Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 23:34

Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde petru100 pe 09 Apr 2016, 07:50

Aveti semiautomate? Vreti sa cumparati?

Acum este interzisa folosirea la vanatoare a semiautomatelor cu incarcatoare mai mari de 2 cartuse. Modificarea lor in vederea cresterii capacitatii este pedepsita. In EU se pregateste scoaterea semiautomatelor din viata civila (adica se confisca si nici nu se acorda vreo despagubire...). In curand veti afla ca si la noi se lucreaza (deja) la o lege ce va interzice detinerea de semiautomate...

Ce stiti, ce ati auzit, ce facem?
petru100
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 30 Apr 2011, 07:32

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde bogus pe 09 Apr 2016, 08:27

Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde violiv pe 09 Apr 2016, 09:10

Zvoneri si raspandaci sunt de cand lumea.
Mai aude cate unul ceva prin tramvai, in harmalaie, mai viseaza ceva naspa si in zori se trezeste cu idei.


Da, domnule! Exista o propunere a catorva idioti de pe la parlamentul UE care vizeaza doar armele semi-automate "negre". Este sustinuta doar de 4 tari - Anglia, Franta, Italia, Belgia - si combatuta vehement de alte 17 iar restul nu s-au exprimat, printre care si Ro ...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde petru100 pe 09 Apr 2016, 09:14

https://www.jagdverband.de/content/veru ... %C3%A4chst

Nu sunt zvonuri... se intampla deja in europa iar la noi se lucreaza deja...

Traducere cu Google:

"Curtea Federală Administrativă a fost exprimată într-o decizie individuală la începutul lunii martie 2016. posesia de mașini semi-automate cu revista interschimbabile de către vânători, că acest lucru nu poate fi posedat fără a fi necesară specială. Astfel, instanța este considerată de către DJV mult dincolo de abilitățile sale afară și oferă situația actuală, până în prezent de necontestat juridice în cauză. Acest lucru conduce la incertitudine printre vânători, arme, poliție și alte agenții guvernamentale. Până în prezent, experții au fost unanimi în opinia că aceste arme sunt permise pentru vânători. Într-o primă examinare a DJV a constatat deficiențe de fond în motivarea Curții și-a exprimat îngrijorarea constituționale serioase la Ministerul Federal al Agriculturii -, în special în ceea ce privește dreptul fundamental la proprietate și principiul separării puterilor. DJV este verdictul nu accepta acest lucru și este în discuții intense cu interiorul si federale Ministerul Federal al Agriculturii.

DJV are instrucțiuni pentru proprietarii de arme de vânătoare și publicate rezumate semiautomat într-un prim pas cu schimbarea revistei. În consecință, proprietatea asupra armelor deja înregistrate este încă permisă. Din cauza incertitudinii care a cauzat judecata, ar trebui să vânători care dețin o armă afectat, nu în prezent întreprinse la vânătoare sau de a utiliza pe poligonul de tragere, să achiziționeze de la terți și orice terță persoană. În cazul în care autoritățile retrag permisul sau de revocare îl sfătuiește pe DJV să facă apel sau se plâng cu privire la aceasta. De asemenea, ar trebui să informeze suferinzi în mod necesar Landesjagdverband lor sau DJV. "
petru100
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 30 Apr 2011, 07:32

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde yoghi pe 09 Apr 2016, 13:11

colegu
asa cum arata traducerea ...tot asa ai inteles si tu PROPUNEREA legislativa.

apropo
Daca te doare asa tare AI SEMNAT PETITIA IMPOTRIVA acestei PROPUNERI.?

PS:o gasesti in likurile puse mai sus de @bogus
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde petru100 pe 09 Apr 2016, 13:24

Nu va opreste nimeni sa traduceti direct...

Am experienta suficienta ca sa inteleg ce se va intampla in viitor. Nu sunt paranoic dar lumea vanatoreasca chiar lancezeste fara sa-si dea seama ca "somnul ratiunii naste monstri". In cazul de fata - al natiunii. Nu ne alarmam, voiam doar sa intreb daca sunteti constienti de urmarile nepasarii. Pana si britanicii (care au una din cele mai restrictive legi ale armelor din UE) au inceput sa se trezeasca...

Asa apare, insidios, mai cu interzicerea semiautomatelor cu aspect militar, apoi cu a celor cu mai mult de 2 cartuse in incarcator, apoi a celor cu incarcatoare amovibile apoi... deloc semiautomate!

Daca tu alegi sa faci misto insa... e treaba ta, e dreptul tau.

Nici macar nu am semiautomata dar nu-mi plac ingradirile drepturilor, mai ales facute fara dram de consultare a vanatorilor si mai ales cu motivatii puerile de genul: S-a tras cu AK la Paris si trebuie sa luam semiautomatele de la vanatori. Am rezolvat!
petru100
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 30 Apr 2011, 07:32

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde Dragan pe 09 Apr 2016, 22:18

Ultimul cuvant privind folosirea armelor de vanatoare semiautomate il vor avea desigur fabricantii acestora.
Stai tu linistit Petre si uita subiectul asta,vocea fabricantilor este mai puternica decat trei -patru zurlii de prin parlamentul europei care latra si ei pe acolo ca sa-si demonstreze prezenta.

" In EU se pregateste scoaterea semiautomatelor din viata civila (adica se confisca si nici nu se acorda vreo despagubire...)."
Ceea ce spui tu aici ma face sa am indoieli asupra "suficientei experiente "pe care o ai in cunoasterea viitorului.Iar despre confiscarea armei proprietate privata chiar ma faci sa rad,asa ceva s-a intamplat intr-o singura tara din europa(poate chiar din lume)se numeste Romania.Iti aminesti de eliberarea autorizatiilor de cumparare pentru AK ,iar dupa o vreme le confisca armele oamenilor fara explicatii si fara despagubire in bani?
Retine ,este vorba de Romania.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde Cristi pe 10 Apr 2016, 09:21

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde bibicu pe 10 Apr 2016, 09:28

@Dragan, chestiunea cu AK a fost indelung discutata aici.
@Violiv a explicat problema omologarii pentru vanatoare si nu revin. AK la vremea respectiva a fost interzisa la vanatoare dar nu a fost vorba de confiscare. Au existat cateva posibilitati prin care o puteai pastra, inclusiv colectie.
Faptul ca acum au restrictionat drastic detinerea munitiei este intr-adevar o problema si ma refer aici la posesorii de AK in permis tip A. Avand arma si munitie acasa o puteai folosi la autoaparare in limita prorietatii. Acum devine un ciomag.
Dar revin la topic. Despre EU Ban se pot gasi articole la zi accesand link-ul de mai jos

https://www.all4shooters.com/en/Shootin ... nsibility/

Ca o vor face fara despagubire....e partea a doua. Problemele de logistica ii omoara :

https://www.all4shooters.com/en/Shootin ... pensation/

In orice fel ar face-o la noi, va fi muuuult mai simplu de aplicat din pacate.
Oricum ma astept sa fie la modul extremist cum a fost cu fumatul, insa spre deosebire de legea fumatului pe care o vor amenda(nu le convine la parlamentari sa iasa in vant si ploaie, frig sau cald sa fumeze afara), la arme nu cred ca se vor mai opune hotarat prin amendamente.
Marii fabricanti, vorbesc de Europa, au suficiente modele ne semi-automate pentru a-si vedea in continuare de treaba.
Tendinta de a pune in umbra semi-automatele am vazut-o de mult, inainte de a avea cunostinta despre BAN-ul ce se cocea. In consecinta am renuntat de cativa ani la acest tip de arma desi mi-era draga.
Este opinia mea ca astia nu se opresc, cu sau fara despagubiri, care sincer cred ca vor fi simbolice sau deloc.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde bibicu pe 10 Apr 2016, 09:46

@Cristi....link-ul tau spune tot !
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde violiv pe 10 Apr 2016, 10:16

Cristi scrie:http://www.armietiro.it/moduli/articoli/attachments/7/3/9/9/genval-firearms-04-2016.pdf


Astia au citit legea noastra si-o vor in toata UE :D :ymhug:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde bogus pe 10 Apr 2016, 11:40

eu intaleg cam asa, ca pana acum la categoria B era asa
Category B — Firearms subject to authorization
1. Semi-automatic or repeating short firearms.
2. Single-shot short firearms with centre-fire percussion.
3. Single-shot short firearms with rimfire percussion whose overall length is less than 28 cm.
4. Semi-automatic long firearms whose magazine and chamber can together hold more than three rounds.
5. Semi-automatic long firearms whose magazine and chamber cannot together hold more than three rounds,
where the loading device is removable or where it is not certain that the weapon cannot be converted, with
ordinary tools, into a weapon whose magazine and chamber can together hold more than three rounds.
6. Repeating and semi-automatic long firearms with smooth-bore barrels not exceeding 60 cm in length.
7. Semi-automatic firearms for civilian use which resemble weapons with automatic mechanisms

iar acum ei mai adauga ceva la A scotand evident de la B
(ii) in Category A, the following points are added:
"696. Automatic firearms which have been converted into semi-automatic
firearms97;
7.98 Semi-automatic firearms with one or more of the following
characteristics:
a) equipped or capable to be equipped with a firing capacity
exceeding six rounds without reloading;
b) long firearm with pistol grip;
c) [long fire]arm of less than 830 mm in length;
d) [long fire]arm with a barrel length of less than 450 mm.
8. (…) 99

adica in nici un caz nu-ti intra un Argo sau un Bar sau un Vulcan sau mai stiu eu ce semi lisa
iar la B adauga asta
(iii) in category B (…)
4. Semi-automatic long firearms whose magazine and chamber can
together hold more than three but less than seven rounds.
7. Semi-automatic weapons for civilian use other than those listed under
point 7 of category A.

totul bineintales ca si propunere ca nu e musai sa se si legifereze... oricum eu pt noi romanii nu vad o schimbare in rau deoarece la noi e si mai restrictiv si daca s-ar alinia ar permite ceva mai multe boabe in incarcator
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde Cristi pe 10 Apr 2016, 12:17

bogus scrie:totul bineintales ca si propunere ca nu e musai sa se si legifereze... oricum eu pt noi romanii nu vad o schimbare in rau deoarece la noi e si mai restrictiv si daca s-ar alinia ar permite ceva mai multe boabe in incarcator


Daca presiunea detinatorior onesti de arme va scadea, s-ar putea ca propunerea comisiei sa treaca in forma initiala, si atunci si romanii trebuie sa-si faca griji si pentru Argo, si pentru Ij-uri. Franta si Anglia fac presiuni enorme sa fie votata in varianta cea mai rea pentru noi toti, si vor sa o faca repede, caci in iunie vine Slovacia la presidentia UE, si nu le convine. Europarlamentarii au fost deranjati si ingrijorati de numarul mare al celor care au semnat petitia si le-au trimis mesaje, chiar foarte acide, pentru ca stiu ca urmeaza alegerile si nu vor sa-si strice imaginea. Asa ca daca nu suntem vocali pana la sfarsit,asa cum sunt grupurile anti-arme si anti- vanatoare, si pe intern si pe extern, ne putem trezi cu surprize. Mari. Semnati petitia! :violence-pistoldouble:
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde violiv pe 10 Apr 2016, 18:48

bogus scrie:iar acum ei mai adauga ceva la A scotand evident de la B
(ii) in Category A, the following points are added:
"696. Automatic firearms which have been converted into semi-automatic
firearms97;
7.98 Semi-automatic firearms with one or more of the following
characteristics:
a) equipped or capable to be equipped with a firing capacity
exceeding six rounds without reloading;


adica in nici un caz nu-ti intra un Argo sau un Bar sau un Vulcan sau mai stiu eu ce semi lisa
oricum eu pt noi romanii nu vad o schimbare in rau deoarece la noi e si mai restrictiv si daca s-ar alinia ar permite ceva mai multe boabe in incarcator


Si BAR si ARGO si SLB si mai toate semi construite din start cu destinatie civila au la dispozitie magazii de 10 boabe, adica mai mari decat 6 din propunere, adica subiect de interdicitie. O sa ramana permise alea ca-n Franta, cu capac rabatabil la magazie si magazie mica, neamovibila.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde petru100 pe 10 Apr 2016, 18:59

Da' pana acum eu eram paranoic...?... Incet, incet va lamuriti ca o sa ramaneti fara semiautomate...

Eu am stangul - ochi director si sunt dreptaci, trag pe stanga si incarc cu dreapta. Un cacat mai mare nici ca se putea... voiam si eu sa imi iau o semi... Nu imi mai iau. Ca nu am curaj cu astia, mi-e ca peste 6 luni ma cheama sa o predau.

Yoghi - am semnat petitia pe la numarul 3000 - acum sunt peste 300000 de semnatari. Chiar daca sub numele meu scrie "incepator" pe forum nu inseamna ca nu stiu cu ce se mananca internetul, armele si informarea despre asta. Dar multumesc de atentionare! :-)

Chestia e ca n-am nicio idee cum am putea sa-i oprim pe legiuitori sa ne zapaceasca cu ineptiile lor.

Astept idei si particip la chestii constructive!
petru100
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 30 Apr 2011, 07:32

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde bogus pe 10 Apr 2016, 19:22

violiv scrie:
bogus scrie:iar acum ei mai adauga ceva la A scotand evident de la B
(ii) in Category A, the following points are added:
"696. Automatic firearms which have been converted into semi-automatic
firearms97;
7.98 Semi-automatic firearms with one or more of the following
characteristics:
a) equipped or capable to be equipped with a firing capacity
exceeding six rounds without reloading;


adica in nici un caz nu-ti intra un Argo sau un Bar sau un Vulcan sau mai stiu eu ce semi lisa
oricum eu pt noi romanii nu vad o schimbare in rau deoarece la noi e si mai restrictiv si daca s-ar alinia ar permite ceva mai multe boabe in incarcator


Si BAR si ARGO si SLB si mai toate semi construite din start cu destinatie civila au la dispozitie magazii de 10 boabe, adica mai mari decat 6 din propunere, adica subiect de interdicitie. O sa ramana permise alea ca-n Franta, cu capac rabatabil la magazie si magazie mica, neamovibila.

Asta deja e discutabil, aici vor intervenii intr-adevar lobbystii fabricantilor de arme, e suficient sa interzica incarcatoarele mai mari dupa modelul romanesc, si oricum daca nu ma insel e in functie de calibru la 300wm nu exista de 10 ci de max 5 pe original
PS
Benelli de exemplu nici nu ofera pe siteul lor decat de 2, 4 sau 5, spun ca exista si de 10 dar ei nu-l prezinta
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde violiv pe 10 Apr 2016, 21:06

Am avut eu de 10 la Benelli, cumparat din magazin din Ro. Cred ca inca mai exista in lista la magazin magazii mari si pentru alte modele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde bogus pe 10 Apr 2016, 21:15

Ai dreptate, pentru .308, 30-06, 9.3x62 (fiind aceeasi) am vazut si eu de 10 la tot felul de magazine on line, dar ce vroiam sa spun e ca atunci cand il cauti pe siteul lui Benelli la accesorii iti da doar de 2,4,5 desi in descrierea unor modele spun ca au incarcatoare si de 10, cel mai probabil din ce imi imaginez este ca nu-l ofera pentru piata europeana ca alfel nu imi dau seama de ce nu apare
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde Anndrei pe 12 Apr 2016, 22:55

Dacă sunt vânători cu amici cu arme prin Germania i-as ruga sa îi întrebe dacă nu cumva s-a votat ceva urât cu privire la armele semi pe la ei... Am auzit un zvon; sper sa fie doar o gluma proasta.
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde Cristi pe 14 Apr 2016, 15:38

Anndrei scrie:Dacă sunt vânători cu amici cu arme prin Germania i-as ruga sa îi întrebe dacă nu cumva s-a votat ceva urât cu privire la armele semi pe la ei... Am auzit un zvon; sper sa fie doar o gluma proasta.

Ai auzit bine...
http://german-rifle-association.de/hint ... ungsklage/
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde OVI762 pe 14 Apr 2016, 16:00

Partea cu GENVAL am inteles-o,restul,nevorbind germana,mi-a cam scapat...poate ajuta vreun coleg,asa,in linii mari,desi cam banuiesc despre ce e vorba.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde hunt25 pe 20 Apr 2016, 20:52

Ma duc sa predau AK-ul, asa preventiv ca doar sunt baiat bun si-o sa le mai cer si iertare ca mi-am permis nesimtirea sa vreau mizeria aia militaresca pentru vanatoare :oops: :lol:
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde violiv pe 20 Apr 2016, 23:16

Complet eronat.
In lista cu ordine picate din nesimtirea autoritatilor este si cel care interzicea AK-ul la vanatoare. Mergi si cere-le sa ti-l treaca in B pentru folosire la vanatoare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde miha pe 22 Apr 2016, 12:12

eu stiam ca ak ai voie doar in permis A, violiv unde ai vazut lista de ordine picate ?
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde violiv pe 22 Apr 2016, 14:06

Un pic mai jos, la topicul cu 308 ...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde miha pe 22 Apr 2016, 19:49

pai e un fel de petitie eu asa inteleg din ce s-a scris ?
.45/5.56/12
miha
Membru activ
 
Mesaje: 84
Membru din: 09 Apr 2015, 18:43
Locaţie: bucuresti

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde violiv pe 22 Apr 2016, 21:30

Ai inteles bine. E o petitie din parte AGVPS ... toate actele alea insiruite au fost abrogate pentru ca cei ce trebuiau sa le innoiasca n-au facut-o. Din pacate, fara ele organizarea si practicarea vanatorii scartaie rau.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde hunt25 pe 30 Apr 2016, 00:08

Ma iertati ca m-am exprimat oarecum gresit si am fost inteles ca atare. Ak-ul il am pe vanatoare de la bun inceput si nu a fost nici cea mai mica problema la inscris. Ce-au vrut ei sa vada a fost incarcatorul ala mic de 4 sau 5 boabe, limitat la 2, cica alea de 30 limitate tot la 2 nu sunt "bune" :lol: :lol: :lol: .Le-am dat pace, am dus ala mic sa doarma ei linistiti noaptea ca n-am avut chef nici timp de balarii si discutii aiurea. As pune si o poza dar inca nu m-am prins cum...
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde yoghi pe 04 Mai 2016, 17:34

AK =WUM
de la inceput ..adica de cand. ? pe vanatoare in permis B
esti sigur ?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Semiautomate 2016 - Lege si proiect

Mesajde hunt25 pe 04 Mai 2016, 23:59

yoghi scrie:AK =WUM
de la inceput ..adica de cand. ? pe vanatoare in permis B
esti sigur ?


AK e termenul general pentru orice clona Kalashnikov si cred ca stiai asta deja dar...

Exprimarea mea relativ sumara pare sa fi lasat loc de interpretari si probabil s-a inteles ca ar fi pe colectie si nu pe vanatoare asadar "de la inceput" il am pe vanatoare si nu colectie apoi trecut pe vanatoare. Sper ca acum s-a inteles.
hunt25
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 12 Mai 2011, 13:41

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate