Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 05:30

Norme de aplicare L 295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde NightSirc pe 09 Mar 2018, 10:31

aghiuta scrie:
NightSirc scrie:Nu stiu ce sa zic, dar am o hartie de la politie(emisa in ianuarie si termen in martie) care imi e adresata cu data maxima de prezentare si cu actele urmatoare necesare:
- armele insrise in permisul de arma;
- permisul/permisele de arma in original si xerocopie;
- carte de identitate/B.I. in original si xerocopie
- fisa medicala pentru arme;
- aviz psihologic pentru arme;
- o fotografie color 4/5.

Conform legii in vigoare, astea sunt actele care sunt specificate in textul legii plus cerere-tip, al cărei model este prevăzut în anexa nr. 12 si,sa nu uitam, "carnetul de partid". :roll:
Daca ai si alte arme decat cele de vanatoare: dovada efectuării tragerii experimentale si/sau dovada efectuării tragerii anuale în poligon, după caz.
In rest sunt gaselnite complet in afara legii,in cazul prelungirii vizei.
Daca e vorba de autorizarea pentru prima arma mai cer si certificatul de absolvire a unui curs de instruire teoretică şi practică în domeniul armelor şi muniţiilor.
P.S.
Chiar nimeni nu a citit Art. 40 din noile norme si va tot intrebati ce,cum,unde,cand si alte alea speculatii ?
De ce nu intreaba nimeni de unde gogritza cu dovada de pac-pac ?
In ce text de lege publicat in MO apare asta ?
Apropos. Cu noua poza ce vor sa faca ? Unde o lipesc ?


Am promis ca revin cu impresiile dupa viza, totul a mers uns inafara discutiilor pe seama necesitatii copiei dupa "carnetul de mebru" care intr-un tarziu( dupa ce mi-au fost aratate noile norme si trimiterile la articolul si alinitaul etc,etc. si contra argumentele mele discutate chiar impreuna cu directorul asociatiei, fiind acolo din pura intamplare cu ceva probleme separate) au recunoscut ca sunt lacune si se pot face interpretari, ba chiar si la definirea de arma intreaga au fost putin in dubii toti baietii vis-avis de ce se intelege prin asta...concluzia lor fiind ca noua definitie nu schimba cu nimic situatia (eu ma indoiesc amarnic si o sa am pentru orice eventualitate, in tocul armei si blocatorul, indiferent de felul armei).



PS: Acte necesare pentru viza(ce este bolduit, este inafara solicitarii initiale prin adresa):
- cerere (se poate lua pe pe site-ul politiei si completa de acasa ca sa nu stai acolo)
- armele insrise in permisul de arma;
- permisul/permisele de arma in original si xerocopie;
- copie dupa permisul de vanatoare permanent;
- copie dupa permisul de mebru(nu au temei negru pe alb dar au istructiuni interne si nu o sa riste nici un lucrator sa accepte fara)

- carte de identitate/B.I. in original si xerocopie
- fisa medicala pentru arme;(fisa cu 6 stampile)
- aviz psihologic pentru arme;
- o fotografie color 4/5.

Vanat in catare tuturor!
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 09 Mar 2018, 14:46

NightSirc scrie:Acte necesare pentru viza(ce este bolduit, este inafara solicitarii initiale prin adresa):
- cerere (se poate lua pe pe site-ul politiei si completa de acasa ca sa nu stai acolo)
- armele insrise in permisul de arma;
- permisul/permisele de arma in original si xerocopie;
- copie dupa permisul de vanatoare permanent;
- copie dupa permisul de mebru(nu au temei negru pe alb dar au istructiuni interne si nu o sa riste nici un lucrator sa accepte fara)

- carte de identitate/B.I. in original si xerocopie
- fisa medicala pentru arme;(fisa cu 6 stampile)
- aviz psihologic pentru arme;
- o fotografie color 4/5.

Vanat in catare tuturor!

Multumim pentru info.
N-au mai vrut si copii dupa nush ce autorizatii din teren ??
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde pipabh pe 09 Mar 2018, 14:56

Cei care ati facut viza acum dupa 28 .02 v-au inapoiat permisul de port arma pe loc sau mergeti ulterior dupa el?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde NightSirc pe 09 Mar 2018, 21:50

aghiuta scrie:
NightSirc scrie:Acte necesare pentru viza(ce este bolduit, este inafara solicitarii initiale prin adresa):
- cerere (se poate lua pe pe site-ul politiei si completa de acasa ca sa nu stai acolo)
- armele insrise in permisul de arma;
- permisul/permisele de arma in original si xerocopie;
- copie dupa permisul de vanatoare permanent;
- copie dupa permisul de mebru(nu au temei negru pe alb dar au istructiuni interne si nu o sa riste nici un lucrator sa accepte fara)

- carte de identitate/B.I. in original si xerocopie
- fisa medicala pentru arme;(fisa cu 6 stampile)
- aviz psihologic pentru arme;
- o fotografie color 4/5.

Vanat in catare tuturor!

Multumim pentru info.
N-au mai vrut si copii dupa nush ce autorizatii din teren ??


Nu, doar ce am prezentat mai sus si verificarile lor interne, care la mine erau facute deja si stiam asta.(Daca nu era in sedinta seful care trebuia sa-mi semneze viza imi dadeau inapoi carnetul pe loc semnat si stampilat, asa ca am revenit dupa aproape o ora fiind sunat in preabil de lucratorul resposabil)

PS: Eu am doar arme din permis tip B si toata treaba a durat maxim 2 ore, motiv pentru care ma declar multumit!
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde pipabh pe 09 Mar 2018, 22:43

E ok. Conform noilor modificari trebuie sa-ti dea permisul pe loc doar ca la noi unul verifica si altul semneaza (in locul lui!).
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Livm pe 09 Mar 2018, 22:59

Va salut!
Am depus de curand(dupa 01.03.) dosarul cu documentele necesare prelungirii valabilitatii permisului de arma, la Cluj, si inafara celor ,,clasice,, mi s-a mai solicitat:
-vizita medicala cu 6 rubrici(initial erau 4)
-permisul de membru vanator(copie)
-copie dupa o autorizatie de vanatoare in care sa fiu inscris(banuiesc ca pentru a face dovada ca am efectuat trageri in ultimul an).
Mi s-a retinut permisul de arma si mi s-a spus sa revin dupa 30 de zile sa-l ridic. Nu am avut discutii in contradictoriu, fiind membru intr-o asociatie de vanatoare si neavand nici-o problema in acest sens.
P.S. Baietii de aici sunt destul de ok(din punctul meu de vedere) si se poate lamurii orice.
Livm
 
Mesaje: 13
Membru din: 06 Iul 2014, 12:38

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde pipabh pe 10 Mar 2018, 04:01

Livm scrie:Va salut!
Am depus de curand(dupa 01.03.) dosarul cu documentele necesare prelungirii valabilitatii permisului de arma, la Cluj, si inafara celor ,,clasice,, mi s-a mai solicitat:
-vizita medicala cu 6 rubrici(initial erau 4)
-permisul de membru vanator(copie)
-copie dupa o autorizatie de vanatoare in care sa fiu inscris(banuiesc ca pentru a face dovada ca am efectuat trageri in ultimul an).
Mi s-a retinut permisul de arma si mi s-a spus sa revin dupa 30 de zile sa-l ridic. Nu am avut discutii in contradictoriu, fiind membru intr-o asociatie de vanatoare si neavand nici-o problema in acest sens.
P.S. Baietii de aici sunt destul de ok(din punctul meu de vedere) si se poate lamurii orice.

"Art. 40. -
(1) Titularii permiselor de armă tip A și tip B au obligația ca, până la expirarea valabilității acestor documente, să depună la organul de poliție competent din cadrul inspectoratelor de poliție județene sau Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, în a căror rază teritorială domiciliază sau își au reședința ori locul de rezidență, un dosar care trebuie să cuprindă următoarele documente:
a) cerere-tip, al cărei model este prevăzut în anexa nr. 12;
b) actul de identitate al solicitantului, în original și în copie;
c) permisele de armă, în original și în copie, precum și să prezinte armele înscrise în acestea;

d) certificatul medical prevăzut la art. 5 alin. (1) lit. c), în original și în copie;
e) aviz psihologic, în original și în copie, din care să rezulte că solicitantul este apt să dețină, să poarte și să folosească arme și muniții letale sau neletale supuse autorizării, eliberat, cu cel mult 6 luni înaintea depunerii cererii, de un psiholog autorizat pentru efectuarea unor astfel de teste, atestat în condițiile legii;
f) documentele prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. f), după caz, care atestă calitatea ce i-a conferit dreptul de a deține sau, după caz, de a purta și folosi arma respectivă.
g) dovada efectuării tragerii experimentale, după caz;
h) dovada efectuării tragerii anuale în poligon, după caz;
(2) Instructorul în poligonul de tragere are obligația de a prezenta pe lângă documentele prevăzute la alin. (1), o adeverință eliberată de persoana juridică deținătoare a poligonului de tragere autorizat, care să ateste faptul că a desfășurat efectiv activități de instruire, îndrumare și supraveghere a tragerilor efectuate.
(3) În situația în care la data expirării valabilității permiselor de armă, titularul se află în una dintre situațiile prevăzute la art. 28 alin. (2), respectiv la art. 44 din Lege, acesta este obligat ca, în termen de 3 luni de la data încetării măsurii de suspendare a dreptului de deținere sau de port și folosire a armelor, să depună la organul de poliție competent documentele prevăzute la alin. (1).
(4) Perioada de suspendare a dreptului de deținere, respectiv, de port și folosire a armelor și munițiilor nu se ia în considerare la calculul perioadei de valabilitate a permisului de armă; perioada de suspendare se calculează de la data luării la cunoștință și până la data încetării măsurii de suspendare.
(5) Documentele originale prevăzute la alin. (1) lit. b) și c), împreună cu armele înscrise în acestea se restituie pe loc, după confruntarea copiilor cu acestea, respectiv verificarea caracteristicilor și seriilor înscrise pe armă și documente."
Parca legea spune altceva!!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 10 Mar 2018, 09:32

Parca legea NU spune nimic despre copie autorizatie.
Da' cine sa mai impiedica de o amarata de lege in Romania ?
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde pipabh pe 10 Mar 2018, 13:08

aghiuta scrie:Parca legea NU spune nimic despre copie autorizatie.
Da' cine sa mai impiedica de o amarata de lege in Romania ?

"Obedienta"!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde cata pe 13 Mar 2018, 14:35

Buna, se mai aude ceva in legătură cu pulberea și capsele? Știe cineva cum a rămas?
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 13 Mar 2018, 15:01

Încearcă să vorbești direct cu cei de la AESP și vezi ce spun.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Septimiu pe 13 Mar 2018, 17:46

Sau, mai simplu, cauta prin magazine :D
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 13 Mar 2018, 19:10

Nu stiu daca pe topicul asta este cel mai potrivit de postat ce voi posta mai jos dar,din cate vad, este un topic mai cald.
In timp ce in Romania decidentii nu stiu cum sa mai faca sa aspreasca legea armelor,sa faca dosare penale pentru ca ai uitat de viza si cate altele,pe alte meleaguri Politia invita la o "amnistie" si-i invita pe cei care detin ILEGAL arme sau munitie sa le aduca la sediul posturilor de Politie. In perioada asta se asigura si anonimatul aducatorului.
https://polisen.se/amnesti/?utm_source= ... nesti_2018
Chiar daca este in suedeza,cuvinte precum amnesti,ammunition,anonym nu cred ca au nevoie de traducere.
Cine vrea sa citesca mai amanuntit da click dreapta si apoi "tradu in romana".Sau copy/paste direct in Google Translate.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde cata pe 13 Mar 2018, 21:12

Aceeași treabă s-a făcut anul trecut și probabil încă se mai face in Norvegia(referitor la armele deținute fara a fi înscrise). Armele lise moștenite pot fi păstrate și acum de către moștenitori fara a fi înscrise, dacă vor să le vândă asta se poate face doar cu vapen permit. Din păcate țările astea sunt la câteva mii de km de noi, nu numai fizic ci și la mentalitatea legiuitorului.
@sly când ajung la primul magazin o să întreb dacă au pulbere și capse :). Probabil o să primesc același răspuns ca și de la Baest.
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 14 Mar 2018, 02:14

cata scrie:@sly când ajung la primul magazin o să întreb dacă au pulbere și capse :). Probabil o să primesc același răspuns ca și de la Baest.

Adică ceva de genul "Visul unei nopți de vară"?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde mariusamplifier pe 20 Mar 2018, 00:00

Buna seara tuturor. Sper sa nu fiu "offtopic" dar am o nelamurire in ceea ce priveste pastrarea armelor de vanatoare la domiciliu, conform noilor norme metodologice de aplicare a legii nr. 295/2004.
In Sectiunea a 3-a a prezentelor norme - Conditiile pastrarii si asigurarii securitatii armelor letale si a munitiilor, se regasesc urmatoarele:
Art. 14,
(1) "Titularul dreptului de detinere sau, dupa caz, de port si folosire, este obligat sa pastreze armele si munitiile letale la domiciliul sau la resedinta mentionata in permisul de arma, in dulapuri sau casete metalice special amenajate, fixate in perete sau podea, incuiate si asigurate, astfel incat sa nu permita accesul persoanelor neautorizate."
(2) "Dulapurile sau, dupa caz, casetele prevazute la alin. (1) trebuie sa fie prevazute cu compartimente diferite care sa fie asigurate fiecare cu cate un sistem de inchidere, pentru pastrarea munitiei separat de arme. Armele letale, cu exceptia celor cu destinatia aparare si paza, se pastreaza neincarcate cu munitie."

Din acestea se poate intelege ca armele nu mai trebuie sa fie pastrate cu "piesa a 3-a" separat, acest lucru nefiind mentionat.
Asadar, pastram armele nedemontate in dulapuri metalice, sau le pastram in continuare cu ulucul, respectiv inchizatorul demontat si incuiat intr-un compartiment separat, ori sistem de blocare a tragaciului in cazul armelor semiautomate, etc. ?
"Fara steag de cultura un popor e o gloata, nu o oaste" (Nicolae Iorga)
mariusamplifier
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 12 Ian 2015, 17:27

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde biriuck pe 27 Mar 2018, 10:15

Mereu m-am intrebat de ce permisul de port arma nu este similar cu cel de conducere. Un card cu serie, numar, organele si armurierii cu cititoare.
S-ar putea afla instant ce arme e autorizat fiecare sa detina si sa foloseasca. Permisul ar putea ramane permanent la posesor in cazul radierilor si inscrierii de arme noi (ar mai scapa de munca si agentii). (Pana la urma s-ar putea merge pana la inscriere si radiere automata prin armurier dar asta e un vis umed de-al meu)

Cat naiba o mai dura punerea la punct a acelui deja celebru registru national? Stam si tot facem ping-pong cu politia (ia permisul, da-mi permisul) in loc sa isi vada si ei de problemele importante si noi sa ne folosim timpul la ceva productiv economic.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 27 Mar 2018, 17:49

biriuck scrie:Mereu m-am intrebat de ce permisul de port arma nu este similar cu cel de conducere.

Sau si mai bine,de ce nu este ca in alte tari europene ?
Dat pe viata,fara viza la x-y ani.
Alt vis umed ? :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde biriuck pe 27 Mar 2018, 21:03

Piei, ispita! :mrgreen: :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde tehărău pe 28 Mar 2018, 18:21

Drept de deținere pentru toți cetății majori, (pentru cei de peste 16 ani numai cu acordul părinților sau tutorelui), drept de folosință în condițiile legii și retragerea acestui drept de către judecători cu ocazia retragerii altor drepturi și sau la săvârșirea de contravenții și sau infracțiuni.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde laurul pe 29 Mar 2018, 11:33

tehărău scrie:Drept de deținere pentru toți cetății majori, (pentru cei de peste 16 ani numai cu acordul părinților sau tutorelui), drept de folosință în condițiile legii și retragerea acestui drept de către judecători cu ocazia retragerii altor drepturi și sau la săvârșirea de contravenții și sau infractiuni.

Visati, visati....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde the_mav pe 29 Mar 2018, 12:03

atunci... poate 1-2-x ani de libertate / bucata predata?!? :? :? :idea:
1 leu si 75 de bani / kg, luate vrac?
dulapul+cutitele sa se permita a fi depuse la reciclare material feros?!?
2kg de salam / caine predat?
1 voucher de discount 1.5% pentru fiecare auto cu tractiune integrala rechizitionata?
plan de predat la gospodaria centrala de x bucati/specie?
:idea: :?: :?:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde laurul pe 29 Mar 2018, 13:34

Nush ce bagi, dar cred ca e tare!!!!
=)) =)) =))
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde tehărău pe 29 Mar 2018, 14:13

laurul scrie:
tehărău scrie:Drept de deținere pentru toți cetății majori, (pentru cei de peste 16 ani numai cu acordul părinților sau tutorelui), drept de folosință în condițiile legii și retragerea acestui drept de către judecători cu ocazia retragerii altor drepturi și sau la săvârșirea de contravenții și sau infractiuni.

Visati, visati....


A mai zis lumea că visez și a ieșit parțial color.
Mai vorbim...
8) B-) =; :-$ [-( i-) b-( :)] :-@ \m/ :-c :-q :ar! :mrgreen:
Aste au fost ca să ma înțeleg și cu mav.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde the_mav pe 29 Mar 2018, 14:28

tehărău scrie:
laurul scrie:
tehărău scrie:Drept de deținere pentru toți cetății majori, (pentru cei de peste 16 ani numai cu acordul părinților sau tutorelui), drept de folosință în condițiile legii și retragerea acestui drept de către judecători cu ocazia retragerii altor drepturi și sau la săvârșirea de contravenții și sau infractiuni.

Visati, visati....


A mai zis lumea că visez și a ieșit parțial color.
Mai vorbim...
8) B-) =; :-$ [-( i-) b-( :)] :-@ \m/ :-c :-q :ar! :mrgreen:
Aste au fost ca să ma înțeleg și cu mav.

noi de inteles nu stiu daca ne vom intelege :D :D :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde tehărău pe 29 Mar 2018, 14:43

laurul scrie:Nush ce bagi, dar cred ca e tare!!!!
=)) =)) =))
<em>the_mav</em> scrie:
tehărău scrie:
laurul scrie:
A mai zis lumea că visez și a ieșit parțial color.
Mai vorbim...
8) B-) =; :-$ [-( i-) b-( :)] :-@ \m/ :-c :-q :ar! :mrgreen:
Astea au fost ca să ma înțeleg și cu mav.

noi de inteles nu stiu daca ne vom intelege :D :D :D


Eu zic că da. Reglez eu la mine din țuică și frecventa-i aceeași.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Cristi pe 18 Iul 2018, 05:28

Imagine

Imagine

Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Cristi pe 18 Iul 2018, 07:37

Imagine

Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde the_mav pe 18 Iul 2018, 07:38

Si gata si cu subiectul asta, economic vorbind (ca social s-a terminat de mult timp) :!: :evil:

Cum era aia, cea mai rapida solutionare se da pe 295? :evil: :evil: :evil:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde bogus pe 18 Iul 2018, 08:41

the_mav scrie:Si gata si cu subiectul asta, economic vorbind (ca social s-a terminat de mult timp) :!: :evil:

Cum era aia, cea mai rapida solutionare se da pe 295? :evil: :evil: :evil:

Nu stiu cum e gata deoarece punctul 1 al raspunsului IGPR se bate cap in cap, adica arma purtata intreaga e arma montata cu toate piesele esentiale pe ea, dar in ultima fraza spun ca e considerata intreaga chiar daca lipseste o piesa esentiala!!! :-o :-o :-o
Adica fara inchizator de exemplu e considerata tot intreaga, pai atunci nu mai e montata sau e montata?!
Din nou un raspuns dat in asa fel incat sa poti fi futut oricum.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate