Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Dec 2019, 17:34

Propunere modificare lg.295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderator: biriuck

Re: Propunere modificare lg.295

Mesajde the_mav pe 13 Noi 2019, 17:09

Starik scrie:Si....cu tuburile trase ce facem? Componente esentiale, chipurile.

Cam aceasi lucru pe care-l faci si cu bautul unui pahar cand esti acasa si flintele la locul lor…
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
the_mav
Veteran

Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde zforis pe 13 Noi 2019, 23:30

Reincarcam, nu? Sau predam la politie :-))).
CZ USA Mallard 12/76, CZ 557 Sporter .30-06 S&B 4-16x/50, Viktor-deutsche drahthaar. www.pdfa.ro
zforis
Membru important

Locaţie: Timis

Mesajde cata pe 14 Noi 2019, 08:34

zforis scrie:

Cred că putem reincarca, mai ales acum că sunt clar definite, problema este de unde luăm componentele? :))
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru activ

Locaţie: Timișoara

Mesajde Azmodan pe 14 Noi 2019, 09:23

CCM scrie:
500 de cartuse cu glont sint multe rau. Si cu alice sint cam destule. Pentru vanatoare.
Exista insa situatii in care pot fi (mult) prea putine - mai ales cele cu alice: anume, cazul tragatorilor sportivi.
In Romania e mai simplu sa devii vanator ca sa poti trage talere; ca sa obtii o licenta federala e mai greu: mie mi-a explicat un domn de la federatie cam asa:
eu: "cum pot deveni membru al federatiei romane de tir sportiv, nefiind vanator?"
el: "trebuie sa aveti rezultate bune in competitii."
eu: "dar, ca sa pot intra in competitii, ar trebui sa fiu licentiat mai intai!"
el: "vedeti? ati sesizat bine, asta e problema!"
Absolut real, nu e o poveste. Un domn, persoana importanta, de la federatie.
Revenind: pentru vanatoare 300 cred ca erau suficiente, 500 e mai bine.
Pentru tir sportiv sint putine, pentru ca la o sesiune de talere se trag in general 100-150 cartuse.
Profesionistii trag minimum 150-250 de cartuse pe zi.
Ma refer la disciplinele cu arma lisa = sporting, skeet, trap.

nu e chiar asa. ca sa devi membru legitimat FRTS trebuie doar sa te inscrii intr-un club de tir.
cluburile au armele lor pe care le "imprumuta" la sportivi. adica sportivul vine la poligonul clubului, ia arma din magazie, se antreneaza cu ea. apoi merge la competitii - cu arma clubului. (cel putin asa e la cluburile din Arad si Oradea - pentru arme aer comprimat, pistol 25m si pistol liber).

si dupa ce ia categoria 1 intr-o competitie interna poate sa isi cumpere arma personala.
la fel, pentru antrenamentele din cadrul clubului, munitia e data de club, nu vine sportivul de acasa cu ea - cel putin pentru aer comprimat. pt 22LR, shotgun, etc...s-ar putea ca sportivul sa plateasca clubului pentru munitia folosita.

https://www.youtube.com/watch?v=tOy64kUunRk

PS: experienta mea e doar cu cluburi de pusca/pistol. banuiesc ca si la shotgun/talere e la fel, dar nu am vazut cu ochii mei.
PS2: pentru PPC, inca n-am vazut cluburi care sa dea arma sportivilor pe gratis. am auzit ca sa inchirieaza contra cost, plus sportivul trebuie sa achizitioneze munitia.
Azmodan
Membru activ

Locaţie: Cluj

Mesajde Starik pe 14 Noi 2019, 13:04

cata scrie:
zforis scrie:

Cred că putem reincarca, mai ales acum că sunt clar definite, problema este de unde luăm componentele? :))

Uite aici voiam sa ajungem....

Sunam la politie cand gasim un tub tras?
Le colectam si le punem in dulap?
Le tinem intr-o galeata, langa dulap?
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru

Mesajde cata pe 14 Noi 2019, 13:35

Uite aici voiam sa ajungem....

Sunam la politie cand gasim un tub tras?
Le colectam si le punem in dulap?
Le tinem intr-o galeata, langa dulap?[/quote]
Ar trebui duse la ușa celui care a făcut legea, sa aibă mare grijă de ele...
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru activ

Locaţie: Timișoara

Mesajde CCM pe 14 Noi 2019, 14:28

Azmodan scrie:

nu e chiar asa. ca sa devi membru legitimat FRTS trebuie doar sa te inscrii intr-un club de tir.
cluburile au armele lor pe care le "imprumuta" la sportivi. adica sportivul vine la poligonul clubului, ia arma din magazie, se antreneaza cu ea. apoi merge la competitii - cu arma clubului. (cel putin asa e la cluburile din Arad si Oradea - pentru arme aer comprimat, pistol 25m si pistol liber).

si dupa ce ia categoria 1 intr-o competitie interna poate sa isi cumpere arma personala.
la fel, pentru antrenamentele din cadrul clubului, munitia e data de club, nu vine sportivul de acasa cu ea - cel putin pentru aer comprimat. pt 22LR, shotgun, etc...s-ar putea ca sportivul sa plateasca clubului pentru munitia folosita.

https://www.youtube.com/watch?v=tOy64kUunRk

PS: experienta mea e doar cu cluburi de pusca/pistol. banuiesc ca si la shotgun/talere e la fel, dar nu am vazut cu ochii mei.
PS2: pentru PPC, inca n-am vazut cluburi care sa dea arma sportivilor pe gratis. am auzit ca sa inchirieaza contra cost, plus sportivul trebuie sa achizitioneze munitia.

Multumesc de informatie.
Asa a fost experienta mea: dar poate nu am intrebat eu cum trebuia.
Intre timp s-a rezolvat: am plecat din tara, sint membru a doua federatii de tir aici (a fost f simplu) si am dreptul sa imi cumpar inclusiv arma scurta, pistol/revolver, in orice calibru doresc.
Care probabil va fi un Shadow 2, arma cu care trag acum - sau Pardini GT, daca cumva castig la loto...
CCM
Membru important

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!