Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 05:14

calibre

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

calibre

Mesajde clau223/1 pe 02 Apr 2012, 19:35

va salut!
am citit pe forumul concurent o discutie in care @violiv spunea "cal.223 nu mai este interzis de multisor la porc".in speranta ca am vazut bine si nu am citit aiurea va rog sa imi spuneti si mie unde pot gasi o lista sau un link actualizat cu calibrele permise la diverse tipuri de vanat.multumesc
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06

Re: calibre

Mesajde marius 45 pe 02 Apr 2012, 20:11

Sigur ai inteles gresit,cu atat mai putin sa fi spus asta @violiv.223 este permis pana la caprior inclusiv....asta nu inseamna ca nu poate dobori un porc cu o lovitura chirurgicala...dar nu este legal....la porc de la 30.06,nici 308w nu e permis....dar la panda cade porcul fara probleme :mrgreen:
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: calibre

Mesajde Anndrei pe 02 Apr 2012, 20:53

Cartusul trebuie sa aiba lungimea de minim 57 mm. Astea sint normele. Daca stie cineva ceva nou, rog sa posteze!
http://legestart.ro/Ordinul-264-2003-st ... TA-%29.htm
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: calibre

Mesajde clau223/1 pe 02 Apr 2012, 21:51

Pana acum am crezut ca "stiam" si eu aceleasi lucruri:calibrul minim la porc-6,5x57 dar m-a derutat putin urmatoarea postare a lui @violiv pe forumul concurent,citez:

"Initial pt tir au fost proiectate, cred, dar se vede ca pe parcurs au degenerat in altfel de arme.
La inceput, praful de pusca a fost "proiectat" pentru focuri de artificii. Mai apoi a degenerat in stramosul armei cu care tragi acum, care a degenerat la randul lui in arma ta.

Fa niste calcule sa vezi cam ce energii dezvolta un proiectil aproape cilindric de 9 sau chiar 13 mm (calibrul maxim de AC permise la vanzare) care pleaca cu viteze apropiate de ale unui cartus de lisa modern. Cam cat 2,5 bile de "trei la fund", cu precizie comparabila cu a unui glont si cu penetratie tripla fata de o singura bila de 9 mm. Etic, arma aia are tot ce-i trebe ca sa dea jos un porc la aceeasi distanta la care-l dadea tata cu ideal sau bunicul cu bila crestata incarcata in flinta pe la gura tevii.
Faptul ca voi nu practicati ceva, ca poate nu intelegeti ce practica altii, nu cred ca este un motiv suficient ca sa doriti interzicerea.
Eu sunt pentru vanatoarea cu AC (ca si pentru cea cu arcul, prastia, sulita, calare, cu soimi, etc.), pentru inmatricularea separata a armelor cu viteze, calibre si energii mari, asa cum se intampla in mai toata Europa. Apropo, stiati ca numai la noi in tara sunt interzise armele AC cu energii mai mari de xx (citeste viteze mai mari de 220 m/s) ? Aproape in orice colt al UE astea se vand la liber, chiar si in super-market. Armele cu AC "adevarate" se vand cu permis de arma.

P.S 223 nu mai e interzis de multisor la porc"

...si de aici marea mea nedumerire
postarea se gaseste pe forum(concurent)->mistret->porc(mistret sau salbatic) vs ac
deci...ajutor :( :?: va rog
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06

Re: calibre

Mesajde violiv pe 03 Apr 2012, 08:21

Pentru a o 111-a oara spun, poate ajunge tot neamul sa citeasca: ordinul invocat de voi este abrogat de mai bine de un an. La vremea respectiva am tot explicat de ce si cum, ulterior am redeschis discutia de n-spe ori, n-aveti decat sa cautati sa va lamuriti.
Singurele restrictii prezente actual in privinta munitiilor ce pot fi folosite la vanatoare sunt:
- interzis percutie pe rama la vanatoare
- interzis proiectil unic din lisa la cerb si urs.

NU MAI EXISTA NICIUN FEL DE RESTRICTIE DE GENUL "CALIBRUL MINIM PERMIS" !!!!!!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: calibre

Mesajde timexim pe 03 Apr 2012, 08:25

multumim
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: calibre

Mesajde the_mav pe 03 Apr 2012, 08:39

AMIN :!:
poate face cineva sticky ultima postare a lui Vio, o transformam in subiect principal si o pune la inceputul fiecarei sectiuni de arme / calibre / discutii / etc. Eventual Alin poate o trasnformi intr-un pop-up la intrare pe forum :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: calibre

Mesajde Sly_Fox pe 03 Apr 2012, 10:36

Nu va grabiti asa de tare. Poate ca analizand legea cuvant cu cuvant, ordinul care reglementa calibrul minim la o anumita specie (in functie de diametrul glontului, lungimea tubului si masa proiectilului) nu isi mai produce efectele. Insa problema este ca multe organizatii vanatoresti nu au stat sa isi bata capul cu analizarea la sange a legii, astfel ca iau in continuare de bun infamul ordin.
Mai exista unii paznici de vanatoare sau tehnicieni silvici, care verifica munitia vanatorului dornic de un caprior sau mistret. Si pana nu apare un nou inscris oficial sub forma de lege, ordin, ordonanta, etc,multi gestionari il vor lua de bun pe cel existent.
Cel mai bine intrebati la organizatia vanatoreasca daca accepta sa practicati vanatoarea la o anumita specie cu calibrul pe care il aveti in dotare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: calibre

Mesajde adrian.tudor75 pe 03 Apr 2012, 11:27

Putem gasi un link cu actul legislativ care reglementeaza calibrele de vanatoare in functie de specia de vanat ?
Sau, mai exact, actul care elimina restrictiile in functie de calibru ...
Avatar utilizator
adrian.tudor75
Membru activ
 
Mesaje: 64
Membru din: 05 Ian 2008, 10:16
Locaţie: Targoviste

Re: calibre

Mesajde liviur pe 03 Apr 2012, 11:46

Sly_Fox scrie:Nu va grabiti asa de tare. Poate ca analizand legea cuvant cu cuvant, ordinul care reglementa calibrul minim la o anumita specie (in functie de diametrul glontului, lungimea tubului si masa proiectilului) nu isi mai produce efectele. Insa problema este ca multe organizatii vanatoresti nu au stat sa isi bata capul cu analizarea la sange a legii, astfel ca iau in continuare de bun infamul ordin.
Mai exista unii paznici de vanatoare sau tehnicieni silvici, care verifica munitia vanatorului dornic de un caprior sau mistret. Si pana nu apare un nou inscris oficial sub forma de lege, ordin, ordonanta, etc,multi gestionari il vor lua de bun pe cel existent.
Cel mai bine intrebati la organizatia vanatoreasca daca accepta sa practicati vanatoarea la o anumita specie cu calibrul pe care il aveti in dotare.

Corect si eu vroiam sa spun cam acelasi lucru,

Numai bine
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: calibre

Mesajde cristian pe 03 Apr 2012, 13:12

Pentru ce trebuie sa apara o noua lege, din moment ce ordinul este abrogat nu inteleg care este problema?!
Este problema lor, a paznicilor si tehnicienilor, daca nu cunosc legea.
Asa am patit si eu cu un angajat al unui ajvps care nu auzise de ordinul 353/2008-i-am dat tema pentru acasa si mi-am vazut de treaba.
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: calibre

Mesajde clau223/1 pe 03 Apr 2012, 17:03

in sfarsit sunt lamurit!
desi am mai cautat postari despre calibrele permise la vinatoare nu am reusit sa gasesc nici un raspuns clar si concis precum cel al lui @violiv. de 111 ori multumiri :D :D :D
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06

Re: calibre

Mesajde maryo pe 03 Apr 2012, 19:40

Mai fartilor poate ca a-ti uitat ca Romania face si ia parte din UE si incet,incet trebuie s-a respecte legile.
Eu de exemplu,pot merge la goana de mistreti si cu 222 rem. aici nu exista limite de calibre la vanat in afara de 22lr si 22mag. pana si 17hmr este permis la vanatoare.Asa ca poate se da si Romania pe brazda :D
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: calibre

Mesajde Sly_Fox pe 03 Apr 2012, 19:40

cristian scrie:Pentru ce trebuie sa apara o noua lege, din moment ce ordinul este abrogat nu inteleg care este problema?!
Asa am patit si eu cu un angajat al unui ajvps care nu auzise de ordinul 353/2008-i-am dat tema pentru acasa si mi-am vazut de treaba.

Pai trebuie sa apara o lege in acest sens tocmai pentru cei care au capul mai patrat, dar cu functii in domeniul cinegetic. Si asta tocmai ca sa nu te trezesti tu cu unul mai ciumpalac care sa iti dea tema pentru acasa, si sa te trimita pe loc sa o si rezolvi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: calibre

Mesajde Sly_Fox pe 03 Apr 2012, 19:48

maryo scrie:Mai fartilor poate ca a-ti uitat ca Romania face si ia parte din UE si incet,incet trebuie s-a respecte legile.
Eu de exemplu,pot merge la goana de mistreti si cu 222 rem. aici nu exista limite de calibre la vanat in afara de 22lr si 22mag. pana si 17hmr este permis la vanatoare.Asa ca poate se da si Romania pe brazda :D

U.E nu poate impune tarilor membre o lege in domeniul vanatorii, si implicit al calibrelor permise la vanatoare. Fiecare tara are propria lege in acest sens, unele legi fiind neschimbate de sute de ani. Legislatiile in domeniul cinegeticii sunt care mai de care mai originale, vezi cazul Frantei care interzice la vanatoare orice calibru actual sau fost care are origine militara. Si Franta face parte tot din U.E. :wink:
Cate tari atatea legi, si nu vad de ce Romania trebuie sa atarne la U.E pentru o lege pe care cativa oameni priceputi ar putea-o redacta astfel incat sa multumeasca pe toata lumea.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: calibre

Mesajde timexim pe 04 Apr 2012, 10:18

Sly_Fox scrie:... astfel incat sa multumeasca pe toata lumea.


chiar crezi ca se poate ?
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: calibre

Mesajde cristian pe 04 Apr 2012, 12:20

Sly_Fox scrie:
cristian scrie:Pentru ce trebuie sa apara o noua lege, din moment ce ordinul este abrogat nu inteleg care este problema?!
Asa am patit si eu cu un angajat al unui ajvps care nu auzise de ordinul 353/2008-i-am dat tema pentru acasa si mi-am vazut de treaba.

Pai trebuie sa apara o lege in acest sens tocmai pentru cei care au capul mai patrat, dar cu functii in domeniul cinegetic. Si asta tocmai ca sa nu te trezesti tu cu unul mai ciumpalac care sa iti dea tema pentru acasa, si sa te trimita pe loc sa o si rezolvi.

Exista in legea vanatorii, un articol care spune cam asa-citez din memorie-".....cine impiedica desfasurarea unei vanatori este pasibil de amenda in valoare de...."
Asa ca abia astept sa gasesc unul care sa-mi dea tema pentru acasa...am si gasit.... si sa vezi ce frumos s-a comportat cand a fost invitat la postul de politie sa dea cu subsemnatul dupa ce sunase la 112 :lol:
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: calibre

Mesajde Sly_Fox pe 04 Apr 2012, 18:21

Pai si tu ce crezi, vei mai vana pe terenurile administrate de cei pe care ii bagi la frecus?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: calibre

Mesajde liviu35 pe 04 Apr 2012, 20:16

Da intr-adevar ordinul este abrogat dar trebuie sa stie si ........organul. Ca la organ ajunge informatia mai greu.
Vis - a- vis de ajunsul informatiei mai greu la organ, o scurta povestioara auzita la Buzau. Niste vanatori aflati la tap cu autorizatie tot ce trebuie ( sezonul trecut), impusca tapul pe innoptate. Organul rasare din pamant si ii retine pentru braconaj, ca cica noaptea nu e voie de la lege. Saracii au dat cu subsemnatul toata noaptea pana pe la 8 a doua zi, cand organul a avut cu cine sa se consulte pe la IPJ si sa-l convinga de faptul ca saracii oameni nu comisesera nici o infractiune. Numa' ca zelos din fire baiatul luase declaratii, facuse proces - verbal de constatare la fata locului si tot tacamul. Saracul nu aflase ca se poate vana la panda noaptea.
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: calibre

Mesajde tonif pe 05 Apr 2012, 08:59

si mai departe, lucrurile au ramas asa ?

ca "saracii" au fost sincer cam fraieri , sa stea dupa militian pana a doua zi la 8 dimineata ... dar daca nu i-a dus capul sa-i zica prostului unde sa se uite in legi ca sa nu mai scrie ca boul 1 teanc de hartii, pe timpul si pe nervii lor, macar dupa puteau sa faca ceva, sa-i piara cheful militistului pentru o alta actiune similara ... nu sunt vre-un expert, dar ceva abuz in serviciu, retinere fara motiv sau similare ...
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49

Re: calibre

Mesajde Alin3006 pe 05 Apr 2012, 10:51

NU MAI DESCHIDETI TOPICURI DESPRE ARME MUNITII SAU CALIBRE IN SECTIUNEA DE DISCUTII GENERALE!!!!!!

E CHESTIE DE BUN SIMT ELEMENTAR SA VA UITATI DACA NU CUMVA UN TAMPIT SI-A PIERDUT TIMPUL SA VA FACA O SECTIUNE SPECIALA DE CALIBRE, IN CARE SA POSTATI DISCUTII DESPRE CALIBRE!!!!

iNCEPAND DE AZI LE VOI STERGE DIERCT, FARA SA VA MAI ATENTIONEZ, IAR INITIATORUL VA FI BANAT O LUNA!!!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: calibre

Mesajde clau223/1 pe 05 Apr 2012, 17:37

@Alin3006-nu stiu daca era cazul pentru postarea ta rautacioasa,deoarece,daca citeai mai atent intrebarea mea iti dadeai seama ca era vorba mai mult despre legislatie decat despre calibre de vinatoare in sine! In momentul cand am postat, am considerat ca este locul cel mai potrivit,nicidecum nu mi-a trecut prin cap sa postez la sectiunea arme de vanatoare cu glont,pentru ca ,repet,intrebarea mea era de ordin legislativ!poate doar titlul este gresit dar in momentul ala nu am gasit altul mai bun.

Consider ca nu am facut o greseala enorma cand am cerut un link despre legislatie in aceasta sectiune!
Oricum le multumesc tuturor pentru raspunsuri,si inca odata lui @violiv care a raspuns cel mai concludent,scurt si la obiect,si unuia mai adormit ca mine! :oops:
Numai bine!
clau223/1
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 16 Dec 2009, 20:06

Re: calibre

Mesajde Alin3006 pe 06 Apr 2012, 12:41

clau223/1 scrie:@Alin3006-nu stiu daca era cazul pentru postarea ta rautacioasa,deoarece,daca citeai mai atent intrebarea mea iti dadeai seama ca era vorba mai mult despre legislatie decat despre calibre de vinatoare in sine! In momentul cand am postat, am considerat ca este locul cel mai potrivit,nicidecum nu mi-a trecut prin cap sa postez la sectiunea arme de vanatoare cu glont,pentru ca ,repet,intrebarea mea era de ordin legislativ!poate doar titlul este gresit dar in momentul ala nu am gasit altul mai bun.

Consider ca nu am facut o greseala enorma cand am cerut un link despre legislatie in aceasta sectiune!
Oricum le multumesc tuturor pentru raspunsuri,si inca odata lui @violiv care a raspuns cel mai concludent,scurt si la obiect,si unuia mai adormit ca mine! :oops:
Numai bine!


Postarea mea NU e rautacioasa si DA!, era cazul. Daca te uitai TU cu atentie, gaseai si o zpna a forumului cu subiecte despre legislatie.
Ca idee, numai ieri a trebuit sa mut 8 topicuri deschise aiurea la Discutii Generale. Poate ca vi se pare firesc sa aveti femeie de serviciu care sa " mature " dupa voi, insa eu incep sa ma satur.
Ia pune-te in locul meu sa vezi daca esti sau nu rautacios...macar tu ai avut bunul simt sa raspunzi...Dar se poate mult mai rau.
Cred ca sunt peste 20 de topicuri cu Ij 18 sau MP 153 ...e asa greu sa te uiti mai intai daca nu cumva a mai scris cineva inainte despre asta? Sau se simt baietii mai tari daca au propriul subiect cu IJ?? Sau daca tot ti-ai facut propriul topic cu IJ, ca sa fii mai ciumec, te doare mana sa-l pui unde trebuie?
Nu ma refer la tine acum ci la modul general...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: calibre

Mesajde tonif pe 31 Aug 2012, 09:29

Printr-o mare coincidenta, am ajuns sa vanez exact pe fondul mentionat mai sus, cu vanatorii retinuti peste noapte :D

Din vorba in vorba, paznicul mi-a povestit printre altele si intamplarea cu pricina ...

Nu e chiar cum a zis- o liviu, respectiv capra a fost impuscata la ora patru dupa masa , doar iesirea din teren s- a facut pe la 11 noaptea din motiv de masina de teren impotmolita si scoasa cu tractorul .... Masina plina de namol grav, a atras atentia organelor zonale, respectiv niste jandarmi ... Aia au dat prin statie la politia locala, si au facut o oprire in colaborare cu politistul local ...

Targetul era de fapt ceva conducta de carburanti din ce am inteles, jandarmii crezand ca acolo au operat cei din jeep ... Dupa oprire, politistul local vazand ca e animalul in masina, s-a aruncat ca ursul la miere sa plateasca ceva polite paznicului, si in acelasi timp sa arate ce bun este el, ca prinde braconieri :D :D :D

Asa ca a chemat la post si paznicul, ajuns acasa de multisor de fapt, si a petrecut ceva ore incercand sa-i faca sa recunoasca pe oameni ca au puscat capra pe noapte, fapt clar de braconaj in mintea respectivului :D :D :D

In ciuda explicatiilor date atat de paznic cat si de vanatori, omul a tinut-o pe a lui pana dimineata, cand a anuntat plin de sine la ipj :D :D :D

Continuarea este evidenta, mumu grav de la comandant etc, dar pana la urma, asta nu compenseaza acele ore pierdute la post, de niste oameni care se chinuisera cateva ore sa scoata o masina din namoale, asta dupa ce mai si vanasera un oicut inainte ....

Parese oricum ca organul este mai circumspect acum, si chiar mai citeste leginile din cand in cand :D :D :D
tonif
Veteran
 
Mesaje: 446
Membru din: 22 Dec 2009, 09:49


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate