Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 02:29

Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde madalin122582 pe 15 Sep 2016, 23:32

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21 ... ?nomobile=

Intrebarea este: vanatorul "autorizat" sa anihileze cainele, ramane sau nu fara arma?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 16 Sep 2016, 00:06

Depinde cine l-a autorizat si in ce conditii a fost autorizat. Daca cererea a venit din partea politiei sau a altei institutii abilitate, vanatorul nu ar trebui sa aiba nicio problema. In aceste cazuri, cand se apeleaza la vanatori pentru rezolvarea unor situatii, totul este perfect legal. Au mai fost cazuri cand animale periculoase, la cererea autoritatilor, au fost impuscate de catre vanatori, exemplul tigroaicei scapate de la zoo, ursi agresivi etc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde Nautilus pe 16 Sep 2016, 00:10

Teoretic nu.

Dacă un organ mai zelos încearcă să îi facă probleme, se judecă şi invocă starea de necesitate:

Codul Penal 2009

Art. 20

Starea de necesitate


(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în stare de necesitate.

(2) Este în stare de necesitate persoana care săvârşeşte fapta pentru a salva de la un pericol imediat şi care nu putea fi înlăturat altfel viaţa, integritatea corporală sau sănătatea sa ori a altei persoane sau un bun important al său ori al altei persoane sau un interes general, dacă urmările faptei nu sunt vădit mai grave decât cele care s-ar fi putut produce în cazul în care pericolul nu era înlăturat.


Era în stare de necesitate fiindcă poliţiştii i-au solicitat ajutorul, să lichideze câinele agresiv care făcuse moarte de om şi continua să agreseze pe toţi cei care încercau să pătrundă în curte, şi au trecut asta în procesul verbal. Sau aşa ar fi trebuit, să consemneze în procesul verbal motivele pentru care l-au chemat.
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 16 Sep 2016, 00:56

Din sursele Pro TV rezulta ca vanatorul a fost chemat de politie.

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... curte.html

Deci totul absolut legal, mai ales ca in asemenea cazuri politia asigura intai locul, directia de tragere si apoi se executa foc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde marc12/76 pe 16 Sep 2016, 05:44

Este anormal ca o institutie cum e Politia Romana - sa nu dispuna de personal dotat cu arma, fie el si pistolul Carpati, cu care sa reteze viata acelui animal, ca doar latra dupa gard impiedicand accesul legistilor.
E anormal sa apelezi in asemenea situatii la o persoana fizica care este nevoita sa traga trei focuri cu o lisa ...
marc12/76
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 21 Noi 2014, 10:18

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde OVI762 pe 16 Sep 2016, 07:44

http://www.gds.ro/Local/2016-09-16/barb ... -la-facai/

Radem,glumim,dar daca nu ne-or pune astia sa ne autorizam pentru impuscat cainii dilii,mai vorbim noi :mrgreen: :mrgreen: .De toata jena situatia:ala zacea intr-o balta de sange,beat,mort,cu javra turbulenta alaturi si nenea militianul cauta vanatori prin sat ca el cu ce sa traga?La cate arme se confisca nu cred ca ar fi atat de greu ca fiecarui Logan sa i se dubleze valoarea prin adaugarea unei pusti de 12...mm :mrgreen: .Da-le o mana de cartuse de cauciuc(la Facai e nevoie,dupa Lunca e cel mai ....colorat cartier al Craiovei,cu scandaluri frecvente)da-le si ceva plumb si nu-i mai pune in situatia de ''Hai ma nene,te rog io,vino sa impusti matale cainili ca sa da la noi si nu putem lua mortaciunea''.Eu,in locul vanatorului care a potolit dihania,ii puneam sa-mi dea in scris,acolo,pe botul masinii,ca nu ma aleg cu neplaceri dupa ce trag si abia dupa aia i-o dadeam dulaului.

PS

Cu ce drac de alice a tras de i-au trebuit 3 focuri?Cu 1.7?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde madalin122582 pe 16 Sep 2016, 09:52

L-am vazut pe vanatorul care a anihilat bestia la ProTV. Ii luase interviu. Zicea ca cupa 3 focuri bestia inca se dadea la jugulara stapanului. Acu dupa fata lui si dupa 3 focuri trase, cred ca facuse zaibarul mai devreme decat tine :D
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde biriuck pe 16 Sep 2016, 10:29

Câinele nu este înregistrat nici în evidenţele Asociaţiei Chinologice, nici la poliţie

Auzi la el, caine neafiliat! :))

Nu ar trebui sa fie in culpa, se practica in multe locuri din tara treaba asta cu cerut ajutorul vanatorilor. Imi aduc aminte de un caz din urma cu vreo 20 de ani in care tatal meu a fost convocat alaturi de alti vanatori din zona la o potera alaturi de lucratori ai politiei. Na, oamenii nu stiau terenul iar de fugari se stia ca erau violenti si aveau arme albe la ei.
Nu stiu care era contextul legal atunci dar stiu ca era cu acte in regula, instructaj etc. I-au prins abia cand a venit iarna si haiducilor li s-a facut foame si frig :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde tehărău pe 16 Sep 2016, 10:37

@biriuck, vremurile alea sunt demult apuse și e bine că le-ai amintit. Pentru că nu vor apărea în nici o carte de istorie.
A fost odată ca niciodată, când România era stat național, când serviciul militar era obligatoriu și se efectua după depunerea jurământului militar, când pușca se încredința mai ușor, dar nu oricui...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde OVI762 pe 16 Sep 2016, 12:17

madalin122582 scrie:L-am vazut pe vanatorul care a anihilat bestia la ProTV. Ii luase interviu. Zicea ca cupa 3 focuri bestia inca se dadea la jugulara stapanului. Acu dupa fata lui si dupa 3 focuri trase, cred ca facuse zaibarul mai devreme decat tine :D



:lol: :lol: :lol: :lol: Aflai si eu ''pe surse''ce se intampla la Facaisburg.Nenea vanatorul e puscas batran si sef de grupa prin zona;nu putu omu' sa dea primul foc decat pe sub o poarta,dintr-o pozitie dificila rau.Pleznii cainili in burta mai spre spate,ala sari in sus si se indeparta nitel cat sa poata sa-i dea omul al doilea foc,in piept.Cu toate ca rana era evident mortala,la insistentele celor prezenti si pentru a curma suferinta dobitocului ii mai dete un foc de noapte buna;toata perioada intre prima si ultima impuscatura javra mai musca din cand in cand de hoitul din vecinatate.S cica avu al caine fro' saptej' de kile, mort.Si sa nu uit:focurile au fost trase de la distanta mica,primul de la sub 2 metri,cu alica de 3,5;avea omul si unic la el insa i-a fost frica de ricosee si alte bunatati asemenea,mai ales ca a tras intre case.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde aghiuta pe 16 Sep 2016, 12:34

biriuck scrie:Auzi la el, caine neafiliat! :))

Razi tu razi da' e pe bune de la o ordonanta de-a lu' nentu' Nastase al cu multe case pe cand era sef la vanatori,s-a gandit el sa emane o HG, 55/2002, care cataloga cainii. Ai' "periculosi" trebuie declarati la Politie si,evident,inscrisi PE BANI,in asociatie chinologica.
http://www.dresaj.com/ordonanta_urgenta.php
Acu' sa te lamuresti cum e cu inregimentarea obligatorie si bani luati d'an pulea.
Ca sa fie si o fondanta pe coliva,marele vanator a introdus in ordonanta si rase de care nici veterinarii n-au auzit. Poate stie cineva de pe forum ce rasa e Boerbull ?
Mai intai cainii,acu vanatorii. Maine poimaine si nou nascutii.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde biriuck pe 16 Sep 2016, 13:01

O fi distanta mica dar cum naiba sa dai cu 3.5mm in ditamai javra din Baskerville? :shock: :lol: :shock:

Daca ala il musca cu atata ura si se constata ca nu era turbat (destul de putin probabil) eu fac pariu ca e doar un alt caz de metean ce si-a luat caine fioros si l-a batut ca "sa se faca rau". I s-a intors cu varf si indesat!

@aghiuta sunt lamurit de mult timp cum e cu inregimentarea obligatorie :wink: Nu stiu sa fi zis pe undeva ca ar fi buna.
Nou nascutii sunt inregistrati de ani buni :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde ionutz_b pe 16 Sep 2016, 13:51

La cate arme se confisca nu cred ca ar fi atat de greu ca fiecarui Logan sa i se dubleze valoarea prin adaugarea unei pusti de 12...mm :mrgreen:

Cel mai tare banc. Sambata viitoare (24.09) sunt in Craiova si dau o bere!!!!! :ymhug: =))
ionutz_b
Membru activ
 
Mesaje: 117
Membru din: 04 Dec 2010, 12:07

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde aghiuta pe 16 Sep 2016, 15:39

biriuck scrie:@aghiuta sunt lamurit de mult timp cum e cu inregimentarea obligatorie :wink: Nu stiu sa fi zis pe undeva ca ar fi buna.

Nici n-am zis ca ai fi zis asa ceva. Doar apasam pentru iubitorii asocierii. Se stiu ei. :wink:
biriuck scrie:Nou nascutii sunt inregistrati de ani buni :D

I-au afiliat si pe astia in AVPS-uri ?? :shock: :shock: :ymdevil:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde Nautilus pe 16 Sep 2016, 21:40

aghiuta scrie:Razi tu razi da' e pe bune de la o ordonanta de-a lu' nentu' Nastase al cu multe case pe cand era sef la vanatori,s-a gandit el sa emane o HG, 55/2002, care cataloga cainii. Ai' "periculosi" trebuie declarati la Politie si,evident,inscrisi PE BANI,in asociatie chinologica.
http://www.dresaj.com/ordonanta_urgenta.php
Acu' sa te lamuresti cum e cu inregimentarea obligatorie si bani luati d'an pulea.
Ca sa fie si o fondanta pe coliva,marele vanator a introdus in ordonanta si rase de care nici veterinarii n-au auzit. Poate stie cineva de pe forum ce rasa e Boerbull ?


Boerboel, sau Mastiff sud-african, e un câine periculos care nu are nicio legătură cu vânătoarea, fiindcă de 400 de ani încoace a fost selecţionat să fie câine de pază. Nu a caselor, ci a fermelor sud-africane, împotriva leilor, leoparzilor şi babuinilor. (Babuinii, adunaţi în trupe de 50-60, sunt mai periculoşi şi fac distrugeri mai mari decât o haită de lupi :P ) Este interzis importul lui în mai multe ţări, fiindcă e folosit foarte des la lupte, la paza unor activităţi nasoale ca producerea drogurilor, sau e dresat prin metode foarte chinuitoare să sfâşie şi să distrugă, şi când are 90 kg e cam greu de controlat.

Oamenii care ştiu cum să-l crească şi să-l dreseze nu se bagă decât dacă au spaţiu suficient de mare pentru el - există un motiv pentru care se numeşte câine de fermă şi nu de curte.
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 16 Sep 2016, 21:43

biriuck scrie:O fi distanta mica dar cum naiba sa dai cu 3.5mm in ditamai javra din Baskerville? :shock: :lol: :shock:

Pana spre 10 metri, un cartus incarcat cu alice de 3,5 este nimicitor cam pentru orice javra, poate sa fie el tatal cainilor. Bineinteles ca trebuie fie lovit in zona toracica sau cap si nu in pulpa sau coada. :p
La 2 metri, distanta la care a tras omul, cade chiar orice cu 3,5, mistret, cerb, lup, ciupacabra si ce mai vreti voi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde Dacus_Malus pe 16 Sep 2016, 21:53

chiar si iepurii oltenesti?
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 16 Sep 2016, 21:58

Asta trebuie sa il intrebi pe amicul Ovi 762, sigur vei capata un raspuns corespunzator. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde OVI762 pe 16 Sep 2016, 22:23

Dacus_Malus scrie:chiar si iepurii oltenesti?


Alt caine muscator http://www.libertatea.ro/stiri/stiri-in ... ze-1600479 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Dacus Malus,mai ai multe de invatat despre sudul tarii si ce-l populeaza pe el;tu doar nu crezi ca noi impuscam groaznicii iepuri cu 3 jumate sau cu alte cartuse fasaite din comert.Din mosi-stramosi avem o reteta unica pentru fabricarea munitiei ce curma viata sangeroaselor bestii,reteta ce o imbunatatim constant,ajungand astazi la urmatoarea compozitie:se ia un cartus cel putin magnum,se scot scarbavnicele de alice de plumb ce-l populeaza si se umple locul gol cu si in ordinea introbagarii;
-3 blie de 9,
-o bila crestata,
-un proiectil unic,
-ceva alice de 5,pana se umple.Intre toate astea si pe masura ce se umple se toarna praf de pusca musai jk6 sa-i dea cartusului tarie.Astfel,cartusul bubuie de 2 ori,odata cand se aprinde de la capsa si o data cand se aprinde pulberea cu pricina.De aici si cantecul ''Pusca mea cu patru focuri,/Darama cladiri si blocuri'',necunoscatorii nestiind in prostia lor ca de fapt sunt doar 2 focuri care insa bubuie fiecare de 2 ori,insa.Deasupra se toarna ceara topita de trantor batran si se lasa sa se raceasca,dupa care se pot folosi la nevoie spre starpirea brutelor urechiate.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 16 Sep 2016, 23:31

:lol: :lol: :lol:
Lamurit domnu' Dacus?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde biriuck pe 17 Sep 2016, 07:13

@Sly daca ne intalnim vreodata o sa iti povestesc niste contraexemple ce implica javre mari :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde Dacus_Malus pe 17 Sep 2016, 07:23

multumesc de lamuriri, domnule ovi!
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Caine "anihilat" cu arma de vanatoare

Mesajde Sly_Fox pe 18 Sep 2016, 00:20

biriuck scrie:@Sly daca ne intalnim vreodata o sa iti povestesc niste contraexemple ce implica javre mari :wink:

Si eu am niste exemple cu javre extra-mari. :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate