Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:57

Vechimea cazierului

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Vechimea cazierului

Mesajde salus pe 27 Ian 2017, 11:57

O problema a multor candidati la examenul pentru dobandirea calitatii de vanator, o reprezinta de vreo 2 ani vechimea cazierului. Astfel, se impune acestora ca la data sustinerii examenului, certificatul de cazier judiciar sa aibe o vechime de minim un an.
Ce spune legea:
Art. 28 alin. 3) Lg. 407/2006 modificata-" Condiţiile pe care un solicitant trebuie să le îndeplinească, cumulativ, la data susţinerii examenului, pentru a dobândi permis de vânătoare permanent sunt următoarele:
a) vârsta minimă de 18 ani;
b) să fi efectuat un an de stagiatură sub îndrumarea organizaţiei vânătoreşti care gestionează cel puţin un fond cinegetic, la care solicită să fie înscris, cu excepţia absolvenţilor de învăţământ superior cu profil cinegetic;
c) să fi luat parte la minimum o instruire practică într-un poligon de tir privind portul şi folosirea armelor şi muniţiilor de vânătoare;
d) să fi fost declarat admis la examenul organizat pentru obţinerea permisului de vânătoare permanent, susţinut în faţa unei comisii, constituită din reprezentanţi ai autorităţii publice centrale care răspunde de vânătoare, ai asociaţiilor, uniunilor sau federaţiilor reprezentative la nivel naţional şi internaţional şi ai instituţiilor de învăţământ superior de stat;
e) în ultimii 5 ani să nu fi săvârşit fapte care sunt încadrate ca infracţiuni de prezenta lege;
f) să fie apt din punct de vedere fizic şi psihologic, la data examenului, pentru a deţine şi folosi armă letală."
UNDE SCRIE CA ESTE OBLIGATORIU CA SOLICITANTUL SA AIBA LA DATA EXAMENULUI UN CAZIER CU O VECHIME DE UN AN???
Consider ca este o practica abuziva a AGVPS, o eludare a prevederilor legale as putea spune!
Poate totusi ma insel eu si este legal ceea ce se intampla!? Stie cineva o prevedere legala care sa sustina aceasta cerinta aberanta in vremurile astea cand statul se pregateste sa renunte definitiv la caziere judiciare?
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Vechimea cazierului

Mesajde blackcrotal pe 27 Ian 2017, 12:59

salus scrie:O problema a multor candidati la examenul pentru dobandirea calitatii de vanator, o reprezinta de vreo 2 ani vechimea cazierului. Astfel, se impune acestora ca la data sustinerii examenului, certificatul de cazier judiciar sa aibe o vechime de minim un an.
Ce spune legea:
Art. 28 alin. 3) Lg. 407/2006 modificata-" Condiţiile pe care un solicitant trebuie să le îndeplinească, cumulativ, la data susţinerii examenului, pentru a dobândi permis de vânătoare permanent sunt următoarele:
a) vârsta minimă de 18 ani;
b) să fi efectuat un an de stagiatură sub îndrumarea organizaţiei vânătoreşti care gestionează cel puţin un fond cinegetic, la care solicită să fie înscris, cu excepţia absolvenţilor de învăţământ superior cu profil cinegetic;
c) să fi luat parte la minimum o instruire practică într-un poligon de tir privind portul şi folosirea armelor şi muniţiilor de vânătoare;
d) să fi fost declarat admis la examenul organizat pentru obţinerea permisului de vânătoare permanent, susţinut în faţa unei comisii, constituită din reprezentanţi ai autorităţii publice centrale care răspunde de vânătoare, ai asociaţiilor, uniunilor sau federaţiilor reprezentative la nivel naţional şi internaţional şi ai instituţiilor de învăţământ superior de stat;
e) în ultimii 5 ani să nu fi săvârşit fapte care sunt încadrate ca infracţiuni de prezenta lege;
f) să fie apt din punct de vedere fizic şi psihologic, la data examenului, pentru a deţine şi folosi armă letală."
UNDE SCRIE CA ESTE OBLIGATORIU CA SOLICITANTUL SA AIBA LA DATA EXAMENULUI UN CAZIER CU O VECHIME DE UN AN???
Consider ca este o practica abuziva a AGVPS, o eludare a prevederilor legale as putea spune!
Poate totusi ma insel eu si este legal ceea ce se intampla!? Stie cineva o prevedere legala care sa sustina aceasta cerinta aberanta in vremurile astea cand statul se pregateste sa renunte definitiv la caziere judiciare?


Scuze Salus dar este o interpretare gresita si daca undeva in Romania se solicita ca VECHIMEA CAZIERULUI sa fie de minim 1 an este o mare prostie.
Se cere ca vechimea stagiaturii sa fie de minim 1 an si pentru asta se cere ca la dosar la fisa de inscriere in vederea efectuarii stagiaturii sa fie anexat cazierul pentru ca sa nu existe posibilitatea " masluirii " datei de inscriere la stagiatura. Din pacate acelui cazier ii expira perioada de valabilitatea de 6 luni si din acest motiv la dosar vei avea MINIM 2 caziere. Am spus minim pt ca un cazier iti trebuie si pentru cursul de Arme si Munitii si daca cumva acel curs il faci cu mai mult de 6 luni inaintea sustinerii examenului de vanator si a depunerii actelor in vederea obtinerii permisului de port arma, vei avea nevoie de 3 caziere. Dar asta este deja alta poveste.
In concluzie nu cred ca AGVPS este vinovata de prevederile legii privind actele necesare a exista la dosarul de inscriere la examenul de vanatoare.
Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Vechimea cazierului

Mesajde salus pe 27 Ian 2017, 13:21

Legea nu prevede necesitatea cazierului pentru stagiu!!!
Dovada stagiului se face prin alte documente, prin autorizatiii......... nu cu cazierul! Ca se vrea inlaturarea unor suspiciuni..., inteleg asta dar sa fie legal nu abuziv!!! Atat timp cat data examanului nu este clara ci aleatorie dupa cum au chef unii, avem situatii aberante cand o persoana nu poate da examen pentru ca mai trebuia o luna, o saptamana, o zi de stagiu! Si uite asa unii fac stagiu aproape 2 ani!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Vechimea cazierului

Mesajde Septimiu pe 27 Ian 2017, 13:27

Nu este in nici o lege. Si eu m-am lovit de aceasta problema si am cautat dar nu am gasit.
Cum spunea si blackcrotal, este doar o hotarare a AGVPS-ului pentru a fi siguri ca se indeplineste perioada de stagiatura.
Ca multe altele, este o prostie. Spun acest lucru pentru ca s-ar putea face in alt fel si anume: in momentul in care un candidat face cerere de inscriere la o asociatie, dupa aprobare, aceasta sa fie trimisa AGVPS-ului (fax sau e-mail) si data sa se considere data de inceput a stagiaturii. Pentru AGVPS nu este foarte multa munca sa centralizeze toate cererile dar i-ar ajuta si pe ei in planificarea examenului. In momentul de fata, neoficial, am inteles ca trebuie sa existe un minim de candidati (parca 40) pentru a fi rentabil sa se deplaseze comisia de la Bucuresti. Din aceasta cauza nu exista un calendar bine stabilit si nimeni nu stie cad sunt examene. Daca s-ar aplica metoda cu cererile de inscriere, planificarea s-ar putea face mult mai usor.
Referitor la examen, eu as propune sa se dea examen o data pe luna la Bucuresti si sunt convins ca toata lumea ar fi mai multumita. Eu unul as fi dispus sa fac un drum de Bucuresti decat sa mai stau un an pe langa cel de stagiatura si sa nu am certitudinea ca o sa se organizeze examen.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vechimea cazierului

Mesajde Septimiu pe 27 Ian 2017, 13:31

salus scrie:avem situatii aberante cand o persoana nu poate da examen pentru ca mai trebuia o luna, o saptamana, o zi de stagiu! Si uite asa unii fac stagiu aproape 2 ani!


Eu sunt in exact aceasta situatie. Am ratat examenul pentru o luna si anul acesta nu stiu daca si cand o sa se dea. Aberant este si faptul ca, pentru prima data, pot da examen numai in judetul in care isi are sediul asociatia la care m-am inscris.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vechimea cazierului

Mesajde laurul pe 27 Ian 2017, 13:42

Din pacate AGVPS nu stabileste unilateral datele de examen.
Sunt si alte institutii angrenate.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vechimea cazierului

Mesajde salus pe 27 Ian 2017, 13:44

Ca tine Septimiu sunt multi! Poate va uniti si faceti o scrisoare deschisa catre AGVPS pentru inceput, este aberant si toatal ilegal ceea ce se intampla!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Vechimea cazierului

Mesajde the_mav pe 27 Ian 2017, 13:44

Da' tot din pacate AGVPS se pare ca poate da unilateral astfel de ordine care duc la asemenea rezultate
:!: :idea: :!:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vechimea cazierului

Mesajde laurul pe 27 Ian 2017, 13:52

Pai, daca ai tu o idee mai buna pentru a evita fentarea perioadei de stagiu si a inscrierii penalilor la stagiatura, fa-o publica si poate cineva o baga in seama!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vechimea cazierului

Mesajde salus pe 27 Ian 2017, 13:55

Un calendar al examenelor este absolut obligatoriu din punctul meu de vedere! Alte institutii angrenate de care sa depinda AGVPS nu prea vad!
Solutia propusa de Septimiu cu examen lunar care sa se dea la Bucuresti, o consider ok dar cred ca pot fi stabilite 3-4-5 ... date pe an cand se da examen centraliza si am terminat povestea asta cu examene organizate peste noapte cad au chef unii!
Ramane totusi problema asta ilegala cu cazierul si importanta lui in stagiu!?
Este asa cum am spus, absurd si ilegal sa conditionezi intrarea in examen de un aspect pe care legea nu il prevede!!!
Pentru a fi gonac si a participa la vanatoare nu este nevoie de cazier! Rolul acestui cazier poate sa apara abia cand soliciti eliberarea autorizatiei de cumparare arma, pana atunci........, nu vad a fi necesar.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Vechimea cazierului

Mesajde Septimiu pe 27 Ian 2017, 13:57

salus scrie:Ca tine Septimiu sunt multi! Poate va uniti si faceti o scrisoare deschisa catre AGVPS pentru inceput, este aberant si toatal ilegal ceea ce se intampla!


Aberant este in mod sigur dar nu ma pot pronunta daca este ilegal sau nu. Stiu ca sunt multe persoane in situatia asta si chiar mai rea cum ai spus mai sus (diferenta de cteva zile) dar sa ne unim va fi destul de greu. Nu stiu cati dintre ei activeaza pe forumuri. Cred ca mai eficient ar foi ca reprezentantii asociatiilor sa faca propuneri AGVPS-ului. In mod sigur ar avea mai multe sanse de castig.

laurul scrie:Din pacate AGVPS nu stabileste unilateral datele de examen.
Sunt si alte institutii angrenate.


Cred ca asta ar fi un argument in plus pentru propunerea mea de mai sus de a se organiza cate un examen pe luna la Bucuresti, nemaifiind nevoie de deplasari in tara ale personalului din mai multe institutii. Cred ca o zi pe luna nu ar fi nici o problema pentru cate un angajat al fiecarei institutii implicate.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vechimea cazierului

Mesajde salus pe 27 Ian 2017, 14:06

Stagiul il poate face oricine indeplineste conditiile din lege, alte conditii suplimentare nu ajuta la nimic si nu inlatura participarea penalilor.
Plus ca nu vad cu ce este afectat AGVPS daca o persoana ce a suferit condamnari isi doreste sa faca stagiul? Se incaseaza bani de la stagiari si este fix problema lor daca doresc sa plateasca fara aputea detine arma de vanatoare!
Dar ..iar suntem mai catolici decat Papa si venim cu inventii aberante, ilegale si care nu inlatura in nici un fel unele ilegalitati!!! Daca vrei sa fentezi, poti si acum, un cazier mai vechi rezolva probleme, pentru cei ce au unul si detin si tupeul necesar.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Vechimea cazierului

Mesajde laurul pe 27 Ian 2017, 14:13

Septimiu scrie:Cred ca mai eficient ar foi ca reprezentantii asociatiilor sa faca propuneri AGVPS-ului. In mod sigur ar avea mai multe sanse de castig.

Cred ca asta este calea de urmat.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Vechimea cazierului

Mesajde Septimiu pe 27 Ian 2017, 14:14

Nu este nici o problema cu anul de stagiatura dar eu consider ca ar trebui sa ne concentram pe ce se face in acel an de stagiatura. Degeaba astepti un an daca nu inveti nimic in acel an iar cele 3 vanatori si 2 actiuni gospodaresti obligatorii mi se par mult prea putine. Eu le-am facut intr-o luna si jumatate de la inscriere dar am continuat sa merg la vanatoare pentru ca imi place.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vechimea cazierului

Mesajde the_mav pe 27 Ian 2017, 14:41

laurul scrie:Pai, daca ai tu o idee mai buna pentru a evita fentarea perioadei de stagiu si a inscrierii penalilor la stagiatura, fa-o publica si poate cineva o baga in seama!

N-am idei de fentare a stagiaturii (ca poti scoate cate caziere vrei si cu ce vrei tu pe ele - pt colectia proprie :(|) :(|) ), ci de eficientizare a sistemului....
Si inca ceva: vezi ca penalii nu se inscriu singuri, ci sunt inscrisi de asociatii si validati (sau nu) ulterior de AGV. :twisted: :twisted: :twisted:

Simplu: daca tot tai si spanzuri la organizarea acestor examene (adica nu se poate fara tine), atunci foloseste tehnologia, ca tot e aproape gratis in Romania: faci inscrierile DOAR dublate de acceptul tau, electronic (sa nu pui lumea pe drumuri)... vrei bani (in plus decat iti iei oricum :twisted: :twisted: :twisted: ): simplu, adaugi taxa obligatorie online la confirmarea inscrierii.
Vrei sa-i tii pe tusa 2 ani pe pifani (nu sa aiba timp de "stagiatura", ca aia oricum e frectie la picior de lemn si nu o probezi/verifici cu nimic REAL; mai mult sa le arati ca nu ii mai faci peste noapte purtatori de pusca (cum era/faceai pe vremuri) si sa se stie cine e seful, cine tine capastrul)? simplu, mentii termenul de XXX zile/luni/ani de la inscrierea electronica pana la data examenului...
vrei sa continui pe organizare examen? (GRILA, intelegi... la noi cand vine vorba de citit urme, luat viata animalelor si pregatirea carnurilor NOI CONSIDERAM CA GRILA E OK SI PE PISHAM PE PRACTICA)...pai daca e grila, hai sa o securizam online si pe asta, da-o dreaq, ca "colegii" de la permise auto dau examene grile online de multi ani.
Si gata.

Nu mai nene, noi cerem hartie de la statul roman la inscrierea intr-o asteptare de un an sau doi sau cat o fi "stagiatura"... ca sa eliminam penalii, ca altfel fac candidatii cacaturi cu locurile...sau asociatiile idem, desi eu AGV sunt forul suveran / soarele lumii / alpha si omega / etc, etc, etc - MA LASI?!?!

Nici macar nu iti diluezi monopolul / dreptul suveran / etc, ba chiar ti-l intaresti. Daca vezi, daca nu vezi....
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Vechimea cazierului

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 29 Ian 2017, 15:01

@SALUS:
"Consider ca este o practica abuziva a AGVPS, o eludare a prevederilor legale as putea spune!"

Colegul, ori ești răcit de la vremea de afară, ori ai făcut exces de omega 3, ori ești rău intenționat.
Dai citat din lege și scoți concluzia că e decizia AGVPS. Și nu e!
A fost odată răspunzătoare și nu mai e.
Explicații am dat și eu, sunt date și pe forumul AG, în VPR (poate pune cineva link-ul). Surpriza e că Răzvan a înțeles și a explicat rațional. Asta după lungi contre fără rost. @Septimiu, e una din victimele acestui dialog al surzilor.
Ce vă pot asigura eu, din culise, e că forma actuală a variantei textului de lege e opusă față de cea propusă de AGVPS. Reprezentanți ai AG fac parte din unele comisii de examinare, pe bază de invitații. Acolo, alături de ceilalți membri prevăzuți de lege, respectă ce e scris. Dosarul e pregătit de Asociația respectivă, care poate fi afiliată sau nu. Că acestea cer sau nu cazier la începutul depunerii dosarului de candidatură, e treaba lor, nu a AGVPS. Din punctul meu de vedere, nu e rău să îl ceară. Dacă doritorul de permis de vânătoare nu se încadrează în jaloane (cazier cu probleme, inapt medical etc) îi și ei bani omului degeaba, pierzi și timpul, îți faci și renume prost. Repet, e părere personală. Revin la comisia de examinare. Așa cum ai citat, acolo ar trebui să fie prezenți minim trei membri : unul de la minister că acolo e comisia aia care răspunde de vânătoare, nu la AG, unul din învățământul superior specific și unul de la o instituție reprezentativă și INTERNAȚIONAL. Aici e cam cu dedicație, că eu nu știu alta decât AGVPS care să corespundă. Chiar sunt curios dacă CIC său alții s-ar încadra. Și acum concluzia mea sub forma de întrebare retorică :
De ce e abuziv (numai) AGVPS în toată treaba asta? Cazierul îl cer alții, legea e lege, în comisie sunt în minoritate.

Acum, ce e de citit si reflectat în topicul ăsta, e că concluziile de îmbunătățire a examinării sunt ca AGVPS să se ocupe de ele. Iar aceste concluzii vin din partea unora care încep (sau continuă) să critice AGVPS.
Pam Pam!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: Vechimea cazierului

Mesajde Septimiu pe 29 Ian 2017, 18:02

Mea culpa. Am acuzat AGVPS-ul fara sa fie principalul decident. M-am uitat peste componenta comisiei de examen de anul trecut de la Cluj si am vazut ca MMAP are trei reprezentanti dintre care unul este si presedintele, AGVPS are un reprezentant si ultimul membru este de la Facultatea de Silvicultura.
Totusi, AGVPS ar putea semnala mai "sus" chestiunile care nu sunt in regula si ar putea avea initiative de imbunatatire. Sunt sigur ca ar avea o rata de succes mult mai mare decat ar avea asociatiile sau membrii acestora. Iar in chestiunea despre care vorbim ar fi si in interesul lor.
Nu am nimic impotriva anului de stagiatura, din contra, consider ca cerintele ar trebui majorate (mai multe actiuni de vanatoare) dar mi se pare normal ca dupa implinirea acelui an sa am posibilitatea sa dau examen intr-un interval de timp rezonabil (1-3 luni). Au fost ani in care nu s-a dat examen si, daca anul acesta nu o sa se dea (din cauza ca nu o sa se adune numarul minim de candidati), o sa ajung in situatia in care o sa imi expire stagiatura si, cum nu am fost inspirat sa imi mai scot inca cateva caziere in aceasta perioada, trebuie sa refac stagiatura. Sigur ca daca as avea 18 ani, acest lucru nu m-ar deranja. Trebuie inteles ca sunt persane care se apuca de vanatoare la o varsta la care aceste amanari si tergiversari nu mai sunt amuzante.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vechimea cazierului

Mesajde salus pe 29 Ian 2017, 19:24

Cine indrazneste sa scoata in evidenta unele pracitici ilegale si aberante este imediat catalogat nebun, bolnav......!
Ce sa faci....., trec peste si incerc sa revin la problema semnalata de mine si sa nu dau curs manipularii ce incearca sa schimbe traiectoria discutiei.
Eu nu vorbeam aici de comisia de examinare si componenta ei ci de o practica asa cum am descris-o mai sus, o practica gresita ilegala, imorala si fara rezultatul asteptat de cei ce au impus-o.
Da, AGVPS a impus aceasta regula a cazierului la stagiatura,cel putin asa ni se spune noua. Eu am citat legea pentru a scoate in evidenta faptul ca aceasta nu prevede, iar din punctul meu de vedere legea este suverana!
Daca aceasta regula a cazierului nu este impusa de AGVPS, de ce dosarele sunt respinse de comisie daca nu este implinit anul de la eliberarea cazierului???
Hai sa nu o mai dam dupa corcodus, este o practica, exista oameni afectati de aceasta practica si parerea mea este ca nu este ok ce se intampla.
"Unde-i lege nu-i tocmeala!"
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Vechimea cazierului

Mesajde salus pe 29 Ian 2017, 19:35

Pentru stagiatura cere vreo lege cazier??????????????????????NU!!!!!!!!!!!!!!!!
Dosarul de candidatura trebuie sa contina cazier???UNDE SCRIE ASTA IN LEGE???
Despre ce vorbim aici???
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Vechimea cazierului

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 29 Ian 2017, 20:32

@SALUS, vorbim exact despre subiectul pe care îl supui dezbaterii. Fără nici un fel de redirecționare. Numai că ții cu ursul.
Eu nu spun că e justă prevederea cu cazierul, nici că acțiunile AGVPS sunt impecabile de fiecare dată. Spun că arăți cu degetul doar la o parte din cele implicate. Iar așa nu rezolvi nimic.
Repet, poate înțelegi:
- reglementarile sunt făcute de alții
- actele de la dosar sunt cerute de asociația la care se depune dosarul
- din comisie fac parte încă două entități din alte structuri
Iar tu găsești vinovat exact pe cine Nu a fost de acord cu această formă de examen!
Argumente nu ai, exprimi ceea ce ți-au zis alții. Chiar as vrea să dezvolți treaba aia cu "așa ni s-a spus noua", că o fi vreo chichiță, dar dacă nu o zici, nu se pune.
Așa că dacă e ceva ilegal, ar trebui să semnalam. Acuzele să le facă procurorii, dar nu noi. Mai mult decât atât, din punctul meu de vedere, singura formă de asociere care a ținut cont de interesele vânătorilor, a fost AGVPS. Ca să facă și mai mult, trebuie ajutată, nicidecum acuzată ca în cazul de față.
Ia pierde tu un pic de timp și vezi de câte ori a acuzat AGVPS actuala formă de examinare și apoi mai vorbim ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: Vechimea cazierului

Mesajde salus pe 29 Ian 2017, 22:15

Despre ce reglementari vorbesti tu???Eu sa mor daca am gasit vreuna in sensul necesitatii cazieului si a vechimii acestuie!!!
Daca AGVPS nu are nici o implicare in impunerea acestui abuz, poate sa vina cu precizari in acest sens si se rezolva situatia, nu mai conditioneaza nimeni nimic si nu mai avem situatii cand oamenii nu au putut da examen pentru 3 zile, o saptamana diferenta! Daca doar se sta ca iepurele pe cartog si se mai misca din urechi pe ici pe colo cand mai latra cate unul ca mine....... siti si tu ca cine se scuza se acuza!
Eu nu tin cu ursul si nici nu imi pasa atat de mult caci nu ma afecteaza in mod direct, insa cred ca atunci cand sesizam un abuz o imoralitate de genul acesta, este normal sa putem macar discuta, altfel nu am castigat nimic in cei 27 de ani.
Lasand micile animozitati, hai sa fim sinceri ca nu este normal ce se intampla si ca nu poate fi invocata nici o prevedere legala in sustinerea acestei aberatii.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Vechimea cazierului

Mesajde Liviu Mircea-tehărău pe 29 Ian 2017, 23:12

Nu am nici o animozitate. Doar găsesc că nu e normal să procedam așa, cu săritul la gât. Ai o nelămurire? Întreabă! Te-ai documentat și crezi că ai dreptate? Sesizează! Și ai șanse să rezolvi ceva...
La tine nu e prima dată când nu ai dreptate dar acuzi. Nu mă băgăm nici acum în clinci dacă nu observam că tânărul nostru coleg @Septimiu nu lua de bună acuza ta.
Cu ultima ta postare aș fi de acord, dacă nu ai acuza iar fără rost. Păi eu am citit o grămadă de luări de poziție de către AGVPS împotriva modului de examinare și tu zici că stă ca iepurele. Pai asta nu e de porc?! Nu mistreț, dar măcar mangalita? :)
Ia fa tu o întrebare în nume propriu despre cazul de față, la ei pe forum sau nu direct pe mail și postează apoi răspunsul.
Ce ar fi dacă la orice lucru pe care l-am considera injust am sari așa ușor la harță? Poate ai un dinte contra AG, dar rezolvă-ti problema fără a influenta și noii colegi.
Altfel, numai de bine!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
Liviu Mircea-tehărău
Membru important
 
Mesaje: 154
Membru din: 30 Oct 2016, 12:16

Re: Vechimea cazierului

Mesajde bogus pe 29 Ian 2017, 23:59

deci pana la urma, data cazierului are vreo importanta? adica trebuie la dosarul cu care intri in examen, si cazierul vechi si unul nou?, daca da unde sunt exact acele norme de aplicare sau prevederi legislative... nu de alta dar eu nu gasesc
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Vechimea cazierului

Mesajde Septimiu pe 30 Ian 2017, 08:23

Din pacate, vechimea cazierului are cea mai mare importanta. Nu as putea sa spun in baza carei legi se cere si nici cine il cere (MMAP, AGVPS sau alta institutie) dar in momentul in care faci cererea de inscriere la o asociatie iti trebuie cazierul. Cand intocmesti dosarul de examen, acel cazier trebuie inclus in dosar + inca unul in perioada de valabilitate (6 luni) si restul documentelor.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vechimea cazierului

Mesajde Septimiu pe 30 Ian 2017, 09:02

Hai ca am gasit in cele din urma:
http://www.mmediu.ro/app/webroot/upload ... ce0cdd.pdf

CAPITOLUL II: Procedura de obţinere a permiselor de vânătoare
SECŢIUNEA 1: Permisul de vânătoare permanent
SUBSECŢIUNEA 1: Stagiatura
Art. 5
(1) Candidatul pentru dobândirea permisului de vânătoare permanent solicită în scris conducerii uneia sau
mai multor organizaţii vânătoreşti înscrierea acestuia pentru stagiatura în vederea obţinerii permisului de
vânătoare.
(11) Anexat cererii, candidatul depune o copie după actul de identitate, cazierul judiciar în original şi o recomandare de la un membru al asociaţiei căreia îi adresează cererea.
(12) Recomandarea prevăzută la alin. (11) va fi întocmită conform modelului prevăzut în anexa nr. 11.
(la data 24-apr-2014 Art. 5, alin. (1) din capitolul II, sectiunea 1, subsectiunea 1 completat de Art. I,
punctul 1. din Ordinul 302/2014 )
(2) Cererea întocmită conform modelului prevăzut în anexa nr. 1, depusă la organizaţia vânătorească,
primeşte număr de înregistrare din registrul curent de corespondenţă al organizaţiei vânătoreşti, în ziua
depunerii.
(3) Cererea se analizează de către conducerea organizaţiei vânătoreşti, iar hotărârea se comunică în scris
solicitantului în termen de 30 de zile de la data depunerii cererii, conform modelului prevăzut în anexa nr.
2.
(4) Dacă cererea a fost aprobată, în comunicarea prevăzută la alin. (3) se menţionează şi denumirea grupei
de vânători la care a fost repartizat pentru efectuarea perioadei de stagiatura.
(5) Odată cu comunicarea prevăzută la alin. (3) se transmite şi fişa de stagiatură întocmită conform
modelului prevăzut în anexa nr. 3.
(6) Perioada de stagiatură începe de la data comunicării de repartizare prevăzută la alin. (3).

Acum e clar ca nu AGVPS cere cazierul.
Oricum, asa cum am spus mai sus, nu am nici o problema cu respectarea duratei de un an dar trebuie facut ceva ca dupa acea perioada sa se poata da examen intr-un interval rezonabil si sa nu astept inca un an. Si asta se poate face fie prin centralizarea examenului fie prin eliminarea conditiei de a da examen prima data numai in judetul in care isi are sediul asociatia la care stagiarul este inscris. Aceasta din urma cred ca este cel mai usor de implementat - trebuie doar putina bunavointa si aici cred ca AGVPS s-ar putea implica.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vechimea cazierului

Mesajde salus pe 30 Ian 2017, 09:22

Eu nu am sarit la gatul nimanui insa tu "teharau" aproape ca mi-ai sfasiat jugulara! :lol:
Am incercat sa semnalez o practica neacoperita de lege insa vad ca daca cineva indrazneste sa scrie acronimul AGVPS este imediat luat la suturi!
Nu am sarit la harta, am supus discutiei o situatie pe care o apreciez injusta. Intrebari pe forumul AGVPS nu poti pune daca nu esti agreat. Am mai mult de 4 luni de cand astept acceptul =)) :ymparty: !
Procedura de obţinere a permiselor de vânătoare inserata de Septimiu NU ZICE NIMIC DE VECHIMEA CAZIERULUI!!!
In concluzie suntem sau nu in fata unui abuz??? Eu zic ca da!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Vechimea cazierului

Mesajde Septimiu pe 30 Ian 2017, 09:46

Acum dupa ce am citit regulamentul pe care l-am postat mai sus, eu zic ca totul este legal.
Simplificat: la inscrierea intr-o asociatie ai nevoie de cazier in original (ramane la dosar). Dupa ce se aproba cererea incepe perioada de stagiatura de un an. Daca nu ai cazier mai vechi de un an nu poti avea un an de stagiatura si nu te poti prezenta la examen.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Vechimea cazierului

Mesajde biriuck pe 30 Ian 2017, 10:52

salus scrie: Intrebari pe forumul AGVPS nu poti pune daca nu esti agreat. Am mai mult de 4 luni de cand astept acceptul =)) :ymparty: !

Cui ai cerut sa te confirme ca persoana reala? (diferenta mare intre "confirmarea identitatii" si "agreare")
Daca nu cunosti pe nimeni dintre cei deja validati, poti cere la asociatia ta sa dea un telefon si sa te valideze.
Daca vrei detalii, te astept pe privat ca sa nu devenim off-topic aici :)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Vechimea cazierului

Mesajde bogus pe 30 Ian 2017, 11:17

Septimiu scrie:Acum dupa ce am citit regulamentul pe care l-am postat mai sus, eu zic ca totul este legal.
Simplificat: la inscrierea intr-o asociatie ai nevoie de cazier in original (ramane la dosar). Dupa ce se aproba cererea incepe perioada de stagiatura de un an. Daca nu ai cazier mai vechi de un an nu poti avea un an de stagiatura si nu te poti prezenta la examen.

Cazierul trebuia depus si inainte cand vroiai sa te faci vanator, ideea e ca unele asociatii "scurtau" termenul de stagiatura, in sensul ca in loc de 12 luni daca nimereai un exemen in zona dupa 8 luni te trimiteau si asa... problema e ca acum toti spun ca nu se mai poate... asta era intrebarea mea, de ce nu se mai poate? Ca daca la dosarul de inscriere la exemen sau la cel de permis de arma nu-ti trebuie cazierul ala expirat atunci "se poate" Daca iti trebuie atunci unde scrie ca trebuie?
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Vechimea cazierului

Mesajde biriuck pe 30 Ian 2017, 15:10

salus scrie:O problema a multor candidati la examenul pentru dobandirea calitatii de vanator, o reprezinta de vreo 2 ani vechimea cazierului. Astfel, se impune acestora ca la data sustinerii examenului, certificatul de cazier judiciar sa aibe o vechime de minim un an.
Ce spune legea:
Art. 28 alin. 3) Lg. 407/2006 modificata-" Condiţiile pe care un solicitant trebuie să le îndeplinească, cumulativ, la data susţinerii examenului, pentru a dobândi permis de vânătoare permanent sunt următoarele:
a) vârsta minimă de 18 ani;
b) să fi efectuat un an de stagiatură sub îndrumarea organizaţiei vânătoreşti care gestionează cel puţin un fond cinegetic, la care solicită să fie înscris, cu excepţia absolvenţilor de învăţământ superior cu profil cinegetic;
c) să fi luat parte la minimum o instruire practică într-un poligon de tir privind portul şi folosirea armelor şi muniţiilor de vânătoare;
d) să fi fost declarat admis la examenul organizat pentru obţinerea permisului de vânătoare permanent, susţinut în faţa unei comisii, constituită din reprezentanţi ai autorităţii publice centrale care răspunde de vânătoare, ai asociaţiilor, uniunilor sau federaţiilor reprezentative la nivel naţional şi internaţional şi ai instituţiilor de învăţământ superior de stat;
e) în ultimii 5 ani să nu fi săvârşit fapte care sunt încadrate ca infracţiuni de prezenta lege;
f) să fie apt din punct de vedere fizic şi psihologic, la data examenului, pentru a deţine şi folosi armă letală."
UNDE SCRIE CA ESTE OBLIGATORIU CA SOLICITANTUL SA AIBA LA DATA EXAMENULUI UN CAZIER CU O VECHIME DE UN AN???
Consider ca este o practica abuziva a AGVPS, o eludare a prevederilor legale as putea spune!

"Practica abuziva a AGVPS" NU este a AGVPS ci decurge din lege.
Atentie! Ordinele de ministru au efecte legale la fel ca "legea mama" :wink:



salus scrie:Poate totusi ma insel eu si este legal ceea ce se intampla!?

Da, te inseli. Da, este legal. Asupra normalitatii nu ma pronunt insa :D

salus scrie:Stie cineva o prevedere legala care sa sustina aceasta cerinta aberanta in vremurile astea cand statul se pregateste sa renunte definitiv la caziere judiciare?

Cauta si vei afla!
Eu am folosit Google.
Am aflat de "Ordin 539/2009 pentru aprobarea regimului permiselor de vanatoare".

Acolo nu scria insa nimic de vechime asa ca am continuat sa sap. Evident ca OM a fost modificat :mrgreen:
Am dat de "ORDIN privind modificarea şi completarea anexei nr. I la OM 539/2009 pentru aprobarea regimului permiselor de vânătoare", ordin publicat in Monitorul Oficial nr. 301 din 24/04/2014 (adica "de vreo 2 ani" cum ai spus si tu :wink: )

La " CAPITOLUL II Procedura de obtinere a permiselor de vanatoare
SECTIUNEA 1 Permisul de vanatoare permanent"
Stagiatura
Art. 5. - (1) Candidatul pentru dobandirea permisului de vanatoare permanent solicita in scris
conducerii uneia sau mai multor organizatii vanatoresti inscrierea acestuia pentru stagiatura in vederea
obtinerii permisului de vanatoare.
(11
) Anexat cererii, candidatul depune o copie după actul de identitate, cazierul judiciar în original şi o recomandare de la un membru al asociaţiei căreia îi adresează cererea.


http://ajvpsbc.ro/wp-content/uploads/20 ... atoare.pdf
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 105 vizitatori

Publicitate