Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:53

[Ajutor Identificare] Glont

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

[Ajutor Identificare] Glont

Mesajde Tournique pe 22 Aug 2011, 16:03

Buna ziua ,

Am gasit prin muntii vrancei un glont , sau ceea ce pare a fi un glont. Nu sunt expert in munitie si nici nu am stiut unde sa intreb , ma gandeam ca poate se pricepe cineva la armament si imi poate spune si mie ce model de glont este acesta? precizez ca este destul de ros , iar capul este rotunjit . Nu stiu daca va sunt de ajutor informatiile acestea , dar as vrea sa stiu si eu ce este , si m-am gandit ca pe un forum de vanatoare as avea cel mai mare succes.

Multumesc


http://www.imagebam.com/image/c0231c146185422

http://www.imagebam.com/image/c74460146185379

http://www.imagebam.com/image/5a3704146185310
Tournique
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Aug 2011, 15:52

Re: [Ajutor Identificare] Glont

Mesajde waidmannsheil pe 22 Aug 2011, 16:19

Ar fi fost mai usor de identificat daca masurai diametrul proiectilului.

Cu respect,
Paul D.S.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: [Ajutor Identificare] Glont

Mesajde Tournique pe 22 Aug 2011, 16:26

7mm

precizez ca este doar " varful " sa zic asa ... nu cred ca este glontul complet
Tournique
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Aug 2011, 15:52

Re: [Ajutor Identificare] Glont

Mesajde waidmannsheil pe 22 Aug 2011, 16:44

Depinde de gradul de "uzura". Daca nu este prea tocit ar putea fi 7x57 Mauser... dar nu bag mana in foc, asteapta totusi si alte raspunsuri.

Cu respect,
Paul D.S.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: [Ajutor Identificare] Glont

Mesajde newuser pe 22 Aug 2011, 17:29

La ce te ajuta sa afli ce varf este?
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: [Ajutor Identificare] Glont

Mesajde violiv pe 22 Aug 2011, 18:08

Bine ai venit printre noi!
Glontul din poza, caci un glont pare sa fie, este 9x% intreg. Este un proiectil ce pare sa fi fost tras dintr-un "cartus", acesta fiind numele "intregului" la care te referi. 7 mm e foarte aproximativ cand vine vorba de proiectile....undeva unde pare cel mai intreg ar trebui curatat cu grija de oxid si masurat cat mai exact. Nu pare ca "rugina" sa fi mancat din el asa ca masura data de tine cred ca este mai degraba in plus avand in vedere umflarea provocata de oxid.
Dupa cum arata pare sa fie un proiectil de sorginte militara, de generatie foarte veche, aproape cilindric si cu varful foarte putin pronuntat, specific anilor de la inceputul lui 1900, al unui calibru zis 6,5x "ceva" gen 6,5x55 suedez sau 6,5x54 Mannlicher, proiectile ce au in realitate 6,7 mm. Cele zise 7 mm au peste 7,2 mm diametru.

http://www.allaboutguns.net/1903-Mannli ... nauer.html

http://www.municion.org/6_5x54Mann/6_5x54Mann.htm

ultimul este un calibru ce a fost destul de des folosit si pe plaiurile noastre si inca mai exista in uz arme pentru el spre deosebire de "sudez" care este doar ceva mai recent prezent.

P.S. ce-am spus este cu mari rezerve avand in vedere datele foarte aproximative
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: [Ajutor Identificare] Glont

Mesajde tibi_anghel pe 22 Aug 2011, 21:29

Dupa modul in care are rotunjit varful si dupa lungimea proiectilului as fi tentat sa cred ca provine dintr-un cartus calibrul 6,5x54 Mannlicher. Stiu ca si prin zona noastra, cu multi ani in urma, s-au mai gasit asemenea proiectile sau cartuse foarte deteriorate. Este posibil sa provina de la vreun vanator sau dintr-o arma militara folosita de catre cei care au luptat in rezistenta anti-comunista dupa '47.
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: [Ajutor Identificare] Glont

Mesajde Tournique pe 22 Aug 2011, 22:15

hmm multumesc , ar avea vreo valoare ? sau este doar o bucata de metal? nu ma intereseaza sa il vand
Tournique
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Aug 2011, 15:52

Re: [Ajutor Identificare] Glont

Mesajde Cristi pe 23 Aug 2011, 15:17

Tournique scrie:hmm multumesc , ar avea vreo valoare ? sau este doar o bucata de metal? nu ma intereseaza sa il vand

Pastreaza-l sanatos!Nu are nici o valoare , poate doar aceea pe care o poti obtine la un centru de colectare a fierului vechi :)
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: [Ajutor Identificare] Glont

Mesajde Sly_Fox pe 23 Aug 2011, 18:42

Daca dovedesti ca acel glont a ucis vreo personalitate importanta, o figura marcanta a istoriei, este posibil sa faci ceva banuti. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: [Ajutor Identificare] Glont

Mesajde Anndrei pe 23 Aug 2011, 21:15

Inca traieste... Ala "mare" si chel.... :lol: :lol: :lol:
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: [Ajutor Identificare] Glont

Mesajde adrian.s.p. pe 23 Aug 2011, 22:04

salutare,
incearca la unul din muzeele militare din bucuresti sau din zona ta, asta doar daca doresti informatia respectiva, daca nu poti doar sa-l cureti si sa-l pui in vitrina sau intro cutie in birou,
dupa forma si lungime nu pare a fi glont folosit de armata, imposibil sa fie de la 1900, nivelul de coroziune ar fi total diferit fata de exemplarul din imagine, ce poti sa mai faci e sa ii iei dimensiunile si sa-l compari cu absolut toate tipurile de calibre existente si poate sare iepurele de undeva
adrian.s.p.
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 27 Feb 2010, 14:59


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate