Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 11:09

Colectionarii

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 19 Oct 2010, 22:50

Imi spunea un Rambo nu demult ca IPSC este mult mai rapid decat CAS pt ca armele sunt semiauto si nu trebuie decat sa tragi tragaciul. Iar io care sunt satul de enunturi si concluzii bazate pe filme i-am dat sa vada niste clipuri pe care ti le dau si tie spre vizionare. Cam asa ar trebui sa te misti ca sa ajungi campion mondial:
(armele nu sunt semiauto , da ?)



Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 20 Oct 2010, 18:40

Bill scrie:Multam master. Deocamdata cu deflectorul mai dureaza poate cand voi incerca sa-mi fac un holster cu insertie de otel pe interior care sa-l pozitioneze favorabil. Astazi vreau sa fac si cateva poze. Pana acum nu am avut timp ca l-am terminat abia miercuri si vineri am fost sa ma dau mare cu el la Cluj.


Imagine Imagine
Uploaded with postimage.org
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 20 Oct 2010, 21:40

ImagineImagineImagineImagine
ImagineImagine

Cu asta s-a dat mare la Cluj! :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 20 Oct 2010, 22:07

Foarte corect. E facut nu-i asa ? Oricum, arata super si daca cizma este un pic rigida atunci totul este corect.
La holsterele pt fast draw se foloseste insertia metalica pt a permite cilindrului rotire libera in cizma. Dar pt CAS sau reenacting este perfect.
Pt fast draw cizma tre sa vina un pic mai jos pe picior ca sa avantajeze mecanica scoaterii din holster in raport cu lungimea mainii.
Si ca sa carcotesc constructiv sugerez o adaugire la holsterul din imagine: curelusa care intra in catarama, mergi cu cusatura pe ambele margini pe toata lungimea pe care curelusa se petrece pe cureaua principala a holsterului. In felul asta cureaua va sta perfect directionata catre catarama.
Cel mai mult imi plac cizme din picioarele cowboy-ului. Sunt curios cine este fabricantul.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Ghinda pe 21 Oct 2010, 08:10

Rapid crestinul in draci!!!
Bill de la Bucuresti era unul Dan G.? De trage la pistoale viteza?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Colectionarii

Mesajde Bill pe 21 Oct 2010, 12:33

Da este facuta de mana mea personala.
Cureaua este dintr-un strat de piele de talpa, un strat de piele groasa pentru fata pe care am cusut suportii de cartuse si o piele mai subtire pentru captuseala. Tocul este din doua straturi din piele groasa ca si fata de la centura avand intre ele o folie termica, care se incalzeste cu uscatorul de par, iar la racire ramine in aceasi forma, aceasta ii da rigiditate si tinuta. Oricum sta bine deschisa si revolverul il poti pur si simplu arunca inauntru, ca se pozitioneaza singur. A fost o adevarata aventura, pentru ca la cusaturi a trebuit sa dau fiecare gaura cu burghiul, iar cusatura este facuta cu doua ace, cu ata groasa cerata. Cel mai greu a fost sa cos suportii pentru cartuse. Per ansamblu a fost o munca de chinez batrin.

Dan G din Bucuresti nu stiu cine e dar daca imi spui si ce inseamna G ma pot interesa. Sambata si duminica este un concurs de tir ISSF la Oradea si ma intalnesc cu toti.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 21 Oct 2010, 15:50

Stiu ca e dificil cusutul de pielarie. Daca in Romania ar fi mai multa deschidere pt arme ai putea face bani frumosi cu holsterele si accesoriile din piele. Mana si ochi ai fara discutie, iti trebuie doar o masina de cusut.
Am fost la Mernickle in atelier si pot sa spun ca omul e superdotat. Cand ai experienta, tiparele si masinariile restul este doar o munca ca oricare alta.

Du-te la cat mai multe concursuri indiferent de ce sunt. Doar asa poti sa inveti si sa vezi lucruri noi. Toate iti vor folosi la un moment dat.

Intrebare: tu ti-ai tunat revolverul ?
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 21 Oct 2010, 19:03

Din ciclul "Lung ii drumu' Clujului" :D !
Imagine Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Bill pe 21 Oct 2010, 19:31

Inca nu, recunosc ca experienta mea la genul acesta de revolver este limitata si inca nici nu stiu ce vreau de la el. Am tras cu el atat de putin incat nici nu stiu ce asteptari sa am. Poate dupa experienta mai indelungata voi incepe sa observ lipsurile si voi sti ce vreau.
Oricum, daca trebuie facut ceva la el daca am scule corespunzatoare pot face orice. Daca ceva se poate face din metal sau lemn atunci pot si eu. Adica nu chiar orice pentru ca nu prea ma pricep la tratamente termice si nu am la dispozitie strung si freza. Dar am lucrat mai multi ani reparatii de arme si am capatat indemanarea necesara.
Cizmele sunt Don Quihote (Mexic), mai am doua perechi de Sendra (spania), o pereche Bufalo (Spania), o pereche Nocona (texas), si una Primeboot (Texas), total 6.
Palarii am Arizona Saddlery (Clarkston-Michigan) una Resistol (Texas) si inca una din piele, la fel de hand made ca si holsterul. Mai am inca un stetson din pai, tot texana, desul de obosita si jerpelita dar nu renunt la ea.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: Colectionarii

Mesajde mariuu29 pe 22 Oct 2010, 12:54

A dat criza si peste mine,ajutati-ma sa vand o arma veche ca nu stiu cum sa fac,sau indrumati-ma pe site-uri de profil.Este vorba de o pusca Steyr-1914,Md 1893,nefunctionala,are si o coroana desenata pe ea.A fost scoasa dintr-o casa veche cand a surpat-o bunicul meu.Sau va rog sa-mi spune-ti aproximativ valoarea ei,nu sunt pasionat de asa ceva si habar nu am cu ce se mananca.Astept raspuns aici .Va multumesc anticipat!
mariuu29
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Oct 2010, 12:30

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 22 Oct 2010, 14:00

mariuu29 scrie:A dat criza si peste mine,ajutati-ma sa vand o arma veche nu sunt pasionat de asa ceva si habar nu am cu ce se mananca.Astept raspuns aici Va multumesc anticipat!

Se vede ca habar nu ai cu ce se mananca! :oops: Valoarea ei, pentru tine, este de un dosar penal pentru detinere ilegala! Din criza vei iesi, caci regimul caloric in puscarii este destul de ridicat, mai bun ca cel din spitale! :)
Daca totusi preferi plimbarile in aer liber, preda fierul la politie! Asa e cel mai avantajos! :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 23 Oct 2010, 15:38

Nu tre sa-i faci mare lucru la fier, ci doar sa-i "indulcesti" actiunea un pic. Nu-ti trebuie nici o scula speciala in afara de surubelnita. Uita-te la site-ul asta si ai sa gasesti ce-ti trebuie. http://www.gunsprings.com/Revolvers/cID3
Normal ar trebui sa-i alezezi la un anumit unghi conul de fortare(cred ca asa-i zice), dar nu este obligatoriu.
Colt-ul meu cand l-am scos din cutie trebuia sa folosesc ambele maini sa-l armez si sa trag trebuia sa depun ceva efort. Cu un set de arcuri de la astia de mai sus il faci sa lucreze cu o usurinta incredibila.

Io sunt mare fan de palarii, cizme si camasi. Stetson ramane nr.1 orice ar fi. Am vazut unele care costau 4000$, dar sunt foarte multe relativ accesibile care arata superb si calitatea este fara egal. Io folosesc vara palarii din paie, albe care sunt nemaipomenit de protectoare impotriva caldurii. Pentru faptul ca le folosesc aproape zilnic se uzeaza rapid si le tot schimb. Noroc ca sunt ieftine si una pe an nu e deranj la buzunar.

In ziua de zi in magazine totul este facut in China si ma salveaza de la cheltuieli, intrucat io nu cumpar China decat daca chiar nu gasesc produsul respectiv facut altundeva (gen: baterii etc). Gasesc rar lucruri facute in USA, Canada sau Mexico, dar cand le gasesc le cumpar fara sa stau pe ganduri. Am o adevarata garderoba de camasi si sunt in continua ascensiune. Imi plac foarte mult vestele si imi face mare placere sa le port.
Ca pantaloni imi plag blugii pentru ca sunt extrem de rezistenti si ma protejeaza cand mai dau drumul la cate un foc in holster si imi atinge piciorul cate o bucatica de ceara. Si in plus sunt foarte ieftini. Aici o pereche de Wrangler(peferatii mei) costa undeva la 10-12 $ (un pachet de tigari in Canada costa 9$).

Acum m-am convins: trebuie sa cosi curelusa din dreapta (cea care intra in catarama de la holster) pe toata lungimea ei peste cureaua lata principala a holsterului.
In rest esti "a real Cowboy".
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Bill pe 24 Oct 2010, 14:56

Chestia asta chiar am facut-o din start. Are o actiune dulce, cocosul se armeaza usor, cu o miscare rotunda iar detanta este foarte buna, cu un prag ferm, perfect controlabil. Detanta am masurat-o la 1,5 kg, scurta, seaca fara cursa. Suprafetele de contact inte cutitele cocosului si tragaciului sunt perfecte, ferme fara uzura, inclusiv cea pentru half cock. Palariile de pai de vara sunt perfecte dar din pacate pe la noi nu gasesti asa ceva. In Oradea se gasesc numai palarii din piele australiene la preturi destul de mri pentru noi, de aprox 70$, dar nu ma atrag.
Dupa ce am vazut cum sta cureaua, am vrut bunenteles sa o fixez dar nu am avut timpul necesar atunci. o rezolv ulterior. Cu exercitiile de spinning m facut deja basici pe degetul aratator, care s-au spart, s-au facut altele, in curand acolo va fi o batatura. Adevarul ca pentru asa ceva este cam grea si teava de 6 inci ii strica putin balansul. Dar cu exercitiu te obisnuiesti. Ce nu am reusit sa fac este rotirea pe aratatorul orientat in jos ca si Roanna Huckstep
http://www.youtube.com/watch?v=gzvREaIJvG8
Chestiile astea le exersez binenteles deasupra patului.
Ginsii sunt si pantalonii mei favoriti, binenteles stilul clasic, old school.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 25 Noi 2010, 13:07

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 22 Dec 2010, 21:06

Mosul a venit si la mine ,mai devreme, ca se grabea, si mi-a lasat coletul la oficiul postal! :D Colt Officers Match .22LR


Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Bill pe 23 Dec 2010, 10:28

Bag de sama ca tare cuminte ai fost in anul acesta de ti-a adus mosul asa un cadou. Cand il vezi da-i si adresa mea. Spunei ca ziua mea e in februarie.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: Colectionarii

Mesajde scirocco pe 23 Dec 2010, 15:02

Felicitari Cristi,sa-l stapanesti sanatos.Generos Moșu' tau,ce sa zic...Sa-l vedem si pe al meu,ca mi-a promis ca imi va aduce si mie, pe fratele lui Officer :wink: .Il astept cu nerabdare! :D
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 18 Ian 2011, 23:08

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde scirocco pe 19 Ian 2011, 09:49

Ce stiu oamenii sa se distreze...mortierul ala polonez era foarte tare.Si tirul in poligon...noi nici macar poligoane n-avem,ce sa mai vorbim de arme...
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Colectionarii Vand arma de colectie

Mesajde OviGal pe 26 Ian 2011, 15:47

Pt cei interesati vand la pret fff avantajos arma de precizie lucrata manual cu glont, 5.6 (22LR) si grupeaza mai bne ca una noua, are teava ff lunga si e cu un singur glont, e ceva nemtesc, in permis e trecuta "fara marca", e din 1936. sau schimb cu driling 16 sau 12. 0743.699.639. arma arata bine si e perfect functionabila
"Nici viitorul nu mai e ce-a fost"
Avatar utilizator
OviGal
Membru important
 
Mesaje: 149
Membru din: 28 Dec 2010, 10:54
Locaţie: Bistrita

Re: Colectionarii

Mesajde chriss_hunter29 pe 26 Ian 2011, 19:59

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Colectionarii

Mesajde chriss_hunter29 pe 26 Ian 2011, 20:14

pune si tu o poza !
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Colectionarii

Mesajde romaniac pe 26 Ian 2011, 20:23

chriss_hunter29 scrie:pune si ti o poza !

Da chiar, sa vedem si noi cat de lunga e teava aia! :D
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Colectionarii

Mesajde scirocco pe 20 Feb 2011, 15:40

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 20 Feb 2011, 17:25

scirocco scrie:Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

:D Ma bucur pentru tine! Sa te bucuri de el, si poate mai sparg si altii gheata! :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde scirocco pe 21 Feb 2011, 14:05

Multumesc mult, Cristi! Domnul doctor sa traiasca, ii multumesc si pe asta cale,in acelasi timp, iti multumesc si tie pentru sfaturile bune.Eu zic ca este un inceput bun,cu dorinta de a largi considerabil colectia.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 22 Feb 2011, 12:10

Armele dorobantilor de la Plevna se intorc acasa, aici o Krnka de 6 linii intrata in colectia fratelui meu! :)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde chriss_hunter29 pe 22 Feb 2011, 20:30

deci si pe vremea aia tot de la rusi foloseam arme...interesant :wink:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 19 Mar 2011, 11:29

scirocco scrie:Multumesc mult, Cristi! Domnul doctor sa traiasca, ii multumesc si pe asta cale,in acelasi timp, iti multumesc si tie pentru sfaturile bune.Eu zic ca este un inceput bun,cu dorinta de a largi considerabil colectia.

@SAA1873 si-a mai luat un Uberti Bisley si un Palmetto 1873 Birdhead!
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde scirocco pe 22 Mar 2011, 09:24

Ca de obicei,nu se dezminte.Abia acum, am vazut frumusetile astea.Deosebite!
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate