Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:16

Norme de aplicare L 295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Vrajitoru pe 27 Feb 2018, 14:08

Off Topic, corectat in postarea lui Sly_Fox
Sly_Fox scrie:
ventura scrie:[/b]
Inteleg ca-i la latitudineaPolitiei?

Și la longitudinea bineînțeles! :lol:
Poliția asta, pe cât este de "lunga" în latitudine pe atât este de "lată" în longitudine. ;)
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 27 Feb 2018, 17:16

In general atunci când se vorbește de latitudine ( termenul geografic) aceasta este descrisă ca fiind înaltă sau joasă ( a nu se confunda cu termenul altitudine :mrgreen:) , dar dacă tu vrei lungă sau scurtă nicio problemă, merge și așa. :D
Tot în afara topicului și eu.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Vrajitoru pe 27 Feb 2018, 17:37

Eu ma refeream strict la fonetica
Lung pe latitudine si lat pe longitudine. Ca suna bine.
:)
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Marius pe 27 Feb 2018, 17:52

Multumesc pentru raspunsuri.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Ghinda pe 28 Feb 2018, 09:43

Sunat inainte ca asa este frumos.
Cerut fix aceleasi acte:
Cerere;
Copie permis arma;
Copie permis vanatoare;
Copie carnet membru asociatie;
Aviz psihologic;
Fisa medicala cu 6 stampile, atentie era cu patru pana acum;
Copii pac-pac sau poligon;
Copie curs arme;
Copie CI;
O poza;
Flintele.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde bogus pe 28 Feb 2018, 10:08

Ghinda scrie:Sunat inainte ca asa este frumos.
Cerut fix aceleasi acte:
Cerere;
Copie permis arma;
Copie permis vanatoare;
Copie carnet membru asociatie;
Aviz psihologic;
Fisa medicala cu 6 stampile, atentie era cu patru pana acum;
Copii pac-pac sau poligon;
Copie curs arme;
Copie CI;
O poza;
Flintele.

Stai un pic ca nu intaleg, copie curs arme?! Ca si eu trebuie sa ma duc cu permisul la vizat, deci trebuie sa ma apuc sa fac iar un curs de arme?
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde the_mav pe 28 Feb 2018, 10:24

pai pana acum nu l-ai facut? cum ti-ai luat viza precedenta?
ghindare, copii pac-pac: PE CE ANI? din urma pe ultimii 5 ani? (ca sa stim daca o comit ipj-urile sau nu)
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde bogus pe 28 Feb 2018, 10:42

ba da, dar mai are naiba copii dupa dosarul de acum 5 ani, oricum mi-e un pic neclar ce acte erau in dosarul ala si nici nu mai stiu daca mi-au ramas si mie ceva copii sau nu
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde bogus pe 28 Feb 2018, 10:47

dar lasa ca intreb si eu zilele astea ce este nevoie, sa vedem daca difera ceva fata de alte judete
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Vrajitoru pe 28 Feb 2018, 10:54

the_mav scrie:pai pana acum nu l-ai facut? cum ti-ai luat viza precedenta?
ghindare, copii pac-pac: PE CE ANI? din urma pe ultimii 5 ani? (ca sa stim daca o comit ipj-urile sau nu)

La mine a cerut doar pe ultimul an pentru ca in anul ala s-a modificat si legea 407 cu definitia vanatorului si legea 295.
Cred ca in 295 scrie de o tragere pe an. Deci, prin extrapolare zic sa fie o autorizatie pe an si/sau o tragere pe an.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde the_mav pe 28 Feb 2018, 11:03

fratilor...mai fratilor....
CONCRET, FIX SI CONCRET: PE CARE ANI S-A CERUT AUTORIZATIA DE VANATOARE SAU COPII REGISTRU POLIGON, pt prelungirea vizei? 1983, 2005, 2018, etc... CONCRET!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vraji, nu stiu ce inseamna pt tine pe acel an, nu stiu anul efectiv.
Normele intra in vigoare de azi, asa spune la lege.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Vrajitoru pe 28 Feb 2018, 11:31

Anul 2016.
Modificari la 407 au fost in dec 2015 si la 295 a fost in ianuarie 2016.
Modificarile de atunci au dat apa la moara pentru actele astea.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde cata pe 28 Feb 2018, 16:45

Am și eu o întrebare, unde scrie in lege că pentru prelungirea vizei îți trebuie cursul de arme? Întreb asta, deoarece știam că pentru vânătorii cu vechime peste un anumit număr de ani nu este necesar.
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 28 Feb 2018, 17:52

Legea românească în domeniul armelor și munițiilor este una dintre cele restrictive din Europa. Tipic legilor românești este foarte prost gândită și atentează în mod direct la buna credință a oamenilor onești. Trăim în plin regim neo-comunist ce poartă pe față masca unei democrații mutilate. Voi mai așteptați ca ceva bun să se petreacă în această țară?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde NightSirc pe 28 Feb 2018, 20:53

Nu stiu ce sa zic, dar am o hartie de la politie(emisa in ianuarie si termen in martie) care imi e adresata cu data maxima de prezentare si cu actele urmatoare necesare:
- armele insrise in permisul de arma;
- permisul/permisele de arma in original si xerocopie;
- carte de identitate/B.I. in original si xerocopie
- fisa medicala pentru arme;
- aviz psihologic pentru arme;
- o fotografie color 4/5.

Nimic mai mult sau mai putin! Dupa ce merg sa pun viza o sa va zic si "pe viu" cum a decurs!

PS: Eu vorbesc de nergu pe alb cu numar de inregistrare, semnaturi si stampile oficiale...sa ne fie clar!
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 28 Feb 2018, 21:57

NightSirc scrie:Nu stiu ce sa zic, dar am o hartie de la politie(emisa in ianuarie si termen in martie) care imi e adresata cu data maxima de prezentare si cu actele urmatoare necesare:
- armele insrise in permisul de arma;
- permisul/permisele de arma in original si xerocopie;
- carte de identitate/B.I. in original si xerocopie
- fisa medicala pentru arme;
- aviz psihologic pentru arme;
- o fotografie color 4/5.

Conform legii in vigoare, astea sunt actele care sunt specificate in textul legii plus cerere-tip, al cărei model este prevăzut în anexa nr. 12 si,sa nu uitam, "carnetul de partid". :roll:
Daca ai si alte arme decat cele de vanatoare: dovada efectuării tragerii experimentale si/sau dovada efectuării tragerii anuale în poligon, după caz.
In rest sunt gaselnite complet in afara legii,in cazul prelungirii vizei.
Daca e vorba de autorizarea pentru prima arma mai cer si certificatul de absolvire a unui curs de instruire teoretică şi practică în domeniul armelor şi muniţiilor.
P.S.
Chiar nimeni nu a citit Art. 40 din noile norme si va tot intrebati ce,cum,unde,cand si alte alea speculatii ?
De ce nu intreaba nimeni de unde gogritza cu dovada de pac-pac ?
In ce text de lege publicat in MO apare asta ?
Apropos. Cu noua poza ce vor sa faca ? Unde o lipesc ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 28 Feb 2018, 22:03

Vrajitoru scrie:Anul 2016.
Modificari la 407 au fost in dec 2015 si la 295 a fost in ianuarie 2016.
Modificarile de atunci au dat apa la moara pentru actele astea.

Nu te supara ca te intreb,dar de ce tot amesteci 407 in 295+Norme ? In astea din urma se prevede ce si cum la prelungire/autorizare prima arma ?
Ce are coada vacii (407) cu secretarul Prefecturii (295+Norme) ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 28 Feb 2018, 22:40

aghiuta scrie:Apropos. Cu noua poza ce vor sa faca ? Unde o lipesc ?

La panoul cu persoanele deosebit de periculoase aflate sub monitorizare. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Ghinda pe 01 Mar 2018, 09:07

Din 2016 incepand. Deci am 3 copii. Ca daca faceam dupa toate aveam un biblioraft! :lol:
Baieti, imi place cand cautam, barfim, analizam, avem opinii etc.
Legea si normele sunt clare.
Dar, am invatat de foarte foarte mult timp ca, un telefon prealabil, scuteste mai multe drumuri. Le duc tot ce vor ei, chiar daca sunt pe langa lege si gata.
Imi rezolv treaba si apoi putem sta de huiduiala. Nu v-ati convins ca daca nu faceti cum vor ei, risti sa o iei in barba si pana te judeci si castigi esti pe langa?
Pe permisul de conducere m-am judecat 2 ani in cap. Am castigat. Dar??????
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Vrajitoru pe 01 Mar 2018, 10:36

aghiuta scrie:
Vrajitoru scrie:Anul 2016.
Modificari la 407 au fost in dec 2015 si la 295 a fost in ianuarie 2016.
Modificarile de atunci au dat apa la moara pentru actele astea.

Nu te supara ca te intreb,dar de ce tot amesteci 407 in 295+Norme ? In astea din urma se prevede ce si cum la prelungire/autorizare prima arma ?
Ce are coada vacii (407) cu secretarul Prefecturii (295+Norme) ?

Legea 407 da definitia vanatorului. Faptul ca esti vanator iti da dreptul sa ai arma. Deci ca sa ai arma trebuie sa dovedesti ca esti vanator. Cum faci asta? Te uiti la art 1 lit ae) si citesti:
"vânător - persoană fizică licențiată, membră a unei organizații vânătorești gestionare de faună cinegetică, care ocrotește, îngrijește și extrage fauna cinegetică în condițiile legii;"
deci trebuie sa aduci:
permis de vanator = persoana fizica licentiata,
carnet de membru = membră a unei organizații vânătorești gestionare de faună cinegetică
autorizatie = care ocrotește, îngrijește și extrage fauna cinegetică în condițiile legii

Am explicat bine?
Ca asa mi s-a explicat si mie.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde laurul pe 01 Mar 2018, 10:46

Vrajitoru scrie:deci trebuie sa aduci:
permis de vanator = persoana fizica licentiata,
carnet de membru = membră a unei organizații vânătorești gestionare de faună cinegetică
autorizatie = care ocrotește, îngrijește și extrage fauna cinegetică în condițiile legii

Am explicat bine?
Ca asa mi s-a explicat si mie.

Scrie pe undeva in carnetul de membru ca emitentul este sau nu gestionar de fauna cinegetica?!
Autorizatia dovedeste ca participi la vanatoare nu ca extragi......Daca esti slab tragator?!
De asemenea nu dovedeste ca ocrotesti si ingrijesti.

Carcoteala nene, cam asta e legea de la noi. :)) :)) :))

Dar cum paza buna trece primejdia rea....ducem tot ce ni se cere in baza unor legi interpretabile si neclare. :ympray: :ympray: :ympray:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 01 Mar 2018, 19:40

Vrajitoru scrie:Legea 407 da definitia vanatorului. Faptul ca esti vanator iti da dreptul sa ai arma. Deci ca sa ai arma trebuie sa dovedesti ca esti vanator. Cum faci asta? Te uiti la art 1 lit ae) si citesti:
"vânător - persoană fizică licențiată, membră a unei organizații vânătorești gestionare de faună cinegetică, care ocrotește, îngrijește și extrage fauna cinegetică în condițiile legii;"
deci trebuie sa aduci:
permis de vanator = persoana fizica licentiata,
carnet de membru = membră a unei organizații vânătorești gestionare de faună cinegetică
autorizatie = care ocrotește, îngrijește și extrage fauna cinegetică în condițiile legii
Am explicat bine?
Ca asa mi s-a explicat si mie.

Inteleg foarte bine ce si cum ti s-a explicat, ca si ei au fost invatati ce si cum sa raspunda,dar,daca te uiti si prin alte articole din 407,ai sa vezi ca singura referire la "carnetul de partid" se regaseste doar in litera ae).
Tot in 407 scrie ca:
Articolul 27
Vânătoarea se exercită numai de către vânători, dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) posedă permis de vânătoare eliberat în România sau permis ori licenţă valabilă în ţara emitentă a permisului de vânătoare, în cazul vânătorilor cetăţeni străini;
b) posedă autorizaţie individuală de vânătoare, eliberată pe numele său de gestionar, sau este înscris nominal de organizator în autorizaţiile colective de vânătoare;
c) posedă permis de armă pentru folosirea armelor de vânătoare în România, în Europa sau în ţara de origine, după caz, dacă practică vânătoarea cu armă;
d) posedă talon de asigurare pentru accidente şi răspundere civilă, în legătură cu activitatea sa de vânător".
Nicio vorbulita despre "carnetul de partid".
Apoi, cazul meu si al tuturor celor care nu mai locuiesc prin minunata si mirifica Romania:
Articolul 29
Cetăţenii români cu domiciliul în străinătate care au calitatea de vânător în ţara de domiciliu, atestată prin document specific ţării respective, au dreptul de a practica vânătoarea în România dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 27 alin. (1) lit. b), c) şi d)
Cu alte cuvinte nu am nevoie nici de permis de vanatoare romanesc si nici de permis de port arma eliberat de Romania ca sa vanez in tara. ;)
Daca te uiti si in legea 295 ai sa citesti ca:
Art. 35
Acordarea dreptului de port şi folosire a armelor de vânătoare
(1) Dreptul de a purta şi folosi armele de vânătoare se acordă, în condiţiile prezentei legi, persoanelor care deţin permis de vânătoare eliberat de autorităţile române.
Cu ASTA dovedesti ca esti vanator in ochii legii si nu cu un carnet eliberat de orice ONG.
Cu alte cuvinte Normele au ADAUGAT la Lege,chestiune inadmisibila in orice instanta. Nici o norma/regulament/etc. nu pot modifica o lege. Altfel,nu mai ai nevoie de Lege;doar de Norme sau regulamente. Altfel spus,rolul legiutorului devine nul si Parlamentul poate fi inlocuit de diverse Ministere,Asociatii sau.....muschii oricui.
P.S.
Am avut un proces castigat de mine versus M. Mediului tot pe motiv ca domnii din minister voiau sa se substituie legii prin regulamente interne.
P.P.S.
Oricum vorbesc degeaba pentru ca niciun roman inca traitor pe plaiurile mioritice nu are chef/zvac/sange/etc. sa ia taurul de coarne SI IN ARENA nu doar de la tastatura.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde cata pe 01 Mar 2018, 20:52

[quote="NightSirc"]Nu stiu ce sa zic, dar am o hartie de la politie(emisa in ianuarie si termen in martie) care imi e adresata cu data maxima de prezentare si cu actele urmatoare necesare:
- armele insrise in permisul de arma;
- permisul/permisele de arma in original si xerocopie;
- carte de identitate/B.I. in original si xerocopie
- fisa medicala pentru arme;
- aviz psihologic pentru arme;
- o fotografie color 4/5.
In norme mai intra și art.5 litera f, paragraful i, unde se referă la permisul de vînătoare, pentru deținere și la cel de membru pentru port și folosință.
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 01 Mar 2018, 22:58

;)
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde alinboboc pe 02 Mar 2018, 07:04

Sa vezi iures acum la suspendare pt neefectuarea vizei. Prin art 5 lit f , paragraful i, daca nu le faci dovada ca nu esti membru vanator, nu te mai pot obliga sa depui armele la armurier ca ai un drept de detinere prin calitatea de vanator obtinuta prin examen.
In rest povestile cu, copiile dupa aut, sunt abuzuri ale militiei. Pentru prelungire sctie f clar ceea ce trebuie prezentat,lista nefiind una deschisa.
Daca prin absurd s-ar se folosi de def vanatorului - "vânător - persoană fizică licențiată, membră a unei organizații vânătorești gestionare de faună cinegetică, care ocrotește, îngrijește și extrage fauna cinegetică în condițiile legii;" de ce sa nu ceara adeverinta ca am participat la construirea unui foisor sau la aprovizionarea cu hrana. Vanatorul, nu numai extrage vanatul ci si se ingrijeste de ocrotirea vanatului.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde NightSirc pe 02 Mar 2018, 11:06

alinboboc scrie:Sa vezi iures acum la suspendare pt neefectuarea vizei. Prin art 5 lit f , paragraful i, daca nu le faci dovada ca nu esti membru vanator, nu te mai pot obliga sa depui armele la armurier ca ai un drept de detinere prin calitatea de vanator obtinuta prin examen.
In rest povestile cu, copiile dupa aut, sunt abuzuri ale militiei. Pentru prelungire sctie f clar ceea ce trebuie prezentat,lista nefiind una deschisa.
Daca prin absurd s-ar se folosi de def vanatorului - "vânător - persoană fizică licențiată, membră a unei organizații vânătorești gestionare de faună cinegetică, care ocrotește, îngrijește și extrage fauna cinegetică în condițiile legii;" de ce sa nu ceara adeverinta ca am participat la construirea unui foisor sau la aprovizionarea cu hrana. Vanatorul, nu numai extrage vanatul ci si se ingrijeste de ocrotirea vanatului.

touché
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde yoghi pe 02 Mar 2018, 18:08

alinboboc scrie:.....
In rest povestile cu, copiile dupa aut, sunt abuzuri ale militiei.


Nu prea...

uite art 41alin 7 din Norme.

7) Gestionarii fondurilor de vânătoare şi reprezentanţii poligoanele autorizate de tragere au obligaţia de a elibera documente care să ateste participarea la acţiunile de vânătoare sau, după caz, efectuarea tragerii.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde alinboboc pe 02 Mar 2018, 20:47

Nu contest continutul art.41 alin7 din norme. Pe mine si pe noi toti, ne intereseza ce scrie in cuprinsul art privind prelungirea dreptului de arma. Atat si nimic mai mult. O norma nu poate completa, modifica o lege.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 02 Mar 2018, 20:57

alinboboc scrie:O norma nu poate completa, modifica o lege.

In Romania si doar aici,POATE.
Daca asta-i stat de drept eu sunt arhiepiscop.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde bogus pe 02 Mar 2018, 22:58

Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 124 vizitatori

Publicitate