Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:00

Autoaparare cu arma de vanatoare

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde bogus pe 11 Oct 2015, 13:36

Ce se intampla din punct de vedere legal evident, daca folosesti pentru autoaparare lisa detinuta legal ca vanator cu aceasta munitie?
http://www.arw.ro/cartuse-pentru-arme-cu-teava-lisa/
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde yoghi pe 11 Oct 2015, 15:55

uite art 23 din L295

(3) Dreptul de a purta si folosi arme se poate acorda numai pentru armele de apărare si pază, de vânătoare si de
tir si conferă titularului posibilitatea de a purta asupra sa arma si de a o folosi în scopul pentru care a fost autorizată procurarea acesteia, precum si în caz de legitimă apărare sau stare de necesitate,.....

Odata ce legea iti ofera dreptul de legitima aparare iar cu permisul poti cumpara orice cartus de cal.12 folosirea cartuselor cu alice sau proiectil unic de cauciuc este ...in avantajul talharului :)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde iliealexandruionut pe 11 Oct 2015, 17:46

DAR...

Se presupune ca arma este tinuta 100% corect in dulap:fara piesa a-3-a,dulapul inchis..munitia inchisa separat..
Cum mama dreacu ai timp sa o ansamblezi,descui munitia ,incarci ,reactionezi IN CONDITIILE LEGI? a???..Legea iti da dreptul dar oarecum te cam pune in imposibilitatea sa ti protejezi bunurile,familia,si de ce nu viata...sunt reguli clare cum trebuiesc pastrate armele de vanatoare!!!

Una peste alta stiu si eu pe cineva care tine semiautomata 8) 8) 8) 8) 8) cu 3 breneke si magazia blocata pe sifonier in fiecare seara...ca doar a patit ceva nasol acu vreo 5 ani..
Deci si prin urmare Yoghi are dreptate dar..dreptatea e in mana celui ce ancheteaza un posibil UZ de arma ..

Sa ne fereasca sfantul sa fim pusi in situatia de a ne apara viata,familia cu armele de vanatoare!
AMIN! %%-
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde violiv pe 11 Oct 2015, 19:12

Pentru una din arme se pot tine in dulapul cu armele cateva cartuse tocmai in acest scop.
Restul, cu deschisul dulapului, asamblatul armei, etc. e perfect valabil
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde mihai_tud pe 11 Oct 2015, 20:04

violiv scrie:Pentru una din arme se pot tine in dulapul cu armele cateva cartuse tocmai in acest scop.
Restul, cu deschisul dulapului, asamblatul armei, etc. e perfect valabil

Sincer nu am citit ultimele reglementari in domeniu.Se specifica ceva legat de nr. de cartuse ,tipul lor,care se pot tine in dulapul armelor?
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde bogus pe 12 Oct 2015, 07:48

Poti tine cate ai trecute in permis, pe penultima pagina gasesti numarul lor, la mine de exemplu e 300
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde Anndrei pe 12 Oct 2015, 08:49

In acelasi loc cu arma nu stiu sa fie permis sa fie tinute cartuse, asta chiar daca le ai trecute pentru apararea colectiei. Chiar nu vad scopul acelor cartuse de cauciuc. Am vazut la jandarmi, la manifestari sportive cu incidente. Si la o vinatoare, facuta o gluma unui cersetor de cartuse :) .
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde AXP pe 12 Oct 2015, 09:07

Salutare tuturor;
Conform,
HOTĂRÂRE Nr. 130 din 24 februarie 2005
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor
Act de bază: Hotărârea Guvernului nr. 130/2005

Acte modificatoare: Hotărârea Guvernului nr. 1254/2006
Hotărârea Guvernului nr. 895/2008
Hotărârea Guvernului nr. 712/2009

în vigoare începând cu data de 1 septembrie 2009:

"ART. 15
Muniţia destinată armelor letale se păstrează numai în dulapuri, în casete sau, după caz, în compartimente separate faţă de cele în care se păstrează armele pentru care este destinată, cu următoarele excepţii:
a) în cazul armelor de apărare şi pază, poate fi păstrată împreună cu acestea o cantitate de cel mult 12 cartuşe destinate unei singure arme;
b) în cazul armelor de vânătoare sau de tir pentru care titularul are drept de port şi folosire, precum şi în cazul armelor de colecţie, poate fi păstrată împreună cu o singură armă dintre acestea o cantitate de cel mult 10 cartuşe cu proiectil şi 50 de cartuşe fără proiectil."

Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde bogus pe 12 Oct 2015, 09:31

@AXP, cei de la BAEST iti trec in permis numarul maxim de cartuse pe care le poti detine dintr-un anumit calibru, daca le detii e normal sa le si poti tine undeva in conditile legii nu? Acum ori cei de la serviciu arme nu cunosc legea(ma indoiesc) ori articolul citat de tine nu se mai aplica. Te rog uita-te la tine in permis si spune-mi ce scrie la munitie.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde AXP pe 12 Oct 2015, 09:45

Stimate coleg @bogus, te cam pripesti in afirmatii, ...
Citeste te rog postarile anterioare, ...,inclusiv ceea ce a spus colegul @violiv, ..., de cate cartuse ai putea tine impreuna cu arma (ma rog, cu una din arme), iar ceea ce am citat este in vigoare, este citat din normele de aplicare a legii 295, inclusiv cu modificarile la zi,...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde Clujeanul pe 12 Oct 2015, 09:48

bogus scrie:@AXP, cei de la BAEST iti trec in permis numarul maxim de cartuse pe care le poti detine dintr-un anumit calibru, daca le detii e normal sa le si poti tine undeva in conditile legii nu? Acum ori cei de la serviciu arme nu cunosc legea(ma indoiesc) ori articolul citat de tine nu se mai aplica. Te rog uita-te la tine in permis si spune-mi ce scrie la munitie.


Eu am inteles, asa:

1. legea specifica nr. maxim de cartuse pe care ai voie sa le detii;
2. la politie, in permis ti se trece un numar de cartuse, care uzual este egal cu cel de la pct. 1., dar poate fi mai mic, asta-i oarecum la discretia politistului & dibacia titularului de permis;
3. cartusele din permis (nr. maxim conform cu pct. 2) se pastreaza in conditiile specificate in lege, in dulap metalic, cu compartiment separat pentru munitie...
4. prin exceptie de la pct 3. se pot pastra 10 cartuse dintre cele de la pct. 2, tot in dulapul metalic dar nu in compartimentul dedicat munitiei, ci in compartimentul in care se pastreaza arma corespunzatoare.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde violiv pe 12 Oct 2015, 10:02

Ai inteles perfect. Colegul @bogus n-a citit cu atentie si integral.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde bogus pe 12 Oct 2015, 11:05

Stati o secunda, chiar ca nu am intales, deci vorbim de cartuse care fizic se pastreaza impreuna cu arma?! In hai sa zicem partea de jos a dulapului?
Nu vorbim de cele pastrate in compartimentul pentru munitie, piesa 3, inchizator?
Daca e asa scuzele mele,
dar discutam de ele tinute fizic langa arma sau pot fi in magazia armei ?
Ultima oară modificat de bogus pe 12 Oct 2015, 11:14, modificat 1 dată în total.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde laurul pe 12 Oct 2015, 11:09

Clujeanul scrie:4. prin exceptie de la pct 3. se pot pastra 10 cartuse dintre cele de la pct. 2, tot in dulapul metalic dar nu in compartimentul dedicat munitiei, ci in compartimentul in care se pastreaza arma corespunzatoare.

Cu mentiunea ca arma care poate deservi aceste 10 cartuse trebuie tinuta langa ele doar fara piesa a treia, inchizator sau blocant de tragaci, in conditiile legii.
Concluzia: tot trebuie sa cotrobai prin compartimentul separat.
==>>> fix-pix autoaparare !
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde bogus pe 12 Oct 2015, 11:16

acum daca ai semi si poti sa le si tie in magazie atunci nu e chiar fix-pix pt ca blocatorul cu cifru cade jos la o simpla apasare
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde sean pe 12 Oct 2015, 11:42

Si daca tocmai te-ai intors de la vanatoare si iti cureti arma si munitia de noroi?? :D
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde laurul pe 12 Oct 2015, 12:17

bogus scrie:acum daca ai semi si poti sa le si tie in magazie atunci nu e chiar fix-pix pt ca blocatorul cu cifru cade jos la o simpla apasare

Ia sa vezi tu ce lapsus te loveste cand te trezesti cu Mos Hotila in casa.....
Pana descui lada(daca ai cheile la indemana), pana formezi cifrul (daca ti-l mai amintesti) , pana bagi pe teava....te ia dracu de cateva ori.
Mai buna o coada de topor la indemana....decat varianta oferita de carmuitori....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde bogus pe 12 Oct 2015, 12:39

=)) cred ca si eu ca si mai toata lumea avem cifrul ala foarte greu de tinut minte 000, mai mult decat atat tu trebuie sa ai blocatorul pus dar nu scrie nicaieri ca cifrele trebuie sa fie amestecate.... deci clik si bum
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde Clujeanul pe 12 Oct 2015, 13:40

Armele de vanatoare nu ar trebui sa stea pregatite pentru autoaparare acasa. Nu cred ca la asa ceva se refera articolul de la inceputul discutiei.
Situatie de autoaparare mai degraba se poate intalni la vanatoare, vezi ursi, caini sau alte animale.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde AXP pe 12 Oct 2015, 13:58

Interpretrea corecta, din punctul meu de vedere, a respectivului articol, este ca poti pastra respectiva munitie (10 bucati) in compartiment, alaturi de arma, dar arma se pastreaza neincarcata si asigurata, ..., conform celorlalte prevederi din lege sau norma de aplicare,...
Asa ca, da, ..., fix pix, ..., mai sigura este coada de lopata, ... :D
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde dragos74 pe 12 Oct 2015, 17:06

stie cineva daca in lege se mentioneaza cum trebuie procedat, atunci cand mergi la o vanatoare in alta regiune si ramai peste noapte la un hotel sau pensiune...??.... unde ti arma in acest caz...?
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde laurul pe 12 Oct 2015, 17:16

Tot timpul asupra ta, ca ai drept de port. In toc, eventual cu piesa a treia separata
...si fara sa bei....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde AXP pe 12 Oct 2015, 17:18

In asemenea cazuri, tii arma in dulapul celui care te-a invitat, sau in dulapul gestionarului fondului respectiv.
In nici un caz, sub patul unde esti cazat. :D
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde bogus pe 12 Oct 2015, 17:31

perfect de acord, au mai fost cazuri in care au aparut probleme cu arma in camere de hotel, acum chiar daca ai vrea sa o ti in hotel cum faci? comanzi mancare la camera ca sa duci arma in restaurant iar nu e ok, e un pic aiurea dar asta e legea trebuie respectata
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde dragos74 pe 12 Oct 2015, 17:43

eu vroiam sa arat ca daca la hotel ai voie sa o ti asupra ta ,in camera, sigur acelasi lucru poti sa faci acasa la tine ,.... regula cu seiful impunandu-se atunci cand nu o ti asupra ta sau nu esti acasa ! cred ca un avocat sau jurist asa ar interpreta legea.

ori tinand-o asupra ta ,o poti folosi in autoaparare asa cum iti permite legea....probabil :?
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde laurul pe 12 Oct 2015, 18:34

sean scrie:Si daca tocmai te-ai intors de la vanatoare si iti cureti arma si munitia de noroi?? :D

... pe multi ii apuca curatatul si fara sa fi fost la vanatoare.....
Atata timp cat esti acasa....nu cred ca e ilegal sa scoti arma din cutie si sa o stergi de praf....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde Anndrei pe 12 Oct 2015, 21:27

laurul scrie:
sean scrie:Si daca tocmai te-ai intors de la vanatoare si iti cureti arma si munitia de noroi?? :D

... pe multi ii apuca curatatul si fara sa fi fost la vanatoare.....
Atata timp cat esti acasa....nu cred ca e ilegal sa scoti arma din cutie si sa o stergi de praf....


Asa trebuie privita problema.
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde mcbun2 pe 13 Oct 2015, 10:40

Salutare fratilor. Atata vorbarie pentru nimic. :-@ Eu cred ca intr-adevar nu avem noi o cultura a armelor (vroba auroitatilor care o au....) si nu intelegem legea in litera si spiritual ei. :doh: Desigur legea, in forma ei actuala, este facuta de niste fini cunoscatori ai problemei armelor. Oameni cu traditii solide, cu vaste experiente si stapanitori ai tuturor aspectelor practice ale problemei. Noi, niste plebei ignoranti si lipsiti de cultura ( a armelor desigur) ne batem capul cu rezolvarea unor mici aspect ce fac legea sa para o varza murata si usor mucezita. Desigur ea, legea, nu este nici pe departe asa. E clara, lipsita de ambiguitati, indubitabila, concisa, etc, etc, si de natura sa puna ordine in viata si activitatea posesorului de arma nascut posibil infractor. In ceea ce priveste autoapararea cu armamentul din dotare al posesorului autorizat sa detina, poarte si sa foloseasca numai arme si munitiile inscrise in permisul de arma de tip A, B, C, D..X (minunatul limbaj de lemn) sunteti pe campi fratilor. Eu nu sunt nici pe departe vreun avocat sau jurist sau ceva om cu abilitati in interpretarea legilor dar, pe undeva prin nu stiu ce lege parca este scris ca in cazul autoapararii, actiunea trebuie sa fie proportional cu atacul sau sa nu depaseasca nu stiu ce mama dracului de intensitate. Avand in vedere ca in minunata noastra tara arme de foc nu prea poseda infractorii ce te calca la ceas de seara, eu zic sa incepem sa ne gandim cum am putea respecta si mai tare si mai inflacarat legea. De exemplu am putea tine in dormitor un rastel in care sa avem o vasta selectie de obiecte indeobste utilizate de infractori si anume: cutite, topoare, rangi, spray-uri paralizante, lacrimogene (sau inlacrimate dupa caz), sape, lopeti si alte obiecte contondente, taietor-intepatoare sau urat mirositoare. Abea dupa o analiza temeinica a dotarii agresorului putem fii in deplina cunostinta de cauza in ceea ce priveste intensitatea si natura actiunii de respingere a atacului. Deci, se gandeste freza mea, umblatul la cutiuta cu puscoace este aproape de prisos. Probabil ca finul cunoscator al culturii armelor, s-a gandit deja la toate acestea si de aceea legea este asa cum este.
Acum, lasand la o parte mistocareala de azi, marti 13, trebuie sa recunosc ca, personal, nu m-am gandit nici odata la a face uz de arma in apararea mea, a familiei sau casei - multumesc lui Dumnezeu ca n-a fost nevoie. Imi dau seama in egala masura ca asta se poate schimba intr-o fractiune de secunda si nu-mi doresc nici mie nici altora sa se intample cumva. Insa nu cred ca legea este protectiva in ceea ce ne priveste asa cum nu cred ca legea este buna in forma ei actuala. Desigur sunt voci care spun ca are si aspect bune sau ca e mai bine asa decat mai rau - pareri pe care eu le respect pe deplin. Eu personal cred in continuare ca legea este prost facuta de la cap la coada si nu are alt scop decat ingradirea si limitarea excesiva a accesului cetatenilor la arme (a celora ce isi doresc acest lucru desigur) , descurajarea celor care deja le poseda si plasarea in mod voluntar a celor ce incearca sa o respecte din rasputeri in situatii ambigue ce dau loc la interpretari si abuzuri din partea celor abilitati sa controleze si sa aplice legea. Probabil ca in viitorii ani, speculand conjunctura civica actuala, legea va fi si mai aspra si mai restrictiva chinuind in continuare posesorii legali si ne aducand in fapt nicio valoare in ceea ce priveste combaterea sau prevenirea infractionalitatii cu arme de foc. Va doresc o zi linistita si lipsita de ghinioane.
Membru ANDA
mcbun2
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 30 Noi 2006, 09:17
Locaţie: Bucuresti, Romania

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde ionutz_b pe 13 Oct 2015, 13:08

1. Autoapararea sau legitima aparare este reglementata de codul penal si nu de legea armelor.

Art. 19 alin. (3) C. pen., se prezumă ca fiind în legitimă apărare persoana care comite fapta pentru a respinge pătrunderea altuia, în condiţiile art. 19 alin. (2), într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii.

Pentru cine vrea sa aprofundeze teoria legitimei aparari:

http://www.juridice.ro/360350/legitima- ... penal.html

http://www.politisti.ro/forums/topic/12 ... cod-penal/

2. Intr-o situatie de legitima aparare poti folosi orice mijloace ai la dispozitie pentru inlaturarea atacului. Inclusiv arma de vanatoare, cu ce munitie ai la indemana. Este de la sine înţeles că pentru a respinge un atac este nevoie că apărarea să fie puţin mai intensă decât acesta, pentru că altminteri o altfel de apărare nu ar fi eficientă. Legea nu prescrie o proporţionalitate matematică între apărare şi atac, ci raportul de proporţionalitate se stabileşte de la caz la caz, în funcţie de situaţia de fapt.

3. In fata unei agresiuni atat de violente incat sa justifice apararea cu arma, eu nu as folosi o asemenea munitie, indiferent in fata cui va trebui sa dau explicatii.
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: Autoaparare cu arma de vanatoare

Mesajde the_mav pe 13 Oct 2015, 13:26

ionutz_b scrie:3. In fata unei agresiuni atat de violente incat sa justifice apararea cu arma, eu nu as folosi o asemenea munitie, indiferent in fata cui va trebui sa dau explicatii.

:shock: :shock: :shock:
explica-mi te rog daca nu cumva am inteles eu gresit: Daca ai fi pus in fata unei agresiuni violente care sa justifice apararea cu arma, tu NU ai folosi munitie..... de care?
Sau nu ai folosi deloc munitie?!? :? :?: :?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori

Publicitate