Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:01

Viza permis de arma !!!

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Viza permis de arma !!!

Mesajde Mikerinos pe 19 Mar 2013, 12:07

Forumul este ultima mea sansa de a mai gasi un raspuns / o solutie la problema pe care am intampinat-o de curand.

Sunt vanator din anul 2007, iar prima arma am achizitionat-o in 25 ian. 2008.

Au trecut cinci ani frumosi de vanatoare, lipsiti de probleme, pana cand mi-am adus aminte la inceputuil lunii februarie ca trebui sa-mi vizez permisul de port arma .....

Merg la politie si aflu ca trebuie sa fug repede cu armele la armurier pentru a le depune in custodie, dupa care ..... Dumnezeu cu mila .... nici ei nu stiau ce-ar mai fi de facut ....

Eu mi-am pregatit totusi dosarul ca un vanator constiincios, cu toate actele trebuincioase, cei de la politie l-au verificat sirguincios si au spus ca este complet, dar dupa doua saptamani mi-a venit instiintare ca permisul mi-a fost anulat !!!

Necazul cel mai mare este ca decizia de anulare a permisului, ma impiedica de a mai depune cerere pentru eliberarea unui nou permis timp de doi ani !!!!

In cazul in care si alti vanatori au trecut prin aceeasi situatie si au gasit o solutie..., va rog a ma lumina si pe mine. In caz contrar o sa ma intorc la prastie pentru urmatorii doi ani :-)))


Va multumesc anticipat.
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Radu Nastasă pe 19 Mar 2013, 12:17

Care-i motivația pentru anulare? Ai primit o înștiințare? Ce lege și ce articol este invocat?
... and you’ll know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee...
Radu Nastasă
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 21 Oct 2012, 21:28
Locaţie: Piatra-Neamț

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Mikerinos pe 19 Mar 2013, 12:28

Nu am la mine instiintarea, dar este vorba de nevizarea la timp a permisului.

Pe legea veche aveai timp un an de zile de la expirarea vizei sa faci demersurile de prelungire, pe cand acum, trebuie sa depui cererea inainte de expirarea termenului de 5 ani de la data eliberarii permisului sau de la data ultimei vize.

O sa revin deseara cu textul exact al instiintarii.
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Zeres Ciprian pe 19 Mar 2013, 13:07

La Sibiu, in toamna, 200 de vanatori au patit acelasi lucru si au ramas fara permis de arma 2 ani. Cica nu e obligat nimeni sa te instinteze, asa ca ATENTIE MARE. Si chiar daca ai depus actele inainte de a expira viza, nu ai dreptul de a vana in timpul de cand a expirat viza si pana se vizeaza permisul. Faina tara..........
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde alinboboc pe 19 Mar 2013, 13:09

Din pacate pentru tine,in momentul de fata, nu mai ai ce sa faci.Cand ti-ai adus aminte, se putea face ceva(se gaseau motive temeinice, insotite de documente justificative, care te-au pus in imposibilitatea de a te prezenta la viza) acum, daca ti-a venit instiintarea de anulare a permisului de arma, nu-ti ramane decat sa astepti sa treaca cei 2 ani.Dureros dar adevarat.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde hanter pe 19 Mar 2013, 14:18

In noua lege am inteles de la un angajat al serviciului arme ca detinatorul de arma are obligatia ca in termen de 6 luni inainte de data expirarii permisului de port arma sa se prezinte la biroul arme cu documentele cerute in lege, adica:fisa medicala, test psihologic, cazier, taxa trezorerie, armele verificate la un armurier autorizat, doua poze tip pasaport, asa am procedat si eu, iar ce ai patit tu au patit si vreo trei persoane de la grupa de la mine numai ca ei nu s-au prezentat la tim cu permisul si actele si lea comfiscat armele ceea ce ai patit si tu cred.
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Mikerinos pe 19 Mar 2013, 14:26

Exacta asta banuiam si eu ..... Ca nu mai am ce face acum ....

Nu-mi ramane decat sa ma intorc la prastie pentru doia ani :-)

Ar mai fi variant sa-i dau in judecata in contencios-administrativ dovedind ca am fost plecat in delegatii toata luna Ianuarie si am fost in imposibilitatea de a depune cererea de prelungire la timp, dar ma tem ca judecarea cauzei ar putea dura mai mult de doi ani :-)))

Chestia cu 6 luni inainte nu este prevazuta in lege. Legea spune ca trebuie depusa cererea si documentele aferente inainte de implinirea celor cinci ani.

Armele nu mi-a fost confiscate, ci le-am depus eu la un armurier in custodie. Conform legii, ai termen 10 zile dupa expirarea vizei sa depui armele la un armurier, altfel este infractiune si te alegi si cu dosar penal !!!

Va multumesc pentru opinii.
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde tampa pe 19 Mar 2013, 14:32

hanter scrie:In noua lege am inteles de la un angajat al serviciului arme ca detinatorul de arma are obligatia ca in termen de 6 luni inainte de data expirarii permisului de port arma sa se prezinte la biroul arme cu documentele cerute in lege, adica:fisa medicala, test psihologic, cazier, taxa trezorerie, armele verificate la un armurier autorizat, doua poze tip pasaport, asa am procedat si eu, iar ce ai patit tu au patit si vreo trei persoane de la grupa de la mine numai ca ei nu s-au prezentat la tim cu permisul si actele si lea comfiscat armele ceea ce ai patit si tu cred.

Foarte adevarat ce spui singura mentiune ar fi ca armele nu sunt confiscate.Celui caruia i se anuleaza permisul de arma pentru neavizare la timp i se da si un aviz ca in termen de zece zile sa depuna armele la un armurier autorizat in custodie sau pentru vanzare.
tampa
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 02 Mar 2011, 19:33

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde alinboboc pe 19 Mar 2013, 14:53

Daca in momentul depunerii cererii pentru viza, faci dovada ca armele sunt depuse la armurier, nu se mai aplica acea dispozitie.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde alinboboc pe 19 Mar 2013, 15:04

[quote="hanter"]In noua lege am inteles de la un angajat al serviciului arme ca detinatorul de arma are obligatia ca in termen de 6 luni inainte de data expirarii permisului de port arma sa se prezinte la biroul arme cu documentele cerute in lege, adica:fisa medicala, test psihologic, cazier, taxa trezorerie, armele verificate la un armurier autorizat, doua poze tip pasaport, asa am procedat si eu, iar ce ai patit tu au patit si vreo trei persoane de la grupa de la mine numai ca ei nu s-au prezentat la tim cu permisul si actele si lea comfiscat armele ceea ce ai patit si tu cred.[/quote]

Nu te obliga(milica) sa te prezinti cu 6 luni inainte de expirarea permisului pentru viza.Actele depuse la dosar, nu pot fi mai vechi de 6 luni.Te poti prezenta la viza pana in ultima zi de valabilitate a permisului, conditia fiind aceea ca actele depuse pentru prelungirea vizei,sa nu fie mai vechi de 6 luni.

PS
Traim in Romania, nu ne anunta nimeni cand trebuie sa ne prezentam pentru viza.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde ache2 pe 19 Mar 2013, 15:07

din pacate nu prea mai ai ce face ... d.p.d.v legal cum s-a procedat este conform ...
adevarul e ca nu mi se pare normal sa fii instiintat ca iti expira viza ... pina la urma se presupune ca suntem responsabili si in cunostinta de cauza!
insa la fel de aberant este sa ti se anuleze un permis legal obtinut pentru ca nu ai reinnoit viza (inca o data, e vorba de o viza) care sa ateste ca esti apt (medical) sa-l detii ... practic fara viza pe permis oricum nu poti folosi armele (legal cel putin)!
inca o prevedere de lege timpita facuta pasamite elimine neregulile ... bine ca le-a eliminat si acum masacrele faptuite cu arme detinute cu permise cu vize expirate nu se mai intimpla :shock: ...

PS: era cit pe aci s-o fur si eu ... cit am mai alergat sa fac fisa aia cu citeva zile inainte sa-mi expire viza :oops:
ache2
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 26 Oct 2006, 08:03
Locaţie: Ploiești

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde alinboboc pe 19 Mar 2013, 15:16

Viza, nu se refera numai la fisa medicala....
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mar 2013, 15:24

Nasol de tot. Totusi se mai intampla ca omul sa uite de viza, ca doar are atatea pe cap.
Frumos ar fi fost ca politia sa anunte detinatorii de arme cand va avea loc vizarea permiselor, asa cum era inainte.
Eu la fiecare viza am fost anuntat despre data si locul desfasurarii actiunii periodice de vizare. La ultima viza, in 2008, au venit chiar la domiciliu sa ma instinteze, aducand si modelul de fisa medicala necesara intocmirii dosarului. Cei de BAEST Ialomita, au afisat deja la sediul asociatiei de vanatoare instiintarea catre vanatori, precum ca sunt obligati sa se prezinte la ei inainte de expirarea termenului de 5 ani. Totusi baieti cu bun simt, puteau sa taca si sa faca.
Cred ca acum legiuitorii au recurs la acest tertip numai in scopul de a reduce numarul detinatorilor de arme. Ce spun ei: lasa ca asa mai scapam de cativa puscasi. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Mikerinos pe 19 Mar 2013, 15:41

Intr-adevar, o simpla instiintare trimisa de IPJ cu 30 de zile inainte de termenul de expirare a vizei ar fi fost de mare ajutor ....

Dar, asta este......., se pare ca diriguitorii nu mai au bani de timbre si nici intentia de a mai ajuta pe cineva.

P.S. Verificati-va cu totii data eliberarii permiselor de arma sau data ultimei vize ca sa nu ajungeti sa subsemnatul !!!!!!!!!
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Ghinda pe 19 Mar 2013, 15:50

Se anunta inainte. Acum nu. Pana la urma obligatia este a mea. Nici de la RAR nu te anunta ca a expirat ITP.

Viza se poate face oricand in anul respectiv. Eu, am facut acum viza, permisul expira in noiembrie. Acu fie vorba am facut ca aveam fisele facute prin medicina muncii si nu am dat bani la ele si era pacat, ca in martie expirau si am profitat un pic.

Acte:

cerere tip,
2 poze,
fisa medicala tip ( are 5 rubrici)
cazier
aviz psihologic
copie CI
copie permis arma
copie permis vanatoare permanent
dosar de incopciat(asta era la Arges)
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde tampa pe 19 Mar 2013, 15:51

Culmea este ca li se intampla si celor care lucreaza in politie si sunt vanatori sa li se anuleze permisul pentru depasirea termenului de viza.Se pare ca nu mai intra in atributiile baest-urilor sa anunte vanatorii cand le expira viza permisului de arma.Nici ei nu stiu cand expira viza cuiva pana cand nu apare culoarea rosie in dreptul aceluia pe calculator.Din acel moment nimeni nu mai poate face nimic si permisul este anulat pentru doi ani. :shock:
tampa
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 02 Mar 2011, 19:33

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Ghinda pe 19 Mar 2013, 15:52

Nu este culmea. Sunt cetateni si o musca la fel.
Am caz concret. Si tusa 2 ani.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde paungeorgica pe 19 Mar 2013, 16:03

Ghinda scrie: Pana la urma obligatia este a mea. Nici de la RAR nu te anunta ca a expirat ITP.

Daca iti expira ITP-ul si te gaseste iti opreste certificatul si eventual o amneda, dar nu iti confisca masina sau sa-ti anuleze permisul de conducere.
Nici aici nu ar fi o problema daca ti-ar retine permisul pana iti faci doasrul si ti-ar da, chiar si o amenda. Asta este, ai uitat platesti amenda, dar pana la ati anula permisul si interzicerea de a mai detine arme pt doi ani ii cale lunga.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Ghinda pe 19 Mar 2013, 16:05

Este lege. Nu ne tocmim. Doar sa luam atitudine, dar cu cine. Asa ca ma mulez pe realitatea actuala.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mar 2013, 16:18

Cam asa arata anuntul Serviciului AEST catre vanatorii ialomiteni:
Imagine
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Mikerinos pe 19 Mar 2013, 16:46

paungeorgica scrie:
Ghinda scrie: Pana la urma obligatia este a mea. Nici de la RAR nu te anunta ca a expirat ITP.

Daca iti expira ITP-ul si te gaseste iti opreste certificatul si eventual o amneda, dar nu iti confisca masina sau sa-ti anuleze permisul de conducere.
Nici aici nu ar fi o problema daca ti-ar retine permisul pana iti faci doasrul si ti-ar da, chiar si o amenda. Asta este, ai uitat platesti amenda, dar pana la ati anula permisul si interzicerea de a mai detine arme pt doi ani ii cale lunga.


Argumentarea de mai sus este perfecta !
Era normal sa fi primit o amenda sau un avertisment, chiar si anularea permisului, dar pana la suspendarea dreptului de a mia detine arme pentru doia ani de zile ......

Ma gandesc sa depan o plangere la Curtea constitutionala in numele tuturor vanatorilor care se afla in aceasta situatie :-)))
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Mikerinos pe 19 Mar 2013, 17:25

Imi cer scuze de erorile de scriere din mesajul de mai sus. Sper sa se inteleaga totusi ce am vrut sa spun :-)
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde violiv pe 20 Mar 2013, 09:07

Nimeni nu-i fericit cu modificarea din lege ce transforma neprezantarea la termen la viza permisului din contraventie in infractiune. Multe birouri de arme au trimis "intampinari" ca aceasta prevedere sa revina la forma initiala - contraventie, amenda, etc. Deocamdata nu s-a intamplat nimic.

Cine nu deschide ochii deschide punga - era o vorba pe la noi....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde yoghi pe 21 Mar 2013, 00:40

1. comparatia cu ITP este falsa . Poti compara cu valabilitatea permisului de conducere si sanctiunile respective

2. cel mai important NU ESTE VORBA DE VIZA.
NU MAI EXISTA VIZA. PERMISUL ISI PIERDE AUTOMAT VALABILITATEA. ACUM SE PRELUNGESTE VALABILITATEA CU INCA 5 ANI.

art 25 alin 1,2 si 3
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Cristi pe 21 Mar 2013, 11:01

yoghi scrie:1. comparatia cu ITP este falsa . Poti compara cu valabilitatea permisului de conducere si sanctiunile respective

2. cel mai important NU ESTE VORBA DE VIZA.
NU MAI EXISTA VIZA. PERMISUL ISI PIERDE AUTOMAT VALABILITATEA. ACUM SE PRELUNGESTE VALABILITATEA CU INCA 5 ANI.

art 25 alin 1,2 si 3

Da, dar pe permisul de arma ei pun stampila si scriu "Vizat la data de ..." :)
Problema mizerabila si dezgustatoare este ca pentru o gaselnita exclusiv birocratica, se interzice un drept , la care mai se adauga o prelungire de 2 ani de interdictie.In raport cu pericolul social al faptei in sine, orice om cu bun simt iti va spune ca pedeapsa e complet disproportionata si meschina, iar scopul ei este altul decat disciplinarea "periculosului infractor", ci numai scaderea prin orice mijloace a numarului detinatorilor legali de arme.
Cam asta-i spiritul legii
http://www.ziare.com/stiri/arme/o-septu ... rme-686120
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 21 Mar 2013, 12:54

Cristi scrie:Cam asta-i spiritul legii
http://www.ziare.com/stiri/arme/o-septu ... rme-686120

Ce vremuri mizerabile traim, mai rau ca pe timpul ''marelui carmaci''. In timp ce tara este furata sistematic, cerberii deschid dosare babelor care habar nu au de arme si legislatia care reglementeaza detinerea acestora.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde GeKados pe 21 Mar 2013, 15:41

....... :twisted:
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde cyp pe 21 Mar 2013, 22:29

naspa moment . eu de frica asta am vizat permisul cu un an mai devreme :roll: ca la cum umblu eu pe meleaguri indepartate ma trezeam ca uit si uite ce surprize ne rezerva tovarasii .....
cyp
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 05 Ian 2010, 15:44
Locaţie: verona italy

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde razvanBCR pe 22 Mar 2013, 13:15

acelasi lucru l am patit si eu in februarie 2012.nu ai ce sa faci stai doi ani
p.s cu judecata nu e decat o frectie la piciorul de lemn.unde i lege nu i tocmeala :(
razvanBCR
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 28 Sep 2009, 15:40

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Marius pe 23 Mar 2013, 08:49

razvanBCR scrie:unde i lege nu i tocmeala :(

Tara de cacat cu legi de cacat facute de legiutori de cacat.

In timp ce la fiecare colt de strada se afla una su mai multe masini ale firmelor de paza-security, ale sutelor de astfel de firme (fapt ce denota nivelul infractionalitatii de la noi), cei platiti din taxele noastre sa ne apere de infractori pierd vremea cu infractiuni de cacat asa cum este asta cu viza permisului.

Stati sa vedeti ce mai urmeaza... Se pregateste ceva.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 110 vizitatori

Publicitate