Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:39

Colectionarii

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 15 Mai 2010, 12:19

yoghi scrie:Am vazut de 100 de ori inelul mic de pe stanga si ma tot gandeam cum vine cureaua ,nu am stiut ca are alt scop

Ideea era ca atunci cand cavaleristul pica de pe cal, arma sa ramana cu el. Si alte arme , in afara de Winchester, au fost prevazute cu inel de sa.
http://www.castbullet.com/srsling.htm
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 15 Mai 2010, 15:32

Romaniacule, daca gasesc un alt sistem de ochire mai bun fi sigur ca te anunt. Cat despre arma aia scurta cu teava si patul retezat, aici (la vecinii tai din nord) treaba este un pic mai complicata intrucat armele sunt catalogate in 3 parti. Prohibite (alea full-auto si armele scurte cu teava foarte scurta care pot fi ascunse usor in palma sau mai stiu io unde) la care nu au acces decat politaii, armata etc. Restricted (armele scurte, adicatelea pistoale, pentru care iti trebuie un curs special si o autorizatie speciala si cu care NU ai voie sa vanezi si pe care ca sa le muti dintr-un loc in altul iti trebuie o hartie de la politie; adica iti trebuie un permis anual pentru transport de acasa la poligonul-oanele pe care le alegi tu). Si alea non-restricted (armele de vanatoare lise sau carabine, pentru care nu ai nevoie de nici un permis pentru a le muta, adica doar le iei in masina si le duci cand vrei si unde vrei). Aia scurta si sexy nu sunt sigur dar am senzatia ca este incadrata la restricted. Si deci neputand fi mutata oricum, nu prea se vinde pentru ca nu poate fi folosita la vanatoare. Am sa ma interesez zilele astea si daca este non-restricted am s-o comand (de la voi) si chiar vreau sa dau jos un animal mare cu ea.

Loop-ul ala mare este asa de mare pentru faptul ca sunt oameni cu mainile foarte babane si care iarna mai au si manusi si atunci nu le incap ghioambele intr-un loop regular. Io cu scoabele mele de maini pot sa bag mana prin loop-ul ala pana la cot. Io am luat-o pentru ca era sexy si mi-a placut cum arata in seria "The Rifleman".
Gurile rele spun ca in padurile foarte dese iti pot intra crengi in loop si pot deschide arma. Ca de obicei parerile astea sunt aruncate de oameni care nu detin arma si care nici macar nu au tras vreodata cu aceasta arma.
Pentru mine personal (care sunt la a treia arma de acest gen) pot spune ca singurul dezavantaj il constituie faptul ca daca vreau sa trag toate cele 9 focuri in sub 10 secunde (adica sa fiu macho la poligon.....?!?!?!) nu pot fi chiar rapid. Este, normal, o tampenie sa vrei sa faci asa ceva intrucat dupa 5 focuri trase in viteza teava arde in asa hal ca nu o poti atinge. Deci practic nu exista nici un dezavantaj real.
Pe teren, este de ajuns un singur foc. Un singur foc tras acolo unde trebuie face toata treaba. Si cand ii dai exact unde trebuie animalului, nu mai conteaza calibrul.
Zicea Violiv bata-l norocu' ca totul se rezuma la "piesa a patra".
Singura situatie cand trebuie sa tragi 10 focuri intr-un timp scurt este in competitiile de CAS, dar acolo se folosesc cartuse foarte "usoare" cu putina pulbere si deci teava nu este supusa la mare efort.

Am avut doua lever-action superbe (Marlin), dar le-am lasat pe jos si am trecut cu masina peste ele. Asa ca a trebuit sa le scrapez si sa imi iau altele. Inainte de alea am avut una extraordinara cu care am tras pana a murit. Dar asta este soarta fiarelor. Mai am de luat inca una in .45 LC cu teava de 20 inch pentru CAS apoi ma opresc cu cumparatul de lever-action.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 15 Mai 2010, 18:44

romaniac scrie:Unchiule, sa le stapanesti sanatos. Ma bucur ca nu te dezminti de tagma noastra, a astora mai "invechiti". Eu din postarea precedenta am crezut ca Winchesterul e ca a lui Steve McQueen in film. Ala scurt de tot si cu patul taiat de tre sa-l cataloghezi drept arma de mana. In ceea ce priveste sistemul de ochire, eu te inteleg perfect si daca gasesti o solutie mai buna si tot clasica da-mi si mie de stire. Cu toate ca mi-e rusine sa admit dar din cauza sistemului astuia ( negru si greu de vazut in conditii de lumina slaba), acu cativa ani de zile, pe inserat, am ratat capul unei capre care era doara la cativa metrii de standul meu.
respecte


http://www.marblearms.com/rearSights.html
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde romaniac pe 15 Mai 2010, 18:56

Cristi, merci de link, inaltatorul nu e problema la mine in conditii de lumina precara, ci catarea. Cred insa ca pot rezolva problema tot datorita link-ului dat de tine. Ei ofera catari cu fibra optica care se potrivesc pe modelele '94.
http://www.marblearms.com/frontSights.html
Am sa procur una sa vada daca ma ajuta. Tare curios sunt cum s-ar potrivi un "Tang Peep sight" cu o catare cu fibra optica!
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Colectionarii

Mesajde violiv pe 15 Mai 2010, 19:52

Ia-ti una cu tritiu daca vrei sa vezi diferenta ... fibra optica e buna pe ceata dar noaptea se vede la fel de putin ca aia de metal vopsita galben.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 15 Mai 2010, 23:41

Cum adica cu tritiu ? Da si matale un link.
Romaniacule io o sa caut asa batraneste ceva. Cauta si tu si vedem ce si cum. Vreau neaparat ceva ghidus pentru ca la caderea intunericului sau in zilele foarte mohorate trebuie sa ma incordez ca sa nimeresc foarte precis. Trasul cu sistem de ochire clasic este foarte provocator si foarte solicitant, dar daca exista ceva mai "vizibil" pe intunericeala de ce nu. Uneori chiar si in zilele insorite cand sunt in paduri foarte dese se face aproape semiobscuritate si este foarte dificil de tras. Ma excita momentele alea, dar recunosc ca mi-ar placea ceva mai performant.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde violiv pe 16 Mai 2010, 06:14

http://www.midwayusa.com/Search/#tritiu ... -4_8-16-32

pe ele este fixata o infima pastila de tritiu radioactiv care emite o lumina slaba de tot dar foarte bine vizibila pe intuneric. Rezista intre 8 si 15 ani, dupa cum ai noroc apoi pastila se epuizeaza.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Colectionarii

Mesajde romaniac pe 16 Mai 2010, 23:35

violiv scrie:http://www.midwayusa.com/Search/#tritiu____-_1-2-4_8-16-32

pe ele este fixata o infima pastila de tritiu radioactiv care emite o lumina slaba de tot dar foarte bine vizibila pe intuneric. Rezista intre 8 si 15 ani, dupa cum ai noroc apoi pastila se epuizeaza.


In gama asta n-am gasit nimic sa se potriveasca la un Win. mod '94. Astea sunt parca singurele care se potrivesc fara multe modificari precum cele de la MarbleArms : http://www.midwayusa.com/browse/BrowseP ... **11482***
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 14 Iun 2010, 18:49

Nou in colectia fratelui meu :D - Uberti American Buntline cal .22LR teava de 18 toli


ImagineImagineImagine

ImagineImagineImagine

Apare in comparatie cu Buntlineul meu cu teava de 16 toli
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 15 Iun 2010, 01:05

Super arme Cristi. N-am cuvinte. Pacat ca bolsevicii nu te lasa sa iti urmezi pasiunea asa cum ar trebui.
Intrebare: ce calibru e cel de 16" ? Ala de 18" se vede clar dupa diametrul gaurilor din cilindru ca este de 22. Celalalt pare mare.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 15 Iun 2010, 05:27

.357M
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 16 Iun 2010, 14:06

Cu un proiectil de .357 iesit din teava aia de 16'' nu as vrea sa ma incontrez. La 16'' de teava esti mai acurat si mai efectiv cu mult decat alte revolvere faimoase in acelasi calibru.
Sa le folositi cu placere.
Respectele mele fratelui tau. M-a cam racait pe duoden.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 18 Iun 2010, 19:01

Moose_Master scrie:Cu un proiectil de .357 iesit din teava aia de 16'' nu as vrea sa ma incontrez. La 16'' de teava esti mai acurat si mai efectiv cu mult decat alte revolvere faimoase in acelasi calibru.
Sa le folositi cu placere.

Multumim pentru urari! :D Dar la noi verbul "a folosi" se traduce prin "a detine"! :x
Iar trebuie sa fac "remember limba romana" cu tine :) : acurat si efectiv=precis si eficace!Dar nu-ti face probleme, acelasi lucru l-am facut saptamana trecuta cu doi fosti colegi de liceu, azi unul in Toronto si celalat in NY, care sudau cuvintele englezesti si romanesti cu toata dragostea, spre deliciul asistentzei! :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 19 Iun 2010, 00:10

Iti multumesc pentru faptul ca nu crezi despre mine ca folosesc expresii in alta limba pentru "a fi interesant".
Io vorbesc romana doar acasa cu familia. In rest TREBUIE sa folosesc alte limbi. Nici nu se pune problema cum ca as fi uitat limba romana. Dupa cum vezi o manuiesc relativ corect si nu abund in dezacorduri gramaticale. Insa folosind alte limbi zi de zi, cand deschid gura (uneori si acasa) imi ies din gura cuvintele care imi vin cel mai usor la indemana. Este firesc din moment ce "practic" zi de zi.
Ceea ce spui tu despre amicii tai plecati am observat si la sotia mea, dar mai ales la fica mea. Daca o auzi cum vorbeste romana te-ai amuza copios. Io o corectez aproape mereu, dar ea a trebuit sa invete 3 limbi simultan si crede-ma ca io unul n-as fi in stare de asa ceva. Ba mai mult, trebuie sa si sustina examene in alte limbi in timp ce le invata.
"imi trebuie de carte" sau "va trebui sa practichez mai des" sunt dintre cele care imi vin acum in cap, insa are multe expresii amuzante. In afara de bombonele de-astea vorbeste romana excelent. E drept ca prefera engleza sau franceza, dar in casa romana este mandatorie.

Fa-mi remember-uri cate vrei ca nu ma deranjeaza. Ba din contra. Nu sunt fitos si corecturile le apreciez ca fiind oportune si necesare.

Dupa 30 000 de epolari iti garantez ca arma va pleca singura in umar EXACT acolo unde trebuie si asta doar pentru ca "practichezi" miscarea. La fel si cu limba. Nu uiti limba in care te-ai nascut, dar cea pe care o folosesti cel mai des la un moment dat va incerca sa "preia conducerea". La mine nu va reusi. Cel mult cate o bombonica asa de gust.

Cat despre faptul ca sunteti "obligati" sa tineti armele in vitrina nu cred ca mai este ceva de spus. Mi-e o scarba de zile mari de toti "adevaratii" care fac legi in functie de varsta copiilor lor si in functie de afacerile pe care le desfasoara la un moment dat.
De-aia cetatenii ar trebui sa detina arme. Cum spunea Thomas Jefferson: "din cand in cand copacul libertatii trebuie udat cu sangele dusmanilor sau al tiranilor" (la tirani se refera la conducerea tarii devenita tiranica).
Ei bine, io de-aici cred ca in Romania a venit vremea ca copacul liberatii sa fie udat. Pacat ca oamenii nu au cu ce si de fapt cred ca nici nu mai are cine s-o faca, pentru ca scarnaviile au depasit numeric adevaratii romani si lor le convine de minune mocirla creata de guvernanti.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 19 Iun 2010, 09:00

Pe un alt forum, http://combativ.ro/forum/viewtopic.php? ... 2&start=10 , cineva cu pretentii de instructor de tir ,sustinea ca acesti tragatori fac de fapt trucaje pentru impresionarea spectatorilor

http://www.youtube.com/watch?v=c0PmzI6B ... re=related
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 19 Iun 2010, 15:55

Pai da nene Cristi. Sunt acri strugurii cand n-ajungi la ei. Nici mie nu-mi place Maybach ....ca e prea mare si consuma mult ....
Uite, fa matale copy paste la ce scriu io aici si posteaza pe forumul nu stiu care ca sa aiba nenea instructorul ala o zi "linistita".
Asadar: fast-draw este cel mai rapid cronometrat sport din istoria sporturilor ever de pe aceasta planeta. Nu exista nici un expert politist, militar sau mai stiu io ce forte speciale care sa isi scoata semiauto din holster si sa declanseze foc mai rapid decat o face un fast-draw shooter cu un single-action revolver. Daca se pretinde a fi instructor intr-o disciplina cu arma, ar trebui sa aiba un dram de inteligenta si sa inteleaga ca in aceasta lume sunt maniaci si maniaci.
Si ca sa fiu si mai specific: timpii mei (thumbing) sunt undeva in jurul .380 - .410, iar fanning in jurul .315 - .350. Ei bine timpii lui Howard Darby sunt dupa cum urmeaza: thumbing .330 - .380, iar fanning .252 - .280. El trage thumbing la fel de rapid cu trag io fanning.
Io cu timpii mei nu am intalnit politai sau militar care sa scoata mai rapid (fast draw = scoate rapid) trancanul din holster si sa traga si sa nimereasca o tinta mai rapid. Iti imaginezi ca la timpii lui Howard uniforma nici macar nu are timp sa apuce fierul holsterit, dapai sa-l mai si scoata.

Lui Howard Darby ii datorez tot ce stiu in materie de fast-draw. Locuieste in Calgary(AB) si are sub holster 16 titluri mondiale(Bob Munden sustine ca are 18, insa nu este capabil sa dovedeasca de nici un fel...oricum Bob este din alte timpuri cand abia existau timere electronice rudimentare).
Io pot sa afirm ca Howard Darby este "the fastest gun who ever lived" si cine poate sa-mi dovedesca contrariul imi dau cuvantul de om in mod public ca ii transfer toate armele mele cu tot cu safe si cu tot cu toata munitia pe care o detin , cu masinile de reload si cu miile de accesorii pe care le detin(tuburi, primere, etc).
Acum doua saptamani am fost la Calgary si ca de obicei Howard a venit sa ma ia din locul unde eram parcat si am plecat la poligon. Acest lucru se repeta de ani de zile ori de cate ori ajung in Calgary. De la sedinta la sedinta omul asta desi imbatraneste, devine mai rapid si mai precis. Pe mine unul ma motiveaza enorm.
Acest om este de o modestie si de un bun simt care ma scoate din minti. Nu ar vorbi mai mult decat trebuie si nu ar deranja pe cineva nici platit. Am fost in casa la el si ii cunosc familia. Am inoptat in casa lui si sotia lui mi-a dat sa mananc. Este un om absolut obisnuit si aparent nu are nimic iesit din comun. Asta pana ajunge sa isi puna holsterul pe el si sa ia in mana un gun. Nu am ce sa mai spun in plus de el decat ca daca modestia si bunul simt ar fi o persona aceasta ar fi Howard Darby.
Pe langa faptul ca trage din toate pozitiile cu o viteza imposibil de inteles, este si "spinning artist". Adica invarte revolverele cu o ghidusie impresionanta. In Calgary in fiecare an in luna iulie se tine vestitul Stampede in care daca te duci in centru orasului vezi vaci pe strada si oameni imbracati ca in 1800. Howard este chemat acolo fara exceptie si impreuna cu alti maniaci tine show-uri si isi arata dibacia in fata publicului (sa ne intelegem, gratis, o face din placere)

Am sa ma intalnesc din nou cu Howard la campionatele nationale ale Canadei pe 24 iulie la Vancouver. Acolo vor fi o multime de alti diavoli (si din Canada si din USA) care mai de care mai obsedat. De-abia astept sa ma duc si sa fac bum si fum. Cand sunt in linie si astept becul sa se aprinda cu Howard Darby, Gregg Danielson, Clint Felten si alti diavoli senzatia este absolut unica. Cele 2 sau 3 secunde pana la aprinderea luminii sunt o vesnicie si timpul mi se pare ca s-a oprit definitiv. Transpiratia curge pe sira spinarii si sunt ca un arc gata sa sara. Mainile sunt la 1 milimetru de gun si parca le am din plumb. Nu mai aud nimic si daca ar exploda o bomba in spatele meu nu as auzi nimic. Nu "aud" decat curentul electric care se indreapta catre bec sa-l aprinda. Apoi BUM ...si atat. Unul dintre becuri se aprinde intermitent semn ca in tinta aia timpul a fost cel mai mic. De regula tinta aia este in fata lui Howard.(incapatanat om...sa nu lase el un tanar "talent" sa se afirme). Cand esti "on the line" nu mai exista prietenie si nici compasiune. Esti doar tu, fierul si nenorocitul de bec care nu se mai aprinde odata.
Imi amintesc odata(o singura data in ani de zile) ca am tras langa Howard si el a ratat tinta si io am nimerit(nu mai stiu cu ce timp). Nu io m-am bucurat cel mai mult, ci Howard. Si ce m-a felicitat si incurajat.... Acest lucru mi-a spus multe.

Si in incheiere transmitei lui croitorasul cel viteaz ca este decent in lumea folositorilor de arme sa gandeasca inainte de a deschide haznaua. Dennis Robinson (parintele fast draw in Canada si totodata cel care l-a invatat pe Howard fast-draw acum 30 de ani) are 75 de ani si inca nu exista politist sau militar in zona British Columbia care sa il faca la capitolul viteza. 75 de ani ......

"Fast draw, is the fastest thing a human being does"
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 19 Iun 2010, 20:44

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 20 Iun 2010, 00:01

Superfilmarea. Am avut onoarea sa vad tot filmul (care dureaza mai bine de o ora) inainte ca acesta sa fie difuzat pe History Channel prin bunavointa lui Howard care a avut incredere sa-mi dea password-ul lui de la un link pe care din motive evidente nu-l pot afisa aici.
Da-i sa vada lu' nea profesoru ala si daca si dupa ce vede girafa tot sustine ca nu exista atunci e cazul sa te retragi din discutie si sa-l lasi in lumea lui.
Cu asa profesori de tir nu ma mai mir ca sporturile cu arma in Romania sunt ca si inexistente.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde yoghi pe 20 Iun 2010, 21:31

daca ati sti voi cate uniforme se lauda ca sunt cei mai tari tragatori si in momentul in care apuca arma si intra in pozitie le spui ca tehnic, pozitia este incomoda si nu le permite performanta, raspunsul este aproape acelasi "eu asa am invatat si am tras 20 de ani si am avut mereu FB" .

-de vina zic eu sunt instructori de scoala veche,carora le e greu sa inteleaga ca viteza de executie a miscari este influientata atat de noile poziti de tragere cat si de ergonomia armei.

PS daca cel care comenteaza negativ pe "combat.ro" este persoana din propriul avatar, atunci il cunosc iar mie personal mi-a spus ca poate impusca cu glockul talere aruncate in aer. :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Colectionarii

Mesajde violiv pe 20 Iun 2010, 22:23

Nu-i chiar imposibil...am vazut si cu 22 lr.
Un pic de talent si antrenament muuult si aproape orice-ti trece prin cap se poate.

Unchiule - tocmai m-a bagat in boale o cunostinta: la o iesire la combatere daunatori cu grupa a luat 15 gaite cu 17 focuri iar alea 2 ratate au fost la inceput, de reglaj pe vant. Numa ca gaitele erau la distante intre 325 si 375 m :shock: Si trage c-o arma facuta acum 30 ani, luata s-h cu 400 E si o luneta de 500 E cu maxim 8x deasupra si intr-un calibru foarte vanatoresc. La distanta asta nici nu stiu gaitele ce se intampla si stau ca proastele in acelasi loc.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Colectionarii

Mesajde yoghi pe 21 Iun 2010, 00:22

daca faza cu gaitele este reala atunci toata stima pentru tragator in primul rind pt distanta si in al doilea pt noroc deoarece gaita se misca la fiecare secunda nu e o foaie de hartie

ps. daca ar zice altul mai ca Nu l-as crede!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Colectionarii

Mesajde amis pe 21 Iun 2010, 08:13

Eu nu am vazut niciodata atatea gaite la un loc. Poate cotofene si din graba ai scris gaite?
Cu stima.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Re: Colectionarii

Mesajde violiv pe 21 Iun 2010, 14:01

Nici eu nu le-am vazut pe respectivele...am dat si eu mai departe cum am primit, poate cotofene sa fie :oops:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 21 Iun 2010, 14:16

Stiu Vio ca doare al dracu cand vezi de-astea. Io sunt ciudos si cand ma face cate vreunul la vreo impuscatura, parca am in gat ciulini.

Sa-ti spun o legenda adevarata. Un renumit profesor de arte martiale avea o sala unde antrena studenti. Dintre toti studentii lui unul nu exersa decat o singura lovitura. Incerca profesorul sa-i explice cum ca e bine sa fi master intr-o lovitura, dar sunt momente in care iti trebuie mai mult. El nu spunea nu, dar nici nu asculta. Dupa vreo 10 ani studentul cu pricina ajunsese sa nu mai aiba adversar, ba chiar unii refuzau sa intre pe tatami cu acesta. Si nu folosea decat o singura lovitura de pumn. Intra in pozitia de lupta si nu se misca nici un milimetru pana cand adversarul intra "in raza de actiune a macaralei". Apoi expolda si facea unicul lucru pe care il stia: dadea un pumn. Si era suficient. (sa nu iti vina sa razi cand ii vezi pe unii care intreaba "da cate cartuse intra in magazie: 10 sau 17 ?")

Daca omul s-a pregatit cu arma aia temeinic, nici nu are cum sa nu fie bun. Si io pot prinde crap cu orice gioarsa de lanseta si mulineta pentru ca stiu joaca. Dar normal, mi-am cumparat "the best" ca sa ma simt bine.

Acum reversul. Cat de bun ai fi, cu o arma obisnuita nu ai nici o sansa in fata unuia care stie la fel ca tine, dar are unelte performante. Priceperea e pricepere pana la un punct. Si oamenii si sculele au niste limite. Am vazut niste tinte dupa un match in F-class la peste 1000 metri si vreau sa-ti spun ca am oftat din rarunchi. Eram in Cabelas si aveam in mana niste munitie foarte scumpa de .308. Dupa ce mi-a dat nea ala sa privesc i-am dat munitia inapoi si am plecat. El saracu a crezut ca ma motiveaza sa cumpar.

O sa-ti trimit niste link-uri cu niste filmulete super. Cel putin mie mi-a clarificat destule lacune teoretice.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde violiv pe 21 Iun 2010, 14:38

O legenda adevarata similara exista si despre cel mai mare judoka ce a trait vreodata: de mult retras si tinut doar onorific a avut "indrazneala" sa-si manifeste dezaprobarea fata de linia pe care a luat-o judo de cand a devenit sport olimpic si asta tocmai la gala decernarii premiilor la un Campionat Mondial. Cel mai tare din parcare la campionat a fost un neamt de vreo +90 kg care l-a provocat pe mosulica de 45 la o lupta demonstrativa. Cel mai bine a redat finalul un ziarist francez prezent la eveniment, si el practicant de judo: audienta a vazut un mare sac de cartofi aruncat de-a lungul si de-a latul salii de un mosulica ce parea ca misca doar un deget....si mosul a facut la fel ca studentul de care vorbeai: timp de 15 minute a aplicat numai si numai un singur procedeu, dintre cele mai simple si mai elementare, pe care le invata picii in primele 3 luni de judo pana cand neamtul cel proaspat multiplu medaliat cu aur (la categorie si open) a ajuns la concluzia ca e bine sa se opreasca si sa ceara iertare "bietului" mos cu "neagra si 12 dan"...sper sa nu gresesc, astazi exista in viata 3-4 "negri cu 10 dan".

Lasand "extremele" la o parte, chiar daca a costat putin si are ani multi, respectiva arma a fost o arma creata pentru competitie si a scris pagini frumoase prin concursurile europene iar acum e cautata si de americani. Culmea este ca eu l-am batut la cap sa si-o ia.
La fel de adevarat este ca fara suportul tehnicii de varf, recordurile ar ramane cantonate undeva la valorile din anii "60-"70 si nu s-ar scrie an de an altele noi tot mai stranse si mai incredibile...noi ne bucuram de un hoinar la 300 m si sunt altii care baga 10 boabe intr-o moneda la distanta aia. Asta nu inseamna deloc sa dezarmezi. E mult mai eficient sa incerci, sa vezi unde gresesti, sa corectezi pe cat se poate si sa ajungi sa faci cat se poate de constant si de bine treaba. Eu sunt perfect convins ca trebe sa existe si o boare de talent, un ceva inexplicabil stiintific, aparte...o ghidare a glontului spre tinta cu gandul altfel nu s-ar explica de ce tragand efectiv din afet ce nu se clinteste, in exact acelasi timp, unii fac grupuri de 3 ori mai stranse ca altiisi asta cu acelasi suport tehnic. E o mare satisfactie cand reusesti sa scoti dintr-un fier tot ce poate el da, chiar daca e departe de recorduri.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 22 Iun 2010, 13:42

romaniac scrie:Faine fiare, faine fiare si buna competitie intre frati.
Pana anul trecut am avut si eu un F.I.E. S.A. 22.LR si cu cilindru de schimb de .22 magnum. Era cam mic pentru "manutele" mele si la insistentele prietenului meu am cedat si l-am dat lui. Mi-au ramas insa cateva poze in folderul de inventar.

Imagine


Trebuia sa-l dai cu o cutie dedicata! :D

Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 22 Iun 2010, 14:37

Brilianta ideea. De fapt ilustreaza foarte sugestiv viitorul armelor in Romania.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Colectionarii

Mesajde romaniac pe 22 Iun 2010, 16:57

Trebuia sa-l dai cu o cutie dedicata! :D

Imagine[/quote]

he he he, macabru.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Colectionarii

Mesajde Cristi pe 27 Iul 2010, 18:58

ImagineImagineImagineImagineImagine

Colegul nostru @Bill si-a luat si el un 1873 SA Uberti, in cal 357! Ca arma de tir! :) Il asteptam in viitoarele competitii de pistol calibru mare! :)
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Colectionarii

Mesajde Moose_Master pe 28 Iul 2010, 02:14

Un calibru pentru care am tot respectul.
Sa-i schimbe lemnul de pe maner cu ceva deosebit si va avea o arma de toata mandria. La Uberti surubul de prindere al plaselelor(cred ca am spus corect, nu ?) nu este la exterior si pentru motivul asta se pot instala niste bijuterii de plasele cu incrustatii. Mai ales ca nu il va tortura, io cred ca se merita investitia.
Cu .357 magnum dau un tap jos fara nici cea mai mica problema.
Si vad arma foarte bine intretinuta.
Corecta arma. Felicitari !

Cristi, intrebare (pe care cred ca am mai pus-o dar nu mai tin minte raspunsul): se gaseste in Romania de cumparat pulbere neagra ?
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate