Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 21:03

Soimarit

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Soimarit

Mesajde RazvanStefan pe 10 Iul 2014, 21:02

Ce imi trebuie din punct de vedere legal sa vanez cu o pasare rapitoare? Tot m-am uitat pe forum, nu am gasit decat detalii cu privire la ceea ce inseamna arta soimaritului, poate nu m-am uitat suficient de atent, dar as aprecia un raspuns direct de la cineva care se ocupa deja de activitatea asta. Multumesc anticipat, sper sa nu primesc raspunsuri rautacioase, dar chiar nu stiu ce presupune din punct de vedere legal vanatoarea cu pasari rapitoare.
RazvanStefan
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Iul 2014, 20:36

Re: Soimarit

Mesajde scirocco pe 10 Iul 2014, 22:35

Raspunsul este unul extrem de simplu,legislatia noastra nu permite vanatoarea cu pasari rapitoare.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Soimarit

Mesajde RazvanStefan pe 11 Iul 2014, 05:57

Ok..ofofof Romanica...pai bun, si daca vreau sa detin o pasare rapitoare, sa o scot zilnic pe camp...si omoara sa zic un iepure, eu practic incalc legea?:-? banuiesc ca daca da, se incadreaza ca fapta penala si risc ani de puscarie? Deci eu imi doresc asta de mic copil ( pe vremea aia chiar nu intelegeam ca aceste pasari sunt practic masini de ucis, doar imi placeau cum aratau).. acum am 23 de ani, aproape 24...si m-am gandit ca ar fi momentul sa imi dedic timp si pentru visul copilarariei mele, sa detin o pasare rapitoare..chiar nu exista o metoda prin care sa imi fac nebuneala ? Banuiesc ca nu sunt singurul pasionat de aceste pasari.
RazvanStefan
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Iul 2014, 20:36

Re: Soimarit

Mesajde OVI762 pe 11 Iul 2014, 08:12

Metode exista.In Ungaria de exemplu vanatoarea cu soimi este legala;ia legatura cu pasionatii de soimarit de aici de pe forum si te indruma ei cumva.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Soimarit

Mesajde Sly_Fox pe 11 Iul 2014, 12:08

RazvanStefan scrie:Ok..ofofof Romanica...pai bun, si daca vreau sa detin o pasare rapitoare, sa o scot zilnic pe camp...si omoara sa zic un iepure, eu practic incalc legea?:-? banuiesc ca daca da, se incadreaza ca fapta penala si risc ani de puscarie?

Ai banuit bine,o incalci,si suporti consecintele aferente.
RazvanStefan scrie:Deci eu imi doresc asta de mic copil ( pe vremea aia chiar nu intelegeam ca aceste pasari sunt practic masini de ucis, doar imi placeau cum aratau).. acum am 23 de ani, aproape 24...si m-am gandit ca ar fi momentul sa imi dedic timp si pentru visul copilarariei mele, sa detin o pasare rapitoare..chiar nu exista o metoda prin care sa imi fac nebuneala ? Banuiesc ca nu sunt singurul pasionat de aceste pasari.

In Romania nu exista o asemenea metoda. Nebuneala este imposibila deocamdata,fiind ingradita de normele legislative in domeniu. In schimb poti recurge la acest proiect in tarile care permit acest lucru,desi asta reclama posibilitati financiare destul de mari din partea temerarului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Soimarit

Mesajde RazvanStefan pe 11 Iul 2014, 16:02

Pai bun, vanatoarea o fac in alta tara, dar cum imi cresc uliul meu :)) aici e problema mea, eu vreau sa ies cu el pe afara, eu sunt din Sibiu, imprejurimile imi permit sa ies in natura cu el zilnic, nu il tin in oras sau ceva de genu....dar ideea e ca vreau sa il cresc, sa il antrenez zilnic, practic sa imi ating visul de o viata:) nu neaparat vanatoarea este scopul meu acum acum, ci sa detin o astfel de pasare si sa ies cu ea in natura, din partea mea poate sa fie cel mai prostut uliu, sa nu fie capabil sa prinda ceva concret :) ideea e daca prinde vrabii/grauri/ciori/porumbei sunt pedepsit de lege? e prea hilar daca da..
RazvanStefan
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Iul 2014, 20:36

Re: Soimarit

Mesajde Sly_Fox pe 11 Iul 2014, 18:29

Vad ca esti foarte insistent,dar hai sa iti dau un raspuns mai transant. NU SE POATE.
Daca iesi cu el in natura si prinde o vrabie,esti pedepsit de lege. Nu este hilar sa te aflii in situatia de a raspunde in fata unei acuzatii de infractiune ,ba chiar este al naibii de neplacut.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Soimarit

Mesajde Adrian_Dumitru pe 11 Iul 2014, 18:59

RazvanStefan scrie:Pai bun, vanatoarea o fac in alta tara, dar cum imi cresc uliul meu :)) aici e problema mea, eu vreau sa ies cu el pe afara, eu sunt din Sibiu, imprejurimile imi permit sa ies in natura cu el zilnic, nu il tin in oras sau ceva de genu....dar ideea e ca vreau sa il cresc, sa il antrenez zilnic, practic sa imi ating visul de o viata:) nu neaparat vanatoarea este scopul meu acum acum, ci sa detin o astfel de pasare si sa ies cu ea in natura, din partea mea poate sa fie cel mai prostut uliu, sa nu fie capabil sa prinda ceva concret :) ideea e daca prinde vrabii/grauri/ciori/porumbei sunt pedepsit de lege? e prea hilar daca da..

http://asociatiaperegrinus.ro/legislatie/
Art 42 din legea 407/2006
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: Soimarit

Mesajde tomi pe 12 Iul 2014, 23:22

Nu prea va invata legea la jandarmi, sau?
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Soimarit

Mesajde RazvanStefan pe 14 Iul 2014, 14:40

tomi scrie:Nu prea va invata legea la jandarmi, sau?


La ce te referi?
RazvanStefan
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Iul 2014, 20:36


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 50 vizitatori

cron
Publicitate