Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 27 Iun 2019, 00:06

Viza permis de arma !!!

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderator: biriuck

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde the_mav pe 11 Mar 2019, 14:23

cred ca ar trebui sa te notifice inainte sa expire, corect?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
the_mav
Veteran

Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde AXP pe 11 Mar 2019, 14:39

the_mav scrie:cred ca ar trebui sa te notifice inainte sa expire, corect?

Te notifica cu 6 luni inainte.
Ideea este ca poti depune actele pentru prelungire, si inainte de notificare, daca doresti acest lucru, oricand in perioada de valabilitate a permisului.
Spre exemplu, daca preconizezi ca urmeaza sa fii plecat o perioada mai lunga din tara, perioada in care va urma sa iti expire permisul, ..., poti sa depui actele si sa prelungesti permisul, cu data depunerii actelor.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 12;
AXP
Veteran

Locaţie: Cluj

Mesajde AXP pe 11 Mar 2019, 14:39

the_mav scrie:cred ca ar trebui sa te notifice inainte sa expire, corect?

Te notifica cu 6 luni inainte.
Ideea este ca poti depune actele pentru prelungire, si inainte de notificare, daca doresti acest lucru, oricand in perioada de valabilitate a permisului.
Spre exemplu, daca preconizezi ca urmeaza sa fii plecat o perioada mai lunga din tara, perioada in care va urma sa iti expire permisul, ..., poti sa depui actele si sa prelungesti permisul, cu data depunerii actelor.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 12;
AXP
Veteran

Locaţie: Cluj

Mesajde UlissePro pe 11 Mar 2019, 14:39

Cred ca este corect. Săptămâna trecută am depus actele pt viza și am fost întrebat dacă am primit notificarea la domiciliu. Dacă a fost trimisa notificarea, atunci este încă pe drum pt ca la mine nu a ajuns.
PS: la viza se merge cu toate armele din inventar pentru verificarea seriilor.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
UlissePro
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde alinboboc pe 11 Mar 2019, 14:40

Politia, are obligativitatea notificarii care se face cu 6 luni înainte de expirarea valabilităţii permisului de armă, dar nu mai târziu de 30 de zile înainte de împlinirea termenului, organul de poliţie competent notifică deţinătorii armelor înscrise în permisele de tip A şi tip B cu privire la data de expirare a documentului.
Notificarea titularilor permiselor de armă se poate efectua prin una dintre următoarele modalităţi:
a)scrisoare cu confirmare de primire;
b)scrisoare recomandată;
c)poştă electronică;
d)telefonic, încheindu-se în acest sens un proces-verbal;
e)în cadrul activităţilor specifice de verificare a deţinătorilor de arme, încheindu-se în acest sens un proces-verbal.
alinboboc
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde aghiuta pe 11 Mar 2019, 19:15

drflorea scrie:Asa cum inteleg eu din varianta actuala a legii si normelor:
-Permisul de vanatoare iti da dreptul doar de a "detine" armele in permis A, asa cum au fost trecute .22lr (Geco-urile) pt cine le mai are.
-Carnetul de membru intr-o asociatie (mai nou si gestioanara) iti da dreptul de port si foflosire (permis tip B).

Legi facute cu curu' si in interesul unora.
Ar trebui schimbat si numele permisului de vanator in permis de detinere si nu ar mai trebui sa dai examen pentru el. Si,pe cale de consecinta,carnetul de membru CAP sa fie asimilat cu permisul tip B.
La ce-ti mai folosesc ambele permise daca doar unul iti da dreptul la vanatoare?
Bine ca m-am detasat de tampeniile astea.
aghiuta
Veteran

Locaţie: Suedia

Mesajde alinboboc pe 13 Iun 2019, 19:05

alinboboc
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde tehărău pe 13 Iun 2019, 19:55

alinboboc scrie:De citit si luat aminte!

http://www.euroavocatura.ro/jurispruden ... rpdWJ1vpoI

:mrgreen:
Multumim @alinboboc!

Dar acum, serios: crezi ca stalumea sa citeasca si poate tot vanatorul sa inteleaga incalceala aia? Pe mine m-ai prins intr-o pauza si chiar mi-a facut placere sa citesc ceea ce nu citisem niciodata. E test de atentie o hotarare din aceasta. Te rugam sa ne faci si noua rezumate cand mai ne ajuti cu legi, modificari, hotarari.
Multumim!

Ce am ainteles eu: degeaba s-a modificat 407 si trebuie sa te notifice politia ca si daca n-o face, dupa 10 zile de la data expirarii permisului de arma, ramai fara pusti.

"In cazul faptei prevazute de art. 342 alin. (6) din Codul penal, cu privire la care s-a dispus o solutie de clasare intemeiata pe dispozitiileart. 16 alin. (1) lit. b) teza a II-a din Codul de procedura penala, arma si munitia intra sub incidenta confiscarii speciale, in temeiul art. 112 alin. (1) lit. f) din Codul penal, in procedura reglementata de art. 5491 din Codul de procedura penala, in ipoteza in care faptuitorul nu a depus arma si munitia la un armurier autorizat in termen de 10 zile de la expirarea perioadei de valabilitate a permisului de arma."

PS. Am discutat cu niste colegi de la Iasi. Acestia spuneau ca un vanator a impuscat un caine fix ca in 407, fara nici o abatere. Surpriza a fost ca judecatorul l-a judecat dupa legea animalelor. Asa a fost povestea pe care am auzit-o la un pahar de vorba. Poate are cineva detalii concrete ca vad ca devenim discriminati!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran

Mesajde Sly_Fox pe 14 Iun 2019, 13:43

Cunosc și eu un vânător care a făcut același lucru, un câine împușcat, o reclamație de la un presupus stăpân și judecat pe legea protecției animalelor. Închisoare cu suspendare și un noroc chior cu o amnistie sau așa ceva, caz petrecut în urmă cu ceva ani. Omul și-a recuperat drepturile și arma ulterior, dar de lehamite a renunțat până la urmă la vânătoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Ialomita

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!