Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Oct 2019, 09:08

Tabel balistic XP3 -in ”traducere europeana”

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: Cristi

Tabel balistic XP3 -in ”traducere europeana”

Mesajde DART pe 24 Mai 2012, 18:23

Am incercat sa ”traduc”valorile producatorului american in valorile folosite in Europa.
As dori sa-mi confirme un cunoscator daca ele sunt corecte.In acelasi timp as ruga sa-mi explice ce intelege tabelul prin triectorie scurta si traiectorie lunga , caderile/urcarile ma gandesc ca sunt in varianta originala in inch.
MRD-ul pt. acest glont este la 182,88 m ?
As mai avea cateva intrebari daca de ex. sensei violiv si nu numai si-ar expune parerea avizata.
Multumesc.
DART
Veteran

Locaţie: Timisoara

Re: Tabel balistic XP3 -in ”traducere europeana”

Mesajde DART pe 24 Mai 2012, 18:39

DA....incepe sa ma doara capul cu aceste topicuri ale mele :oops: :oops: :oops: :lol:
Cred ca tabelul se refera la valorile(urcari/caderi glontului in inch ) in cazul reglarii in zero la 100 respectiv 200 yd .Va rog sa ma scuzati de deranj.Poate macar ”traducerea” tabelului sa va foloseasca. Respecte.
DART
Veteran

Mesajde DAC pe 24 Mai 2012, 20:44

Nu sunt corecte, sunt estimative .
Vitezele difera de la o arma la alta.

Interesante sunt valorile:

Greutatea : 150
Coeficient balistic: 0.437
Viteza estimata :891 m/s

Cu astea dai fuga pe aici http://www.jbmballistics.com/cgi-bin/jbmtraj_simp-5.1.cgi
introduci valorile si ai un prim tabel balistic NEVERIFICAT .

Asta ramane in continuare ORIENTATIV pana la verificarea in teren.
Ideal ar fi sa dispui de in cronograf ..dar se poate determina viteza glontului dintr-o anumita arma si fara , ca de exemplu cam asa: http://youtu.be/37z4iGhLJ54 ..Aici aveti acces gratuit la aplicatia din film :http://ballistics.gseven.com/

Succes

P.S. Cum suntem "vecini" daca trebuie dau o mana de ajutor cu mare placere.
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
DAC
Membru important

Mesajde DART pe 25 Mai 2012, 09:05

Am incercat sa ”traduc”valorile producatorului american in valorile folosite in Europa.
As dori sa-mi confirme un cunoscator daca ele sunt corecte.

Atunci cand intrebam daca sunt corecte ma refeream la transformare(intradevar sunt corecte!)pt. ca in ceea ce priveste corectitudinea valorilor scrise de producator pe ambalaj stiam ca sunt aproximative sau cum spui tu estimative, poate eu nu m-am exprimat corect.

Asta inseamna ca daca doresc sa fiu ”pretios” va trebui sa stabilesc singur viteza glontului din arma mea si sa-mi particularizez valorile.Ma gandeam eu ca nu voi scapa usor :lol: !
Multumesc frumos de raspuns si de trimiteri,te rog frumos trimite-mi contactele tale pe un PM ca sa pot lua contact cu tine la nevoie!
DART
Veteran

Mesajde violiv pe 25 Mai 2012, 10:05

Toate valorile oferite de producatori sunt mai mult sau mai putin exacte. Ori apare o precizare ce zice ca au fost obtinute dintr-o teava de anume lungime, de obicei alta decat lungimea uzuala a tevilor armelor din raft - de ex. 60 cm pt 30-06 cand "norma" actuala a lungimii tevii e 56 cm la mai toti producatorii, ori 66 la magnum-uri unde, la fel e greu sa gasesti o arma cu teava mai mare de 60 cm. In plus, sunt obtinute in conditii de laborator, controlate ca temperatura, presiune, umiditate.
E greu dar nu imposibil sa scoti personal aceleasi valori masurand in poligon cu un cronograf de amatori.
De aici si pana la a te baza pe o tabela enuntata de producator e cale lunga.
De la 50 la 200 m e absolut insignifiant ca nu respecta datele obtinute de tine ce zice producatorul, ca proiectilul pica 10 sau 9 sau 11 cm. Nici chiar la 300 m nu e asa de importanta viteza cu care pleaca real. E suficient sa strici o cutie de cartuse jucandu-te singurel la cartoane si ramai intr-o marja de "un taler".

Cat despre conversia in unitati europene, devine iute o a doua natura sa gandesti in unitatile lor de masura daca tot le studiezi, dupa cum pentru transformarea rapida (si suficient de aproximativa) e destul sa folosesti niste inmultiri/impartiri cu un numar dintr-o singura cifra si aia micuta, posibil de facut in cap in orice conditii. De ex.: pentru a afla viteza in m/s, cu o aproximatie destul de OK, eu inmultesc cu 3 valoarea in ft/s si mai tai o cifra din coada...e suficient pentru a avea o idee despre ce zice producatorul numa pe limba lor. Energia nu ma intereseaza absolut deloc. Pentru caderi, x4 e suficient de aproximativ corect.
Habar n-am ce-i aia MRD si nu ma intereseaza sa aflu :roll: apropo, ca fapt divers, MRD-ul european e foarte diferit de cel american - europenii zic +/- 4-5 cm, americanii zic +/- 3" adica aproape 8 cm si obtin o distanta mult mai mare decat cea europeana.

Revenind la XP3 - un cartus foarte bun dar si foarte scump. In varianta "mic si iute" nu ma incanta mai nimic.....chiar si 308-ul ajunge sa termine o teava in 1000 focuri daca tragi numa mici si iuti. Eu prefer sa raman pe la maxim 850 m/s, indiferent de calibrul ales - adica "greu si mai puturos". E foarte adevarat ca niciun proiectil greu nu egaleaza balistica unuia usor pana pe la 300 m, mai ales daca usurelul este si ajutat de coefcient balistic (ma indoiesc ca XP3-ul usor are peste 0,45) dar asta e foarte important pe hartie....in practica mi-e absolut indiferent daca trebe sa corectez 9 cm de la 100 la 200 m sau 12 cm si la fel mai incolo....care-i diferenta practica intre 30 si 38 cm cadere la 300 m, sa zicem ??? Pui crucea si se duce glontu' unde ai pus-o ???

P.S. XP3-ul merge in cu totul alta parte pe tinta decat orice alta munitie si chiar foarte-foarte departe de alte proiectile. In plus, "negreala" de pe el necesita cateva focuri, uneori chiar si 10, pentru ca teava sa-si intre in regim optim. Daca incepi sa-l folosesti nu poti decat sa ramai numai cu el. Orice alt cartus merge in alta parte si "murdareste" teava cu alt material. Si e mult prea scump ca sa-l folosesti si de plescaneala.
violiv
Veteran

Locaţie: Constanta

Mesajde DART pe 25 Mai 2012, 12:51

Draga Doctore -violiv(sensei,maestre etc.etc)

Nu am dorit niciodata sa primesc informatiile la modul ”mura-n gura” si intotdeauna am crezut ca cititul si documentatul ma va ajuta sa-mi formez o idee despre subiectul glont, ca si despre alte subiecte. Si eu, ca si altii probabil, am cazut si probabil voi mai cadea ”victima” a reclamelor si a filmuletelor de prezentare. Incepand de astazi pentru mine un lucru este clar: voi verifica orice munitie folosita de mine in viitor (indiferent de reclama sa) mai intai la arma pentru care am destinat-o (voi merge la poligon), voi aborda ”experimentul” calm, sa am un grupaj cat mai bun (constanta ochirii am s-o exersez in continuare pe cal.22lr, mai ieftin) am sa acord experimentului cea mai buna”logistica”de care sunt in stare (masa de reglaj,scaun reglabil pe verticala,saculeti ,suporti,tinte vizibile,telemetru etc.)Voi contabiliza rezultatele , voi trage consecintele si voi vedea cum le voi aplica in viitoarele ”situatiile reale de vanatoare” unde mai sunt o multime de factori subiectivi si obiectivi care mai conteaza.
Cum spuneai, ”detaliile”, indiferent de ele, nu conteaza prea mult pana la 200 m ,cred ca pt. acest nivel m-am calificat, as vrea sa mai fac un pas pana la 300-400m. Poate nu voi avea ocazia niciodata sa trag la aceasta distanta, dar daca totusi voi avea, sa o fac macar cu ceva sanse si daca nu voi reusi, nereusita sa tina de mine si nu de ”cerintele tehnice”. Am arma trasa in zero la 50m cu RWS 9,7g KS. Am dorit sa schimb acest cartus cu XP3 de 9,7g, ma cam nelinisteste povestea cu ”negreala” XP3-ului si uzura pe care o provoaca tevilor. As dori sa imi spui te rog punctul tau de vedere: care este diferenta dintre cele doua (in mare) in afara coeficientului balistic :) ?Nu ma refer aici la ce spun tabelele ci la ce spune experienta ta despre cele doua trase din cal.3006.
Multumesc.
DART
Veteran

Mesajde violiv pe 25 Mai 2012, 14:22

Intotdeauna ce obtii in practica e mult mai "mangaietor" decat ce citesti pe la altii.

Negreala nu strica tevile ci e pusa acolo ca sa le protejeze. Se pare ca din practica ultimilor ani de tras mult cu proiectile pictate chiar asa se intampla - tevile ce folosesc astfel de proiectile tin mai mult in timp. La fel de adevarat este ca exista tevi care nu inghit astfel de proiectile.
Ce pot sa-ti spun eu este ca ambele cartuse, si KS si XP-3, s-au dovedit a fi printre cele mai precise pe care le-am incercat vreodata si in 30-06 si in 308 W si in 300 wm. Din arme mai galonate si mai putin galonate au mers la nivel de 1/2 MOA, chiar incredibil pentru o anume arma in posesia mea si care "scartaie" undeva catre 4 cm cu majoritatea cartuselor de pe piata. Din multe puncte de vedere XP 3 este un proiectil mai bun decat KS, atat ca si zbor la distanta cat si ca efect in tinta. Practic XP 3 este unul din cele mai moderne proiectile, studiat sa mearga bine la distanta, sa aiba mult cautatul efect dual in tinta (expansiune rapida si soc mare dar si penetratie adanca) si sa ofere tragatorului cam tot ce-si poate dori. KS-ul este un SP mai ciudatel, cu expansiune la fel de rapida insa pe o lungime mai mare a proiectilului dar cu explozia varfului, cu orificiu mai mare la intrare dar si cu multe schije in vanat si cu efect uneori foarte neplacut prin "maruntaie". Doar ca exista o mai mare posibilitate ca XP 3 sa nu fie inghitit de toate armele la fel de bine pe cand KS-ul, favorizat de forma cu cilindrul foarte lung, merge bine de tot din mai orice arma.
E de incercat si de vazut ce se intampla practic si din arma ta.
Sfatul meu este sa cureti bine teava, inclusiv decuprat, inainte de a te apuca sa le tragi si sa tragi 3-4 grupuri de cate doua cartuse cu pauze lungute inainte de a te apuca sa vezi ce pot ele cu adevarat. Mi s-a intamplat sa mearga bine direct in teava murdara dar a fost exceptie cum mi s-a intamplat sa mearga bine chiar de la primul grup pe teava curata dar iar a fost exceptie.
Daca dupa 10 focuri de rodaj urmatoarele nu-ti scot grupaje multumitoare poti sa treci la fratiorul de 180 gr....deja teava e "murdara" si s-ar putea ca cel greu sa fie mai bine tolerat de teava. In plus, greusorul chiar poate fi un proiectil universal, bun la orice specie de vanat de pe la noi.

Spor la tras!

P.S. incearca si Geco, in special variantele cele noi....inainte de a baga XP 3 pe teava. S-ar putea sa ramai surprins de sunt in stare.
violiv
Veteran

Mesajde violiv pe 25 Mai 2012, 14:25

Sa nu uit!
Apropo de reclama si filmulete de prezentare. Am incercat si noul Power Max de la Winchester...cu mari sperante dar si dezamagiri. Sperante ca un proiectil cu miez legat, creat pentru tras la distanta ar putea fi gasit la bani putintei. Dezamagiri ca, de fapt, face parte din seria de cartuse ieftine de la Winchester si, ca urmare, lucrate ieftinior de tot. Am gasit chiar cartus cu altfel de varf in aceeasi cutie. In consecinta, grupajele n-au fost decat satisfacatoare. Departe de tot de "perfectiunea" cu care sunt lucrate Geco din cutiile rosii.
violiv
Veteran

Mesajde DART pe 25 Mai 2012, 15:23

Multumesc Vio(sensei,maestre,etc.,etc...)

M-am linistit un pic in ce priveste XP3-ul.In acelasi timp mi-ai confirmat in totalitate parerea mea despre KS(precis,efct de stopare f.bun in schimb multa ”tocanita” si sange in vanat ).Am sa trag cu Euro-boltul meu de 30 06.Am boala ca dupa ori ce ”sedinta”de tragere sa fac o curatenie generala in teava :lol: (tampon de vata semicompact imbibat pana la saturatie cu Robla solo trecut prin teava cu grija sa ajunga ”zeama” peste tot pauza de 3-5 minute ,dupa care reiau trecerile cu tamponul de vata pana ce dupa 2treceri succesive tamponul /dopul ramane curat la final trec prin teava un tampon bine imbibat in 40WD si repet actiunea cu un tampon uscat nu f.compact doar in scopul de a controla ungerea apoi intra in dulap, la o noua folosire fac o singura trecere cu tampon uscat )Este suficient o astfel de ”pregatire ” a tevii inainte de a ”primi XP3-ul” :?
M-am gandit si eu la incarcatura de 180 gr ca la un glont universal...si cred ca inainte de ”experiment” voi cumpara o cutie si din acesta.
Alta intrebare ?La ce interval de timp sa trag focurile mai apoi grupurile ?
Eu mi-am propus urmatorul mod de lucru.
1.Sa trag in ”0” KS-ul la 183m(in acest moment ea este in ”0” la 50m) -apoi notezi click-urile(de unde am plecat si unde am ajuns :oops: )
2.Curatire.
3.Trag seriile cu XP3-ul la aceeasi distanta (4x2).Il aduc si pe acesta in ”0” daca pot......
4.Daca reusec verific ”comportamentul” si cu incarcatura de 180gr, daca reusesc.....raman in viitor definitiv pe acesta.
Daca nu reusesc (sper sa reusesc) ma ”intorc”la KS.

ce parere ai?Fa te rog completarile tale sau da-mi un alt mod de lucru.
Inca ceva da-mi te rog un model de tinta sau macar datel uneia pe care sa o ”compun” ca sa o vad cum trebuie la 183m.
DART
Veteran

Mesajde DAC pe 25 Mai 2012, 21:39

Inca ceva da-mi te rog un model de tinta sau macar datel uneia pe care sa o ”compun” ca sa o vad cum trebuie la 183m.

Tinta va fi privita cu? Ochiul liber ? Luneta ? Care este luneta folosita ? Are reglaje in MIL sau MOA? :D

Tinte pentru MIL si metri : http://www.stormtactical.com/stu/MIL_METERS.pdf

Tinte pentru MOA :http://www.stormtactical.com/stu/MOA_targets.pdf

Am scazut 10% din valorile date de producator (viteza si ceficient balistic) rezulta un zero "ideal" MRD la 220 metri , asta pe un +/- de 10 cm cu distanta maxima la care se pastreaza acest +/- la 260 metri, pe un plus/minus european de 4 cm rezulta un MRD la 162 metri cu un +/- de 4cm la 190 metri .

Pe scurt
30-06 150 Gr XP3
Coeficient balistic - 0.3933
Viteza 801.9 m/s

Cu zero la 220 metri vei lovi mai jos cu 10 cm fata de punctul ochit la 260 metri si 10 cm peste punctul ochit la 120 m .

Cu zero la 162 metri vei lovi cu 4 cm mai jos fata de punctul ochit la 190 metri si vei lovi cu 4 cm deasupra punctului ochit la 100 metri.

Cred ca sunt mult mai multe de spus :D un lucru important care imi vine in minte acum (cand decizi la ce distanta setezi zero) ar mai fi si distanta efectiva maxima adica distanta la care poti lovi tinta "etic" adica in zone vitale cu probabilitate maxima , partea proasta este ca tine de fiecare tragator in parte partea buna este ca se poate mari aceasta distanta prin antrenament.

Daca am timp revin mai pe larg pe aceasta tema.

Si nu uitati sunt doar un mucos teoretician :oops:

Scuze pentru eventualele greseli din textul de mai sus, este tarziu si sunt destul de obosit, corectez maine..daca mai pot edita.
DAC
Membru important

Mesajde DART pe 26 Mai 2012, 08:58

Salut Dac,violiv si toti cei interesati

@DAC

1.Multumesc pt. tinte, sper sa le foloseasca si alti interesati.
2.
Si nu uitati sunt doar un mucos teoretician :oops:

....vorba ta mucos -mucos , dar citit! Nu sunt eu cel care te poate verifica la ”sange”(pt.asa ceva s-au ”nascut”violiv,Don,Tranan si alti distinsi forumisti......eu aici sunt tipul care este dornic sa invete :) )dar dupa cate am citit si eu, are chiar f.mult sens ceea ce spui.
(il rog frumos pe violiv daca ii permite timpul sa intervina )
3.Luneta de pe carabina cal. 30 06(Browning Eurobolt II ) este un S&B Klassik 2,5-10x56 cu reticol iluminat L9-cu reglaj in MIL(cu asta voi trage pt. ca ochiul fara optica la distantele acestea nu ma ajuta....si chiar nu am incercat cu ochiul liber la distante de peste 100m)
4.Este mai mult decat interesant MRD-ul calculat de tine scazand 10% din valorile producatorului si chiar mi-ar conveni ca acest cartus sa se comporte asa in ”experiment”.
DART
Veteran

Mesajde violiv pe 26 Mai 2012, 09:57

10% scadere la viteza a multisor. Cam tot ce-am masurat pana acum la 9,7 g scoate peste 850 m/s la gura tevii si chiar mai mult. Pana nu incerci n-o sa stii exact ce si cum.

La Arrow ca si pe la alte magazine ce se ocupa cu aer comprimat se gasesc cutiute cu seturi de 100 tinte pentru AC. Tinta e tiparita pe carton bun in care raman gauri frumoase, are 14 cm pe latura, cercuri la 1 cm, un cerc central alb, gol, de 3 cm apoi un covrig negru de alti 3 cm latime apoi iar cercuri desenate finut pama la 10 cm diametru, parca :? . In acel cerc mare central eu desenez un punct colorat cat mai in centru posibil. Dimensiunea punctului desenat variaza de la sub 0,5 cm la peste 1 cm ca si culoarea...poate fi rosu, albastru, galben. (vezi ca sunt niste poze pe la topicurile cu Savage-urile lui @radubichis, le-am folosit si acolo foarte bine)
Odata trecuta etapa de reglaj cand e avantajos sa folosesti tinte mai mari poti trece linistit la tintele astea micute. Daca mergi din 50 in 50 m dincolo de 100 m, cu reglaj "la fix" pentru fiecare distanta atinsa, caderea proiectilului nu e mai mare decat jumate din tinta pana pe la 350...adica tragi la 100 si aduci "la fix", muti la 150 m, tragi, vezi caderea, dai click-uri si aduci iar la fix, treci la 200 m, iar tragi iar aduci la fix, etc.
Poti lipi multe de la inceput pe panou, poti trage mult pana sa trebuiasca sa le schimbi. Nu sunt foarte vizibile gaurile de glont cand ajung in inelul negru. Punctul central desenat de tine poate fi facut exact dupa dorinta astfel incat sa fie si vizibil si nici prea mare, functie de distanta de tragere si luneta aleasa, adica magnificatie si grosime reticul. La fel de bine se poate desena si o cruce in centru sau chiar un X. Lasa-ti imaginatia sa lucreze.
Pentru distante mai mari sunt avantajoase tintele care se coloreaza diferit cand sunt lovite de proiectil....urma e foarte bine vizibila si nu mai trebe sa faci drumuri multe la tinta. Din pacate n-am vazut pe la noi asa ca trebe sa-ti aduci de peste ocean.

In privinta secventei de tragere, eu trag doua boabe cat pot de iute, pe cat posibil fara sa ies din pozitie. Apoi fac pauza "de-o tigara" si repet. E avantajos sa ai doua arme in poligon sau sa ai inca un coleg cu arma, ca sa tot rotesti armele si sa nu ai timpi morti prea multi. E la fel de avantajos sa ai o umbrela, prelata, acoperis, etc. care sa tina un pic de umbra...la 30 grade afara frige teava armei numa daca o lasi la Soare iar daca uiti si boabele la cald o sa obtii valori mult diferite....dupa stat la Soare din greseala, 150 gr au scos si peste 900 m/s fata de martorul de 875-880 din zori.

Cat despre MRD...am mai pomenit - nu ma intereseaza. Reglez arma functie de necesitati nu de datele producatorului.
violiv
Veteran

Mesajde DART pe 26 Mai 2012, 11:05

Multumesc!violiv
Am retinut.Daca ma ajuta vremea maine incep experimentul.
Am sa va tin la curent cu ce am reusit sa fac si ce concluzi am tras.
Respectele mele in continuare!
DART
Veteran

Mesajde DART pe 27 Mai 2012, 22:32

Am revenit.

Experimentul nu a iesit exact cum mi-am dorit (am fost cu ”frica in san” ca se porneste o ploaie)dar cred ca se pot trage cateva concluzii.

1.Mi-am verifact reglajul din acel moment al lunetei pt. distanta de 100m cu sortul pt. care a fost reglat(RWS K.S 9,7 g).
Concluzie:-rezultatu este in media celor obtinute de mine in general si de cam ce stie arma(sar putea ca arma sa stie mai multe.....asta este :oops: )
2.Am extins distanta la 150m cu acelas sort.

Concluzie:-daca ma intrebati pe mine? Nu ar fii rau pt. aceasta distanta (o serie buna arma, grupeaza bine).Am ales aceasta tinta pt. ca luneta mea are un reticul L9(S&B)care se mareste odata cu magnificatia si asa reticolul l-am suprapus perfect(vorba vine, am incercat se pare ca am reusit) pe rombul din tinta folosind magnificatia maxima x10 a lunetei ca si pt. distanta de 100m.

3.La distanta de 200m cu acelasi sort lucrurile au inceput sa se ”complice”(probabil in mersul firesc al lucrurilor)

Concluzie:-este posibil ca tinta aleasa sa nu fi fost cea mai potrivita
-mi-a facut iar o festa reticolul ?
-sau m-am emotionat?este ”ticul” meu de tragere pe care am crezut ca l-am corectat?
Caderea (dupa cum vedeti si pe tinta)a fost 14-19 cm fata de locul ochit(iau de buna 19cm).
4.Presat un pic de timp tot la aceasta distanta ,am schimbat sortul (WXP3 9,7g),fara sa curat arma.

Concluzie:-s-ar putea ca nu tintele sa fie de vina ci tragatorul :oops: (”ticul” meu spre dreapta se pare ca se mentine) in schimb caderea este mai mica 12-12.5 cm si grupajul este acceptabil.Ce parere aveti?
Vedere generala a tintelor la finalul ”experimentului”
o concluzia finala:
Cred ca nu spun o noutate pt. cei care cunosc si trag cu XP3-ul ca aceasta are o razanta f.buna mai buna decat a KS(se confirma intrutotul ce spune violiv si nu numai el) eu inca nu stiu cum se ”comporta” glontul acesta (XP3) in vanat sper sa vad acest lucru anul acesta.

Te rog violiv (si cine mai doreste) spuneti te rog punctul tau de vedere referitor la urmatoarele:
1.cum”merge”arma - grupajul (puctaj de la 1-10) :)
2.cum ”merge”tragatorul(1-10) :oops:
3.ce ai face cu luneta?Ai lasa-o asa si ai trage cu ea adaptand concluziile ”experimentului” in teren sau ai aduce luneta in ”ipoteticul ”punct ”0” de la 200m(aprox. 12cm=12 click-uri in sus)
4.Pana la urama experimentul acesta in aceste conditii a fost bun de ceva ?
Scuze pt. eventualele greseli de ortografie .....sunt cam obosit....ma si opresc.
DART
Veteran

Mesajde DAC pe 28 Mai 2012, 08:00

Om serios dom'le !

Ca sa dai note armei si tragatorului trebuie sa ai ..cu cine/ce compara.
Cat poate arma? Ori prin comparatie cu cineva cu o constanta deosebita ori din "menghina" de reglare, insa se pare ca merge chiar binisor (posibila abatere spre dreapta poate fi din cauza tragaciului care probabil este "tare" ca din fabrica , nu se pune pe seama tragatorului , are acelasi efect la oricine o foloseste) .
Cred ca tragatorul se descurca bine la distantele unde a exersat probabil mai des adica pana pe la 150 m ..apoi cred ca a intervenit si oboseala .
Eu as mai face o tura rapida si as regla la 200 din 3 focuri , primu tras la 100 , click pana pe el, 150 click pana pe el , 200 click pana pe el , abia dupa asta as trage cu intentia de grupaj la 200 (asta daca am inteles eu bine adica luneta era reglata pentru KS cu zero la 100m).

Inca ceva..daca in spatele tintei puneti o placa de polistiren din cel folosit la izolatii de 3-5 cm grosime obtineti in tinta gauri frumoase rotunde ca si cele facute cu perforatorul si fara rupturi.
DAC
Membru important

Mesajde DAC pe 28 Mai 2012, 09:32

DAC
Membru important

Mesajde DAC pe 28 Mai 2012, 09:49

Am "masurat" ca sa avem o referinta mai clara.
Programul folosit se poate decarca de aici : http://ontargetshooting.com/
DAC
Membru important

Mesajde DART pe 28 Mai 2012, 10:35

Salut DAC

Referitor la penultima ta postare: Multumesc frumos pt. aprecieri. Sunt de acord si cu ce spui despre cum ar trebui sa se faca o ”notare” :) din pacate nu am o ”menghina” si asa, nevastamea ,cand a vazut cate bag in masina a crezut ca ma mut. Nu am niciun tragator cu o constanta f.buna pe care sa-l iau de etalon intr-un ”experiment” (motive: nu-i intereseaza subiectul,nu au vreme,cu toate ca unul a avut disponibilitate pt. mine si-i multumesc pe aceasta cale, dar domnia sa nu a tras doar m-a urmarit ). Asa ca tot ce stiu am invatat singur din carti, din putina practica facuta intr-un poligon de 50m si nu in ultimul rand de la violiv,Tranan,Don si altii de pe FORUMUL acesta si asta de aprox.2 ani de cand am hotarat ca ma intereseaza disciplina ”GLONT„.
Tragaciul fara accelerator nu l-am folosit pt. ca intradevar este f.tare, tot ce am tras pana acuma a fost cu accelerator, atat in poligon cat si la vanatoare.....asa ca nu stiu ce sa zic.Povestea cu polistirenul ”albastru” o stiu...nu a mai incaput.
Ma gandesc la ce ai propus cu reglarea, poate daca se nimereste o facem impreuna (daca am merge pe teorie pura aducerea lunetei in ”o” dupa cea de a doua serie mi-ar garanta pt.K.S o reglare precisa la 150m...si cu acest reglaj daca trebuie sa merg ”urgent” :lol: la un caprior..... pana in 200m doar de tragator depinde :) )
Referitor la ultima postare pt. care iti multumesc ........cifrele nici nu arata f. rau!
Multumesc pt. program am sa-l descarc.
DART
Veteran

Mesajde violiv pe 28 Mai 2012, 20:59

Sunt o sumedenie de factori care pot influenta grupajul cand tragi in exterior....numa o pala de vanticel iti poate adauga 1-2 cm la 100-150 iar la distante mai mari se adauga multi-multi.
Oricum, ce-am vazut e rezonabil sau chiar bine si foarte bine dar nu e foarte constant. De unde se trage inconstanta, nu stiu.
Eu nu suport acceleratorul, de ex. Prefer sa aiba 1,5 kg tragaciul dar sa stiu cand pleaca decat 50 g da' sa plece cand vrea el.

Ceva nu e in ordine la reglajul tau: la 100 m cu KS esti sub linia de mijloc, la 150 esti si mai jos iar la 200 m muuult sub. Mi se pare un reglaj pagubos. Chiar daca vreau sa fiu la fix la 100 m si click-ul lunetei muta punctul de impact mai mult decat as vrea sa corectez, prefer sa raman cativa mm deasupra mijlocului decat sub mijloc. Adica as da macar un click "sus" la reglajul tau. 1/4 MOA la click te duc cativa mm deasupra mijlocului la 100 m, aproape la fix la 150 m si te mai ridica aproape 2 cm la 200 m.

KS-ul, ca mai toate proiectilele de la RWS si ca mai toate proiectilele facute de firmele europene, are un coeficient balistic micut de tot si zboara ca o caramida nu ca un glont. XP3 e mult mai potrivit ca forma si stie sa-si exploateze mult mai bine viteza mare la gura tevii. Dincolo de 200 m diferentele de cadere intre ele chiar devin mari de tot.

P.S. nu incerc niciodata un cartus nou la 200 m inainte de a-l incerca la 100 (ai avut noroc sa mearga foarte aproape la 200 m, la 100 m ar fi fost aproape suprapuse grupajele - practic sa poata fi folosit la vanatoare fara mari griji cu ajustarea reglajului - dar putea sa fie si mult in alta parte) si nici nu ma iau dupa un singur foc tras...asta apropo de repetarea sedintei si crearea unei mici tabele balistice....cel putin doua focuri la fiecare distanta .
violiv
Veteran

Mesajde DART pe 29 Mai 2012, 09:42

.violiv
Adica as da macar un click "sus" la reglajul tau. 1/4 MOA la click te duc cativa mm deasupra mijlocului la 100 m, aproape la fix la 150 m si te mai ridica aproape 2 cm la 200 m.

Multumesc.
Am sa dau click-ul in sus deocamdata sa fiu Ok cu KS.Cand o sa am macar 1 saptamana insorita la prognaza meteo reiau ”experimentul” pt.Xp3( de dimineata pt. ca luneta imi va permite ,recunosc ca imi place proiectilul).
Acum nu considera ca vreau sa fiu exagerat dar ar mai fi ceva unde ma intereseaza parerea ta si experienta ta.Daca ai reglat in zero la 150m(de exemplu cazul meu la temp.+17grade C, fara vant sau unul nesemnificativ)cum se va comporta proiectilul la la -15grade C in acelasi conditii de vant.Va cobora mai repede si va trebui readus in zero?Crezi ca trebuie facuta aceasta ajustare sau tragi una de proba si vezi cat cade si iti adaptezi tirul la ce ai vazut.Tu ce propui?
As vrea sa-mi cumpar un sistem de dare a focului(un trgaci mai destept) compatibil la Eurobolt poti te rog sa-mi indici un model?
DART
Veteran

Mesajde violiv pe 29 Mai 2012, 15:00

Minime diferente date de temperatura si chiar la extreme...daca ramai pana-n 150 m practic nu conteaza.

De aia am renuntat la Browning - ca nu gaseam nicio piesa de schimb pentru arma....cica sunt perfecte din fabrica si nu le mai trebe altceva cum patesti cu ruginiturile de Remington. Da' eu am preferat Remi. :wink:
violiv
Veteran

Mesajde DART pe 30 Mai 2012, 10:36

Salut violiv

As dori sa mai ai un pic de rabdare cu mine :oops: .
Un click la luneta mea este 10mm, ceva mai mult de ”1/3 MOA” sau 9,2mm(am luat in calcul 1MOA=2,77cm pt. distanta de 100m).Tu spui sa ma ridic cu un click de ”1/4MOA” (nestiind marimea pasului la luneta mea, ma gandesc, sau sa nu fi inteles eu bine?) cam la ce elevatie te-ai gandit? Si cum sa realizez acest lucru cand ”pasul” click-urilor ”mele” sunt de 10mm.
Iti marturisesc ca nu am reusit nici eu, nici unul mai experimentat ca mine, sa tragem luneta perfect in ”zero” la 50m.
Noi suntem nepriceputi.
Luneta este ”nepriceputa”?
sau modul in care gandim nu este cel corect? Sau daca sunt obsedat de perfectiune sa-mi iau o luneta cu un alt pas al click-ului?
DART
Veteran

Mesajde violiv pe 30 Mai 2012, 20:18

Greseala mea - cele mai multe lunete intrate pe piata noastra vin de peste ocean sau au "masurile americane".
1 click de 1 cm in sus :!: Ce mi-e 8 mm ce mi-s 10 :?:
Foarte bine sa ai click de 1 cm - mergi pe masuri europene: 100 - 200 - 300, etc. m, 1-2-10 cm caderi si esti OK.
violiv
Veteran

Mesajde DART pe 31 Mai 2012, 17:43

OK,Vio am inteles.
Cand voi relua experimentul am sa mai postez la subiect.
Multumesc mult pt. disponibilitatea ta.
DART
Veteran

Mesajde blackcrotal pe 22 Feb 2014, 09:12

Salut,
Foarte interesant , elaborat, documentat si elucubrat acest topic.
Citisem mai de mult in alte topicuri despre tabele balistice si tot le cautam fiind convins ca sunt un fel de "vrajitori" a artei vanatorii si a stiintelor balisticii si opticii care fac posibila cu o simpla pocnitura de degete sa tragi cu arma dedicata utilizand o luneta imprumutata din Star Gate direct in ochiul mistretului sau a lopatarului care se hranesc la distante de 300 m - 2500 m.
Deci cand am citit titlul m-am repezit ca haplea sa invat ce este de invata.
Articolul este super, iar faptul ca nume cu greutate in lumea armelor si a opticii de pe acest forum au colaborat la scrierea lui l-a facut de-a dreptul savuros.
Dar, mi se pare extrem de greu de crezut ca in poligon, unde pana la urma trebuie facute testarile si unde trebuie folosite acele 3-4 linkuri pentru ca sa faci corectiile de rigoare poti sa te duci si cu un calculator pe langa arma cu luneta ca sa poti la final ajunge la rezultatul care sa-ti poata permite sa spui ca la 500 m ai un grupaj de 1/2 MOA.
Sigur ca fiecare ar trebui sa fie in stare sa-si regleze luneta sau arma de asa maniera incat sa poata trage cat mai bine.
Dar poate ca ar fi bine si necesar ca si comerciantii sau macar magazinele reprezentante de optica sau de arme sa aiba oameni specializati in montarea si reglarea unei lunete sa zicem.
imi aduc aminte ca intr-un filmulet pe PV TV dintr-o serie foarte interesanta in care se arata pasii pe care ii face un aspirant la "gradul" de vanator pana la primul mistret , trecand prin sedinte de tir in poligon, alegere arme si lunete se arata ca de la un magazin de optica cel care ii arata diverse lunete Leopold dupa ce se alege luneta, ii monteaza luneta pe arma si apoi il insoteste in poligon ca sa-i explice pe viu cum se face un reglaj al lunetei.
Pana acum mie numai Radu Biris mi-a confirmat ca pentru armele si lunetele cumparate de la el se ocupa el de montatul lunetei si te asista in poligon la reglajul lunetei.
respect
razvan
Razvan
Membru Simpatizant ANDA
blackcrotal
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde yoghi pe 22 Feb 2014, 23:22

Majoritatea magazinelor regleaza luneta dar uneori datarita costurilor la armele ieftine reglajul.poligonul.cartusele si chiar timpul alocat trebuesc suportate de client.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
yoghi
Veteran

Locaţie: Romania

Mesajde violiv pe 23 Feb 2014, 10:34

Dincolo de faptul ca acum programele balistice le gasesti si pentru telefoane destepte, in poligon chiar n-ai nevoie. E suficienta o rigla, o hartie si un pix .... daca ai terminat macar clasa a patra trebe sa stii sa-ti calculezi valoarea unui grupaj la indiferent de distanta, ca si numarul de click-uri necesar pentru corectie.
Pana sa se inventeze calculatoarele cum crezi ca se facea? Si inainte de 1900 se tragea la 1000 m .... cu arme cu pulbere neagra ... si n-aveau nici macar pix la vremea aia, scriau cu batul in praf.
violiv
Veteran

Mesajde radubichis pe 23 Feb 2014, 15:04

yoghi scrie:Majoritatea magazinelor regleaza luneta dar uneori datarita costurilor la armele ieftine reglajul.poligonul.cartusele si chiar timpul alocat trebuesc suportate de client.

Sunt unele arme ieftine care se regleaza cu 3-5 cartuse la 100m sa faca floricica sau macar trifoi .Daca clientul cumpara o arma ieftina ,baze ,optica,toate de la magazinul meu ii ofer bonus reglajul in poligon
Icerc astfel sa fiu mai aproape de cient,sa-i demonstrez ca si o arma ieftina, dar vorba lui @dtdpuu construita inginereste bine, poate sa traga bine daca si tragatorul poate....Ma straduesc astfel sa ajung la nivelul magazinelor de vaatoare din tari straine care-ti ofera arma ,optica +reglaj la pret afisat
Mai sunt si arme bengoase care ajung la reglaj la mine. Le testez,le reglez impreuna cu clientul care-mi solicita serviciul ,ii arat ce a fost dereglat sau unde greseste si dupa aceea il taxez ,dar toate acestea se intimpla daca nu a cumparat nimic de la mine si a solicitat doar relajul armei
radubichis
Veteran

Locaţie: Hunedoara

Mesajde blackcrotal pe 23 Feb 2014, 15:40

violiv scrie:Dincolo de faptul ca acum programele balistice le gasesti si pentru telefoane destepte, in poligon chiar n-ai nevoie. E suficienta o rigla, o hartie si un pix .... daca ai terminat macar clasa a patra trebe sa stii sa-ti calculezi valoarea unui grupaj la indiferent de distanta, ca si numarul de click-uri necesar pentru corectie.
Pana sa se inventeze calculatoarele cum crezi ca se facea? Si inainte de 1900 se tragea la 1000 m .... cu arme cu pulbere neagra ... si n-aveau nici macar pix la vremea aia, scriau cu batul in praf.

Salut,
Fac ce fac si nu vorbesc ( scriu ) suficient de clar pentru ca sa ma fac priceput.
Cand am pomenit de calculator ma refeream la LINCK-urile catre care ne indruma acest topik :
Dar, mi se pare extrem de greu de crezut ca in poligon, unde pana la urma trebuie facute testarile si unde trebuie folosite acele 3-4 linkuri pentru ca sa faci corectiile de rigoare poti sa te duci si cu un calculator pe langa arma cu luneta ca sa poti la final ajunge la rezultatul care sa-ti poata permite sa spui ca la 500 m ai un grupaj de 1/2 MOA.

Deci nu am vorbit de calcule

Inainte de 1900 se foloseau pusti care se incarcau pe la gura tevii , se tragea la distanta pe care o permiteau acele pusti mai cu seama ca proiectilul unic se folosea mai mult la pustile de razboi si mai putin la vanatoare .
Deci vanatul era ceva mai putin strecat de pustile care trag azi la peste 1.000 m si care ajutate de lunete, telemetre, balistice etc. pot sa lase o familie de mistreti, mufloni, capre negre, etc., etc. orfane fara sa stie macar de unde le-a venit nenorocirea.
Sincer, eu cred ca armele de vanatoare si sisteme optice supersofisticate nu ar trebui permise la vanatore la noi in tara datorita faptului ca noi nu avem o cultura cinegetica.
@Violiv , @Dart, @Yoghi, @radubichis, sunteti persoane cu o pregatire de exceptie in ale vanatorii si in plus sunteti si implicati sau avedi cunostinte deosebite despre arme, optica, munitie, balistica etc.
Dupa parerea voastra dintr-o 100 de arme echipate pentru trageri la distante de peste 200 m cate ajung in mana unui neicanimeni care nu intelege cuvantul etica, care nu stie in ce consta diferenta intre vanatoare si branconaj. Dar aceste sisteme sunt printre cele mai scumpe si culmea este ca exact acei neicanimeni reprezinta probabil 90 % din cei care-si pot permite asemenea scule.
Pt ceilalti 10 % pentru care eu am toata stima si intelegerea , sa poata folosi asemenea scule in poligon si in felul acesta sa se mai ofere o sansa animalelor nu cred ca ar fi rau.
In fiecare zi citesc si recitesc topicurile de aici :
viewtopic.php?f=55&t=13878
viewtopic.php?f=55&t=12933

Apoi ma tot gandesc ce este de facut pentru ca sa se repuna "rotile" pe drum.
Cred ca si eradicarea braconajului ar trebui avuta in vedere o data cu "ruperea gatului" inconstientilor care au ras cu briciul cel mare sute de mii de Ha de padure .

Respect,
Razvan
Razvan
Membru Simpatizant ANDA
blackcrotal
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde Sly_Fox pe 23 Feb 2014, 16:40

Eu cred ca tragi cocluzii prea repede si o faci in necunostinta de cauza. Cred totusi ca inainte de ati da cu parerea la asemenea subiecte oarecum fierbinti,ar trebui sa ai macar vreo 5 ani de vanatoare in spate.
Gresesti grav cand vorbesti de constrangeri in ceea ce priveste vanatoarea,vanatorii si mijloacele folosite de catre acestia in exercitatrea pasiunii lor.
Vanatorii romani sunt satui pana peste cap de restrictii. Nu este sezon sa nu vina cate unul cu cate o propunere aberanta de genul: restrictie la armele semi,restrictie la munitie,restrictie la optica,restrictie la vanatoare,etc.
Cand omul vrea sa braconeze cu orice pret,el o va face si cu o bucata de sfoara,o pusca veche cu cocoase,umflata pe tevi sau o moderna carabina dotata cu optica de ultima generatie,capabila de reglaje fine si masurarea distantelor cu mare precizie. Nu va mai trage de pe un versant pe altul,ci va adopta unele strategii prin care sa captureze animalul de aproape.
Si atunci unde este diferenta? Doar ca unul depune mai putin efort decat celalalt? Tot braconaj se cheama.
Acelasi lucru si la vanatori. Cu ce este mai etic unul care trage dupa caprior cu un IJ vechi,olarit pe tevi,ca unul care foloseste o carabina moderna,cu optica moderna,ce poate da o lovitura curata la distante mai mari?
Totul tine de om si de constiinta lui,nu de o luneta sau o pusca ghintuita. Iar un pui de caprioara poate fi lasat orfan si daca se trage de la 2 metri, nu numai de la 1000 de metri.
Acum daca tu intelegi cuvantul etica cu ce te ajuta in fata celorlalti? Ai vazut ce ti-au spus baietii cand ai vrut sa te inscri in asociatie ca stagiar,ca nu au nevoie de vanatori corecti,ci de oameni cu bani.
Deci?
Etica este pentru propriul suflet,sa te simti tu impacat ca ai procedat ca un vanator si ca un OM. Nu este un motiv de fala,ca oricum nu te apreciaza nimeni daca te dai etic,cel putin nu in actuala societate in care traim.
Sa spui ca 90% dintre cei care isi procura arme si optica moderne sunt neica nimeni,este o jignire si un neadevar. Cunosc oameni cu dare de mana de o moralitate impecabila,asa cum cunosc si pramatii si ingamfati din aceeasi categorie. Idem si la cei cu posibilitati financiare modeste. Nu banul il face pe om cinstit sau necinstit,ci firea lui,ego-ul lui interior.
Cei 10% pe care spui ca ii apreciezi,pur si simplu au ales sa vaneze intr-un anumit stil si nici ei nu se cred mai etici sau mai buni decat ceilalti.
Eu de exemplu folosesc carabina fara luneta,pe catare si inaltator,dar asta din motiv ca asa vreau eu,pentru ca mi se pare mai altfel,nu pentru ca ma consider mai etic sau ca prin acest lucru dau mai multe sanse vanatului. Iar pe cei ce folosesc lunete performante nu ii consider mai altfel decat mine,ii consider doar vanatori care folosind un ansamblu optim arma-optica,isi pot exercita pasiunea intr-un mod placut si la indemana.

PS: Si inainte de anul 1900 se foloseau arme moderne,cu incarcare pe la culata,cu diferite sisteme. Si nu erau neaparat arme militare,ci arme de vanatoare.
De fapt armele de vanatoare erau mult mai versatile si mai inovative decat armele militare.De multe ori, in timp ce soldatii foloseau armele aflate in dotare,unele folosind sisteme vechi,ca asa se miscau lucrurile prin armata,vanatorii foloseau arme foarte precise,facute la comanda,cu mult deasupra celor militare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Ialomita

Următorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante