Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Oct 2019, 22:33

Propunere regulament practicare vanatoare

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderator: biriuck

Re: Propunere regulament practicare vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 02 Iun 2015, 12:18

wachtelfeld scrie:Pacat, mare pacat :( :( :( ....inca odata se dovedeste ca neamul asta nu e in stare sa lucreze in echipa. Si chiar ca nu mai mira nimic din tot ce se intampla...cu sau fara coloana vertebrala. As vrea sa-l vad si eu pe ala cu o adevarata coloana vertebrala in conjunctura data... :?

Touche!
Alin3006
Veteran

Locaţie: bucuresti

Mesajde ionutz_b pe 02 Iun 2015, 12:23

Va zic eu cum ar fi bine pentru domnul Catalin Vrabie. Sa stea unii pe burta si sa voteze propunerea lui. Obisnuinta e a doua natura!
ionutz_b
Membru activ

Mesajde catalin.vrabie pe 02 Iun 2015, 13:12

The Mav, Laurul, Ghinda, aveti dreptate. Si Alin, partial. Mi-as fi cerut scuze pentru limbaj mai devreme, dar am fost banat vreo cateva ore, asa cum a spus si Alin. Nu comentez decizia. E atributul administratorului (desi vad ca nu el a luat decizia) sa ia asemenea decizii, chiar daca nu cred, personal, ca existau motive.
Reactia mea a venit fata de SlyFox si fata de Biriuk. A fost picatura care a umplut paharul, si mi-am iesit din fire. Cei care ma cunosc personal stiu ca nu sunt asa, dar pur si simplu m-a luat valul.
Ceea ce am spus consider ca este adevarat, dar ar fi trebuit sa o spun altfel. Si, datorita acuzelor mele, s-a pierdut esentialul: puncte de vedere pro sau contra Regulamentului, cu propuneri concrete. N-am vazut.
Alin, vorbeai de punctual meu de vedere, care nu corespunde cu cel al forumistilor. Asta am spus si eu. Ca nu trebuie sa fim toti de accord, dar ca atunci cand ne exprimam opinia trebuie sa si argumentam. Iar in tot topicul asta n-am vazut argumente si propuneri, ci doar critica.
Inca o data spun (pentru ca vad ca se adduce mereu in discutie acest aspect), eu n-am criticat niciodata o parere atunci cand a fost argumentata. Nici acum. Am condamnat insa faptul ca SlyFox si Biriuk emit pareri fara a le argumenta. Am criticat aceasta modalitate de a scrie pe forum, nimic mai mult.
Cat despre injurat sistemul, nu cred ca ai vazut la mine asa ceva. Am criticat AGVPS, (si nu numai) dar intotdeauna cu argumente. N-am injurat niciodata pe nimeni, nici aici si nici in alta parte.
Legat de SIGAV: nu-mi doresc sa fac eu grupuri, sa fiu eu sef, exponent al miscarii, etc. Avem aici oameni care sa-si exprime parerea si avem si cadrul potrivit pentru asta. Asa cum avem si pe Facebook sau in alta parte, ca nu suntem inca organizati institutional. N-am de ce sa mai fac alte grupuri. Eu am furnizat materialul de lucru. Si mi-as fi dorit sa lucram pe el, sa vad reactii la propunerile mele, la Regulament, etc. Sa rezulte, in final, un document sau o opinie argumentata pe care sa o putem apoi trimite, intr-o forma sau alta, ministerului. Retineti: nu forma mea, a lui Catalin Vrabie, ci una a vanatorilor, in special cei care activeaza in mediul virtual. Cred ca pe undeva, pe net, am si spus ca astept dezbatere atat pe Regulament, cat si pe punctul de vedere!
Mie mi se pare ciudat ca sunt pus la zid pentru opinia mea fata de unele persoane, dar in acelasi timp, altii pot sa ma faca pe mine in fel si chip, dar nimeni nu reactioneaza. Nu astept vreun raspuns la aceasta problema...
Cat despre topicul acesta, sa revenim la adevarata problema. Cu ce prevederi sunteti de acord si cu care nu?
catalin.vrabie
Veteran

Locaţie: Focsani

Mesajde Alin3006 pe 02 Iun 2015, 13:23

Si eu consider ça nu era cazul sa ajungem la banare sau astfel de directii in discutie. Cred ca ambele ¨tabere¨au o parte de vina. Important e sa nu mai confundam destinatarul cu postasul si sa facem concret ceva. Aici suntem cred in asentiment si cred ca e foarte important ca cei de la minister sa primeasca cat mai multe pietre in geam, inclusiv de la AGVPS - daca vor face ceva in acest sens. Ce putem NOI sa facem e sa-i tragem de maneca. Putem trimite si un punct de vedere al comunitatii virtuale, cu cat mai multe cu atat mai bine.

Asa ca domnilor, hai sa depasim momentul si sa facem ceva efectiv.
Alin3006
Veteran

Mesajde catalin.vrabie pe 02 Iun 2015, 13:27

ionutz_b scrie:Va zic eu cum ar fi bine pentru domnul Catalin Vrabie. Sa stea unii pe burta si sa voteze propunerea lui. Obisnuinta e a doua natura!

Comportamentul asta nu va deranjeaza, stimati moderatori? Omul nici n-a citit materialele, nici punctele de vedere, nici nu ma cunoaste, dar are o opinie!
catalin.vrabie
Veteran

Mesajde cristian pe 02 Iun 2015, 13:40

Trebuie sa-i respectam opinia chiar daca nu suntem deacord cu ea.
P.S.
O face parte din cei care nu isi permit mai mult de 1000 de ron pe an pentru vanatoare si pe care i-ai numit "braconieri cu acte in regula" .
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde laurul pe 02 Iun 2015, 13:44

Speculezi.....
Nu ai de unde sti daca a citit sau nu regulamentul propus si pct tale de vedere.
Sau sa stii daca te cunoaste sau nu....
Cert e un singur lucru.... e forum si oamenii emit opinii.
Sa-l banam si pe asta, si facem forumul plenara CC.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran

Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Mesajde laurul pe 02 Iun 2015, 13:48

cristian scrie:O face parte din cei care nu isi permit mai mult de 1000 de ron pe an pentru vanatoare si pe care i-ai numit "braconieri cu acte in regula" .

Cine seamana vant, culege furtuna.....
laurul
Veteran

Mesajde Alin3006 pe 02 Iun 2015, 13:57

catalin.vrabie scrie:
ionutz_b scrie:Va zic eu cum ar fi bine pentru domnul Catalin Vrabie. Sa stea unii pe burta si sa voteze propunerea lui. Obisnuinta e a doua natura!

Comportamentul asta nu va deranjeaza, stimati moderatori? Omul nici n-a citit materialele, nici punctele de vedere, nici nu ma cunoaste, dar are o opinie!

Am un feeling ca nici tu nu ii cunosti pe Sly Fox sau Biriuck. Pe de alta parte, omul nu a sarit calul, a exprimat o parere. A lui.
Alin3006
Veteran

Mesajde Alin3006 pe 02 Iun 2015, 14:06

Cred ca ar fi mai constructiv sa revenim la subiect! Ce facem in acest sens, c ui trimitem, ce trimitem?
Alin3006
Veteran

Mesajde laurul pe 02 Iun 2015, 14:13

Cui? E clar ....domnului tiberius.stan@mmediu.ro
poate si pe adresa catorva secretari de stat din minister si chiar catre ministreasa, desi numita politic.

Ce?.....Puncte de vedere de genul argumentate pe articol, paragraf, alineat

Catalin, tu ai trimis punctul acela de vedere sau mai poate suporta modificari?

Am fost tentat sa le trimit un pdv acid dar .... era delete si la cos.
laurul
Veteran

Mesajde von BRAUN pe 02 Iun 2015, 15:06

Din pacate, daca ne luam dupa lege, termenul pentru a depune in scris propuneri, sugestii sau opinii, a expirat pe data de 26 mai 2015. Acesta este motivul pentru care am intrebat daca s-a cerut in scris o intalnire cu ministerul pe tema regulamentului, pentru ca aici nu mai este niciun termen de decadere.
Deh, chestii avocatesti !

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
von BRAUN
Membru important

Mesajde Alin3006 pe 02 Iun 2015, 15:17

von BRAUN scrie:Din pacate, daca ne luam dupa lege, termenul pentru a depune in scris propuneri, sugestii sau opinii, a expirat pe data de 26 mai 2015. Acesta este motivul pentru care am intrebat daca s-a cerut in scris o intalnire cu ministerul pe tema regulamentului, pentru ca aici nu mai este niciun termen de decadere.
Deh, chestii avocatesti !

von BRAUN

Din ciclul ¨cainii latra, ursul trece¨! :evil:
Alin3006
Veteran

Mesajde catalin.vrabie pe 02 Iun 2015, 15:52

Am trimis punctul meu de vedere, in ultima zi. Am aflat si eu tarziu de initiativa.
S-ar putea, insa, sa mai am posibilitatea sa sustin, in grupul de lucru, punctul meu de vedere sau altele, daca ajungem la un rezultat. Asta este motivul pentru care v-am cerut sa va spuneti si voi punctul de vedere. Nu pot insa sa ma duc la minister cu critici, fara sa propun ceva in schimb.
catalin.vrabie
Veteran

Mesajde catalin.vrabie pe 02 Iun 2015, 16:14

laurul scrie:Speculezi.....
Nu ai de unde sti daca a citit sau nu regulamentul propus si pct tale de vedere.

Daca citea documentele cred ca ar fi avut ceva de spus despre ce scrie acolo, nu despre persoana mea.
Eu nu-l cunosc si sunt sanse mari ca nici el sa nu ma cunoasca.
"E forum si oamenii emit opinii" - total de acord. Numai ca aceste opinii eu consider ca trebuie sa fie si argumentate. Iar in cazul acesta orice argument lipseste cu desavarsire!
Iar de ban nici nu poate fi vorba. N-am propus NICIODATA o asemenea masura.
catalin.vrabie
Veteran

Mesajde ionutz_b pe 02 Iun 2015, 18:25

catalin.vrabie scrie:
laurul scrie:Speculezi.....

Daca citea documentele cred ca ar fi avut ceva de spus despre ce scrie acolo, nu despre persoana mea.
Eu nu-l cunosc si sunt sanse mari ca nici el sa nu ma cunoasca.
"E forum si oamenii emit opinii" - total de acord. Numai ca aceste opinii eu consider ca trebuie sa fie si argumentate. Iar in cazul acesta orice argument lipseste cu desavarsire!
Iar de ban nici nu poate fi vorba. N-am propus NICIODATA o asemenea masura.

Am vrut sa arat ca "e plina tara de sefi". Ar trebui sa ceri ca PSD-ul sa angajeze niste oameni care sa stie sa scrie, nu sa lipeasca afise.

Cu privire la propunerea ta....

1. "dupa terminarea vanatorii sau in momentul in care reteaua GSM permite aceasta operatiune” e gresita.
Formularea "dupa terminarea vanatorii" nu reprezinta o limitare in timp si nu rezulta de nicaieri ca vanatorul sau organizatorul trebuie sa umble cu laptopul la vanatoare. In teren e obligatorie autorizatia printata. Completarea online se poate face ulterior, oriunde exista mijloace.
2. Cu privire la Art. 8 alin (1) sunt de acord.
3. Propunerea de modificare e gresita. Autorizatia individuala se elibereaza vanatorului, celui ce vaneaza efectiv. Daca reprezentantul asociatiei vrea si el sa vaneze are dreptul la autorizatie. Altfel reprezentantul scoate autorizatia si vaneaza cu cine vrea el.
4. de acord cu pct. 4
5. Termenul de invitat se refera la o persoana care participa la vanatoare dar nu vaneaza. Daca are pusca, e vanator nu invitat. Vezi definitia vanatorului din lege.
6 de acord cu pct. 6-11
7 nu sunt de acord cu pct. 12. Azi toata lumea foloseste un mijloc de comunicare radio.
8 propunerea de la pct. 18 e gresita. Art. 43 cuprinde un singur alineat cu toate punctele. Nici cu motivarea nu sunt de acord.
9. propunerile 22 si 23 sunt gresite avand in vedere cele de mai sus.
ionutz_b
Membru activ

Mesajde Krieghoff pe 02 Iun 2015, 19:04

ionutz_b scrie:Am vrut sa arat ca "e plina tara de sefi". Ar trebui sa ceri ca PSD-ul sa angajeze niste oameni care sa stie sa scrie, nu sa lipeasca afise.

+10000 :D

Fiind primul post la acest topic tin sa aduc osanale tuturor care s-au implicat (nu ii mai enumar): tot respectul pentru ce ati facut si faceti! Nu va mai enervati cu altii care confunda un grup reprobabil de pe facebook cu acest forum. (am intrat si eu din curiozitate pe acel grup si ma opresc aici). Oricum, s-a tolerat cam mult in acest sens.
Am trimis punctul meu de vedere la acea adresa pe mail. Daca vom avea castig de cauza nu stiu, dar macar am facut ceva in acest sens. Am punctat unde am crezut eu de cuviinta.
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Krieghoff
Membru important

Mesajde Sly_Fox pe 02 Iun 2015, 19:12

catalin.vrabie scrie:Reactia mea a venit fata de SlyFox si fata de Biriuk. A fost picatura care a umplut paharul, si mi-am iesit din fire. Cei care ma cunosc personal stiu ca nu sunt asa, dar pur si simplu m-a luat valul.
Ceea ce am spus consider ca este adevarat, dar ar fi trebuit sa o spun altfel. Si, datorita acuzelor mele, s-a pierdut esentialul: puncte de vedere pro sau contra Regulamentului, cu propuneri concrete. N-am vazut.
..................................................................................................................
Am condamnat insa faptul ca SlyFox si Biriuk emit pareri fara a le argumenta. Am criticat aceasta modalitate de a scrie pe forum, nimic mai mult.

Eu stau si ma crucesc de ce este omul acesta in stare. Aceleasi cuvinte intortocheate,fara nicio noima,acuzatoare,fara continut,sau pe scurt ratiune ZERO.
Omule,fa-ma si pe mine sa inteleg ce iti trece prin cap,ca eu nu pricep neam.
Ce reactia ai avut tu fata de mine atunci cand ai scris tampeniile acelea? Ca eu nu am spus decat ca Regulamentul este nefavorabil vanatorilor,si am intrebat daca a primit cineva raspuns la mail-urile trimise catre adresa celor de la Mediu,in timpul aferent dezbaterii.
La ce ai avut tu reactie? Ce ai vazut tu nelalocul lui in cele cateva cuvinte spuse de catre mine intr-o postare la topic? Ia extrage tu cuvintele alea ale mele care te-au facut sa te ia valul si pune-le aici sa le vada toata lumea.
Asta te-a indemnat sa porcesti tot forumul cu limbajul tau de mahala,ca am intrebat eu daca a primit cineva raspuns la observatiile trimise catre cei de la Mediu. Am intrebat acest lucru pentru ca si eu am trimis un mail,datorita dezbaterii publice a proiectului privind modificarea Regulamentului,si nu am primit niciun raspuns.
Tu esti lucid cand scrii aberatiile astea,ce pareri am emis eu fara a le argumenta? Ce argumente vrei tu sa iti aduc tie,cand tu nu esti capabil sa inchei o fraza fara a improsca cu noroi pe cineva.
Iti spun eu Mr Vrabie ce te-a deranjat pe tine,nu vreo postare chipurile ''fara continut'' de-a mea,ci faptul ca am atras atentia asupra faptului ca ai deviat rau,folosind un limbaj total nepotrivit si ai jignit pe toata lumea,la gramada.
Nu eu sau colegul @Biriuck (care apropo cred ca este la fel de uimit ca si mine cum de s-a trezit bagat la inaintare) te-am facut sa vorbesti in asa hal intr-un spatiu public,ci adevaratul tau caracter,vanitos si opresiv.
catalin.vrabie scrie:Eu am furnizat materialul de lucru. Si mi-as fi dorit sa lucram pe el, sa vad reactii la propunerile mele, la Regulament, etc. Sa rezulte, in final, un document sau o opinie argumentata pe care sa o putem apoi trimite, intr-o forma sau alta, ministerului. Retineti: nu forma mea, a lui Catalin Vrabie, ci una a vanatorilor, in special cei care activeaza in mediul virtual.

Ce material de lucru ai adus tu,cateva propuneri pe care le-au facut si altii,ba chiar cativa de pe forum le-au asezat frumos si le-au trimis sub forma de mail catre cei de la Mediu.
Ce ai fi vrut,sa iti aduca toti osanale si sa se incline la picioarele tale,ca vezi chipurile doar tie ti-a trecut prin minte asa ceva si doar tu esti cel care a facut ceva care sa conteze. Te inseli amarnic,sunt si altii care mai fac ceva,dar nu se dau in stamba pentru acest lucru.
Forma ta o vrei bagata la inaintare,nu ai tu nicio treaba cu vanatorii,vrei doar ca lumea sa te stie de lider,dar imi pare rau,nu ai stofa de lider si nici nu vei avea niciodata.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Ialomita

Mesajde Alin3006 pe 02 Iun 2015, 19:19

Domnilor, abia domolisem treaba. Haideti va rog sa ne potolim cu cearta, ca nu facem nimic asa.
Alin3006
Veteran

Mesajde catalin.vrabie pe 02 Iun 2015, 22:24

N-am inteles chestiunea cu PSD. Te rog sa explici, ca nu vad ce rol ar avea partidul aici.
Cat despre Regulament, sa vedem:
1. Nu este asa cum spui. Reproduc textul art. 7 alin. 1: "Organizatorul acţiunii de vânătoare completează procesul verbal pentru instruire, pArticipare la vânătoare, recoltarea vânatului din cuprinsul autorizației de vânătoare, cu pix, citeț, pe autorizația de vânătoare tipărită (înainte de părăsirea fondului cinegetic), și folosind un device mobil conectat la internet pentru autorizația de vânătoare existentă în SIGAV, după terminarea vânătorii."
De aici deducem ca pe hartie organizatorul completeaza autorizatia si PV, dar, "la terminarea vanatorii", introduce datele in SIGAV. Deci va trebui sa umbli cu laptop-ul dupa tine daca te incapatanezi si nu vrei sa-ti cumperi un smartphone. Sau daca nu se va accepta propunerea ca doar personalul angajat sa fie obligat sa introduca date in SIGAV, dar asta inseamna ca autorizatiile stau permanent la paznic sau la personalul imputernicit de gestionar in acest sens, si nu la vanatori.
Ramane de definit ce inseamna acest "la terminarea vanatorii", adica daca este ori de cate ori pleci din terenul de vanatoare sau doar cand ai impuscat ceva. Eu am propus ca aceasta inscriere in SIGAV sa se faca numai in cazul in care s-a recoltat piesa autorizata, si, daca in zona nu e semnal GSM, sa poti opera off-line, iar cand intri in semnal, automat, sa se inregistreze in SIGAV.
2. Referitor la pct. 3 din expunerea ta: autorizatia se elibereaza pe numele vanatorului, asa cum ai spus si tu, si e corect, dar sta in permanenta la paznic, adica hartia se afla tot timpul la paznic sau personalul imputernicit in acest scop de catre gestionar. Ca si argument, eu intreb: daca tot autorizatia nu este valabila decat in prezenta personalului angajat (asa spune in Regulament)(deci vanatorul este prezumat a fi infractor), atunci de ce ii mai dau lui hartia? Ca tot trebuie sa vina la paznic sa-l ia in teren. Ce rost mai are o simpla hartie in buzunar, daca valabilitatea ei este conditionata de prezenta unei terte persoane (paznicul)? Paznicul completeaza hartia, el interogheaza sistemul, el da legalitate documentului, atunci ce rol mai are vanatorul? Si ar fi si mai usor de recuperat autorizatia, de catre gestionar, asa cum am mai spus.
Reprezentantul asociatiei (asa cum il numesti tu, desi e bine sa folosim termenii din Regulament, pentru acuratete) nu va putea niciodata sa vaneze cu cine vrea el pentru simplul motiv ca pe autorizatie si in SIGAV este numele vanatorului autorizat, iar el este doar organizator.
Punctul 7 al tau: care este mijlocul radio folosit de toata lumea? Ca eu n-am vazut pana acum la nimeni, pe unde am fost, mijloace radio de comunicare. Cred ca nu te referi la telefoane...
catalin.vrabie
Veteran

Mesajde catalin.vrabie pe 02 Iun 2015, 22:40

Iar despre punctele 18, 22 si 23 te rog sa vii cu contra-argumente. Ai dreptate, nu sunt alineate, ci doar puncte succesive ale aceluiasi articol. Daca nu esti de acord cu motivatia mea, atunci inseamna ca ai alta.

PS
Apreciez faptul ca ai citit, in final, materialele. Este prima discutie constructiva pe aceasta tema, aici. Si daca era necesar sa ne certam ca sa ajungem aici, tot e bine ca am facut-o.
catalin.vrabie
Veteran

Mesajde ionutz_b pe 02 Iun 2015, 22:42

Noua lege a vânătorii, contestată la Klaus Iohannis. Liderul PSD Cătălin Vrabie le reproşează colegilor de partid care au făcut legea că trăiesc în trecut.
http://adevarul.ro/locale/focsani/noua- ... index.html

Si ordinul e la fel facut.

In rest, nu cred necesar sa mai spun ceva.
ionutz_b
Membru activ

Mesajde catalin.vrabie pe 02 Iun 2015, 23:00

Tot n-am inteles. Am gresit ca le-am reprosat acest lucru?
Revenind la Regulament: ce argumente ai pentru punctele 18,22 si 23?
catalin.vrabie
Veteran

Mesajde Ghinda pe 03 Iun 2015, 07:08

Ionut, liderul are dreptate!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Mesajde pipabh pe 03 Iun 2015, 09:02

Se spune ca "cel mai destept cedeaza". Niciunul dintre cei implicati aici nu sunt in situatia sa nu cedeze!
Toti sunteti oameni cu "minte multa", asa ca haideti sa va puneti la contributie acea minte, si toate posibilitatile sa se reuseasca ceva bun si pozitiv.
pipabh
Veteran

Mesajde vinatorul iscusit pe 03 Iun 2015, 09:23

cred ca trebuie depasit pragul animozitatilor,astept de la liderii forumului o solicitare care sa ne aduca la o intalnire cu nominalizare publica a celor care trebuie sa se prezinte ,in functie de opiniile si postarile pertinente vis a vis de modificarile legislative,sa aratam in prima faza ca suntem capabili,ca putem influenta intr o intalnire-mobilizare ulterioara,sa mergem mobilizati acolo unde trebuie,sa i facem sa priceapa pe initiatorii proiectului de regulament, ca vanatoarea nu se poate face fara parerile vanatorilor,sa aratam ca suntem o forta,si nu doar vanatori la "tastatura"!
vinatorul iscusit
Veteran

Mesajde catalin.vrabie pe 03 Iun 2015, 09:31

Eu m-am calmat. Sa dezbatem Regulamentul!
pipabh si vinatorul iscusit, apreciez postarile voastre. Multumesc.
catalin.vrabie
Veteran

Mesajde Alin3006 pe 03 Iun 2015, 10:14

Bun, ma bucur ca s-au calmat spiritele. Hai sa mai facem si ceva treaba!
Alin3006
Veteran

Mesajde Clujeanul pe 03 Iun 2015, 10:56

Se stie daca Ministerul organizeaza sedinta de dezbatere publica?
Clujeanul
Veteran

Locaţie: Cluj-Napoca

Mesajde jon2004 pe 03 Iun 2015, 13:39

Printre vanatori sunt persoane cu diverse meserii si o pasiune comuna .
Pentru ca in ultimul timp , apar situatii cand ar trebui ca aceasta comunitate de vanatori , fie ea si online , sa prezinte un punct de vedere fata de modificarile legislative , fata de atacurile unor ong-uri etc , ar trebui sa putem formula un raspuns din partea acestei entitati , raspuns ”avizat” de vanatori cu pregatire juridica .
Cred ca are un mai mare impact un punct de vedere , prezentat in limbaj juridic .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran

Locaţie: BARLAD,VASLUI