Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 02:06

maisimplu.gov.ro

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

maisimplu.gov.ro

Mesajde miha pe 29 Feb 2016, 23:12

http://maisimplu.gov.ro/2016/02/25/hg-1 ... tualizata/

dati o steluta acolo.
va rog frumos.
imi cer scuze daca s-a mai postat, nu am vazut.
ideea nu e a mea dar e foarte foarte buna.
e ca petitieonline dar de data asta este direct pe site-ul guvernului.
pe scurt, spune ca cerem eliminarea birocratiei.
adica:
odata ce ti-ai luat permisul de arma tip A sau B (sau ambele) si vrei sa iti iei o arma,
sa nu mai trebuiasca sa mergi la politie si sa duci cazier cu timbre luate de la posta, copie dupa carnet, taxa de 1 milion, fisa medicala etc dupa care sa astepti 45 de zile (sau cateva luni)
ma rog, stim cu totii corvoada.
haideti sa fim uniti.
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde biriuck pe 01 Mar 2016, 00:14

Am dat si eu in urma cu cateva zile, nu a strans prea multe stelute de atunci pana acum :roll: Poate ca oamenii si-au pierdut speranta...

miha scrie:e ca petitieonline dar de data asta este direct pe site-ul guvernului.

Daca e site guvernamental nu e deloc ca petitieonline! :wink: Petitieonline e o pierdere de vreme fara impact si e mentionata uneori prin presa, are zero putere...

Sper sa imi fac timp sa completez si acolo dar hai sa va zic un motiv pentru care se incapataneaza sa te autorizeze inainte de a cumpara o arma desi esti posesor de permis tip B. (Atentie, nu sustin autorizarea doar o explic :!: )
Anul trecut in primavara au venit niste domni de la Politie la mine acasa pentru un control "de rutina". Nu eram acasa asa ca l-au verificat doar pe tatal meu. La plecare il intreaba intr-o doara:
-Baiatul le are pe toate 3 in dulap?
-Eu stiu ca are armele acasa dar stiu ca are doar 2, o lisa si o carabina si cred ca imi zicea daca mai lua una.
-Aaaa, nu. La noi in sistem figureaza cu 3: un Merkel Suhl de 16, un ZB in 7x57 si un Blaser in .243
-N-are niciun Blaser. Hai sa il sunam ca sa fiu sigur...
............
-N-am niciun Blaser in .243 dar, daca asa aveti trecut in sistem, ca sa evitam complicatiile, imi puteti aduce unul si gata. Il accept cu drag!
.......

Va dati seama ce taraboi or fi avut :lol: :lol: Problema lor este ca sistemul informatic nu este deloc pus la punct (si sunt sigur ca a costat destul la implementare) asa ca sunt nevoiti sa se bazeze in mare masura pe hartii. Na, e nevoie de un efort... eu zic ca merita
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde mialxx pe 01 Mar 2016, 13:36

Tot asa se procedeaza si in Elvetia, trebuie cazier un formular copie dupa buletin puse toate in plic trimise la politie sin 2-3 zile ai autorizatia in cutia postala. Diferenta e, ca nu trebuie sa alergi in toate directiile dupa acte si sa astepti si 45 de zile, totul se obtine prin posta si nu platesti nimic inainte, doar cazierul, factura vine cu autorizatia impreuna.
Daca tot vrem o "tara ca afara", dece sa nu fie asa :-?

Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde biriuck pe 01 Mar 2016, 14:47

Un interviu pe tema acestui proiect guvernamental.
Desi n-o zic direct, se pare ca tot UE (cea mult hulita pe toate site-urile de propaganda "neaosa" si "ortodoxa") ar fi in spatele acestui program de reducere a birocratiei.
Culmea este că aveam deja un grup de lucru pe simplificarea administrativă, aveam strategia Better Regulation a Uniunii Europene, adoptată de România, care și-a propus reducerea coosturilor administrative cu 20%, doar că nu s-a acordat atenție procesului. Ba chiar mai rău, avem condiționalitate ex ante a UE să mișcăm lucrurile pe zona asta. Pentru că, dacă nu arătăm până la sfârșitul acestui an că avem clar un plan de aplicare a acestei strategii nu vom primi banii din Programul Operațional pentru Capacitate Administrativă.

http://republica.ro/interviu-consilierul-de-stat-cristian-ghinea-primele-zvictime-ale-comisiei-de-taiat-hartii-dosarul-cu
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde violiv pe 02 Mar 2016, 12:24

mialxx scrie:Tot asa se procedeaza si in Elvetia, trebuie cazier un formular copie dupa buletin puse toate in plic trimise la politie sin 2-3 zile ai autorizatia in cutia postala. Diferenta e, ca nu trebuie sa alergi in toate directiile dupa acte si sa astepti si 45 de zile, totul se obtine prin posta si nu platesti nimic inainte, doar cazierul, factura vine cu autorizatia impreuna.
Daca tot vrem o "tara ca afara", dece sa nu fie asa :-?

Cu stima Alin


Intai ca Elvetia nu e in UE. Apoi, a nu se confunda autorizatia de cumparare cu permisul de arma.

In UE regulile sunt cam ca la noi pentru prima arma, ocazie cu care primesti autorizatie de cumparare. Cumperi arma si capeti permisul dar odata permisul in buzunar poti cumpara oricand iti trece prin cap, pe loc, o arma ce esti indreptatit s-o detii. In cele mai multe tari poti cumpara direct de la vanzatorul persoana fizica o arma s-h, fara a folosi intermediarul magazin. Trebe doar sa o inscrii in permis si in multe tari chestia asta o face armurierul pentru tine, daca iei arma din magazin. Primesti acasa permisul cu arma inscrisa.
Romania este singura tara din UE in care se repeta procedura si la ulterioarele achizitii.
Ma indoiesc ca se va obtine mare lucru. S-a cerut asta la toate modificarile legii, din 2004 incoace si intotdeauna politia s-a opus vehement motivand ca asa are control mai bun. In cea mai fericita situatie n-o sa mai duci copii dupa acte dar drumurile tot o sa le bati si o sa astepti pana ti se acreste.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde yoghi pe 02 Mar 2016, 12:49

Si în Ungaria este la fel ca la noi .Cu diferența ca cumperi un timbru de la chioșcul de ziare și autorizația o primești pe loc.
restul e la fel.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde laurul pe 02 Mar 2016, 13:07

yoghi scrie:Si în Ungaria este la fel ca la noi .Cu diferența ca cumperi un timbru de la chioșcul de ziare și autorizația o primești pe loc.
restul e la fel.

Chiar ca la fel ..... :)) :)) :))
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde mialxx pe 02 Mar 2016, 13:31

In Elvetia vinatorii si tragatorii sportivi nu au permise de port arma, multi vinatori nici macar nu au inregistrate toate armele. Cetatenii Elvetieni nu neceseta autorizatie de cumparare pt. armele destinate vinatorii, in cazul meu nu se aplica pt. ca nu sunt cetatean Elvetian, mie la fiecare arma ce am cumparat-o mi-a trebuit aceasta autorizatie. Acum astept pt. una ca vreau simbata sa-mi iau un Blaser 95. Autorizatia vine in doua exemplare, unul ramine la magazin respectiv vinzator ( poate sa fie si persona privata) iar unul merge la politie, dar tot vinzatorul il completeaza si il trimite la politie.

Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde bogus pe 02 Mar 2016, 15:43

Voi nu stiu ce comparatii faceti, Elvetia e singura tara din lume unde toti barbatii sunt obligati sa-si satisfaca stagiul militar iar dupa terminarea stagiului echipamentul de razboi adica pustile de asalt si pistoalele sa fie pastrate acasa obligatoriu, Elvetia are 3.4 milioane de detinatori de arme la o populatie de 8 milioane =)) La ei necesitatea ca fiecare cetatean sa fie inarmat de razboi pana in dinti e o chestie de securitate nationala... =)) chiar alta comparatie nu sa gasit
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde jon2004 pe 02 Mar 2016, 17:03

bogus scrie:.....Elvetia e singura tara din lume unde toti barbatii sunt obligati sa-si satisfaca stagiul militar iar dupa terminarea stagiului echipamentul de razboi adica pustile de asalt si pistoalele sa fie pastrate acasa obligatoriu,....


Si acesta este un exmplu ce demonstreaza ca legile nu pot fi aceleasi in toate tarile :D :D
Imaginati-va cum ar fi fost , pe vremea cand si la noi era obligatoriu stagiul militar , sa plece toti soldatii acasa , cu armamentul din dotare :D O tara trebuie sa ajunga la un anumit nivel de civilizatie pentru a putea mentine astfel de legi .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde miha pe 02 Mar 2016, 18:23

cred ca nu e nicio legatura intre gradul de civilizatie si arme mai la liber. americanii nu erau delic civilizati la 1776.
mentalitatea e de vina.
noi romanii avem o parere foarte proasta unii despre ceilalti.
nu exista respect.
in orice domeniu de activitate nu o sa vezi niciun roman care sa recunoasca obiectiv meritele altui roman si sa il respecte. poate doar daca are un interes.
romanul este hot, cauta sa te insele, cum sa ii dai si arme?! asta este si atitudinea autoritatilor cand te duci sa iti iei arma.
comunismul si apoi tranzitia au facut praf si pulbere ideea de tara si de cetatean.
pe vremea comunismului era fiecare pentru el, o pila o spaga se descurca fiecare cum putea.
dupa '90 lumea era naiva, hotii au profitat.
am ajuns sa avem in ziua de azi dezbinarea care se vede la orice pas.
nu o sa fie niciodata liber la arme in tara asta din cauza ca romanii nu se respecta.
despre asta e vorba.
e foarte trist.
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde mialxx pe 02 Mar 2016, 20:16

Eu sunt si membru la un club de tir, asta imi da posibilitatea sa detin si arme semiautomate. La vinatoare sunt interzise armele semi.
Cu stima Alin
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 953
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde puscasumarin pe 03 Mar 2016, 00:34

miha scrie:cred ca nu e nicio legatura intre gradul de civilizatie si arme mai la liber. americanii nu erau delic civilizati la 1776.
mentalitatea e de vina.
noi romanii avem o parere foarte proasta unii despre ceilalti.
nu exista respect.
in orice domeniu de activitate nu o sa vezi niciun roman care sa recunoasca obiectiv meritele altui roman si sa il respecte. poate doar daca are un interes.
romanul este hot, cauta sa te insele, cum sa ii dai si arme?! asta este si atitudinea autoritatilor cand te duci sa iti iei arma.
comunismul si apoi tranzitia au facut praf si pulbere ideea de tara si de cetatean.
pe vremea comunismului era fiecare pentru el, o pila o spaga se descurca fiecare cum putea.
dupa '90 lumea era naiva, hotii au profitat.
am ajuns sa avem in ziua de azi dezbinarea care se vede la orice pas.
nu o sa fie niciodata liber la arme in tara asta din cauza ca romanii nu se respecta.
despre asta e vorba.
e foarte trist.


Bine spus! Este off-topic dar nu mă abţin să răspund.

Totuşi, dragă miha, te rog să nu sărim etapele: mai întâi le-au confiscat armele stră-străbunicilor care de-abia erau ...iluminaţi, adică scăpaseră de feudali, luptând de partea burgheziei. Dar nici burgheziei nu i-a plăcut ca ţăranii să aibă arme. Se vede acum rezultatul diferenţei între lumea continentală telurocratică şi cea talasocratică specifică United States of Amurica, a cărei Părinţi Fondatori au gândit totul ca şi cum Armaghedonul ar fi la uşă: ei se apărau pe ei, ca Oameni obişnuiţi cu tâlhăria, pe când noi ne-am apărat Pământul-continentul cel mare, Insula Lumii, cu armata, ca fiind patria cea romană. Între timp, după înţelegerile din WW II, noi am renunţat la armată şi am ales calea Poliţiei civile iar ei au făcut altă armată ce ne copleşeşte. Pe podium: Navy, urmează Marins după care Army.

Aşa încât, de nu avem drept la arme, Puterii Planetare ne putem plânge, noi nu trebuie să fim pregătiţi, este avantaj tactic.

Cu respect,

Vulturul-pleşuv

P.S. Personal, cred că nu diferenţele ideologice au făcut jocul în secolul trecut cât cele geopolitice, iar exemplele sunt cu grămada.
Una este istoria scrisă de învingători iar alta este cea "adevărată" (pe care o cred eu).
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde puscasumarin pe 03 Mar 2016, 01:36

Mă explic, în continuare. Termenul "geopolitic " este demonetizat pentru că este folosit prea des şi fără rost. Principial, acesta înseamnă un consens sau conflict de interese a două sau mai multor puteri asupra unui teritoriu, la un moment-dat.

Tot principial, suntem de acord că avem corifeii gândirii geopolitice clasice, despre care nu voi vorbi aici din lipsă de spaţiu şi de interes practic.

Ăia mai juvenili, gen rusul Alioişa Dughin, nu fac APARENT decât să reîncălzească ciorba. În fapt, aceşti "gânditori" sunt cei care ucid, planificat, genul comun de gândire geopolitică, făcând-o o ştiinţă banală, având alături şi confraţii imperialişti americani (e.g.:It’s smart to be geopolitical!).
Despre ăştia, vă rog să reţineţi ce am scris cu un post mai sus: istoria o scriu învingătorii!!

Totodată, cred şi sper că adevărul va ieşi la iveală, mai ales în domeniul nostru, al vânătorii.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde Cristi pe 03 Apr 2016, 12:36

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20 ... ratiei.htm

Sper ca nu are legatura cu 1 Aprilie.


Guvernul Ciolos: prima masura concreta pentru reducerea birocratiei
de PD1A HotNews.ro
Vineri, 1 aprilie 2016, 18:49
Guvernul a aprobat, in aceasta seara, ordonanta de urgenta PD1A care va reduce masiv numarul documentelor pe care institutiile publice de orice fel le vor putea solicita contribuabililor, informeaza surse din Palatul Victoria.

Actul normativ, inspirat de o propunere lansata recent are un singur articol: ”Orice entitate publica din Romania, de la nivelul administratiei centrale sau locale, agentie sau orice alta institutie cu autoritate publica, nu va putea solicita contribuabililor - persoane fizice, juridice sau organizatii neguvernamentale - un document care a fost generat ori se afla deja in arhivele de orice fel ale oricarei alte entitati publice. Entitatea publica solicitanta are obligatia sa faca demersuri pentru a obtine direct, fara a solicita acest lucru contribuabililor, orice astfel de document.

Aprobarea ordonantei de urgenta este prima masura concreta pe care o propune asa-numita ”comisie de taiat hartii” a carei infiintare a fost recent anuntata de guvernul Ciolos. „Comisia de tăiat hârtii” va lucra pe trei paliere. Primul ţine de mediul de afaceri, unde se va încerca reducerea costurilor cu diverse taxe administrative. Al doilea îl reprezintă cetăţenii. Acolo se va umbla la numărul mare de hârtii care li se cer contribuabililor la fiecare drum la administraţia publică. Al treilea palier ţine chiar de administraţie, unde se plimbă hârtii de la o instituţie la alta, declara recent Dan Suciu, purtătorul de cuvânt al Guvernului

Potrivit estimarilor guvernamentale, din cauza numarul mare de documente, avize, formulare buget de stat cheltuie peste 2 miliarde pentru birocratie.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde violiv pe 03 Apr 2016, 12:49

Vise-vise

PD1A = pacaleala de 1 aprilie ;)
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde bogus pe 03 Apr 2016, 14:54

Sincer nu mi se pare prea mult sa le duc un rand de copii dupa actele mele care imi atesta calitatea de vanator, posesor de arma si membru al unei asociatii
dar! ce mi se pare absurd este se la mai duc inca o data si inca o data aceeasi copii de fiecare data cand mai vreau sa iau o arma, mai da-o naibii ca nu pricep ce naiba fac cu 10 copii dupa buletinul meu sau de la permisul de vanatoare
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde pipabh pe 04 Apr 2016, 07:38

Cristi scrie:http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20909172-guvernul-ciolos-prima-masura-concreta-pentru-reducerea-birocratiei.htm

Sper ca nu are legatura cu 1 Aprilie.


Guvernul Ciolos: prima masura concreta pentru reducerea birocratiei
de PD1A HotNews.ro
Vineri, 1 aprilie 2016, 18:49
Guvernul a aprobat, in aceasta seara, ordonanta de urgenta PD1A care va reduce masiv numarul documentelor pe care institutiile publice de orice fel le vor putea solicita contribuabililor, informeaza surse din Palatul Victoria.

Actul normativ, inspirat de o propunere lansata recent are un singur articol: ”Orice entitate publica din Romania, de la nivelul administratiei centrale sau locale, agentie sau orice alta institutie cu autoritate publica, nu va putea solicita contribuabililor - persoane fizice, juridice sau organizatii neguvernamentale - un document care a fost generat ori se afla deja in arhivele de orice fel ale oricarei alte entitati publice. Entitatea publica solicitanta are obligatia sa faca demersuri pentru a obtine direct, fara a solicita acest lucru contribuabililor, orice astfel de document.

Aprobarea ordonantei de urgenta este prima masura concreta pe care o propune asa-numita ”comisie de taiat hartii” a carei infiintare a fost recent anuntata de guvernul Ciolos. „Comisia de tăiat hârtii” va lucra pe trei paliere. Primul ţine de mediul de afaceri, unde se va încerca reducerea costurilor cu diverse taxe administrative. Al doilea îl reprezintă cetăţenii. Acolo se va umbla la numărul mare de hârtii care li se cer contribuabililor la fiecare drum la administraţia publică. Al treilea palier ţine chiar de administraţie, unde se plimbă hârtii de la o instituţie la alta, declara recent Dan Suciu, purtătorul de cuvânt al Guvernului

Potrivit estimarilor guvernamentale, din cauza numarul mare de documente, avize, formulare buget de stat cheltuie peste 2 miliarde pentru birocratie.

Interesanta propunere daca toate actele ar fi arhivate in format electronic. Cum nu sunt , cred ca , deocamdata , ne convine sa pierdem 5-10 min pe la xerox decat cateva zile , saptamani... cine stie cat pana ajunge hartia de la o institutie la alta sau de la un etaj la altul!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: maisimplu.gov.ro

Mesajde OVI762 pe 04 Apr 2016, 10:13

Comisie de taiat cacat in ploaie :evil: Ultima isprava:cum de ceva vreme nu mi-au mai venit scrisori de la anaf merg saptamana trecuta sa vad ce au patit,m-or fi uitat,mi-o platii altul datoriile,dracu stie.Inauntru 2 cozi de te lua ameteala,cine stie ce treaba or avea saracii oameni,zic;ochesc o duduie mai acatarii la un ghiseu parasit si o atac:saru' membrul,vreau sa stiu si io daca am vreo datorie la voi ,ca de ceva vreme ma ocoliti,cum facem?Pai mergeti dvs la ghiseul 9 si intrebati si dupa aia,daca aveti ceva de plata,mergeti la ghiseul 11 si decartati.Bine,zic eu,care e ghiseul 9 si care e 11?Alea,zice prezenta blonda,si imi arata fix ghiseele la care era coada.Si adica sa stau la o coada sa vad daca am de plata si la ailalta sa platesc?Da!Da' nu mai bine te uiti tu cu ochii aia migdalati in calculator si imi zici ce si cum?Nu,ca nu e voie.Da sa stau 3 ore la coada e voie?Da.Atunci sa fiu al dracu' cu neamul meu daca oi sta io la coada asta;saru' mana,pa.Vineri imi vine de la anaf scrisoare,cu titlu executoriu-am de plata 46 de lei.Strang monezi de vineri,de 10,de 5 bani,cand oi face 46 de lei ma duc sa platesc,ca online nu se poate.Asa ca mai simplu.gov.cacamaca e pentru gugustiuci si pentru hipsterii inraiti,deocamdata.In realitate trebuie sa stai la ghiseul 9 si ghiseul 11chiar daca tu te duci sa le dai,nu sa le ceri.Hai sictir!Sa va mai zic si de AFIR?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate