Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:53

Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde jon2004 pe 14 Dec 2015, 22:07

@Daniel.Marius

Imi cer scuze , dar cred ca nu stii cum functioneaza o asociatie de vanatoare . Lasand deoparte faptul ca nu exista cadrul legal , pentru a face un "deal" cu primaria sau cu proprietarii , dar un presedinte sau director de asociatie nu poate lua decizii care sa implice asociatia , fara aprobarea membrilor asociatiei .

PS . Am intrebat la cine te refereai cand ai spus "voi" , pentru ca mi-ai lasat impresia ca nu esti vanator .
Daca am presupus gresit imi cer inca odata scuze .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde Daniel.Marius pe 15 Dec 2015, 03:17

jon2004 scrie:@Daniel.Marius

Imi cer scuze , dar cred ca nu stii cum functioneaza o asociatie de vanatoare . Lasand deoparte faptul ca nu exista cadrul legal , pentru a face un "deal" cu primaria sau cu proprietarii , dar un presedinte sau director de asociatie nu poate lua decizii care sa implice asociatia , fara aprobarea membrilor asociatiei .

PS . Am intrebat la cine te refereai cand ai spus "voi" , pentru ca mi-ai lasat impresia ca nu esti vanator .
Daca am presupus gresit imi cer inca odata scuze .


Nu, nu e nevoie sa-ti ceri scuze, nu mai sunt vanator. Nu in conditiile acestea. Imi pare rau, dar de mai bine de 20 de ani nu mai vanez. Am armele trecute pe colectie si acolo vor ramane pana vor veni vremuri mai bune, vremuri in care etica vanatoreasca, iubirea si respectul pentru animalele padurii se va intoarce acolo unde ii este locul, in inima vanatorilor, a tuturora.

PS. Am terminat Liceul Silvic la Timisoara in '92 si am participat la fffffffff multe vanatori. Practic, pot sa spun cu foarte mare responsabilitate, am fost vanator alaturi de adevarati vanatori. Din pacate, nu mai sunt multi ca ei, fostii mei colegi, vanatorii aia batrani care stiau ce inseamna etica vanatoreasca si nu astia care isi tin curul intr-un Jeep la caldurica si trag cu un Blaster(sau orice carabina sau semiauto care depaseste 4-5000 de eu) si luneta Swaroswki la 1000 de metrii, la tap, ca mai apoi sa se laude ce mare isprava au facut ei si cat de vanatori is. Imi pare rau, stiu ca nu toti vanatorii sunt asa, dar eu nu mai vreau sa fiu partas la vanatoare in aceste conditii. Bineinteles ca pot sa enumar inca cateva mii de cauze, dar nu aceasta a fost intrebarea ta.

Probabil cand lucrurile se vor schimba si daca se vor schimba, voi reveni cu drag la prima dragoste a tineretii mele, padurea si animalele ei. Pana atunci , "vanez" cu aparatul foto si fac tot ce pot pentru a va ajuta pe voi, cei care mai incercati sa faceti ceva pentru animale.
Daniel.Marius
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Apr 2014, 08:48

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde miha pe 15 Dec 2015, 14:20

imi place mult romania
pui mana pe ghioaga
invadezi bucurestiul
si iti impui punctul de vedere
ura
bravo la ciobani
le dau ordonanta de urgenta
bine si vremea a tinut cu ei
cica din 89 nu a mai fost asa iarna
adica pana mea zici ca e martie afara
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde cata.pete pe 15 Dec 2015, 14:52

Deci pina la urma ce sa intimplat cu Revolutia Ciobanilor,
se schimba legea? Stie cineva? Eu sint plecat si doar cite ceva
mai aflu cind am acces la internet.
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde NicuNicuta pe 15 Dec 2015, 15:00

ministrul a spus intr-un interviu prin telefon ca problema se va rezolva pana la sfarsitul anului prin discutii.
v-a pune alaturi crescatorii de animale si vanatorii pentru a ajunge la un punct comun.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde miha pe 15 Dec 2015, 15:14

v-anatorii si ciobanii
asta suna a inceput de banc
au dat navala au sarit cu mic cu mare
a aflat lumea au venit televizuinele
prostii din fruntea jandarmeriei au gasit de cuviinta sa aduca zeci de dube cu scutieri
cai de lupta
au blocat bucurestiul
eu de la victoriei la unirii am facut 2 ore
daca e posibil asa ceva
ce e aia sfarsitul anului nicunicuta tu iti dai seama ce inseamna sa blochezi capitala si asa ultrasaturata acum de sarbatori?
o sa pice legea in regim de urgenta
din scaunul gipului cum zicea cineva alesul neamului nu stie ce e aia ciobanie
e uite ca a aflat azi
ce inseamna sa sfidezi o natie cu legi votate de ei pentru ei
a si inca ceva
romanul s-a nascut cioban cu miel si catel nu vanator sper ca toata lumea este de acord
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde NicuNicuta pe 15 Dec 2015, 15:25

Draga doamna/domnisoara/forumista 'miha',

Eu nu m-am nascut nici cioban, nici vanator si nici cu vre-un caine in brate. Cam atat despre mine, nu stiu despre dumneavoastra.
Ca ati parcurs o distanta mica intr-un timp mare, posibil intr-un 'gip', e un mare pacat. Puteti face o comparatie cu metroul, mie mi-a placut cand am fost pe la capitala 'sa ma dau' cu metroul.

Revenind la subiect, am inteles din gura ministrului ca se va forma un asa zis grup de lucru pentru a amenda legislatia cat mai curand posibil. Ma indoiesc de faptul ca ciobanii vor sta la noapte in Bucuresti, trebuie sa le tina companie cainilor de pazesc stainile.

Cu adanca stima si respect
al dumneavoastra provincial,
Nicolae Nicuta

P.S. http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua ... nt+nemultu
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde miha pe 15 Dec 2015, 15:47

da bravo chiar nu ma gandisem sa iau metroul.
sugestia asta este tot la fel de binevenita ca si cea referitoare la limitarea nr de caini.
ca sa se ajunga azi la ora de maxima audienta sa vad la tv un cioban cu un pui de ciobanesc mioritic in brate sa urle cu lacrimi in ochi "s-au inmultit pustile si s-au imputinat cânii!"
a facut mult bine comunitatii de iubitori si posesori de arme din tara imaginea asta.
ne bucuram mult.
cred ca ar fi cazul sa ne schimbam modul de gandire sau cel putin sa il ajustam astfel incat sa corespunda la traitul pe planeta pamant in tara romania, nu credeti domnule nicunicuta?
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde Ghinda pe 15 Dec 2015, 15:57

De acord @miha!
Schimba-ti modul de gandire!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde NicuNicuta pe 15 Dec 2015, 16:00

Partea cu metroul nu inteleg de ce e anormala, la Londra de exemplu merge cu metroul si cel care castiga 30k/an si cel care castiga 200k.
Ciobanul cu un caine in brate nu m-ar impresiona, nici nu l-am vazut. Ca s-au inmultit pustile, tot ce e posibil; ca s-au inputinat cainii, cred ca ar trebui sa aiba grija de ei daca vor mai multi. Mancarea si tratamentele sunt principale.
Cat tine de modul de gandire, ar trebui sa schimbam ceva, dar nu stiu in ce sens. Vrem mai multe oi crescute oricum, ca branza e buna; vrem sa protejam speciile care au disparut deja din Europa; vrem un trai concentrat in orasele mari sau preponderent rural; vrem mai multe masini personale sau transport in comun mai bine dezvoltat? Stim ce vrem?
Sper ca am inteles tot ce ati vrut sa transmiteti. Daca ati formula ideile in fraze si propozitii utilizand mai multe din regulile gramaticale ale limbii romane, ne-ar fi de folos.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde OVI762 pe 15 Dec 2015, 17:47

NicuNicuta scrie:Draga doamna/domnisoara/forumista 'miha',




Nu te lua de miha ca e forumuista mea preferata :mrgreen: ,scrie versuri cu rime albe ca nimeni alta.miha,daca tot te duci la metrou fi atenta ca intrarea e intre alea doua faruri de se vad prima data,cand le vezi sari repede acolo ca usa e deja deschisa si nu mai stai la coada ca fraierii ceilalti.Dupa aceea,neaparat,sa treci pe aici ca sa ma injuri si sa ne spui si noua cum a fost,asteptam transfigurati rezultatul.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde Sly_Fox pe 15 Dec 2015, 19:36

Cred ca @miha are ceva impotriva vanatorilor si vanatorii. I s-a mai atras atentia nu cu mult timp in urma ca acesta este un forum de vanatoare,creat pentru vanatori,iar comentariile lui total pe dinafara si acuzatoare fara o baza temeinica,vor atrage banarea sa permanenta. Vad ca persista in nesimtire batandu-si joc de noi,acest lucru devenind tot mai greu de tolerat.
Asa ca @miha,daca tot nu poti sa ne suferi,fa bine si nu mai intra pe acest forum.

Si ca tot vorbim de acest personaj,care spune ca pe el il intereseaza sa se faca vanatoar doar pentru a avea o arma in vederea practicarii tirului sportiv,se naste ideia: oare nu ar fi oportuna o dezbatere privind schimbarea metodologiei pentru obtinerea unei arme in functie de destinatia ei. Adica nu ar fi mai simplu ca cei ce vor sa practice numai tirul sportiv,sa parcurga niste etape specifice,diferite de cele impuse aspirantilor la statutul de vanator?
Nu de alta dar pana la urma,acestia vor fi vanatori in acte,dar denigratori ai vanatorii si vanatorilor romani.
Pentru tir sportiv,documentatie specifica,intocmire dosar si examen separat pentru aceasta disciplina,iar armele sa fie folosite numai pentru practicarea tirului sportiv.
Mie nu mi se pare in regula ca in randurile vanatorilor sa intre niste oameni care nu sunt pasionati de vanatoare si care nu au nimic in comun cu aceasta activitate. Vor tir sportiv,foarte bine,sa urmeze niste etape,total separate de cele pentru vanatori,la sfarsitul carora,prin sustinerea unui examen specific ,sa li se dea posibilitatea sa cumpere arme destinate tirului sportiv.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde Daniel.Marius pe 15 Dec 2015, 20:39

@Sly exista documentatie pentru tir sportiv care practic e imposibil de urmat. Doar ca unii "sportivi" apeleaza la statutul de vanator pentru a avea o semiauto cu aspect militar pentru sport (Saiga, CZ SA VZ58 sporter, etc) sau pentru ca e mai ieftin sa te faci vanator decat instructor de tir, mai ales acuma cu schimbarea Legii 295 care cere sa fi in activitate pentru acest aspect.

Din punctul de vedere a legii 295 trebuie sa fi ori sportiv de cat 1, ori membru al lotului olimpic pentru a putea procura o arma cu destinatia tir sportiv (excluzand instructorii si antrenorii). Este practic imposibil sa poti sa faci baremurile anuale cerute pentru cat 1 sau sa ajungi membru al lotului olimpic. De aia se apeleaza la tot felul de astfel de subterfugii pentru a ajunge la o arma.
Daniel.Marius
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Apr 2014, 08:48

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde Sly_Fox pe 15 Dec 2015, 21:56

Stiu foarte bine legislatia actuala,de aceea am spus ca trebuie sa ne gandim la niste dezbateri pe lege.
Instructor sportiv sau sportiv categoria X suna profesional si putem spune ca acestea sunt pana la urma profesii.
Eu ma refer la omul simplu,pasionat de tir sportiv pentru amatori,nu de performanta,profesionist.
Persoana Y vrea sa practice in weekend tirul la talere,intr-un poligon,intr-un mod specific amatorilor.
Nu ar mai trebui sa urmeze etapele dobandirii calitatii de vanator pentru a face acest lucru,ci legea ar trebui sa le permita acestor persoane sa depuna o documentatie (certificat medical,aviz psihologic,cazier judiciar,certificat care sa ateste absolvirea cursurilor de legislatie in domeniul armelor,precum si manipularea in siguranta a armelor incadrate pentru tir sportiv) si sa sustina un examen specific.
Daca doritorii indeplinesc criteriile si promoveaza examenul, sa fie autorizati pentru procurarea armelor de tir,trecute in permisul de tip B,astfel sa poata iesi in poligon oricand doresc.
In acest fel se evita intrarea in randurile vanatorilor a unor persoane care nu au nimic in comun cu vanatoarea,dar pe care societatea ii considera vanatori pentru ca asa apar in acte.
Eu la acest aspect m-am gandit. Voi ce spuneti,merita discutata o asemenea problema?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde OVI762 pe 15 Dec 2015, 22:30

Nici ca asteptam altceva de la tine,Vulpe,despre asta chiar merita sa vorbim.Super idee,nota 10.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde miha pe 15 Dec 2015, 23:09

domnul fox daca s-ar apuca tot romanul care are arme sa impuste animale aka sa vaneze o sa ramana animale de impuscat doar la zoo.
eu respect vanatorii, nu ii denigrez.
vanatorul e util.
el ajuta.
insa persoanele care fac BANI din asta au produs scandal azi in bucuresti.
scandal care a afectat si vanatorii si simplii posesori de arme.
au aparut campanii pe facebook cu animale impuscate.
s-a blocat azi un oras intreg.
s-au injurat pe toate posturile vanatorii.
s-a pus problema ca sunt prea multe pusti si ca de ce si ca cine ia pusti in tara asta.
ghita ciobanul care avea reclama de 50 de metri pe palatul telefoanelor de pe calea victoriei a zis ca vanator criminal i-a impuscat caine care s-a batut cu ursul.
deci au fost multe chestii din astea nasoale azi cel putin care m-au revoltat.
din cauza de bani oameni au de suferit.
pe mine ma revolta chestia asta.
vanatorul obisnuit nu cred ca statea in loc de nr de caini sau de transhumanta.
pana acum cum s-a vanat?
sub pretextul "european" adica din nevoia de mai multi bani unii au considerat ca e bine sa faca lobby sa isi treaca o lege.
nu am voie sa zic ca nu imi convine sau cum ?!
am cotizat putin la asociatia mea si o sa cotizez in continuare.
sunt oameni buni care dau de mancare la animale cand n-au ce manca.
eu asta inteleg din vanator, printre altele.
prin vanator eu nu inteleg descreierat care impusca "hoinar" langa oaie din gip sau proprietar de fond de vanatoare chitit pe profit.
haideti sa fim mai deschisi la dialog, ce ziceti?
sau haideti sa nu fim si sa punem mana pe pusti, ciobanii sa puna mana pe ghioage si apoi vedem care pe care.
vorbiti de liberalizarea regimului armelor si e remarcabil asta insa pana una alta haideti sa incercam sa nu ne mai trezim cu capitala europeana blocata de imbranceli intre jandarmi calare si ciobani, ce ziceti?
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde biriuck pe 15 Dec 2015, 23:41

miha scrie:a si inca ceva
romanul s-a nascut cioban cu miel si catel nu vanator sper ca toata lumea este de acord

Te rog sa vorbesti doar in numele tau si sa nu extrapolezi propria aventura pe lumea aceasta la un popor intreg! Pe fondul evolutiei societatii moderne, acei oameni inteligenti ce se gaseau printre ciobani candva au migrat catre alte indeletniciri. Poate printre patronii ciobanilor de la stane mai gasesti oameni isteti, poate mai gasesti cate unu la 500 si printre cei ce mana oile zilnic dar iti garantez ca 99% din ciobanii de la ora actuala reprezinta drojdia societatii, analfabeti, unii pe jumatate nebuni, distrusi de alcool si frustrari, capabili sa iti dea in cap in loc de argument. Nu asocia un popor intreg cu asa ceva!
Si la subiect, pentru situatia mizera a celor exploatati de patroni la stane nu protesteaza nimeni? Asigurari de sanatate, pensii, ceva? :!:

Pentru cultura ta generala tin sa-ti mai amintesc ca inaintasii nostri practicau si vanatoarea si cresterea animalelor pe langa alte activitati dar, fara niciun dubiu, vanatoarea este ceva ce precede pana si acest popor. OMUL intai a vanat si abia apoi s-a apucat de ciobanit :!:

Te mai inseli si cand spui ca doar gestionarii de fonduri au ceva cu ciobanii si ca motivele lor sunt strict financiare. Un vanator adevarat nu va ierta niciodata animalul hoinar ce dauneaza faunei salbatice! Si cainii se impusca, chiar daca nu se mananca ;)

Ciobanul nu e in antiteza doar cu vanatorii, ei incearca insa din considerente media sa o faca. Aceata ma face sa cred ca in spate cineva ii impinge si fraierii sunt masa de manevra. Daca tinem cont si de declaratiile unor oficiali din ultima vreme (ministrul agriculturii, parlamentarul controversat Harbuz etc), varianta aceasta este chiar probabila...
Ei se afla in conflict insa cu toata lumea : vanatori, proprietari de terenuri, silvicultori, turisti, ecologisti. Sper ca cei ce ne reprezinta au cautat aliati printre acestia enumerati de mine :idea:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde biriuck pe 15 Dec 2015, 23:45

"Opreste barvaria, salveaza ..... gotca!" :idea: :idea: :idea: cineva? ceva?
Sau poate le-o fi frica :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde bogus pe 16 Dec 2015, 06:37

http://www.gandul.info/stiri/peste-2-000-de-ciobani-s-au-infuriat-la-parlament-pentru-o-lege-veche-de-10-ani-reactia-guvernului-14920297

... Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat recent modificările la legea vânătorii, însă printre acestea nu se numără şi cele invocate de ciobanii nemulţumiţi, ele fiind deja în vigoare.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde violiv pe 16 Dec 2015, 13:07

Fiind eu intr-o pasa mai predispusa zborului gandurilor prin ploaie, mi-au trecut prin minte cateva ... dupa ce-am lecturat ce scrie mai sus.

Dupa 50.000 de ani de evolutie, omenirea n-a reusit sa scape de doua atavisme, doua primitivisme care n-au niciun suport, nicio sustinere si utilitate ba chiar fac mai mult rau: razboiul si sfintii. Mandrul om al mileniului III, care se joaca toata ziua pe ecrane destepte, face pauza numa ca sa se inchine la moaste sau sa inhate repede o "unealta" si sa-i dea in cap vecinului, eventual intr-un mod cat se poate de organizat, cu cat mai multi participanti.

In aceeasi masura, la scara mult mai mica, pe plaiurile noastre, doua categorii populationale la fel de atavice, care au supravietuit feudalismului, capitalismului timpuriu, comunismului si capitalismului salbatic, au ajuns astazi sa-si dispute resursele la fel ca acum 500 ani. Pentru cine n-a inteles, ma refer aici la vanatori si ciobani, practic ultimele relicve ale comunismului daca e sa nu luam dupa cum sunt organizati si isi desfasoara activitatile.
Care o fi samanta conflictului? Ca vaneaza vantorii pe pasuni sau la stana sau ca ciobanii isi pasc oile dincolo de pasuni, pe lanuri si prin paduri? Ma indoiesc sincer.

Esenta e un pic mai adanc, asa cum au incercat unii dintre antevorbitori s-o spuna: in fundamentul societatii umane de azi si care la noi este ocolit, sarit, evitat, calcat in picioare si batjocorit cum se poate, adica dreptul la proprietate si la ce decurge din asta.
Din pacate pentru noi vanatorii nu suntem cu nimic mai breji decat "inamicii" de astazi sau de ieri si de maine, adica ciobanii.
Am mai spus-o si mi-am sculat in cap mare parte din vanatorime. Poate nu la nivel individual dar la nivel de "asociatie" suntem exact la fel de nesimtiti, ilegali, imorali. Calcam in picioare fara niciun drept (decat acela al unor legi tampite sau nerespectate) pamanturile si munca altora, in totala batjocura, ba chiar si cu pumnul in gura, la propriu sau sustinut de o lege ca un pumn in gura. In realitate ne doare fix in pix de ce se intampla cu alte vietuitoare lasate de mama natura pe acelasi spatiu geografic. Poate ca la nivel individual or fi mai multi vanatori decat ciobani carora sa le pese de vanat dincolo de a-l captura si valorifica. Dar la nivel organizatoric .... puteti sa-mi spuneti macar vreun program national, regional, real in desfasurare, cu rezultate obiective, care sa vizeze fauna de interes cinegetic? Vorbe nenumarate, lege stufoasa si mai si. Si rezultate ??? !!! SUB 0. Pe ici pe colo cate un entuziast se mai omoara sa-si inmulteasca vietuitoarele .... pe un pamant care nu-i al lui. Cu ce drept?
Ne bucuram si ne rugam sa tina cat mai mult aberatia asta legislativa, nu cumva sa fim nevoiti sa platim real dreptul de a folosi un teren al altuia. Sau gasim sa bagam pe altii la inaintare ....

DA! E real. Exista o presiune crescanda impotriva noastra, a primitivilor care umbla pe campuri si prin codri ca sa-si satisfaca un instinct la fel de primar ca f...t...t...l si care n-are nicio justificare in ochii multora. Din pacate pentru noi, nu suntem in stare de nicio actiune concertata, comuna, care sa vizeze un viitor pentru urmasii nostri vanatori si nu pentru sezonul urmator.

"Vanatori adevarati" ??? Care adevarati? Ca tot pomenea cineva mai sus ca s-a lasat de vanatoare din cauza Blaser-istilor si le ducea dorul "adevaratilor" de pe vremuri. Ce-au facut adevaratii aia din ultima suta de ani inafara de a vana? Care respect pentru natura? Ca si-au scos palaria in poza cu tabloul?
Si tatii si bunicii si strabunicii nostri au vanat exact ca azi - las' ca-i de la Dumnezeu si are El grija sa le inmulteasca si sa le tina in viata. Ce ne dorim, de fapt, cand ne apuca dorul de "adevaratii" de ieri? Sa vanam exact ca ei "fara numar-fara numar" si exact cand ni se scoala s-o facem. Poate ca de aia s-a lasat de vanatoare colegul nostru ... ca nu mai era asa cum o stia si a devenit mult mai greu sa vezi si sa dobandesti o piesa de vanat.

Acu puteti sa sariti toti la beregata da' realitatea cam asta e: ca-s 1000 de oi cu cainii aferenti sau 10 vanatori tot aia e.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde biriuck pe 16 Dec 2015, 15:51

++ violiv. Puna si ploaia la ceva :wink:
Mare lucru sa vedem in oglinda si defectele noastre ;)
Imagine


Un exemplu de program cu rezultate bune ar fi cel cu castorii. As fi vrut sa existe mai multe insa...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde cbnitride pe 16 Dec 2015, 20:08

Va salut stimati vanatori!

Am urmarit cu interes discutiile de pe acest topic... legat de dreptul de proprietate, de constitutionalitate si neconstitutionalitate... chestia cu pasunatul e undeva la mijloc, dar nu pasunatul ma doare pe mine. Pe mine personal ma doare aceasta lege a vanatorii, care e facuta ca sa fie facuta. Nu stiu ce minti crete a scornit-o, dar cred ca mult rau a facut prin prevederile ei, in loc sa clarifice lucruri le-a incrucat si mai tare.
Dar sa va spun durerea mea. Nu sunt vanator, nu am arma, in general nu imi place sa omor animale, o fac daca e musai necesar (aparare sau foame). Imi petrec timpul liber pescuind... sau tragand cu arcul... si aici am ajuns la problema mea cu legea vanatorii.

Noua lege spune asa, citez "Art. 23.

(1) În scopul gestionării durabile a faunei cinegetice, se interzic:
...
ţ) producerea sau reproducerea, procurarea, deţinerea, comercializarea şi utilizarea, după caz, a capcanelor, arcurilor de vânătoare, păsărilor de pradă sau câinilor de vânătoare, fără respectarea reglementărilor administratorului;"

dar si Articolul 42
(1) Constituie infracţiune de braconaj şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă, următoarele fapte: q) accesul în fondurile cinegetice sau practicarea vânătorii cu capcane neautorizate, păsări de pradă şi arcuri;"

Acum, va adresez urmatoarele intrebari:
-ce este un arc de vanatoare in intelesul legii? Din textul legii reiese ca ORICE arc este arc de vanatoare, prin urmare, orice posesor de arc, pe fond cinegetic sau in afara acestuia, este un infractor, conform art.23, alin. 1, lit. t;
-in scopul gestionarii faunei cinegetice cum imi poate fi interzisa procurarea arcului de vanatoare, daca legea 295/2004 imi da voie? sa inteleg ca simpla achizitionare a arcului de vanatoare aduce atingere gestionarii durabile a faunei cinegetice? daca legiuitorul imi poate explica logica din text ii dau nota 10!
-legat de liniuta de mai sus, aceeasi poveste pt detinere si comercializarea lui; deci magazinele de arcuri ce vand arcuri de vanatoare aduc atingere gestionarii durabile a faunei cinegetice, nu?
-din text se deduce ca administratorul (fondului de vanatoare presupun) este inzestrat cu asemenea putere decizionala incat pe unul care locuieste la oras si trage numai in sala il poate trage la raspundere pt ca detine si utilizeaza un arc de vanatoare.

Problema sta in felul urmator, asa cum exista mai multe tipuri de arme si munitii, tot asa exista si mai multe tipuri de arcuri si mai multe tipuri de sageti. Daca as fi prins cu o pusca de vanatoare cu cartuse oarbe (fara glont sau alica) in padure, cu scopul de a speria lupul sau ursul in caz de intalnire inopinata as fi acuzat de braconaj? Cred ca nu, pentru ca ar lipsi mijlocul fizic de realizare a braconajului, chiar daca am pusca nu am munitia necesara... la fel e si cu arcul... arcul trage cu sageti, sagetile sunt de mai multe feluri, cu varf field sau stumping, utilizate pentru tirul sportiv, care nu pot ucide un animal pentru ca nu au caracteristicile necesare (varful este bont sau conic neascutit), dar si sageti de vanatoare, numite broadhead, care au lame taietoare (varfurile clasice de lupta, cu 2, 3 sau 4 lame, varfuri cu lame mobile, etc). Mi se pare putin cam aberant sa imi fie interzis "accesul in fond cinegetic", avand in vedere ca fondul cinegetic poate fi chiar pe terenul PROPRIETATE PERSONALA PE CARE EU AM IESIT SA TRAG CU ARCUL LA TINA, sau chiar si in padure, daca am asupra mea numai sageti cu varf field sau stumping (fieldul e pentru tinte clasice iar stumping e pentru tras in buturugi... e un stil de tras cu arcul inventat de vestici). Deci, repet, conform prezumtiei de nevinovatie, chiar daca intru cu arcul in padure se presupune ca nu braconez, mai ales daca nu am decat sageti inofensive... Da, daca sunt prins cu sageti de vanatoare sau cu animale vanate.... atunci sunt infractor. Revin insa cu problema cea mai inofensiva, am un teren de un hectar, in extravilan, imi instalez pe el o tinta si trag cu arcul... vine administratorul fondului cinegetic din zona, cheama politia si iata-ma infractor pe terenul meu, odata in conditiile art. 23 si a doua oara in conditiile art. 42 lit. q.

Sincer, atata vreme cat domniile voastre doriti, in conditiile acestei legi, sa imi incalcati dreptul de proprietate si sa intrati pe terenul meu, parte a fondului cinegetic, sa vanati... mi se pare putin aberant ca numai unii sa aiba drepturi, iar ceilalti sa fie numiti infractori fara sa fi comis nicio infractiune.

Parerea mea e ca problema vanatorii cu arcul nu trebuie sa fie reglementata din prisma arcului... ci din prisma munitiei arcului. Orice model de arc care are o putere de minim 40 lb, fie ca e compound (ca al lui Rambo), fie ca e arc olimpic (pentru concurs), fie ca e arc facut de mine din lemn de salcam sau corn, are puterea necesara sa ucida vanatul mic, mediu si mare, poate mai putin ursul. CU CONDITIA SA FOLOSEASCA SAGEATA POTRIVITA, ADICA SAGEATA CU LAME. Una e sa tragi cu o sageata cu varf cilindric bont (field, folosita la concursuri) sau cilindric evazat (stumping pentru tras in buturugi) si alta cu varfuri cu lame.

Ce parere aveti? Sunt eu dus cu pluta? Sau aceasta lege nu reuseste decat sa nemultumeasca foarte multa lume in loc sa aiba efecte benefice asupra tuturor?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
cbnitride
 
Mesaje: 3
Membru din: 16 Dec 2015, 19:28

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde violiv pe 16 Dec 2015, 20:50

Bine ai venit printre noi!

Vezi ca exista si rubrica dedicata arcului si vanatorii cu arcul, unde sunt dezbateri lungi si mai gasesti amici de suferinta. Asta cu arcul si arbaleta, ca si interzicerea munitiilor cu percutie pe rama la vanatoare, ca si folosirea amortizoarelor de sunet la arme de foc naste ca urmare a fricii unora de lipsa de zgomot ... cica s-ar bracona mai mult daca arcul ar fi legal in teren. Cat de aproape de realitate e asta noi o stim dar cei ce dau legea stiu ce poate arcul din filmele cu Robin, care era in stare sa doboare o tinta la juma de kilometru.

P.S. pestii sunt cumva "salata" si eu nu stiam? Asta apropo la referirea "in general nu imi place sa omor animale".
Sau ii arunci pe toti inapoi? Daca e o forma de viata un pic mai veche, daca n-are picioare sau aripi nu mai e tot animal?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde ventura pe 17 Dec 2015, 07:42

Nu vreau 10 de la tine, dar "te luminez".
...."fără respectarea reglementarilor administratorului"....
Deci doar dacă esti prins cu el pe un fond de interes cinegetic.
Acasă poţi deţine tradiţionale fara autorizaţie.
Ori îţi poţi confectiona.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde timexim pe 17 Dec 2015, 08:28

cbnitride scrie:...dar si Articolul 42
(1) Constituie infracţiune de braconaj şi se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă, următoarele fapte: q) accesul în fondurile cinegetice sau practicarea vânătorii cu capcane neautorizate, păsări de pradă şi arcuri...


acu' nu vreau s-o fac eu lata, dar dramatizand, daca te prinde si cu un arc de pix, poi s-o incasezi... ca scrie doar "arcuri" !
atentie celor cu arcuri la ejectoare !!!

legiuitori de cacat...
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde laurul pe 17 Dec 2015, 08:36

cbnitride scrie: Imi petrec timpul liber pescuind... sau tragand cu arcul... si aici am ajuns la problema mea cu legea vanatorii.

Dar daca ciortanul ala pe care il catch and release dumneata ar zbiera,in timp ce esti cu el in drill, cu buzele sfartecate de otelul carligului, ce ai face?!
Si te-as mai intreba cand ai ucis ulttima oara pentru mancare ssi/sau aparare?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde Alin3006 pe 17 Dec 2015, 18:21

Scenarita? Eu nu cred! Ca prea a fost coordonata actiunea! X(

http://www.cotidianul.ro/fostul-capitan ... at-273191/
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde Sly_Fox pe 17 Dec 2015, 20:19

„Mai răsfiraţi, băieţi, mai răsfiraţi, că ne depistează ăştia!”. :evil:
Arestati si judecati pentru fapte de destabilizare a ordinii sociale.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Pășunatul oilor pe terenuri agricole, interzis!

Mesajde blackcrotal pe 17 Dec 2015, 21:22

Salut,
Intr-un stat de DREPTI orice este posibil :
1. In loc sa se emita un articol de lege care sa reglementeze transhumanta oilor , caprelor si a vacilor si in acelasi timp numarul si RASA cainilor de stana se baga intr-un mod nefericit aceste articole de lege in legea VANATORII de parca vanatori ar fi ciobani . Eu cred ca cei care au propus aceste puncte de lege in LEGEA VANATORII au facut-o in dorul leli conform principiului : eu o propun, da doamne sa se respinga !
2. Ies 400 - 500 de asa zisi ciobani sa protesteze si sar parleazul la senat si gata - gata se gaseste imediat cine sa-i asculte , sa le inregistreze dorintele, sa le promita si apoi , a doua zi se confirma promisiunile facute si legea se modifica.
3. Astazi Bucurestiul a fost blocat pt ca taximetristii din Bucuresti + vreo cateva sute de camioane mai mari sau mai mici au blocat circulatia. credeti ca si acum o sa vedem maine o ordonanta de urgenta ? Sincer eu nu cred dar viitorul o sa confirme sau infirme parerea mea,
respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 59 vizitatori

Publicitate