plange ca ai condus 150 km pana la un concurs. Io am condus 3300 mile (5300 km) ca sa particip la un concurs in Canada.
Strange 150$ si poate gasesc io un holster second hand (in stare perfecta) pt thumbing.
Ia-le usurel pe toate, nu fa ca mine totul odata ca ustura rau (in buzunare).
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Bill pe 19 Oct 2010, 19:08

Nu m-am plans de cei 150 km. Am spus ca am numai 150. Eram dispus sa fac si mai mult pentru asta. Daca fac si eu 3300 de mile ajund imediat la tine. Cu restul nu ma grabesc recunosc ca cu arma asta am tras foarte putin si nu ma pot lauda ca o cunosc pe deplin. Mai ales ca specialitatea mea a fost pusca iar pistol am tras numai dupa probele ISSF si cateodata variatiuni pe aceasi tema.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate