Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 17 Sep 2019, 21:55

Control mai strict al armelor în Europa?

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderator: biriuck

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde zforis pe 02 Sep 2019, 13:14

Astia chiar nu au de lucru??? Doua aspecte importante, daca se va impune aceasta legislatie:
1./ Va trebui sa folosim alice de otel, o gramada de arme nu pot trage alice de otel din cauza presiunii ridicate
2./ RWS produce alice de diametru max 3.25mm, BP 3mm, prin urmare,daca nu se modifica legislatia din Romania, nu vom putea vana iepuri...
Care e situatia cu alti producatori?

Incepe sa fie chiar deranjant ce se intampla... Ce se poate face?
CZ USA Mallard 12/76, CZ 557 Sporter .30-06 S&B 4-16x/50, Viktor-deutsche drahthaar. www.pdfa.ro
zforis
Membru important

Locaţie: Timis

Mesajde zforis pe 02 Sep 2019, 19:36

Exista totusi riscuri, care pot fi reduse prin interzicerea (nu chiar peste tot ) folosirea alicelor de plumb... Trebuie studiat... Merita deschs un topic separat pentru acest lucru.
CZ USA Mallard 12/76, CZ 557 Sporter .30-06 S&B 4-16x/50, Viktor-deutsche drahthaar. www.pdfa.ro
zforis
Membru important

Mesajde Sly_Fox pe 03 Sep 2019, 13:04

zforis scrie:Astia chiar nu au de lucru??? Doua aspecte importante, daca se va impune aceasta legislatie:
1./ Va trebui sa folosim alice de otel, o gramada de arme nu pot trage alice de otel din cauza presiunii ridicate
2./ RWS produce alice de diametru max 3.25mm, BP 3mm, prin urmare,daca nu se modifica legislatia din Romania, nu vom putea vana iepuri...
Care e situatia cu alti producatori?
Incepe sa fie chiar deranjant ce se intampla... Ce se poate face?

Așa se întâmplă când o dicatatură își face operație estetică pentru a arăta mai uman. Operația este inutilă, metehnele rămân aceleași!
1) Întradevăr o grămadă de arme nu vor putea trage cu muniția încărcată cu alice din oțel. Dar nu din cauza presiunii ridicate, asta deoarece cartușele vor respecta normele C.I.P. cu privire la presiunea dezvoltată. Muniția de astăzi încărcată cu oțel respectă aceste norme. Problema este duritatea alicelor, pentru oțel fiind nevoie de altfel de țevi, concepute pentru a trage astfel de muniții, grosimea stratului de crom fiind diferită.
2) Firmele amintite produc alice și mai mari, până la 5 mm, doar că nu se prea găsesc prin magazine cartușe încărcate cu alice mai mari de 4 mm. Problema este alta. Pentru a suplini diferența balistică este nevoie ca pentru fiecare specie de vânat în parte să se folosească alice cu 1 mm mai mari decât în cazul plumbului. În loc de 2 mm la prepeliță, în cazul oțelului va fi nevoie de 3 mm, pentru rață mare în loc de 3-3,5 mm se va trage cu 4-4,5 mm, la gâscă în loc de 4 mm se va trage cu 5mm, iar la vulpe în loc de 4,5-5 mm trebuie să se legalize poștele. Și nici așa balistica, atât cât putem vorbi despre balistică la alice, nu va fi strălucită. Mulți vor rămâne dezamăgiți de tirul lor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Ialomita

Mesajde Marius pe 03 Sep 2019, 15:15

zforis scrie:Exista totusi riscuri, care pot fi reduse prin interzicerea (nu chiar peste tot ) folosirea alicelor de plumb... Trebuie studiat... Merita deschs un topic separat pentru acest lucru.

Care sunt riscurile care pot fi reduse?
Marius
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 04 Sep 2019, 07:10

Nici unul. Bine intrebat Marius.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Mesajde laurul pe 04 Sep 2019, 09:18

La cât plumb lasă pescarii în locurile bune.... O mana de alice e fix pix...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran

Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Mesajde zforis pe 04 Sep 2019, 20:33

O mana de alice? Sa presupunem, ca fiecare vanator trage intr-un an 4 cutii de cartuse (100 cartuse). 4 cutii de cartuse, cu incarcatura de 30 grame = 25 x 30 x 4 = 3 kg de alice / vanator / an. Nu stiu exact cati vanatori sunt in tara, AGVPS spune ca cca 40000, hai sa luam 10000 activi = 30 de tone de plumb ar fi mana aia de alice.

Am citit un studiu vechi (din anul 2005) din Ungaria, unde s-a testat 452 rate, din care 10% a mancat alice de plumb (impreuna cu pietre). 2-3% din rate au murit din cauza intoxicatiei cu plumb. Ratele intoxicate cu plumb ajung in lantul trofic...

Am gasit un articol aici (AGVPS) despre plumb vs otel
http://agvps.ro/docs/revista/2012/07/07.pdf (pagina a 6-a).

In cateva tari au fost interzise alicele de plumb la vanatoare in zonele de apa: Statele Unite, Danemarca, Olanda, Finlanda, Norvegia, Elvetia, etc.

Eu nu am vazut alice cu diametru mai mare de 3.25mm la BP si la Rotweil... Si la fiecare este avertizare de 1050 bari.
zforis
Membru important

Mesajde zforis pe 04 Sep 2019, 20:48

Pe de alta parte, de ce nu se interzice testele cu arme nucleare? Sau de ce nu se interzic armele nucleare? Ca prima faza... Dupa care CE-ul poate sa se ocupe si de plumbul pesarilor si alicele vanatorilor.
zforis
Membru important

Mesajde Sly_Fox pe 05 Sep 2019, 14:40

zforis scrie:Eu nu am vazut alice cu diametru mai mare de 3.25mm la BP si la Rotweil... Si la fiecare este avertizare de 1050 bari.

Posibil să nu se găsească prin zona ta. La noi se găsesc de toate tipurile, până la 5 mm.
Exemplu cartușele Big Game Zerati cu alică de la 4,3mm până la 5 mm de la BP sunt peste tot prin zonă.
Asta sunt de 3,9 mm.
https://www.arw.ro/cartuse-cu-alica/bas ... g-3-9mm-0/
Astea sunt de 4,5 mm.
https://www.arw.ro/cartuse-cu-alica/bas ... -4-5mm-04/
Astea sunt de 5 mm.
https://www.arw.ro/cartuse-cu-alica/bas ... -5-0mm-05/
Și BP fabrică și mai mari, până la 9 mm. Doar că la noi sunt ilegale și nu se importă. ;)
https://www.baschieri-pellagri.com/en/c ... index.aspx

Și acum să trecem la Rotweil.
Cu alică de 4 mm.
https://www.arw.ro/cartuse-cu-alica/rot ... -36-4-0mm/
Cu alică de 4,5 mm.
https://www.arw.ro/cartuse-cu-alica/rot ... 3-0mm-4-5/
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Mesajde zforis pe 05 Sep 2019, 15:35

Eu vorbesc de alice otel :-). Nu de plumb. Deci repet, nu am vazut alice mai mari de 3.25mm de otel!
zforis
Membru important

Mesajde Sly_Fox pe 05 Sep 2019, 17:08

Am crezut că este vorba despre alice din plumb la munițiile BP. Am înțeles greșit!
Cu oțelul nu știu cum este prin magazine, nu am fost curios să întreb. Însă dacă se face măgăria cu modificarea, atunci cred că producătorii de muniție se vor adapta și vor începe să bage alice mai mari în cartușe, probabil din alt aliaj "netoxic". Să vedeți atunci prețuri la muniție! Când va apare câte un iepure în bătaia armei, vânătorul se va uita lung la el, se va uita și la bonul de casă de la muniție și va trage concluzia: "Pe ăsta îl las să treacă, uite-l cât este de simpatic! Și ce salturi gingașe face!"
Sly_Fox
Veteran

Mesajde zforis pe 06 Sep 2019, 16:13

Am gasit si la Rotweil de la 3 pana la 3.75mm, de otel:
https://rws-munition.de/en/rws-hunting- ... #!5/138/42
zforis
Membru important

Mesajde violiv pe 06 Sep 2019, 20:36

Sint mai bine de 20 de ani de cand a inceput nebunia antiplumb. La altii sint unii care chiar isi bat capul sa caute cat adevar exista in teoria ca plumbul e toxic daca e imprastiat in natura sub forma de alice sau in carne sub forma de schije de proiectil.
Sint mai bine de 20 de ani de cand studii peste studii, apartinand partilor pro si contra au reusit sa demonstreze ceea ce se stia deja - plumbul nu e mai toxic decat aerul respirat, plasticul, tigarile, etc. Nu e toxic neam pentru om inghitit sub forma de alice, fragmente de proiectil, etc.
Singura situatie in care se poate dovedi nociv pentru pasarile de apa este in locurile unde cate o baltoaca precum Herastraul, unde trag zi de zi cate 50 de vanatori, cartusiere intregi de cartuse.
Singura justificare ecologica, medicala, etc. ar fi sa limitezi/interzici folosirea plumbului pe "apa".
Cu toate astea, in mare parte din tarile asa-zis civilizate, cu o tenacitate si periodicitate demne de o cauza mult mai buna, se trezesc unii cu propuneri de interzicere.

Credeti ca n-aveau altceva mai bun de facut producatorii de munitie decat sa se chinuie sa faca gloante cat de cat eficiente, fara plumb?
Stiu ei ce stiu. Asta ne asteapta.
Alice fara plumb ... :D s-a dovedit ca ori platesti inzecit (ca sa tragi ceva gen bismut) ori de patru ori mai mult ca sa tragi 12 super-magnum cu otel cu eficienta unui 16 cu plumb.

Da' nu-i nimic! Daca nu poti interzice armele atunci limiteaza-le munitia. Ori sa traga cu paie sau fulgi sau "alice bio" din linte, mazare, fasole ori sa nu mai traga deloc.

Iar noi continuam sa ne certam "ca care e mai mare si mai tare?" PSD sau USR?
V-a trecut cumva prin minte ca idiotii de la noi din fruntea satului si aia din fruntea UE sunt acolo pentru ca i-a votat careva, oricat de putini or fi fost aia de s-au dus la urne?
V-a trecut oare prin minte ce s-ar intampla daca ABSOLUT NIMENI n-ar mai vota?
E de departe cea mai usoara forma de protest dar si cea mai eficienta ... daca este adoptata unanim!
Nu fac politica de niciun fel da' chiar a ajuns sa ma scarbeasca halul de indoctrinare in care am ajuns: cu cineva trebe sa votam!
BA NU!

P.S. scuze pentru divagatie. A fost produs de faptul ca m-am saturat ca noi sa strigam "M...E" iar ei sa ne-o dea. :-t
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde Mircea-B pe 09 Sep 2019, 09:56

violiv scrie:Iar noi continuam sa ne certam "ca care e mai mare si mai tare?" PSD sau USR?
V-a trecut cumva prin minte ca idiotii de la noi din fruntea satului si aia din fruntea UE sunt acolo pentru ca i-a votat careva, oricat de putini or fi fost aia de s-au dus la urne?
V-a trecut oare prin minte ce s-ar intampla daca ABSOLUT NIMENI n-ar mai vota?
E de departe cea mai usoara forma de protest dar si cea mai eficienta ... daca este adoptata unanim!
Nu fac politica de niciun fel da' chiar a ajuns sa ma scarbeasca halul de indoctrinare in care am ajuns: cu cineva trebe sa votam!
BA NU!

P.S. scuze pentru divagatie. A fost produs de faptul ca m-am saturat ca noi sa strigam "M...E" iar ei sa ne-o dea. :-t

+1
Blaser R8 30.06, 9,3x62
Zeiss Victory V8 M 1.1-8X30/IR60
Haenel Suhl 12/70
Mircea-B
Membru activ

Locaţie: Bucuresti/Buzau

Mesajde Marius pe 09 Sep 2019, 15:17

zforis scrie:Am citit un studiu vechi (din anul 2005) din Ungaria, unde s-a testat 452 rate, din care 10% a mancat alice de plumb (impreuna cu pietre). 2-3% din rate au murit din cauza intoxicatiei cu plumb. Ratele intoxicate cu plumb ajung in lantul trofic...

Eu am citit pe un forum american, ca nu exista nici un studiu care sa dovedeasca ca rate salbatice ar fi murit din cauza intoxicatiei cu plumb.
Marius
Veteran

Mesajde Marius pe 09 Sep 2019, 15:20

violiv scrie:V-a trecut oare prin minte ce s-ar intampla daca ABSOLUT NIMENI n-ar mai vota?

Asta nu se poate. Mereu s-ar gasi cativa membri de partid si familiile lor. Ar ajunge sa guverneze un partid votat de cateva sute sau mii de persoane. Poate daca s-ar schimba legea electorala, astfel incat alegerile sa nu fie validate fara atingerea unui plafon minim...
Marius
Veteran

Mesajde zforis pe 09 Sep 2019, 20:22

Marius scrie:
zforis scrie:Am citit un studiu vechi (din anul 2005) din Ungaria, unde s-a testat 452 rate, din care 10% a mancat alice de plumb (impreuna cu pietre). 2-3% din rate au murit din cauza intoxicatiei cu plumb. Ratele intoxicate cu plumb ajung in lantul trofic...

Eu am citit pe un forum american, ca nu exista nici un studiu care sa dovedeasca ca rate salbatice ar fi murit din cauza intoxicatiei cu plumb.

https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10. ... 7309353796

https://www.peregrinefund.org/subsites/ ... Friend.pdf
zforis
Membru important

Mesajde Sly_Fox pe 10 Sep 2019, 20:56

Nu ne trebuie statistici și articole la comandă! Să ne raportăm la experiența noastră ca vânători. Eu de exemplu vânez rațe, gâște și păsăret de când mă știu, și tata a vânat la timpul lui și nu am întâlnit nici măcar un exemplar de rață sau gâscă care să aibă alice în stomac. Am fi observat acest amănunt, mai ales că pipotele păsărilor erau curățate, fiind curioși ce hrană consumaseră păsările. Nici la guguștiuci sau turturele nu am găsit, nici la becaține sau sitari. Cât privește riscul consumului cărnii de vânat contaminate cu alice sau schije din plumb rămase de la gloanțe, este de cascadorii râsului, pentru că nu am auzit ca vreun vânător să fi prezentat vreodată simptomele intoxicării cu plumb, nici la cei de 80+ ani, nici la cei de 20 de ani.
Avem de-a face cu impunerea forțată a unor prevederi legislative menite să aducă avanteje cui trebuie și dezavantaje vânătorilor, ultimii care mai au câte o armă de foc prin dulapuri. Avem de-a face cu o nouă formă de abuz la nivel continental, dicatatură mascată impusă chipurile prin bune intenții și nu cu tunul și mitraliera.
Sly_Fox
Veteran

Mesajde Cristi pe 14 Sep 2019, 07:34

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Cristi
Veteran

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!