Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 03:53

Arme preluate prin mostenire - un mic ajutor va rog

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Arme preluate prin mostenire - un mic ajutor va rog

Mesajde AndreiR pe 28 Ian 2015, 20:28

Salutare,
Am o intrebare, poate exista colegi care au mai trecut prin asa ceva.Tatal meu a murit acum 2 ani.Am terminat cu procedurile succesorale in decembrie 2014, si am preluat,prin mostenire 2 arme.
Aveti idee ce acte sunt necesare la Politie pentru trecerea in permis a acestor 2 arme?Exceptam autorizatia de procurare ca pentru aceea stiu ce - mi trebuie .Ideea este ca nici una dintre aceste arme nu a fost cumparata de al meu tata cu factura.Una a fost cumparata prin 1988 iar alta prin 1999, si ambele de la persoane fizice, vanatori si ei la randul lor.

Multumesc anticipat.
AndreiR
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Ian 2015, 15:55
Locaţie: Otopeni,Ilfov

Re: Arme preluate prin mostenire - un mic ajutor va rog

Mesajde violiv pe 28 Ian 2015, 22:10

Chiar daca le-a cumparat s-h tot a avut factura la ele. Probabil n-a pastrat-o pentru ca factura nu foloseste decat la inscrierea armei in permis. Odata arma inscrisa in permis nu-ti mai trebe altceva ca sa dovedesti ca arma e a ta. Daca ai facut succesiunea inseamna ca le-a avut inscrise in permis "cu acte in regula" altfel iesea balamuc mare acum doi ani. Permisul a fost probabil predat la politie iar armele ar fi trebuit sa stea la un magazin in custodie. Cu actul de succesiune definitiv unde scrie ca esti noul proprietar si cu autorizatiile de la politie te duci la magazin, completeaza autorizatiile apoi mergi la politie si gata.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arme preluate prin mostenire - un mic ajutor va rog

Mesajde AndreiR pe 28 Ian 2015, 22:25

Multumesc pentru sprijin.
AndreiR
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 25 Ian 2015, 15:55
Locaţie: Otopeni,Ilfov

Re: Arme preluate prin mostenire - un mic ajutor va rog

Mesajde yoghi pe 29 Ian 2015, 00:44

dreptul de mostenire ati da dreptul de propietate asupra armelor si poti hotara pastrarea sau vinzarea lor . Dar, asta nu obliga politia sa-ti dea drept de port sau detinere a armei. Pt a le detine acasa ai nevoie de toate hartiile ca orice alt posesor de arma.si sa fi trecut ca unic mostenitor al armelor

ai PM
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate