Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:30

munitie baikal bock 12/76

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

munitie baikal bock 12/76

Mesajde rednose pe 17 Sep 2012, 08:59

Buna ziua.Sunt incepator si doresc niste lamuriri .Am achizitionat cartuse jk8 de 35g lungime tub de 70mm,o cutie de 3,5mm si o cutie de 3,9mm.Arma pe care vreau sa le folosesc este Baikal bock mp27,12/76,ejectoare fara multisoc.Arma este noua.Am luat de 70 in ideea de a nu forja prea tare arma la inceput. La ce vanat pot folosi eficient atat 3,5mm, cat si 3,9mm (avand in vedere tubul de 70mm pe arma de 76) ,bineinteles la distante acceptabile?Ce tip de proiectil unic recomandati pentru aceasta arma la mistret?
Multumesc anticipat.
rednose
 
Mesaje: 12
Membru din: 08 Noi 2011, 16:05

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde gherghisan pe 17 Sep 2012, 09:09

tu esti vanator??? scuze daca intrebarea mea pare stupida...dar la felul in care ai formulat intrebarea...sau nelamurirea ta ar putea sa o aiba doar o gospodina si nici decum un vanator care a facut un curs, care a pus mana pe o arma, care stie macar cu ce se mananca. sper sa nu te superi pe mine dar cred ca ar fi trebuit inainte sa arunci intrebari pe forum sa si citesti un pic. e ca si cum as intra eu acum pe un forum de automobilisti si as fi nelamurit de ce masina mea nu vrea sa functioneze fara combustibil ca doar e de productie nemteasca.
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde salus pe 17 Sep 2012, 09:46

3,5 -3,9 sunt ok pentru iepure, fazan, rata si vulpe, nu este nici o problema ca arma are camera de 76 iar tu folosesti munitie de 70 insa ideal ar fi sa folosesti munitie de 76 si stai linistit, arma nu pateste nimic si nici nu o fortezi in vreun fel dandui sa pape munitiea pentru care a fost facuta!
Proiectile unice........parerile sunt impartite, nu pot sa iti recomand ceva anume, incearca 2-3 feluri si vezi singur despre ce este vorba, nu te arunca la cele mai scumpe caci nu este mare diferenta.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde armi pe 17 Sep 2012, 11:24

ai luat examenul de vanator in sesiunea de bac de toamna?
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde Vrajitoru pe 17 Sep 2012, 13:08

Sa nu va suparati @gherghisan si @armi dar mi se pare ca sunteti putin rai.
Intrebarile mie mi se par bune, dar poate ca nu sunt nici eu suficient de vanator ca sa inteleg ca nu e buna intrebarea.
Singura vina pe care i-o gasesc eu este ca nu a cautat putin inainte de a intreba.
Sau ca nu a retinut exact ce scrie in manualul pentru examen de vanator.
Ma uit la datele de la care sunteti dvs. membrii si vad ca sunt destul de vechi. De asemenea ma uit la data de la care e @salus membru si vad ca e mai actuala.
Presupun ca sunteti destul de experimentati ca vanatori. Pe langa admonestarea initiatorului puteati sa dati si niste raspunsuri sau sa il trimteti la anumite topicuri ca sa se documenteze.
De ex: pentru breneke: viewtopic.php?f=122&t=10047
Pentru corespondenta intre dimensiunea alicelor si vanatul care poate fi doborat cu ele nu am prea gasit nimic desi m-am uitat in topicul de munitii.
Ar fi frumos, daca tot admonestati, sa va si aratati cunostintele superioare celui care e admonestat.
Cu respect.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde GeKados pe 17 Sep 2012, 14:07

+ 1
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde drmarius pe 17 Sep 2012, 14:10

rednose scrie:m achizitionat cartuse jk8 de 35g lungime tub de 70mm,o cutie de 3,5mm si o cutie de 3,9mm.


Pulberea jk8 este o pulbere speciala fabricata pentru temperaturi scazute. Trasa pe timp de vara da recul mare plus creste uzura armei. In concluzie este o pulbere dedicata pentru vanatoarea pe timp rece (iarna de la - 5 C in jos).

Camera de 76 suporta fara probleme incarcaturi de 35g -36g incarcate in tuburi de 70mm. Probleme poti sa ai in cazul cartuselor cu lungimi mai mici de 70mm si incarcaturi mari (35g -36g).

La distante vanatoresti:
- iepure : primul foc 3,5mm si al doilea 3,9mm
- gasca : 3,9mm
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde armi pe 17 Sep 2012, 19:52

Vrajitoru scrie:Sa nu va suparati @gherghisan si @armi dar mi se pare ca sunteti putin rai.
Intrebarile mie mi se par bune, dar poate ca nu sunt nici eu suficient de vanator ca sa inteleg ca nu e buna intrebarea.
Singura vina pe care i-o gasesc eu este ca nu a cautat putin inainte de a intreba.
Sau ca nu a retinut exact ce scrie in manualul pentru examen de vanator.
Ma uit la datele de la care sunteti dvs. membrii si vad ca sunt destul de vechi. De asemenea ma uit la data de la care e @salus membru si vad ca e mai actuala.
Presupun ca sunteti destul de experimentati ca vanatori. Pe langa admonestarea initiatorului puteati sa dati si niste raspunsuri sau sa il trimteti la anumite topicuri ca sa se documenteze.
De ex: pentru breneke: viewtopic.php?f=122&t=10047
Pentru corespondenta intre dimensiunea alicelor si vanatul care poate fi doborat cu ele nu am prea gasit nimic desi m-am uitat in topicul de munitii.
Ar fi frumos, daca tot admonestati, sa va si aratati cunostintele superioare celui care e admonestat.
Cu respect.

Nu sunt rau, dar eu, ca o parte dintre membri acestui forum luam vanatoarea foarte in serios! Eu personal pana la varsta de 15 ani citisem aproape toata literatura de vanatoare existenta la vremea respectiva pe piata. Ma simt oarecum ciudat sa fim intrebati de un VANATOR cu ce alice sa traga la fazan iepure etc... astea sunt lucruri elementare ce le inveti dinainte de a pune mana pe arma.
Aceasta intrebare ascunde de fapt o multitudine de lipsuri in materie de cinegetica .
Nu e rau sa intrebi, dar intrebi lucruri pe care nu ai de unde sa le afli altfel. Si eu pun intrebari pe forum, si nu i-am spus cu rautate ci doar cu putina ironie. Daca s-ar fi rezumat numai la intrebarea vis a vis de camera cartusului i-as fi raspuns cu placere, dar sa intrebi cu ce alica se trage de obicei la anumite specii....., e ca si cum ai intreba pot sa plec de pe loc si cu a 4-a ?!? :idea:
Acum raspunsul la intrebarea dl. : fazan toamna 2.9-3.5 ce ai la indemana, iarna pe ger 3.25-3.5 si uneori chiar cu 4mm cand vanatoarea este la fazan si iepure. Rata vara-toamna 2.5-3mm, iarna pe ger 3-3.5 mm. Iepure 3.5-4.5mm depinde de sezon. gugustiuc 2.5, prepelita 1.7-1.9, potarniche 2- 2.5, sitar 2-2.5
porumbel salbatic(toate speciile) 2.7-3mm, vulpe 4-5mm, gasca si garlita 4-4.5 unii folosesc chiar 5mm. aici e bine sa beneficiezi de camera de 76 si sa tragi cu magnumuri.
Pentru vanatoarea la speciile enumerate mai sus incerca pe sezonul cald sa folosesti cartuse cu incarcatura medie 28-32g, iar in sezonul rece 35g in sus.
pentru mistret poti incerca fara gres(parerea mea ),BRENEKE CAL.12/76/39G de la ROTTWEIL, iar pentru tap e perfect SAUVESTRE L 12/70 BRENEKE LEAD .
Scriai mai sus ca ti-ai cumparat 2 cutii de JK8, acestea au o pulbere cu o ardere mai rapida, si trebuie sa pui corectia un pic mai mica decat la alte cartuse "mai normale".

Acum ca ti-am raspuns la intrebari, imi satisfaci te rog si mie o curiozitate?!? Imi poti spune de la ce anume vine denumirea de calibrul 12!? :)
Multumesc anticipat!
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde Vrajitoru pe 17 Sep 2012, 20:45

Citand mesajul meu, presupun ca mie mi-ai adresat intrebarea si atunci raspund: este numarul bilelor cu diametrul egal cu diametrul tevii ce pot fi facute dintr-o livra de plumb.
Si calibrele de tevi lise sunt:
.410 care de fapt e diametrul tevii in inch
28
20
16
12
10
si cred ca exista si calibrul 8

Daca mai sunt atunci o sa le invat si pe alea. ;)
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde dan_dumitrescu pe 17 Sep 2012, 20:50

Acum ca ti-am raspuns la intrebari, imi satisfaci te rog si mie o curiozitate?!? Imi poti spune de la ce anume vine demunirea de calibrul 12!?
Multumesc anticipat!

Daca omul e si ziarist iti va raspunde: de la calibrul 12mm! :lol: :lol: :lol:
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde Dacul pe 17 Sep 2012, 21:11

In privinta proiectilelor pt mistret acestea se mai aleg si in functie de socurile tevilor.Pt sfaturi mai exacte scie ce socuri ai la tevi.Avem multi colegi experimentati si binevoitori care te vor ajuta.
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde armi pe 17 Sep 2012, 22:21

Vrajitoru scrie:Citand mesajul meu, presupun ca mie mi-ai adresat intrebarea si atunci raspund: este numarul bilelor cu diametrul egal cu diametrul tevii ce pot fi facute dintr-o livra de plumb.
Si calibrele de tevi lise sunt:
.410 care de fapt e diametrul tevii in inch
28
20
16
12
10
si cred ca exista si calibrul 8

Daca mai sunt atunci o sa le invat si pe alea. ;)

NU TIEEEEEEEEE, ai stricat toata treaba :(
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde Vrajitoru pe 17 Sep 2012, 22:55

No acum.... Asta e.
Mai pune o intrebare si nu mai raspund.... Daca nu ma manaca tastele :P
hihihi
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde rednose pe 18 Sep 2012, 07:37

rednose scrie: La ce vanat pot folosi eficient atat 3,5mm, cat si 3,9mm (avand in vedere tubul de 70mm pe arma de 76) ,bineinteles la distante acceptabile?
Multumesc anticipat.

Dilema mea era cum se modifica distanta eficienta de tragere a cartusului de 70mm tras din camera de 76 fata de cartusul de 76mm tras din 76 ,adica daca are aceeasi eficienta cartusul de 70mm fata de cel de 76mm la aceeasi distanta si daca se trage cu alice marime diferita in cursul unui sezon avand in vedere conditiile atmosferice.Poate intrebarea mea nu a fost prea clara,dar tin sa multumesc celor care au inteles ce am vrut sa intreb si care au dat raspunsuri lamuritoare.

Pt. domnul @armi:Daca aveti dubii in privinta cunostintelor mele teoretice,vreau sa va aduc la cunostinta ca,la examenul teoretic am facut 30 din 30 in mai putin de un minut fara nici o ezitare.
Cu respect.
rednose
 
Mesaje: 12
Membru din: 08 Noi 2011, 16:05

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde armi pe 18 Sep 2012, 09:38

Pt. domnul @armi:Daca aveti dubii in privinta cunostintelor mele teoretice,vreau sa va aduc la cunostinta ca,la examenul teoretic am facut 30 din 30 in mai putin de un minut fara nici o ezitare.
Cu respect.[/quote]
Felicitari!
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde Sly_Fox pe 18 Sep 2012, 12:01

rednose scrie: Pt. domnul @armi:Daca aveti dubii in privinta cunostintelor mele teoretice,vreau sa va aduc la cunostinta ca,la examenul teoretic am facut 30 din 30 in mai putin de un minut fara nici o ezitare.
Cu respect.

Cartuse 12/70 ori 12/76, nu conteaza. Ambele sunt eficiente daca se respecta distanta optima de tragere, avantajul unui 76 fiind o densitate mai mare de alice pe tinta. Nu iti mai bate capul cu probleme de genul : ,,o fi eficient un 70 tras din camera de 76?'' Este destul de eficient, vanat sa ai si mana buna, restul vine de la sine.
Referitor la postarea ta de mai sus pot spune ca te-ai grabit si ai riscat.Nu ma indoiesc ca ai fost bine pregatit.
Chiar daca te prezinti la un examen plin de optimism si bute de carte, este necesara o abordare diferita fata de cea prezentata de catre tine, adica raspuns la intrebari sub un minut. Mai mult de un minut iti ia pana citesti intrebarile si analizezi fisa de examen in ansamblu.
Uneori din prea mult entuziasm poti gresi grav si poti rata un examen cu o importanta mare pentru tine. Nu trebuie sa demonstrezi nimanui ca poti bifa 30 de casute intr-un timp care insumeaza sub 60 de secunde.
Trebuie doar sa te asiguri ca nu faci greseli si raspunzi la chestionar in mod corect. Sti cum se zice: graba strica treaba.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde armi pe 18 Sep 2012, 19:31

Vrajitoru scrie:Citand mesajul meu, presupun ca mie mi-ai adresat intrebarea si atunci raspund: este numarul bilelor cu diametrul egal cu diametrul tevii ce pot fi facute dintr-o livra de plumb.
Si calibrele de tevi lise sunt:
.410 care de fapt e diametrul tevii in inch
28
20
16
12
10
si cred ca exista si calibrul 8

Daca mai sunt atunci o sa le invat si pe alea. ;)

@Vrajitoru, daca tot mi-ai stricat "intrebarea" si ai raspuns tu, am si pt. dvs. o intrebare de etica vanatoareaca: cand este etic sa impusti un sitar care nu este in zbor?!? :P
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde Vrajitoru pe 19 Sep 2012, 10:31

Din cate stiu eu nu se impusca nici o pasare care nu este in zbor (mai putin cocosul de munte).
Sincer sa fiu m-am uitat repede la sitar in manual si scrie doar cum se vaneaza: panda, goana si sarite.
Din faptul ca se vaneaza la panda as putea presupune ca poate fi impuscat si daca nu e in zbor. Dar din bunul meu simt spun ca nu este etic sa se impuste deloc daca nu e in zbor. Daca alta etica zice altceva, atunci gresesc.
Dupa cautari mai aprofundate in Manualul Vanatorului scrie ca nu se trage la stiarii aflati pe sol. Ceea ce ne-ar putea duce cu gandul ca se poate trage pe care sa se afla pe cregi.
Din cate am inteles eu sitarul de padure este un vanat foarte apreciat si numai vanatorii cu experienta reusesc sa il impuste (greu de gasit si un necesita un tir foarte bun). Asa ca nu ma incumet inca la asemena specie.
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde armi pe 19 Sep 2012, 19:46

Hmm :) pai... cand a venit frigul timpuriu, iar sitarii au fost surprinsi de schimbarea vremii inainte sa apuce sa plece de la noi, se poate intampla ca sa ii inghete ciocul in sol si sa ramana asa blocat.
Atunci este etic sa il impusti :lol:
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: munitie baikal bock 12/76

Mesajde Vrajitoru pe 20 Sep 2012, 07:03

:P
http://www.prit.ro/vanator
-
Fabarm Axis Oiled 12 Ga
Savage Axis .308W + Delta 1.5-9x45
Avatar utilizator
Vrajitoru
Veteran
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2010, 07:29
Locaţie: Sibiu


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate