Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:30

Propunere regulament practicare vanatoare

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Carlos pe 29 Mai 2015, 12:31

Provincia!
Erotic este sa te mangai cu o pana, pervers este sa te mangai cu toata gaina...
Avatar utilizator
Carlos
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Mai 2010, 14:22

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde AdrianLica pe 31 Mai 2015, 05:39

De unde ati dedus unii ca autorizatia colectiva va fi valabila tot 24 de ore? Despre individuala e de discutat, proiectul are multe schimbari pozitive si antibraconaj, iar daca autorizatia colectiva va fi valabila macar pentru doua saptamani, mi se pare chiar ok centralizarea electronica. O spun si ca gestionar nu doar ca vanator.
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Ghinda pe 31 Mai 2015, 13:54

AdrianLica scrie:De unde ati dedus unii ca autorizatia colectiva va fi valabila tot 24 de ore? Despre individuala e de discutat, proiectul are multe schimbari pozitive si antibraconaj, iar daca autorizatia colectiva va fi valabila macar pentru doua saptamani, mi se pare chiar ok centralizarea electronica. O spun si ca gestionar nu doar ca vanator.



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pentru ca nu are decat un tabel! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 31 Mai 2015, 20:14

AdrianLica scrie:De unde ati dedus unii ca autorizatia colectiva va fi valabila tot 24 de ore?

Se specifica in proiectul de Regulament,in plus tipizatul eferent autorizatiilor colective are o singura rubrica pentru iesirile in teren,deci logic ca valabilitatea este de 24 de ore. Nu este prea greu de dedus acest lucru.

Eu nu am primit deocamdata niciun raspuns la mail-ul trimis, bineinteles in termenul alocat dezbaterilor publice pe tema acestui act normativ. Cei care ati mai trimis,ati primit vreunul raspuns de la Mediu?
Daca se aproba in forma cu 24 de ore valabilitate,eu ma orientez catre pescuit,doua bete si doua carlige aruncate in apa,o carte buna in mana,lecturata pe malul apei,si cine stie cand vreo vanatoare,asa de aducere aminte.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde von BRAUN pe 01 Iun 2015, 12:39

Am citit expunerea de motive si proiectul de ordin si sentimentul pe care ilam, si cred ca nu numai eu, este ca se pregateste o manareala cu multi bani legata de sistemul SIGAV, ”... software ..., achizitionat, nelansat inca in productie.” (!?!) .
Dar pana va intra DNA-ul pe subiect, tot noi va trebui sa suportam belele pe care le presupune introducerea noului regulament.
Si pentru ca au trecut deja cele zece zile (cu toate ca legea spune minimum zece zile), este important sa stim care va fi varianta finala. Au fost luate in seama cel putin propunerile facute aici, cele mai multe pertinente si de bun simt? Pentru ca daca trece in varianta propusa de minister, necazu-i mare si nu avem la indemana decat tribunalele pentru a-l corija.
Pe alta parte, cred ca ar fi bine daca Tehărău si ceilalti forumist (in masura in care au timp sau sunt disponibili), care au initiat contactul cu AGVPS (vezi topicul Campanie PRO vanatoare), , impreuna cu conducerea AGVPS dar si cu alte asociatii neafiliate, sa solicite in scris ministerului, in temeiul art. 7 alin. 9 din Legea 52/2003, o intalnire pentru dezbaterea proiectului.
Oricum, am o mare nedumerire: chiar era nevoie sa schimbi un regulament care, de bine de rau, era cunoscut de toti si functiona, cu unul nou, datorita unei aplicatii informatice, care nu se stie cum va functiona si care , oricum, putea fi integrata mai usor in sistemul deja existent?

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde tehărău pe 01 Iun 2015, 13:19

Nu am comentat nimic la acest subiect tocmai pentru că nu pot participa în nici un fel la acțiuni ce ar duce la schimbarea în bine. Propunerea de a cere audiențe e bună, cred că sunt deja colegi forumisti implicați în asta, dar stau cu capul la cutie.
Altceva mă intrigă. Nu mai caut, dar am anunțat de pregătirea proiectului de multișor. Nimeni nu a fost interesat. Acum sunt contestatari, pe bună dreptate. Dar nu era mai practic să se încerce dialogul mai demult?!?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde von BRAUN pe 01 Iun 2015, 16:03

tehărău scrie:Nu am comentat nimic la acest subiect tocmai pentru că nu pot participa în nici un fel la acțiuni ce ar duce la schimbarea în bine.


?
Chiar ca nu pricep ...

tehărău scrie:Propunerea de a cere audiențe e bună, cred că sunt deja colegi forumisti implicați în asta, dar stau cu capul la cutie.


Nu cerem o favoare când vrem sa discutam cu initiatorul unui regulament care ne priveste ci este obligatia autoritatii centrale de a dicuta, atunci când este solicitat. Ca este AGVPS, ca sunt alte asociatii de vanatori, pescari ori mai stiu eu ce, dar care au interes ca actul sa iasa bine, nu inteleg de ce ar trebui sa stea cu capul la cutie.

tehărău scrie:Altceva mă intrigă. Nu mai caut, dar am anunțat de pregătirea proiectului de multișor. Nimeni nu a fost interesat. Acum sunt contestatari, pe bună dreptate. Dar nu era mai practic să se încerce dialogul mai demult?!?


Din pacate, nu poti cere asemenea negocieri pe marginea unui act normativ decat in conditiile Legii 52/2003, adica de la data de la care este expus spre dezbatere publica. Daca insa se cunostea mai demult de intentia celor de la Ministerul Mediului de a schimba regulamentul de vantoare din 2008, nu se putea face decat lobby pe langa initiator. Ori, activitatea de lobby, de cei mai multi romani inteleasa a fi trafic de influenta, nu poate fi facuta decat de organizatii puternice, cu oameni care stiu ce vor si ce vorbesc.
De asta am spus ca ar fi fost o idee ca un prim proiect comun cu AGVPS, urmare a contactelor initiate de tine, sa fie negocierile cu Ministerul Mediului pe marginea propunerii de regulament privind vanatoarea. Si timp inca ar fi.
Totusi, ce ai vrut sa spui ca nu poti participa la nicio actiune care ar duce la schimbarea in bine ? E ceva metafizic sau ce?

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde tehărău pe 01 Iun 2015, 16:19

E fizic. Sunt pe un vapor în larg de mare. 8)
Nu obișnuim, noi ăștia de plecam de acasă să batem toba, din motive de siguranță siguranță. Dar dacă insiști...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde von BRAUN pe 01 Iun 2015, 16:23

Sa stii ca nu a fost nicio urma de malitiozitate, dar chiar nu intelesesem ...
von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde tehărău pe 01 Iun 2015, 16:32

Din relatările colegului @Biriuck, la congres s-a criticat proiectul de ordin. Asta înseamnă că atât s-a putut obține la momentul consultărilor
Și, sunt sigur că vor mai fi intervenții. Rezultatul, îl vom vedea. Însă, ca cititor al VPR și interesat de diferite aspecte ale vieții vânătorești, cred ca ordinul va trece cum vrea ministerul și totul se va termina cu o intervenție acida a d-lui Selaru, în VPR. Pe care o vor citi putini și o vor intelege și mai putini
De aceia am făcut lobby pentru transparență. Ca sa te parafrazez.
Și da, la noi e uzitat cu succes traficul de influență. De aceea militez pentru transparență transparență.
Adică să bem un șpriț pe față și să zicem ce și cum putem să facem să iasă bine și fără ceartă.
Acum e mai clar?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde tehărău pe 01 Iun 2015, 16:36

Telefonul asta scrie ce vrea el. Nu mai corectez, că e complicat
Ați înțeles voi.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde tehărău pe 01 Iun 2015, 16:46

Am mai citit odată ce a scris Ghinda în deschiderea topicului. A fost clar. Numai că ne place să intrăm în jocuri. Ministeriabilii au făcut cu noi multe mendre iar noi am înjurat la grămadă. Asta trebuie inteles și acționat informat, în consecinţă. Fără părtinire și fără prejudecata. Dar va fi greu
Are mav un banc bun zilele trecute ce merită postat aici.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde biriuck pe 01 Iun 2015, 16:53

von BRAUN scrie:Pe alta parte, cred ca ar fi bine daca Tehărău si ceilalti forumist (in masura in care au timp sau sunt disponibili), care au initiat contactul cu AGVPS (vezi topicul Campanie PRO vanatoare), , impreuna cu conducerea AGVPS dar si cu alte asociatii neafiliate, sa solicite in scris ministerului, in temeiul art. 7 alin. 9 din Legea 52/2003, o intalnire pentru dezbaterea proiectului.


AGVPS are deja in planuri o astfel de dezbatere cu reprezentantii ministerului. Sa vedem in ce masura delegatii AGVPS vor putea lamuri factorii de decizie din minister...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde catalin.vrabie pe 01 Iun 2015, 21:08

Ca sa-i convinga de ceva, mai intai AGVPS trebuie sa prezinte un punct de vedere. Eu nu l-am vazut. Poate il stiti voi, caz in care poate il impartasiti cu noi, astia mai amarati, fara atat de multa influenta.
Aline, eu unul incep sa ma simt strain pe aici, pe forum. De unde acest instrument era mijlocul de comunicare a celor care nu se puteau exprima in cadru institutional, a devenit un loc de ridicat osanale. Pacat...
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde catalin.vrabie pe 01 Iun 2015, 21:52

Eu ma asteptam la postari concrete: nu sunt de acord cu tine in problema x pentru ca..., la art. X e bine, dar mai trebuie completat cu..., pentru ca..., etc. In schimb citesc postari cu limbaj de lemn, ca la sedinte de partid: " AGVPS are deja in plan o dezbatere cu ministerul. Sa vedem in ce masura delegatii AGvps vor putea lamuri factorii de decizie". Ma faci sa rad! Ce crezi ca se duc 50 de oameni din AGVPS sa discute cu ministerul? Nu era nevoie decat de unul, dar ala trebuie sa fie pregatit si cu argumente la el. Dar ei sunt prea ocupati acum sa faca calcule cati vanatori vor primi inapoi, ce cotizatie sa puna, etc. Nu stiu care specie e mai nociva: vanatorii simpli, membri AGVPS, care asa au trait o viata si sunt incapabili sa vada vanatoarea altfel, dar sustin pe fata si neconditionat AGVPS-ul, sau astia care va dati drept aparatori ai drepturilor vanatorilor dar de fspt sunteti cateii care se gudura pe langa cel care tine osul in mana! Ce naiba, nu aveti macar un pic de coloana vertebrala?
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde catalin.vrabie pe 01 Iun 2015, 22:14

Sa nu ma intelegeti gresit! Nu trebuie sa fim toti de aceeasi parere. Respect pe cel care este membru AGVPS si isi sustine pozitia cu argumente. Am prieteni si cunoscuti care sunt membri AJVPS. Mi-au spus argumentele lor, fiecare cu ale lui. Le-am inteles si suntem inca prieteni. Ce e valabil pentru mine nu intotdeauna este valabil sau benefic si pentru interlocutorul meu. Dar nu pot sa suport ipocrizia si minciuna. Servilismul asta exagerat.si lamentarea asta aiurea, arta de a-si da importanta, comentarii peste tot la modul general si impersonal, iar cand e cazul sa argumenteze concret o anumita pozitie, nu e in stare sa lege 3 cuvinte! Oamenii astia se transforma in falsi lideri de opinie, si duc de nas multi oameni care n-au acces la informatie pentru ca nu trebuie sa aiba!
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 02 Iun 2015, 00:35

Na,mai vreti baieti? Ca v-a dat antevorbitorul meu pe saturate,din toate pozitiile.
Ciuliti bine urechile ''catelusi ce se gudura la mana stapanului care tine osul'',ce naiba nu mai aveti coloana vertebrala? Pun pariu ca nici de la cel mai al dracu' sef nu te astepti la o asemenea ''prelegere''.
Voi mai aveti chef de forum dupa ce cititi asa ceva? Venim acasa obositi,fiecare cu problemele noastre,si intram pe forum pentru a ne destinde si a vorbi despre vanatoare,pasiunea care ne leaga intr-un fel pe toti.
Cand colo ce sa vedeti,pleosc o galeata de laturi in cap,asa ca sa va treziti la realitate.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde catalin.vrabie pe 02 Iun 2015, 07:31

SlyFox, nu e vorba de sefie aici, e vorba de respect. E vorba de calitatea oamenilor, de capacitatea lor de a-si afirma un punct de vedere si a-l sustine. Dar fiecare citeste si intelege ce vrea sau ce poate din multitudinea de informatii de pe net.
Ai dreptate insa intr-o privinta: forumul ar trebui sa fie un loc unde sa te destinzi si sa mai vorbesti despre o pasiune comuna. Dar nu mai este. A fost la inceput, cand oamenii scriau aici din pasiune si erau sinceri. Acum e doar o afacere. Si-a pierdut substanta, a pierdut, treptat, oameni valorosi (unii mai sunt prezenti), dar nu mai e ce a fost. Asa cum am spus-o mereu, eu am invatat foarte multe despre vanatoare din acest forum si acesta este motivul pentru care am un gust amar acum, cand vad cum spiritul de libertate in gandire se pierde.
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde biriuck pe 02 Iun 2015, 08:10

-Ce libertate de gandire se pierde?

-Da se vor duce mai multi oameni din AGVPS sa discute si nu unul singur. Tu crezi ca era mai bine altfel. Perfect! Esti liber sa actionezi dupa ce termini de colectat donatiile pentru cumpararea de teren! :!:

-Vrei sa argumentez "concret o anumita pozitie"? Cum sa fac asta cand nu am datele si nu sunt purtatorul de cuvant al nimanui? Eu am relatat ce am vazut si ce am perceput eu, nu-mi pot da cu presupusul.

-Da, AGVPS are un punct de vedere si il va face public cand va considera oportun si, mai ales, cum. Mi se pare ca ai cam mari pretentii sa afli ce vrea AGVPS pentru unul care nu esti reprezentat de acest organism :wink: In plus, cand ai o runda de jucat, te apuci sa-ti dai toate cartile pe fata pentru ca asa ciripesc nu stiu ce pasarici de la fereastra?

-Eu am precizat foarte clar ca nu am niciun interes financiar in vanatoare, nu acelasi lucru pot spune despre tine! Te rog sa precizezi unde ai vazut tu "osanale" pe aici, pentru ca sunt tare curios.

As fi vrut sa existe si o alternativa puternica la AGVPS in Romania, una care sa aduca concurenta, una care sa fie condusa de oameni de mare valoare, dar ea nu exista! Aceasta este structura cea mai mare existenta in tara, este singura care a fost receptiva la problema imaginii tagmei (pe partea asta incercam o colaborare si nu pe imaginea AGVPS) ?

Ai alte solutii? Perfect, implementeaza-le!
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde catalin.vrabie pe 02 Iun 2015, 08:31

Ce noroc ca nu esti moderator! :D
Ce date iti mai trebuie? Nu ai proiectul de regulament? Crezi ca eu am avut alte date? Spune tu concret cum vezi lucrurile, ca te-am mai rugat o data sa faci propuneri concrete si ai umblat prin balarii...
Ce atata secretomanie referitor la punctul de vedere al AGVPS? Nu mai lucreaza acum AGVPS pentru toti vanatorii? Nu crezi ca ar trebui sa stim care este pozitia celui mai mare si mai reprezentativ for al vanatorilor?
Eu n-am cerut decat sa vedem propuneri concrete. Nicio propunere concreta! Nimic! Dintr-o data trebuie sa reprezinti vreun organism ca sa-ti spui o opinie corecta? Si, mai ales, argumentata? Atat am cerut, nimic mai mult...
Si cer lucrul acesta pentru ca altfel nu facem nimic. Ne vaitam ca nu e bun regulamentul. OK. Ministerul spune insa ca nu suntem in stare sa facem propuneri concrete. Stiu asta pentru ca, spre deosebire de tine, eu am vorbit cu ei. Si le-am cerut, concret, sa modifice anumite prevederi.
Te supara tare adevarul, vad. :D
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde biriuck pe 02 Iun 2015, 08:53

Tu vrei opinia mea pe articol cu articol din SIGAV sau opinia AGVPS? Ca zici ba una, ba alta!

Si eu am trimis mail la acea "dezbatere publica", nu te mai impauna aiurea ca nu esti vreun crai cu stea in frunte al vanatorii.
Ce secretomanie visezi? Vrei sa ti se raspunda la orice intrebare, la orice ora, de catre oricine? O sa afli punctul lor de vedere cand il vor face public, nu am de unde sa ti-l dau daca nu il am.

Spui lucruri grave de "catelusi" (deci plural), "gudurat", "osul stapanului" si dupa aia astepti sa iti indeplinesc cererile imediat? Sictir!

Tu ce propuneri concrete ai, in afara de sa-ti trimitem bani ca sa cumperi pamant in scopuri nobile?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde laurul pe 02 Iun 2015, 08:55

E urat ce se intampla.
Un om isi rupe din timpul liber si pe cheltuiala sa informeaza forumistii ca Domozina...strict ce aude si ce vede.
Alt om ii arunca cu rahat in cap si il acuza de enormitati.....
Interventiile de genul asta nu duc la nimic bun, poate doar la devoalarea caracterului unora.
Daca nimicnicia asta de limbaj este permisa pe forum, in viitorul foarte apropiat cred ca voi castiga o jumatate de ora zilnic...voi vedea cu ce o umplu!

Poate pescuit ca SlyFox...ceva balti bune???
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde the_mav pe 02 Iun 2015, 09:04

[quote="laurul"]E urat ce se intampla.
Un om isi rupe din timpul liber si pe cheltuiala sa informeaza forumistii ca Domozina...strict ce aude si ce vede.
Alt om ii arunca cu rahat in cap si il acuza de enormitati.....
Interventiile de genul asta nu duc la nimic bun, poate doar la devoalarea caracterului unora.
Daca nimicnicia asta de limbaj este permisa pe forum, in viitorul foarte apropiat cred ca voi castiga o jumatate de ora zilnic...voi vedea cu ce o umplu!
+1.
Daca la tine e doar juma de ora, altii ar umple mult mai mult timp... :? :roll: :? :roll:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 02 Iun 2015, 10:18

catalin.vrabie scrie:Ca sa-i convinga de ceva, mai intai AGVPS trebuie sa prezinte un punct de vedere. Eu nu l-am vazut. Poate il stiti voi, caz in care poate il impartasiti cu noi, astia mai amarati, fara atat de multa influenta.
Aline, eu unul incep sa ma simt strain pe aici, pe forum. De unde acest instrument era mijlocul de comunicare a celor care nu se puteau exprima in cadru institutional, a devenit un loc de ridicat osanale. Pacat...



Auzi Catalin, era o sceneta celebra in care o replica suna cam asa: ¨nici buricul meu nu l-ai vazut, insa asta nu inseamna ca nu exista!¨ :evil:
Si daca te simti strain, e numai vina ta, ca tot dai cu oistea in gard de o vreme incoace! Dupa ce ne faci in toate felurile, ce vrei sa auzi, aplauze?
De unde pana unde ai scos-o pe asta cu osanalele? Sau pe aia cu guduratul si cu lipsa coloanei vertebrale?
Ce mai urmeaza, sa postezi o caricatura de trei lei in care pupam pe cineva in cur, cum am vazut pe unele grupuri de Facebook de doi bani? Vezi ca incepi sa amesteci niste chestii! :oops: Si pentru ce ma rog?!!
Pentru ca incercam sa purtam un dialog civilizat cu SINGURA - pana una alta- organizatie a vanatorilor?
Ca de Federatii incep sa ma cam lamuresc cate parale fac! Facem dregem, dar CAND?

Hai sa-ti explic o chestie Catalin. Cred ca uneori confunzi punctul TAU de vedere si interesele TALE cu punctul de vedere al forumului si cu intereselele forumistilor.
Iar interesele forumistilor sunt extrem de diverse si diferite, uneori coincid cu ale tale, alte ori nu.
Daca nu esti de acord cu pozitia cuiva, de ce o condamni? Numai pentru ca difera de a ta? Detii tu cumva adevarul absolut?

Concret pe parte de regulament, ai formulat o chestie extrem de pertinenta! Bravo tie, felicitari!
Pe partea de ce face AGVPS, e treba lor. Pe mana lor pierd sau castiga. Daca i-o duce capul sa faca ceva concret, o sa castige niste bile albe in fata ¨alegatorilor¨. Daca nu, vor lua niste bile negre.

@biriuck doar iti spunea doar ca a auzit ceva legat de o dezbatere pe tema asta. Cred ca il confunzi cu Selaru daca ai senzatia ca poate sa si FACA ceva in acest sens, insa iti reamintesc ca e doar un forumist cu bine intentii, nu oficial AGVPS. Si a fost prezent la acel congres in calitate de INVITAT si pentru ca noi sa aflam mai usor ce se intampla acolo. Nu s-a gudurat si nu a asteptat nici un os de la nimeni. Nici el, nici noi!

Hai sa-ti spûn si de ce s-au pierdut oameni valorosi: pentru ca de cate ori cineva facea sau incerca sa faca ceva, venea unul care avea alta parere si se pi..;a pe munca lui. A fost mereu la fel, ca in filmul ala cu ziua cartitei, numai contextul a fost mereu diferit. Sa reflectezi un pic la treba asta!

Discutiile pe forum, pe de alta parte, sunt tot libere, chiar daca nu neaparat in sensul dorit de tine sau de alti cativa. Nu inteleg, e musai sa injuram sistemul ca sa scriem despre pasiunea comuna? De ce e doar o afacere acum, ca nu-ti convine tie abordarea? Pe bune??
Unii pot trece peste chestii personale ca sa faca ceva - si EU sunt unul dintre ei. Altii se pare ca nu pot…

Cand a fost scandalul pe tema articolului ¨Forumistii¨ eu mi-am luat-o in bot! Din toate directiile! Si uite ca am trecut peste asta, desi puteam sa o tin sus si tare mai departe. Vrei sa ne aducem aminte cati au fost atunci langa mine, in mod REAL? Iti spun eu, o mana de oameni. Pe resutul i-a durut undeva.

Si ce rezolvam daca injuram sistemul in continuare? In fara faptului ca ramanem dezbinati, ca fiecare isi vede mai departe de interesul propriu? Ok, tu ai formulat un raspuns. Iti da asta dreptul sa te stergi la fund cu altii care se limiteaza la a posta parerea lor aici, sau sa expuna un simplu fapt cu care sunt la curent? De ce inseamna asta ipocrizie si servilism, ca nu inteleg?

Eu unul consider ca e un mare castig faptul ca e al doilea conngres AGVPS la care avem un reprezentant si in plus mai e o MARE DIFERENTA: CEL DE ANUL ACESTA A FOST FILMAT!
Din punctul meu de vedere e un inceput de normalitate, de transparenta, pentru ca, surpriza: pana la ACEST moment, vanatorii nu au alt for care sa-i reprezinte! Normal ar fi ca pe langa AGVPS sa apara o Federatie, un sindicat un CEVA care sa echilibreze balanta, insa ma tem ca nu prea suntem in stare de asa ceva. Noi romanii suntem in stare doar sa ne certam unii cu altii, sa ne jignim fara motiv, sa ne p…am pe aia putini care fac ceva. Pana la ACEST moment, singurii care au putere executiva sunt AGVPS.

Vrei sa stii parerea AGVPS legat de proiectul de regulament? Nu-l intreba pe @biriuck, ca nu e treaba lui!
Ca nu suntem in stare sa facem propuneri concrete?? Pai nu e NIMIC NOU! Eu spun asta de fiecare data legat de orice subiect important! Stii DE CE nu putem? Pentru ca nu putem comunica, pentru ca fiecare isi vede doar propriul sau interes, pentru ca in afara de a tipa si a arata cu degetul nu facem nimic mai departe si tot asa.
Un exemplu concret e modul tau de abordare, tu cel cu pretentii si care asteapta multe si de la altii!
E drept ca era normal ca AGVPS sa prezinte public un proiect, ai perfecta dreptate in ce spui, insa puteai pune problema civilizat, fara sa jignesti pe nimeni, fara sa ne faci catei, servili sau mai stiu eu cum! Ce dracului treaba avem noi pana la urma cu ACTIUNILE AGVPS?? Vezi ca faci o confuzie, si o induci si altora!
Noi am avut o intalnire legata STRICT DE PROBLEMELE DE IMAGINE ALE VANATORILOR!!!

Si ne-am organizat, cativa, ne-am dus acolo si ne-am pierdut timpul si banii ca sa facem ceva! Ca IMAGINEA tine de competenta formului!

Legat de RGEULAMENT SI SIGAV nu vad ce te opreste sa faci la fel, sa organizezi TU un grup, sau sa te iei singur de piept cu Ministerul, sa iti iei TU injuraturile, sa apari tu in caricaturi de doi lei si sa te faca diversi pupincurist, ipocrit, catel care se gudura si mai stiu eu cum. Ma tem insa ca la modul in care ai abordat problema nu o sa strangi prea multi ca nucleu de inceput! :oops:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 02 Iun 2015, 10:19

the_mav scrie:
biriuck scrie:@catalin.vrabie Sictir! Nu stiu ce parere va avea administratorul dupa ce va citi ceea ce ai spus dar eu te-as bana fara retinere pentru lipsa de respect si mancat rahat!

:oops: :oops: :oops: :oops: :!: :idea:


Subscriu.
Biriuck, desi ai perfecta dreptate, esti totusi un moderator! Limbajul…nu e ok!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde wachtelfeld pe 02 Iun 2015, 10:27

Pacat, mare pacat :( :( :( ....inca odata se dovedeste ca neamul asta nu e in stare sa lucreze in echipa. Si chiar ca nu mai mira nimic din tot ce se intampla...cu sau fara coloana vertebrala. As vrea sa-l vad si eu pe ala cu o adevarata coloana vertebrala in conjunctura data... :?
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Ghinda pe 02 Iun 2015, 10:53

Cred ca s-ar cuveni ceva scuze!
Si moderate postarile cu vorbe la nelalocul lor!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde biriuck pe 02 Iun 2015, 11:08

Alin3006 scrie:Subscriu.
Biriuck, desi ai perfecta dreptate, esti totusi un moderator! Limbajul…nu e ok!


Mea culpa!
Dupa banii, timpul si energia investite in weekend de atat am fost in stare, "la asa obraz, asa obraznicie".

Ma duc sa rod osul ala gustos :evil:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde laurul pe 02 Iun 2015, 11:53

Pentru ca suntem patimasi/implicati/partinitori/dusmanosi/ ireconcilianti/subiectivi va propun un exercitiu.....
Toti avem un frate, prieten , cunoscut, un cineva cu mintea agera....
Expuneti-i problema asa cum va pricepeti mai bine si cereti o parere cuiva care nu e implicat in vanatoare.
Apoi, daca vreti, postati-o pe forum.
O sa ramaneti masca de ce o sa auziti.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 02 Iun 2015, 12:17

Am sters limbajul total nepotrivit. Cred ca AMBELE parti ar fi datoare ce ceva scuze, insa @catalin.vrabie nu putea pana recent, pentru ca a fost banat temporar. NU am fost de acord cu aceasta masura, asa ca nu mai e cazul, nu suntem la gradinta, ci macar in teorie adulti civilizati.

Asa ca asteptam o explicatie si de la @catalin.vrabie, a jignit pe multi cu postarile de mai sus.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 71 vizitatori

Publicitate