Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 24 Sep 2018, 11:56

iar modifica legea 295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderator: biriuck

iar modifica legea 295

Mesajde bogus pe 06 Sep 2018, 18:56

se pare ca iar modifica legea 295
cam tehnic si greu de deslusit proiectul dar ce mi-a sarit in ochi ar fi punctul 44 a. si b.
http://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2018/09/LEGE-7.pdf
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Mercedes G Wolf 300GD
bogus
Veteran

Locaţie: Cluj Napoca

Re: iar modifica legea 295

Mesajde tehărău pe 06 Sep 2018, 23:44

Bogdane, avem topic propunere modificare 295, pe subiect o sa curgă cerneala. Nu avem nevoie de alt tipic pentru că iar nu o sa mai știm de unde am plecat și unde să mai găsim datele.
Va rog să vă mutați cu discuția acolo. Am mai comasat odată topicurile la legislație și nu a fost ușor deloc.
Multumesc pentru intelegere.
ps. am zis ca sunt încrezător că se mai poate îndrepta cate ceva...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran

Mesajde bogus pe 07 Sep 2018, 08:19

Avem 3 topicuri pe legea 295, de asta nestiind in care sa-l includ am preferat unul nou
Beretta ES 100 12/76/76
Mercedes G Wolf 300GD
bogus
Veteran

Mesajde violiv pe 07 Sep 2018, 14:09

Ce ti se pare interesant?

Parca am vazut ca ai mai subliniat pe undeva "6 luni, 2 ani".
Gandesti cumva ca e o chestie buna? Inca mai visezi ca politia va schimba in bine legea, pentru noi?

Sa vezi cum sta treaba, de fapt.

Acum - sa nu te duci in termen la prelungirea valabilitatii permisului inseamna sa depui armele la armurier in termen de 10 zile de la notificare, stai pe tusa 2 ani fara alta pedeapsa, faci iar cerere si-o iei de la capat.

Dupa schimbare - depui armele in termen de 30 zile (parca am zarit in fuga ceva modificare si la termenul de 10 zile), primesti pedeapsa de 6 luni, abea dupa care incepi sa socotesti cei 2 ani. Sic!!!

Acesti doi ani sint prevazuti in lege in alta parte, la conditii pentru autorizare, ceva de genul "sa nu fi savarsit bla-bla, sa nu fi avut sanctiuni in ultimii 2 ani" si aici nu s-a schimbat nimic.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde violiv pe 07 Sep 2018, 14:16

E suficient sa casti ochii ca sa nu ajungi in situatia aia.

Da' ce te faci cu modificarea definitiei munitiei? Parti esentiale devin si tubul si proiectilul. Si-ti trebe autorizatie si pentru astea......
Definitia se incheie cu "in masura in care sint supuse autorizarii". In restul legii, conditiile de autorizare pentru detinere sau port si folosire fac trimitere directa la definitie, nu spune nicaieri ca-ti trebuie autorizatie numa pentr capsa.

Asadar, cum o sa scrie in permis de acum? 300 cartuse calibrul xx,xx si 30.000 tuburi???
Ce-o sa faci cu tuburile trase ca fiind "munitie" nu mai ai voie nici sa le arunci, nici sa le vinzi la centre de colectare, practic nu mai poti sa scapi de ele.
violiv
Veteran

Mesajde Sly_Fox pe 07 Sep 2018, 17:06

Bun venit în România! O țară în care domină corupția, prostia, hoția, mafia, sărăcia, indiferența, bătaia de joc, umilința, toate bineînțeles la superlativ. Aparenta brumă de democrație este doar pentru naivi.
Voi ce trăiți aici lăsați orice sperantă! Nu este vreun mesaj scris pe poarta vreunei tabere de concentrare, este doar realitatea de la noi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Ialomita

Mesajde cata pe 07 Sep 2018, 19:17

Eu tot mai sper că o să ni se permită să încărcăm cartușe acasă, măcar atât după toate idioțeniile cu care vin. Cine stie, poate în viața asta prind și eu lucruri normale in Romania.
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru activ

Locaţie: Eselnita

Mesajde yoghi pe 07 Sep 2018, 22:16

prima data am zis ca sunt baieti cu obrazul subtire si dau voie la colectionari cu 10 cartuse
apoi am vazut ca sunt magari pt ca , cartusele sunt "de panoplie"
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
yoghi
Veteran

Locaţie: Romania

Mesajde violiv pe 08 Sep 2018, 11:14

Cartuse de panoplie care erau absolut la liber pana acum si se vindeau la talcioc pe post de breloc. Hop-top, peste noapte devin munitie!

Singura mea dilema ramana: oare pana cand o sa se tot lupte diversi posesori, asociati sau nu, sa schimbe legea in bine avand in vedere ca fiecare modificare a dus la ceva mai rau, ba chiar si motivat "voi ati cerut!"
violiv
Veteran

Mesajde bogus pe 08 Sep 2018, 16:39

Vio din contra nu consider modificarile alea in bine ci in rau, partea cu 6 luni hai ca era mai de inghitit daca inlocuia cei 2 ani, dar problema e cu litera B de la acel punt care zice de anularea permisului si confiscarea armelor la o serie de contraventii !!! ce pe legea actuala sunt cu suspendarea permisului cu depusul armelor la armurier etc
Beretta ES 100 12/76/76
Mercedes G Wolf 300GD
bogus
Veteran

Mesajde tehărău pe 09 Sep 2018, 14:31

Sly_Fox scrie:Bun venit în România! O țară în care domină corupția, prostia, hoția, mafia, sărăcia, indiferența, bătaia de joc, umilința, toate bineînțeles la superlativ. Aparenta brumă de democrație este doar pentru naivi.
Voi ce trăiți aici lăsați orice sperantă! Nu este vreun mesaj scris pe poarta vreunei tabere de concentrare, este doar realitatea de la noi.

După foarte mulți ani, în primăvară am ajuns la Constanța cu atribuții profesionale. Apoi, în vara asta ma întâlnesc la o bere cu un olandez , lucrasem cu el cu ani in urmă. Una, alta, ce mai faci, alea alea. Si vine vorba că am fost la Constanța. Colegial, fără intentie ofensatoare (deh, corporatisti vechi), zice:
- Cum mai e, tot Africa albă?...

:(
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran

Mesajde adisan77ro pe 09 Sep 2018, 15:03

Da' sugestiv nu gluma...
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
BENELLI Vinci 12/76/70
Membru ANDA
adisan77ro
Veteran

Mesajde salus pe 10 Sep 2018, 16:24

Nu ma surprinde nimic!!!
Este aceiasi atitudine pe care o regasim in instoria neamului nostru, de la Basarab I (pe la anul 1310) si pana in zilel astea, ale Marelui Dregator Teleormanean!
Dar nu capul este vinovat, el este doar purtatorul bacteriei care face sa se imputa tot pestele. Vinovata este lipsei de educatiei neamului nostru, lipsa care a produs o mutatie genetica ce da stari de frustrare si dorinte de preamarire oricarui neavenit.
Astfel, odata ajuns "la putere", neavenitul cauta sa arate tuturor cine este el! Isi ascunde impotenta intelectuala prin actiuni de constrangere a semenilor si reducere unor drepturilor, ranjind scarbos si spunand "va fac eu pe toti!".
Sunt convins ca personajele astea care tin mortis sa-si lase amprenta asupra istoriei acestei tari, au citit cate ceva despre Cuza si mai ales despre povestea cu ocaua.
Ce nu au inteles ei din acea poveste este faptul ca ocaua mica a fost inlocuita cu ocaua mare, si ca beneficiarii ocalei mari au fost cei multi, adica poporul.
Dracu sa mai inteleaga ..........pare ca toti politicienii de azi sunt urmasii celor prinsi de Cuza cu ocaua mica! Nici o lege in favoarea multimi, nici un drept, nimic, nimic nimic!!!
Imi cer scuze Fratilor, pentru iesire...!!!
salus
Veteran

Mesajde Dragan pe 10 Sep 2018, 21:39

Nu vad de ce tebuie sa iti ceri scuze,asta-i pura realitate,asta-i tara in zilele noastre.Am avut un Ceausescu,unul singur,acum in orice sat ,comuna,judet ,gradinita,scoala,facultate..... avem ceausesti. Si stai sa vezi ca nu-i gata circul.
Dragan
Membru important

Mesajde Marius pe 12 Sep 2018, 16:01

salus scrie:Astfel, odata ajuns "la putere", neavenitul cauta sa arate tuturor cine este el! Isi ascunde impotenta intelectuala prin

As aduga: prin completarea studiilor cu facultati si masterate facute la 40 de ani si cu doctorate, indiferent de varsta.
Marius
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 12 Sep 2018, 16:06

violiv scrie:Asadar, cum o sa scrie in permis de acum? 300 cartuse calibrul xx,xx si 30.000 tuburi???
Ce-o sa faci cu tuburile trase ca fiind "munitie" nu mai ai voie nici sa le arunci, nici sa le vinzi la centre de colectare, practic nu mai poti sa scapi de ele.

Eu am fost ieri la prepelite. Am gasit acolo pe miriste un tub de 12. Asta chiar s-a intamplat si se va intampla mereu. Daca ramane asa, ar merita depuse la aest cu declaratie, sau cu telefon la 112. De la vreo 20.000-30.000 de vanatori activi, de 7-8 ori pe sezon..... Cred ca ar schimba de urgenta incadrarea tuburilor.
Marius
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde aghiuta pe 12 Sep 2018, 18:30

Marius scrie:Daca ramane asa....... telefon la 112. De la vreo 20.000-30.000 de vanatori activi, de 7-8 ori pe sezon..... Cred ca ar schimba de urgenta incadrarea tuburilor.

++++
:ymdevil: :)) :ymdevil:
aghiuta
Veteran

Locaţie: Suedia

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!