Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:10

A fi sau nu afiliat cu forta

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

De acord cu obligatia de a fi afiliat ca si organizatie vanatoreasca la ceva?

Da?
8
6%
Nu?
114
90%
Ma doare in cot?
5
4%
 
Voturi totale : 127

A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde Ghinda pe 23 Feb 2013, 13:01

Sondaj.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde keops pe 23 Feb 2013, 14:45

Da
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde OVI762 pe 23 Feb 2013, 15:27

NU,si duca-se in mortii masii ala care zice,,VA OBLIG''.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde mialxx pe 23 Feb 2013, 15:46

Nu sunt de acord, chiar cu riscul de a ramine fără dreptul de a vina in România pt tot restul vieții!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde hunt25 pe 23 Feb 2013, 15:48

NU!
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde poemarius pe 23 Feb 2013, 16:42

nu!
poemarius
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 08 Dec 2008, 13:53

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde puricosu pe 23 Feb 2013, 17:39

Neam
puricosu
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Mar 2012, 07:45

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde Ghinda pe 23 Feb 2013, 18:58

Ce mi-ar place si as fi de acord sa ma oblige sa tin armele la politie si masina proprietate personala la un garaj autorizat de administrator si afiliat la asociatia generala din Romania!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde Sly_Fox pe 23 Feb 2013, 19:35

Niet haraso.
Libera asociere este un drept, nu o obligatie. Unii inca se mai cred pe timpul lui Ceasca, si mai au iluzia ca sunt mari sefi peste vanatori. Ciuciu, poate sefi peste o secretara (sau sub ea) si cam atat.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde Nautilus pe 23 Feb 2013, 21:25

Cât timp nu îi trage nimeni de urechi, nu se cred, chiar sunt pe timpul lui Ceaşcă.

Dacă ar fi întocmită o petiţie către autorităţile în drept, semnată de miile de vânători care există, ar fi parcă altceva.

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde bogdan_daniel pe 23 Feb 2013, 21:35

NU punct
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde Ursus2006 pe 24 Feb 2013, 18:32

Ia uite, sunt si 4 voturi pentru afilierea cu forta, respectiv 7%. As fi curios ce argumente au. :twisted:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde nicu_vezitiu pe 24 Feb 2013, 18:51

NU in nici un caz.Si revin cu ideea petitiei on-line.Poate o face un admin!
nicu_vezitiu
Nou membru
 
Mesaje: 44
Membru din: 30 Noi 2011, 18:30

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde don pedro pe 24 Feb 2013, 18:57

nici in gand
don pedro
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 14 Ian 2013, 20:13
Locaţie: caransebes

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde VANATORU77 pe 24 Feb 2013, 19:57

NU !
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde caraboy pe 24 Feb 2013, 21:37

NU!
caraboy
 
Mesaje: 16
Membru din: 19 Apr 2010, 19:33
Locaţie: Craiova

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde eti79ety pe 25 Feb 2013, 08:19

NU !
Dar de ce nu si-au sustinut votul cei care au votat da !? Lasi...
Decat prieten mincinos, mai bine dusman!
Trateaza oamenii, asa cum vrei sa te trateze ei pe tine!
eti79ety
Membru activ
 
Mesaje: 101
Membru din: 12 Oct 2010, 18:26
Locaţie: Olt

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde tavi pe 25 Feb 2013, 08:19

NU !!!!!!!!!!!!!!!!
nu arma te face vanator!!!
tavi
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 17 Dec 2008, 10:51
Locaţie: Retezat

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde alinboboc pe 25 Feb 2013, 09:46

NU!
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde Clujeanul pe 25 Feb 2013, 09:56

NU!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde timexim pe 25 Feb 2013, 12:10

nu
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde ego_1303 pe 25 Feb 2013, 12:31

nu
MP153/12/89 Syntetic , Ij 58/12/70, bock cifsan 12/70, AC Gamo5.5, Savage AxisII 30-06
Avatar utilizator
ego_1303
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 10 Mai 2012, 06:34
Locaţie: Bucuresti

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde ionutz_b pe 26 Feb 2013, 10:23

eti79ety scrie:NU !
Dar de ce nu si-au sustinut votul cei care au votat da !? Lasi...


Am votat da pentru ca anumite activitati, profesii nu se pot desfasura in afara unui cadru organizational care sa supravegheze conditiile desfasurarii acelei activitati (profesii) si care sa reprezinte si sa promoveze interesele membrilor. Ca exemplu, nu poti profesa ca avocat fara sa fii membru al unui barou, barourile fiind reunite in Uniunea Barourilor. Nu poti profesa ca medic fara sa fii membru in Colegiul medicilor. Notarii, etc.

Nu discut despre modul in care aceste organizatii reusesc sa-si indeplineasca scopul pentru care s-au infiintat sau daca persoanele din conducere sunt cele mai potrivite.

Tot ca principiu, rezolvarea problemelor de reprezentativitate se poate face prin alegeri.

Daca nu ar exista AGVPS (organizatie privata), statul ar constitui o autoritate publica cu aceleasi atributii si cu conducere care s-ar schimba odata cu fiecare guvern.
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde bogdanm pe 26 Feb 2013, 13:47

NU.
Afilierea este un drept, nu o obligatie.
Si eu decid daca ma afiliez sau nu, nu altul, oricat de destept sau idiot ar fi el.
Si indiferent de profesie. Atata timp cat mi-am obtinut dreptul si calificarea de a profesa, nu ar trebui sub nici o forma sa ma oblige cineva la afiliere.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde hunt25 pe 28 Feb 2013, 13:50

ionutz_b scrie:
eti79ety scrie:NU !
Dar de ce nu si-au sustinut votul cei care au votat da !? Lasi...


Am votat da pentru ca anumite activitati, profesii nu se pot desfasura in afara unui cadru organizational care sa supravegheze conditiile desfasurarii acelei activitati (profesii) si care sa reprezinte si sa promoveze interesele membrilor. Ca exemplu, nu poti profesa ca avocat fara sa fii membru al unui barou, barourile fiind reunite in Uniunea Barourilor. Nu poti profesa ca medic fara sa fii membru in Colegiul medicilor. Notarii, etc.

Nu discut despre modul in care aceste organizatii reusesc sa-si indeplineasca scopul pentru care s-au infiintat sau daca persoanele din conducere sunt cele mai potrivite.

Tot ca principiu, rezolvarea problemelor de reprezentativitate se poate face prin alegeri.

Daca nu ar exista AGVPS (organizatie privata), statul ar constitui o autoritate publica cu aceleasi atributii si cu conducere care s-ar schimba odata cu fiecare guvern.



Ok atunci hai sa facem si o asociatie a soferilor/motociclistilor si sa platim si acolo cotizatie asta daca vrem sa tinem masina/motoreta in garaj.
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde Clujeanul pe 28 Feb 2013, 14:14

hunt25 scrie:....
Ok atunci hai sa facem si o asociatie a soferilor/motociclistilor si sa platim si acolo cotizatie asta daca vrem sa tinem masina/motoreta in garaj.


Si sa fie Selaru presedinte! Beton!
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde violiv pe 02 Mar 2013, 11:54

ionutz_b scrie:Am votat da pentru ca anumite activitati, profesii nu se pot desfasura in afara unui cadru organizational care sa supravegheze conditiile desfasurarii acelei activitati (profesii) si care sa reprezinte si sa promoveze interesele membrilor. Ca exemplu, nu poti profesa ca avocat fara sa fii membru al unui barou, barourile fiind reunite in Uniunea Barourilor. Nu poti profesa ca medic fara sa fii membru in Colegiul medicilor. Notarii, etc.




Asta este sadita in mintea oamenilor din frageda pruncie. Si anume ca ai mortis nevoie de un sef, daca se poate si unul care sa-ti arate cum sa te pisi.
In teorie toate-s bune si frumoase si sunt asa inca de pe vremea breslelor mestesugaresti care aveau cam aceleasi atributii ca si organizatiile profesionale de astazi, adica supravegheau formarea "muncitorilor" la standardele breslei, controlau desfasurarea activitatilor, etc. De ce au disparut la vremea lor daca erau asa de bune? Pentru ca s-au dovedit a fi foarte limitative exact unde ar fi trebuit sa fie mai active, adica la capitolul "progres".
Teoretic, asociatiile profesionale ar trebui sa sprijine profesionistii in domeniu si doar in secundar sa controleze activitatea. De spijinit s-a dovedit ca absolut niciuna nu-i sprijina pe membri. Nu fac decat sa adune cotizatii serioase si inca o gramajoara de alte dari fara sa ofere absolut nimic in schimb.

Stand stramb si judecand drept, daca tot ati pomenit de barou si colegiul medicilor, hai sa vedem un pic cata nevoie avem de organismele astea. Ambele te obliga sa profesezi numai si numai inscris si cotizand - unde-i libertatea de asociere ??? Ambele "garanteaza" cica, faptul ca "muncitorii" sunt pregatiti conform standardelor. De ce ar fi nevoie de asta? Parca aveam si sistem de invatamant si legi si organisme de control altele decat asociatiile profesionale care au ca scop asigurarea pregatirii profesionale la standarde. Cum certifica A.P. pregatirea? Doar te pun sa dai un banut, sa faci o cerere si sa-ti mai scrie o hartie absolut fara nicio valoare. Parca exista niste ministri care-ti semneaza o diploma.....
Ce fac pentru sustinerea si apararea membrilor? Teoretic i-ar reprezenta in fata unor alte foruri, in special in relatia cu patronatul, ministerele, etc. Practic, pentru asta s-au inventat acum multa vreme sindicatele, organizatii in care chiar te inscrii numa daca vrei.
Relatia "palmasului de rand" cu asociatia profesionala se doveste foarte paguboasa pentru primul si foarte profitabila pentru al doilea membru al ecuatiei - primul plateste de zor obligat al doilea incaseaza si nu face absolut nimic in schimb pentru asta, ba mai mult, mai si pune bete-n roate. Ca sa nu mai vorbim ca in relatia cu patronatul/ministerele, incet-incet ajunge sa se subjuge si sa nu faca decat sa le puna in aplicare ordinele.

Parca seamana foarte bine cu ce se intampla cu asociatia noastra "profesionala" si cu ce reuseste ea sa faca pentru membri. Daca stau sa ma gandesc si o luna nu-mi amintesc sa fi sustinut vreodata, in vreun fel, nici macar prin simpla prezenta, membrii vanatori la niciuna din "negocierile" privind legea armelor de ex., subiect care ne roade tare de tot si la care n-au contribuit de-a lungul timpului decat tot prin interdictii aiuristice si complet nefondate ca sa nu zic de-a dreptul idioate si care denota o imensa necunoastere si prostie crasa.
Tot ce-au facut a fost sa lupte prin orice mijloace, fie ele cat de marsave, sa-si pastreze privilegiile o sama de sefisori auto-inscaunati.

Cu toate astea, inca mai exista asemenea pareri. Ce sa zic, ne merita efectiv soarta.

Imi amintesc de o chestie foarte simpatica si foarte reprezentativa: pe vremea cand se disputa intens organizarea referendumului pentru reducerea numarului de parlamentari, idiotul de Geoana apare intr-o conferinta de presa si tine un mic cuvant cu rolul "contra", normal. Cu scaparile de memorie de rigoare, citez aproximativ: "sa presupunem ca se strang niste romani care au initiativa de a schiba constitutia in sensul desfiintarii complete a parlamentului; cum necum se strang si 500.000 semnaturi si parlamentul e obligat sa organizeze referendum; sa zicem ca romanii suparati tare voteaza zcrobitor in favoarea acestei propuneri si parlamentul e obligat de constitutie s-o modifice inn asa fel incat sa se auto-desfiinteze ..... si urmeza strigatul de adevarata groaza al unui celebru "conducator" al nostru: "NOI CE NE FACEM ATUNCI ???"
Fara sa realizeze macar a pronuntat chintesenta problemei - oare ce s-ar face "sefii" fara functie si fara supusi ???

Mai meditati un pic la asta ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde aghiuta pe 02 Mar 2013, 12:08

Viorele,mi-ai luat cuvintele din tastatura.
Tocmai ma pregateam sa postez cand am vazut mesajul tau.
Tot pe exemple as fi mers si eu,in exemplificari legate de onor Colegiul nostru,medical,care face pentru medici cam ce face si AGVPS pentru vanatorimea romana.
Gandim la fel.Deh,great minds think alike. :lol:
Si, ca sa n-o mai lungesc,imi aduc aminte de vorbele unui filosof si istoric in ale teologiei care a remarcat foarte pertinent ca "oamenii au creat zeii,dupa care zeii,ca sa-si continue existenta,au avut nevoie de oameni si i-au subjugat."
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde ionutz_b pe 02 Mar 2013, 20:59

Am postat nu ca o pledoarie. Am raspuns doar acuzatiei de lasitate.

Dumnezeu vrea ca toata lumea sa se umple de sfinti, dar cred ca mai dureaza.

Daca aceasta forma de organizare e fundamental gresita, care e calea corecta?

Cred ca ar fi trebuit sa raspundeti si colegilor care vand/cumpara asociatii de vanatoare, ca tot despre libertatea de asociere e vorba.
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: A fi sau nu afiliat cu forta

Mesajde cyp pe 16 Mar 2013, 14:40

categoric NU
cyp
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 05 Ian 2010, 15:44
Locaţie: verona italy

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate