Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 04:14

Viza permis de arma !!!

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde blackcrotal pe 29 Noi 2016, 10:16

Vrajitoru scrie:O speta noua la Sibiu (unde serviciul AESP a gasit o portita sa friga vanatorii) la viza permisului
................................................

Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor spun:
Secţiunea a 7-a Procedura de viză a permisului de armă
Articolul 26
(1) Titularii permiselor de armă tip A şi tip B au obligaţia de a se prezenta la viza permisului de armă în perioada stabilită de Inspectoratul General al Poliţiei Române, în locurile indicate de inspectoratele de poliţie judeţene şi de Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti, având asupra lor: permisele de armă şi armele înscrise în acestea, actul de identitate al deţinătorului legal de arme, cartea de identitate a fiecărei arme, certificatul de inspecţie tehnică periodică a fiecărei arme, efectuată în ultimele 6 luni, documentul care atestă calitatea ce i-a conferit dreptul de a deţine sau, după caz, de a purta şi folosi arma respectivă, certificatul medical din care să rezulte că persoana este aptă din punct de vedere medical pentru a deţine sau, după caz, a folosi armele şi muniţia, certificatul de cazier judiciar, precum şi alte documente solicitate de organul de poliţie.

Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti care este procedura de urmat. Stiu ca in noile norme metodologice se specifica faptul ca pentru viza trebuie sa aduci dovada participarii la o vanatoare pe an.

..................................

Salut Vrajitorul,
este vorba de Sectiunea 8, Art. 40-(1) litera h

SECŢIUNEA a 8-a - Procedura de prelungire a valabilităţii permisului de armă
Art. 40- (1) Titularii permiselor de armă tip A şi tip B au obligaţia ca, până la expirarea valabilităţii acestor documente, să depună la organul de poliţie competent din cadrul inspectoratelor de poliţie judeţene sau Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, în a căror rază teritorială domiciliază sau îşi au reşedinţa ori locul de rezidenţă, un dosar care trebuie să cuprindă următoarele documente:
h) dovada efectuării tragerii anuale în poligon sau în cazul vânătorilor a participării la o acţiune de vânătoare în fiecare an de valabilitate a permisului;
La cursul de arme tinut de unul dintre cei care au participat la elaborarea acestor norme s-a discutat mult pe acest articol deoarece erau si vanatori batrani care pana acum nu au facut acest curs si conform actualelor norme sunt obligati sa faca acest curs. Acesti vanatori au ridicat si problema ce pot sa faca vanatorii care nu au participat din varii motive la nici o actiune vanatoreasca intr-unul sau in mai multi ani. Raspunsul a fost ca in acest caz merge la un poligon, executa o tragere de 5 focuri cu arma lui sau cu arma inchiriata de la poligon si s-a rezolvat problema.
Respect
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Vrajitoru pe 29 Noi 2016, 10:19

O fi vorba de art 40 din noile norme care nu sunt in vigoare!!!!!
Aici aveti normele in vigoare: http://legislatie.just.ro/Public/Detali ... fis/111165
Aici aveti legea 295: http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/132994
Aici aveti legea 407: http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/77053

Toate sunt cele in vigoare si actualizate la zi!!!
Vreau sa vorbesc doar de ce este in vigoare! Nu de ce va fi!
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde lynx_lynx pe 29 Noi 2016, 10:48

Vrajitoru scrie:O fi vorba de art 40 din noile norme care nu sunt in vigoare!!!!!
Aici aveti normele in vigoare: http://legislatie.just.ro/Public/Detali ... fis/111165
Aici aveti legea 295: http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/132994
Aici aveti legea 407: http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/77053

Toate sunt cele in vigoare si actualizate la zi!!!
Vreau sa vorbesc doar de ce este in vigoare! Nu de ce va fi!


Normele in vigoare spun la sectiunea 7, art 26:
(1) Titularii permiselor de armă tip A şi tip B au obligaţia de a se prezenta la viza permisului de armă în perioada stabilită de Inspectoratul General al Poliţiei Române, în locurile indicate de inspectoratele de poliţie judeţene şi de Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti, având asupra lor: permisele de armă şi armele înscrise în acestea, actul de identitate al deţinătorului legal de arme, cartea de identitate a fiecărei arme, certificatul de inspecţie tehnică periodică a fiecărei arme, efectuată în ultimele 6 luni, documentul care atestă calitatea ce i-a conferit dreptul de a deţine sau, după caz, de a purta şi folosi arma respectivă, certificatul medical din care să rezulte că persoana este aptă din punct de vedere medical pentru a deţine sau, după caz, a folosi armele şi muniţia, certificatul de cazier judiciar, precum şi alte documente solicitate de organul de poliţie.

Ultima propozitie este ... splendid ticluita. Daca ne luam dupa ea, organul de politie poate solicita absolut orice document. Mergand cu imaginatia departe, iti poate solicita cardul bancar, permisul auto sau actul casei, de ce nu. Deci...
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Septimiu pe 29 Noi 2016, 11:16

lynx_lynx scrie:precum şi alte documente solicitate de organul de poliţie.

Asta spune totul despre profesionalismul celor care fac legile in Romania. Trist, dar adevarat!
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Vrajitoru pe 29 Noi 2016, 12:04

Deci in baza acestui final de articol, AEST poate sa iti solicite orice pentru acordarea vizei?
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde lynx_lynx pe 29 Noi 2016, 12:52

Evident, eu am exagerat putin. Dar nu trebuie sa ne mire daca ne trezim ca ne vor mai cere mai stiu eu ce le trece prin cap.
Asa cum e cu copia dupa o autorizatie din ultimul an. In normele actuale nu exista o asemenea cerinta. In normele inca neaprobate se spune ca trebuie sa vii la viza cu cu autorizatii din toti anii de valabilitate a permisului, adica facem poze si tiparim 5 autorizatii:
(h) dovada efectuării tragerii anuale în poligon sau în cazul vânătorilor a participării la o acţiune de vânătoare în fiecare an de valabilitate a permisului;
Anul acesta au gasit de cuviinta sa faca un amestec si sa ne ceara doar una. Si in alte parti te mai pune sa si tragi in poligon. Dumnezeu sa-i mai inteleaga.
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde violiv pe 29 Noi 2016, 13:49

Singura chestie in vigoare legal e cea cu "cursul de initiere in manuirea armelor". A disparut din lege la ultima modificare dispensa pentru cei care erau vanatori inainte de prima introducere a acestei cerinte.
Istoric vorbind, cerinta a fost justificata de faptul ca armata nu mai e obligatorie si ca nu mai unde invata sa manuiesti arma in siguranta decat la un astfel de curs. Dispensa pentru vechii vanatori a aparut "de bun simt".
Din pacate, anul foarte sec in noi vanatori a determinat multe scoli de cursanti sa-si caute clienti in alte parti .... si unde e mai usor decat printre cele cateva mii de "mosnegi" care nu facusera cursul? O mica "scapare" in lege si ai clienti siguri cativa anisori. Asa e cand legea o face tot cel cu scoala .... si care mai si e nu numai indreptatit sa poarte si sa foloseasca tot felul de arme ba e chiar si instructor de tir numa pentru ca are o "tabla" pe umar.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Vrajitoru pe 29 Noi 2016, 16:19

Transcriu aici textul notificarii:
<<
Prin prezenta, va aducem la cunostinta ca in vederea solutionarii cererii depuse de dvs. pentru prelungirea valabilitatii permisului de arma, cerere inregistrata la serviciul A.E.S.P. nr .....din data ...., conform prevderii Legii 295/2004/R privind reginul armelo si munitiilor si a Legii vanatorii si protectiei fondului cinegetic nr. 407/2004/R, art 1. lit. ae, este necesar ca, in termen de 30 de zile de la data depunerii cererii, sa completai documentatiadepusa pentru prelungirea valabilitatii permisului de arma tip B, seria .... nr .... eliberat la data ..... si vizat la data ..., respectiv: carnet de membru vanator si dovada participarii la cel putin o partida de vanatoare efectuata in cursul anului 2016.
De asemenea, va aducem la cunostinta faptul ca in cazul in care nu veti depune in termen documentele mentionate, I.P.J. .....va respinge cererea dvs. de prelungire a valabilitatii permisului de arma.
>>
Pot cere asa ceva?
Stie cineva care s-a lovit de asa ceva?
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Septimiu pe 29 Noi 2016, 17:27

Mi se pare putin abuziv acest lucru. Daca din motive obiective (boala, activitate profesionala etc.) nu pot sa particip la minim o vanatoare intr-un an atunci nu mi se prelungeste permisul de arma?
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde yoghi pe 29 Noi 2016, 18:13

S-a mai discutat undeva ..
mai era putin sa apara noile norme si Marinescu a dat ""copy paste"" si a compus un ordin intern care a fost trimis IPJurilor . Acum ca normele nu au mai aparut si el a iesit la pensie....mai conteaza?
totusi Nu la toate judetele e la fel. Mai sunt si sefi corecti.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde the_mav pe 30 Noi 2016, 05:19

+1@yoghi...
Mai sunt si politisti corecti si judete unde nu se intampla asa ceva.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde aghiuta pe 30 Noi 2016, 08:40

the_mav scrie:+1@yoghi...
Mai sunt si politisti corecti si judete unde nu se intampla asa ceva.

Si totusi exprimarea de mai sus este total anormala.
Legea trebuie sa fie unica si aplicabila nediferentiat intr-un stat unitar. Da' ce naiba mai este normal sau unitar in Romania ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde yoghi pe 30 Noi 2016, 20:44

pai este normal ca ""unii"" sa vaneze reni si gaste cu cap negru iar noi astia ramasi in urma doar mistreti?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde adisan77ro pe 30 Noi 2016, 23:09

.....tot mai multa mocirla in tarisoara asta ~x( x_x
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde adytzumihai pe 12 Sep 2017, 12:53

Va salut dragi vanatori! Detin 3 arme: o Beretta A400 cal12, un merkel rx helix 7r.m si un Hatsan 5.5 cu aer comprimat. In 2015 mi-am cumparat pusca cu aer comprimat, iar anul acesta la sfarsitul lui decembrie trebuie sa fac viza de 5 ani...vreau sa stiu daca in afara de actele necesare pentru a prelungi permisul de vanatoare(viza) pentru arma cu aer comprimat imi trebuie cumva acte cum ca am folosito in poligon, trebuie sa fiu membru intr-un club de tir sportiv? Astept un raspuns urgent! Va salut!!!
adytzumihai
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Sep 2016, 13:42

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde laurul pe 12 Sep 2017, 12:58

Ai arma cu aer comprimat inscrisa in acelasi permis cu cele de vanatoare?
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde adytzumihai pe 12 Sep 2017, 14:27

Prima a fost calibrul 12 in anul 2013, a doua cu glont in 2014 si cea cu aer comprimat in 2015
adytzumihai
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Sep 2016, 13:42

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde adytzumihai pe 12 Sep 2017, 14:29

Toate sunt trecute in permisul de arma Tip B
adytzumihai
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Sep 2016, 13:42

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde teuton pe 12 Sep 2017, 20:50

nu iti trebuie nimic special pentru aer comprimat
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde laurul pe 12 Sep 2017, 21:00

Doar daca o aveai pe tir iti trebuie .
Faci viza ca la orice viza de permis B.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde AXP pe 12 Sep 2017, 22:41

Arma cu aer comprimat, se poate, numai cu destinatia tir.
Mai nou, de vreo 2 ani, pentru cei care au permis B, se trec in acest permis, si armele neletale.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde laurul pe 13 Sep 2017, 07:40

Cel mai bine ar fi sa intrebi, inca de pe acum , la biroul AESP de domiciliu.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde alinboboc pe 13 Sep 2017, 08:03

Auzi prin târg ca dacă ai pistol cu bile de cauciuc,fiind vanator, arma trecută in "B", ești obligat sa faci o tragere in poligon. Asta'i la fel cu dovada ca ai participat la vanatoare.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Blue pe 25 Sep 2017, 20:50

Toate bune si frumoase, DAR in lege spune "o dovada a efectuarii unei trageri CU EXCEPTIA vanatorilor...". Oricum ar vrea sa o rasuceasca, tot nu rezulta ca vanatorii at trebui sa aduca ceva, orice.
CEL PUTIN NU IN LEGE !!
Blue
 
Mesaje: 15
Membru din: 23 Noi 2013, 10:32

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde adytzumihai pe 10 Oct 2017, 12:12

Va salut, domnilor vanatori!!
Zilele astea o sa merg sa fac prima viza la armele de vanatoare, mentionez ca in ianuarie 2018 se fac 5 ani , asa ca am zis sa merg mai din timp. Am fost la Politie sa vad ce acte imi sunt necesare la dosar si asteptand la rand un vanator isi facea viza a predat dosarul si i s-a spus ca pe perioada a 30 zile a verificarilor care se fac la viza nu este voie sa mai iasa la vanatoare!! Scrie undeva? Eu nu am gasit. Iar domnul politist i-a spus ca daca va fi prins ca vaneaza in acea perioada va fi sanctionat conform legii. Inainte stiu ca iti dadea o dovada care aveai dreptul de a procura munitie sau a prezenta conform verificarilor daca erau facute in perioada vizei. Astept un raspuns...
adytzumihai
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Sep 2016, 13:42

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde the_mav pe 10 Oct 2017, 12:20

auzi....da' lor le-ai cerut un raspuns scris, fix pe aceeasi intrebare? old school, cu lasat intrebarea la registratura, etc, etc?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde yoghi pe 10 Oct 2017, 14:57

In ce judet e politia asa suparata!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde adytzumihai pe 10 Oct 2017, 20:50

ARGEȘ !!!
adytzumihai
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Sep 2016, 13:42

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde yoghi pe 10 Oct 2017, 21:56

Am auzit ca la Arges si Prahova sefii la arme sunt mai catolici decat papa
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Ghinda pe 13 Oct 2017, 08:21

Nu stiu daca catolici, dar mi se par corecti. La Arges!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate