Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:51

Accidente vanatoare

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Accidente vanatoare

Mesajde violiv pe 14 Noi 2016, 23:24

Acum 3-4 ani, intr-o lunca, doi amici pensionari la pescuit pe un ponton. Unul se ridica din scaunel, face un pas pana la marginea pontonului pe care stateau si cade in apa. Amicul sare dupa el, il scoate imediat dar era deja mort. Stiind ca e bolnavior cu inima crede c-a facut infarct si gata. 112, politie, ancheta sumara, fiind sambata si legistul prinde din zbor ideea cu infarctul si corpul merge la pregatit. La spalat se observa o gaurica cat un varf de creion deasupra claviculei stangi si un firicel de sange. Vine legistul, necropsie ... un fmj de 223 fix in inima. Amprentare, gasit stapanul armei, luat la intrebari. Era in teren cu hartie, paznic, a vazut o cotofana pe o craca si a tras. A ratat si glontul s-a dus 1240 m (pe gps la reconstituire) sa-si implineasca destinul fix in clipa cand omul s-a ridicat de pe scaun.
Nici un milion de repetari n-ar mai duce la un rezultat la fel.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Accidente vanatoare

Mesajde pipabh pe 14 Noi 2016, 23:56

nedeaalexandru scrie:Fara sa fie cu suparare : ai multumit pentru ceva pentru care nu trebuia sa intrebi!!!!
Acum vin si-mi pun o intrebare: oare as vrea sa te am coleg de stand, atata timp cat tu nu ai stiut lucrurile transmise de "ghinda"? Categoric nu!!!!
Nu se poate sa devii vanator si sa nu cunosti lucrurile de mai sus. Apoi ne miram ce se intampla accidente??? Datorita acestui aspect te intreb ti-ai facut corect stagiatura?

Nu este cu suparare
Dar oare eu as dori un coleg ca dumneavoastra care sa creada ca le cunoaste pe toate...e periculos zic eu...de unde ati dedus ca stiam sau nu acele lucruri...prin simplu fapt ca am multumit unei persoane care a raspuns concret la o intrebare?!?
Credeti ca acea stagiatura de 1 an pe care,da am facut-o corect te invata si cum au ceilalti colegi grija de tine?!?credeti cumva ca in acel an de zile intalnesti situatii pe care ceilalti colegi cu ani de experenta in spate le-au trait?
E absolut vital sa stii regulile...ex nu parasesti standul,nu tragi sub 45,etc...pe care ai fi putin dobitoc sa nu le inveti atat timp cat e vorba de viata ta...cat iti doresti sa te intorci in siguranta acasa la familie..eu consider ca e bine sa previi si sa inveti pe cat poti din experientele celor experimentati
Si acum va intreb... sigur ca nu trebuia sa intreb?
Cu deosebita consideratie pentru un domn cu experienta
\
Da , cu siguranta aceste lucruri le stiu fara cusur si le aplic ca atare FARA DISCUTIE!!! Ar fi foarte bine si "sanatos" sa le stii si tu ca si mine.
ERA absolut vital sa stii toate aceste reguli cand esti deja vanator nu sa intrebi dupa ce ai trecut printr-o stagiatura si un examen, pardon doua ca era si cel cu armele!!!
Nu e vorba de experienta aici, e vorba de multe alte aspecte romanesti.
Ca e un subiet de discutat si de readus in discutie regulile vanatorii este alta discutie, DA trebuie readus in discutie din cand in cand acest subiect.
Lasa consideratiile pentru alta data.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Accidente vanatoare

Mesajde yoghi pe 15 Noi 2016, 01:54

Marksman scrie:

PS . @yoghy .... un vinator care isi recunoaste greselile ... si care invata din ele are tot respectul meu !!!!! ^:)^ :-bd


Colegu..le

Eu am gresit ?sau....Nu am inteles ce zici?
sau nu ai citit corect ce am scris.!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Accidente vanatoare

Mesajde Marksman pe 15 Noi 2016, 03:25

[quote="yoghi"]

acum si eu am avut doua trageri periculoase.
-am avut ""sansa"" sa ratez un vecin de stand ..care la o vanatoare de iepuri in padure a parasit standul (""cu burta pe copac"") a traversat aleea standurilor si s-a oprit dupa un copac la 12-15m in spatele liniei vanatorilor.Norocul lui a fost grosimea copacului pe care eu l-am alicit.


Salut @ yoghy ... nu vreau sa fiu nesimtit dar eu sincer asta am inteles :D L-) . la prima citire a mesajului ... Ca unul din parteneri tai de vinatoare a parasit standul ( sincer doar imi inchipui cum este in stand , nici o data nu am vinat asea nu nu am informati despre cum se vineaza in stand ) :-? . Tu ai tras si ai nimerit copacul dupa care era ascuns nenorocitul ala ... =)) , Acum doar imi dau seama ca nu nu aveai nici o ideie ca inculpatul era acolo :D .. banuiesc ca daca stiai ca Georgica era acolo nu .. trageai ... Imi dau seama dupa cum inteleg eu chestia cu standul ca colegul era vinovat din ce scriu ceilalti vinatori mai sus NU ai voie sa parasesti standul ? ... Partea care ma bagat in ceata este ca tu ai tras ... :D .. inclin sa cred acum ca tu nu aveai habar ca ala era acolo :D ..

P/S S-au poate ai crezut ca vine Craciunul si cautai un popa ( preot pe site ) ca sa te confesezi ... :D
imi cer scuze de ultima parte aici chiar glumeam :-@ ^:)^ ... Sper sa nu te superi..
Sincer eu asta am inteles !
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Accidente vanatoare

Mesajde teuton pe 15 Noi 2016, 09:43

cred ca toti vanatorii au facut ceva la un moment dat care se putea termina prost si au realizat asta dupa consumarea evenimentului.
o cauza poate fi adrenalina in momentul când apare vanatul sau când zgomotele indica ca vanatul s-ar apropia. in acele momente multi vanatori uita pur si simplu de regulile de siguranta, fiind focusati doar pe doborârea acestuia.
un prieten, paznic de vanatoare, imi povestea ca la caprior a avut vanatori (nu tineri sau incepatori) care in momentul in care le-a aratat capriorul si au incercat sa traga, de emotie tremurau groaznic, nici vorba sa poata sa tinteasca.
in urma cu 2 ani, la o vanatoare la iepure la goana am stat in stand langa un vanator incepator, langa o padurice de salcam nu prea deasa. Au iesit iepuri pe langa el, dar n-a reusit sa traga si au iesit si 3-4 capre :mrgreen:
a tras fara sa-si dea seama in ce si a alicit una.
orice incepator va enumera fara sa gresasca regulile de siguranta, sunt convins, dar nu toti sunt pregatiti sa faca fata emotiilor (mai ales aia care se cred cocosi)
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Accidente vanatoare

Mesajde yoghi pe 15 Noi 2016, 11:34

Marksman scrie:...
. Imi dau seama dupa cum inteleg eu chestia cu standul ca colegul era vinovat din ce scriu ceilalti vinatori mai sus NU ai voie sa parasesti standul ? ... Partea care ma bagat in ceata este ca tu ai tras ... :D .. inclin sa cred acum ca tu nu aveai habar ca ala era acolo :D ..

P/S.....
imi cer scuze de ultima parte aici chiar glumeam :-@ ^:)^ ... Sper sa nu te superi..
Sincer eu asta am inteles !


Eram sigur ca ai citit gresit.Omul era in dreapta mea la 50m cu burta pe padure cum se zice ..in spate aveam o alee lata de 10-12m care de obicei este folosita tocmai pt a trage in spatele liniei vanatorilor.Organizatorul a pus oamenii in stand cu ""STAI AICI"". primele 5_10 minute a stat la locul lui ne-am indentificat reciproc (semne cu mana) si apoi nu am mai stat cu privirea spre el.
Cand s-a mutat ...el stie.bataiasii s-au apropiat la 30 minute dupa. A declarat ca a plecat sa-si faca nevoile si...a ramas acolo ca are vizibilitate mai buna. Culmea este ca in acea padure standuurile sunt amenajate si numerotate.Initial omul a facut scandal dar apoi pus in discutia grupei a recunoscut ...prostia facuta.
Si Da este interzis prin lege parasirea standului chiar dupa vanat ranit...inaite de anuntul organizatorului.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Accidente vanatoare

Mesajde Marksman pe 17 Noi 2016, 05:42

[quote="teuton"]cred ca toti vanatorii au facut ceva la un moment dat care se putea termina prost si au realizat asta dupa consumarea evenimentului.
o cauza poate fi adrenalina in momentul când apare vanatul sau când zgomotele indica ca vanatul s-ar apropia. in acele momente multi vanatori uita pur si simplu de regulile de siguranta, fiind focusati doar pe doborârea acestuia.

Mi se pare interesant ce spune @teuton .. eu cred ca noi toti vinatori ( sau cel putin majoritatea ) dintre noi am fost incercati de... "adrenalina "... am vazut acel tremur incontrolabil al miinilor la uni din baieti cu care am vanat .. ( si la mine personal am vazut asta , dar sa intimplat dupa ce am tras :D ) ,uni faceau miscari rapide si necontrolate si dupa felul cum comunicam cu ei se pare ca adrenalina asta" bat-o vina" afecteaza pe moment si gindirea celui care este incercat de asea ceva .. Spun asta pentru ca am vazut barbati maturi care ... atunci cind a aparut animalul , se purtau ca si copii de 3 ani , nu am mai putut sa ma inteleg cu ei ...
Daca peste asta se adauga si o manuire proasta a armei , ne cunoasterea legilor ( si nerespectarea lor ) ..ambita prosteasca de a trage inainte sa identifici corect vinatul .. sau poate lacomia ... astea toate intuneca gindirea unu vinator si sunt o reteta sigura pentru dezastru ...
Cred ca astea toate se pot corecta... si trebuie corectate daca vrem sa ne bucuram de mult ani de vinatoare si implicit sa mentinem relatie buna cu baieti cu care vinam ... Tinta trebuie identificata... CORECT .. doar apoi ma pregatesc de tras ..
"Adrenaline Rush" .. asta este termenul in engleza pentru adrenalina .. timpul si experienta cred ( vanand animale mari si periculoase ) cred ca astea m-au format .. am invatat sa ma controlez ... adrenalina si nu ma " face varza" :D ... imi ascute doar simturile , imi imbunatateste timpul de reactie. ..
La ce sunt foarte atent dupa ce am pus crucea pe tinta este , respiratie... si sa trag corect ( adica sunt atent cu presiunea ce o pun pe arma si cu tragaciul ) ... NU ma mai gandesc la vanat ( tinta ) in sine , vreau doar sa nu fac greseli" technice " .. inainte de a trimite glontul .. Cred ca astea ajuta ca sa imi tin pulsul sub control , sa raman relaxat ca sa nu intru in starea acea stare de euforie .. care nu e buna deloc cind vinezi :D .. De citeva ori ff sincer vorbind... am vazut ca imi tremurau miinile dar asta sa intimplat dupa ce am tras , si am realizat ca daca as fi ezitat sa trimit glontul ursul ar fi atacat . :D.. Nu spun ca nu a facut greseli la vianatoare au fost citeva f mici , am invatat din ele ... dar eu cred ca experienta apoi o gindire logica cred eu .. ma tine departe de probleme ...
Marksman
Veteran
 
Mesaje: 339
Membru din: 20 Ian 2016, 01:15

Re: Accidente vanatoare

Mesajde drflorea pe 17 Noi 2016, 09:43

De cand am devenit vanator si eu am fost foarte atent la acest subiect, incercand sa inteleg cauzele care au dus la producerea accidentelor si cum pot fi evitate. Majoritatea accidentelor s-au produs asa cum s-a prezentat mai inainte, din cauza nerespectarii pozitiei in stand si neidentificarii vanatului, totusi, trei accidente iesite din tipar mi-au atras atentia.

1. Daca retin bine, s-a intamplat undeva in vestul tarii (parca la Arad), cand un vanator a impuscat cu primul foc un fazan din masina (sau de langa ea) a pus pusca pe bancheta din spate, prin geamul deschis, si s-a dus sa-l ridice. Atunci, acesta a constat ca fazanul da sa fuga (sau a mai observat unul) s-a repezit la masina, a apucat pusca de tevi si fie a lovit-o, fie s-a agatat tragaciul de ceva, cert este ca arma s-a descarcat in pieptul sau, murind imediat.

2. O combatere la caini pe langa Oltenita. Un caine a fost observat pe camp din masina cu mai multi vanatori. Masina a oprit, si unul din vanatori a rezemat arma de plafonul masinii si a ochit cainele. De pe partea opusa, un alt ocupant al masinii a iesit din masina chiar in momentul focului, interpunand capul intre caine si arma. Parca victima era chiar secretarul asociatiei sau asa ceva.

3. Doi italieni la prepelite la Constanta. Se ridica o prepelita, unul din vanatori epoleaza si o urmareste cu arma la ochi. Probabil ca prepelita a zburat in lateral, dar alicele au poposit in capul colegului aflat la cativa metri de el.

Daca la goanele de mistreti in general esti mult mai in garda, pe de o parte datorita faptului ca sa trage cu glont sau proiectil unic, pe de alta parte tocmai din cauza numarului mare de accidente inregistrate, la alte tipuri de vanatori vigilenta este mult scazuta si asta duce la accidente ca cele prezentate.
Arma trebuie manuita cu grija tot timpul.

O alta concluzie interesanta, este faptul ca foarte multe dintre accidente (cred ca mai mult de jumatate) s-au petrecut in timpul partidelor ilegale de vanatoare.
Ultima oară modificat de drflorea pe 17 Noi 2016, 09:50, modificat de 3 ori în total.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Accidente vanatoare

Mesajde drflorea pe 17 Noi 2016, 09:43

postarea a aparut de doua ori.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Accidente vanatoare

Mesajde violiv pe 17 Noi 2016, 15:18

La Constanta erau la ciocarlii, celui aflat un pic mai in fata si lateral i-a fost zburata palaria de o pala de vant; din reflex, cel mai din spate s-a intins s-o prinda din zbor si a declansat arma fara macar sa-si dea seama. Din 360 grade pe orizontala si 180 in plan vertical "glontul" a gasit directia exact catre pieptul omului. Si erau vanatori cu ani multi si zeci de mii de focuri trase.

Pe nimeni nu iarta ... orice rabat de la regula, tipic poate duce la accidente. Am patit-o si chiar de mai multe ori. Am fost si de partea tragaciului vinovat si de cealalta. Am vazut si chiar operat rezultatele unor astfel de situatii. Si am vazut inca de zece ori pe atat situatii de risc imens, aproape ca-n filmele cu prosti dar care au avut final fericit.
Nu merita nimic pe lumea asta acea clipa de neatentie care te poate nenoroci pe veci. Omul e un animal relativ slab la foc. O gaura chiar nemortala nu se vindeca niciodata fara sechele. Ranile prin impuscare sint atat de rare incat nu reusim sa capatam experienta (din fericire) de a le trata cu eficienta maxima.
Sa nu uitati niciodata ca incarcatura azvarlita din teava nu mai poate fi intoarsa sau dirijata altundeva - orice decizie trebuie luata inainte de a apasa tragaciul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Anterior

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 87 vizitatori

Publicitate